4ο Πεδίο Οι καλύτερες σχολές στο 4ο πεδίο

Guest 402311

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
τι θες να κανεις απο επαγγελματικα ?
ας πουμε θα μπορουσες να κατσεις μπροστα απο ενα υπολογιστη, αρκετες μερες, προετοιμαζοντας ενα project , χρησιμοποιοντας καποια προγραμματα και τις μαθηματικες σου γνωσεις , και οταν τελιωνες, να καθοσουνα, με συναδερφους σου, που θα μιλατε την ιδια "γλωσσα"¨να τα παρουσιασεις, αλλα και να τα εξηγησεις απλα και κατανοητα στον πελατη σου ?


ναι θα μπορουσα να το κανω αυτο... :D αλλα μου αρεσει και πολυ σαν ιδεα να δουλευω σε γραφειο... δεν ξερω γιατι τρελαινομαι ... θυμαμαι τοτε με την μαρια την ασχημη που την εβλεπα στο γραφειο με τα χαρτια τον υπολογιστη τησ ολα αυτα ειχα τρελαθει <3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gate1319661

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gate1319661 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 310 μηνύματα.
Στη χώρα μας πιστεύω υποτιμούμε μαθηματικό και στατιστικό για σταδιοδρομία σε επιστήμες οικονομίας ενώ έξω είναι φυσιολογική εξέλιξη πολλές φορές.
Υπάρχει ένας μύθος για το ΟΔΕ χωρίς να λέω αν είναι καλό ή κακό (άλλωστε δεν ξέρω την ποιότητα σπουδών του). Ότι μπορείς να κάνεις τα πάντα. Μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα (σε μεταπτυχιακά) αλλά όχι τα πάντα και αυτό θα σας το πει και κάποιος απόφοιτός του.
Εξηγούμαι:

Το ΟΔΕ είναι τμήμα όπου μπορείς να πας σε πολύ καλό μεταπτυχιακό του εξωτερικού σε κάποιο κομμάτι της Διοίκησης (λογιστική, μάρκετινγκ, πληροφοριακά συστήματα, χρηματοοικονομικά κλπ.) ΑΝ έχεις καλούς βαθμούς (το 7 είναι μετριότατο για το ΟΔΕ όπως και για το τμήμα μου) σχετικά εύκολα μάλιστα γιατί σαν τμήμα έχει αναγνώριση. Αν μιλάμε για master που εμβαθύνει κάπου σε λογιστική πχ. μπαίνει χαλαρά.

Το θέμα είναι στα πολύ ποσοτικά μεταπτυχιακά που ζητάνε strong quantitative background :). Είναι η αντίληψη μου μετά από δικό μου ψάξιμο( καθώς με ενδιαφέρει) κύριως σε σελίδες με μεταπτυχιακά εξωτερικού κ.α.

πχ. πάει Στατιστικός (ή μαθηματικός) ,ΔΕΤάριος, Οικονομικάριος, ΛοΧρίτης και ΟΔίτης για μεταπτυχιακό σε:

Computer Science: Στατιστικός Αν έχει πάνω από 7,5 μια χαρά . ΔΕΤάριος με 8 ή 8,5. Οι άλλοι δεν πάνε.

Οικονομετρία: Στατιστικός με 7 σε top . Άντε και ο Οικονομικάριος με βαθμούς, οι υπόλοιποι με αίμα (:P) . ΔΕΤάριος σχεδόν αδύνατο με μια μίκρο μάκρο.

Επιχειρησιακή Έρευνα : Στατιστικός μαντέψτε πάλι άνετα, ΔΕΤάριος με καλούς βαθμούς ( >8) και κατεύθυνση ποσοτικών. Οι άλλοι εξαίρεση και αστέρια (8,5).

Ποσοτικά Χρηματοοιοκονομικά (η Financial Engineering): Στατιστικός με 7 ! ΛοΧρη με προβάδισμα, ΟΔΕ (πιο εύκολα σε σχέση με άλλα) ΔΕΤ και Οικονομικό πίσω .

κάτι φοβερά quant στυλ αναλογιστική επιστήμη. Εκεί ούτε ό στατιστικός ή μαθηματικός δεν μπαίνουν εύκολα γιατί είναι κόλαση άλλα μπαίνουν αν είναι καλοί, ξέρουν τι θέλουν κλπ. Οι υπόλοιποι ούτε απ έξω δεν περνάμε παιδιά ! Σόρυ... Και μιλάω για όλους (φοβερή εξαίρεση όποιος μπει)...

Αν ο Στατιστικός βγεί με πάνω από 8,5 (αστέρι) μη σας πω phd κατ'ευθείαν. Ο Οικονομικάριος , ο ΔΕΤάριος και ο ΛοΧρίτης πρέπει να ναι οι top 5 με Άριστα στο ποσοτικό κομμάτι του GRE (τέστ που δίνεις για εξωτερικό για να δούν τις ικανότητες σου) και πολύ ψαγμένοι. Ο ΟΔΕ πολύ σπάνια σε κάτι τόσο ποσοτικό χωρίς master . Ο Μάρκετινγκ με την καμία.

Ο σκοπός του post δεν είναι η ιεράρχιση οπότε ας μη αρχίσουμε τα : "η τμηματάρα μου εμένα αυτό ή το άλλο :Ρ ". Και μιλάω για τα ποσοτικά μεταπτυχιακά. Στα υπόλοιπα πάνε όλοι σχεδόν το ίδιο.

Απλά πιστεύω ότι στη χώρα μας υπάρχει λάθος αντίληψη για μαθηματικό/ στατιστικό, άσε που όλοι είναι ψωνάρες, πάνε για 19999 και λένε πφφφ στατιστικό τώρα... Πολύ λάθος. Και με είχε επηρεάσει και εμένα τότε, δυστυχώς. Τώρα συγκεκριμένη κατεύθυνση που θα πάρω (αν και είμαι πολύ ικανοποιημένος από ΔΕΤ), έξτρα μαθήματα από Στατιστικό, Πληροφορική κλπ πρέπει να κάνω κάτι εξαιρετικό και ο Θεός βοηθός. ενω στο Στατιστικό πχ.έφτανε το απλό καλό.

Προσοχή στις γνώμες των άλλων παιδιά, λοιπόν και μη κοιτάτε μόρια. Λίγοι ξέρουν και αυτοί δεν επηρεάζουν τις βάσεις.


μηπως εισαι λιγο υπερβολικος οσο αφορα τους βαθμους που αναφερεις για μεταπτυχιακο??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

tsekis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tsekis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 128 μηνύματα.
Δεν ξέρω, μπορει. Πάντως εννοούσα τα καλά μεταπτυχιακά.

Για να μη γελιόμαστε πάντως, στα τμηματά μας το 8 δεν είναι τόσο φοβερό (χωρίς να είναι εύκολο) ενώ σε ένα τμήμα θετικών επιστημών είναι πιο πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,808 μηνύματα.
Οι βαθμοί πτυχίων πολλές φορές δεν λένε τίποτα. Σημασία έχει τι μαθήματα επιλογής πήρε ο υποψήφιος, την δυσκολία / ευκολία αυτών, την διαθεματική σύνδεσή τους με στόχο κάποια μεταπτυχιακή εμβάθυνση,...κοκ. Όλοι ξέρουμε τι σημαίνει ο βαθμός 5 σε πολλά μαθήματα ή πως μπαίνει το 7άρι και άνω σε άλλα μαθήματα. Μην ξεχνάμε να συνυπολογίσουμε και τις συνθήκες φοίτησης εν μέσω εξαμήνων αλλά το προφίλ του φοιτητή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gate1319661

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gate1319661 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 310 μηνύματα.
Οι βαθμοί πτυχίων πολλές φορές δεν λένε τίποτα. Σημασία έχει τι μαθήματα επιλογής πήρε ο υποψήφιος, την δυσκολία / ευκολία αυτών, την διαθεματική σύνδεσή τους με στόχο κάποια μεταπτυχιακή εμβάθυνση,...κοκ. Όλοι ξέρουμε τι σημαίνει ο βαθμός 5 σε πολλά μαθήματα ή πως μπαίνει το 7άρι και άνω σε άλλα μαθήματα. Μην ξεχνάμε να συνυπολογίσουμε και τις συνθήκες φοίτησης εν μέσω εξαμήνων αλλά το προφίλ του φοιτητή.

συμφωνω...

Δεν ξέρω, μπορει. Πάντως εννοούσα τα καλά μεταπτυχιακά.

Για να μη γελιόμαστε πάντως, στα τμηματά μας το 8 δεν είναι τόσο φοβερό (χωρίς να είναι εύκολο) ενώ σε ένα τμήμα θετικών επιστημών είναι πιο πολύ.

με 8 τελιωνει 1 στους 50 νμζ περιπου. σημασια παιζουν και τα μαθηματα που θα εχεις επιλεξει αλλο πχ να σχετιζονται με ποσοτικες μεθοδους και αλλο να ειναι θεωρητικα...:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,808 μηνύματα.
Θυμάμαι ότι υπήρχαν φοιτητές που επέλεγαν μαθήματα "εύκολα", δίχως ενδιαφέρον και σοβαρή διδακτέα ύλη, τα περνούσαν με βαθμό με τις γνωστές μεθόδους μόνο για τον συνολικό βαθμό πτυχίου. Βέβαια υπήρχαν και άλλοι φοιτητές που επέλεγαν πολύ πιο σοβαρά μαθήματα με αρκετά πολύπλοκη ύλη και παράδοση εργασιών..αλλά αυτά τα μαθήματα διαμόρφωναν το άριστα στον βαθμό 5 ή 6. Επίσης δεν ήταν και μαζικής επιλογής, λόγω της φήμης καφενείου..Όσοι τα επέλεγαν μάθαιναν, διότι ασχέτως αν έγραφαν ένα 5άρι τουλάχιστον μάθαιναν. Κάτι Θεωρίες Τελεστών ή Αναλυτικές Μηχανικές ή Τεχνολογίες Λογισμικού..δεν τα λες και εύκολα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

άντζυ

Δραστήριο μέλος

Η άντζυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 651 μηνύματα.
Έγω θέλω Οργάνωση κ Διοίκηση Επιχειρήσεων ΟΠΑ (αν περάσω..) αλλιώς το ίδιο τμήμα στο ΠΑΠΕΙ.. Κ μετά μεταπτυχιακό στα Τουριστικά!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

justin pieper

Νεοφερμένος

Ο justin pieper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Δεν ξέρω, μπορει. Πάντως εννοούσα τα καλά μεταπτυχιακά.

Για να μη γελιόμαστε πάντως, στα τμηματά μας το 8 δεν είναι τόσο φοβερό (χωρίς να είναι εύκολο) ενώ σε ένα τμήμα θετικών επιστημών είναι πιο πολύ.

Φιλε tsekis απο οτι ειδα σε αυτα που γραφεις συμφωνω απολυτα στα παντα.Στα μεταπτυχιακα που ανεφερες εχει οντως προβαδισμα ο στατιστικος γιατι σχετιζονται αμεσα με τον τομεα αυτον.Επειδη πεσανε καποια αριθμοι βαθμολογιων δεν θα αναφερθω σε αυτο γιατι δεν μπορω να μιλησω με σιγουρια.Αν και οσους στατιστικους με πανω απο 8,5 ξερω κανουν διδακορικο.
Ωστοσο μην υποτιμας και τα υπολοιπα τμηματα γιατι το καθενα ειναι καλο στον τομεα του.Και το δικο σου πολυ αξιολογο.Σε αλλα μεταπτυχιακα οπως mba κλπ ενας οδιτης η οικονομικαριος εχει πολυ καλες προοπτικες
Επειδη απο οτι ειδα σε ενδιαφερει η στατιστικη και μερικα μαθηματα απο το τμημα,οτι θελεις μπορεις να με ρωτησεις σε πμ θα χαρω να σε βοηθησω οτι φυσικα ξερω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Όσοι θέλουν να ασχοληθούν-στους χαλεπούς αυτούς καιρούς-με τη δημόσια διοίκηση,τι κάνουν?:look:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,808 μηνύματα.
σπουδάζουν δημόσια διοίκηση και εξειδικεύονται σε εφαρμογή για υπανάπτυκτες χώρες (π.χ. Ουγκάντα, Βενεζουέλα, Κούβα)
το επόμενο βήμα είναι να μεταναστεύσουν εκεί

υ.γ. ενδείκνυται για όσους θέλουν να δουν στην πράξη τον 3ο δρόμο του Αντρέα Παπανδρέου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Πάντως δεν πάνε στη σχολή δημόσιας διοίκησης!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
σπουδάζουν δημόσια διοίκηση και εξειδικεύονται σε εφαρμογή για υπανάπτυκτες χώρες (π.χ. Ουγκάντα, Βενεζουέλα, Κούβα)
το επόμενο βήμα είναι να μεταναστεύσουν εκεί

Συμπεραίνω ότι:α)Η Ελλάδα είναι ανεπτυγμένη χώρα(!),και
β)η κινητικότητα "Δημοσιομανατζαρέων",είναι μόνο καθοδική(?).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,808 μηνύματα.
Πέρα από την πλάκα Insomnie, ο δικός σας κλάδος θα πρέπει να δώσει όραμα και κινητικότητα στην χώρα μας μέσω πρωτοποριακών επενδύσεων. Ασχολήσου με διαχείριση καινοτομιών...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gate1319661

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gate1319661 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 310 μηνύματα.
Έγω θέλω Οργάνωση κ Διοίκηση Επιχειρήσεων ΟΠΑ (αν περάσω..) αλλιώς το ίδιο τμήμα στο ΠΑΠΕΙ.. Κ μετά μεταπτυχιακό στα Τουριστικά!!

καλη επιτυχια και εγω σε αυτο το τμημα ειμαι στο οπα .στο παπει το οδε ειναι πολυ θεωρητικο κατα την γνωμη μου αν δεν εχεις θεμα με αυτο οκ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 402311

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
εγώ πάλι αν και άκυρη θέλω η πληροφορικη (παπει) η οικονομικα (ασσοε η παπει )..
αν υποθεσουμε ότι θα γράψω καλά δεν ξέρω τι θα βάλω στο μηχανογραφικο και με ποια σειρά θα μπουν :-\έχω φάει κολλημα με το παπει, με ενθουσιαζει χωρίς κανένα ιδιεταιρο λόγο...τι γνώμη έχετε για αυτά που ανεφερα? :-P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,808 μηνύματα.
εγώ πάλι αν και άκυρη θέλω η πληροφορικη (παπει) η οικονομικα (ασσοε η παπει )..
αν υποθεσουμε ότι θα γράψω καλά δεν ξέρω τι θα βάλω στο μηχανογραφικο και με ποια σειρά θα μπουν :-\έχω φάει κολλημα με το παπει, με ενθουσιαζει χωρίς κανένα ιδιεταιρο λόγο...τι γνώμη έχετε για αυτά που ανεφερα? :-P

Αστόχευτη επιλογή νομίζω. :P Χωρίς να θέλω να σε στενοχωρήσω, αντιθέτως να σκεφτείς πιο αναλυτικά, έχεις πραγματική εικόνα για την οικονομική/ πληροφορική επιστήμη (ή και συνδυασμό αυτών) ως μαθήματα; Δεν εννοώ την γοητευτική εικόνα που δίνει ο Οδηγός Προπτυχιακών Σπουδών. Εννοώ ότι δεν αναφέρει ο Οδηγός Προπτυχιακών Σπουδών: εκεί υπάρχει η πραγματική εικόνα των σπουδών σε κάποιο χ Τμήμα. :P Επίσης το ΠαΠεί ή το ΟΠΑ (πρώην ΑΣΣΟΕ) είναι Ελληνικά Δημόσια Πανεπιστήμια με ό,τι αυτό συνεπάγεται στο πλαίσιο σπουδών που προσφέρουν αλλά και το περιβάλλον σπουδών που θα συναντήσει κάποιος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 402311

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
δεν έχω ακούσει ασχημα λόγια από κάποιον που είναι μέσα πάντως για την πληροφορικη... εσύ τι θ προτεινες δηλαδή???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,808 μηνύματα.
δεν έχω ακούσει ασχημα λόγια από κάποιον που είναι μέσα πάντως για την πληροφορικη... εσύ τι θ προτεινες δηλαδή???

Να επιλέξεις αυτό που θέλεις και να μην δίνεις μεγάλη βάση σε ό,τι σου λένε περί σχολών, επιστημών κλπ. Το θέμα είναι καθαρά προσωπικό. Εφόσον δεν σε γνωρίζουμε προσωπικά, δεν μπορούμε να ξέρουμε τις προτιμήσεις σου και το γνωστικό υπόβαθρό σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 402311

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
εννοείται.... κοιτά εμένα η πληροφορικη μου αρέσει από τα δυο,αλλά και οικονιμικα θα μπορούσα να παω δεν με χαλανε... απλά έχω προβληματιστει με το Μέτα δηλαδή ποσά μπορώ να κάνω άμα βηω από πληροφορικη εγώ συγκεκριμενα, και ποσά από κάτι οικονομικο?? και αν είναι για οικονομικα είναι καλυτερη η ασσοε ετσι???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,808 μηνύματα.
εννοείται.... κοιτά εμένα η πληροφορικη μου αρέσει από τα δυο,αλλά και οικονιμικα θα μπορούσα να παω δεν με χαλανε... απλά έχω προβληματιστει με το Μέτα δηλαδή ποσά μπορώ να κάνω άμα βηω από πληροφορικη εγώ συγκεκριμενα, και ποσά από κάτι οικονομικο?? και αν είναι για οικονομικα είναι καλυτερη η ασσοε ετσι???

Αυτό δεν μπορούμε να στο απαντήσουμε διότι οι τομείς στην κάθε επιστήμη είναι αρκετοί και σχετίζονται με το τι αρέσει στον κάθε φοιτητή ή πιστεύει ότι θα χτίσει πάνω εκεί την πορεία του με πιθανές μεταπτυχιακές σπουδές. Εφόσον γίνεις φοιτήτρια με το καλό, μόνο τότε θα διαπιστώσεις με τα δικά σου τα μάτια, τι κλάδος σου αρέσει και θα επικεντρωθείς σ' αυτά τα μαθήματα. Βέβαια, δεν σημαίνει ότι αν σπουδάσεις πληροφορική δεν μπορείς να κάνεις επιπλέον σπουδές στα οικονομικά. Σκέψου ότι θα έχεις την αλγοριθμική (=μαθηματική) σκέψη που απαιτούνται σε αρκετά μετ/κά που εμπλέκουν ποσοτικά θέματα (στατιστικές, επιχειρησιακές έρευνες..κλπ). Από την άλλη, αρκετοί σπουδάζουν μια x επιστήμη, ειδικεύονται σε έναν y προπτυχιακό κλάδο και μεταπτυχιακά κάνουν στροφή σε άλλον κλάδο της ίδιας επιστήμης (ας μην έχουν το εξειδικευμένο προπτυχιακό υπόβαθρο) εφόσον έχουν την όρεξη να διαβάσουν σοβαρά και φυσικά έχουν την γενική κουλτούρα της επιστήμης ως ευρύ υπόβαθρο. Μην αυτοπαγιδεύεσαι..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top