4ο Πεδίο Οι καλύτερες σχολές στο 4ο πεδίο

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
θεωρω πωσ δεν εχω καποιο προβλημα με τα μαθηματικα οποτε απο αυτη την αποψη ειμαι κομπλε.... στην τροχαια δεν ειχα σκοπο να δουλεψω :P χαρηκα που ειναι μια σχολη απαιτητικη γτ οσο περισσοτερα και δυσκολοτερα μαθαινεισ τοσο καλυτερο ειναι για την επαγγελματικη σου αποκατασταση κατα την αποψη μου! και ρε συ φιλε.. πωσ εξηγειτε το χαμηλο τησ βασησ ? δηλαδη με παρεξευει αρκετα αυτο! σε ποιο θεμα εχεισ ξαναπαντησει αυτη την ερωτηση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giann@

Νεοφερμένος

Η giann@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Αγαπητέ μανωλησ109,

όπως όλοι γνωρίζετε οι βάση δημιουργείται από εσάς. Αν σε μια σχολή ο βαθμός του τελευταίου εισακτέου είναι 19.500 μόρια, αυτή θα είναι και η βάση της σχολής για τη χρονιά αυτή. Απλά η συγκεκριμένη δεν έχει μεγάλη ζήτηση.
Σκέψου μόνο τι βάση είχε το παιδαγωγικό πρίν μερικά χρόνια.
Η σχολή Στατιστικής και Ασφαλιστικής ήταν για εμένα ήταν η επόμενη επιλογή μετά το τμήμα Οικονομικών Επιστημών απ'όπου και αποφοίτησα. Αυτό που προσωπικά γνωρίζω για τη σχολή είναι οτι έχει πολύ απαιτητικά μαθήματα, αν σου αρέσουν τα μαθηματικά και η στατιστική, τότε αυτό το τμήμα είναι μια πολύ καλή επιλογή για εσένα. Έχει όμως υψηλό μέσο όρο χρόνου αποφοίτησης. Βέβαια δεν μπορούμε να στηριχτούμε απόλυτα σε αυτό. Πάντως το ΠΑΠΕΙ είναι από τα καλύτερα πανεπιστήμια όπου θα μπορούσε να σπουδάσει κανείς στην Ελλάδα.
Σε ότι αφορά την επαγγελματική αποκατάσταση σου ανοίγει πληθώρα επιλογών στην αγορά εργασίας, πόσο μάλιστα αν το συνδυάσεις με το κατάλληλο μεταπτυχιακό. Εφόσον σου αρέσει και το πρόγραμμα σπουδών μην το σκέφτεσαι καθόλου!!

Φιλικά,
Γιάννα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
θεωρω πωσ δεν εχω καποιο προβλημα με τα μαθηματικα οποτε απο αυτη την αποψη ειμαι κομπλε.... στην τροχαια δεν ειχα σκοπο να δουλεψω :P χαρηκα που ειναι μια σχολη απαιτητικη γτ οσο περισσοτερα και δυσκολοτερα μαθαινεισ τοσο καλυτερο ειναι για την επαγγελματικη σου αποκατασταση κατα την αποψη μου! και ρε συ φιλε.. πωσ εξηγειτε το χαμηλο τησ βασησ ? δηλαδη με παρεξευει αρκετα αυτο! σε ποιο θεμα εχεισ ξαναπαντησει αυτη την ερωτηση?

Οικονομικες σχολες-διαφορες(Λινκ για καποιο λογο δεν μου εβγαινε).Συμφωνω με την αποψη σου.Αυτα που μαθαινουμε στο τμημα μου ειναι εξαιρετικα χρησιμα εργαλεια για την αγορα και αυτο μεταξυ αλλων το εχει τονισει καθηγητης πανεπιστιμιου.Γενικα παντως απο τις πρωτες μερες ακουγα συνεχως για την πολυ καλη επαγγελματικη αποκατασταση του τμηματος ειδικα με αλλα τμηματα και ηταν εκει που εστιαζαν οι περισσοτεροι.Βεβαια μπορει να στα φερει αλλιως η ζωη,οταν θα βγω στην αγορα εργασιας θα σου πω:P.

Οσο για την βαση και εγω προβληματιζομουν στην αρχη αλλα το ξεπερασα.Δεν διστασα να 'χαρισω' 1500 για να παω εκει που αισθανομουν οτι μου ταιριαζει απολυτα(προς το παρον δεν εχω διαψευσθει καθολου).Οι βασεις δεν ειναι τιποτα αλλο απο τις προτιμισεις των μαθητων.Μια βαση δεν λεει παντα την αληθεια.Η βιολογια πχ ειναι μια σχολη που εχει υψηλη αλλα απο επαγγελματικη αποκατασταση δεν.....Ενδεικτικα η Στατιστικη ΟΠΑ πριν κατι χρονια ειχε 18000 μορια.Κατεληξα οτι δεν εχει υψηλη βαση κατα την γνωμη πρωτον γιατι ο κοσμος δεν την ξερει την σχολη και δικαιολογημενα(να σου θυμισω τον επαγγελματικο προσανατολισμο στην χωρα μας).Και εγω στην αρχη αλλο νομιζα οτι ειναι η στατιστικη αλλα εψαξα και εμαθα.Για αυτο σου λεω να ψαχτεις και εσυ γενικα για ολες τις σχολες.Δευτερον ειναι αρκετα δυσκολη σχολη και αυτο αποθαρρυνει πολυ κοσμο.Τριτον ο πολυς κοσμος πηγαινει στα παραδοσιακα τμηματα(μαζοποιηση λογω κοινης γνωμης που εχει πολυ δυναμη).Ειδικα για την στατιστικη οπα που ειναι στο 2ο πεδιο το οποιο δεν το δηλωνουν πολυ τα τελευταια χρονια,και προτιμουνε αλλες παραδοσιακες σχολες πχ μαθηματικο,φυσικο κλπ..Το κλασικο που ακουω ειναι,μου αρεσουν πολυ τα μαθηματικα αρα παω μαθηματικο σιγουρα(δεν κανουν μονο εκει μαθηματικα).Ε αν δεν ψαξεις για αλλες σχολες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,850 μηνύματα.
Δευτερον ειναι αρκετα δυσκολη σχολη και αυτο αποθαρρυνει πολυ κοσμο.Τριτον ο πολυς κοσμος πηγαινει στα παραδοσιακα τμηματα(μαζοποιηση λογω κοινης γνωμης που εχει πολυ δυναμη).Ειδικα για την στατιστικη οπα που ειναι στο 2ο πεδιο το οποιο δεν το δηλωνουν πολυ τα τελευταια χρονια,και προτιμουνε αλλες παραδοσιακες σχολες πχ μαθηματικο,φυσικο κλπ..Το κλασικο που ακουω ειναι,μου αρεσουν πολυ τα μαθηματικα αρα παω μαθηματικο σιγουρα(δεν κανουν μονο εκει μαθηματικα).Ε αν δεν ψαξεις για αλλες σχολες...

O υποψήφιος μαθητικός κόσμος για το Πανεπιστήμιο, έχει μια άγνοια για την στατιστική σαν επιστήμη. Η Ελληνική κοινωνία από την άλλη, έχει "χτίσει" παραπληροφορημένες απόψεις για κάποια θέματα του στυλ «μου αρέσουν πολύ τα μαθηματικά άρα πάω μαθηματικό». Γενικά έχει μείνει στην εικόνα του 1950 για έναν επιστήμονα μαθηματικό, φυσικό,...κτλ. Την διαθεματικότητα και την διεπιστημονικότητα ακόμη και των βασικών επιστημών όπως μαθηματικά, φυσική,... δεν μπορεί να την δεχτεί. Δηλαδή, εννοώ ότι σε ένα Τμήμα Μαθηματικών δεν μαθαίνει κανείς μόνο μαθηματικά, όπως σε ένα Τμήμα Φυσικής δεν μαθαίνει κανείς μόνο φυσική...κτλ. Εξάλλου τι εννοούμε μαθαίνω μαθηματικά ή μαθαίνω φυσική; Εδώ πιστεύω υπάρχει μια σύγχυση στο μυαλό του μαθητή, του γονιού, του καθημερινού εξωπανεπιστημιακού ανθρώπου ή ακόμη και πολλών φοιτητών άλλων επιστημών. Αγνοούν ότι ακόμη και οι βασικές επιστήμες έχουν "κατευθύνσεις" εξειδίκευσης ώστε ο κάθε φοιτητής να εξειδικεύεται ανάλογα με την κλίση του, τα ενδιαφέροντά του,...κτλ. Όμως λόγω εξέλιξης των επιστημών, οι "κατευθύνσεις" είναι διεπιστημονικές ώστε να αποφεύγεται η επιστημονική μονομέρεια του πτυχίου και του πτυχιούχου. Έτσι ο μαθηματικός σαν επιστήμονας δεν ξέρει μόνο μαθηματικά, όπως και ο στατιστικός, σαν επιστήμονας δεν ξέρει μόνο στατιστική. Και οι δυο σαν επιστήμονες γνωρίζουν τον βασικό κορμό της επιστήμης τους αλλά και κάποιον κλάδο ή κάποιους κλάδους αυτής με κάποια προπτυχιακή εξειδίκευση. Οι μαθητές νομίζω δεν μπορούν να καταλάβουν ότι πλέον δεν υφίσταται συνολική μελέτη μιας επιστήμης (π.χ. μαθηματικά) αλλά μια εξειδικευμένη μελέτη αυτής. Σήμερα, λόγω ταχύτατης ανάπτυξης των επιστημών, η προσέγγιση της επιστήμης σε Πανεπιστημιακό επίπεδο (εκτός από το υπόβαθρο και την γενική παιδεία στα πρώτα έτη των πανεπιστημιακών σπουδών) αφορά ξεχωριστά αυτοτελείς κλάδους της επιστήμης (π.χ. θεωρητική φυσική).

Δυστυχώς η Ελληνική πραγματικότητα, δείχνει κάτι άλλο. Η Ελληνική κοινωνία επιμένει σε μια ταμπελοποίηση «μόνο μαθηματικά» στο Τμ.Μαθηματικών, «μόνο φυσική» στο Τμ.Φυσικής, «μόνο χημεία» στο Τμ.Χημείας, «μόνο στατιστική» στο Τμ.Στατιστικής...κτλ. Έχει καλλιεργηθεί λανθασμένα ότι η διεπιστημονικότητα είναι μόνο στις 5ετείς σπουδές του Πολυτεχνείου το οποίο κατά την άποψη πάλι της Ελληνικής κοινωνίας φέρει την αποκλειστικότητα στον εφαρμοσμένο χαρακτήρα των θετικών επιστημών και της τεχνολογίας...λες και τα άλλα Τμήματα Θετικών Επιστημών (π.χ. Στατιστική, Πληροφορική, Μαθηματικών, Φυσικής,...κτλ) διδάσκουν φιλοσοφία και "ανεφάρμοστα" πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
giann@
θεωρειτε το ΠΑ.ΠΕΙ. απο τα καλα πανεπιστημια τησ Ελλαδασ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giann@

Νεοφερμένος

Η giann@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Για τα ελληνικά δεδομένα το ΠΑΠΕΙ είναι αν όχι το καλύτερο τότε σίγουρα ένα από τα 2-3 καλύτερα.
Σε ότι αφορά το τμήμα που σε ενδιαφέρει συμφωνώ με τον petran_21 ότι οι υποψήφιοι φοιτητές το ''φοβούνται'' για το βαθμό δυσκολίας, όπως είπα και σε προηγούμενο μήνυμα μου είναι πολύ απαιτητικό τμήμα και αυτό το γνωρίζω διότι συγγενικό μου πρόσωπο αποφοίτησε από το τμήμα και τώρα μάλιστα κάνει μεταπτυχιακό στο εξωτερικό.

Φιλικά,
Γιάννα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Για το Παπει που λετε εχω ακουσει οτι γινεται ενα μπαχαλο απο θεμα οργανωσης.Αλλα καλυτερα να ενημερωθεις απο ατομα που φοιτουν εκει.Παντως δεν νομιζω οτι ειναι τοσο σημαντικο προβλημα.Προσωπικα θα πηγαινα δεν θα ηταν εμποδιο γιατι διδασκουν αξιλολογοι καθηγητες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
ναι κ εγω για το ΠΑ.ΠΕΙ δεν εχω ακουσει κ τα καλυτερα.. αλλα τεσπα ... σιγα το προβλημα τωρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giann@

Νεοφερμένος

Η giann@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Παιδιά είπαμε συγκρίνουμε βάσει των ελληνικών δεδομένων...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jerry19

Νεοφερμένος

Ο jerry19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
giann@
θεωρειτε το ΠΑ.ΠΕΙ. απο τα καλα πανεπιστημια τησ Ελλαδασ??


Εγώ δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα στο ΠΑΠΕΙ. Έμεινα πολύ ικανοποιημένος και όλα όσα λέγονται περί κακής οργάνωσης δεν συμφωνώ καθόλου. Θεωρώ επίσης ότι και το επίπεδο των καθηγητών είναι αρκετά καλό, ενώ υπάρχουν πολλοι οι οποίοι είναι πρόθυμοι να βοηθήσουν τους φοιτητές όταν χρειάζονται τη βοήθεια τους. Δεν τα λέω όλα αυτά επέιδή είμαι σε αυτό το πανεπιστήμιο, θεωρώ την ΑΣΟΕΕ must στα οικονομικά, και ακόμη μετανώνω που δεν κατάφερα να περάσω εκεί, αλλά νομίζω ότι το ΠΑΠΕΙ έρχεται δεύτερο μετά την Ασοεε σαν όνομα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Florenc

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Florenc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 125 μηνύματα.
Το ΠΑΠΕΙ είναι εξαιρετικό πανεπιστήμιο και ειδικα΄τα δύο τμήματα του, στατιστικης και Χρημστοοικονομικής έχουν πολύ καλό όνομα στην πιάτσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
jerry19. δεν ξερω επειδη δεν εχω προσωπικη επαφη... απλα λεω τι εχω ακουσει... εαν σασ ερθω σε λιγουσ μηνεσ θα εχω και προσωπικη αποψη! εμμ σε ποιο τμημα εισαι στο ΠΑ.ΠΕΙ ? Florenc οι αποψεισ ειναι πραγματικα διχασμενεσ και για το τμημα στατιστικησ και για το πανεπηστημιο του Πειραια και εχω μπερδευτει πολυ!μακαρι παντωσ η δικη σου αποψη να ειναι η σωστη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Florenc

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Florenc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 125 μηνύματα.
Florenc οι αποψεισ ειναι πραγματικα διχασμενεσ και για το τμημα στατιστικησ και για το πανεπηστημιο του Πειραια και εχω μπερδευτει πολυ!μακαρι παντωσ η δικη σου αποψη να ειναι η σωστη!

Είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jerry19

Νεοφερμένος

Ο jerry19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Το ΠΑΠΕΙ είναι εξαιρετικό πανεπιστήμιο και ειδικα΄τα δύο τμήματα του, στατιστικης και Χρημστοοικονομικής έχουν πολύ καλό όνομα στην πιάτσα.


Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, αυά τα δύο τμήματα καθώς και ΟΔΕ και τα ναθτιλιακά τα θεωρώ τα καλύτερα τμήματα του ΠΑΠΕΙ. Και πιστεύω ότι τα πτυχία του ΠΑΠΕΙ είναι από τα καλύτερα στο θέμα των οικονομικών μετά την ΑΣΟΕΕ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jerry19

Νεοφερμένος

Ο jerry19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
jerry19. δεν ξερω επειδη δεν εχω προσωπικη επαφη... απλα λεω τι εχω ακουσει... εαν σασ ερθω σε λιγουσ μηνεσ θα εχω και προσωπικη αποψη! εμμ σε ποιο τμημα εισαι στο ΠΑ.ΠΕΙ ? Florenc οι αποψεισ ειναι πραγματικα διχασμενεσ και για το τμημα στατιστικησ και για το πανεπηστημιο του Πειραια και εχω μπερδευτει πολυ!μακαρι παντωσ η δικη σου αποψη να ειναι η σωστη!

Είμαι στο τμήμα Στατιστκής και ασφαλιστικής
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Εγώ απο του χρόνου [λογικά] θα είμαι στο τμήμα Ναυτιλιακών Σπουδών :D
Είναι καλό τμήμα; Τι ακούς..μιας και είσαι στο Πα.Πει ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jerry19

Νεοφερμένος

Ο jerry19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
jerry19. δεν ξερω επειδη δεν εχω προσωπικη επαφη... απλα λεω τι εχω ακουσει... εαν σασ ερθω σε λιγουσ μηνεσ θα εχω και προσωπικη αποψη! εμμ σε ποιο τμημα εισαι στο ΠΑ.ΠΕΙ ? Florenc οι αποψεισ ειναι πραγματικα διχασμενεσ και για το τμημα στατιστικησ και για το πανεπηστημιο του Πειραια και εχω μπερδευτει πολυ!μακαρι παντωσ η δικη σου αποψη να ειναι η σωστη!


Να μην διχάζεσαι καθολου ούτε για το πανεπστμιο ούτε για το τμήμα. Γενικότερα τα τμήματα στατιστικής ειναι αρκετά καλά δεν χρειάζεται να ανησυχείς. Τώρα όμως ειναι δική σου η επιλογή για το τι θα διαλέξεις

Εγώ απο του χρόνου [λογικά] θα είμαι στο τμήμα Ναυτιλιακών Σπουδών :D
Είναι καλό τμήμα; Τι ακούς..μιας και είσαι στο Πα.Πει ?

Σου εύχομαι με το καλό να πετυχεις το σκοπό σου. Έχω ακούσει αρκετά καλά λόγια για το συκεκριμένο τμήμα καθώς ειναι το μοναδικό τμήμα μαζί με τα ναυτιλιακά της Χίου με το συγκεκριμένο αντικείμενο σπουδών. Λεπτομέρειες δεν ξερω όμως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

gate1319661

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gate1319661 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 310 μηνύματα.
τα καλυτερα οικονομικα τμηματα κατα την γνωμη μου με τυχαια σειρα ειναι:
δετ , οδε, μαρκετινγκ&επικοινωνια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
μπορεί κάποιος να αναφέρει με λίγα λόγια ως τι θα μπορούσε να δουλέψει κάποιος από το ΔΕΤ; Γιατί δε λέω καλή σχολή, οργανωμένη, αλλά οργάνωση επιχειρήσεων δεν είναι, πληροφορική δεν είναι, τι είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsekis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tsekis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 128 μηνύματα.
μπορεί κάποιος να αναφέρει με λίγα λόγια ως τι θα μπορούσε να δουλέψει κάποιος από το ΔΕΤ; Γιατί δε λέω καλή σχολή, οργανωμένη, αλλά οργάνωση επιχειρήσεων δεν είναι, πληροφορική δεν είναι, τι είναι;

Οργάνωση και διοίκηση επιχειρήσεων όντως δεν είναι και γιατί να ήταν άλλωστε αφού υπάρχει το ΟΔΕ που το κάνει καλά αλλά και άλλα πολλά (μα πάρα πολλά:)) τμήματα...Το ΔΕΤ κάνει διοικητική επιστήμη (που ΔΕΝ είναι το ίδιο με την οργάνωση και διοίκηση επιχειρήσεων) ,δηλαδή ουσιαστικά επιχειρησιακή έρευνα (management science-operations research) αλλά με μια business κουλτούρα και επικεντρώνεται στο πιο τεχνικό και ποσοτικό κομμάτι .Φυσικά προϋπόθεση είναι να επιλέξεις τα σωστά μαθήματα αλλιώς έχεις παρόμοιο πτυχίο με το ΟΔΕ που μπορεί να είναι και μια χαρά φυσικά (it's up to you) ...Ο,τι θέλει ο καθένας. Για να έχεις μια καλύτερη ιδέα το 20% των μαθημάτων μας είναι όπως του ΟΔΕ. Το ΔΕΤ είναι όντως μοναδικό και τα περισσότερα μαθήματα του αν τα επιλέξεις μοιάζουν περισσότερο με μαθήματα κάποιων ροών μηχανικών "οικονομίας" και συστημάτων(μηχανολόγων και ηλεκτρολόγων κυρίως) παρά με το ΟΔΕ. Προσοχή ! Κάποιες ροές (μη φάω κράξιμο:)) !

Λες δεν είναι πληροφορική. Αν εννοείς επιστήμη υπολογιστών και βέβαια δεν είναι αλίμονο. Ένας από CS έχει πολύ πιο formal υπόβαθρο για περαιτέρω έρευνα στον κλάδο του και έχει καλύτερο βάθος στην πληροφορική. Στο ΔΕΤ τα μαθήματα που κάνουμε είναι πιο πολύ πληροφοριακών συστημάτων, επιχειρηματικής ευφυίας, διαχείρησης δεδομένων ηλεκτρονικού εμπορίου, με ότι έχει σχέση με το internet κλπ .Δεν κάνουμε C++ και Python κάνουμε Java (πολύ Java) SQL, PHP ...Τέτοια πράγματα. Βέβαια, έχω ακούσει πως το τμήμα στα επόμενα χρόνια θέλει να βάλει αλγόριθμους, πολυπλοκότητα, αυτόματα (όχι πολλά ) και να βγάλει μαθήματα διοίκησης (πιστεύω είναι καλό αυτό). Αυτό δεν σημαίνει σε καμία περίπτωση ότι υποκαθιστά ένα τμήμα πληροφορικής απλά ανοίγει κάποιες πόρτες σε πιο ποσοτικά μεταπτυχιακά κλπ .

Οι δουλειές του ΔΕΤ.
https://www.dmst.aueb.gr/gr2/diafora2/det_jobs/main_jobs.htm
Επειδή λένε ότι έχει καλή αποκατάσταση (αν και δεν ξέρω τι είναι "καλή") δεν σημαίνει οτι όταν τελειώσεις το ΔΕΤ (ή οποιο άλλο τμήμα) θα γίνεις CEO στην Ernst & Young(εεε διαφήμιση:P) .Σε καμία περίπτωση. Ζούμε δύσκολους καιρούς πιο πολλές πιθανότητες έχει κάποιος να μείνει άνεργος παρά να βρεί δουλειά ότι και να έχει τελειώσει.... Αυτό που μένει είναι να προσπαθείς σε αυτό που κάνεις και ίσως να το αγαπάς κιόλας...We'll always have science που λένε χαχα.

Αυτά! Κοίτα όντως είναι ψιλοτραγικό να σε ρωτάει κάποιος τι θα βγείς και να του λες ένα κατεβατό :D . Μπορούσα να σου πω ένα ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΣ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΣ (όταν το είδα πέθανα στο γέλιο και ένιωσα σπουδαίος χχαχα https://www.edu4u.gr/SchoolDetails.aspx?sxolh_id=240) αλλά πρέπει να ακούγεται κάπως:eek: ! Πάντως είναι οργανωμένο τμήμα και αξίζει να πάει κάποιος αν του αρέσει και όχι για τα μόρια (τα οποία αύριο θα πεσουν) ούτε να βρεί δουλειά...Ναι οκ:(.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top