ΟΠΑ: Όλα όσα πρέπει να ξέρετε

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
φιλε <<στατιστικε>> αντι για λοχρη ελεγα μηπως δηλωνα χρηματοοικονομικη και τραπεζικη διοικηση πειραια.αλλα προφανως το πτυχιο διαφερει απο το λοχρη και δεν κανουν πολυ λογιστικη που στις μερες μας ειναι πολυ χρησιμη...εσυ τι λες για χρηματοοικονομικα..ξερεις που μπορω να δουλεψω;στο δημοσιο μπορεις;θα υπαρχει απορροφηση γενικα;

Εγώ έκανα μεταπτυχιακό στην ΑΣΟΕΕ στα χρηματοοικονομικά. Κοίταξε η αλήθεια είναι πως ο μόνος τρόπος για να βρεις πανεύκολα δουλειά είναι το στατιστικό. Μετά κάνεις ότι μαστερ θες. Το προτιμούν γιατί είναι πτυχίο μπαλαντέρ (πας παντού). Τώρα το ΔΕΤ είναι πραγματικά καλό τμήμα, απλά δεν το έχουν πάρει χαμπάρι στην αγορά εργασίας. Εγώ αν με ρώταγες ΔΕΤ θα πήγαινα. Κάνεις αρκετά ποσοτικοποιημένα μαθήματα, και τους δέχονται σε πολύ καλά μαστερ στο εξωτερικό. Είναι σαφέσαστα πιο δύσκολο από ΟΔΕ και Μάρκετινγκ, αλλά σκοπός είναι να μάθεις και 2 πράγματα. Γενικά το πτυχίο θα κοιτάξεις να σου δώσει πολύ γερές βάσεις, ώστε μετά να εξιδεικευτείς. ΔΕΤ με κλειστά μάτια. Για κάποιον που δεν γουστάρει στατιστικό (λόγω πολλών μαθηματικών) του προτίνω ΔΕΤ. Τρίτη επιλογή Οικονομικών επιστημών. Τέταρτη ΛΟΓΧΡΗ. Κάπου εκεί τελειώνει η ΑΣΟΕΕ. (Την πληροφορική δεν την λογαριάζω γιατί είναι άλλο αντικείμενο). Ο λόγος είναι ότι τα 3 πρώτα είναι πιο τεχνικά, και γενικά έχουν μεγαλύτερο πρεστίζ στην ακαδημαϊκή κοινότητα. Εγώ με πτυχίο 6,8 Στατιστικής ΟΠΑ, πέρασα πρώτος στο μαστερ παρόλο που υπήρχαν πτυχιούχοι ΟΔΕ με 8,5. Ξέρουν οι καθηγητές....Είσαι τυχερός που στα λέω αυτά, γιατί εγώ δεν είχα κανένα τότε. Από καθαρή τρέλα με τα μαθηματικά πέρασα στο Στατιστικό. Αν ήξερα πόσο απήχηση έχει στην αγορά εργασίας, θα διάβαζα περισσότερο. Το έχω μετανοιώσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sudoku09

Νεοφερμένος

Η sudoku09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
ξερεις μηπως αν απο χρηματοοικονομικη και τραπεζικη διοικητικη θα μπορουσα να ασχοληθω και με λογιστικη.Ή αν μετα θα ειμαι ελευθερη να κανω μεταπτυχιακο και εγω στη ασοεε απο τον πειραια;με προβληματιζει τραπεζικη διοικηση...αν θα ειναι ενδιαφερον ή αν θα εχει προοπτικες εργασιας...επιπλεον ολοι μου λενε οικονομικες επιστημες...αλλα κανεις δε μ λεει επακριβως με τι ασχολειται το τμημα και τι βγαινεις απο εκει...ασε που με προβληματιζει οτι υπαρχουν ενα σωρο τμηματα στην ελλαδα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
ξερεις μηπως αν απο χρηματοοικονομικη και τραπεζικη διοικητικη θα μπορουσα να ασχοληθω και με λογιστικη.Ή αν μετα θα ειμαι ελευθερη να κανω μεταπτυχιακο και εγω στη ασοεε απο τον πειραια;με προβληματιζει τραπεζικη διοικηση...αν θα ειναι ενδιαφερον ή αν θα εχει προοπτικες εργασιας...επιπλεον ολοι μου λενε οικονομικες επιστημες...αλλα κανεις δε μ λεει επακριβως με τι ασχολειται το τμημα και τι βγαινεις απο εκει...ασε που με προβληματιζει οτι υπαρχουν ενα σωρο τμηματα στην ελλαδα

Η καλύτερη σχολή από τις μη θετικές σχολές, οι οποίες ασχολούνται με την οικονομία και την Διοίκηση είναι το ΔΕΤ. Δίνει καλό υπόβαθρο σε σχέση με τις άλλες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Donald

Νεοφερμένος

Ο Δονάτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Φίλε στατιστικέ δεν μας είπες σε τι εργάζεσαι, για την αρίθμηση των σχολών επίτρεψε μου να διαφώνήσω
Sudoku να είσαι σίγουρος για τις επιλογές σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
Φίλε στατιστικέ δεν μας είπες σε τι εργάζεσαι, για την αρίθμηση των σχολών επίτρεψε μου να διαφώνήσω
Sudoku να είσαι σίγουρος για τις επιλογές σου

Είμαι στο Risk Management τράπεζας.
-----------------------------------------
Για να μην παρεξηγηθώ εγώ μιλώ, αποκλειστικά για απήχηση τόσο στα μεταπτυχιακά (σε τι % γίνεσαι δεκτός) αλλά και στην εργασία. Εννοείται πως αν έχεις κονέ, ότι κι αν σπουδάσεις δουλειά θα βρεις. Μιλάω για κάποιον σαν κι εμένα, που δεν ξέρει κανέναν και ας πούμε πάει με τον σταυρό στο χέρι... Δυστυχώς ή ευτυχώς η πραγματικότητα είναι όπως στην περιγράφω. Οικονομικά, Χρηματοοικονομικά, Μάρκετιγκ, ΟΔΕ μπορείς να τα βρεις σε ένα εκατομμύριο μεταπτυχιακά. Το θέμα είναι να έχεις τις βάσεις για να πας.
-----------------------------------------
ξερεις μηπως αν απο χρηματοοικονομικη και τραπεζικη διοικητικη θα μπορουσα να ασχοληθω και με λογιστικη.Ή αν μετα θα ειμαι ελευθερη να κανω μεταπτυχιακο και εγω στη ασοεε απο τον πειραια;με προβληματιζει τραπεζικη διοικηση...αν θα ειναι ενδιαφερον ή αν θα εχει προοπτικες εργασιας...επιπλεον ολοι μου λενε οικονομικες επιστημες...αλλα κανεις δε μ λεει επακριβως με τι ασχολειται το τμημα και τι βγαινεις απο εκει...ασε που με προβληματιζει οτι υπαρχουν ενα σωρο τμηματα στην ελλαδα

Γενικά να διαβάζεις πολύ Λογιστική. Θα την βρεις μπροστά σου σε ότι κι αν κάνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Basil_mbc

Νεοφερμένος

Ο Basil_mbc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Τα πράγματα είναι απλά. Τελείωσα ΑΣΟΕΕ το 2005 και είμαι στην αγορά εργασίας 3 χρόνια. Ότι πτυχίο σε οικονομική κατεύθυνση κι αν πάρεις, σκούρα τα πράγματα. Και ο λόγος; 10 ΑΕΙ, 20 ΤΕΙ 300 ιδιωτικές σχολές. Η αγορά εργασίας το ΟΔΕ και το Μάρκετινγκ γελάει μόλις τα ακούει. Και ο λόγος είναι γιατί πρακτικά τα παιδιά δεν μαθαίνουν τίποτα. Ένας του Μάρκετινγκ έχει μάθει 5 πράγματα και δεν μπορεί να κάνει τίποτα άλλο. Του ΟΔΕ έχει μάθει λίγο απ'όλα αλλά τελικά δεν ξέρει κάτι καλά. Όσο πιο ποσοτικοποιήσιμο είναι το τμήμα σου, τόσο πιο εύκολα κάνεις μεταπτυχιακά και τόσο πιο εύκολα βρίσκεις δουλειά. Σαφέστατα οικονομικών επιστημών και ΛΟΓΧΡΗ είναι ανώτερα τμήματα. Σημασία έχει να φύγεις με κάποια εφόδια από την σχολή. Ξέρεις πόσοι έχουν τελειώσει ΟΔΕ και Μάρκετινγκ; Η μισή Ελλάδα. Το μάρκετινγκ της ΑΣΟΕΕ, που θεωρείται το καλύτερο κάνει 2 μαθήματα Στατιστικής (γιατί είναι δύσκολα τα μαθηματικά για τους Θεωρητικούς) και τους μαθαίνουν τα βασικά στο SPSS. Που να ζητήσουν αυτοί δουλειά έξω;Ούτε έρευνα Μάρκετινγκ δεν ξέρουν. Φυσικά υπάρχουν και εξαιρέσεις, αλλά μιλώ για τον κανόνα. Όταν πέρναγα interview, τους ξεφτιλίζαν μπροστά μου. Μάρκετινγκ στην Ελλάδα μόνο το Deree έχει κονέ και τους βολεύει. Δυστυχώς...

Φίλε statistike, επέτρεψε μου να διαφωνήσω. Όντας φοιτητής στο μάρκετινγκ ΑΣΟΕΕ η εμπειρία που έχω αποκομοίσει είναι εντελώς διαφορετική απο αυτό που υποστηρίζεις. Προφανώς στον τομέα τις διοίκησης επιχειρήσεων γενικά υπάρχει μία υπερπληθώρα τμημάτων τει και ιδιωτικών αλλά το επίπεδο σπουδών απλα δεν συγκρίνεται. Δεν μπορώ να συγκρίνω τις γνώσεις που κερδίζει ένας φοιτητής μάρκετινγκ ΑΣΟΕΕ με τις γνώσεις του κάθε ιδιωτικού που παρέχει τίτλους σπουδών ελαφρά τη καρδία. Επίσης δεν μπορώ να συγκρίνω την αξία των διδασκόντων μεταξύ αυτών των τμημάτων καθώς στην ΑΣΟΕΕ υπάρχουν καθηγητές με διεθνή αναγνώριση ενώ στα ιδιωτικά διδάσκουν μεταπτυχιακοί φοιτητές.

Επίσης κάνεις λάθος λέγοντας πως οι απόφοιτοι ΟΔΕ και Μάρκετινγκ δεν μαθαίνουν τίποτα. Ίσα ίσα μαθαίνουμε πάρα πολλά και σε ένα μεγάλο εύρος αντικειμένων που δεν παρέχεται από άλλα τμήματα. Ειδικά στο Μάρκετινγκ κάνουμε μαθήματα που αντίστοιχά τους δεν υπάρχουν σε κανένα άλλο πρόγραμμα σπουδών. Και από όσο γνωρίζω η αγορά εργασίας δε θέλει άτομα με μονόπλευρες γνώσεις αλλά απόφοιτους με ευρείς νώσεις που να μπορούν να λειτουργήσουν αποτελεσματικά μέσα στο περιβάλλον μίας επιχείρησης.

Επίσης μαθηματικά δεν κάνουμε γιατί δε μας χρειάζονται για το αντικείμενο σπουδών μας και ακόμα και τα τμήματα που κάνουν δε νομίζω να τα χρησιμοποιούν στην καθημερινότητα της δουλειάς τους αλλά περισσότερο στα πλαίσια των ευρύτερων ακαδημαικών τους γνώσεων.

Όσον αφορά στο θέμα της στατιστικής και της έρευνας βέβαια εκεί είσαι εντελώς εκτός κατάστασης. Και στατιστική κάνουμε και έρευνα μάρκετινγκ γνωρίζουμε. Και το σημαντικό με όλα τα μαθήματα του τμήματος είναι οτι δεν μαθαίνουμε στατιστική ή ποσοστικές μεθόδους μόνο για να λέμε οτι τις μάθαμε αλλά πάντα εφαρμοσμένα σε ζητήματα που σχετίζονται με τις επιχειρήσεις και το μάρκετινγκ. Δηλαδή το οτι ένας οικονομικάριος έχει κάνει παραπάνω μαθήματα στατιστικής δε σημαίνει οτι ξέρει καλύτερη στατιστική όταν δεν μπορεί να τη χρησιμοποιήσει για να λάβει πέντε σημαντικές αποφάσεις για τη δουλειά του. Όσον αφορά στην έρευνα μάρκετινγκ είναι οτι εμείς στο τμήμα έχουμε τρέξει πάρα πολλές έρευνες, έχουμε σχεδιάσει και αναλύσει άπειρα ερωτηματολόγια και αυτή είναι η ουσία τόσο της έρευνας όσο και της στατιστικής.

Τέλος όσον αφορά το θέμα της δουλειάς είναι πως μπορεί εσύ να λές οτι μας βλέπουν στις συνεντεύξεις και γελάνε αλλά εγώ ξέρω πως και σε εμένα αλλά και σε πολλούς άλλους συμφοιτητές μου χωρίς κάν να έχουμε πάρει ακόμα πτυχίο μας έχουν ζητήσει να πάμε σε συνεντεύξεις από εταιρείες-σχολεία στο χώρο τις διοίκησης των επιχειρήσεων και του μάρκετινγκ όπως Unilever, Adel, Kinder Ferrero, Axis, McKinsey και άλλες ενώ από πρόσφατες έρευνες έχει φανει οτι τα ποσοστά ανεργία των αποφοίτων μας είναι πάρα πολύ μικρά. Δεν αμφισβητώ τα λεγόμενά σου και τις περιπτώσεις που μπορεί να αναφερεις αλλά καλύτερα ας μη γενικεύουμε γιατι έτσι δε βοηθάμε και τα παιδιά που θέλουν να επιλέξουν.

Γενικά, ο χώρος της διοίκησης επιχειρήσεων και των οικονομικών είναι ανταγωνιστικός και δύσκολος. Προφανώς για να πας καλά δεν αρκεί ένα πτυχίο όποιο και αν είναι αυτό αλλά απαιτεί και από τον κάθε ένα το μέγιστο των προσπαθειών του. Αυτό που λέω είναι πως και τα δύο τμήματα (και κυρίως το μάρκετινγκ που το ξέρω από μέσα) παρέχουν πάρα πολλά εφόδια και δυνατότητες περεταίρω ανάπτυξης για όποιον έχει όρεξη να μάθει και να δουλέψει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
Φίλε statistike, επέτρεψε μου να διαφωνήσω. Όντας φοιτητής στο μάρκετινγκ ΑΣΟΕΕ η εμπειρία που έχω αποκομοίσει είναι εντελώς διαφορετική απο αυτό που υποστηρίζεις. Προφανώς στον τομέα τις διοίκησης επιχειρήσεων γενικά υπάρχει μία υπερπληθώρα τμημάτων τει και ιδιωτικών αλλά το επίπεδο σπουδών απλα δεν συγκρίνεται. Δεν μπορώ να συγκρίνω τις γνώσεις που κερδίζει ένας φοιτητής μάρκετινγκ ΑΣΟΕΕ με τις γνώσεις του κάθε ιδιωτικού που παρέχει τίτλους σπουδών ελαφρά τη καρδία. Επίσης δεν μπορώ να συγκρίνω την αξία των διδασκόντων μεταξύ αυτών των τμημάτων καθώς στην ΑΣΟΕΕ υπάρχουν καθηγητές με διεθνή αναγνώριση ενώ στα ιδιωτικά διδάσκουν μεταπτυχιακοί φοιτητές.

Επίσης κάνεις λάθος λέγοντας πως οι απόφοιτοι ΟΔΕ και Μάρκετινγκ δεν μαθαίνουν τίποτα. Ίσα ίσα μαθαίνουμε πάρα πολλά και σε ένα μεγάλο εύρος αντικειμένων που δεν παρέχεται από άλλα τμήματα. Ειδικά στο Μάρκετινγκ κάνουμε μαθήματα που αντίστοιχά τους δεν υπάρχουν σε κανένα άλλο πρόγραμμα σπουδών. Και από όσο γνωρίζω η αγορά εργασίας δε θέλει άτομα με μονόπλευρες γνώσεις αλλά απόφοιτους με ευρείς νώσεις που να μπορούν να λειτουργήσουν αποτελεσματικά μέσα στο περιβάλλον μίας επιχείρησης.

Επίσης μαθηματικά δεν κάνουμε γιατί δε μας χρειάζονται για το αντικείμενο σπουδών μας και ακόμα και τα τμήματα που κάνουν δε νομίζω να τα χρησιμοποιούν στην καθημερινότητα της δουλειάς τους αλλά περισσότερο στα πλαίσια των ευρύτερων ακαδημαικών τους γνώσεων.

Όσον αφορά στο θέμα της στατιστικής και της έρευνας βέβαια εκεί είσαι εντελώς εκτός κατάστασης. Και στατιστική κάνουμε και έρευνα μάρκετινγκ γνωρίζουμε. Και το σημαντικό με όλα τα μαθήματα του τμήματος είναι οτι δεν μαθαίνουμε στατιστική ή ποσοστικές μεθόδους μόνο για να λέμε οτι τις μάθαμε αλλά πάντα εφαρμοσμένα σε ζητήματα που σχετίζονται με τις επιχειρήσεις και το μάρκετινγκ. Δηλαδή το οτι ένας οικονομικάριος έχει κάνει παραπάνω μαθήματα στατιστικής δε σημαίνει οτι ξέρει καλύτερη στατιστική όταν δεν μπορεί να τη χρησιμοποιήσει για να λάβει πέντε σημαντικές αποφάσεις για τη δουλειά του. Όσον αφορά στην έρευνα μάρκετινγκ είναι οτι εμείς στο τμήμα έχουμε τρέξει πάρα πολλές έρευνες, έχουμε σχεδιάσει και αναλύσει άπειρα ερωτηματολόγια και αυτή είναι η ουσία τόσο της έρευνας όσο και της στατιστικής.

Τέλος όσον αφορά το θέμα της δουλειάς είναι πως μπορεί εσύ να λές οτι μας βλέπουν στις συνεντεύξεις και γελάνε αλλά εγώ ξέρω πως και σε εμένα αλλά και σε πολλούς άλλους συμφοιτητές μου χωρίς κάν να έχουμε πάρει ακόμα πτυχίο μας έχουν ζητήσει να πάμε σε συνεντεύξεις από εταιρείες-σχολεία στο χώρο τις διοίκησης των επιχειρήσεων και του μάρκετινγκ όπως Unilever, Adel, Kinder Ferrero, Axis, McKinsey και άλλες ενώ από πρόσφατες έρευνες έχει φανει οτι τα ποσοστά ανεργία των αποφοίτων μας είναι πάρα πολύ μικρά. Δεν αμφισβητώ τα λεγόμενά σου και τις περιπτώσεις που μπορεί να αναφερεις αλλά καλύτερα ας μη γενικεύουμε γιατι έτσι δε βοηθάμε και τα παιδιά που θέλουν να επιλέξουν.

Γενικά, ο χώρος της διοίκησης επιχειρήσεων και των οικονομικών είναι ανταγωνιστικός και δύσκολος. Προφανώς για να πας καλά δεν αρκεί ένα πτυχίο όποιο και αν είναι αυτό αλλά απαιτεί και από τον κάθε ένα το μέγιστο των προσπαθειών του. Αυτό που λέω είναι πως και τα δύο τμήματα (και κυρίως το μάρκετινγκ που το ξέρω από μέσα) παρέχουν πάρα πολλά εφόδια και δυνατότητες περεταίρω ανάπτυξης για όποιον έχει όρεξη να μάθει και να δουλέψει.

Καταλαβαίνεις πως σε όλα αυτά που λέω υπάρχουν και εξαιρέσεις. Κανείς δεν θα πει πως ΚΑΝΕΝΑΣ από το Μάρκετινγκ ή το ΟΔΕ δεν θα βρει πολύ καλή δουλειά. Έρευνα Μάρκετινγκ όπως λες, ουσιαστικά δεν κάνετε και τα ερωτηματολόγια που φτιάχνετε στο μάθημα είναι επιπέδου γυμνασίου. Γνώσεις σχεσιακών βάσεων δεδομένων που είναι must στην έρευνα Μάρκετινγκ απλά τις αγγίζετε. Σϊγουρα μαθένετε 5-10 βασικά πράγματα, και σίγουρα ένας που θα το κυνηγήσει μπορεί να μάθει και να κάνει πολλά. Το θέμα όμως είναι πως μπαίνετε ένας αριθμός ατόμων και ζήτημα αν οι εταιρείες που προανέφερες αποροφήσουν ένα 10% των φοιτητών του τμήματος. Εξάλλου όντας και γω στην ΑΣΟΕΕ και γνωρίζοντας ουκ ολίγους απόφοιτους του τμήματος, δεν θέλω να αναφέρω το που και πως εργάζονται από σεβασμό μόνο και μόνο στον κόπο τους στις Πανελλήνιες. Επίσης σε όλες τις μεγάλες εταιρείες επικεφαλής των τμημάτων Μάρκετινγκ δεν είναι απόφοιτοι της ΑΣΟΕΕ αλλά του Deree. Και προσωπικά αν θες το θεωρώ άδικο για εσάς. Όταν σε μια σχολή το 7.5 θεωρείται μέτριο, η σχολή δεν λαμβάνεται σοβατά υπόψη. Και η συγκεκριμένη σχολή είναι μία από αυτές. Γενικά οι σπουδές Μάρκετινγκ και ΟΔΕ είναι του 1990. Στο 2010 σαν πτυχία Bachelor απλά έχουν πεθάνει. Λίγοι θα επιβιώσουν. Προσωπικά πιστεύω ότι όσο εισάγονται παιδιά απο Θεωρητική κατεύθυνση, τόσο και το επίπεδο σπουδών θα μικραίνει σε αυτές τις σχολές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Basil_mbc

Νεοφερμένος

Ο Basil_mbc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Θεωρώ οτι και πάλι γενικεύεις και οτι η προσέγγιση σου είναι ακραία και ως προς την αξια των γνώσεων που αποκομίζει κάποιος απόφοιτος από το τμήμα και σχετικά με την επαγγελματική αποκτάσταση και αυτό το αποδεικνύουν στοιχεία.

Πάντως δεν νομίζω να είσαι σε θέση να ξέρεις τη δουλειά που γίνεται μέσα στο τμήμα και συνεπώς να υποβαθμίζεις το τμήμα με αυτόν τον τρόπο. Εγώ προσωπικά δεν γνωρίζω πολλούς φοιτητές σχολών διοίκησης στα 4 χρόνια των σπουδών τους να έχουν τρέξει έρευνες αγοράς, να έχουν επισκεφθεί εταιρείες επικοινωνίας και δημοσίων σχέσεων, να έχουν κάνει στρατηγική ανάλυση συγκεκριμένων επιχειρήσεων, να έχουν εκπονήσει ολόκληρα marketing plans, να έχουν σχεδιάσει εκπαιδευτικά λογισμικά, και να έχουν σχεδιάσει και υλοποιήσει διαφημιστικά μηνύματα...(λίγες μόνο από τις εργασίες που έχουμε κάνει 4 χρόνια τώρα).

Δε συνεχίζω την αντιπαράθεση γιατι δε θεωρώ οτι αυτός είναι ο σκοπός του συγκεκριμένου Post. Όποιος ενδιαφέρεται για το τμήμα μπορεί να ψαξει και να βρει τις πληροφορίες που χρειάζεται και να κρίνει αν το τμήμα τον καλύπτει ή οχι. Καλή επιλογή σε όλους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laraska

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο laraska αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 223 μηνύματα.
τωρα εγω θα ρωτησω , επειδη ειμαι ασχετος ( αλλα με ενδιαφερει το ζητημα) .... το ''βαρβατο'' ονομα , που δεν επιδεχεται αμφισβητησης ,απο κανεναν, ποιο ειναι ;
Οσον αφορα παντα την αξια των πρακτικων γνωσεων , το επιπεδο αυτων,αντικρισμα στην αγορα εργασιας , την απορροφητικοτητα και συνολικου πρεστιζ ;
Για το ''οικονομικων επιστημων '' λεγονται καλα πραγματα ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
Θεωρώ οτι και πάλι γενικεύεις και οτι η προσέγγιση σου είναι ακραία και ως προς την αξια των γνώσεων που αποκομίζει κάποιος απόφοιτος από το τμήμα και σχετικά με την επαγγελματική αποκτάσταση και αυτό το αποδεικνύουν στοιχεία.

Πάντως δεν νομίζω να είσαι σε θέση να ξέρεις τη δουλειά που γίνεται μέσα στο τμήμα και συνεπώς να υποβαθμίζεις το τμήμα με αυτόν τον τρόπο. Εγώ προσωπικά δεν γνωρίζω πολλούς φοιτητές σχολών διοίκησης στα 4 χρόνια των σπουδών τους να έχουν τρέξει έρευνες αγοράς, να έχουν επισκεφθεί εταιρείες επικοινωνίας και δημοσίων σχέσεων, να έχουν κάνει στρατηγική ανάλυση συγκεκριμένων επιχειρήσεων, να έχουν εκπονήσει ολόκληρα marketing plans, να έχουν σχεδιάσει εκπαιδευτικά λογισμικά, και να έχουν σχεδιάσει και υλοποιήσει διαφημιστικά μηνύματα...(λίγες μόνο από τις εργασίες που έχουμε κάνει 4 χρόνια τώρα).

Δε συνεχίζω την αντιπαράθεση γιατι δε θεωρώ οτι αυτός είναι ο σκοπός του συγκεκριμένου Post. Όποιος ενδιαφέρεται για το τμήμα μπορεί να ψαξει και να βρει τις πληροφορίες που χρειάζεται και να κρίνει αν το τμήμα τον καλύπτει ή οχι. Καλή επιλογή σε όλους...

Προς θεού. Απλά το να σε μαθαίνουν τα βασικά δεν θεωρώ πως είναι δα και τόσο πολύ για ένα ΟΠΑ. Αντιθέτως. Σε παραπέμπω στις σπουδές Μάρκετινγκ στα ξένα πανεπιστήμια. Και έπεσες στην περίπτωση φίλε. Η πρώην μου ήταν στο τμήμα και ξέρω για τα καλά τι γίνεται μέσα. Αλλά κυρίως μετά...Εγώ οφείλω από εδώ που είμαι να πω στα παιδιά την κατάσταση που επικρατεί έξω,έχοντας δει 2 πράγματα παραπάνω από σένα. Με θλίβει αυτό που βλέπω αλλά οφείλω να το πω.Από εκεί και πέρα ο καθένας θα πρέπει να σπουδάσει αυτό που αγαπά, και να μην καταπιέζεται. Αν κάποιος΄θεωρεί ότι το Μάρκετινγκ δεν του κάνει ως Μάστερ και το θέλει σαν πρώτο πτυχίο εννοείται να πάει. Αυτό είναι το υγειές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
τωρα εγω θα ρωτησω , επειδη ειμαι ασχετος ( αλλα με ενδιαφερει το ζητημα) .... το ''βαρβατο'' ονομα , που δεν επιδεχεται αμφισβητησης ,απο κανεναν, ποιο ειναι ;
Οσον αφορα παντα την αξια των πρακτικων γνωσεων , το επιπεδο αυτων,αντικρισμα στην αγορα εργασιας , την απορροφητικοτητα και συνολικου πρεστιζ ;
Για το ''οικονομικων επιστημων '' λεγονται καλα πραγματα ;

Για έναν που θέλει να σπουδάσει κάτι στις επιστήμες Οικονομίας και Διοίκησης, χωρίς να τρελένεται για τα μαθηματικά, το ΔΕΤ.

Το οικονομικών επιστημών ΟΠΑ, είναι καλή σχολή, απλά υπάρχουν πάρα πολλοί απόφοιτοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crimsonrose

Νεοφερμένος

Η crimsonrose αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Ναι κοιταξα αυτα που μου ειπες...περασα και απο τη σχολη αλλα οι γραματειες ηταν κλειστες...παντως μαρεσε πολυ..πως τα πας με την εξεταστικη???

Καλα πολυ διαβασμα αλλα δοξα το Θεο την Παρασκευή τελειώνω. Επιτέλους διακοπές!!!:)Είναι κλειστα μαλλον λίγω εξεταστικής αν βρω ωρες λειτουργίας θα σ πω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alternative

Νεοφερμένος

Η Χάρις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
παιδιά εγώ παρασκευή καταθέτω μηχανογραφικό αλλά έχω μπερδευτεί ....μπορεί κανείς να μου πει αν το μαρκετινγκ η το λογιστική /χρηματοοικονομική του ΟΠΑ η παπει είναι καλύτερο....μόρια έχω 18.835 οπότε τα πιάνω και τα 3....ποιο έχει καλυτερη επαγγελματική αποκατάσταση μακροπρόθεσμα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
παιδιά εγώ παρασκευή καταθέτω μηχανογραφικό αλλά έχω μπερδευτεί ....μπορεί κανείς να μου πει αν το μαρκετινγκ η το λογιστική /χρηματοοικονομική του ΟΠΑ η παπει είναι καλύτερο....μόρια έχω 18.835 οπότε τα πιάνω και τα 3....ποιο έχει καλυτερη επαγγελματική αποκατάσταση μακροπρόθεσμα?

Το ΔΕΤ. Από εκεί και πέρα εντάξει το ΛΟΓΧΡΗ ανώτερο του Μάρκετινγκ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Basil_mbc

Νεοφερμένος

Ο Basil_mbc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
παιδιά εγώ παρασκευή καταθέτω μηχανογραφικό αλλά έχω μπερδευτεί ....μπορεί κανείς να μου πει αν το μαρκετινγκ η το λογιστική /χρηματοοικονομική του ΟΠΑ η παπει είναι καλύτερο....μόρια έχω 18.835 οπότε τα πιάνω και τα 3....ποιο έχει καλυτερη επαγγελματική αποκατάσταση μακροπρόθεσμα?

Και τα τρία τμήματα είναι πολύ καλα. Μεταξύ των λογιστικών νομίζω της ΑΣΟΕΕ είναι λίγο καλύτερο. Μακροπρόθεσμα με την κατοχή και μεταπτυχιακού τίτλου θεωρώ οτι και τα τρία έχουν καλή επαγγελματική αποκατάσταση. Συνεπώς το κριτήριο σου θα έπρεπε να είναι κυρίως το τι σε ενδιαφέρει περισσότερο εσένα ως αντικείμενο...Κοίτα τα προγράμματα σπουδών για περισσότερες λεπτομέρειες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pouleles

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pouleles αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 154 μηνύματα.
Καλησπερα.Εγω ειμαι φοιτητης 3 ετος ΟΔΕ ασοεε και θα διαφωνισω πληρως με την συναδελφησα που λεει πως το ΔΕΤ και το Λοχρη εχουν καλυτερη απορροφιτικοτητα απο τα υπολοιπα τμηματα.Σ οποιο τμημα και να μπεις στην ασοεε την ιδια απορροφιτικοτητα εχουν πανω κατω.Παντως αν επρεπε να επιλεξω με γνωμονα την αγορα εργασιας θα ελεγα το τμημα πληροφορικης της ασοεε γιατι εκει μαθαινεις σε βαθος πληροφορικη(οχι σαν το ΔΕΤ η την κατευθυνση πληροφοριακων συστηματων της ΟΔΕ).Εκει απλα μαθαινεις πολυ πιο γενικα πραγματα.Το τμημα ΟΔΕ ειναι το πιο γενικο τμημα καθως τα 2 πρωτα χρονια κανεις λιγο απ ολα λογιστικη μαρκετινγ πληροφορικη διοικηση και τα υπολοιπα 2 αναλογα ποιο σ αρεσει επιλεγεις εξειδικευση πανω σ αυτα.Οποτε αμα δν εισαι σιγουρος για το τι πραγματικα σ αρεσει θα στο προτινα ανεπιφυλακτα!Επισης να σου θυμισω οτι το τμημα εχει 40 χρονια λειτουργιας μ αυτο της οικονομικης επιστημης πραγμα το οποιο ενισχυει την αναγνωρισιμοτητα του στην αγορα εργασιας.Η γενικοτητα του τμηματος βοηθαει παρα πολυ και στο μεταπτυχιακο σου με το οποιο μπορεις πλεον να εξειδικευτης οπου θες.Αυτο πιστευω εγω:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Βούλα (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Αν και έχεις δίκιο σε αυτά που γράφεις πρώτη φορά ακούω να προτείνουν για ΑΣΟΕΕ πληροφορική.

Και νόμιζα πως είμαστε το πιό άκυρο τμήμα της.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pouleles

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pouleles αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 154 μηνύματα.
Εγω ειμαι πληροφοριακα συστημα διοικησης στο ΟΔΕ και μας ειχαν πει να παρουμε αναγκαστικα 3 μαθηματα σαν επιλογη απο πληροφορικη.Δινοπαθησα να τα περασω...Πιστευω 1) οτι απο οδε και δετ δν μαθαινεις πληροφορικη απλα την αξια της πληροφοριας για τις επιχειρησεις και γι αυτο διαλεξα την κατευθυνση εγω αυτη και 2) πως το τμημα πληροφορικης ειναι απο τα καλυτερα στον τομεα αυτο γιατι εξειδικευονται μονο στην πληροφορικη απο το 1 κιολας ετος (οχι στις τηλεπ. και σε αλλα οπως αλλα τμηματα).Αλλα ας μην γελιομαστε ασοεε να ειναι και οτι ειναι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
Καλησπερα.Εγω ειμαι φοιτητης 3 ετος ΟΔΕ ασοεε και θα διαφωνισω πληρως με την συναδελφησα που λεει πως το ΔΕΤ και το Λοχρη εχουν καλυτερη απορροφιτικοτητα απο τα υπολοιπα τμηματα.Σ οποιο τμημα και να μπεις στην ασοεε την ιδια απορροφιτικοτητα εχουν πανω κατω.Παντως αν επρεπε να επιλεξω με γνωμονα την αγορα εργασιας θα ελεγα το τμημα πληροφορικης της ασοεε γιατι εκει μαθαινεις σε βαθος πληροφορικη(οχι σαν το ΔΕΤ η την κατευθυνση πληροφοριακων συστηματων της ΟΔΕ).Εκει απλα μαθαινεις πολυ πιο γενικα πραγματα.Το τμημα ΟΔΕ ειναι το πιο γενικο τμημα καθως τα 2 πρωτα χρονια κανεις λιγο απ ολα λογιστικη μαρκετινγ πληροφορικη διοικηση και τα υπολοιπα 2 αναλογα ποιο σ αρεσει επιλεγεις εξειδικευση πανω σ αυτα.Οποτε αμα δν εισαι σιγουρος για το τι πραγματικα σ αρεσει θα στο προτινα ανεπιφυλακτα!Επισης να σου θυμισω οτι το τμημα εχει 40 χρονια λειτουργιας μ αυτο της οικονομικης επιστημης πραγμα το οποιο ενισχυει την αναγνωρισιμοτητα του στην αγορα εργασιας.Η γενικοτητα του τμηματος βοηθαει παρα πολυ και στο μεταπτυχιακο σου με το οποιο μπορεις πλεον να εξειδικευτης οπου θες.Αυτο πιστευω εγω:no1:

Από την εμπειρία μου στην αγορά εργασίας, το ΟΔΕ απλά δείχνει ένα καλό μαθητή σε μια καλή σχολή. Συνήθως δεν τους πάνε σε τίποτα εξειδικευμένο, και αν τελικά τους πάρουν, τους ξεκινούν από θέσεις που δεν θέλουν συγκεκριμένες γνώσεις αλλά ένα μόνο καλό iq. Στα καλά μεταπτυχιακά του εξωτερικού (Actuarial Science, Marketing Analytics, Financial Engineering, Investment Management κτλ.) ούτε απέξω δεν περνάνε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pouleles

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pouleles αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 154 μηνύματα.
Αποψη σου φιλε.Εγω ξερω παρα πολλους που ειναι ευχαριστιμενοι με το τμημα και με πολυ καλα μεταπτυχιακα απο εξωτερικο(LSE,LBS) αργοτερα.Οποτε η θεωρεια σου μου φαινεται μαλλον αβασιμη.Και επειδη απ οτι μου φαινεται δν εχεις ιδεα απο τον κλαδο της διοικησης επιχειρησεων ενας καλος manager πρεπει να εχει γενικες γνωσεις(μαρκετινγκ,λογιστικη,χρηματοικονομικα,πληροφορικη) απο ολα και να μην ειναι εξειδικευμενος σε κατι καθως επισης να μπορει ν αναπτυξει στρατιγικη σκεψη που δυστυχως σημερα πολλες επιχειρησεις αγνοουν.Πετυχημενοι manager (και μιλω για μεγαλες επιχειρησεις)αμα διαβασεις οποιοδηποτε βιβλιο θα καταλαβεις οτι ουσιαστικα δν ειχαν καποια ειδικευση σε καποιον τομεα(απλα διεθεταν βασικες γνωσεις σε ολα).Οποτε αμα δεν ξερεις πανω στον τομεα της διοικησης ασε τα σχολια.Το προβλημα ειναι οτι πολλοι εδω στην Ελλαδα (και το εχω προσωπικα παρατηρησει) δεν εχουν ξεκαθαρισει πραγματικα την διαφορα μεταξυ ενος manager και ενος χρηματοικονομικου αναλυτη και τινουν να παντρεψουν 2 τελειως διαφορετικες εννοιες.Επισης προβλημα σε καθε σχολη διοικησης ειναι οτι δεν υπαρχουν στην Ελλαδα μεγαλες επιχειρησεις για να τους αξιοποιησουν καταλληλος.Αμα εννοεις αυτο θα συμφωνησω απολυτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top