Γενικό -  Οι στόχοι σας

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
"Συνεχίζω να λέω" (μια νοηματική φράση)

" ότι θέλω" (2η)

Άρα θέλω :p

To συνεχίζω να λέω περιέγραφε την πράξη και δεν είχε κανένα άλλο σκοπό :p

Πολυτεχνείο σου' ρχομαι είναι η αγαπημένη φράση μου πλέον :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Ωραία. Χαίρομαι που δεν κατάλαβα σωστά λοιπόν. :P

Μου αρέσει να βλέπω ανθρώπους με στόχους. Τι να πω, μακάρι να διατηρήσεις την επιλογή σου. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
δηλαδη τα ποστ σου σχετικα με την ιατρικη ειναι θετικα?
ενατξει μου ανεβηκε παλι η μυωπια,τι να πω...
Eίναι ρεαλιστικά.Ούτε θετικά ούτε κατακρεούργηση.:)
Και τι γίνεται όταν αυτό που σου αρέσει και αγαπάς είναι η ιατρική ή κάποια άλλη υψηλόβαθμη;

Χαλαρώστε. Και εγώ μαζί σας σε ό,τι λέτε, αρκεί όμως αυτό να αναφέρεται μόνο στα στερεότυπα που κακώς συνεχίζουν και υπάρχουν. Από την άλλη βέβαια δεν επικροτώ την (ψιλο)προπαγάνδα στην οποία καταφεύγετε. Υπάρχουν οι κομπλεξικοί, ναι. Υπάρχουν όμως και αυτοί που το θέλουν πραγματικά. Διαχωρίστε τα. Δεν αλλάζουν.

Και για το θέμα, Ιατρική.
Νομιζω πως το είπα αυτό.Αν είναι προπαγάδα γιατί δεν τα σβήνεις;
Καλό είναι να λέγεται και η αλήθεια,αν τώρα αυτό θεωρείται προπαγάνδα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Ηρέμησε. Πρώτα από όλα δεν αναφέρθηκα στο μήνυμά σου και σ' εσένα κατ' επέκταση. Δεν είχα κάτι να σχολιάσω γιατί πολύ απλά συμφωνώ με όσα είπες.

Ύστερα, τι είναι πάλι το γιατί δεν τα σβήνεις; Νομίζεις πως θα σβήσω μηνύματα επειδή απλά διαφωνώ με ό,τι εκφράζουν; Κρίμα. Είπα πως προσωπικά εκλαμβάνω την κατ' εξακολούθηση γενικευμένη άποψη των napstor και Adamsdoor ψιλοπροπαγανδιστική (και πάλι τα παιδιά ως παραδείγματα τα αναφέρω). Δεν είπα πως είναι κοινώς αναγνωρίσιμη καθαρή προπαγάνδα. Αλίμονο, απλά διαφωνώ με την γενίκευση που έγινε. Αυτό είναι όλο. Δεν σβήνω(-ουμε) μηνύματα έτσι, γιατί μου(μας) αρέσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
To ότι δεν αναφέρθηκες σε μήνυμά μου δε μου απαγορεύει να υπερασπιστώ όσους δέχονται επίθεση επειδή λένε την άποψή τους.Και για ποιό λόγο να κάνουν προπαγάνδα στο κάτω-κάτω;Αφού δεν ενδιαφέρονται για ιατρική γιατί να θέλουν να αποτρέψουν τον κόσμο από αυτήν;Και νομίζω πως η προπαγάνδα απαγορεύεται,οπότε αν τα θεωρείς προπαγάνδα πρέπει να τα διαγράψεις,όχι επειδή διαφωνείς αλλά επειδή σύμφωνα με εσένα εiναι ψιλοπροπαγανδιστικά.Δεν υπήρχε λόγος στον κόπο να το αναλύσουν περισσότερο απλά επειδή τα είχα ξαναπεί εγώ στην ίδια σελίδα,και δεν αναφέρθηκαν σε όλους όσους θέλουν ιατρική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

οΟοNantiAoOo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ναντια-βασουλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 903 μηνύματα.
Πάλι άλλαξες εσύ; :p

To ποια είναι η καλύτερη σχολή είναι καθαρά προσωπικό θέμα. Του άλλου μπορεί να του αρέσουν οι Ιχθυοκαλλιέργεις στο Μεσολλόγι, τι να κάνουμε δηλαδή, να τα βάψουμε μαύρα;

Εγώ συνεχίζω να λέω ότι θέλω Χημικός Μηχανικός στο Πολυτεχνείο και ας έχω ακούσει διάφορα γι' αυτό το επάγγελμα. Αυτό μου αρέσει, αυτό θα κάνω.


τοτε ετοιμασου για τα πολυ δυσκολα η μητερα μου περασε σε αυτη τη σχολη και μου λεγε πωσ τισ βγηκε η ψυχη....και μια γνωστη μ περασε περσι και τα παρατησε :P
και καλη τυχη......παντωσ ειναι ωραια σχολη:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
To ότι δεν αναφέρθηκες σε μήνυμά μου δε μου απαγορεύει να υπερασπιστώ όσους δέχονται επίθεση επειδή λένε την άποψή τους.Και για ποιό λόγο να κάνουν προπαγάνδα στο κάτω-κάτω;Αφού δεν ενδιαφέρονται για ιατρική γιατί να θέλουν να αποτρέψουν τον κόσμο από αυτήν;Και νομίζω πως η προπαγάνδα απαγορεύεται,οπότε αν τα θεωρείς προπαγάνδα πρέπει να τα διαγράψεις,όχι επειδή διαφωνείς αλλά επειδή σύμφωνα με εσένα εʼιανι ψιλοπροπαγανδιστικά.Δεν υπήρχε λόγος στον κόπο να το αναλύσουν περισσότερο απλά επειδή τα είχα ξαναπεί εγώ στην ίδια σελίδα,και δεν αναφέρθηκαν σε όλους όσους θέλουν ιατρική.

Ηρέμησε (δεύτερη φορά που το λέω). Εσύ είσαι αυτός που επιτίθεσαι στην συγκεκριμένη συζήτηση. Διάβασε καλύτερα ό,τι έγραψα, δεν επιτέθηκα σε κανένα. Ίσα ίσα συμφώνησα με ό,τι είπαν τα παιδιά, πάντα υπό κάποιες προϋποθέσεις. Θα σου έλεγα ''μάθε να συζητάς'' αλλά θέλω να πιστεύω πως ήδη γνωρίζεις πώς να το κάνεις αυτό. Από την άλλη βέβαια μόνο συζήτηση δεν είναι αυτό που γίνεται, από την πλευρά σου, τώρα ή μάλλον γενικότερα, όποτε δηλαδή μιλάμε για ιατρική.

Άκου, μπορεί όπως λες να ξέρεις πέντε πράγματα παραπάνω για το ζήτημα, καθαρά λόγω εμπειριών. Βλέπω όμως και άλλους που γνωρίζουν άλλα τόσα (βλ. blacksheep) οι οποίοι μάλιστα δεν είναι τόσο αρνητικοί - γιατί ναι, είσαι αρνητικός όσο και αν νομίζεις πως ''περιγράφεις την πραγματικότητα''. Είπα πως συμφωνώ με όσα περιέγραψες όμως μου φαίνεται πως πρέπει να αναθεωρήσεις ορισμένα σημεία στις (συγκεκριμένες) απόψεις σου. Στο κάτω κάτω δεν είναι δικό μου θέμα αν εσύ έχεις προβλήματα με όλους τους βαθμοθήρες που κυνηγούν ιατρική. Δεν χρειάζεται να διατυμπανίζεις την κατάσταση από 'δω και από εκεί σε όλα τα θέματα. Εκφράζεις την άποψή σου ήρεμα και ωραία. Αν γίνει δεκτή καλώς, αν όχι πάλι καλώς. Δεν θέλεις τη σχολή: μαγκιά σου. Εγώ την θέλω. Ο καθένας τον δρόμο του λοιπόν. Εντάξει, έχουμε γεμίσει από κομπλεξικούς. Ωραία, τι να κάνουμε; Εμείς (εγώ τουλάχιστον) δεν είμαι μέσα σε αυτούς. Δεν ξέρω λοιπόν γιατί μπαίνω στον κόπο να απολογηθώ τώρα.

Κοίτα τη δουλειά σου και θα κοιτάξω κι εγώ την δική μου. Και οι δύο σαφώς θα εκφράσουμε τις απόψεις μας. Μέχρι ενός σημείου όμως. Όταν αυτές καταντήσουν επαναλαμβανόμενες και άσκοπες τότε καλύτερα να σταματήσουμε.

Και για τα μηνύματα τώρα. Βλέπεις πουθενά προπαγάνδα; Όχι. Εγώ; Επίσης όχι. Βλέπω κάτι που τείνει προς τα εκεί, δεν έχει φτάσει ακόμα όμως. Αντικειμενικά λοιπόν, υπάρχει προπαγάνδα; Όχι. Άρα τα μηνύματα παραμένουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Adamsdoor

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,189 μηνύματα.
Και τι γίνεται όταν αυτό που σου αρέσει και αγαπάς είναι η ιατρική ή κάποια άλλη υψηλόβαθμη;

Χαλαρώστε. Και εγώ μαζί σας σε ό,τι λέτε, αρκεί όμως αυτό να αναφέρεται μόνο στα στερεότυπα που κακώς συνεχίζουν και υπάρχουν. Από την άλλη βέβαια δεν επικροτώ την (ψιλο)προπαγάνδα στην οποία καταφεύγετε. Υπάρχουν οι κομπλεξικοί, ναι. Υπάρχουν όμως και αυτοί που το θέλουν πραγματικά. Διαχωρίστε τα. Δεν αλλάζουν.

Και για το θέμα, Ιατρική.
Φυσικα ετσι ειναι..προσωπικα δε μιλησα για ολους αυτους που θα ηθελαν να περασουν Ιατρικη,αλλα για τους γονεις και το συγγενικο περιβαλλον που θεωρουν πως ο καλυτερος τομεας ειναι αυτος της Ιατρικης η της Νομικης,καθως ειναι υψηλοβαθμες και κατα καποιο τροπο αναδεικνυουν το παιδι..Φυσικα αυτο δεν ισχυει για ολους τους γονεις,υπαρχουν και εκεινοι που αγωνιζονται και στηριζουν τα παιδια τους περα απο τα στερεοτυπα π υπαρχουν γυρω τους,αυτοι που επικροτουν καθε τους επιθυμια..εγω προσωπικα τους θαυμαζω:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Γιατί κρίνουμε τις επιλογές των άλλων;;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Ξέρει κανείς τη σχολή: Ηλεκτρολόγος Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών του ΕΜΠ; Τη βρήκα αρκετά ενδιαφέρουσα γιατί ασχολούμαι με τους η/υ αλλά μέχρι εκεί...δεν γνωρίζω τίποτα παραπάνω...μπορεί κάποιος να μου δώσει κάποιοες πληροφορίες για τη σχολή αυτή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!w@Nn4

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ωρωπός (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Ξέρει κανείς τη σχολή: Ηλεκτρολόγος Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών του ΕΜΠ; Τη βρήκα αρκετά ενδιαφέρουσα γιατί ασχολούμαι με τους η/υ αλλά μέχρι εκεί...δεν γνωρίζω τίποτα παραπάνω...μπορεί κάποιος να μου δώσει κάποιοες πληροφορίες για τη σχολή αυτή;

Μπορείς να κοιτάξεις εδώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Είχα κοιτάξει και πριν ρωτήσω αλλά δεν με φώτησε ιδιαίτερα. Για παράδειγμα θέλω κυρίως να μάθω για την επαγγελματική αποκατάσταση, τα μόρια που απαιτούνται για να περάσεις και με τι ακριβώς ασχολείται αν και αυτό το λέει στη σελίδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Ξέρει κανείς τη σχολή: Ηλεκτρολόγος Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών του ΕΜΠ; Τη βρήκα αρκετά ενδιαφέρουσα γιατί ασχολούμαι με τους η/υ αλλά μέχρι εκεί...δεν γνωρίζω τίποτα παραπάνω...μπορεί κάποιος να μου δώσει κάποιοες πληροφορίες για τη σχολή αυτή;

1 ερωτήση.Γιατί κοιτάς το ΕΜΠ και όχι το ΑΠΘ μιας και είσαι από εδώ;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Blackmyrto

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μυρτώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 139 μηνύματα.
Ο στοχος μου ε????χμμμμ....
Λοιπον ειναι.... ΣΣΑΣ Ιατρικη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
1 ερωτήση.Γιατί κοιτάς το ΕΜΠ και όχι το ΑΠΘ μιας και είσαι από εδώ;:P
Γιατί αυτή η σχολή εντάσσεται στο απθ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Για άλλη μια φορά άλλαξα.Ιστορικός Αθήνας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D.Gray-man

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο D.Gray-man αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
Γιατί αυτή η σχολή εντάσσεται στο απθ;
Παντού εντάσσεται. ΕΜΠ, ΑΠΘ, ΔΠΘ, ΠΠ, Πολ. Κρήτης...

Είχα κοιτάξει και πριν ρωτήσω αλλά δεν με φώτησε ιδιαίτερα. Για παράδειγμα θέλω κυρίως να μάθω για την επαγγελματική αποκατάσταση, τα μόρια που απαιτούνται για να περάσεις και με τι ακριβώς ασχολείται αν και αυτό το λέει στη σελίδα.

Η επαγγελματική αποκατάσταση διαφέρει ανάλογα με τον τομέα που θα ειδικευτείς. Μιλάω για ΑΠΘ αυτή τη στιγμή. Ο τομέας Τηλεπικοινωνιών δεν είναι και ο πιο δυσεύρετος (προφανώς). Λίγοι είναι όμως και οι Ενεργειακοί, λόγων κακών επαγγ. συνθηκών. (υψηλές τάσεις ρεύματος, κτλ.). Τέλος, οι Ηλεκτρονικοί/Μηχανικοί Υπολογιστών είναι ένας πολύ διαδεδομένος τομέας, ο οποίος έχει πολύ καλή επαγγ. αποκατάσταση και προσφέρει περισσότερες δυνατότητες από την απλή Πληροφορική.

Όσον αφορά τα μόρια, (για ΑΠΘ πάντα) :
2008 - 18500~18600
2009- 18700 και άνω

Ελπίζω να βοήθησα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Παντού εντάσσεται. ΕΜΠ, ΑΠΘ, ΔΠΘ, ΠΠ, Πολ. Κρήτης...



Η επαγγελματική αποκατάσταση διαφέρει ανάλογα με τον τομέα που θα ειδικευτείς. Μιλάω για ΑΠΘ αυτή τη στιγμή. Ο τομέας Τηλεπικοινωνιών δεν είναι και ο πιο δυσεύρετος (προφανώς). Λίγοι είναι όμως και οι Ενεργειακοί, λόγων κακών επαγγ. συνθηκών. (υψηλές τάσεις ρεύματος, κτλ.). Τέλος, οι Ηλεκτρονικοί/Μηχανικοί Υπολογιστών είναι ένας πολύ διαδεδομένος τομέας, ο οποίος έχει πολύ καλή επαγγ. αποκατάσταση και προσφέρει περισσότερες δυνατότητες από την απλή Πληροφορική.

Όσον αφορά τα μόρια, (για ΑΠΘ πάντα) :
2008 - 18500~18600
2009- 18700 και άνω

Ελπίζω να βοήθησα...


Πολύ.Ευχαριστώ:thanks:.Μάλλον θα το ξανασκεφτώ πολύ ακόμα...μέχρι να καταλήξω κάπου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D.Gray-man

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο D.Gray-man αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
Μπορείς πάντα να μπεις στις ιστοσελίδες τους και να κατεβάσεις τους Οδηγούς Σπουδών. Κι αν δεν ικανοποιηθείς από αυτά, μπες στα forum των σχολών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Εμμμ ναι.Πολιτικών μηχανικών.:zilia:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top