Ομοφυλόφιλοι: Γάμος και Υιοθεσία

Γάμος και υιοθεσία ομοφυλόφιλων: Υπέρ ή κατά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 303)
  • Είμαι ΥΠΕΡ και του γάμου και της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 157 51.8%
  • Είμαι ΥΠΕΡ του γάμου αλλά ΚΑΤΑ της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 75 24.8%
  • Είμαι ΚΑΤΑ του γάμου αλλά ΥΠΕΡ της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 6 2.0%
  • Είμαι ΚΑΤΑ και στα δύο

    Ψήφοι: 56 18.5%
  • Δεν έχω γνώμη.

    Ψήφοι: 9 3.0%

journalist

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ευθύμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Συμφωνω απολυτα με την Δεσποινα.Αν δεν εχεις προβλημα με καποιον,ποιος ο λογος να μην τον κανεις παρεα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

syros511

Νεοφερμένος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
εννοω οτι δεν μπορω να βρω κοινο θέμα συζητησης:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Που το ειδατε ρε οτι τα ζωα ειναι ομοφυλοφιλα? δεν τιθεται κανενα τετοιο θεμα
Οτι μαλ@κια πουν μερικα αμερικανακια τη λετε μετα? Δικη σας κριση δεν εχετε?
Ελεος πια
δηλαδή το ότι στις εικόνες δείχνουν 2 αρσενικά να ... το αμφισβιτείς?Είναι μοντάζ λές? Ή τα έβαλαν με το ζόρι. Να έχουμε κρίση για πιο πράγμα? Για το άν είναι γκέι τα ζώα? Είπαμε πίστευε και μη ερεύνα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

syros511

Νεοφερμένος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
ρε παιδια ενταξει με τα υπολοιπα ζωα ας κοιταξουμε και λιγο το ζωο που λεγεται ανθρωπος και οσο αφορα τους ομοφυλοφυλους ανθρωπους εγω ειπα την αποψη μου και σε οποιον δεν αρεσει στα αρχ........... μου στο κατω κατω δημοκρατια εχουμε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
εννοω οτι δεν μπορω να βρω κοινο θέμα συζητησης:bye:

Και που το ξερεις; Απλως δε θα συζητατε για σχεσεις, υπαρχουν ενα σωρο αλλα θεματα συζητησης. Οπως με τους υπολοιπους ανθρωπους δηλαδη. Με καποιους μπορεις να συζητησεις ενα θεμα, με καποιους ενα αλλο κτλ. Επειδη ειναι ομοφυλοφιλοι δε σημαινει οτι δεν ειναι ανθρωποι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

syros511

Νεοφερμένος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Και που το ξερεις; Απλως δε θα συζητατε για σχεσεις, υπαρχουν ενα σωρο αλλα θεματα συζητησης. Οπως με τους υπολοιπους ανθρωπους δηλαδη. Με καποιους μπορεις να συζητησεις ενα θεμα, με καποιους ενα αλλο κτλ. Επειδη ειναι ομοφυλοφιλοι δε σημαινει οτι δεν ειναι ανθρωποι.

ξερεις κρου οτι λεω φροντιζω να το ξερω αλλιως δεν το λεω καθολου:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
ξερεις κρου οτι λεω φροντιζω να το ξερω αλλιως δεν το λεω καθολου:D

Μονο για γκομενες μιλας εσυ δηλαδη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Άρα υποθέτω οτι έχεις μιλήσει με αρκετά μεγάλο αριθμό ομοφυλόφιλων και με κανέναν δεν μπορούσες να βρείς κάποιο θέμα συζήτησης, για να θεωρηθεί το συμπέρασμά σου ασφαλές;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

syros511

Νεοφερμένος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Μονο για γκομενες μιλας εσυ δηλαδη;

οχι φυσικα και μη προσπαθεις να διαστρεβλωσεις αυτα που λεω.Με τους φιλους μου και για γκομενες μιλαμε αλλα και για πολλα αλλα πραγματα τα οποια δεν νομιζω να σε ενδιαφερουν αλλα αν θες στα λεω δεν εχω προβλημα.:P

Άρα υποθέτω οτι έχεις μιλήσει με αρκετά μεγάλο αριθμό ομοφυλόφιλων και με κανέναν δεν μπορούσες να βρείς κάποιο θέμα συζήτησης, για να θεωρηθεί το συμπέρασμά σου ασφαλές;

Εδω κανεις λαθος.Στην κατασκηνωση ειμουν με εναν ομοφυλοφυλο στην ιδια ομαδα και δεν μπορεις να φανταστεις το τι ειχα ακουσει.

πως το εγραψα ετσι το ειμουν με (ει) sorry ημουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
οχι φυσικα και μη προσπαθεις να διαστρεβλωσεις αυτα που λεω.Με τους φιλους μου και για γκομενες μιλαμε αλλα και για πολλα αλλα πραγματα τα οποια δεν νομιζω να σε ενδιαφερουν αλλα αν θες στα λεω δεν εχω προβλημα.:P

Ε ειπες οτι μιλατε και για πολλα αλλα. Ποιος ο λογος να μη μιλας για πολλα αλλα με εναν ομοφυλοφιλο?


Εδω κανεις λαθος.Στην κατασκηνωση ειμουν με εναν ομοφυλοφυλο στην ιδια ομαδα και δεν μπορεις να φανταστεις το τι ειχα ακουσει.

Επιβεβαιωσες αυτο ακριβως που εννοει. Ειχες εμπειρια με εναν (1) ομοφυλοφιλο και λες οτι δε μπορεις να κανεις παρεα με ομοφυλοφιλο γενικως. Το οτι καποιος ειναι ομοφυλοφιλος ειναι δευτερευον στοιχειο για μια φιλια! Μην γενικευεις τοσο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angel123456

Νεοφερμένος

Η Μαριέλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 91 μηνύματα.
εγω πιστευω πως δν ειναι λογος να πεις δν κανω παρεα αυτο το ατομο επειδη ειναι ομοφυλοφιλος.ειναι σαν να λες εγω δν κανω παρεα αυτον γτ ειναι αλλης θρησκειας.
σιγουρα υπαρχουν κοινα και αξιζει να τν κανεις παρεα για να τα μαθεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

syros511

Νεοφερμένος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
ενταξει εγω λεγοντας δεν εχω προβλημα με τους ομοφυλοφιλους εννοω οτι δεν με πειραζουν και αποδεχομαι την υπαρξη τους και ουτε θα τους κοροιδεψω για αυτο που ειναι αλλα δεν θα προτιμησω για παρεα μου εναν ομοφυλοφυλο οταν βγω μια βολτα.οκ και sorry αν σας πειραξε τοσο πολυ η αποψη μου:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
ε εντάξει βρε παιδιά τι είπε το παιδί? Είπε το ότι δεν του αρέσει να κάνει παρέα με ομοφυλόφιλους και πρέπει να το σεβαστούμε αυτό. Πάντως πράγματι είναι κάπως ρατσιστικό αυτό αλλά δεν φταίει αυτός ( μιλάω για εσένα αλλά αναφέρομαι σε όλους, γιατί πιστεύω πώς κανένας δεν θα επιδίωκε να κάνει παρέα με τέτοια άτομα, αν όχι κανένας οι περισσότεροι θα φρόντιζαν να μείνουν μακριά ) φταίει η κοινωνία. Αυτή είναι η άποψη μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

syros511

Νεοφερμένος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
βαλια σε ευχαριστω και μου δινεται η ευκαιρια να σου κανω μια ερωτηση σε σενα αλλα και σε ολους: πως θα εννιωθες/νιωθατε αν σε/σας εβλεπε/εβλεπαν καποιοι γνωστοι να κανεις/κανετε παρεα με ομοφυλοφιλο.

P.S δεν θα πιστεψω κατι ψευτικα <<μα ειναι κολλητος/κολλητη μου>>.θελω ειλικρινη απαντηση
p.S χρησιμοποιω και ενικο και πληθυντικο γιατι απευθηνομαι εκτος απο τη βαλια σε ολους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
ενταξει εγω λεγοντας δεν εχω προβλημα με τους ομοφυλοφιλους εννοω οτι δεν με πειραζουν και αποδεχομαι την υπαρξη τους και ουτε θα τους κοροιδεψω για αυτο που ειναι αλλα δεν θα προτιμησω για παρεα μου εναν ομοφυλοφυλο οταν βγω μια βολτα.οκ και sorry αν σας πειραξε τοσο πολυ η αποψη μου:)

Δεν ειναι οτι σε στηνω στον τοιχο ή κατι, απλως θελω να σκεφτεις και λιγο οτι το οτι καποιος ειναι ομοφυλοφιλος δεν εχει σχεση με το αν μπορεις να τον κανεις παρεα σαν ατομο, μπορει να βρεις χιλια δυο κοινα με εναν ανθρωπο και να σου πει μετα οτι ειναι ομοφυλοφιλος, οταν θα ειστε πια κολλητοι ξερω γω.

Οσο για αυτο που λεει η Βαλια, ειμαστε η νεολαια της κοινωνιας και εμεις θα τη διαμορφωσουμε αργοτερα, επομενως απο εμας εξαρταται κατα κυριο λογο στο αν θα ειναι πιο αποδεκτα τα ατομα αυτα στο μελλον. Δεν πρεπει να κοιταζουμε την κοινωνια παθητικα και να λεμε "ε οκ, ετσι ειναι η κοινωνια, τι να κανουμε."

βαλια σε ευχαριστω και μου δινεται η ευκαιρια να σου κανω μια ερωτηση σε σενα αλλα και σε ολους: πως θα εννιωθες/νιωθατε αν σε/σας εβλεπε/εβλεπαν καποιοι γνωστοι να κανεις/κανετε παρεα με ομοφυλοφιλο.

P.S δεν θα πιστεψω κατι ψευτικα <<μα ειναι κολλητος/κολλητη μου>>.θελω ειλικρινη απαντηση
p.S χρησιμοποιω και ενικο και πληθυντικο γιατι απευθηνομαι εκτος απο τη βαλια σε ολους

Εγω εχω και φιλο ομοφυλοφιλο και φιλες bisexual και χαιρομαι ιδιαιτερως που τους/τις ξερω γιατι με εκαναν να δω τον κοσμο αλλιως και να γινω πιο ανοιχτομυαλη. Δεν ντρεπομαι πουθενα να το πω, ακομα και στους γονεις μου, κυριως γιατι δεν με ενδιαφερει η αποψη των αλλων αφου τα ατομα αυτα τα εχω επιλεξει εγω για μενα να τα κανω παρεα και αν γυρισει κανεις να μου πει τιποτα απλως θα τον αγνοησω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Αναρωτιέμαι...κι αν ηταν το δικο σας παιδί?Εγω παντως δε βλεπω καμια διαφορα αναμεσα σε εναν straight κ εναν ομοφυλοφυλο,αν και οι δυο δεν προκαλουν.Εχει περασει μια λαθος εικονα.Ποιος ειπε οτι ολοι οι ομοφυλοφιλοι ειναι...(συγγνωμη κιολας)τελειωμενες?Ακομα και στο παιδι μου(αν και θα ηταν δυσκολο)θα εκανα τα παντα για να το δεχτω.Πως μπορεις να καταλογησεις κατι σε εναν ανθρωπο που δεν το διαλεξε ο ιδιος,και κυριως πως κρινεις καποιον για κατι που δε σε αφορα?Ειναι ηθικο να νιωθουν οι περισσοτεροι ομοφυλοφιλοι την ιδιαιτεροτητα τους ως παθηση?(αληθεια ειναι αυτο)Καλυτερα στην τελικη καποιος να το αποδεχτει,κι ας τον στηριξουν λιγοι,παρα να καταδικασει τον εαυτο του,μια συζυγο ενος εξ'αρχης καταδικασμενου γάμου και τα παιδια που θα προκύψουν απ'αυτον σε ισοβια δυστηχια...για να μη λεει ο κοσμος.ΧεσΧΧΧΧμε τι θα πει ο κοσμος!!Δε θα ειχα προβλημα ακομα κι αν μαθαινα οτι ειναι κι ο καλύτερος μου φιλος,χωρις αυτο να σημαινει πως δε δαιχομαι και μια αλλη αποψη,η οποια δε θα ειναι πρατραβηγμενη και ρατσιστικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Δεν πιστευω οτι θα ειχα καποιο προβλημα αν ηταν το παιδι μου ομοφυλοφιλο, εξαλλου στην τελικη δε μου πεφτει λογος ουτε για τη σεξουαλικη ζωη των φιλων μου ουτε του παιδιου μου. Τα παιδια δεν ειναι κτημα των γονιων τους και αυτο το αγχος "μη βγει το παιδι μου π....ς!!!" το θεωρω παραλογο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Δεν πρεπει να κοιταζουμε την κοινωνια παθητικα και να λεμε "ε οκ, ετσι ειναι η κοινωνια, τι να κανουμε."
Αυτό εννοείται, αλλά προσωπικά πιστεύω ότι όλα αυτά είναι θεωρίες. Έτσι είναι διαμορφωμένα και μακάρι να αλλάξουν τα πράγματα. Προσωπικά είμαι κατά κάθε είδους ρατσισμού και διαχωρισμού των ανθρπώπου και νομίζω ότι έχει φανεί αυτό.
Εγώ προσωπικά θα είμαι ειλικρινής και θα πώ ότι δεν θα ήμουν τόσο ανοιχτή σε μια παρέα με έναν ομοφυλόφιλο. Δεν λέω ότι δεν θα έκανα παρέα ή δεν θα γινόμουν φίλη, απλά θα ήμουν πολύ επιφυλλακτική στην αρχή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Δεν πιστευω οτι θα ειχα καποιο προβλημα αν ηταν το παιδι μου ομοφυλοφιλο, εξαλλου στην τελικη δε μου πεφτει λογος ουτε για τη σεξουαλικη ζωη των φιλων μου ουτε του παιδιου μου. Τα παιδια δεν ειναι κτημα των γονιων τους και αυτο το αγχος "μη βγει το παιδι μου π....ς!!!" το θεωρω παραλογο.


Ακριβως.Τι ειναι καλυτερο,ενας ομοφυλοφιλος η καποιος που απατα τη γυναικα του?Και παρακαλω,για να προλαβω απροοπτα,μην απαντησει κανεις"ενας ομοφυλοφιλος που απατα τη γυναικα του."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Δεν πιστευω οτι θα ειχα καποιο προβλημα αν ηταν το παιδι μου ομοφυλοφιλο, εξαλλου στην τελικη δε μου πεφτει λογος ουτε για τη σεξουαλικη ζωη των φιλων μου ουτε του παιδιου μου. Τα παιδια δεν ειναι κτημα των γονιων τους και αυτο το αγχος "μη βγει το παιδι μου π....ς!!!" το θεωρω παραλογο.
έβλεπα μία "κοινωνική εκπομπή"( ο θεός να την κάνει αλλά τέσπα μεσημεριανό ήταν:D) και βγήκε μια καμένη και έλεγε ότι φοβάται να παρουσιάσει το παιδί της στο μέλλοντα σύζυγό της επειδή ήταν γκέι και φαινόταν πολύ. Και οι άλλες οι παρουσιάστριες και μία ψυχολόγος της πλάκας της έλεγαν ότι λένε πάντα. Δεν πρέπει να ντρέπεσαι, είναι παιδί σου και τέτοια.
Επίσης είχα διαβάσει σε ένα έρθρο στο ίντερνετ για μία μάνα που ανακάλυψε ότι η κόρη της είναι λεσβία. Έλεγε τα πάντα μέσα για το πώς ένιωσε, για το πώς το κατάλαβε, για τις αλλαγές στο παιδί της, για την ντροπή της στην αρχή αλλά και για τον τρόπο που την αντιμετώπισε. Την βρήκα πολύ ψύχραιμη και πολιτισμένη, μιλούσε αληθινά και έλεγε ότι δεν παύει να είναι το παιδί της
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top