Γενικό -  Οι στόχοι σας

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Παντού εντάσσεται. ΕΜΠ, ΑΠΘ, ΔΠΘ, ΠΠ, Πολ. Κρήτης...



Η επαγγελματική αποκατάσταση διαφέρει ανάλογα με τον τομέα που θα ειδικευτείς. Μιλάω για ΑΠΘ αυτή τη στιγμή. Ο τομέας Τηλεπικοινωνιών δεν είναι και ο πιο δυσεύρετος (προφανώς). Λίγοι είναι όμως και οι Ενεργειακοί, λόγων κακών επαγγ. συνθηκών. (υψηλές τάσεις ρεύματος, κτλ.). Τέλος, οι Ηλεκτρονικοί/Μηχανικοί Υπολογιστών είναι ένας πολύ διαδεδομένος τομέας, ο οποίος έχει πολύ καλή επαγγ. αποκατάσταση και προσφέρει περισσότερες δυνατότητες από την απλή Πληροφορική.

Όσον αφορά τα μόρια, (για ΑΠΘ πάντα) :
2008 - 18500~18600
2009- 18700 και άνω

Ελπίζω να βοήθησα...

Θα στο ξαναπω για άλλη μια φορά επειδή λες ανακρίβειες, προφανώς λόγω άγνοιας. Δεν υπάρχει απλή και σύνθετη Πληροφορική, υπάρχει μία, διδάσκεται στα σχετικά τμήματα και δεν αποτελεί αντικείμενο σπουδών της ΣΗΜΜΥ. Το μόνο που μπορείς να επιλέξεις στη ΣΗΜΜΥ ειναι ροή λογισμικού, αν θες να κάνεις κάτι άλλο απ'το ν'ασχοληθείς από μηχανές, αλλά η σύγκριση μεταξύ τεχνολογίας λογισμικού και πληροφορικής είναι σα να συγκρίνεις ηλεκτρολογία και φυσική. Δεν ασχολούνται με τα ίδια πράγματα οι Πληροφορικοί με τους Μηχανικούς, παίζουν σε άλλα χωράφια κι αποτελούν δύο εντελώς διακριτές ακαδημαικές διεξόδους. Οι επαγγελματικές προοπτικές ειναι πολύ καλές διεθνώς και για τις δύο περιπτώσεις που συζητάμε, μόνο που αν κάτσεις να δεις τις αγγελίες, οι περισσότερες θέσεις απευθύνονται 'Η σε μηχανικούς, 'Η σε πληροφορικούς. Η singular logic, για παράδειγμα, που ανέπτυξε όλο το σύστημα μηχανογράφησης, οργάνωσης και μετάδοσης των αποτελεσμάτων των εκλογών, σε σχετικές θέσεις ζητάει πτυχιούχους Πληροφορικής. Το ΗΜΜΥ δεν έχει καμία σχεση με πτυχίο Πληροφορικής και δεν λαμβάνεται ως τέτοιο. Στο τμήμα ανάπτυξης δικτύου του ΟΤΕ, αντίθετα, το βρισκω πιθανότερο να ζητάνε πιο πολλούς ηλεκτρολόγους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tazoulini

Νεοφερμένος

Η maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θάσος (Καβάλα). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Θα προσπαθησω για ιατρικη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Παντού εντάσσεται. ΕΜΠ, ΑΠΘ, ΔΠΘ, ΠΠ, Πολ. Κρήτης...
Δεν εντασσεται Πολ. Κρητης....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
HMMY έχει και το πολυτχνειο Κρήτης.Πολιτικούς μηχανικούς δεν έχει προς το παρών,υπάρχει μια φήμη πως θα έχει από του χρόνου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
HMMY έχει και το πολυτχνειο Κρήτης.Πολιτικούς μηχανικούς δεν έχει προς το παρών,υπάρχει μια φήμη πως θα έχει από του χρόνου.
Δεν εχει ΗΜΜΥ το πολυτεχνειο Κρητης.Εχει Ηλεκτρονικους Μηχανικους & Μηχανικους Υπολογιστων:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Α ναι,λάθος.:PΈχει μεγάλη διαφορά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Στο Μετσόβειο και στα άλλα ειναι Ηλεκτρολόγοι. Ισότιμες σχολές, αλλά δεν κάνουν ακριβώς τα ίδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Οχι δεν ειναι.Αντιστοιχο τμημα του ΗλεκτρονικωνΜ&ΜΥ ειναι το τμημα Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικης στην Πατρα,το τμημα Μηχανικών Η/Υ Τηλ/νιών & Δικτύων Θεσσαλίας και το τμημα μηχανικων πληροφοριακων συστηματων στη Σαμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fanis_ts

Νεοφερμένος

Ο Fanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Βραχάτι (Κορινθία). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
εγω παντος παιδια θελω να περασω στρατιωτικες σχολες και ιδιαιτερα αξιωματικος αστυνομιας η αλλιως ευελπιδων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Εμμμ ναι.Πολιτικών μηχανικών.:zilia:

Τι;
Ποτέ δεν το πίστεψα ότι ήθελες βιολογικό, κατά βάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Πάντα βιολογικό ήθελα,μηχανικός ήθελα για 2 μέρες αλλά μου πέρασε.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
A, κι εγω τον Ιουνιο που εκανα το μηχανογραφικο ελεγα να βαλω πολιτικων μηχανικων στο Βολο (που το επιανα) και να σηκωθω να παω να γινω Βολιωτης, αλλα ευτυχως ετσι οπως ηρθε η ιδεα ετσι κι εφυγε. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Kαλύτερη η σημερινή επιλογή;
Οι πολιτικοί μηχανικοί έχουν ανεργία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Μπα και οι 2 επιλογες μας ανεργια εχουν. Απλα ειχα σκεφτει οτι εχω τα μορια, οι πολιτικοι μηχανικοι ειναι η μονη σχολη των πολυτεχνειων που μου κινει καπως το ενδιαφερον (ως επαγγελμα) και επισης μου αρεσει και ο Βολος. :P Αλλα κι εμενα 2 μερες κρατησε η σκεψη, μετα επανηλθα στα ιατρικα (δε φευγουν ετσι τα κολληματα χρονων :P).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Εντάξει.:P
Κολλήματα.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emma2

Νεοφερμένος

Η Emma2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Εγώ θέλω να πάω 4ο πεδίο για πολιτικός μηχανικός!! Βεβαια, δεν ξέρω ακόμα αν θα πάω τεχνολογική ή θετική αλλά τεσπα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lacta144

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία-Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,098 μηνύματα.
Εγώ θέλω να περάσω φαρμακευτική στη Θεσσαλονίκη ή στην Πάτρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Εγώ θέλω να περάσω φαρμακευτική στη Θεσσαλονίκη ή στην Πάτρα.

Στο εύχομαι, Σοκολατένια!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emma2

Νεοφερμένος

Η Emma2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Οι πολιτικοί μηχανικοί έχουν ανεργία...

Με τόσα αυθαίρετα που υπάρχουν; Δεν νομίζω!!:P Πολιτικοί μηχανικοί και αρχιτέκτονες έχουν δουλειά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Λανθάνεις.
Και για τα δύο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top