Οι γονείς μου με πιέζουν να γίνω γιατρός

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
[
Σας ευχαριστώ όλους που αφιερώσετε λίγο από τον χρόνο σας για να απαντήσετε.

Έχω κάνει εκτενή ερεύνα και για τις δύο σχολές και γνωρίζω πως οι απόφοιτοι της ιατρικής έχουν περισσότερη απορρόφηση και καλύτερο μισθό από εκείνους του ημμυ και των περισσότερων σχολών της χώρας.

Παρόλαυτα το επάγγελμα αυτό δεν μου ταιριάζει καθόλου και θα ήταν ανεύθυνο να πάρω μια απόφαση που θα είναι κακή όχι μόνο για εμένα αλλά και τους για μελλοντικούς μου ασθενείς.

Επειδή αναφέρθηκε ποιό πάνω , δεν με πειράζει να εργαστώ στο εξωτερικό . Φυσικά αυτό δεν αποτελεί εύκολη λύση και η μετανάστευση δεν είναι μία απλή και ευχάριστη διαδικασία . Αλλά θεωρώ πως έξω υπάρχουν καλύτερες συνθήκες εργασίας και περισσότερες ευκαιρίες επαγγελματικής ανέλιξης και έρευνας που με ενδιαφέρει πολύ (όπως και το 90% των μαθητών βέβαια).

Το κύριο μου προβλήμα είναι το κλίμα που επικρατεί στο σπίτι μου, και η απόλυτη άρνηση των γονιών μου να αποδεχτούν ότι δεν θα γίνω γιατρός .
Ειδικά τώρα με την καραντίνα, έχουν βρει ευκαιρία να το συζητούν συνεχώς , ενώ με πιέζουν να αλλάξω πεδίο και να διαβάσω βιολογία που δεν μου αρέσει καθόλου.
Το κλίμα είναι πολύ κακό και αυτό μου δημιουργεί μεγάλο πρόβλημα.


Μιλησε τους .
Ο.τι ακριβώς λες εδώ να τους τα πεις :)
Θα καταβάλουν αργα η γρήγορα. Πίστεψε με εχω ακούσει πολλές τέτοιες ιστορίες.
Οσο για το εξωτερικό ,1) και στην ελλαδα μπορείς να εχεις ανετα δουλειά 2) Γνωρίζω πολλα ατομα, μεσα κι οι αδερφες μου που ΜΟΝΟ μίζερα δεν ζουν εξω.
Ειναι απλα πως θα τύχει.Αν εχεις τους ανθρώπους σου, τις άδειες σου να περνας τα καλοκαίρια εδω κι τα χρήματα τι ακριβώς να σου λείψει; Απλα σε πολλούς που λείπει η Ελλαδα έχουν μονο τα τελευταία δύο κι οχι το πρώτο που ειναι κι το πιο ουσιστικο αλλα κι λίγο πολυ θέμα τύχης.
Δεν ξέρω πως είναι τα πραγματα στους ΗΜΜΥ αλλα για μηχανολόγους που τελείωσε η αδερφή μου πραγματικά δεν γνωρίζουμε ατομο να μη βρήκε κατευθείαν δουλειά στην Ελλαδα.
Γενικα εφοσον θες ενα τοσο δυνατο αντικείμενο με προοτοπτικεςεν δεν καταλαβαίνω καν γιατι γινεται θέμα.
Η αλλη αδερφη μου απο τις δυο που ειναι εξω, ελεγε μια ζωη για ιατρική κι στην τρίτη Λύκειου αφού έγραψε τα μορια για να μπει ιατρική πηγε χημικό ( που τοτε φαντάσου ειχε 15000, μπηκε απο τους πρώτους)Παντα έξυπνη,διαβάστερη, απουσιολογος κτλ
Απλα οταν τελειωσαν οι πανελλήνιες κι συνειδητοποίησε τι παει να γινει ειπε οτι δεν μπορει να το κανει,δεν μπορει να φανταστεί τον εαυτό της σε αυτο.Κι τωρα ειναι πολυ πετυχημένη σε αυτο που κάνει, κανει έρευνα σε ενα απο τα μεγαλύτερα ινστιτούτα στην Ευρώπη.
Κι δεν ειναι καθόλου Μίζερη οντας εργαζόμενη-με οτι αυτο συνεπάγεται- στην Σουηδία😅
Και δεν ηταν καν οτι το χημικό ηταν το το ονειρο της (τοτε).Απλα φρικαρε στην ιδεα να γινει γιατρός .Κι μέχρι τωρα δεν μπορει την ιδεα.
Απλα επειδή ηταν παντα άριστη ειχε στο μυαλό της τον πιο ψηλό στόχο χωρίς να τον σκέφτεται πολυ ώστε να έχει την επιλογή μετα να διαλέξει οτι σχολη θέλει( πράγμα που το θεωρω πολυ σωστο γενικά)
Κι οταν τελικά εβγαλε τα μορια κι ειπε δεν θελω ιατρική , ολοι στο φροντιστήριο την πιεζαν για πολιτικός μηχανικός.Που τώρα οι κατάσταση στους πολιτικούς ειναι τραγική.
Αυτο που θελω καταλήξω ειναι οτι αν κι γενιμα οι περισσότεροι είμαστε πλασμενοι για πολλα πράγματα η ιατρική ειναι κατι που πρέπει να αγαπας.
Αν δεν μπορείς καθολου να σε φανταστείς σε αυτο θα ήταν λάθος μια τετοια επιλογή.
Αλλο να ελεγες είμαι σε διλλημα, το έχω στο πίσω μερος του μυαλού μου κι αλλο αυτό που λες τώρα.
Πάντως επειδή ξεκινάει μια δύσκολη χρονιά, προσπάθησε να τους κάνεις μια κουβέντα γιατί θα τρελαθεις αμα συνεχίσουν στο ιδιο τροπάριο κι στη γ.
καλη επιτυχία εύχομαι❤
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,670 μηνύματα.
[


Μιλησε τους .
Ο.τι ακριβώς λες εδώ να τους τα πεις :)
Θα καταβάλουν αργα η γρήγορα. Πίστεψε με εχω ακούσει πολλές τέτοιες ιστορίες.
Οσο για το εξωτερικό ,1) και στην ελλαδα μπορείς να εχεις ανετα δουλειά 2) Γνωρίζω πολλα ατομα, μεσα κι οι αδερφες μου που ΜΟΝΟ μίζερα δεν ζουν εξω.
Ειναι απλα πως θα τύχει.Αν εχεις τους ανθρώπους σου, τις άδειες σου να περνας τα καλοκαίρια εδω κι τα χρήματα τι ακριβώς να σου λείψει; Απλα σε πολλούς που λείπει η Ελλαδα έχουν μονο τα τελευταία δύο κι οχι το πρώτο που ειναι κι το πιο ουσιστικο αλλα κι λίγο πολυ θέμα τύχης.
Δεν ξέρω πως είναι τα πραγματα στους ΗΜΜΥ αλλα για μηχανολόγους που τελείωσε η αδερφή μου πραγματικά δεν γνωρίζουμε ατομο να μη βρήκε κατευθείαν δουλειά στην Ελλαδα.
Γενικα εφοσον θες ενα τοσο δυνατο αντικείμενο με προοτοπτικεςεν δεν καταλαβαίνω καν γιατι γινεται θέμα.
Η αλλη αδερφη μου απο τις δυο που ειναι εξω, ελεγε μια ζωη για ιατρική κι στην τρίτη Λύκειου αφού έγραψε τα μορια για να μπει ιατρική πηγε χημικό ( που τοτε φαντάσου ειχε 15000, μπηκε απο τους πρώτους)Παντα έξυπνη,διαβάστερη, απουσιολογος κτλ
Απλα οταν τελειωσαν οι πανελλήνιες κι συνειδητοποίησε τι παει να γινει ειπε οτι δεν μπορει να το κανει,δεν μπορει να φανταστεί τον εαυτό της σε αυτο.Κι τωρα ειναι πολυ πετυχημένη σε αυτο που κάνει, κανει έρευνα σε ενα απο τα μεγαλύτερα ινστιτούτα στην Ευρώπη.
Κι δεν ειναι καθόλου Μίζερη οντας εργαζόμενη-με οτι αυτο συνεπάγεται- στην Σουηδία😅
Και δεν ηταν καν οτι το χημικό ηταν το το ονειρο της (τοτε).Απλα φρικαρε στην ιδεα να γινει γιατρός .Κι μέχρι τωρα δεν μπορει την ιδεα.
Απλα επειδή ηταν παντα άριστη ειχε στο μυαλό της τον πιο ψηλό στόχο χωρίς να τον σκέφτεται πολυ ώστε να έχει την επιλογή μετα να διαλέξει οτι σχολει θέλει( πράγμα που το θεωρω πολυ σωστο γενικά)
Κι οταν τελικά εβγαλε τα μορια κι ειπε δεν θελω ιατρική , ολοι στο φροντιστήριο την πιεζαν για πολιτικός μηχανικός.Που τώρα οι κατάσταση στους πολιτικούς ειναι τραγική.
Αυτο που θελω καταλήξω ειναι οτι αν κι γενιμα οι περισσότεροι είμαστε πλασμενοι για πολλα πράγματα η ιατρική ειναι κατι που πρέπει να αγαπας.
Αν δεν μπορείς καθολου να σε φανταστείς σε αυτο θα ήταν λάθος μια τετοια επιλογή.
Αλλο να ελεγες είμαι σε διλλημα, το έχω στο πίσω μερος του μυαλού μου κι αλλο αυτό που λες τώρα.
Πάντως επειδή ξεκινάει μια δύσκολη χρονιά, προσπάθησε να τους κάνεις μια κουβέντα γιατί θα τρελαθεις αμα συνεχίσουν στο ιδιο τροπάριο κι στη γ.
καλη επιτυχία εύχομαι❤
Συγχαρητηρια στην αδερφη σου.Σκεψου εμενα ποτε δεν μου αρεσε η ιατρικη απλα οταν εβγαλα τα μορια δεν μπορεσα να αντισταθω στο να πουλησω μουρη που λεμε.Λειτουργησα καθαρα με κομπλεξ και οχι με συμφερον.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.
Ο Αλέξης Γεωργούλης Πολιτικός Μηχανικός του Μετσοβείου δεν έχει σπουδάσει;
 

Iknowyou

Νεοφερμένος

Ο Iknowyou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Εγω σαν φο
Γεια σας , είμαι μαθήτρια της Β' Λυκείου και σε ένα χρόνο θα δώσω πανελλήνιες στο 2ο πεδίο με στόχο το ΗΜΜΥ.
Το πρόβλημα είναι ότι οι γονείς μου είναι κάθετα αντίθετοι με την απόφαση μου αυτή.
Από μικρή ήμουν πολύ καλή μαθήτρια , ιδίως στα μαθηματικά , έχοντας σημειώσει πολλές επιτυχίες σε διαγωνισμούς .
Λόγω της "εξυπνάδας" μου αυτής, οι γονείς μου αποφάσισαν ότι οφείλω να γίνω γιατρός .
Το παρουσιάζουν σχεδόν ως μονόδρομο προς την επιτυχία , και λένε συνεχώς ότι αν περάσω σε οποιαδήποτε άλλη σχολή θα υποφέρω για το υπόλοιπο της ζωής μου.
Ξέρουν ότι και μόνο η ιδέα του να γίνω γιατρός μου προκαλεί φρίκη.
Παρόλαυτα πιστεύουν πως δεν έχει καμία σημασία αν αγαπάς το επάγγελμα σου, αφού συμφώνα με αυτούς θα μάθεις να σου αρέσει όταν αρχίσεις να βγάζεις πολλά χρήματα.
Εχουν ακόμα αποφανθεί πως θα σπουδάσω στην Βουλγαρία αν δεν περάσω στην Ελλάδα.
Η κατάσταση είναι τόσο τραγική που η πορεία μου ως γιατρός είναι το μόνο θέμα που συζητιέται στο σπίτι μας.
Καταφέρνουν πάντα να γυρίζουν το οποιοδήποτε θέμα στην ιατρική, και επαναλαμβάνουν το ίδιο τροπάριο τουλάχιστον 2 φορές την ημέρα εδώ και περίπου ένα μήνα .
Συγνώμη για το μακροσκελές κείμενο, αλλά πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω.

Οντας φοιτητής ιατρικής... εχω να σου πώ πως αν δεν αγαπάς την ιατρική δεν εχει νοημά να την κυνηγήσεις..στο πρωτο ετος ξεκινησαμε στο εκπα 300 ατομά και βλεπεις το 6ο ετος με 200 άτομα..αυτοί που το επιλέγουν για κυρος και λεφτα 99% παρατανε την σχολη και αυτο φαινεται και στους αριθμους..

Οπότε γνώμη μου δήλωσε οτι θέλεις εσυ στο μηχανογραφικό όταν ερθεί η στιγμή και προσπάθησε να του εξηγήσεις αυτό που σου είπα και παραπάνω..
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,670 μηνύματα.
Εγω σαν φο


Οντας φοιτητής ιατρικής... εχω να σου πώ πως αν δεν αγαπάς την ιατρική δεν εχει νοημά να την κυνηγήσεις..στο πρωτο ετος ξεκινησαμε στο εκπα 300 ατομά και βλεπεις το 6ο ετος με 200 άτομα..αυτοί που το επιλέγουν για κυρος και λεφτα 99% παρατανε την σχολη και αυτο φαινεται και στους αριθμους..

Οπότε γνώμη μου δήλωσε οτι θέλεις εσυ στο μηχανογραφικό όταν ερθεί η στιγμή και προσπάθησε να του εξηγήσεις αυτό που σου είπα και παραπάνω..
φιλος δεν ισχυει απολυτα αυτο.και γω για κυρος μπηκα πιο πολυ(δεν με νοιαζαν τα λεφτα) και δεν την παρατησα απλα χρωσταω τα κερατα μου
 

Panos_02

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Panos_02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Τσοτίλι (Κοζάνη). Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Πάνε ιατρική γιατι αλλιως οτι και να κάνεις οι γονεις σου δεν πρόκειται να ησυχάσουν ποτε.
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,892 μηνύματα.
Εάν δεν ανήκεις στο 1% όσων θα κάνουν πραγματικά κάτι ξεχωριστό ερευνητικά στη ζωή τους, πάρε μία γεύση από τη ζωή ενός νέου μηχανικού την τελευταία 5αετία:

Υποθετικό σενάριο από ζωή συμβασιούχου στη ΔΕΔΔΗΕ Πτολεμαίδας:
08:00
-Καλημέρα κύριε διευθυντά, με ζητήσατε;
-Ναι, θα φέρεις τον καφέ που έφτιαξε η Ελένη και θα βγάλεις φωτοτυπίες τα σχέδια για τον υποσταθμό ταδε.
08:25
Έχεις τελειώσει για σήμερα. Δεν θα κάνεις τίποτε άλλο και κανείς δεν θα σου αναθέσει τίποτα.
15:30
Φεύγεις για σπίτι και επανάληψη το ίδιο αύριο.
Μισθός 500Ε ΟΑΕΔ, 820 ΑΣΕΠ αν είσαι τυχερός κι έχεις εντοπιότητα. Μη σου πω θα κάνεις και τεχνική έκθεση.


Υποθετικό σενάριο από ζωή συμβασιούχου στη Τεχνική Εταιρία Γαμόπουλος Ε.Δ.Ε., λίγο πιο spicy:
07:15
-Καλημέρα κύριε Γαμόπουλε, με ζητήσατε;
-Ναι, θα πάρεις το συνεργείο θα πάτε στο Μεγαλοχώρι (με το αμάξι σου 65χλμ πήγαινε), θα σχεδιάσεις την ηλ. εγκατάσταση των 5 εργοστασίων του Λεοντόπουλου, τα γράμματα με Arial 12, έχεις να κάνεις επίβλεψη στα μαστόρια στον 1ο. Και θα κάνεις κατάθεση 5000Ε στο λογαριασμό μου, αφού τα περάσεις από τον δικό σου πρώτα. Ά, και ένα εσπρεσσάκι σκέτο.
13:00
-Τα γράμματα γιατί είναι Arial 12;
-Εσείς μου είπατε, αφεντικό.
-Καλά είσαι 3 μήνες εδώ και δεν ξέρεις ότι στην Πολεοδομία τα θέλουν τουλάχιστον 15 στα σχέδια; Το Χ... σου, την Π.... σου και το μ... που σε τίναζε.
15:00
Τα μαστόρια φεύγουν. Τα μαστόρια πληρώνονται 900Ε το μήνα.
17:00
Φεύγεις αλλά πρέπει να επιστρέψεις στις 19:00. Σήμερα είναι τελευταία Παρασκευή του μήνα, θα πληρωθείς τα 650Ε για το μήνα. Crap, δεν πλήρωσαν το αφεντικό, έτσι σου είπε, θα πάρεις 150 γι αυτό το μήνα, τα υπόλοιπα τον επόμενο. Τουλάχιστον στο FB δουλεύεις στην Γαμόπουλος Ε.Δ.Ε. και φοράς και πουκάμισο. Καλό παρασκευόβραδο.

Παρόλ'αυτά, οι γνώσεις από ΗΜΜΥ θα σου ανοίξουν πολλά μονοπάτια σκέψης, που δεν αξιολογούνται σε χρήμα, εάν αυτό σε παρηγορεί.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.
To αστείο είναι ότι ο κάθε Γαμόπουλος έχει άγνωστο τύπο σπουδών όμως επιμένει για τη γραμματοσειρά Arial 15...
 

_somebody_

Νεοφερμένος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Δεν τίθεται θέμα μετανάστευσης όταν μιλάμε για εξωτερικό πλέον, ειδικά όταν μιλάμε για Ευρώπη και ειδικότερα για χώρες εντός Σένγκεν. Άνθρωποι casually πάνε erasmus έξω, μεταπτυχιακά (ή και προπτυχιακά ) έξω, πρακτική έξω, αλλάζουν χώρες, βλέπουν νέα πράγματα. Δεν είσαι μετανάστης το 60 να ρίξεις μαύρη πέτρα πίσω σου να πας μούτσος σε κάνα καράβι να φτιάξεις τη ζωή σου. Μιζέρια δεν είναι να κάνεις όλα αυτά είναι να μένεις στην πόλη που μεγάλωσες ως τα 40 και για να βάλεις μετά τη ζωή σου στο αυτόματο.

Αυτό εννοείτε. Δεν θα ήθελα σε καμία περίπτωση να παραμείνω στην Ελλάδα για πάντα έτσι και αλλιώς. Τα ταξίδια είναι πλέον τόσο εύκολα και σχετικά οικονομικά που είναι αδικαιολόγητο να παραμένεις για πάντα πεισματικά κολλημένος στην πόλη και χώρα όπου γεννήθηκες
Υποθετικό σενάριο από ζωή συμβασιούχου στη Τεχνική Εταιρία Γαμόπουλος Ε.Δ.Ε., λίγο πιο spicy:

Το ξέρω ότι αυτό θα ακουστεί λίγο σκληρό αλλά αν ως μηχανικός με γνώσεις αντίστοιχες με αυτές που παρέχει το ημμυ δέχεσαι να πέφτεις θύμα του Γαμόπουλου ίσως αξίζεις να πέρνεις 150€ το μήνα
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Αυτό εννοείτε. Δεν θα ήθελα σε καμία περίπτωση να παραμείνω στην Ελλάδα για πάντα έτσι και αλλιώς. Τα ταξίδια είναι πλέον τόσο εύκολα και σχετικά οικονομικά που είναι αδικαιολόγητο να παραμένεις για πάντα πεισματικά κολλημένος στην πόλη και χώρα όπου γεννήθηκες


Το ξέρω ότι αυτό θα ακουστεί λίγο σκληρό αλλά αν ως μηχανικός με γνώσεις αντίστοιχες με αυτές που παρέχει το ημμυ δέχεσαι να πέφτεις θύμα του Γαμόπουλου ίσως αξίζεις να πέρνεις 150€ το μήνα
Άννα εγώ έχω φάει αρκετό hate σε αυτό το forum γιατί προμοτάρω την ιατρική (αν και θεωρώ τους ιατρούς άσχετους την μεγάλη πλειοψηφία και σε γνώσεις 10 επίπεδα κάτω από τους ημμυ) το λέω πλέον χωρίς να τρώω τόσο hate γιατί είμαι ιατρός και όχι νοσηλευτής που ήμουν παλια.. Η ιατρική είναι πολύ πιο εύκολη σχολή από τις πολυτεχνικές μπορεί να το επιβεβαιώσει και ο @Ryuzaki ...

όταν τελειώσει την ιατρική στα 6 χρόνια αυτόματα με την συνέχεια της εκπαίδευσης θα πλήρώνεσαι στο δημόσιο... Ο ημμυ όπως είναι ο @akikos θα πρέπει να μάθει πράγματα εκτός σχολής για να σταθεί στην αγορά εργασίας. Να πληρώνει την ασφάλεια του μηχανικού ακόμα και άνεργος για να θεωρείται μηχανικός και ένα σωρό πράγματα υπερ της ιατρικής.

Ο λόγος που δε στο προτείνω άμεσα είναι επειδή δε σε ξέρω. Αν πχ ο Δασκαλάκης ήταν στην ηλικία σου και έγραψε το αντίστοιχο ποστ και του έλεγα να πάει ιατρική θα ήμουν μ@@ακας.

Από την άλλη αφού αποφάσισες να εναντιωθείς στους γονείς σου και μαγκια΄σου πρεπει να γνωρίζεις τι θα κάνεις μετά γιατί θα σου την λένε μέρα , νύχτα... πρέπει να γίνεις οικονομικά ανεξάρτητη πριν ακόμα πάρεις το δίπλωμα.
το ημμυ είναι σχολή για γερά νεύρα.

Αν έχεις διαπρέψει σε μαθηματικούς διαγωνισμούς και έχεις θετική σκέψη θα σου έλεγα να μην ακούς τους γονείς σου και πηγαινε μαθηματικό, ημμυ ΄, φυσικό και τετοιες σχολές...
αν είσαι στο μέσο όρο που είμαι και εγώ πήγαινε ιατρική απλά τα πράγματα.
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,892 μηνύματα.
Το ξέρω ότι αυτό θα ακουστεί λίγο σκληρό αλλά αν ως μηχανικός με γνώσεις αντίστοιχες με αυτές που παρέχει το ημμυ δέχεσαι να πέφτεις θύμα του Γαμόπουλου ίσως αξίζεις να πέρνεις 150€ το μήνα

Σκληρή είναι η ζωή καλό μου. Τα παραπάνω παραδείγματα στο εγγυώμαι, είναι από τα πιο λαιτ εκεί έξω. Απλά ήθελα να σε βάλω στο τρυπάκι του τι θα συναντήσεις, να δεις αν μπορείς να τα αντιμετωπίσεις.

Δυστυχώς όμως, δεν έχουν όλοι την άνεση να πουν "όχι", γιατί μερικές φορές απλά δεν υπάρχει εναλλακτική.
Στο απεύχομαι, αλλά στο σενάριο που αναγκαστείς να υπομείνεις κάτι τέτοιο, και μεταξύ μας είναι το πιθανότερο, έχεις γερό στομάχι; Εγώ προσωπικά όχι, προτιμώ να σπάω πέτρες στα νταμάρια.
Και στο λέω σαν κάποιος που έχει πολλές εναλλακτικές και δεν έχει χαρίσει δευτερόλεπτο σε κανέναν "Γαμόπουλο".
 
Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Το ξέρω ότι αυτό θα ακουστεί λίγο σκληρό αλλά αν ως μηχανικός με γνώσεις αντίστοιχες με αυτές που παρέχει το ημμυ δέχεσαι να πέφτεις θύμα του Γαμόπουλου ίσως αξίζεις να πέρνεις 150€ το μήνα

Και τι γνώσεις ξέρεις ότι παρέχει το ΗΜΜΥ; Αφού δεν είσαι ΗΜΜΥ, δεν είσαι καν Γ λυκείου. Το ΗΜΜΥ δεν παρέχει καμιά συγκροτημένη γνώση. Σου κάνει μια σαλάτα από φυσικομαθηματικά, τηλεποικοινωνίες, ενέργεια, ηλεκτρονική, πληροφορική κλπ και βγαίνεις χωρίς να έχεις μάθει τίποτα.

Σχεδόν κανείς δεν ξέρει να κάνει μια ενεργειακή μελέτη, οι περισσότεροι το μονο που ξέρουν από προγραμματισμό είναι το hello world, μαθαίνεις πως δούλευε το τηλέφωνο πριν 100 χρόνια, μαθαίνεις διαφορικές εξισώσεις παπαγαλία κλπ. Τίποτα που να πεις ότι βγαίνω από τη σχολή και ξέρω να κάνω το Χ.

Είναι αστείο είναι ότι ξέρω πολλά άτομα που προσπαθούν να την τελειώσουν για να δουλέψουν ως HR ή να το γυρίσουν σε οικονομικά ή management, πράγμα που αν έκαναν όταν έδιναν πανελλήνιες θα είχαν γλιτώσει κόπο, χρόνο, ιδρώτα και πολλά άλλα.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Αν θέλεις να ενεργειακός μηχανικός γίνε Μηχανολόγος μηχανικός.
Αν θέλεις να ασχοληθείς με πληροφορική πήγαινε πληροφορική.

Οι ΗΜΜΥ έχουν πολύ ευρύ φάσμα που είναι διαφορετικά μεταξύ τους και είναι εύκολο να χάσεις τη μπάλα. Όταν βγεις είσαι μόνος σου και δεν εκπαιδεύει κανένα κράτος με θεσμούς τύπου αγροτικού.

Από την άλλη στην ιατρική, μετά τις σπουδές έχεις σίγουρο εισόδημα 1500 ευρώ όσο άσχετος και να είσαι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,670 μηνύματα.
Αν θέλεις να ενεργειακός μηχανικός γίνε Μηχανολόγος μηχανικός.
Αν θέλεις να ασχοληθείς με πληροφορική πήγαινε πληροφορική.

Οι ΗΜΜΥ έχουν πολύ ευρύ φάσμα που είναι διαφορετικά μεταξύ τους και είναι εύκολο να χάσεις τη μπάλα. Όταν βγεις είσαι μόνος σου και δεν εκπαιδεύει κανένα κράτος με θεσμούς τύπου αγροτικού.

Από την άλλη στην ιατρική, μετά τις σπουδές έχεις σίγουρο εισόδημα 1500 ευρώ όσο άσχετος και να είσαι.
Μεγαλη ταυτιση αποψης με τον φοκο διακρινω
 

JohnGreek

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο JohnGreek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Γεια σας , είμαι μαθήτρια της Β' Λυκείου και σε ένα χρόνο θα δώσω πανελλήνιες στο 2ο πεδίο με στόχο το ΗΜΜΥ.
Το πρόβλημα είναι ότι οι γονείς μου είναι κάθετα αντίθετοι με την απόφαση μου αυτή.
Από μικρή ήμουν πολύ καλή μαθήτρια , ιδίως στα μαθηματικά , έχοντας σημειώσει πολλές επιτυχίες σε διαγωνισμούς .
Λόγω της "εξυπνάδας" μου αυτής, οι γονείς μου αποφάσισαν ότι οφείλω να γίνω γιατρός .
Το παρουσιάζουν σχεδόν ως μονόδρομο προς την επιτυχία , και λένε συνεχώς ότι αν περάσω σε οποιαδήποτε άλλη σχολή θα υποφέρω για το υπόλοιπο της ζωής μου.
Ξέρουν ότι και μόνο η ιδέα του να γίνω γιατρός μου προκαλεί φρίκη.
Παρόλαυτα πιστεύουν πως δεν έχει καμία σημασία αν αγαπάς το επάγγελμα σου, αφού συμφώνα με αυτούς θα μάθεις να σου αρέσει όταν αρχίσεις να βγάζεις πολλά χρήματα.
Εχουν ακόμα αποφανθεί πως θα σπουδάσω στην Βουλγαρία αν δεν περάσω στην Ελλάδα.
Η κατάσταση είναι τόσο τραγική που η πορεία μου ως γιατρός είναι το μόνο θέμα που συζητιέται στο σπίτι μας.
Καταφέρνουν πάντα να γυρίζουν το οποιοδήποτε θέμα στην ιατρική, και επαναλαμβάνουν το ίδιο τροπάριο τουλάχιστον 2 φορές την ημέρα εδώ και περίπου ένα μήνα .
Συγνώμη για το μακροσκελές κείμενο, αλλά πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω.
Πραγματικά αν μας έλεγες ότι έχεις αμφιβολίες κτλ. θα έλεγα να κάτσουμε να το συζητήσουμε.
Τώρα πραγματικά δεν ξέρω τι συζητάμε.

Όπως λες σου προκαλεί φρίκη μόνο η ιδέα του να γίνεις γιατρός. Εκεί τελειώνει η όποια συζήτηση.

Επίσης ο τρομερός μισθός των 1500€ για ένα επάγγελμα που σου προκαλεί αηδία. Είναι ψίχουλα. Άλλωστε ΗΜΜΥ θες να πας, όχι βιβλιοθηκονόμος. Οι δρόμοι που μπορείς να ακολουθήσεις είναι αμέτρητοι και αν σου κόβει, μπορεί να καταλήξεις να βγάζεις λεφτά που ένας γιατρός του ΕΣΥ δεν βλέπει σε 3 ζωές.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.
Mόνο στην Ελλάδα αυτή η πλύση με την ιατρική και τη θεοποίησή της σε βαθμό ή ιατρική ή το χάος. Νισάφι...Εμετική χώρα σε νοοτροπίες ανθρώπων. Το λυπηρό είναι οι νέοι άνθρωποι...
 

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Mόνο στην Ελλάδα αυτή η πλύση με την ιατρική και τη θεοποίησή της σε βαθμό ή ιατρική ή το χάος. Νισάφι...Εμετική χώρα σε νοοτροπίες ανθρώπων. Το λυπηρό είναι οι νέοι άνθρωποι...

Και έξω σε πολλές χώρες επικρατεί αυτή η νοοτροπία .Μην νομίζεις ότι είναι μόνο στην Ελλάδα.Το να είσαι γιατρός το έχουν σαν κάτι το ιδανικό.
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Επίσης ο τρομερός μισθός των 1500€ για ένα επάγγελμα που σου προκαλεί αηδία. Είναι ψίχουλα. Άλλωστε ΗΜΜΥ θες να πας, όχι βιβλιοθηκονόμος. Οι δρόμοι που μπορείς να ακολουθήσεις είναι αμέτρητοι και αν σου κόβει, μπορεί να καταλήξεις να βγάζεις λεφτά που ένας γιατρός του ΕΣΥ δεν βλέπει σε 3 ζωές.
Τι άλλο θα διαβάσουμε εδώ μέσα.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Πραγματικά αν μας έλεγες ότι έχεις αμφιβολίες κτλ. θα έλεγα να κάτσουμε να το συζητήσουμε.
Τώρα πραγματικά δεν ξέρω τι συζητάμε.

Όπως λες σου προκαλεί φρίκη μόνο η ιδέα του να γίνεις γιατρός. Εκεί τελειώνει η όποια συζήτηση.

Επίσης ο τρομερός μισθός των 1500€ για ένα επάγγελμα που σου προκαλεί αηδία. Είναι ψίχουλα. Άλλωστε ΗΜΜΥ θες να πας, όχι βιβλιοθηκονόμος. Οι δρόμοι που μπορείς να ακολουθήσεις είναι αμέτρητοι και αν σου κόβει, μπορεί να καταλήξεις να βγάζεις λεφτά που ένας γιατρός του ΕΣΥ δεν βλέπει σε 3 ζωές.
1500 ευρώ παίρνει ο κάθε ιατρός ανεξάρτητα από την ποιότητα του. Ταβάνι δεν έχει καθώς στον ιδιωτικό τομέα μπορεί να βγάζουν και 50.000 ευρώ/μέρα κάποιοι χειρούργοι. Και δεν μιλάμε για εξωτερικό αλλά για Ελλάδα.

Ο ΗΜΜΥ που απλώς τελείωσε τη σχολή και δεν ασχολείται να εξελιχθεί μόνος του απλώς θα καταλήξει στο ταμείο ανεργίας ή θα αλλάξει επάγγελμα. Η αγορά ζητάει εξειδικευμένους μηχανικούς και ο απόφοιτος πολυτεχνείου στο μόνο που είναι εξειδικευμένος είναι στο να λύνει εξισώσεις.

Είναι εύκολο να καταλάβει κάποιος πόσο έχουν απαξιωθεί οι ΗΜΜΥ όταν στο μηχανογραφικό σχολές με βάση <10 έχουν τον ίδιο ακριβώς τίτλο με τις πολυτεχνικές. Ο μέσος ΗΜΜΥ τα έχει φτύσει να βγάλει τη σχολή σε 7 - 8 χρόνια και στο τέλος δεν έχει ούτε την οικονομική, ούτε τη κοινωνική αναγνώριση. Γιατί υποτιμάς τη σχολή βιβλιοθηκονομία... Πιστεύεις ότι έχουν χειρότερη κοινωνική αναγνώριση από κάποιοι απόφοιτο ΗΜΜΥ; Ο πολυτεχνίτης μηχανικός λίγα πράγματα είχε επί ΠΑΣΟΚ. Επαγγελματικά δικαιώματα, υπογραφή και λίγο ανταγωνισμό. Τώρα τέλειωσαν και τα τρία.

Επίσης το να λέει κάποιος θέλω να σπουδάσω ΗΜΜΥ είναι αστείο γιατί το ΗΜΜΥ είναι 500 πράγματα. Από τηλεπικοινωνίες και πληροφορική, μέχρι υψηλές τάσεις και βιοϊατρική. Δεν μπορείς να ασχοληθεί με όλα αυτά και όταν αποφασίσεις με ποιο από αυτά θέλεις να ασχοληθείς θα έχεις το βαρίδιο και τα υπόλοιπα μαθήματα που είναι η πλειοψηφία.

Οι γονείς κάτι ξέρουν και το λένε. Δεν θέλουν το κακό του παιδιού τους. Το παιδί όσο και να πιεστεί σε λίγα χρόνια θα τους ευχαριστεί ειδικά τα επόμενα χρόνια που η βάση των πολυτεχνικών ΗΜΜΥ θα καταρρέψει.
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top