Οι θυσίες και ο αγώνας των επιτυχόντων και μη

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Πολλες φορες εχω καυτηριασεις τις αποψεις του Δημητρη,αλλα εδω εχει δικιο.ΝΑΙ,θα παω Γ'Λυκειου,ΝΑΙ θα γαμηθω στο διαβασμα,αλλα οχι να φτασω και στην αντιπερα οχθη να θελω να κοψω τις φλεβες μου.Για αυτο και το καλοκαιρι τωρα αντι να χω βγαλει τη μιση υλη,δεν εχω ξεκινησει καν σε μερικα μαθηματα.Δεν προκειται να τρελαθω για ενα σαπιο κρατος που πνιγεται στη διαφθορα και τα φακελακια.Να μου λειπει.Και αν δεν περασω και με τη πρωτη δεν θα πηδηχτω απο κανενα παραθυρο.Μεχρι στιγμης βλεπω τις πανελληνιες ως απλες εξετασεις.Οχι σαν μπαμπουλα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
Μ' αυτά που διαβάζομαι πραγματικά στεναχωριέμαι. Στεναχωριέμαι που βλέπω άτομα 17-18 χρονών να μην μπορούν να διαχειριστούν την ίδια τους τη ζωή και να γίνονται πιόνα ενός συστήματος (ναι, κράχτης της κοινωνίας είμαι) που το μόνο που κάνει είναι να τα αποθαρρύνει.

Ρωτάω μ' όλο το θάρρος - θράσος, αυτά που λέτε είναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ αλήθεια;
Πετάμε τη ζωή μας στα σκουπίδια για τις πανελλαδικές; Τη μεγαλύτερη μπούρδα του σημερινού εκπαιδευτικού συστήματος;
Καταλήγουμε να παίρνουμε χάπια και να θέλουμε να αυτοκτονήσουμε για κάτι το οποίο ΣΙΓΟΥΡΑ δεν είναι το τέλος του κόσμου;
Είμαστε σοβαροί;
Δεν το χωράει ο νους μου. Για ένα γαμημένο μέλλον σε μια ακόμη πιο γαμημένη χώρα είμαστε εντάξει με το να παίζουμε την υγεία μας για να καταφέρουμε να πιάσουμε τη "σχολή" μας; Είναι 9 μήνες προετοιμασίας, 9 μήνες μπροστά στα κατά μέσο όρο 72 χρόνια ζωής!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ε-Λ-Ε-Ο-Σ!!!!!!
Όλοι μας ρε παιδιά έχουμε ένα όνειρο. Όλοι μας παλέψαμε και όλοι μας κουραστήκαμε. Αλλά δε θα ήταν καλύτερα αν αυτή η πορεία ήταν πιο φυσιολογική; Θα παλέψουμε για χιλιάδες στόχους στη ζωή μας! Τι θα κάνουμε τότε; Φθείρουμε τη ζωή μας στην προσπάθεια να την κάνουμε καλύτερη με τα μυαλά που κουβαλάμε και με τις ιδέες που μας έχουνε περάσει. Μέσα στο όνειρο για τον εαυτό μας ξεχνάμε τον ίδιο μας τον εαυτό και τον παραμερίζουμε, για να πετύχουμε αυτό που θέλει ο ίδιος τον αυτοκαταστρέφουμε!! Και δεν αναφέρομαι μόνο στις ακραίες περιπτώσεις, αναφέρομαι σ' όλη την ψυχολογία μας! Στο άγχος, τα νεύρα, τα κλάματα, τις ανασφάλειες! Μόνο εμπόδια αποτελούν αυτά στη διαδρομή μας.
Εγώ το συνειδητοποίησα νωρίς ότι ΔΕΝ γίνεται να τρελαθώ φέτος. Ο στόχος είναι πιο κοντινός όταν έχεις καθαρό μυαλό. Και μόνο καθαρό μυαλό δεν είχα...και οι δύο μου γονείς έκαναν κάποιου είδους επέμβαση φέτος, μια επέμβαση καρδιάς και μια επέμβαση στον αυχένα, δίπλα στην καρωτίδα. Και πραγματικά, πραγματικά σας το λέω, υπήρχαν στιγμές που είχα χέσει και τις πανελλήνιες και το όνειρό μου...Υπάρχουν πιο σοβαρά πράγματα στη ζωή, DEAL WITH IT. Όταν το καταλάβετε, θα δείτε πόσο ΕΥΚΟΛΗ ήταν η φετινή διαδικασία...Μια μπούρδα και θα ντραπείτε γι' αυτά που λέτε, ειλικρινά.

Παλέψτε για το ονειρό σας ρε σκασμένα, κάντε τα πάντα αλλά ΟΧΙ ΟΧΙ ΟΧΙ ΟΧΙ ΟΧΙ ΟΧΙ ΟΧΙ ΟΧΙ ΟΧΙ, μη θυσιάσετε την υγεία σας. Και εγώ στόχο την ιατρική είχα και το πέτυχα με το παραπάνω. Και βγήκα καλά μέσα απ' όλη αυτή τη διαδικασία από ψυχολογικής άποψης.

Και μιας και σαν γιατρός πλέον πρέπει να γίνω και λίγο σκληρός, θα ρωτήσω ευθέως τα παιδιά που "τρελάθηκαν" για να το πετύχουν και ΜΠΡΑΒΟ ΤΟΥΣ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ:
- Αμα ρε συ στις πανελλήνιες έπαιρνες χάπια, ήθελες να αυτοκτονήσεις, είχες τρελαθεί, δεν μπορούσες να κοιμηθείς, πες μου, τι θα πεις στον ασθενή που του ανακοινώνεις ότι έχει λίγους μήνες ζωής; Να πάει να πηδήξει από το παράθυρο και ότι η ζωή είναι άδικη; Να τα παρατήσει; Να τρελαθεί;
Πάρτε το χαμπάρι, σε λίγα χρόνια να αντιμετώπισετε τέτοιες καταστάσεις. Πρέπει η ιδιοσυγκρασία σας να' ναι τέτοια ώστε να τα αντέχετε. Με τέτοια μυαλά αμφιβάλλω.

Και κλείνοντας το μονόλογο του τρελού, να πω κάτι στα παιδιά που τώρα θα πάνε Γ' λυκείου και τα' χουμε κάνει να χεστούνε πάνω τους:

Βάλτε ένα στόχο. Να τον πετύχετε! Αλλά σ' όλο αυτόν τον αγώνα θυμηθείτε ότι πάνω απ' όλα είστε άνθρωποι και η ζωή σας μετράει περισσότερο από 20.000 μόρια στις πανελλήνιες. Αξίζει ΠΟΛΥ παραπάνω. Μην τρελαθείτε, δείτε τα θετικά της χρονιάς αυτής. ΜΗΝ ΤΡΕΛΑΘΕΙΤΕ ΓΑΜΩΤΟ, ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ; Ξέρω άτομα που νοσηλεύτηκαν στο νοσοκομείο με κρίσης πανικού, ξέρω άτομο που έπαιρνε lexotanil όλη τη χρονιά, ξέρω άτομο που χάλασε όλες τους τις φιλίες, ξέρω άτομο που δεν άντεξε να φοβάται...ξέρω ξέρω ξέρω...

Και πραγματικά λυπάμαι που επιβραβεύουμε τα παιδιά που γράφουν ότι πέρασαν πολλά και δύσκολα...Σορρυ αλλά εγώ δε θα πω ποτέ μπράβο σ' ένα άτομο που έβαλε τις πανελλήνιες πάνω από τη ζωή του και που κόντεψε να πεθάνει για ένα κωλοσύστημα και που ποτέ δεν συνειδητοποίησε την αξία του εαυτού του.. Πότε δε θα' θελα να πω μπράβο σ' ένα άτομο που υποβαθμίζει τον εαυτό του σε τέτοιο σημείο...Είναι κρίμα από το Θεό να παίζουμε με το δώρο που άλλοι θα' θελαν να έχουνε και δεν έχουνε...

Και μη μου πείτε τώρα ότι "Αξίζει φίλε μου να ζεις για ένα όνειρο και ας είναι η φωτιά του που θα σε κάψει" γιατί θα φάτε μούτζα. Το να σε κάψει δεν αναφέρεται στο να πεθάνεις από το άγχος, την αγωνία και την κούραση...Στο να ξεχάσεις ποιος είσαι..Άμα χάσεις τον εαυτό σου έχεις χάσει και το όνειρό σου και μάρτυρες όλα τα παιδιά που για τον α ή β λόγο έχασαν τον εαυτό τους και θυσίασαν τη ζωή τους, το όνειρό τους, το μέλλον τους για τις πανελλήνιες.
Συμφωνω με ο,τι αναεφερες παραπανω!! Δυστυχως, οταν βλεπεις τα πραγματα απο καποια αποσταση, καταλαβαινεις τα λαθη που εχεις κανει (η τελοσπαντων αυτα που θα μπορουσες να ειχες κανει) και ειναι καλο να προετοιμαζουμε και τους υπολοιπους... Ενας μυθος ειναι οι πανελληνιες παιδια, ουτε η αρχη ΟΥΤΕ το τελος της ζωης σας!! Κοιταξτε πρωτα απ'ολα τον εαυτο σας και αν τα πατε καλα με αυτον, τοτε εχετε περισσοτερες πιθανοτητες επιτυχιας.
Ρε Μητσαρα, οταν διαβασα το bold, πραγματικα παγωσα... Ελπιζω να μην εννοεις αυτο που φανταζομαι:(!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Μια μονο λεξη σε σας που θα δωσετε: ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ.
Και ας μιλαω τωρα εκ του ασφαλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
You guys are crazy ? Ρωτηστε τους φοιτητες ιατρικης , φυσικομαθηματικων , πολυτεχνικων σχολων πως τους φαινονται οι εξεταστικες. 3-πλασια και 4-πλασια υλη. Σε πολυ δυσκολοτερα πλαισια απο αυτα των πανελληνιων.ΕΥΧΟΝΤΑΙ ΝΑ ΕΔΙΝΑΝ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ καθε εξαμηνο.Συγνωμη κιολας αλλα αν κανετε ετσι για τις πανελληνιες προφανως δεν θα αντεξετε μεσα στην σχολη.Οσο σκληρα και αν μιλαω αυτη ειναι η αληθεια και βαλτε μου οσες αρνητικες θελετε. Ολοι θα αγχωθουμε ολοι θα πανικοβληθουμε στην ιδεα αλλα οχι και να φτανουμε στα νοσοκομια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,934 μηνύματα.
Μακάρι γι' αυτήν την εξεταστική που θέλω να είναι η τελευταία μου, να έδινα πανελλήνιες με 9 μαθήματα...Μακάρι! :/: Τι δεν θα έδινα να ήταν οι πανελλήνιες στην θέση αυτών των γ***μαθημάτων που με βασανίζουν..:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,098 μηνύματα.
You guys are crazy ? Ρωτηστε τους φοιτητες ιατρικης , φυσικομαθηματικων , πολυτεχνικων σχολων πως τους φαινονται οι εξεταστικες. 3-πλασια και 4-πλασια υλη. Σε πολυ δυσκολοτερα πλαισια απο αυτα των πανελληνιων.ΕΥΧΟΝΤΑΙ ΝΑ ΕΔΙΝΑΝ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ καθε εξαμηνο.Συγνωμη κιολας αλλα αν κανετε ετσι για τις πανελληνιες προφανως δεν θα αντεξετε μεσα στην σχολη.Οσο σκληρα και αν μιλαω αυτη ειναι η αληθεια και βαλτε μου οσες αρνητικες θελετε. Ολοι θα αγχωθουμε ολοι θα πανικοβληθουμε στην ιδεα αλλα οχι και να φτανουμε στα νοσοκομια.

:P Και να με πλήρώνες δε θα ξαναέδινα αυτές τις ψυχοφόρες εξετάσεις.

Είναι πιο εύκολες σαν ύλη αλλά είναι πολύ πιο ψυχοφόρες και όλοι ασχολούνται με αυτές και σε κάνουν να κλαις. 'Αλλο να διαβάζεις μαθήματα που σε ενδιαφέρουν και αλλο να διαβάζεις μαθήματα από αγγαρεία και μόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

loki8

Νεοφερμένος

Ο loki8 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Όπως έλεγε και ο Φυσικός μας κατα τη διάρκεια όλης της χρονιάς, "οι Πανελλήνιες είναι οι μόνες εξετάσεις που θα είστε τόσο ΚΑΛΑ προετοιμασμένοι" (εννοούσε τις εξεταστικές φυσικά ) . Γι' αυτό χαλαρά και όχι άγχος(και εγώ μιλάω πλέον εκ του ασφαλούς) Προσωπικά δεν θα έλεγα ότι στερήθηκα την Σαββατιάτικη έξοδο μέσα στη χρονιά(εκτός απο τον τελευταίο μήνα of course lol) Ξέρω παιδιά που έλεγαν "δεν προλαβαίνω να βγω κλπ" και έβγαλαν 17.000+ και (λίγα) παιδιά με τα οποία βγαίναμε και αρίστευσαν(ευτυχώς μέσα σε αυτούς και εγώ με 18.922 στο 5ο). Οπότε όλα χρειάζονται για να ξελαμπικάρεις μετά από θέματα κλπ.

(Of topic : Μετά τα Κυριακάτικα θέματα δεν διάβαζα ΠΟΤΕ. Τελείωνα γύρω στις 9, έτρωγα και για ύπνο. Οι ασκήσεις της Δευτέρας λύνονταν στο σχολείο :D )

Αυτά από μένα. Όχι άγχος και αν κάνετε καλή προετοιμασία δεν θα έχετε κανενα προβλημα, Ο,ΤΙ και να μπει(εκτός από την έκθεση :P) Ο μισός βαθμός είναι η ψυχραιμία που θα έχετε την ώρα των εξετάσεων(η οποία φέτος ήταν ΛΙΓΗ) ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
You guys are crazy ? Ρωτηστε τους φοιτητες ιατρικης , φυσικομαθηματικων , πολυτεχνικων σχολων πως τους φαινονται οι εξεταστικες. 3-πλασια και 4-πλασια υλη. Σε πολυ δυσκολοτερα πλαισια απο αυτα των πανελληνιων.ΕΥΧΟΝΤΑΙ ΝΑ ΕΔΙΝΑΝ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ καθε εξαμηνο.Συγνωμη κιολας αλλα αν κανετε ετσι για τις πανελληνιες προφανως δεν θα αντεξετε μεσα στην σχολη.Οσο σκληρα και αν μιλαω αυτη ειναι η αληθεια και βαλτε μου οσες αρνητικες θελετε. Ολοι θα αγχωθουμε ολοι θα πανικοβληθουμε στην ιδεα αλλα οχι και να φτανουμε στα νοσοκομια.

Μακάρι να έδινα πανελλήνιες κάθε μέρα και να με πληρώνανε γι αυτό ανάλογα με τα μόρια που θα έβγαζα (λέμε τώρα). Το καλύτερό μου. Η ζωή όμως είναι πολύ πιο δύσκολη από αυτό. Όχι μόνο μέσα στο πανεπιστήμιο αλλά και εκτός από αυτό όπου είναι ακόμα δυσκολότερη και από το πανεπιστήμιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
Τώρα που είμαστε έξω από το χορό μπορούμε μια χαρά να λέμε ότι άνετα θα ξαναδίναμε. Αλλά εγώ ξέρω ότι την περσινή χρονιά δε θα μπορούσα να την ξαναπεράσω. Και δεν το λέω από την άποψη του διαβάσματος, αυτό δε με πείραζε, όσο της πίεσης και του ανταγωνισμού που υπήρχε. Βέβαια εξαρτάται από το πως θα επιλέξεις να δεις αυτή τη χρονιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μακάρι να έδινα πανελλήνιες κάθε μέρα και να με πληρώνανε γι αυτό ανάλογα με τα μόρια που θα έβγαζα (λέμε τώρα). Το καλύτερό μου. Η ζωή όμως είναι πολύ πιο δύσκολη από αυτό. Όχι μόνο μέσα στο πανεπιστήμιο αλλά και εκτός από αυτό όπου είναι ακόμα δυσκολότερη και από το πανεπιστήμιο.
Φιλε Γιωργο ευχαριστω που επιβεβαιωνεις τα λεγομενα μου .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dr.melina

Νεοφερμένος

Η Μελίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Μ' αυτά που διαβάζομαι πραγματικά στεναχωριέμαι. Στεναχωριέμαι που βλέπω άτομα 17-18 χρονών να μην μπορούν να διαχειριστούν την ίδια τους τη ζωή και να γίνονται πιόνα ενός συστήματος (ναι, κράχτης της κοινωνίας είμαι) που το μόνο που κάνει είναι να τα αποθαρρύνει.

Ρωτάω μ' όλο το θάρρος - θράσος, αυτά που λέτε είναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ αλήθεια; .
Τώρα τι να πω, αν νομίζετε όλοι ότι καθόμουν μία μέρα και τα έβγαλα από το μυαλό μου κάνετε ΜΕΓΑΛΟ λάθος.Εγώ το έχω ξεκαθαρήσει ότι είχα χρόνια αυτό το πρόβλημα με το άγχος και τώρα στις πανελλάδικές έγινε το έλα να δεις. Έχετε δίκιο ότι δεν αξίζει για τις πανελλαδικές όλο αυτό.

Πετάμε τη ζωή μας στα σκουπίδια για τις πανελλαδικές; Τη μεγαλύτερη μπούρδα του σημερινού εκπαιδευτικού συστήματος;
Καταλήγουμε να παίρνουμε χάπια και να θέλουμε να αυτοκτονήσουμε για κάτι το οποίο ΣΙΓΟΥΡΑ δεν είναι το τέλος του κόσμου;
Είμαστε σοβαροί;
Εάν όμως είσαι ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΚΛΑΙΝΕ, και οι γιατροί οι ίδιοι λένε στο παιδί σου ότι δε μπορεί να συνεχιστεί αυτή η κατάσταση και ότι η μόνη λύση για να είναι το ΠΑΙΔΙ σου ΥΓΕΙΕΣ είναι τα χάπια, εσείς όλοι τι θα κάνατε????

Δεν το χωράει ο νους μου. Για ένα γαμημένο μέλλον σε μια ακόμη πιο γαμημένη χώρα είμαστε εντάξει με το να παίζουμε την υγεία μας για να καταφέρουμε να πιάσουμε τη "σχολή" μας; Είναι 9 μήνες προετοιμασίας, 9 μήνες μπροστά στα κατά μέσο όρο 72 χρόνια ζωής!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ε-Λ-Ε-Ο-Σ!!!!!!
Όλοι μας ρε παιδιά έχουμε ένα όνειρο. Όλοι μας παλέψαμε και όλοι μας κουραστήκαμε. Αλλά δε θα ήταν καλύτερα αν αυτή η πορεία ήταν πιο φυσιολογική; Θα παλέψουμε για χιλιάδες στόχους στη ζωή μας! Τι θα κάνουμε τότε; Φθείρουμε τη ζωή μας στην προσπάθεια να την κάνουμε καλύτερη με τα μυαλά που κουβαλάμε και με τις ιδέες που μας έχουνε περάσει. Μέσα στο όνειρο για τον εαυτό μας ξεχνάμε τον ίδιο μας τον εαυτό και τον παραμερίζουμε, για να πετύχουμε αυτό που θέλει ο ίδιος τον αυτοκαταστρέφουμε!! Και δεν αναφέρομαι μόνο στις ακραίες περιπτώσεις, αναφέρομαι σ' όλη την ψυχολογία μας! Στο άγχος, τα νεύρα, τα κλάματα, τις ανασφάλειες! Μόνο εμπόδια αποτελούν αυτά στη διαδρομή μας.
Εγώ το συνειδητοποίησα νωρίς ότι ΔΕΝ γίνεται να τρελαθώ φέτος. Ο στόχος είναι πιο κοντινός όταν έχεις καθαρό μυαλό. Και μόνο καθαρό μυαλό δεν είχα...και οι δύο μου γονείς έκαναν κάποιου είδους επέμβαση φέτος, μια επέμβαση καρδιάς και μια επέμβαση στον αυχένα, δίπλα στην καρωτίδα. Και πραγματικά, πραγματικά σας το λέω, υπήρχαν στιγμές που είχα χέσει και τις πανελλήνιες και το όνειρό μου...Υπάρχουν πιο σοβαρά πράγματα στη ζωή, DEAL WITH IT. Όταν το καταλάβετε, θα δείτε πόσο ΕΥΚΟΛΗ ήταν η φετινή διαδικασία...Μια μπούρδα και θα ντραπείτε γι' αυτά που λέτε, ειλικρινά..
Σε ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ διότι κάτι πολύ πιο χειρότερο(ό,τι χειρότερο), ελπίζω να καταλάβατε για τι μιλάω έζησα μαζί με την οικογένεια μου για ένα ΠΟΛΥ αγαπητό άτομο.Και από τότε άρχισα να καταλαβαίνω ό,τι ΤΙΠΟΤΑ άλλο σημαντικότερο από την ΥΓΕΙΑ δεν έχει σημασία.Βάλτε με κι άλλα -1, δε με ενδιαφέρει ΚΑΘΟΛΟΥ, αλλά εγώ μία φορά την ΑΛΗΘΕΙΑ θα την ΠΩ: εάν δε βλέπατε με τα μάτια σας ΟΛΑ όσα έπαθα ,και δε το κάνω τραγικό, ΔΕΝ ΘΑ ΠΙΣΤΕΎΑΤΕ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΣ.................
Παρακαλώ ΠΟΛΥ μην κάνατε σχόλια εάν θέλετε να γελοιοποιήσετε την κατάσταση.΄
Ευχαριστώ..............................



Παλέψτε για το ονειρό σας ρε σκασμένα, κάντε τα πάντα αλλά ΟΧΙ ΟΧΙ ΟΧΙ ΟΧΙ ΟΧΙ ΟΧΙ ΟΧΙ ΟΧΙ ΟΧΙ, μη θυσιάσετε την υγεία σας. Και εγώ στόχο την ιατρική είχα και το πέτυχα με το παραπάνω. Και βγήκα καλά μέσα απ' όλη αυτή τη διαδικασία από ψυχολογικής άποψης.

Και μιας και σαν γιατρός πλέον πρέπει να γίνω και λίγο σκληρός, θα ρωτήσω ευθέως τα παιδιά που "τρελάθηκαν" για να το πετύχουν και ΜΠΡΑΒΟ ΤΟΥΣ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ:
- Αμα ρε συ στις πανελλήνιες έπαιρνες χάπια, ήθελες να αυτοκτονήσεις, είχες τρελαθεί, δεν μπορούσες να κοιμηθείς, πες μου, τι θα πεις στον ασθενή που του ανακοινώνεις ότι έχει λίγους μήνες ζωής; Να πάει να πηδήξει από το παράθυρο και ότι η ζωή είναι άδικη; Να τα παρατήσει; Να τρελαθεί;
Πάρτε το χαμπάρι, σε λίγα χρόνια να αντιμετώπισετε τέτοιες καταστάσεις. Πρέπει η ιδιοσυγκρασία σας να' ναι τέτοια ώστε να τα αντέχετε. Με τέτοια μυαλά αμφιβάλλω.

Και κλείνοντας το μονόλογο του τρελού, να πω κάτι στα παιδιά που τώρα θα πάνε Γ' λυκείου και τα' χουμε κάνει να χεστούνε πάνω τους:

Βάλτε ένα στόχο. Να τον πετύχετε! Αλλά σ' όλο αυτόν τον αγώνα θυμηθείτε ότι πάνω απ' όλα είστε άνθρωποι και η ζωή σας μετράει περισσότερο από 20.000 μόρια στις πανελλήνιες. Αξίζει ΠΟΛΥ παραπάνω. Μην τρελαθείτε, δείτε τα θετικά της χρονιάς αυτής. ΜΗΝ ΤΡΕΛΑΘΕΙΤΕ ΓΑΜΩΤΟ, ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ; Ξέρω άτομα που νοσηλεύτηκαν στο νοσοκομείο με κρίσης πανικού, ξέρω άτομο που έπαιρνε lexotanil όλη τη χρονιά, ξέρω άτομο που χάλασε όλες τους τις φιλίες, ξέρω άτομο που δεν άντεξε να φοβάται...ξέρω ξέρω ξέρω...

Και πραγματικά λυπάμαι που επιβραβεύουμε τα παιδιά που γράφουν ότι πέρασαν πολλά και δύσκολα...Σορρυ αλλά εγώ δε θα πω ποτέ μπράβο σ' ένα άτομο που έβαλε τις πανελλήνιες πάνω από τη ζωή του και που κόντεψε να πεθάνει για ένα κωλοσύστημα και που ποτέ δεν συνειδητοποίησε την αξία του εαυτού του.. Πότε δε θα' θελα να πω μπράβο σ' ένα άτομο που υποβαθμίζει τον εαυτό του σε τέτοιο σημείο...Είναι κρίμα από το Θεό να παίζουμε με το δώρο που άλλοι θα' θελαν να έχουνε και δεν έχουνε...

Και μη μου πείτε τώρα ότι "Αξίζει φίλε μου να ζεις για ένα όνειρο και ας είναι η φωτιά του που θα σε κάψει" γιατί θα φάτε μούτζα. Το να σε κάψει δεν αναφέρεται στο να πεθάνεις από το άγχος, την αγωνία και την κούραση...Στο να ξεχάσεις ποιος είσαι..Άμα χάσεις τον εαυτό σου έχεις χάσει και το όνειρό σου και μάρτυρες όλα τα παιδιά που για τον α ή β λόγο έχασαν τον εαυτό τους και θυσίασαν τη ζωή τους, το όνειρό τους, το μέλλον τους για τις πανελλήνιες .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

sossuor

Νεοφερμένος

Ο sossuor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καταρχήν καλησπέρα κ απο εμενα.

Συμφωνω απολυτα με τον dmitso.

Ολα στη ζωη ειναι θεμα θελησης.. Οπου υπαρχει θεληση υπαρχει και τροπος! Ξαναεδωσα πανελληνιες μετα απο 2 χρονια για να ακολουθησω κατι που πραγματικα ηθελα και στο τελος δικαιωθηκα. Ειναι απλα ενας κωλοχρονος απο τα πολλα που εχουμε στη ζωη μας.. Δεν ειναι κ το τελος του κοσμου! Αν αποτυχεις θα ξαναπροσπαθησεις! (εφοσον το θες πραγματικα) Τα media κ γενικα ολο το (σαπιο)συστημα εχουν δημιουργησει μια εικονα για τις πανελληνιες η οποια αγχωνει τους μαθητες.. ΒΟΥΡΤΣΕΣ ΜΠΛΕ! Απλα διαβαζεις, και πας και γραφεις. Δεν λεω πως δεν ειναι σημαντικη χρονια.. Αλλα οχι να καταντησουμε να παιρνουμε χαπια κ δεν ξερω και γω τι αλλο..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Δεν έχω παει πανεπιστημιο ακομη, δεν εχω δωσει εξεταστικη, αλλα αναλογιζομαι ολα αυτα που πέρασα αυτή τη χρονιά και χαίρομαι απίστευτα που ΔΕΝ θα χρειαστει να τα ξαναπεράσω. Μόνο την πίεση και το άγχος να σκεφτείς είναι αρκετά. Μπορει μετά απο ενα εξαμηνο να εχω αναθεωρήσει αμα τα βρω μπαστουνια στην Ιατρικη, δεν ξέρω, αλλά τώρα αυτό αισθάνομαι, και νομίζω οτι ο καθε υποψηφιος που τελειωνει αισθανεται κι αυτος τεραστια ανακουφιση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Αν αυτό που σας λέμε το είχατε συνειδητοποιήσει πριν δώσετε πανελλαδικές, όλα θα σας φαίνονταν πολύ πιο εύκολα. Και λιγότερο άγχος θα είχατε και καλύτερα θα γράφατε!! :) Αλλά χρειάζεται να περάσετε και άλλα πράγματα πριν το καταλάβετε, ό,τι και να σας λέμε εμείς, είναι λογικό..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Συμφωνώ και επαυξάνω με αυτά που γράφουν οι προλαλήσαντες.
Το μόνο που με άγχωσε στις φετινές εξετάσεις είναι το να χάσω 2 χρόνια από τη ζωή μου διαβάζοντας για αυτό το σύστημα (που πιθανόν θα συμβεί..:()
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demlogic

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Demlogic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 978 μηνύματα.
Το σημαντικότερο; Άλλαξαν οι σχέσεις με τους γύρω μου. Έβλεπα τις φίλες μου να είναι απόμακρες, οι γονείς μου στον κόσμο τους κι εγώ στον αυτόματο πιλότο. Αυτό που με πείραξε περισσότερο και σχεδόν με λύγισε ψυχολογικά είναι που δεν μπορούσα να δω άτομα όπως π.χ. οι παπούδες μου, για διάστημα πολλών εβδομάδων και μετά σκεφτόμουν όλο τύψεις πως αν πάθουν τίποτα κι εγώ έχω να τους δω τόσο καιρό, δεν θα το αντέξω..
+100

κοίταζα ενα άρθρο για αριστούχους και βρήκα αυτο που ομολογώ οτι μου προκάλεσε εντύπωση
ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΑΛΟΓΗΡΟΥ, ΓΕΡΜΑΝΙΚΗ ΣΧΟΛΗ

Τις βαλίτσες του για την Αμερική και το Χάρβαρντ ετοιμάζει ο Γιάννης Καλογήρου. Παρά τα 19.733 μόρια που συγκέντρωσε, η υποτροφία σε ένα από τα καλύτερα πανεπιστήμια στον κόσμο για σπουδές μοριακής βιολογίας μοιάζει ελκυστικότερη. “Με βοήθησε το γεγονός ότι διάβαζα για την επιστήμη που με ενδιαφέρει από μόνος μου”, τονίζει ο Γιάννης. Παράλληλα, κρίνει πως δεν χρειάζονται θυσίες. ʽΉταν συνειδητή μου επιλογή να μη θυσιάσω τίποτα. Όσοι σταμάτησαν τα πάντα υπερφορτώθηκαν. Προτίμησα να συνεχίσω τις εξόδους και να ασχολούμαι με τη μουσική”.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
εγώ θα αναφέρω άλλη μία όψη του τι γινόταν όλη τη χρονιά, για να γελάσετε και λίγο...
λοιπόν αν υπήρχε επιτροπή ελέγχου για αναβολικά θα μας έκλειναν όλους μέσα και δν θα μας άφηναν να δώσουμε! κυριολεκτικά όλοι οι μαθητές ντοπαριζόμασταν... βιταμίνες, πολυβιταμίνες, ποτά για ενέργεια και περισσότερησυγκέντρωση, χάπια που αυξάνουν την απόδοση του μυαλού και φυσικά 40 καφέδες την ημέρα. Όλοι οι συμμαθητές μ είχαν γίνει τούμπανα από ολα αυτα που περνανε και στο τελος αρχισανε να λενε και ασυναρτησιες, καπως τους πειραξε :Ρ
εγω πιεστηκα απο την ολη κατασταση και δοκιμασα για ενα μηνα να παιρνω, αλλα δεν βασταξα :Ρ δεν εβλεπα καμια διαφορα, και τους καφεδες τους ΜΙΣΩ (όλη τη χρονια 1,5 καφέ ήπια) οπότε τα παράτησα γρήγορα και βασίστηκα στις δικές μου δυνάμεις...
αλλωστε δεν ηθελα στο μελλον να τρεχω να μου βγαζουν πετρα απτα νεφρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demlogic

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Demlogic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 978 μηνύματα.
εγώ θα αναφέρω άλλη μία όψη του τι γινόταν όλη τη χρονιά, για να γελάσετε και λίγο...
λοιπόν αν υπήρχε επιτροπή ελέγχου για αναβολικά θα μας έκλειναν όλους μέσα και δν θα μας άφηναν να δώσουμε! κυριολεκτικά όλοι οι μαθητές ντοπαριζόμασταν... βιταμίνες, πολυβιταμίνες, ποτά για ενέργεια και περισσότερησυγκέντρωση, χάπια που αυξάνουν την απόδοση του μυαλού και φυσικά 40 καφέδες την ημέρα. Όλοι οι συμμαθητές μ είχαν γίνει τούμπανα από ολα αυτα που περνανε και στο τελος αρχισανε να λενε και ασυναρτησιες, καπως τους πειραξε :Ρ
εγω πιεστηκα απο την ολη κατασταση και δοκιμασα για ενα μηνα να παιρνω, αλλα δεν βασταξα :Ρ δεν εβλεπα καμια διαφορα, και τους καφεδες τους ΜΙΣΩ (όλη τη χρονια 1,5 καφέ ήπια) οπότε τα παράτησα γρήγορα και βασίστηκα στις δικές μου δυνάμεις...
αλλωστε δεν ηθελα στο μελλον να τρεχω να μου βγαζουν πετρα απτα νεφρα!

εγω μονο στην φυσικη επειδη το πηγα σερι 00:00-07:30 ηπια 4-5 καφεδες το βραδυ, και το πρωι ενα redbull και πριν ερθουν τα θεματα παρακαλαγα να με αφησουν να παω τουλαετα :-P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dr.melina

Νεοφερμένος

Η Μελίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
εγώ θα αναφέρω άλλη μία όψη του τι γινόταν όλη τη χρονιά, για να γελάσετε και λίγο...
λοιπόν αν υπήρχε επιτροπή ελέγχου για αναβολικά θα μας έκλειναν όλους μέσα και δν θα μας άφηναν να δώσουμε! κυριολεκτικά όλοι οι μαθητές ντοπαριζόμασταν... βιταμίνες, πολυβιταμίνες, ποτά για ενέργεια και περισσότερησυγκέντρωση, χάπια που αυξάνουν την απόδοση του μυαλού και φυσικά 40 καφέδες την ημέρα. Όλοι οι συμμαθητές μ είχαν γίνει τούμπανα από ολα αυτα που περνανε και στο τελος αρχισανε να λενε και ασυναρτησιες, καπως τους πειραξε :Ρ
εγω πιεστηκα απο την ολη κατασταση και δοκιμασα για ενα μηνα να παιρνω, αλλα δεν βασταξα :Ρ δεν εβλεπα καμια διαφορα, και τους καφεδες τους ΜΙΣΩ (όλη τη χρονια 1,5 καφέ ήπια) οπότε τα παράτησα γρήγορα και βασίστηκα στις δικές μου δυνάμεις...
αλλωστε δεν ηθελα στο μελλον να τρεχω να μου βγαζουν πετρα απτα νεφρα!

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΩΣ!!!!!! Κι εμένα μου έδιναν προς το τέλος εκτός των άλλων φαρμάκων, κάποιες αηδιαστικές αμπούλες οι οποίες μου έφερναν υπερκινητικότητα. Είχα γίνει ό,τι να 'ναι................
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dmitsos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 929 μηνύματα.
To θέμα δεν είναι αν θα κουραστείς στο διάβασμα ή όχι. Το διάβασμα το κάνεις για εσένα και για κάνεναν άλλον.
Το θέμα μας είναι ό,τι έχουμε το θράσος να πετάμε ό,τι πολυτιμότερο έχουμε στα σκούπιδια για να μπορέσουμε να καταφέρουμε κάτι που από το δημοτικό ακόμη μας παραμυθιάζουν ότι είναι ο "τελικός" προορισμός της ζωής μας, ότι πρέπει να συμβεί, ότι πρέπει να μπούμε στο πανεπιστήμιο γιατί αλλιώς θα' μαστε αμόρφωτοι. Αυτές οι απόψεις είναι που δημιουργούν όλες αυτές τις καταστάσεις. Η πίεση προέρχεται από το γεγονός ότι μας είπανε ότι "έτσι πρέπει να γίνει, end of story".
Πόσοι από εμάς που δώσαμε πανελλαδικές είχαμε την τύχη να έχουμε καθηγητές που μας ανέφεραν 1002 άλλες διεξόδους; Εγώ μόνο για το πως θα γράψω καλά στις πανελλαδικές άκουγα. Διαβάστε γιατί κρίνετε το μέλλον σας και αρχίδια μπλε κόκκινα και όλα τα χρώματα. Αν κάτι σιχάθηκα από αυτή τη χρονιά ήταν οι δήθεν "κοινωνοί"-καθηγητές μας που αντί να μας μάθουνε κάτι μας προετοίμαζαν να γράψουμε πανελλήνιες και τίποτα άλλο. Μας βάζουνε σ' ένα δρόμο και εμείς σαν ετεροκατευθυνόμενα βόδια τον ακολουθούμε χωρίς ιδιαίτερες αντιστάσεις. Δεν είναι οι πανελλήνιες ο τέλικος προορισμός ούτε η αρχή του μέλλοντος.
Θες να περάσεις στο πανεπιστήμιο όμως; Θα πρέπει να τις περάσεις ούτως ή άλλως. Άμα δεν μπορείς να τις αποφύγεις, τουλάχιστον ας τις απολαύσεις. Πιστέψτε με, είναι ΓΕΛΟΙΕΣ μπροστά στα προβλήματα της ζωής και μόνοι σας θα το καταλάβετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top