Γενικό -  Οι στόχοι σας

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
θεολογια η ΗΜΜΥ....:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Θα απελπιστείς τόσο δηλαδή αν δεν πιάσεις ΗΜΜΥ; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
πλακα κανω...:-ppp
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nenoula

Δραστήριο μέλος

Η Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 540 μηνύματα.
ιατρικη ή ψυχολογια...το θεμα ειναι οτι ολοι με πιεζουν για παιδαγωγικο και τετοια.
θα δουμε απο του χρονου....:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chr96

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Chr96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 154 μηνύματα.
Ιατρική. Αλλά αν δω πως τα βρίσκω σκούρα με τα ανάλογα μαθήματα στη Α λυκείου, τότε ψυχολογία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panabarbes

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 208 μηνύματα.
ΑΣΟΕΕ και κατά προτίμηση λόχρη,αλλιώς οικονομικής επιστήμης..:upside:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
κτηνιατρικη!!!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Το ονειρο μου ειναι να γινω βιολογος στον τομεα της βοτανικης(και παραλληλα αν η φαντασια μου και το μερακι μου ειναι μπολικο να γινω συγγραφεας) αλλα δυστυχως υπαρχει μαγαλη ανεργια οποτε με βλεπω για ευελπιδων...η σιγουρη επιλογη που λενε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρίσταρχος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αρίσταρχος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 271 μηνύματα.
Το ονειρο μου ειναι να γινω βιολογος στον τομεα της βοτανικης(και παραλληλα αν η φαντασια μου και το μερακι μου ειναι μπολικο να γινω συγγραφεας) αλλα δυστυχως υπαρχει μαγαλη ανεργια οποτε με βλεπω για ευελπιδων...η σιγουρη επιλογη που λενε

Αυτό είναι πολύ θλιβερό...
Στο χρονική στιγμή που βρισκόμαστε ακόμα κι είμαι στο σταυροδρόμι αυτό...
Να επιλέξω σχολή με βάση το οικονομικό όφελος ή την εσωτερική ικανοποίηση;:/::confused::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

friendly

Νεοφερμένος

Η friendly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
θα ηθελα στρατιωτικη ψυχολογια αλλα τα μορια ειναι πολλα και μετα παμε ψυχολογια η μεσα μαζικης ενημερωσης

Αυτό είναι πολύ θλιβερό...
Στο χρονική στιγμή που βρισκόμαστε ακόμα κι είμαι στο σταυροδρόμι αυτό...
Να επιλέξω σχολή με βάση το οικονομικό όφελος ή την εσωτερική ικανοποίηση;:/::confused::hmm:

αναλογα τι κατευθυνση εισαι..το οικονομικο οφελος ειναι κατι πολυ βασικο..αλλα οι σχολες που ειναι κορεσμενες ειναι μετρημενες στα δαχτυλα..εγω παντως ακολουθω την καρδια μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Αυτό είναι πολύ θλιβερό...
Στο χρονική στιγμή που βρισκόμαστε ακόμα κι είμαι στο σταυροδρόμι αυτό...
Να επιλέξω σχολή με βάση το οικονομικό όφελος ή την εσωτερική ικανοποίηση;:/::confused::hmm:

Το ξερω αυτο αλλα τι να κανω οταν βλεπω οτι αν δε μας δωσουν τη δωση του δανειου θα πτωχευσουμε;;;Βλεπω τοσουσ πτυχιουχουσ που αντι να ασκουν το επαγγελμα τουσ ψαχνουν στους 5 δρομουσ να βρουνε δουλεια ως...σερβιτοροι...και μη μου πεις οτι πιστευεις οτι η οικονομικη κατασταση τις Ελλαδας θα βελτιωθει μεσα σε 5 χρονια...Ολα αυτα που λες τα εχω σκευτει τοσες πολλες φορες που τελικα....καταλιγω παντα στη στρατιωτικη σχολη...

θα ηθελα στρατιωτικη ψυχολογια αλλα τα μορια ειναι πολλα και μετα παμε ψυχολογια η μεσα μαζικης ενημερωσης

Αναλογος αν επιλεξεις οπλα (περιπου 17.500 μορια)η σωματα(περιπου 18.500 μορια) μετα ειναι και σχολη υπαξιωματικων......17.000 μορια και κατω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Elena Kr είσαι Β' γυμνασίου, θα αλλάξεις 5 φορές γνώμη μέχρι να πας 3η λυκείου.Επίσης είναι γελοίο να μιλάς για αποκατάσταση. Έχεις άλλα 3 χρόνια σχολείο, μετά το λιγότερο 4 πανεπιστήμιο βγάζοντας έξω την περίπτωση να κάτσεις παραπάνω και να κάνεις μεταπτυχιακό. Άρα λες ότι σε 7-8 χρόνια τα ίδια επαγγέλματα θα αντιμετωπίζουν τα ίδια προβλήματα? Ακόμη θα αλλάξει εντελώς το σύστημα εισαγωγής και όλα αυτά περί βάσεων θα αλλάξουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Theseus

Νεοφερμένος

Ο Theseus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Άγιοι Θεόδωροι (Κόρινθος). Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Όνειρο ζωης η ΣΣΕ (πρωτη επιλογη), και αμα δε τα καταφερνω με μορια παμε ΣΜΥ (δευτερη επιλογη)!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρίσταρχος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αρίσταρχος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 271 μηνύματα.
Παίδες, νομίζετε πως αν πτωχεύσουμε κάποιοι θα έχουν περισσότερη δουλειά από κάποιους άλλους;
Δηλαδή ας μιλάμε σοβαρά...

Εγώ πάντως σκέφτομαι να ακολουθήσω την συμβουλή του μαθηματικού μου...
Να σπουδάσω δηλαδή αυτό που μου λέει η καρδιά μου...
Γιατί ξέρετε, η ικανοποίηση που σου προσφέρει το επάγγελμα είναι πολύ μεγάλο πράγμα.
Εντελώς, άνευ αξίας...
Στην Ελλάδα του σήμερα που η ανεργία χτυπάει κόκκινο θεωρώ πως όλα τα επαγγέλματα σίγουρα ΔΕΝ είναι εγγυητές μιας αξιοπρεπούς επαγγελματικής και οικονομικής αποκαταστάσεως (πλην κάποιων ελαχίστων εξαιρέσεων βέβαια)...
Αρα λοιπόν η λύσις είναι η μετανάστευσις στο εξωτερικό...

Εγώ πάντως θα το παλέψω...
Εσείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,245 μηνύματα.
Σωστός ,πολύ σωστός φίλε μου.
Ακριβώς το ίδιο και εγώ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Είναι και το άλλο, γιατί να χαραμίσεις τη ζωή σου σε μία μόνο χώρα; Οι προοπτικές είναι άπειρες. :shifty:

Σωστός ο Αρίσταρχος. Υπάρχουν όμως τελικά ακόμα και αυτές οι ελάχιστες εξαιρέσεις; Νομίζω ότι κι αυτές από έντονη φημολογία προκύπτουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρίσταρχος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αρίσταρχος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 271 μηνύματα.
Kαι όχι μόνο αυτό αγαπητέ, αλλά τι να την κάνω μια ζωή που θα πορευομαι με κάτι που δεν μου αρέσει;
Πάνω σ'αυτό θα σας πω μια ιστορία.
Εχω μια φίλη δικηγόρο.
Τριάντα πέντε ετών.
Δουλεύει σε μία πολυεθνική εταιρία.
Το οικονομικό όφελος που αποκομίζει από τη δουλειά της είναι τουλάχιστον δελεαστικό. Πάρα πολύ υψηλό.
Αλλά τι να το κάνω όταν την ακούω τόσο δυστυχισμένη;
Ολο μου λέει "θα παραιτηθώ! θα τα ρημάξω όλα και θα φύγω! θα βρω άλλη δουλειά! δεν αντέχω εγώ το βάρος και την πίεση αυτής της δουλειάς!αυτής της δουλείας"

Χμμ...;
Τι λέτε;
Αξίζει;

Και από την άλλη έχω έναν καθηγητή (φιλόλογο) που αν και δεν έχει πολλά λεφτά ο άνθρωπος κάνει κάτι που αγαπά!
Μπαίνει μες την αίθουσα και πραγματικά μας διδάσκει!
Κρεμόμαστε από τα χείλη του!
Μα μαθαίνει αυτά που πρέπει με τόσο θαυμαστό τρόπο, με τόση μεγάλη ευχαρίστηση!
Με τόσο μεγάλο ζήλο!
Που πραγματικά τον βλέπω και τον χαίρομαι τον άνθρωπο αυτό!
Τον έχω κάτι σαν πρότυπον!
Η ματιά του, ο τρόπος που μιλάει φανερώνει έναν άνθρωπο που νιώθει πλήρης...
Προς αποφυγήν παρεξηγήσεων δεν λέγω ότι όποιος κάνει κάτι που δεν του αρέσει είναι δυστυχισμένος ή αγανακτισμένος ή κάτι τέτοιο εν πάση περιπτώσι. Αλλά αυτό ισχύει στην μειοψηφία.
Γιατί κακά τα ψέμματα, εάν κάτι δεν σου αρέσει, δεν έχεις τη δύναμη να ασχοληθείς με αυτό.
Βαριέσαι.
Ξεγελάς τον εαυτό σου με χαζές δικαιολογίες, και δεν μπορείς να αφιερωθείς.
Δεν θα σας πάω πολύ μακριά.
Δείτε το απλούστατο παράδειγμα στην καθημερινότητά σας!
Ενα μάθημα που δεν σας αρέσει το διαβάζεται με μισή καρδιά και τις περισσότερες φορές δεν το μαθαίνεται καλά ή εν τέλει, το μαθαίνεται με πολύ βαριά καρδιά...
Ενώ αντίθετα ένα μάθημα που σας αρέσει το μαθαίνεται, το διαβάζετε με μεγάλη ψυχική ηρεμία, αγάπη και υπομονή!
Όσο δύσκολο και να 'ναι!
Διότι όταν κάτι το αγαπάς πραγματικά και το βιώσεις, τότε έχεις και το κουράγιο να το μελετήσεις.
Να δουλέψεις πάνω σ'αυτό.
Και αυτό ισχύει πάντα!
Τι πιο ωραίο συναίσθημα από το να νιώθεις πως γεννήθηκες για να κάνεις αυτό που αρέσει;
Να νιώθεις πως είναι κάτι σαν προέκταση του εαυτού σου!
Πως είσαι έτοιμος να αφιερωθείς σ'αυτο εφόσον αυτό είναι το επάγγελμα που σου ταιριάζει και σε κάνει ευτυχισμένο!

Σε όλα αυτά νομίζω πως το πιο δύσκολο είναι να ανακαλύψεις το παραπάνω επάγγελμα.
Το ΔΙΚΟ σου επάγγελμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Στο εξωτερικό περιμένουν άνεργους πτυχιούχους Έλληνες για δουλειά; Ήδη το Ην.Βασίλειο απέλυσε με την μια 200.000 δημόσιους υπαλλήλους λόγω εφαρμογής οικονομικού προγράμματος λιτότητας. Οι άνεργοι εκεί αγγίζουν τα 2.500.000 κόσμο...Ακόμη και οι "προοπτικές" θέλουν προσόντα που ο μέσος απόφοιτος (της διπλανής πόρτας) Πανεπιστημίου ή ΤΕΙ δεν τα έχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρίσταρχος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αρίσταρχος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 271 μηνύματα.
Στο εξωτερικό περιμένουν άνεργους πτυχιούχους Έλληνες για δουλειά; Ήδη το Ην.Βασίλειο απέλυσε με την μια 200.000 δημόσιους υπαλλήλους λόγω εφαρμογής οικονομικού προγράμματος λιτότητας. Οι άνεργοι εκεί αγγίζουν τα 2.500.000 κόσμο...Ακόμη και οι "προοπτικές" θέλουν προσόντα που ο μέσος απόφοιτος (της διπλανής πόρτας) Πανεπιστημίου ή ΤΕΙ δεν τα έχει.

Αρα λοιπόν για σένα ποια είναι η πιο σωστή λύση;
Δεν είπα πως η μετανάστευσις στο εξωτερικό είναι κάτι το απόλυτα επιτυχημένο.
Απλά την έθεσα ως τελευταία των λύσεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Σημασία έχει να κάνεις αυτό που αγαπάς και να γίνεις ο καλύτερος σε αυτό που επέλεξες (ή και σε επέλεξε κάποιες φορές). :) Επίσης σαν νέοι άνθρωποι, θα πρέπει να μάθουμε να μην φοβόμαστε την δουλειά και θα πρέπει να κατανοήσουμε ότι δεν βρίσκεις δουλειές μόνο με Πανεπιστημιακές σπουδές. Υπάρχουν και επιλογές εκτός Πανεπιστημίου. Στο εξωτερικό οι νέοι (της ηλικίας μας), παράλληλα ή και όχι με τις σπουδές τους, μαθαίνουν να δουλεύουν κανονικά στην αγορά εργασίας σε διάφορους τομείς. Έτσι μαθαίνουν να γίνονται υπεύθυνα άτομα, να εκτιμούν την αξία του χρήματος και να μην ζουν σε "ροζ σύννεφα". Έτσι δεν έχουν όλοι στόχους για...ερευνητική καριέρα όπως οι Έλληνες πρωτοετείς φοιτητές!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top