4ο Πεδίο Οι καλύτερες σχολές στο 4ο πεδίο

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
οχι πρωτη φορα το ακουω αλλωστε ειναι αστειο ενας με πτυχιο στατιστικης να ασχολειθει με λογιστικη,μαρκετινγκ ,μανατζμεντ χωρισ μεταπτυχιακο.
εδω δεν ξερεις καν τι δικαιωματα περνεις αποκτοντας ενα πτυχιο απο την ασοεε, εχεις και αποψη για το ποιο ειναι το καλυτερο τμημα?? :P
κανενα κομπλεξ απεναντι σε καμια επιστημη, και κανενα επαγγελμα
εκνευρισμος απεναντι σε ανθρωπους που νομιζουν οτι ειναι , ή οτι κανουν τιποτα ιδιαιυερα σπουδαιο, εναντι σε αλλους που κανουν ακριβως το ιδιο, και στην συγκεκριμενη περιπτωση, αρκετα πιο δυσκολο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

gate1319661

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gate1319661 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 310 μηνύματα.

καλα στο ελλαδισταν που ζουμε στην θεωρια ολες οι σχολες του 5ου πεδιου εχουνε τα ιδια δικαιωματα. αλλα στην πραξη προφανως δν ισχυει.τι σχεση εχει ο αποφοιτος του λοχρη της ασοεε πχ με εναν αποφοιτο απο ενα περιφεριακο τμημα δν αναφερω καποιο για να μην θιχτουν καπιοι

εδω δεν ξερεις καν τι δικαιωματα περνεις αποκτοντας ενα πτυχιο απο την ασοεε, εχεις και αποψη για το ποιο ειναι το καλυτερο τμημα?? :P
κανενα κομπλεξ απεναντι σε καμια επιστημη, και κανενα επαγγελμα
εκνευρισμος απεναντι σε ανθρωπους που νομιζουν οτι ειναι , ή οτι κανουν τιποτα ιδιαιυερα σπουδαιο, εναντι σε αλλους που κανουν ακριβως το ιδιο, και στην συγκεκριμενη περιπτωση, αρκετα πιο δυσκολο!

καλα θα θελες να ειχεσ τα ιδια δικαιωματα στην πραξη γεγονος που δεν ισχυει.... και φυσικα και ξερω περι δικαιωματων τωρα για τμηματα τυπου στατιστικης που δεχονται 30-40 ατομα το χρονο και ανηκουν σε αλλα πεδια δεν εχω ασχοληθει οποτε λογικο να μην γνωριζω .αν ηθελα κτ ποσοτικο προφανως το μαθηματικο αποτελει μονοδρομο....και η στατιστικη ενδεχομενως ενναλακτικα.. και ποτε ανεφερα οτι κανω κατι σπουδαιο??? εγω ειμαι μεσα στα πλαισια του παροντος θεματος αλλοι ξεφευγουν...

και αυτο π λες περι ιδιων δικαιωματων. γινεται πχ να δουλεψω στο τμημα μαρκετινγκ ας πουμε μιας επιχειρησης αν εχω κανει απλα 2 μαθηματα στη σχολη χωρις εξειδικευση η μεταπτυχιακο? δν γινεται.... ετσι για τον στατιστικαριο δν ειναι δυνατον...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
καλα θα θελες να ειχεσ τα ιδια δικαιωματα στην πραξη γεγονος που δεν ισχυει.... και φυσικα και ξερω περι δικαιωματων τωρα για τμηματα τυπου στατιστικης που δεχονται 30-40 ατομα το χρονο και ανηκουν σε αλλα πεδια δεν εχω ασχοληθει οποτε λογικο να μην γνωριζω .αν ηθελα κτ ποσοτικο προφανως το μαθηματικο αποτελει μονοδρομο....και η στατιστικη ενδεχομενως ενναλακτικα.. και ποτε ανεφερα οτι κανω κατι σπουδαιο??? εγω ειμαι μεσα στα πλαισια του παροντος θεματος αλλοι ξεφευγουν...

και αυτο π λες περι ιδιων δικαιωματων. γινεται πχ να δουλεψω στο τμημα μαρκετινγκ ας πουμε μιας επιχειρησης αν εχω κανει απλα 2 μαθηματα στη σχολη χωρις εξειδικευση η μεταπτυχιακο? δν γινεται.... ετσι για τον στατιστικαριο δν ειναι δυνατον...

αμα θα ηθελα πρακτικα τα ιδια δικαιωματα με καποιον αποφοιτο οδε θα ημουν εκει!:D (αν οχι στην ασοεε,γιατι νομιζω δεν το επιανα, τοτε στο παπει,ή καπου αλλου)
και οχι δεν θα τα ηθελα, ακομα και απο αποψη αποκαταστασης , αυτη την στιγμη η στατιστικη ειναι καλυτερη, αλλα δεν εχει κανενα απολυτως νοημα αυτο!
και ομως υπαρχει τμημα στατιστικης που ανηκει στο 5ο πεδιο, αρα ειμαι στα πλαισια του παροντος θεματος!
εχω εξηγησει αλλου, για ποιο λογο επελεξα στατιστικη και οχι μαθηματικο, και αν θες στο εξηγω και εσενα, αλλα σωστα ειπαμε εδω ειναι μονο 5ο πεδιο, αν θες πες μου για πμ

επισης , συμπληρωνω, αν ειχες ιδεα για το τι γινετε στο εξωτερικο, τοτε θα ηξερες πως ναι γινετε, και κοινωνιολογος να εισαι να δουλεψεις στο τμημα μαρκετινγκ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

gate1319661

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gate1319661 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 310 μηνύματα.
καλα ανεφερα κ τ μοναδικο π ισωσ μπορεις.στα αλλα πχ λογιστικη,χρηματοοικονομικα,πληροφοριακα συστηματα κτλ νμζ δν μπορεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
καλα ανεφερα κ τ μοναδικο π ισωσ μπορεις.στα αλλα πχ λογιστικη,χρηματοοικονομικα,πληροφοριακα συστηματα κτλ νμζ δν μπορεις...

xmm, κοιτα και η λογιστικη συζητιεται! γιατι αν για παραδειγμα, ξεκινησω να δουλευω απο τωρα στο λογιστικο γραφειο που εχει ενας θειος μου, (πραγμα που παιζει πολυ, γιατι δεν βρισκω πουθενα αλλου δουλεια) ισως στο μελλον να εχω αρκετες πιθανοτητες να εργαστω καπου σοβαρα σαν λογιστης, πραγμα που προσωπικα σε καμια περιπτωση δεν θα ηθελα! το εχω ξαναπει, ξεφτιλα να σπουδασεις στατιστικη και να κανεις τον λογιστη, αλλα στην ελλαδα του 2012, και που θα δουλευεις χαρουμενος θα εισαι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gate1319661

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gate1319661 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 310 μηνύματα.
για αρχη καλα ειναι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

simosgl3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ουντάμπα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 380 μηνύματα.
πάρτε το χαμπάρι οι πόλεις δεν κάνουν τα πανεπιστήμια ξεκολλήστε από την προκατάληψη αθηνα-θεσσαλονικη-χάος
σε κάθε τμήμα σε κάθε πόλη κάποιος θα το βρίσκει καλό άλλος όχι το τμήμα του και η αθηνα είναι υπερτιμημένη δεν έχει τα καλύτερα πανεπιστήμια ούτε η θεσσαλονικη απαραίτητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsekis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tsekis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 128 μηνύματα.
Στη χώρα μας πιστεύω υποτιμούμε μαθηματικό και στατιστικό για σταδιοδρομία σε επιστήμες οικονομίας ενώ έξω είναι φυσιολογική εξέλιξη πολλές φορές.

Υπάρχει ένας μύθος για το ΟΔΕ χωρίς να λέω αν είναι καλό ή κακό (άλλωστε δεν ξέρω την ποιότητα σπουδών του). Ότι μπορείς να κάνεις τα πάντα. Μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα (σε μεταπτυχιακά) αλλά όχι τα πάντα και αυτό θα σας το πει και κάποιος απόφοιτός του.
Εξηγούμαι:

Το ΟΔΕ είναι τμήμα όπου μπορείς να πας σε πολύ καλό μεταπτυχιακό του εξωτερικού σε κάποιο κομμάτι της Διοίκησης (λογιστική, μάρκετινγκ, πληροφοριακά συστήματα, χρηματοοικονομικά κλπ.) ΑΝ έχεις καλούς βαθμούς (το 7 είναι μετριότατο για το ΟΔΕ όπως και για το τμήμα μου) σχετικά εύκολα μάλιστα γιατί σαν τμήμα έχει αναγνώριση. Αν μιλάμε για master που εμβαθύνει κάπου σε λογιστική πχ. μπαίνει χαλαρά.

Το θέμα είναι στα πολύ ποσοτικά μεταπτυχιακά που ζητάνε strong quantitative background :). Είναι η αντίληψη μου μετά από δικό μου ψάξιμο( καθώς με ενδιαφέρει) κύριως σε σελίδες με μεταπτυχιακά εξωτερικού κ.α.

πχ. πάει Στατιστικός (ή μαθηματικός) ,ΔΕΤάριος, Οικονομικάριος, ΛοΧρίτης και ΟΔίτης για μεταπτυχιακό σε:

Computer Science: Στατιστικός Αν έχει πάνω από 7,5 μια χαρά . ΔΕΤάριος με 8 ή 8,5. Οι άλλοι δεν πάνε.

Οικονομετρία: Στατιστικός με 7 σε top . Άντε και ο Οικονομικάριος με βαθμούς, οι υπόλοιποι με αίμα (:P) . ΔΕΤάριος σχεδόν αδύνατο με μια μίκρο μάκρο.

Επιχειρησιακή Έρευνα : Στατιστικός μαντέψτε πάλι άνετα, ΔΕΤάριος με καλούς βαθμούς ( >8) και κατεύθυνση ποσοτικών. Οι άλλοι εξαίρεση και αστέρια (8,5).

Ποσοτικά Χρηματοοιοκονομικά (η Financial Engineering): Στατιστικός με 7 ! ΛοΧρη με προβάδισμα, ΟΔΕ (πιο εύκολα σε σχέση με άλλα) ΔΕΤ και Οικονομικό πίσω .

κάτι φοβερά quant στυλ αναλογιστική επιστήμη. Εκεί ούτε ό στατιστικός ή μαθηματικός δεν μπαίνουν εύκολα γιατί είναι κόλαση άλλα μπαίνουν αν είναι καλοί, ξέρουν τι θέλουν κλπ. Οι υπόλοιποι ούτε απ έξω δεν περνάμε παιδιά ! Σόρυ... Και μιλάω για όλους (φοβερή εξαίρεση όποιος μπει)...

Αν ο Στατιστικός βγεί με πάνω από 8,5 (αστέρι) μη σας πω phd κατ'ευθείαν. Ο Οικονομικάριος , ο ΔΕΤάριος και ο ΛοΧρίτης πρέπει να ναι οι top 5 με Άριστα στο ποσοτικό κομμάτι του GRE (τέστ που δίνεις για εξωτερικό για να δούν τις ικανότητες σου) και πολύ ψαγμένοι. Ο ΟΔΕ πολύ σπάνια σε κάτι τόσο ποσοτικό χωρίς master . Ο Μάρκετινγκ με την καμία.

Ο σκοπός του post δεν είναι η ιεράρχιση οπότε ας μη αρχίσουμε τα : "η τμηματάρα μου εμένα αυτό ή το άλλο :Ρ ". Και μιλάω για τα ποσοτικά μεταπτυχιακά. Στα υπόλοιπα πάνε όλοι σχεδόν το ίδιο.

Απλά πιστεύω ότι στη χώρα μας υπάρχει λάθος αντίληψη για μαθηματικό/ στατιστικό, άσε που όλοι είναι ψωνάρες, πάνε για 19999 και λένε πφφφ στατιστικό τώρα... Πολύ λάθος. Και με είχε επηρεάσει και εμένα τότε, δυστυχώς. Τώρα συγκεκριμένη κατεύθυνση που θα πάρω (αν και είμαι πολύ ικανοποιημένος από ΔΕΤ), έξτρα μαθήματα από Στατιστικό, Πληροφορική κλπ πρέπει να κάνω κάτι εξαιρετικό και ο Θεός βοηθός. ενω στο Στατιστικό πχ.έφτανε το απλό καλό.

Προσοχή στις γνώμες των άλλων παιδιά, λοιπόν και μη κοιτάτε μόρια. Λίγοι ξέρουν και αυτοί δεν επηρεάζουν τις βάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gate1319661

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gate1319661 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 310 μηνύματα.
μα δεν μιλησαμε για μεταπτυχιακο .αν πας γ μεταπτυχιακο κ εχεισ πτυχιο με ποσοτικο υποβαφρο ειναι πλ κλς συνδυασμος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsekis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tsekis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 128 μηνύματα.
μα δεν μιλησαμε για μεταπτυχιακο .αν πας γ μεταπτυχιακο κ εχεισ πτυχιο με ποσοτικο υποβαφρο ειναι πλ κλς συνδυασμος

Ναι σου λέω αν θες κάτι ποσοτικό στα "οικονομικά" :). Και γενικά μπαίνει παντού πιο εύκολα ο μαθ/ Στατιστικός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Συνάδελφοι,λάθος τμήμα διαλέξαμε φοβάμαι...
Με πήραν και τα χρόνια και που να αποδημήσω για κανένα τμήμα Στατιστικής/Μαθηματικών:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsekis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tsekis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 128 μηνύματα.
Μπα μη το βλέπεις έτσι. Τα τμήματα μας έχουν πολλά να μας προσφέρουν. Απλώς πρέπει να πάρουμε τα περισσότερα (και δεν μιλάω για εξετάσεις) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gate1319661

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gate1319661 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 310 μηνύματα.
δεν θα πηγαινα με τιποτα σε τμημα στατιστικης θα τρελενομουνα βλεποντας τοσους αριθμους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,974 μηνύματα.
Από πότε η Στατιστική είναι μια επιστήμη των "αριθμών"; Έχεις ιδέα από Πανεπιστημιακή Στατιστική; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gate1319661

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gate1319661 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 310 μηνύματα.
το τμημα στατιστικης δηλαδη δεν ειναι τινγκα απο μαθηματικα,στατιστικη και γενικα ποσοτικοοποιημενα μαθηματα??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Big Foot

Νεοφερμένος

Ο Big Foot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Να σας πω,το Πανεπιστημιο Διοικησης Επιχειρησεων στην Πατρα πως το κοβεται?Γιατι απο οτι εμαθα απο ορισμενους οτι ειναι ο << φτωχος συγγενης>> που βρισκονται Αθηνα,Σαλονικα κτλ!Δεν παει να ειναι και ο 3ος ξαδερφος του Βουτσα απλα θελω να παθω εαν αξιζει...!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gate1319661

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gate1319661 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 310 μηνύματα.
δεν εχω δει το προγραμμα σπουδων τους θα το δω και θα σου απαντησω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 402311

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
μια ερωτηση ρε παιδια .... τα τμηματα

στατιστικη ασσοε
διοικητικη επιστημη και τεχνολογια ασσοε
βιομηχανικη διοικηση και τεχνολογια παπει
στατιστικη και ασφαλιστικη παπει

Εχουν καλη αποκατασταση??? και γενικά σαν σχολες ειναι καλες??? γιατί σκεφτομαι για αυτα... ειμαι 2α λυκειου τώρα... και δεν εχουμε λεφτα για αλλου οπότε μνο αθηνα... και ψαχνω να βρω οτι καλύτερο... δεν εχω κάτι συγκεκριμενο σε προτιμηση..... σαν ξερω γω ονειρο ας πουμε... οπότε ψαχνω για να βαλω καπου τον στοχο μου.... !!
τι λετε??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
μια ερωτηση ρε παιδια .... τα τμηματα

στατιστικη ασσοε
διοικητικη επιστημη και τεχνολογια ασσοε
βιομηχανικη διοικηση και τεχνολογια παπει
στατιστικη και ασφαλιστικη παπει

Εχουν καλη αποκατασταση??? και γενικά σαν σχολες ειναι καλες??? γιατί σκεφτομαι για αυτα... ειμαι 2α λυκειου τώρα... και δεν εχουμε λεφτα για αλλου οπότε μνο αθηνα... και ψαχνω να βρω οτι καλύτερο... δεν εχω κάτι συγκεκριμενο σε προτιμηση..... σαν ξερω γω ονειρο ας πουμε... οπότε ψαχνω για να βαλω καπου τον στοχο μου.... !!
τι λετε??

τι θες να κανεις απο επαγγελματικα ?
ας πουμε θα μπορουσες να κατσεις μπροστα απο ενα υπολογιστη, αρκετες μερες, προετοιμαζοντας ενα project , χρησιμοποιοντας καποια προγραμματα και τις μαθηματικες σου γνωσεις , και οταν τελιωνες, να καθοσουνα, με συναδερφους σου, που θα μιλατε την ιδια "γλωσσα"¨να τα παρουσιασεις, αλλα και να τα εξηγησεις απλα και κατανοητα στον πελατη σου ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top