Ομοφυλόφιλοι: Γάμος και Υιοθεσία

Γάμος και υιοθεσία ομοφυλόφιλων: Υπέρ ή κατά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 303)
  • Είμαι ΥΠΕΡ και του γάμου και της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 157 51.8%
  • Είμαι ΥΠΕΡ του γάμου αλλά ΚΑΤΑ της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 75 24.8%
  • Είμαι ΚΑΤΑ του γάμου αλλά ΥΠΕΡ της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 6 2.0%
  • Είμαι ΚΑΤΑ και στα δύο

    Ψήφοι: 56 18.5%
  • Δεν έχω γνώμη.

    Ψήφοι: 9 3.0%

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Απο οτι ξέρω είναι ένας συνδυασμός προδιάθεσης και κοινωνικών συνθηκών. Νομίζω οτι δεν είναι ακόμα απόλυτα ασφαλή τα συμπεράσματα αυτών των ερευνών όμως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,093 μηνύματα.
Με λιγα λογια γινεσαι η γεννιεσαι ετσι?
Ε μάλλον ισχύουν και τα δύο. :P
(άλλος έτσι άλλος αλλιώς)



-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστίνα20750

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα20750 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Κάποιος σύγκρινε την ομοφυλοφιλία με παιδοφιλία / νεκροφιλία. ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ. Καταρχάς η ομοφυλοφιλία έχει διαγραφεί ως ψυχασθένεια, γι αυτό και υπάρχει και το the day of silence, έννα annual event (μετάφραση;) τέλοσπαντων κατά το οποίο γιορτάζεται η νίκη των ανθρωπίνων δικαιωμάτων.

Επίσης, ένα παιδί δε θα'θελε τον παιδόφιλο! ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ ΝΕΚΡΟΣ το νεκρόφιλο! Στην ομοφυλοφιλία και οι δύο συμφωνούν. ΕΙΝΑΙ δημοκρατικό. Ισορροπημένο. ΕΛΕΟΣ να δω τι άλλω θ'ακούσω. Και πριν μιλάτε για ανωμαλία της φύσης να κοιτάζετε τα τόσα links που έδωσαν τόσοι άλλοι στις προηγούμενες σελίδες.

Κάποιοι γεννιούνται έτσι κάποιοι "γίνονται" αλλά όχι εξαιτίας ενός βιασμού... δηλαδή τί, τους αρέσει που τους βιάζουν; Απλά το "ανακαλύπτουν" μετά, στα 40, στα 50 κι έχουμε οικογενειακά δράματα. Γι αυτό είναι καλά να ενημερωνόμαστε όλοι από νωρίς. Κάποιοι μπορεί να είναι το λεγόμενο pansexual να είναι δηλαδή η κοσμοθεωρία τους ότι η αγάπη δεν κοιτάζει φύλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνης

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Κάποιος σύγκρινε την ομοφυλοφιλία με παιδοφιλία / νεκροφιλία. ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ. Καταρχάς η ομοφυλοφιλία έχει διαγραφεί ως ψυχασθένεια, γι αυτό και υπάρχει και το the day of silence, έννα annual event (μετάφραση;) τέλοσπαντων κατά το οποίο γιορτάζεται η νίκη των ανθρωπίνων δικαιωμάτων.

Επίσης, ένα παιδί δε θα'θελε τον παιδόφιλο! ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ ΝΕΚΡΟΣ το νεκρόφιλο! Στην ομοφυλοφιλία και οι δύο συμφωνούν. ΕΙΝΑΙ δημοκρατικό. Ισορροπημένο. ΕΛΕΟΣ να δω τι άλλω θ'ακούσω. Και πριν μιλάτε για ανωμαλία της φύσης να κοιτάζετε τα τόσα links που έδωσαν τόσοι άλλοι στις προηγούμενες σελίδες.

Κάποιοι γεννιούνται έτσι κάποιοι "γίνονται" αλλά όχι εξαιτίας ενός βιασμού... δηλαδή τί, τους αρέσει που τους βιάζουν; Απλά το "ανακαλύπτουν" μετά, στα 40, στα 50 κι έχουμε οικογενειακά δράματα. Γι αυτό είναι καλά να ενημερωνόμαστε όλοι από νωρίς. Κάποιοι μπορεί να είναι το λεγόμενο pansexual να είναι δηλαδή η κοσμοθεωρία τους ότι η αγάπη δεν κοιτάζει φύλο.
Πού κλείνιε η παρένθεση ; :P

Από ό,τι έχω διαβάσει δεν το επιλέγεις εσύ να γίνεις ή όχι ομοφυλόφιλος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AnaCroN

Νεοφερμένος

Ο AnaCroN αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Κάποιος σύγκρινε την ομοφυλοφιλία με παιδοφιλία / νεκροφιλία. ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ. Καταρχάς η ομοφυλοφιλία έχει διαγραφεί ως ψυχασθένεια, γι αυτό και υπάρχει και το the day of silence, έννα annual event (μετάφραση;) τέλοσπαντων κατά το οποίο γιορτάζεται η νίκη των ανθρωπίνων δικαιωμάτων.

Επίσης, ένα παιδί δε θα'θελε τον παιδόφιλο! ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ ΝΕΚΡΟΣ το νεκρόφιλο! Στην ομοφυλοφιλία και οι δύο συμφωνούν. ΕΙΝΑΙ δημοκρατικό. Ισορροπημένο. ΕΛΕΟΣ να δω τι άλλω θ'ακούσω. Και πριν μιλάτε για ανωμαλία της φύσης να κοιτάζετε τα τόσα links που έδωσαν τόσοι άλλοι στις προηγούμενες σελίδες.

Κάποιοι γεννιούνται έτσι κάποιοι "γίνονται" αλλά όχι εξαιτίας ενός βιασμού... δηλαδή τί, τους αρέσει που τους βιάζουν; Απλά το "ανακαλύπτουν" μετά, στα 40, στα 50 κι έχουμε οικογενειακά δράματα. Γι αυτό είναι καλά να ενημερωνόμαστε όλοι από νωρίς. Κάποιοι μπορεί να είναι το λεγόμενο pansexual να είναι δηλαδή η κοσμοθεωρία τους ότι η αγάπη δεν κοιτάζει φύλο.

Μάλιστα, εσύ και οι υπόλοιποι που το θεωρείται φυσιολογικό λοιπόν να δώσετε στα παιδιά σας την ανάλογη διαγωγή :)

Ευχαριστώ δε θα πάρω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Μάλιστα, εσύ και οι υπόλοιποι που το θεωρείται φυσιολογικό λοιπόν να δώσετε στα παιδιά σας την ανάλογη διαγωγή :)

Ευχαριστώ δε θα πάρω

Αυτο φυσικά ισχύει και δηλώνω οτι δεν θα πάρω ούτε εγώ για τα δικά μου παιδιά. Γιατί φυσικά παιζει καθοριστικό ρόλο ο τρόπος ανατροφής, πολύ δε περισσότερο απο οποιοδήποτε γονίδιο. Δεν μπορουμε, ομως, να πούμε οτι ειναι...αρρώστια. Ασυνήθιστο ναι. Πάντως οφείλω να πω οτι πολλοί απο αυτούς που εκ του ασφαλούς το παίζουν άνετοι, κουλ και μοντέρνοι θαρρώ πως θα ήταν οι πρωτοι που θα ντρέπονταν για τα παιδιά τους αν η ομοφυλοφιλία τους χτύπαγε την πόρτα. Γι'αυτο ας κρύβουμε λίγο λόγια, ας συγκρατούμεθα, γιατι ουσιαστικά κανείς δεν ξέρει τι θα κάνει όταν βρεθεί πρόσωπο με πρόσωπο με μια τέτοια "επιλογή" του παιδιού του. Κρίμα να σκιζόμαστε για τα δικαιώματα των γκέι και μια μέρα να ντρεπόμαστε που το παιδί μας θα ειναι γκέι. Γι'αυτο τα πολλά λόγια ειναι και περιττά και επικίνδυνα, κυρίως για την αξιοπρέπειά μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,093 μηνύματα.
Μάλιστα, εσύ και οι υπόλοιποι που το θεωρείται φυσιολογικό λοιπόν να δώσετε στα παιδιά σας την ανάλογη διαγωγή :)

Ευχαριστώ δε θα πάρω
Το να το θεωρεί κανείς φυσιολογικό δε σημαίνει κατ' ανάγκην ότι το θέλει και για τα παιδιά του. Οι λόγοι γνωστοί και δε θα τους αναλύσω.

Κρίμα δε που πολλοί από αυτούς που δηλώνουν ότι "η διαγωγή που θα δώσουν στο παιδί τους δε θα το κάνει gay", θα μείνουν με την απορία αργότερα "τι έκαναν λάθος" ΑΝ τους τύχει και το παιδί τους είναι ομοφυλόφιλος. :)
(ενώ μεν άλλοι μένουν με την εντύπωση ότι εξαιτίας της διαγωγής που έδωσαν στο παιδί τους, δεν έγινε gay).



-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MARION-VALO-XXX

Νεοφερμένος

Η marion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
εγω ειμαι ομοφυλόφιλη...ειναι επιλογη μου...βασικα ειμαι bi...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Εσύ νομίζεις οτι είσαι bi επειδή το επιβάλλει το ψευτοgoth στυλ που καταλαβαίνω (απο το nickname) οτι έχεις.
Αν μου το ξαναπείς σε 2-3 χρόνια που θα είσαι πιο συνειδητοποιημένη, θα το πιστέψω.
Χωρίς παρεξήγηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
βασικά ίσως δεν είναι το στυλ της, αλλά η "κρίση" της εποχής, μία ερωτική απογοήτευση που είχε κάποτε και την πλήγωσε πολύ...Κάτι τέτοιο.
Αλλιώς μπορεί να είναι στα αλήθεια.
Πότε το κατάλαβες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

buttercookie

Νεοφερμένος

Η buttercookie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Και εγώ είμαι bisexual.... αλλα δεν είνε επιλογή μου έτσι γενηθηκα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Και εγώ είμαι bisexual.... αλλα δεν είνε επιλογή μου έτσι γενηθηκα
Nα και αλλες αποκαλυψεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KaufenMan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο KaufenMan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Δηλαδή αυτοί που γεννιούνται bi τι παραπάνω ή τι λιγότερο έχουν από τους straight?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν γεννιουνται μόνο οι άνθρωποι...Η ψυχολογία εχει αποδείξει οτι κυρίως γίνονται...Και ο σεξουαλικός προσανατολισμός βασίζεται κυριως στα βιώματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KaufenMan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο KaufenMan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Δεν γεννιουνται μόνο οι άνθρωποι...Η ψυχολογία εχει αποδείξει οτι κυρίως γίνονται...Και ο σεξουαλικός προσανατολισμός βασίζεται κυριως στα βιώματα.

Βιώματα... όπως?

Ψυχολογικά? Χωρισμούς?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Δηλαδή αυτοί που γεννιούνται bi τι παραπάνω ή τι λιγότερο έχουν από τους straight?
Πολυ τη γουσταρω αυτη τη κουλ λογικη που οταν ερχεται αντιμετωπη με μια ομοφυλοφιλικη κατασταση γκρεμιζεται , ολα λογια δηλαδη μεχρι να μας τυχει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KaufenMan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο KaufenMan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
ε τι να κάνουμε... εκφράζω την άποψή μου:P

και να πω ότι δεν έχω πρόβλημα με κανέναν! ότι θέλουν κάνουν τη ζωή τους:)

κανείς δεν τους υποχρεώνει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Βιώματα... όπως?

Ψυχολογικά? Χωρισμούς?

Όχι απαραίτητα αρνητικές καταστάσεις. Απλά ρε παιδάκι μου, ένα παιδί, για κάποιο λόγο, μπορεί να μην έχει ισχυρό αντρικό πρότυπο και ν'αποκτήσει γυναικεία ψυχολογία σε ορισμένο μεγάλο βαθμό. Επισης τέτοιος παράγοντας είναι η προσκόλληση στη μητέρα, αν και όχι πάντα. Αξίζει δε να αναφερθεί, οτι δεν κάνει να συγχέουμε πάντα το οιδιπόδειο (κοινώς: μαμάκιας) με το σεξουαλικό προσανατολισμό. Καμία σχέση. Απο κει και πέρα, παράγοντας μπορεί να είναι επίσης η επιφύλαξη απέναντι στο γυναικείο φύλο, αποτέλεσμα πολλές φορές μιας ισχυρής μητέρας ή ακόμη και η απλή προτίμηση στον ομοφυλοφιλικό έρωτα. Αυτό το τελευταίο, βέβαια, κυρίως έχει σαν αποτέλεσμα bisexuals, γιατί εκ των πραγμάτων το σεξ, αν το δεις καθαρά υλιστικά, είναι πάντα απόλαυση, ανεξαρτήτως παρτενέρ.


Πολυ τη γουσταρω αυτη τη κουλ λογικη που οταν ερχεται αντιμετωπη με μια ομοφυλοφιλικη κατασταση γκρεμιζεται , ολα λογια δηλαδη μεχρι να μας τυχει

Να μιλάς για τον εαυτό σου. Το τι θα κάνει ο καθένας εκείνη την ώρα είναι δική του υπόθεση. Και τι πάει να πει "μέχρι να μας τύχει"; Καμιά αρρώστια είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KaufenMan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο KaufenMan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Και κάτι άλλο: Είναι καλό δύο άτομα διαφορετικού φύλου να είναι μεταξύ τους οι καλύτεροι φίλοι, κολλητοί?
*και να είναι και οι δύο κανονικοί, όχι bi και άλλα τέτοια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Η φιλία, όπως όλα τα συναισθήματα, έχουν σαν κέντρο τον άνθρωπο γενικά, ανεξαρτήτως δευτερευουσών ιδιοτήτων. Φυσικά και μπορεί να είναι οι καλύτεροι φίλοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top