ΟΠΑ: Όλα όσα πρέπει να ξέρετε

Vicky13

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 535 μηνύματα.
Το τμήμα οικονομικής επιστήμης του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών μοιάζει καθόλου με το Α.Ο.Θ. που κάνουμε στην Γ' ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marilia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Marilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 258 μηνύματα.
Το τμήμα οικονομικής επιστήμης του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών μοιάζει καθόλου με το Α.Ο.Θ. που κάνουμε στην Γ' ;

Και εσύ για ασοεε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Το τμήμα οικονομικής επιστήμης του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών μοιάζει καθόλου με το Α.Ο.Θ. που κάνουμε στην Γ' ;
Μοιάζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marilia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Marilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 258 μηνύματα.
Παιδια τα μαθήματα ξένης γλώσσας είναι δωρεάν και αν όχι λογικα το ποσό θα είναι μικρό?
επισης ειναι σημαντικό να μάθω ποια απο τις εστιες που παρέχει είναι καλυτερη!!
Μέσα στις εστίες το κλίμα είναι καλό? υπάρχουν χώροι συγκέντρωσης των μαθητών?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aliona

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Aliona αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 370 μηνύματα.
παιδιά,ποιο από τα δύο τμήματα στατιστικής του ΟΠΑ και του ΠΑΠΕΙ θεωρείται καλύτερο;
είναι δύσκολο τμήμα τμήμα γενικά;
έχουν καλή επαγγελματική αποκατάσταση;


:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fretoe

Δραστήριο μέλος

Ο fretoe αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 692 μηνύματα.
παιδιά,ποιο από τα δύο τμήματα στατιστικής του ΟΠΑ και του ΠΑΠΕΙ θεωρείται καλύτερο;
είναι δύσκολο τμήμα τμήμα γενικά;
έχουν καλή επαγγελματική αποκατάσταση;


:hmm:

Κοιτα και τα δυο τμηματα ειναι αρκετα καλα. Αλλα ενταξει αυτο του ΟΠΑ εχει μεγαλυτερο ονομα. Νομιζω αλλωστε οτι αυτο του ΟΠΑ ασχολειται καθαρα με την στατιστικη, ενω αυτο του ΠΑΠΕΙ ασχολειται και λιγο με την ασφαλιστικη επιστημη.
Τωρα σε θεμα δυσκολιας ειναι και τα δυο απαιτητικα. Ειδικα η σταστικη του ΟΠΑ θεωρηται το πιο δυσκολο τμημα του πανεπιστημιου.
Ειδικοτερα αυτο του ΟΠΑ προσφερει πολλες διεξοδους και μπορεις να ασχολειθεις σε οποιονδηποτε τομεα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aliona

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Aliona αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Κοιτα και τα δυο τμηματα ειναι αρκετα καλα. Αλλα ενταξει αυτο του ΟΠΑ εχει μεγαλυτερο ονομα. Νομιζω αλλωστε οτι αυτο του ΟΠΑ ασχολειται καθαρα με την στατιστικη, ενω αυτο του ΠΑΠΕΙ ασχολειται και λιγο με την ασφαλιστικη επιστημη.
Τωρα σε θεμα δυσκολιας ειναι και τα δυο απαιτητικα. Ειδικα η σταστικη του ΟΠΑ θεωρηται το πιο δυσκολο τμημα του πανεπιστημιου.
Ειδικοτερα αυτο του ΟΠΑ προσφερει πολλες διεξοδους και μπορεις να ασχολειθεις σε οποιονδηποτε τομεα


σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mrna307

Νεοφερμένος

Η mrna307 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
γεια σας παιδιά!εγώ έβγαλα φέτος 18154 μόρια και δεν ήμουν πολύ σίγουρη αν έπρεπε να επιλέξω το DET η το ODE!τελικά τα έβαλα με σειρά μορίων και πέρασα στ DET!είμαι πολύ καλή στ μαθηματικά k δεν πιστεύω ot θα δυσκολευτώ σε αυτό το τμήμα, όμως η ανησυχίες m είναι 2.

1on σε αυτό το τμήμα έχεις τη δυνατότητα με ένα μεταπτυχιακό να ασχοληθείς με κλάδους όπως t marketing η το ανθρώπινο δυναμικό?

και 2on απ t τμήμα αυτό μπορείς να κανεις t πρόγραμμα erasmus?

ευχαριστώ προκαταβολικά όσους μου απαντήσουν :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
γεια σας παιδιά!εγώ έβγαλα φέτος 18154 μόρια και δεν ήμουν πολύ σίγουρη αν έπρεπε να επιλέξω το DET η το ODE!τελικά τα έβαλα με σειρά μορίων και πέρασα στ DET!είμαι πολύ καλή στ μαθηματικά k δεν πιστεύω ot θα δυσκολευτώ σε αυτό το τμήμα, όμως η ανησυχίες m είναι 2.

1on σε αυτό το τμήμα έχεις τη δυνατότητα με ένα μεταπτυχιακό να ασχοληθείς με κλάδους όπως t marketing η το ανθρώπινο δυναμικό?

και 2on απ t τμήμα αυτό μπορείς να κανεις t πρόγραμμα erasmus?

ευχαριστώ προκαταβολικά όσους μου απαντήσουν:D
Ίσως/Ναι και Ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

gate1319661

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gate1319661 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 310 μηνύματα.
γεια σας παιδιά!εγώ έβγαλα φέτος 18154 μόρια και δεν ήμουν πολύ σίγουρη αν έπρεπε να επιλέξω το DET η το ODE!τελικά τα έβαλα με σειρά μορίων και πέρασα στ DET!είμαι πολύ καλή στ μαθηματικά k δεν πιστεύω ot θα δυσκολευτώ σε αυτό το τμήμα, όμως η ανησυχίες m είναι 2.

1on σε αυτό το τμήμα έχεις τη δυνατότητα με ένα μεταπτυχιακό να ασχοληθείς με κλάδους όπως t marketing η το ανθρώπινο δυναμικό?

και 2on απ t τμήμα αυτό μπορείς να κανεις t πρόγραμμα erasmus?

ευχαριστώ προκαταβολικά όσους μου απαντήσουν :D

erasmus απο ολα τα τμηματα μπορεις να κανεις αν πληρεις καποιες προυποθεσεις( νομιζω πρεπει να εχεις βαθμο πανω απο 6.5 και να εχεις περασει ολα τα μαθηματα των 2 πρωτων ετων). οσο αφορα τα μεταπτυχιακα ,σιγουρα μπορεις να κανεις σε ανθρωπινους πορους μεταπτυχιακο απο δετ αφου υπαρχει κατευθυνση τετοια. λογικα και για μαρκετινγκ θα μπορεις αφου δεν χρειαζονται ιδιαιτερες γνωσεις για να γινεις δεκτος σε τετοιο μεταπτυχιακο περα απο ενα καλος βαθμος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sophia_b

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σοφία-Ζωή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 298 μηνύματα.
Παιδια τα μαθήματα ξένης γλώσσας είναι δωρεάν και αν όχι λογικα το ποσό θα είναι μικρό?
επισης ειναι σημαντικό να μάθω ποια απο τις εστιες που παρέχει είναι καλυτερη!!
Μέσα στις εστίες το κλίμα είναι καλό? υπάρχουν χώροι συγκέντρωσης των μαθητών?

ρωτησε για τα μαθηματα στην φοιτητικη λεσχη. ανοιχτα δευτερα, τεταρτη 12-14 και παρασκευη 11-13.
Δεν ξερω καθολου τι γινεται με τις εστιες, ρωτησε καλυτερα στο θεμα πρωτοετεις του ΟΠΑ.
Εκει ολο και καποιος θα ξερει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
Παιδια τα μαθήματα ξένης γλώσσας είναι δωρεάν και αν όχι λογικα το ποσό θα είναι μικρό?
επισης ειναι σημαντικό να μάθω ποια απο τις εστιες που παρέχει είναι καλυτερη!!
Μέσα στις εστίες το κλίμα είναι καλό? υπάρχουν χώροι συγκέντρωσης των μαθητών?


300 euro το κανονικο /ετος
450 euro το προφισιενσυ/ετος
βεβαια δες και το προγραμμα μη συμπεφτει με κανονικα μαθηματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tasos053

Νεοφερμένος

Ο tasos053 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
γεια σασ παιδια..εγω φετοσ μπηκα στην στατιστικη ασοεε και απλα για να ειμαι πιο ετοιμοσ ηθελα να κανω μια επαναληψη στα μαθηματικα..ποια κεφαλαια πρεπει να κανω επαναληψη??και επισησ στο τμημα τι μαθαινουμε απο πληροφορικη??τι χρειαζεται να εχω γνωσεισ στην πληροφορικη η αν παρακολουθω ειμαι κομπλε?? ευχαριστω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
τα του τμηματος θα τα ψαξεις μονος σου, καλως ηρθες στην πανεπιστημιακη μας κοινοτητα :) δεν θα σε παρει κανεις απο το χερακι!

οσο για τα μαθηματικα, μην φοβασαι, σε ολες τις σχολες λιγο πολυ το πρωτο αντε και το δευτερο εξαμηνο, σου λενε τα βασικα, πρακτικα στα μαθηματικα δεν ξερεις σχεδον τιποτα, εμας θυμαμαι να στο πω ετσι χοντρα, 3πλασιασαν τις γνωσεις μας (δεν λεω τωρα αν τα μαθαμε καλα ή οχι, αλλο θεμα αυτο)
με το πρωτο μαθημα εξαμηνου,

φαντασου απο την προπαιδεια να σε πανε παραγωγο, παθαινεις ενα σοκ, αλλα αν παρακολουθεις δεν ειναι τιποτα δυσκολα, λιγο διαβασμα θελει και περνας ανετα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maniavas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μάνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
Αύριο ξεκινάνε οι ηλεκτρονικές εγγραφές άντε καλή αρχή

μια απορία
Υπεύθυνη δήλωση στην οποία δηλώνεται ότι δεν είναι εγγεγραµµένοι σε άλλη σχολή ή τµήµα της
Τριτοβάθµιας Εκπαίδευσης στην Ελλάδα.
πρέπει να πάμε σε κεπ για να επικυρώσουμε το γνήσιο της υπογραφής γιατί μου το είπε ένα παιδί χθες αλλά δεν το βρήκα πουθενά αλλου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Αύριο ξεκινάνε οι ηλεκτρονικές εγγραφές άντε καλή αρχή

μια απορία
Υπεύθυνη δήλωση στην οποία δηλώνεται ότι δεν είναι εγγεγραµµένοι σε άλλη σχολή ή τµήµα της
Τριτοβάθµιας Εκπαίδευσης στην Ελλάδα.
πρέπει να πάμε σε κεπ για να επικυρώσουμε το γνήσιο της υπογραφής γιατί μου το είπε ένα παιδί χθες αλλά δεν το βρήκα πουθενά αλλου

Δεν θυμάμαι να σου πω την αλήθεια σίγουρα.
Αλλά, θα διευκρινιζόταν αν το ήθελε.

Καλή αρχή παιδιά! Καλωσήρθατε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
εγω δεν το ειχα επικυρωσει πουθενα, τωρα ομως μη σε παρω στο λαιμο μου, παρε τηλ να ρωτησεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Normal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Normal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής του τμήματος Μουσικών Σπουδών ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 185 μηνύματα.
Αύριο ξεκινάνε οι ηλεκτρονικές εγγραφές άντε καλή αρχή

μια απορία
Υπεύθυνη δήλωση στην οποία δηλώνεται ότι δεν είναι εγγεγραµµένοι σε άλλη σχολή ή τµήµα της
Τριτοβάθµιας Εκπαίδευσης στην Ελλάδα.
πρέπει να πάμε σε κεπ για να επικυρώσουμε το γνήσιο της υπογραφής γιατί μου το είπε ένα παιδί χθες αλλά δεν το βρήκα πουθενά αλλου

Νομίζω δεν χρειαζόταν. Αν θυμάμαι καλά, στην δεύτερη φάση της εγγραφής σου θα σου δώσουν να υπογράψεις μια υπεύθυνη δήλωση οτι δεν είσαι διπλοεγγεγραμμένη και αυτό ειναι. Δεν έπρεπε να τρέξεις στα κεπ για γνήσιο υπογραφής κλπ απλά μόνο για επικύρωση αντιγράφων απολυτηρίου κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Νομίζω δεν χρειαζόταν. Αν θυμάμαι καλά, στην δεύτερη φάση της εγγραφής σου θα σου δώσουν να υπογράψεις μια υπεύθυνη δήλωση οτι δεν είσαι διπλοεγγεγραμμένη και αυτό ειναι. Δεν έπρεπε να τρέξεις στα κεπ για γνήσιο υπογραφής κλπ απλά μόνο για επικύρωση αντιγράφων απολυτηρίου κλπ.

Φχαριστώ πολύ φίλε γιατί με γλίτωσες από πολύ άγχος. Γιατί όμως το αναφέρει σ'αυτά που πρέπει να έχεις μαζί σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johjy123opa

Νεοφερμένος

Ο johjy123opa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Την υπεύθυνη δήλωση την παίρνεις από τη σχολή???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top