Οδηγίες διόρθωσης Βιολογίας

mangkac

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mangkac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 390 μηνύματα.
ακουσα πως επειδη ηταν δυσκολο το ερωτημα εκαναν διαφορετικη βαθμολογια διοτι αλλιως δεν θα εχουν γραψει πολλοι..τι να σας πω...πρεπει να περιμενουμε την βαθμολογια μας να υποθεσω.παντως αν μου κοψουν και τις 6 περιμενω 93% εγω.

Δηλαδη δεν εχεις ουτε ενα μοριο απο γυρω γυρω? μακαρι αλλα μου φαινεται δυσκολο.. Και εγω εχω χασει 7 μορια σιγουρα αλλα κοβω και αλλα 4 μονος μου για να μην μου ερθει καμια κατραπακια στο κεφαλι:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christina141

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 297 μηνύματα.
6 μορια εχασα απο το 4στ οπως ειπαμε.και 1 μοριο επειδη δεν εγραψα για τους ιους σε ενα ερωτημα.δεν εκανα σχημα οπως λενε πολλοι εδω για το turner αλλα σε οσες λυσεις ειδα λεει πως δεν χρειαζοταν...ασε που νομιζω πως εγραψα 2 μηχανισμους απο συνηθεια:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

serenity33

Νεοφερμένος

Η serenity33 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Παιδια στο 3Α με τ δεντρα ήταν απαραίτητο να διατυπώσουμε η εστω να κανουμε αναφορα στον πρωτο νομο του μεντελ? :jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christina141

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 297 μηνύματα.
οχι δεν χρειαζοταν ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DK1991

Νεοφερμένος

Ο DK1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Προφανως ηθελε 1ο Ν.Μεντελ. Δεν ξέρω όμως αν θα χάσεις τπτ ξαι ακόμη και αν κόψουν ένα μοριο θα είναι οποτε οκ!!

Επίσης στο 3Α πολλα παιδια κάναν μόνο τις διασταυρωσεις για το πρωτο σκέλος και μετά για τους γονότυπους των γονέων δεν γράψαν δικαιολόγηση αλλά το είπαν κατευθείαν. Νομίζω, χωρις να ειμαι σιγουρος, πως επρεπε και εκεί να κάνεις διασταυρώσεις. Τι λέτε?


Οταν βγάλουν επισημες οδηγιες τα βαθμολογικα ας τις βαλουμε εδω αν τις μαθει κανεις μεσω του καθηγητη του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christina141

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 297 μηνύματα.
DK1991 υπερβάλεις....εχω δει απαντησεις και δεν χρειαζοταν...μιλατε ολοι σας με ενα τροπο λες και οι ανθρωποι ψαχνουν απεγνωσμενα να μας κοψουν μορια.και απο το σχημα στο turner κτλ κτλ....χαλαρωστε λιγο...ηθελε μια αιτιολογιση κανονικη αν εβαλες το 1ο νομο καλως αν οχι δεν σου κοβουν τιποτα...ανοιξε λυσεις να δεις..εχει σε ολα τα sites απο εφημεριδες κτλ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Εχμ...ναι...
Ομως οι απαντησεις που δινουν τα φροντιστηρια ειναι πολύ πολυ συνοπτικες, δεν ειναι δυνατον να κάθονται να γραφουν 10 και 15 σελίδες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DK1991

Νεοφερμένος

Ο DK1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Οι λυσεις της εφημεριδας και των φροντιστηριων και γενικα όλες που κυκλοφορουν είναι 2 άντε 3 σελίδες. Κατα μέσο όρο οσοι ξερω εγω γράψανε 8 σελίδες! Δεν υπερβάλλω κόβουν άνετα από 1ο ν.Μεντελ 1-2 μόρια και από σχήμα Turner αλλά τοσα. Βιολογια χάνονται ευκολα μορια από δω και από κει. Μάλιστα επειδη΄είδα σχεδόν ολες τις λυσεις που βγηκαν στο ιντερνετ συνολικα καμια δεκαρια(in.gr-forthnet-καθημερινη-νεα-ωθηση-οροσημο κλπ) 2-3 απο αυτές άνέφεραν στο περιορισμενο χωρο που είχαν σχημα Turner και 1ο ν.Μεντελ.

Πάντως το παιχνιδι φέτος ηταν σε ιους και RNA στο 4ο στα άλλα θέματα όλοι λιγο πολυ που στοχευουν για υψηλοβαθμες σχολες γράψανε καλά χωρις αυτο να σημαινει πως από εδώ και απο κει δεν θα κοπουν 3-4 μόρια.

Πάντως,παρόλη τη δυσκολί των Θεματων γνωριζω παιδια που τα γράψανε σχεδόν όλα δλδ 95 ++
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christina141

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 297 μηνύματα.
τι να σας πω...ελπιζω να μην ειναι ετσι διοτι σχημα δεν εκανα οχι γιατι δεν ηξερα πως να το κανω αλλα το θεωρησα περιττο και δεν θυμαμαι αν εγραψα τον 1ο νομο του μεντελ...αντε τοτε...και του χρονου παλι εδω...να παλευουμε για οδοντιατρικη και φαρμακευτικη...ελεος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zod

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 431 μηνύματα.
Α καλά.. το 95+ που πίστευα ότι έγραψα θα γίνει 5+ αν ήθελε όντως και 1ο Νόμο του Μέντελ και σχήμα στο Τέρνερ...

Τέσπα, και του χρόνου ξανά :P...! Πάντα ήμουν καλύτερος με την 2η προσπάθεια!
-----------------------------------------
Πάντως και γω το σκέφτηκα να κάνω και σχήμα και να γράψω 1ο νόμο του Μέντελ και πολλά άλλα... αλλά τα θεώρησα περιττά =/... πφφ κρίμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katrina

Νεοφερμένος

Η katrina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
γεια σας παιδια!! εγω εχασα τον ορισμο της ζύμωσης και στο 4στ εγραψα για τα t,r,snRNA αλλα δεν εγραψα για τα γονιδια που δεν αντιστοιχουν στον συγκεκριμένο κυτταρικο τυπο...:( ο καθηγητής μου ειπε πωσ θα κοψουν 4μορια για τα r,t,sn και 4για τα γονιδια που δεω αντιστοιχουν σ αυτον τ κυτταρικο τυπο. εσεις μαθατε τπτ καινουριο σχετικα με αυτο..?? παντως υπολογιζω γυρω στο 94... τι λετε..?? ευχαριστω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DK1991

Νεοφερμένος

Ο DK1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 77 μηνύματα.
2 θα κόψουν. Είναι 6 για τα RNA και 2 για το αλλο. Αλλα απο ζυμωση θα χασεις 4 οποτε 94..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christina141

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 297 μηνύματα.
εγω παντως ακουω απο ολους πως παιρνεις 4 μοναδες με τον ορισμο της cDNA μεσα στον οποιο αναφερονται και τα γονιδια που δεν εκφραζονται στον κυτταρικο τυπο..και 4 για τα tRNA κτλ...τι να πω δεν ξερω...εδω λενε οτι να ναι ..αλλου λενε οτι να ναι...δε ξερω

και σχημα στο turner λενε πως δεν ηθελε,ουτε 1ο νομο του μεντελ υποχρεωτικα...αν ηθελες τον εγραφες...οτι σου ζητουσαν επρεπε να γραψεις μονο

τωρα τι να σας πω...δεν ξερω τι να περιμενω..:(παντως ειμαι πανω απο 90 σιγουρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katrina

Νεοφερμένος

Η katrina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
κ εγω το ιδιο ακουω.. προκειται να ανακοινωθεί επισημα ο τροπος βαθμολογησης στη βιολογια να ξερουμε κ εμεις που βρισκόμαστε..?? μπορει να φαινεται μικρη η διαφορα στα μορια αλλα ειναι το μαθημα μεγαλυτερης βαρύτητας κ επηρεάζει πολυ τον συνολικο βαθμό στ 3πεδιο... τι να πω.., καλη επιτυχία σε ολους..!!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DK1991

Νεοφερμένος

Ο DK1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Υπαρχει κανεις βαθμολογητης στο φορουμ να μας λυσει την απορεια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paganini666

Δραστήριο μέλος

Ο Ίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 468 μηνύματα.
Εγω στο 4α δεν εγραψα για ιους, ξεχασα το 4δ (εδω γελανε και οι κοτες :P) και στο 4στ εκανα μια γενικη αναφορα στη cDNA βιβλιοθηκη, ειπα για εσωνια (περιττο) και για tRNA, rRNA και snRNA. Αν θυμαμαι καλα ομως δεν μιλησα καθολου για γονιδια που δεν εκφραζονται στον συγκεκριμενο κυτταρικο τυπο, ενω το σκεφτηκα, γιατι θεωρησα οτι δεν το ζηταει.

Επισης στις παπαγαλοερωτησεις του 2ου θεματος, δεν εγραψα την φραση "σε υγρο θρεπτικο υλικο" στη ζυμωση (ολο το υπολοιπο ακριβως οπως το λεει στο βιβλιο) και στη μετατοπιση δεν εγραψα για τις ζωνες Giemsa γιατι το θεωρησα τελειως περιττο και ασχετο με την ερωτηση. Οσο και να ψειρισα δεν βρηκα αλλο λαθος η παραλειψη. :P Δεν ξερω ομως ποσα μορια θα κοστισουν τα παραπανω...
βρε Chris παιδακι μου!Πες μου σε παρακαλω οτι δεν χρειαζοταν το Giemsa! Ρωτουσε κατι τετοιο;
Σε κατι απαντησεις που ειδα δεν το ανεφεραν αλλα στο ingr το γραφουν οι μμμμααα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Δε χρειαζονταν οι ζωνες giemsa, δε θα κοψουν αμα δεν τις εγραψες
Απλως αποτελουσαν τη σαλτσα με την οποια σερβιρες την απαντηση:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rolingstones

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΞΕΝΟΦΩΝ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 884 μηνύματα.
Δε χρειαζονταν οι ζωνες giemsa, δε θα κοψουν αμα δεν τις εγραψες
Απλως αποτελουσαν τη σαλτσα με την οποια σερβιρες την απαντηση:P
χρειαζονταν αλεκα λογικα θα χασεις 3 μορια:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σ.Σ

Νεοφερμένος

Η Σ.Σ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Ωχχχ...ουτε εγω εγραψα για τις ζωνες giempsa...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hristos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ελευθερούπολη (Καβάλα). Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Βασικά επειδή οι σάλτσες είναι απαραίτητες λογικα 2-3 ειδών(:P) να ξέχασες στο 2ο θέμα χάνεις μερικα μοριάκια.Γενικά αυτοί οι ανάποδοι δεν θέλουν να βλέπουν μόνο αυτό που ζητάει η ερώτηση αλλά και αρκετά ακόμα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top