ΟΠΑ: Όλα όσα πρέπει να ξέρετε

Black_Butterfly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Φορουμ η σχολή δεν έχει; Μονο τα κομματικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μπάμπης ο Άλλος

Δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ο Άλλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Φορουμ η σχολή δεν έχει; Μονο τα κομματικά;

Ναι δεν έχει, αν δεν φτιάξει κάποιος ένα σοβαρό φόρουμ θα κινητοποιηθώ στο 2ο έτος!

woochoo thanks για όολα :D

Θα προσπαθήσω να εκμεταλλευτώ πλήρως την νέα μου φοίτηση. ECDL, ξένη γλώσσα, αθλήματα κλπ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Black_Butterfly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Ναι δεν έχει, αν δεν φτιάξει κάποιος ένα σοβαρό φόρουμ θα κινητοποιηθώ στο 2ο έτος!

woochoo thanks για όολα :D

Θα προσπαθήσω να εκμεταλλευτώ πλήρως την νέα μου φοίτηση. ECDL, ξένη γλώσσα, αθλήματα κλπ!

Αχ κρίμα. Απ'ότι φαίνεται μόνο οι Πληροφορικάριοι έχουν. :|

Και εγώ. Ειδικά ξένη γλώσσα, και πολιτιστικές δραστηριότητες. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Για οσους ενδιαφερεστε για Πληροφορικη υπαρχει το foss.aueb.gr για ελευθερο λογισμικο το οποιο κανει κατα καιρους workshops, το https://seminar.cs.aueb.gr/ για ομιλιες με θεματα Πληροφορικης, με προσκεκλημενους καθηγητες απο ολον τον κοσμο και πολλες φορες μεγαλα ονοματα του χωρου (προσοχη γινονται πολυ περισσοτερες ομιλιες, αν σας ενδιαφερει στο venus ανακοινωνονται σχεδον ολες), καθε Παρασκευη μεσημερι απο Οκτωβρη (δεν ξερω για μερα και ωρα αν συνεχισουν να ειναι ιδιες) γινονται συγκεντρωσεις για Θεωρητικη Πληροφορικη, τα λεγομενα "theory teas" (https://mail.cs.aueb.gr/cgi-bin/mailman/listinfo/theorygroup ) στα οποια αναμεσα σε τσαι, καφε, μπισκοτα και γλυκα εχουμε προσκεκλημενους ειτε καθηγητες ειτε φοιτητες στο χωρο αυτον και τα συζηταμε. Τελος εχει ξεκινησει κινηση για ACM chapter, αλλα δεν ξερω σε τι φαση βρισκεται.
Δε βλεπω κινηση απο πληροφορικους βεβαια, αλλα και ολοι οι υπολοιποι που ενδιαφεροσαστε ειστε παραπανω απο ευπροσδεκτοι.

Μπαμπη αν εχετε ορεξη και το κυνηγησετε μπορειτε να στησετε ενα φορουμ, και το δικο μας σαν εργασια μαθηματος ξεκινησε απο παλιοτερους φοιτητες. Το θεμα ειναι να εχει την εγκριση του τμηματος σας (δικοπο μαχαιρι αυτο) ωστε να εχει και την πρεπουσα επισημοτητα. Παντως στο venus εχει subforum για θεματα που αφορουν γενικα το πανεπιστημιο, οποτε αν θελετε μπορειτε να ενημερωνεστε απο εκει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μπάμπης ο Άλλος

Δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ο Άλλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Μπαμπη αν εχετε ορεξη και το κυνηγησετε μπορειτε να στησετε ενα φορουμ, και το δικο μας σαν εργασια μαθηματος ξεκινησε απο παλιοτερους φοιτητες. Το θεμα ειναι να εχει την εγκριση του τμηματος σας (δικοπο μαχαιρι αυτο) ωστε να εχει και την πρεπουσα επισημοτητα. Παντως στο venus εχει subforum για θεματα που αφορουν γενικα το πανεπιστημιο, οποτε αν θελετε μπορειτε να ενημερωνεστε απο εκει.

Ενδεχομένως να μπορούμε να συνεννοηθούμε και με τους admins του venus ωστε να κάνουμε ίσως παρόμοια κατασκευή; Αν δεν τους πειράζει βέβαια.

Όσον αφορά την επισημότητα, σας επιτρέπει όντας επίσημο forum του τμήματος την απόλυτη ελευθερία του λόγου; Φυσικά δεν εννοώ τσόντες και φασαρίες, αλλά πχ ανέβασμα σημειώσεων. Μου τη σπάει που όλα τα πολιτικοποιημένα φόρουμ σου λένε "Πέρνα απ' το γραφειάκι μας για σημειώσεις" και δεν υπάρχει ένα site να τα ανεβάζει ελεύθερα στο ίντερνετ.. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Ψαξε τον "The Punisher" αλλα νομιζω πως πρεπει πρωτα να το συζητησεις με καθηγητες σας (οσους βλεπεις ορεξατους ωστε να σας υποστηριξουν στην γενικη συνελευση τμηματος) και φυσικα βρες συμφοιτητες που να το θελουν. Αν ειναι για ολη τη σχολη πρωτα με πρυτανεια, εκει θα δυσκολεψει κι αλλο το πραμα.

Α! Θυμηθηκα και κατι αλλο schedule master https://schedule.aueb.gr/ για να σας φτιαχνει το εβδομαδιαιο προγραμμα αναλογα με τα μαθηματα σας. Κι αυτο εγινε απο συμφοιτητες μου, οποτε βλεπετε πως αν υπαρχει ορεξη, το πανεπιστημιο γενικα στηριζει τετοιες κινησεις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μπάμπης ο Άλλος

Δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ο Άλλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Ναι το είχα δεί αυτό! Θα το ανανεώσουν φαντάζομαι όταν βγούν τα νέα ωρολόγια προγράμματα; Ή τα προγράμματα μένουν ίδια;

_______________________________________________________________________________________

Μόλις είδα ότι δεν συμπεριλαμβάνει ακόμα για χειμερινό εξάμηνο! Άρα θα το ανανεώσουν όταν βγεί το πρόγραμμα, ξέρεις συνήθως πότε βγαίνει; Το έχουν συνήθως έτοιμο όταν πάμε για εγγραφή και μας το δίνουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Το ανανεωνουν σε καθε εξαμηνο :)
Συνηθως αργει, βγαινει 2-3 μερες πριν να ξεκινησει το εξαμηνο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ολγα Cobain

Νεοφερμένος

Η Ολγα Cobain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Ποτε θα ερθει ο οκτωβρης ρε παιδιααααααααα???δεν μπορω να περιμενω αλλο!!!!!:P;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μπάμπης ο Άλλος

Δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ο Άλλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Η ανακοινωση της ΑΣΟΕΕ που αφορά τα δικαιολογητικά που χρειαζομαστε για την εγγραφή:

https://www.aueb.gr/pages/news/attachments/885.pdf

Δεν καταλαβαίνω το δικαιολογητικό που μας δινουν για να κανουμε τις ιατρικές εξετασεις σε τι χρησιμεύει.. Είναι απαραιτητο να έχω κανει τις εξετασεις μέχρι την ημέρα της εγγραφής μου ή μπορώ να τις φέρω αργότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gs1992

Νεοφερμένος

Ο Γεράσιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Παντως μεχρι στιγμης δεν ανεφεραν τιποτα για ηλεκτρονικη εγγραφη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Black_Butterfly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Το 6. τι είναι; :|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Αλεξανδρα νομιζω ειναι ενα χαρτι που παιρνετε απο το σχολειο που λεει τα μορια σε ποια θεση μπηκατε σε ποια σχολη με ποια σειρα κλπ :/
Νομιζω πως η εγγραφη δεν ολοκληρωνεται αν δεν εχετε τις ιατρικες εξετασεις, οποτε τρεχατε σε νοσοκομεια (ΜΟΝΟ δημοσια) για να τις κανετε συντομα. Αν ειστε σε επαρχια ακομα καλυτερα, βαλτε καναν γνωστο σας να σας βρει γρηγορα ραντεβου για να τελειωνετε. Οι Αθηναιοι ατυχησατε, πολυς κοσμος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μπάμπης ο Άλλος

Δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ο Άλλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Θα πάρω αύριο τηλέφωνο να ρωτήσω τί απαιτούν και τί όχι με τις εξετάσεις. Πάντως π.χ. ακτινογραφία θώρακος επειδή έχω αναγκαστεί να κάνω αρκετές φορές στο παρελθόν και δεν είναι καλό να εκτίθεσαι σε ακτίνες Χ χωρίς λόγο, πιστεύω ότι ή θα αρκεστούν σε μια του προηγούμενου χρόνου ή δεν θα χρειαστώ. Δεν πιστεύω να με αναγκάσουν να κάνω άσκοπα ακτινογραφία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

man_red_sotiris

Νεοφερμένος

Ο man_red_sotiris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Και εγω στην ΑΣΣΟΕ ειμαι...βαλτε με στην λιστα παρακαλωωωω!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gs1992

Νεοφερμένος

Ο Γεράσιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Tελικα εξετασεις θα χρειαστει να κανουμε?Συμφωνα παντως με το υπουργειο δεν χρειαζεται να κανουμε.Στην σχολη τι λενε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μπάμπης ο Άλλος

Δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ο Άλλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Και εγω στην ΑΣΣΟΕ ειμαι...βαλτε με στην λιστα παρακαλωωωω!!!!

Φέτος πέρασες; Δεν μπορώ δυστυχώς να κάνω επεξεργασία του αρχικού μηνύματος για να βάλω και άλλα ονόματα, νόμιζα ότι θα μπορούσα. Κ' εγώ Οικονομική Επιστήμη πέρασα φέτος! Ο πρώτος συνάδελφος που βρίσκω! :D

Tελικα εξετασεις θα χρειαστει να κανουμε?Συμφωνα παντως με το υπουργειο δεν χρειαζεται να κανουμε.Στην σχολη τι λενε?

Σήμερα το πρωί που τηλεφώνησα η απάντηση από τη γραμματεία του τμήματος οικονομικής επιστήμης ήταν ότι μπορώ να τις πάω και αργότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
H γνωματευση τους ενδιαφερει οχι τοσο η ακτινογραφια. Οποτε πηγαινε σε ενα δημοσιο νοσοκομειο με την πιο προσφατη ακτινογραφια που εχεις και ρωτα τους αν μπορουν να κανουν γνωματευση σε αυτη για να αποφυγεις την ακτινοβολια.
Παντως επειδη εγω ειχα ξεχασει στην Κρητη την ακτινογραφια μου δε μπορουσα να τελειωσω την εγγραφη, γιαυτο σας λεω να τα εχετε ολα ετοιμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

man_red_sotiris

Νεοφερμένος

Ο man_red_sotiris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Φέτος πέρασες; Δεν μπορώ δυστυχώς να κάνω επεξεργασία του αρχικού μηνύματος για να βάλω και άλλα ονόματα, νόμιζα ότι θα μπορούσα. Κ' εγώ Οικονομική Επιστήμη πέρασα φέτος! Ο πρώτος συνάδελφος που βρίσκω! :D

Φέτος πέρασα...σχετικά με τις εγγραφές, το πιστοποιητικο προσβασης στην γ βαθμια μας το δινουν στο σχολειο ετσι??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Dida~

Δραστήριο μέλος

Η Μυστικό αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 401 μηνύματα.
Ποτε θα ερθει ο οκτωβρης ρε παιδιααααααααα???δεν μπορω να περιμενω αλλο!!!!!:P;)

Εισαι η πρωτη μου συμφοιτητρια εδω μεσα! :P
(Ειμαι λιγο off topic αλλα ok!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top