ΟΕΦΕ: Φυσική Γ' Λυκείου

Ηρώ31296

Νεοφερμένος

Η Ηρώ31296 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Έχω τα θέματα αλλά δυσκολεύομαι να τα ανεβάσω γιατί είμαι λίγο άσχετη...
Όταν απαντάς σε ένα θέμα, στο πλάι δεξιά δεν σας έχει μια επιλογή που γράφει ανέβασμα; Το επέλεξα και εβαλα ενα αρχείο .rar με τα θέματα, και πάτησα Host it και τώρα φορτώνει... Έτσι δεν γίνεται; Μήπως έκανα βλακεία; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vady

Νεοφερμένος

Η vady αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Τι εννοείς κατεβάστε όλο το διαγώνισμα;...από που;
ενας καθηγητης μαθηματικών ανεβασε ολο το διαγωνισμα στη σελίδα. ψαξε το!
-----------------------------------------
καλα πρεπει να το εκανες!!!τα εβαλες ολα??πως σου φανηκαν??
-----------------------------------------
Έχω τα θέματα αλλά δυσκολεύομαι να τα ανεβάσω γιατί είμαι λίγο άσχετη...
Όταν απαντάς σε ένα θέμα, στο πλάι δεξιά δεν σας έχει μια επιλογή που γράφει ανέβασμα; Το επέλεξα και εβαλα ενα αρχείο .rar με τα θέματα, και πάτησα Host it και τώρα φορτώνει... Έτσι δεν γίνεται; Μήπως έκανα βλακεία; :hmm:
ειναι δυσκολα, καλα πρεπει να το εχεις κάνει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zissis Chiotis

Νεοφερμένος

Ο Zissis Chiotis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Δεν μπορεί να είναι έτσι.Πρώτα ξεκινάει κάτι και μετά σταματάει(απόσβεση)! Και η αρχή της κίνησης θα γίνει από την επίδραση της πλησιέστερης πηγής.Αντιλαμβάνομαι τη θέλεις να πείς αλλά διατύπωσέ το καλύτερα.
Αν λοιπόν εννοείς αυτό που φαντάζομαι(Τα θέματα δεν τα έχω δεί ακόμη επίσημα, παρά μόνο ό,τι έχετε αναρτήσει στο φόρουμ), τότε η σωστή απάντηση είναι η β.

Να και η αιτιολόγηση γιά να κάνουμε το χατήρι του andreask:)
|r1-r2|=(2N+1)λ/2

|ct1-ct2|=(2N+1)λ/2

Δt=[(2N+1)λ/2]/c, λ=cT

Δt=(2N+1)T/2

ήταν τυπογραφικό λάθος... (έφαγα μια σειρά...:xixi:)
Ευχαριστώ για την παρατήρηση..!!:)
-----------------------------------------
τα υπόλοιπα ?

Τα γράφω αυτή τη στιγμή... Κάνω επεξεργασία στα ήδη υπάρχοντα posts.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ31296

Νεοφερμένος

Η Ηρώ31296 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
https://rapidshare.com/files/225957855/OEFE_FUSIKH.rar.html

Τα έβαλα εδώ! Ελπίζω να μην έχω κάνει κάποιο λάθος με το .rar γιατί κι αυτό πρώτη φορά το δοκίμασα! Α! Μην δώσετε σημασία στα κυκλωμένα, είναι οι δικές μου απαντήσεις, δεν ξέρω αν είναι σωστές... Επίσης το rapidshare έλεγε μέχρι 10 downloads, οπότε αν μπορεί κάποιος πιο σχετικός να τα ανεβάσει και για τους άλλους, καλώς. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vglakis16

Νεοφερμένος

Ο Ευάγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Εντελώς άκυρο:Ηρώ Μήπως έχεις και τα θέματα ιστορίας?:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ31296

Νεοφερμένος

Η Ηρώ31296 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Όχι λυπάμαι... Μας είπαν στο φροντιστήριο να κρατήσουμε τα θέματα, αλλά εγώ είμαι τεχνολογική... οπότε δεν πήρα και τα θέματα ιστορίας, μόνο φυσικής...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mi3s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mi3s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Ξαναανέβασε το αν θες γιατί από οτι βλέπω λέει ότι δεν έχεις premium και έγιναν 10 downloads και για αυτό δεν μπορεί να το κατεβάσει άλλος:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vady

Νεοφερμένος

Η vady αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
οντως ηρω και μενα ερορ μου βγάζει!!!!
-----------------------------------------
Ρε παιδια αν κατεβασε κανεις τα θεματα απο την ηρώ, ας τα ανεβάσει στη σελίδα να τα δούμε κ εμείς!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zissis Chiotis

Νεοφερμένος

Ο Zissis Chiotis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Θέμα 3ο

Σε γραμμικό ομογενές ελαστικό μέσον, που εκτείνεται κατα τη διεύθυνση του οριζόντιου άξονα x'Ox, διαδίδεται εγκάρσιο αρμονικό κύμα πρός τη θετική φορά. Όταν το κύμα φτάνει σε κάθε σημείο του μέσου, αυτό ξεκινάει την αρμονική του ταλάντωση απο τη θέση ισορροπίας του, κινούμενο πρός τη θετική φορά του κατακόρυφου άξονα y'y. Η διέλευση του απο την θέση ισορροπίας του γίνεται 20 φορές κάθε 2 δευτερόλεπτα με ταχύτητα μέτρου 2π m/s. Η ελάχιστη οριζόντια απόσταση δυο σημείων του μέσου, των οποίων οι ταλαντώσεις έχουν διαφορά φάσης Δφ=π rad είναι 1m.

A. Να υπολογίσετε το μήκος κύματος, τη συχνότητα και την ταχύτητα διάδοσης του κύματος.

Β. Ένα δεύτερο πονομοιότυπο κύμα διαδίδεται στο ίδιο μέσον αλλά πρός την αρνητική φορά του άξονα x'Ox και συναντιέται με το πρώτο κύμα την χρονική στιγμή t=0 στην αρχή Ο(χ=0) του άξονα x'Ox.
1. Να γραφούν οι εξισώσεις των δυο κυμάτων
2. Σε πόσο μήκος του ελαστικού μέσου έχει δημιουρθεί στάσιμο κύμα τη χρονική στιγμή t1=0,2s;
3. Πόσοι δεσμοί έχουν δημιουργηθεί στην περιοχή αυτή του στασίμου κύματος;
4. Ποιά είναι η εξίσωση του στασίμου κύματος;

Γ. Τί απομάκρυνση απο τη θέση ισορροπίας του έχει τη χρονική στιγμή t1=0,2s το σημείο Κ του μέσου με =2,25m;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xenofon

Νεοφερμένος

Ο Xenofon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Στα παιδιά που έλυσαν τα θέματα. Στο Γ ερώτημα του 3ου θέματος είναι σωστή η απάντηση που έδωσε ο ΟΕΦΕ; Εμένα μου φαίνεται μεγάλο λάθος γιατί έβαλαν τη θέση του σημείου Κ στην εξίσωση του 2 κύματος. Η θέση όμως που έδιναν ήταν η θέση ως προς το Χ=0 και δεν ξέρουμε τη θέση της πηγής του κύματος 2. Επίσης η χρονική στιγμή t=0,2s είναι ίση με μία περίοδο. Λέγοντας η άσκηση ότι θεωρούμε τη στιγμή 0 εκείνη τη στιγμή όπου τα 2 κύματα φτάνουν στο σημείο 0, εγώ συμπέρανα ότι τη στιγμή 0,2s=Τ όλα τα σημεία που ταλαντώνονται εξαιτίας του ενός μόνο από τα 2 κύματα, θα βρίσκονται στη θέση ισορροπίας τους. Κάποιος έκανε μεγάλη πατάτα, ή εγώ ή ο ΟΕΦΕ (έχουμε την ίδια πιθανότητα να κάνουμε πατάτα :P)

Μάλλον κάναμε και οι 2 πατάτα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bobiras11

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Μεγίστη (Καστελόριζο). Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Στα παιδιά που έλυσαν τα θέματα. Στο Γ ερώτημα του 3ου θέματος είναι σωστή η απάντηση που έδωσε ο ΟΕΦΕ; Εμένα μου φαίνεται μεγάλο λάθος γιατί έβαλαν τη θέση του σημείου Κ στην εξίσωση του 2 κύματος. Η θέση όμως που έδιναν ήταν η θέση ως προς το Χ=0 και δεν ξέρουμε τη θέση της πηγής του κύματος 2. Επίσης η χρονική στιγμή t=0,2s είναι ίση με μία περίοδο. Λέγοντας η άσκηση ότι θεωρούμε τη στιγμή 0 εκείνη τη στιγμή όπου τα 2 κύματα φτάνουν στο σημείο 0, εγώ συμπέρανα ότι τη στιγμή 0,2s=Τ όλα τα σημεία που ταλαντώνονται εξαιτίας του ενός μόνο από τα 2 κύματα, θα βρίσκονται στη θέση ισορροπίας τους. Κάποιος έκανε μεγάλη πατάτα, ή εγώ ή ο ΟΕΦΕ (έχουμε την ίδια πιθανότητα να κάνουμε πατάτα :P)

Μάλλον κάναμε και οι 2 πατάτα :P

Πολύ ωραίο το διαγώνισμα σε γενικές γραμμές. Σημεία παγίδες-υψηλής δυσκολίας μπορώ να πώ απ'το θέμα 2 το Β, όπου ουσιαστικά διαιρούσες κατά μέλη Κμετ/Κπερ στη θέση 2 μετά από ΑΔΜΕ από Α στη Β για να βρεις σχέση και έκανες μία ΑΔΜΕ από την Α στην Γ. Απ'το θέμα 3 το Γ, όπου κάποιοι μπορεί να έβαζαν το χ και το t στην εξίσωση του στάσιμου, που είναι όμως λάθος επειδή την t=0,2 sec το 2ο κύμα δεν έχει φτάσει ακόμα στην θέση xK, άρα ταλαντλωνεται μόνο υπό την "επίρροια" του κύματος y' που διαδίδεται προς τα αρνητικά του άξονα. (αφού Βρίσκουμε ότι ο χρόνος που απαιτείται για να φτάσει το κύμα που διαδίδεται προς τα θετικά είναι t=0.225sec>0.2sec, άρα δεν έχουμε στάσιμο. Εξάλλου xk>d/2 του Β.1 ερωτήματος.) Και τέλος απ το 4 το τελευταίο αν έπαιρνες την ίδια τάση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zissis Chiotis

Νεοφερμένος

Ο Zissis Chiotis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Θέμα 4ο

To σχήμα της άσκησης θα το βρείτε εδώ.: https://i44.tinypic.com/2jd3wjc.jpg

Ο δίσκος τροχαλίας είναι ομογενής, έχει μάζα Μ=2kg, ακτίνα R=0,2m και ροπή αδράνειας ως προς τον άξονα περιστροφής που περνάει απο το το κέντρο του Κ και είναι κάθερος στο επίπεδό του, I=M. Ο άξονας περιστροφής Κ είναι το άκρο αβαρούς ράβδου ΚΑ, της οποίας το άλλο άκρο Α είναι στερεωμένο με άρθρωση στην οροφή. Το σύστημα ραβδος - τροχαλία μπορεί να στραφεί περί την άρθρωση Α στο ίδιο κατακόρυφο επίπεδο του δίσκου της τροχαλίας. Τριβές στον άξονα περιστροφής και στην άρθρωση, δεν υπάρχουν.
Σώμα Σ1 έχει μάζα m1=4kg και είναι προσδεμένο στο ελεύθερο άκρο ιδανικού ελατηρίου σταθεράς k=100 N/m, το άλλο άκρο του οποίου είναι στερεωμένο σε ακλόνητο σημείο. Το σύστημα μάζα - ελατήριο βρίσκεται πάνω σε λείο οριζόντιο επίπεδο και στο ίδιο κατακόρυφο επίπεδο που βρίσκεται και ο δίσκος της τροχαλίας. Στο παρακάτω σχήμα η διάταξη βρίσκεται σε ισορροπία. Το νήμα που είναι δεμένο το σώμα Σ1 με το δίσκο της τροχαλίας είναι οριζόντιο. Το σημείο πρόσδεσης Β στον δίσκο της τροχαλίας βρίσκεται στην ίδια κατακόρυφο με το Κ και σε απόσταση ΚΒ=d=0,1m ενώ η ράβδος ΑΚ σχηματίζει με την οριζόντια οροφή γωνία θ. Το σώμα Σ2 έχει μάζα m2=2kg και είναι δεμένο σε νήμα το οποίο έχει τυλιχτεί αρκετές φορές στο αυλάκι του δίσκου της τροχαλίας. Τα νήματα θεωρούνται αβαρή, λεπτά και μή ελαστικά.

Α.1. Να υπόλογίσετε το μέτρο της δύναμης Ν που ασκεί η αβαρής ράβδος ΑΚ στον άξονα Κ της τροχαλίας.

2. Να προσδιορίσετε τη γωνία θ που σχηματίζει η αβαρής ράβδος ΑΚ με την οριζίντια οροφή.

Β. Συγκολλούμε την άρθρωση Α έτσι ώστε η αβαρής ράβδος να παραμένει ακλόνητη στη θέση που προσδιορίστηκε προηγουμένως και τη χρονική στιγμή t=0 κόβουμε το οριζόντιο νήμα. Τότε το σώμα Σ1 εκτελεί απλή αρμονική ταλάντωση με D=k και θετική φορά για τον οριζόντιο άξονα της κίνησης προς τα δεξιά, ενώ το σώμα Σ2 κινείται προς τα κάτω. Το κατακόρυφο νήμα στο οποίο είναι δεμένο ξετυλίγεται χωρίς να ολισθαίνει στο αυλάκι του δίσκου της τροχαλίας, μένοντας συνεχώς κατακόρυφο.
1. Να γράψετε την εξίσωση της απομάκρυνσης της ταλάντωσης του σώματος Σ1 σε συνάρτηση με το χρόνο.
2. Τη χρονική στιγμή που το σώμα Σ1 περνάει απο τη θέση ισορροπίας του για δεύτερη φορά, να υπολογίσετε τον ρυθμό μεταβολής της κινητικής ενέργειας του σώματος Σ2 και την στροφορμή του δίσκου της τροχαλίας.

Δίνεται g=10m/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george_k214

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 338 μηνύματα.
Πάρα πολύ ωραία τα θέματα πραγματικά!Ευχαριστούμε Ζηση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xenofon

Νεοφερμένος

Ο Xenofon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Πολύ ωραίο το διαγώνισμα σε γενικές γραμμές. Σημεία παγίδες-υψηλής δυσκολίας μπορώ να πώ απ'το θέμα 2 το Β, όπου ουσιαστικά διαιρούσες κατά μέλη Κμετ/Κπερ στη θέση 2 μετά από ΑΔΜΕ από Α στη Β για να βρεις σχέση και έκανες μία ΑΔΜΕ από την Α στην Γ. Απ'το θέμα 3 το Γ, όπου κάποιοι μπορεί να έβαζαν το χ και το t στην εξίσωση του στάσιμου, που είναι όμως λάθος επειδή την t=0,2 sec το 2ο κύμα δεν έχει φτάσει ακόμα στην θέση xK, άρα ταλαντλωνεται μόνο υπό την "επίρροια" του κύματος y' που διαδίδεται προς τα αρνητικά του άξονα. (αφού Βρίσκουμε ότι ο χρόνος που απαιτείται για να φτάσει το κύμα που διαδίδεται προς τα θετικά είναι t=0.225sec>0.2sec, άρα δεν έχουμε στάσιμο. Εξάλλου xk>d/2 του Β.1 ερωτήματος.) Και τέλος απ το 4 το τελευταίο αν έπαιρνες την ίδια τάση.

Όμως δεν μπορείς να βάλεις το Χκ στην εξίσωση του ενός από τα τρέχοντα κύματα. Αυτό κάνουν στις λύσεις. Το Χκ δεν μπορείς να το βάλεις ούτε στην εξίσωση του στάσιμου ούτε στην εξίσωση του τρέχοντος. Ο μόνος τρόπος που σκέφτομαι είναι να πάμε σε ένα συγκεκριμένο σημείο που ταλαντώνεται εξαιτίας του ίδιου τρέχοντος και να προσδιορίσουμε τη θέση του Κ με τη διαφορά της φάσης τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Takis_Kal

Νεοφερμένος

Ο Takis_Kal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 63 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Φυσικα και μπορεις να βαλεις το χκ στην εξισωση του κυματος που παει αριστερα εφοσον την χρονικη στιγμη αυτη το Κ ταλαντωνεται ηδη λογω του κυματος που παει αριστερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bobiras11

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Μεγίστη (Καστελόριζο). Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Όμως δεν μπορείς να βάλεις το Χκ στην εξίσωση του ενός από τα τρέχοντα κύματα. Αυτό κάνουν στις λύσεις. Το Χκ δεν μπορείς να το βάλεις ούτε στην εξίσωση του στάσιμου ούτε στην εξίσωση του τρέχοντος. Ο μόνος τρόπος που σκέφτομαι είναι να πάμε σε ένα συγκεκριμένο σημείο που ταλαντώνεται εξαιτίας του ίδιου τρέχοντος και να προσδιορίσουμε τη θέση του Κ με τη διαφορά της φάσης τους.

Γιατί δεν μπορώ να το βάλω στην εξίσωση του τρέχοντος?? Μια χαρά μπορείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κωστακης

Δραστήριο μέλος

Ο κωστακης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 656 μηνύματα.
Εμένα μου φάνηκαν παλούκια, εσείς τί λέτε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bill12

Νεοφερμένος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Στρατώνιο (Χαλκιδική). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Μπορεί κανείς να μου πει ακριβώς τις μονάδες που έδινε κάθε θέμα - ερώτημα;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

andreask

Νεοφερμένος

Ο Αντρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άγιος Νικόλαος (Μεσσηνία). Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Εδώ έχει και τις απαντήσεις... https://www.e-kimolia.gr/oefe/9.htm
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paraskevas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο paraskevas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 200 μηνύματα.
Ωραια θεματα τα λες οχι ομως και ευκολα..Στο φροντ δε βρηκα κανενα που να ελυσε το θεμα 2 το β. Το θεμα 3 ηταν ευκολο σε γενικες γραμμες αλλα το 4 ηταν λιγο βαρυ και απαιτητικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top