Οδηγίες διόρθωσης Βιολογίας

DK1991

Νεοφερμένος

Ο DK1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Παιδιά, γίνεται όταν δωθουν οδηγίες διόρθωσης για τις πανελλαδικές να τις ζητησετε από τους καθηγητες σας και να τις ποσταρετε εδώ? Αν μπορειτε βέβαια.Ώστε να ξέρουμε όλοι πόσο κόβουν στη Βιολογία τα RNA στο τέλος και αλλα πολλά. Ευχαριστω πολύ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christina141

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 297 μηνύματα.
Την ιδια ερωτηση ηθελα να κανω και εγω...εχω γραψει τον ορισμο της cDNA βιβλιοθηκης στο τελευταιο ερωτημα και εκανα αναφορα στα εσωνια αλλα δεν ειπα τιποτα για tRNA,snRNA ή rRNA.Ποσες μοναδες κοβουν?Ειναι σημαντικο να μαθουμε γιατι επαιρνε πολλες μοναδες η απαντηση και ανησυχουμε...ειναι αδικο να χασουμε πολυ αν εχουμε ολα τα αλλα σωστα ειδικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
ΑΚΟΥΣΑ πως για το 4δ η βαθμολογια ειναι ετσι:
Η απαντηση ηταν tRNA, rRNA, snRNA και τα γονιδια που δεν εκφραζονται στο συγκεκριμενο κυτταρικο τυπο
4 πραγματα δλδ
η ερωτηση επιανε 8 μοναδες, αρα το καθενα έπιανε απο 2/100
Ωστοσο επειδη εγραψες τον ορισμο της cDNA βιβλιοθηκης μπορει να μετρησουν πως εγραψες εμμεσως πως δεν κλωνοποιουνται τα γονιδια που δεν εκφραζονται στο συγκεκριμενο κυτταρικο τυπο αρα να σου κοψουν μονο 1/100 απο αυτο.

Ολα αυτα παντα με εκτιμησεις βιολογων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DK1991

Νεοφερμένος

Ο DK1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Και εγώ το ίδιο άκουσα. Παιδιά ξέρετε αν θα μου κόψουν επειδή στο τελευταίο είπα τα RNA είπα για τα γονίδια που δεν εκφράζονται στο συγκεκριμένο κυτταρικό τύπο, και επίσης είπα κατι που δεν συμπεριλαμβανεται στις λύσεις που εχουν κυκλοφορησει τα φροντιστηρια ως τωρα, είπα πως τα γονιδια που είναι ασυνεχη και εκφράζονται δεν θα υπάρχουν ολόκληρα αλλα μόνο τα εξώνια τους. Σαν πρόταση είναι σωστή, αλλα είναι άσχετη-περιττη-λάθος για το θέμα? Ευχαριστω για την βοηθεια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Περιττη
Ζητουσε ξεκαθαρα τις κατηγοριες των γονιδιων
Τα εσωνια δεν ειναι γονιδια, ειναι τμηματα γονιδιων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DK1991

Νεοφερμένος

Ο DK1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Λες να μου κόψουν? Πόσα λες περίπου. Ευχαριστω για τη βοηθεια σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christina141

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 297 μηνύματα.
και εγω εκανα αναφορα στα εσωνια,ελπιζω να μην μου κοψουν πολλες μοναδες...κριμα που δεν σκεφτηκα οτι επρεπε να γραψω και τα υπολοιπα.ολα τα αλλα τα εχω σωστα.παντως και η θεωρια που εβαλαν ηταν τελειως ασχετη.καλα που ειχα ξεσκονισει ολο το βιβλιο..πολλοι δεν εγραψαν θεωρια καλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hristos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ελευθερούπολη (Καβάλα). Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Ευτυχώς δεν κόβουν από τα περιττά αλλά τα ζητάνε κι όλας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DK1991

Νεοφερμένος

Ο DK1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Χριστο, είσαι σιγουρος πως δεν θα κόψουν? Ξέρετε αν τα κέντρα διορθωσης δημοσιευουν τις οδηγιες που δίνουν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christina141

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 297 μηνύματα.
δηλαδη τωρα μου εκοψαν 2 για το tRNA 2 για το rRNA και 2 για το snRNA?
Αφου ο ορισμος λεει ποια γονιδια ειναι μεσα στην cDNA...απλα δεν εκανα αναφορα σε αυτα...που να φανταστουμε οτι τα ηθελε ολα...να σας πω την αληθεια δεν περιμενα τετοια ερωτηση και πρωτη φορα την εβλεπα.:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DK1991

Νεοφερμένος

Ο DK1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Χριστινα, μην ανησυχεις απτα παιδια που ξέρω εγω ελαχιστοι τα γράψανε και πολλοί καναν λαθος και τους ιους στα ασυνεχή. Θεωρία ήταν περίεργη αλλά απότι ξέρω την γράψανε. Ξέρετε επίσης αν κόβουν στο Turner αν δεν κάνεις σχήμα? Εγώ έκανα για καλο και για κακό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christina141

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 297 μηνύματα.
εχω γραψει 16 μαθηματικα απο βλακεια μου,αν δεν εχω γραψει και βιολογια καλα τοτε που παω...κριμα...τοσο διαβασμα.μακαρι να γραψουμε φυσικη τουλαχιστον.εγω δεν εκανα σχημα στο Turner,ειδα απαντησεις και λεει πως δεν χρειαζοταν.αλλα αν εκανες καλυτερα για σενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Εγω στο 4α δεν εγραψα για ιους, ξεχασα το 4δ (εδω γελανε και οι κοτες :P) και στο 4στ εκανα μια γενικη αναφορα στη cDNA βιβλιοθηκη, ειπα για εσωνια (περιττο) και για tRNA, rRNA και snRNA. Αν θυμαμαι καλα ομως δεν μιλησα καθολου για γονιδια που δεν εκφραζονται στον συγκεκριμενο κυτταρικο τυπο, ενω το σκεφτηκα, γιατι θεωρησα οτι δεν το ζηταει.

Επισης στις παπαγαλοερωτησεις του 2ου θεματος, δεν εγραψα την φραση "σε υγρο θρεπτικο υλικο" στη ζυμωση (ολο το υπολοιπο ακριβως οπως το λεει στο βιβλιο) και στη μετατοπιση δεν εγραψα για τις ζωνες Giemsa γιατι το θεωρησα τελειως περιττο και ασχετο με την ερωτηση. Οσο και να ψειρισα δεν βρηκα αλλο λαθος η παραλειψη. :P Δεν ξερω ομως ποσα μορια θα κοστισουν τα παραπανω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DK1991

Νεοφερμένος

Ο DK1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 77 μηνύματα.
92-93 σε βλέπεω. Εκτος αν κόψουν και απο Turner λόγω σχήματος κανα 1-2 οπότε 90-92. Πάντως σε κάθε περίπτωση και με αυστηρή διόρθωση πάνω από 18 αριστα δλδ και με τα φετινά θέματα που θεωρηθηκαν πολύ δύσκολα! Όταν μαθετε κανά νέο για βαθμολόγηση ποστάρετε το..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
92-93 σε βλέπεω. Εκτος αν κόψουν και απο Turner λόγω σχήματος κανα 1-2 οπότε 90-92. Πάντως σε κάθε περίπτωση και με αυστηρή διόρθωση πάνω από 18 αριστα δλδ και με τα φετινά θέματα που θεωρηθηκαν πολύ δύσκολα! Όταν μαθετε κανά νέο για βαθμολόγηση ποστάρετε το..
Κι εγω 90-92 περιμενω. Στο Turner πηρα την περιπτωση για μη διαχωρισμο των χρωμοσωματων κατα την πρωτη μειωτικη διαιρεση για την δημιουργια του ωαριου της μητερας. Την περιεγραψα και με λογια, εκανα και σχημα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christina141

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 297 μηνύματα.
Επισης στις παπαγαλοερωτησεις του 2ου θεματος, δεν εγραψα την φραση "σε υγρο θρεπτικο υλικο" στη ζυμωση (ολο το υπολοιπο ακριβως οπως το λεει στο βιβλιο) και στη μετατοπιση δεν εγραψα για τις ζωνες Giemsa γιατι το θεωρησα τελειως περιττο και ασχετο με την ερωτηση. Οσο και να ψειρισα δεν βρηκα αλλο λαθος η παραλειψη. :P Δεν ξερω ομως ποσα μορια θα κοστισουν τα παραπανω...



οι ζωνες Giemsa δεν χρειαζονταν.εχω δει λυσεις.τελικα οποιος δεν εγραψε τα tRNA,rRNA,snRNA χανει 6 μοναδες?εγω ακουσα πως χανουμε 3,ενα για το καθενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DK1991

Νεοφερμένος

Ο DK1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Εγω ακουσα από τρεις διαφορετικές πηγές πως κόβει 6 μόρια. Που το άκουσες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george_k214

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 338 μηνύματα.
Επισης στις παπαγαλοερωτησεις του 2ου θεματος, δεν εγραψα την φραση "σε υγρο θρεπτικο υλικο" στη ζυμωση (ολο το υπολοιπο ακριβως οπως το λεει στο βιβλιο) και στη μετατοπιση δεν εγραψα για τις ζωνες Giemsa γιατι το θεωρησα τελειως περιττο και ασχετο με την ερωτηση. Οσο και να ψειρισα δεν βρηκα αλλο λαθος η παραλειψη. :P Δεν ξερω ομως ποσα μορια θα κοστισουν τα παραπανω...



οι ζωνες Giemsa δεν χρειαζονταν.εχω δει λυσεις.τελικα οποιος δεν εγραψε τα tRNA,rRNA,snRNA χανει 6 μοναδες?εγω ακουσα πως χανουμε 3,ενα για το καθενα.

Δε νομίζω οτι στέκει αυτό που λές.Δηλαδή δίνουν για τρία διαφορετικά είδη γονιδίων 3 μόνο μόρια από τα 8 και 5 αν έχεις γράψει οτι με cDNA δε μπορείς να κλωνοποιήσεις τα γονίδια που δεν εκφράζονται στο συγκεκριμένο κυτταρικό τύπο?Αποκλείεται να βαθμολογούν έτσι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mangkac

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mangkac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 390 μηνύματα.
Δε νομίζω οτι στέκει αυτό που λές.Δηλαδή δίνουν για τρία διαφορετικά είδη γονιδίων 3 μόνο μόρια από τα 8 και 5 αν έχεις γράψει οτι με cDNA δε μπορείς να κλωνοποιήσεις τα γονίδια που δεν εκφράζονται στο συγκεκριμένο κυτταρικό τύπο?Αποκλείεται να βαθμολογούν έτσι...

Λογικα 2 το καθενα πρεπει να περνει με μια σωστη δικαιολογηση.. παντως παιδια εγω πιστευω και οτι 90-93 μια χαρα ηταν ακομα και για τους αριστους που θελουν ιατρικες για αυτο το διαγωνισμα.. Σ γουραΑρκετα δυσκολα φετος και θα πεσουν και οι ιατρικες σχολες-παραιατρικες λιγο(αλλα εμενα παντως μου αρεσαν σαν θεματακια να πω την αληθεια)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christina141

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 297 μηνύματα.
ακουσα πως επειδη ηταν δυσκολο το ερωτημα εκαναν διαφορετικη βαθμολογια διοτι αλλιως δεν θα εχουν γραψει πολλοι..τι να σας πω...πρεπει να περιμενουμε την βαθμολογια μας να υποθεσω.παντως αν μου κοψουν και τις 6 περιμενω 93% εγω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top