Ομοφυλόφιλοι: Γάμος και Υιοθεσία

Γάμος και υιοθεσία ομοφυλόφιλων: Υπέρ ή κατά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 303)
  • Είμαι ΥΠΕΡ και του γάμου και της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 157 51.8%
  • Είμαι ΥΠΕΡ του γάμου αλλά ΚΑΤΑ της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 75 24.8%
  • Είμαι ΚΑΤΑ του γάμου αλλά ΥΠΕΡ της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 6 2.0%
  • Είμαι ΚΑΤΑ και στα δύο

    Ψήφοι: 56 18.5%
  • Δεν έχω γνώμη.

    Ψήφοι: 9 3.0%

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Με το χρόνο και με την αλληλεπίδραση των λαών θα ωριμάσει, όχι με τακτικές πίεσης κι εξαναγκασμού. Κάποτε το παιδί χωρισμένων γονιών αντιμετωπιζόταν με ρατσισμό. Δεν βγήκε κάποιος νόμος να το απαγορεύσει αυτό. Σταμάτησε ακριβώς επειδή ήταν κάποτε. Μετά από 20 χρόνια μπορεί και τα παιδιά γκέι να είναι απολύτως αποδεκτά, δεν ξέρω. Η Ελλάδα έφτασε σε ένα α' στάδιο ωρίμανσης λόγω του χρόνου και της αλληλεπίδρασης με άλλες πιο προοδευτικές χώρες. Δεν έφτασε επειδή την ανάγκασαν κάποιοι "επαναστάτες". Έτσι, λοιπόν, κάποτε θα φτάσει να θεωρεί τους γάμους των γκέι και τις υιοθεσίες του ως κάτι μη μεμπτό. Πιέσεις κι εξαναγκασμοί σε μία κοινωνία μόνο το ρατσισμό και την εσωτερική εχθρότητα επιφέρουν. Αν αφήσεις το πράγμα να εξαλειφθει ομαλά, τότε γλιτώνεις και τα μειονεκτήματα. Στο κάτω-κάτω δεν έγινε και τίποτα αν δεν υιοθετήσουν τώρα παιδιά οι γκέι και υιοθετήσουν το 2020. Χρόνος, δόξα τω Θεώ, υπάρχει απεριόριστος.

inflames, δεν προδιαγράφω καμία κατάσταση, απλώς είμαι της άποψης πως όταν κάτι δεν έχει λόγο ν'αλλάξει, θα μείνει ίδιο. Δεν υπάρχει καμία ανατροπή που θ'αλλάξει 180 μοίρες τον άνθρωπο από αυτό που είναι εδώ και 4-5 χιλιετίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Με το χρόνο και με την αλληλεπίδραση των λαών θα ωριμάσει, όχι με τακτικές πίεσης κι εξαναγκασμού. Κάποτε το παιδί χωρισμένων γονιών αντιμετωπιζόταν με ρατσισμό. Δεν βγήκε κάποιος νόμος να το απαγορεύσει αυτό. Σταμάτησε ακριβώς επειδή ήταν κάποτε. Μετά από 20 χρόνια μπορεί και τα παιδιά γκέι να είναι απολύτως αποδεκτά, δεν ξέρω. Η Ελλάδα έφτασε σε ένα α' στάδιο ωρίμανσης λόγω του χρόνου και της αλληλεπίδρασης με άλλες πιο προοδευτικές χώρες. Δεν έφτασε επειδή την ανάγκασαν κάποιοι "επαναστάτες". Έτσι, λοιπόν, κάποτε θα φτάσει να θεωρεί τους γάμους των γκέι και τις υιοθεσίες του ως κάτι μη μεμπτό. Πιέσεις κι εξαναγκασμοί σε μία κοινωνία μόνο το ρατσισμό και την εσωτερική εχθρότητα επιφέρουν. Αν αφήσεις το πράγμα να εξαλειφθει ομαλά, τότε γλιτώνεις και τα μειονεκτήματα. Στο κάτω-κάτω δεν έγινε και τίποτα αν δεν υιοθετήσουν τώρα παιδιά οι γκέι και υιοθετήσουν το 2020. Χρόνος, δόξα τω Θεώ, υπάρχει απεριόριστος.

inflames, δεν προδιαγράφω καμία κατάσταση, απλώς είμαι της άποψης πως όταν κάτι δεν έχει λόγο ν'αλλάξει, θα μείνει ίδιο. Δεν υπάρχει καμία ανατροπή που θ'αλλάξει 180 μοίρες τον άνθρωπο από αυτό που είναι εδώ και 4-5 χιλιετίες.


μα πως γινεται να το πιστευεις αυτο?
ενω ξερεις οτι δεν ειναι λαθος να υιοθετουν και οτι καποια στιγμη θα δικαιωθουν
δλδ δεν αδικουνται οσοι θελουν ΤΩΡΑ να υιοθετησουν και το 2020 δεν εις θεση να μεγαλωσουν ενα παιδι??
ε οχι...συγγνωμη αλλα αυτος ο συμβιβασμος με τα στανταρ της κοινωνιας που για μενα ειναι στο μεγαλυτερο μερος της οπισθοδρομικη, ειναι για μενα ΛΑΘΟΣ...και δεν προκειται να ακολουθησω και ειλικρινα ας εχω τις συνεπειες του νομου...


In Flames gn
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Φυσικά είναι συμβιβασμός. Δεν είμαι μόνος μου για να κάνω αυτό που θέλω εγώ. Απο τη στιγμή που το 50%+1 των Ελλήνων απορρίπτει κάτι τέτοιο, το δέχομαι ανεπιφύλακτα ως δημοκρατική απόφαση. Αυτό δε σημαίνει οτι δεν γνωστοποιώ και στηρίζω ανοιχτά τη δική μου θέση (όποια κι αν είναι αυτή), αλλά επίσης δε σημαίνει οτι καταπατώ την απόφαση της πλειοψηφίας. Το 50%+1 βγαίνει απ'το γεγονός οτι αν κάνεις δημοψήφισμα, μάλλον το ποσοστό του "ΟΧΙ", θα είναι πολύ παραπάνω απ'το 50%+1...Έτσι ακριβώς λειτουργεί και η πολιτική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Με το χρόνο και με την αλληλεπίδραση των λαών θα ωριμάσει, όχι με τακτικές πίεσης κι εξαναγκασμού. Κάποτε το παιδί χωρισμένων γονιών αντιμετωπιζόταν με ρατσισμό. Δεν βγήκε κάποιος νόμος να το απαγορεύσει αυτό. Σταμάτησε ακριβώς επειδή ήταν κάποτε. Μετά από 20 χρόνια μπορεί και τα παιδιά γκέι να είναι απολύτως αποδεκτά, δεν ξέρω. Η Ελλάδα έφτασε σε ένα α' στάδιο ωρίμανσης λόγω του χρόνου και της αλληλεπίδρασης με άλλες πιο προοδευτικές χώρες. Δεν έφτασε επειδή την ανάγκασαν κάποιοι "επαναστάτες". Έτσι, λοιπόν, κάποτε θα φτάσει να θεωρεί τους γάμους των γκέι και τις υιοθεσίες του ως κάτι μη μεμπτό. Πιέσεις κι εξαναγκασμοί σε μία κοινωνία μόνο το ρατσισμό και την εσωτερική εχθρότητα επιφέρουν. Αν αφήσεις το πράγμα να εξαλειφθει ομαλά, τότε γλιτώνεις και τα μειονεκτήματα. Στο κάτω-κάτω δεν έγινε και τίποτα αν δεν υιοθετήσουν τώρα παιδιά οι γκέι και υιοθετήσουν το 2020. Χρόνος, δόξα τω Θεώ, υπάρχει απεριόριστος.

Αν δεν υπαρχουν ερεθισματα μεσα στη χωρα, οση αλληλεπιδραση και να εχεις απο αλλες χωρες, τα γεγονοτα θα αντιμετωπιζονται ως "ξενα", με αποτελεσμα να μην μπορεσει να αλλαξει κατι ουσιαστικα. Περισσοτερο πιεση και εξαναγκασμος ειναι να μην επιτρεπεις σε δυο ανθρωπους να εχουν την προσωπικη ζωη που επιθυμουν (a.k.a. γαμος). Εγω θυμαμαι οταν πηγαινα δημοτικο που οταν ακουγονταν περιπτωσεις χωρισμενων μαναδων με παιδια ο κοσμος βροντουσε, ενω πλεον δε γινεται τοσος χαμος. Δεν ηταν και τοσο "καποτε", απλως επειδη υπηρξαν πολλες περιπτωσεις σταματησε να γινεται τοσο μεγαλο θεμα. Χρειαζονται και τα δυο για να γινει αλλαγη, και αλληλεπιδραση και γεγονοτα μεσα στη χωρα, αλλιως οπως ειπα αντιμετωπιζεται ως κατι "ξενο".
Οι ανθρωποι δε ζουν αιωνια, που τον ειδες τον απεριοριστο χρονο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Στο γεγονός οτι η ανθρωπότητα ζει αιώνια...Δεν είναι οτι δεν ήταν τόσο "κάποτε". Είναι απλά το γεγονός οτι οι εξελίξεις στην εποχή μας τρέχουν πολύ γρήγορα. Σε 10-15 χρόνια σου λέω, μπορεί η κοινωνία να εχει αποδεχτεί πλήρως τους γάμους των γκέι. Πάντως σιγουρα θα έχει καλύτερη στάση απο τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Στο γεγονός οτι η ανθρωπότητα ζει αιώνια...

Το θεμα ειναι και το τωρα ομως. Τι να το κανει ενας νεος/α ομοφυλοφιλος/η αν πρεπει να περιμενει μεχρι το 2020, 2050 ξερωγω για να υιοθετησει παιδι? Αυτο το ατομο δε ζει αιωνια... Ασε που δεν προκειται ουτε τοτε να μπορει αν δεν εχουν γινει βηματα απο αλλους πιο νωρις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Φυσικά είναι συμβιβασμός. Δεν είμαι μόνος μου για να κάνω αυτό που θέλω εγώ. Απο τη στιγμή που το 50%+1 των Ελλήνων απορρίπτει κάτι τέτοιο, το δέχομαι ανεπιφύλακτα ως δημοκρατική απόφαση. Αυτό δε σημαίνει οτι δεν γνωστοποιώ και στηρίζω ανοιχτά τη δική μου θέση (όποια κι αν είναι αυτή), αλλά επίσης δε σημαίνει οτι καταπατώ την απόφαση της πλειοψηφίας. Το 50%+1 βγαίνει απ'το γεγονός οτι αν κάνεις δημοψήφισμα, μάλλον το ποσοστό του "ΟΧΙ", θα είναι πολύ παραπάνω απ'το 50%+1...Έτσι ακριβώς λειτουργεί και η πολιτική.

μα δεν ειπα να παραβιαστει η πλειοψηφια...προς Θεου..
ειπα οτι η αποφαση της πλειοψηφιας στην φυσικα οπισθοδρομικη ως επι το πλειστον κοινωνια μας ειναι ΛΑΘΟΣ...
το λαθος ομως ειναι σχετικο και υποκειμενικο με την συνειδηση του καθενος..
Και φυσικα αμα υπηρχαν παντα συμβιβασμοι φιλε Μιχαλη, δεν θα γινοντουσαν ποτε μεγαλες εφευρεσεις και ανακαλυψεις...αλλα ουτε και θρησκευτικοπολιτικες μεταρρυθμισεις...
ο Λουθηρος ηταν ασυμβιβαστος και εφερε τον προτεσταντισμο ως αναγνωρισμενη θρησκεια, αν και στην αρχη η πλειοψηφια ηταν εναντια..
(αυτο το ειπα ως ιστορικο παραδειγμα..)

φυσικα και δεν θελω να κανω ο,τι θελω....θελω να κανω αυτο που γουσταρω χωρις να βλαπτω τον συμπολιτη μου , γιατι ΜΟΝΟ τοτε ειμαι ελευθερος...δυστυχως ειναι σαν να φυλακιζουμε τους ομοφυλοφιλους με τους περιορισμους που θετουμε...
Για αυτο φυσικα και καποτε θα δικαιωθουν...


IN FLAMES GN
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Θα δικαιωθούν όταν ωριμάσει η κοινωνία, πράγμα που πιστεύω δεν θ'αργήσει. Ας μην πιέζουμε τις καταστάσεις λοιπόν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,085 μηνύματα.
Κάθε μειωνότητα έχει το δικαίωμα να αντιδράσει για να διεκδικήσει τα δικαιώματα που της στερεί η πλειονότητα.

Το να κάθονται οι gay και να περιμένουν με σταυρομένα χέρι μπας και ξυπνήσει ο μέσος Έλλην δεν έχει νόημα. Και οι πιο "προοδευτικές" χώρες, έγιναν πιο προοδευτικές ακριβώς για το λόγο ότι κάποια άτομα ξεσηκώθηκαν.

Και κατά την άποψή μου, η πηγή του κακού βρίσκεται πρώτα στην τηλεόραση που προβάλλει ό,τι προκαλεί και στον απαίδευτο μέσο Έλληνα και ύστερα στον τρόπο που χειρίζονται την κατάσταση οι gay ως σύνολο.

Λες στο Βλάχο για gay γάμους και το φτωχό μυαλό του πάει στη εκκλησία, το γαμπρό και τη νύφη. Έλεος δλδ, λίγο ψάξιμο δε βλάπτει.



-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Θα δικαιωθούν όταν ωριμάσει η κοινωνία, πράγμα που πιστεύω δεν θ'αργήσει. Ας μην πιέζουμε τις καταστάσεις λοιπόν...

Καλα σιγουρα θα δικαιωθουν...γιατι το λαθος θα το συνειδητοποιησουν οι πολλοι...

Οι καταστασεις πρεπει να πιεζονται για αμεσα και πιο γρηγορα αποτελεσματα...

Αμα δεν τις πιεζαμε οι λιγοι..ισως και να μην δικαιωνοντουσαν ποτε οι ομοφυλοφιλοι απο τη σκοτεινια της ανωριμοτητας και της αγνοιας της κοινωνιας στο μεγαλυτερο μερος της..

In Flames gn
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Κάθε μειωνότητα έχει το δικαίωμα να αντιδράσει για να διεκδικήσει τα δικαιώματα που της στερεί η πλειονότητα.

Το να κάθονται οι gay και να περιμένουν με σταυρομένα χέρι μπας και ξυπνήσει ο μέσος Έλλην δεν έχει νόημα. Και οι πιο "προοδευτικές" χώρες, έγιναν πιο προοδευτικές ακριβώς για το λόγο ότι κάποια άτομα ξεσηκώθηκαν.

Και κατά την άποψή μου, η πηγή του κακού βρίσκεται πρώτα στην τηλεόραση που προβάλλει ό,τι προκαλεί και στον απαίδευτο μέσο Έλληνα και ύστερα στον τρόπο που χειρίζονται την κατάσταση οι gay ως σύνολο.


Λες στο Βλάχο για gay γάμους και το φτωχό μυαλό του πάει στη εκκλησία, το γαμπρό και τη νύφη. Έλεος δλδ, λίγο ψάξιμο δε βλάπτει.



-petros

Συμφωνώ:iagree:

Ότι προκαλεί, έστω και λίγο, τα ΜΜΕ θα το φουσκώσουν, θα το διαστρεβλώσουν και θα το πασάρουν στον τηλεθεατή.

Και το αποτέλεσμα; Τα μυαλά των Ελλήνων να μένουν κολλημένα σε στερεότυπα και αρχαίες ιδέες, και να ακούν το μήνυμα χωρίς αντίδραση: Χαράλωσε στον καναπέ, φάε τις διαφημίσεις και ΒΟΥΛΩΣΕ ΤΟ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Γιατί όχι; Με ενοχλεί η άποψη ότι οι ομοφυλόφιλοι είναι διαφορετικοί - ότι είναι διαφορετικοί είναι, οι αριθμοί μιλούν, όπως το ΚΚΕ και το ΠΑΣΟΚ είναι διαφορετικά το ένα από το άλλο :p- αλλά αυτό δε σημαίνει ότι έχουν πρόβλημα συμπεριφοράς, ή οποιαδήποτε 'διαφορά' στην κοινωνική τους ζωή σε σχέση με τους ετεροφυλόφιλους.

Χαίρομαι πάντως που οι φίλες μου δεν έχουν κανένα από αυτά τα κόμπλεξ.

Άρα ανήκεις στις λεσβίες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Ναι, το έχει πει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
[ame]https://www.youtube.com/watch?v=_qf0puHJ-KM[/ame]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ναι, σύμφωνοι. Στην Ολλανδία αυτά τα παιδιά δεν αντιμετωπίζουν κανένα κοινωνικό πρόβλημα. Καλώς ή κακώς είναι μία απο τις ελάχιστες χώρες-εξαιρέσεις, στις οποίες φυσικά δεν ανήκει η Ελλάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Μη σου φαίνεται παράξενο. Στην Ολλανδία υπάρχει μια εκπομπή που μαζευει παιδάκια και τα βάζει να τραγουδάνε για διάφορα θέματα. Είναι αυτή, το Kinderen voor Kinderen. Πάντως πραγματικά κάτι τέτοιο έτσι και βγει στην Ελλάδα την άλλη μέρα το παιδί αυτό θ'αντιμετωπίσει τέτοιο ρατσισμό που αμφιβάλλω αν δεν θα χει τάσεις αυτοκτονίας. Αν αυτό θέλετε, τότε επιτρέψτε τα πάντα...Πάντως για μένα η Ολλανδία δεν αποτελούσε ποτέ παράδειγμα προς μίμηση. Η ατομική ελευθερία δε μπορεί να μπαίνει πάνω από μια υγιή κοινωνία. Και δεν αναφέρομαι στους ομοφυλόφιλους που δεν μπορώ να χαρακτηρίσω αρρωστημένη κατάσταση, αναφέρομαι στα ποτά, τα ναρκωτικά και την άκρατο ελευθερία σε πολλά θέματα, όπως η ανοχή σε ανθρώπους ύποπτους για εγκλήματα να ιδρύουν ένα κόμμα "προάσπισης των δικαιωμάτων των παιδοφίλων". Η, υπέρ του δέοντος, ελευθερία οδηγεί μόνο σε κοινωνίες με ανώμαλους, ναρκομανείς κι αλκοολικούς από τα γεννοφάσκια τους. Όταν ζεις σε μια κοινωνία υπάρχει όριο στην ελευθερία που πρέπει να γίνεται σεβαστό και ν'ακολουθεί πάντα τις προσταγές της ίδιας της κοινωνίας τη δεδομένη χρονική στιγμή, επιδιώκοντας βέβαια πάντα τη μεγαλύτερη δυνατή πρόοδο.


PS: No offence στους (νεο)φιλελεύθερους. Απλώς η λογική μου είναι οτι η κοινωνία καθορίζει τους νόμους και όχι το αντίθετο. Ο μόνος τρόπος προόδου είναι ο χρόνος και όχι η πίεση με νομοθετική ρύθμιση που επιτρέπει πράγματα που το μεγαλύτερο μέρος της κοινωνίας, καλώς ή κακώς, απορρίπτει. Κύριος λόγος που αντιτίθεμαι σ'αυτό, είναι οτι οι ίδιοι που προβαίνουν σε ιδιαίτερες επιλογές θα εχουν ν'αντιμετωπίσουν ακόμη περισσότερο ρατσισμό. Η στάση μου αυτή δεν θέλω να λαμβάνεται σε καμία περίπτωση ως δεδομένη προσυπογραφή απο μέρους μου της επικρατούσας στάσης της κοινωνίας. Ο λόγος για τον οποίο πιστεύω οτι η κοινωνία πρέπει να 'χει τον τελευταίο λόγο αναφέρθηκε πιο πάνω και στόχο έχει όχι να δικαιολογήσει την επικρατούσα στάση, αλλά να εξασφαλίσει μια πραγματική ποιότητα ζωής σε όσους κάνουν ιδιαίτερες επιλογές και όχι μόνο μια τυπική αναγνώριση δικαιώματος που γίνεται με ένα στεγνό, ασήμαντο νόμο που στην πράξη η κοινωνία έχει τη δυνατότητα να μη σεβαστεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hey Joy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hey Joy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Εντάξει ρε παιδιά καλά κάνουν και είναι ομοφυλόφιλοι.Αρκεί να μην προκαλούν.
Βέβαια δε μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει να παντρευτούν.Γενικά δε μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει να παντρεύονται οι άνθρωποι.Υπάρχουν άλλες καλύτερες κατά την άποψή μου εκδηλώσεις αγάπης..Αλλά αυτό είναι άλλο θέμα..
Τώρα αν η ομοφυλοφιλία είναι "ανωμαλία" δεν το ξέρω..Καταρρίπτει πάντως το επιχείρημα ότι ο έρωτας είναι ένα "παιχνίδι" για τη διαιώνιση του είδους.:P
Από κει και πέρα,είμαι αντίθετη στο να έχουν δύο ομοφυλόφιλοι παιδί.Πιστεύω ότι θα είναι κακή επιρροή,ένα παιδί χρειάζεται τη μητρική και την πατρική φιγούρα καθώς μεγαλώνει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Βέβαια δε μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει να παντρευτούν.Γενικά δε μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει να παντρεύονται οι άνθρωποι.
Για νομικούς λόγους, δηλαδή για να μπορούν να έχουν κοινή περιουσία κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Από κει και πέρα,είμαι αντίθετη στο να έχουν δύο ομοφυλόφιλοι παιδί.Πιστεύω ότι θα είναι κακή επιρροή,ένα παιδί χρειάζεται τη μητρική και την πατρική φιγούρα καθώς μεγαλώνει..

Κι εγω ειμαι αντιθετη...και επειδη πρεπει να εχει το παιδι και πατρικο και μητρικο προτυπο αλλα και επειδη δεν φταιει σε τιποτα να τρωει για την υπολοιπη ζωη του την κοροιδια των ανθρωπων...εκτος κι αν μετα απο χρονια η υιοθεσια απο ομοφυλοφιλους γινει αποδεκτη απο την κοινωνια...ωστοσο εγω προτιμω το κλασσικο πατερας-μητερα-παιδι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top