ΟΕΦΕ: ΑΟΘ

eliastel

Νεοφερμένος

Ο eliastel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 51 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Γεια σας, μόλις έγινα μέλος στο forum.
Μήπως ξέρει κανείς που μπορώ να βρω τα θέματα ΑΟΘ της ΟΕΦΕ 2008 ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iraklis7

Νεοφερμένος

Ο Iraklis7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Όποιος μπορέσει και βρεί τα θέματα του ΟΕΦΕ στο ΑΟΘ ας κάνει την παλικαριά να τα ανεβάσει να δούμε τι παίζει.. (και οι απαντήσεις ευπρόσδεκτες όπως πάντα :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paraskevas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο paraskevas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 200 μηνύματα.
Τις εχω αλλα δε θελω να εκθεσω το φροντιστηριο.Οποιος δε βαριεται ας τα γραψει.Το μονο που δε βαριεμαι να σου πω ειναι οτι θεωρια επεσε απο 9(με κυνηγαει αυτο το 9..!) αιτια πληθωρισμου και στασιμοπληθωρισμος.Απο ασκησεις κλασικα θεμα 3 να βρουμε κατι ελαστικοτητες προσφορας και να κανουμε διαγραμμα,της πλακας δηλ..!Ωραιο θεμα ηταν το 4 που οποιος πηγε να βρει τη Qs θεωρωντας οτι ειναι γραμμικη απλα τη πατησε..(μαζι με μενα:lol:..!)
Καλο ειναι να τα βρειτε και να τα λυσετε οσοι δε γραψατε καθως η ομοιοτητα τους πολλες φορες μ αυτα των πανελληνιων ειναι σατανικη.(βλεπε θεμα 4 περσινο..!;))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pilasboy

Νεοφερμένος

Ο Pilas Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 92 μηνύματα.
μπορεις ν τ ανεβασεις αφου σβησεις το ονομα του φροντιστηριου.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

supat

Νεοφερμένος

Ο supat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
θα ανεβάσει κάποιος τα θέματα ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iraklis7

Νεοφερμένος

Ο Iraklis7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Βρήκα τις απαντήσεις πάντως.. τα θέματα μας λείπουν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • 154g_ep_aoth_a.pdf
    238.7 KB · Εμφανίσεις: 694

Iraklis7

Νεοφερμένος

Ο Iraklis7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
ελάτε ρε παιδιά!! κάποιος τα θέματα! Σας παρακαλώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jacobs

Νεοφερμένος

Ο jacobs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Τα θέματα των εξετάσεων προσομοίωσης 2009 (εκφωνήσεις και απαντήσεις) , οι οποίες διενεργούνται υπό την αιγίδα της Ο.Ε.Φ.Ε , θα γνωστοποιηθούν στο ευρύ κοινό ΜΕΤΑ το πέρας της διαδικασίας των Πανελλαδικών της τρέχουσας περιόδου. Αυτή είναι η πάγια τακτική της Ο.Ε.Φ.Ε. , την οποία είναι υποχρεωμένοι να ακολουθήσουν όλοι ανεξαιρέτως οι εμπλεκόμενοι φορείς (τα φροντιστήρια μέσης εκπαίδευσης που συμμετέχουν ενεργά , ως μέλη της Ο.Ε.Φ.Ε , στην όλη διαδικασία).
Όποιοι και αν είναι οι λόγοι που υπαγορεύουν αυτού του είδους την πολιτική εκ μέρους της Ομοσπονδίας και των μελών της (καλοί ή κακοί , δίκαιοι ή άδικοι) , η ουσία είναι μία ("και ο μπακλαβάς γωνία") : ΕΠΙ ΤΟΥ ΠΑΡΟΝΤΟΣ , και μέχρι η ίδια η Ομοσπονδία να το πράξει μέσω της επίσημης ιστοσελίδας της , ΘΕΜΑΤΑ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΘΟΥΝ (τουλάχιστον οι εκφωνήσεις τους). Κι αυτό ισχύει για όλα τα προς εξέταση μαθήματα , συμπεριλαμβανομένων φυσικά και των δύο οικονομικών : των Α.Ο.Δ.Ε και Α.Ο.Θ .

Κι εγώ ρωτάω : γιατί τέτοια "πρεμούρα" για τα επαναληπτικά θέματα της Ο.Ε.Φ.Ε ; Περί τυπικών Διαγωνισμάτων προσομοίωσης πρόκειται : τίποτα περισσότερο , τίποτα λιγότερο. Όσο αξιέπαινη και αν είναι η προσπάθεια των συναδέλφων της Ομοσπονδίας , όσο ενδιαφέροντα και αν θεωρείτε ή φαντάζεστε ότι είναι τα φετινά θέματα , χρήσιμο θα ήταν να μη "θεοποιείτε" τέτοιου είδους διαδικασίες και να μην υπερεκτιμάτε την αξία τους.
Αν θέλετε να δοκιμάσετε τις γνώσεις σας και να πάρετε μια πρόγευση του τι μέλλει γενέσθαι στις εξετάσεις σας , γιατί δεν ασχολείστε με τα θέματα παρελθόντων ετών της Ο.Ε.Φ.Ε ή της Επιτροπής των Πανελληνίων Εξετάσεων ; Για να μην αναφέρω πλήθος ασκήσεων και ερωτήσεων θεωρίας που "κατακλύζουν" το διαδίκτυο ή την αγορά των σχολικών συγγραμμάτων (βοηθήματα).
ΑΝ ΠΑΛΙ ΤΟ ΘΕΛΕΤΕ , ΕΙΜΑΙ ΠΡΟΘΥΜΟΣ ΝΑ ΣΑΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΩ ΠΛΗΘΟΣ ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΩΝ ΘΕΜΑΤΩΝ Α.Ο.Θ , ΩΣΤΕ ΝΑ ΣΑΣ ΦΥΓΕΙ ΤΟ ΑΠΩΘΗΜΕΝΟ.
Απαντήσεις ωστόσο θα πρέπει ΕΣΕΙΣ να επιχειρήσετε να δώσετε , ΟΧΙ εγώ. Να σας καθοδηγήσω , με μεγάλη μου χαρά. Να προσφέρω έτοιμες λύσεις , σε καμία περίπτωση.

Εν πάσει περιπτώσει , εφόσον ο Ηρακλής "ανέβασε" τις ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ στα Επαναληπτικά Θέματα Α.Ο.Θ του 2009 , και έπειτα από την απίστευτη εμμονή του με τα εν λόγω θέματα , αποφάσισα να επεξεργαστώ τα αριθμητικά δεδομένα και , βάσει των λύσεων που έχουν δοθεί , να διαμορφώσω/"μαντέψω" τις ΕΚΦΩΝΗΣΕΙΣ των ασκήσεων της Ο.Ε.Φ.Ε .
Έχω την πεποίθηση ότι οι εκφωνήσεις των Ασκήσεων (έτσι όπως τις επεξεργάστηκα) , αν και δεν τις έχω υπόψη μου , δίνουν "σάρκα και οστά" στις απαντήσεις , χωρίς να απέχουν πολύ από την πραγματικότητα. Όσα αριθμητικά δεδομένα ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΕΜΦΑΝΗ (ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΑΝ κατά την επίλυση των ασκήσεων) "επινοήθηκαν" από εμένα για λόγους καθαρά πρακτικούς , χωρίς ωστόσο να αλλοιώνεται κατ'ελάχιστο το περιεχόμενο , η ουσία και τα ζητούμενα των ασκήσεων.


Κριτική επί των θεμάτων , για την ώρα , δε θέλω να ασκήσω. Αν υπάρχουν απορίες επί των ερωτημάτων των εν λόγω ασκήσεων , είμαι στη διάθεσή σας για την αποσαφήνισή τους.

Κατά τα λοιπά , οι ευχές μου για επιτυχία στην προσπάθεια που καταβάλλετε σας ακολουθούν. Να είστε όλοι καλά.

Ακολουθεί συνημμένο αρχείο με τις πιθανές ΕΚΦΩΝΗΣΕΙΣ των 2 Ασκήσεων Α.Ο.Θ 2009 της Ο.Ε.Φ.Ε (ΟΜΑΔΑ Γ & ΟΜΑΔΑ Δ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • ΕΚΦΩΝΗΣΕΙΣ ΑΣΚΗΣΕΩΝ ΑΟΘ ΟΕΦΕ 09.doc
    16.2 KB · Εμφανίσεις: 558

xristos2009

Νεοφερμένος

Ο xristos2009 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Eυχαριστούμε για τα θέματα!Καλη τυχη σε όλους μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iraklis7

Νεοφερμένος

Ο Iraklis7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Κ.jacobs καταρχάς να σας ευχαριστήσω για τα θέματα και την προσπάθεια που κάνατε.. Η εμμονή μου ήταν τόση καθώς στα προηγούμενα τεστ του ΟΕΦΕ παρατήρησα ομοιότητες με εκείνα των πανελληνίων. Έχω λύσει τα θέματα των προηγούμενων χρόνων πανελληνίων αλλά θέλω να ξέρω ότι έκανα την καλύτερη προετοιμασία που μπορώ και τα διαγωνίσματα αυτά ειναι μια καλή εξάσκηση.
Σας ευχαριστούμε και πάλι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pilasboy

Νεοφερμένος

Ο Pilas Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 92 μηνύματα.
jakobs παρακληση μπορεις να τα μεταφερεις τις εκφωνήσεις σε αρχειο για σημειωματαριο
γτ εχει ενα προβλημα το worD MOU?
σε ευχαριστω εκ των προτερων ειναι αναγκη.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jacobs

Νεοφερμένος

Ο jacobs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Γιώργο ,
το σημειωματάριο (notepad) , λόγω δομής , δεν επιτρέπει την επεξεργασία δεδομένων σε πίνακες. Εξάλλου , η κατασκευή πινάκων , με κάθετες και οριζόντιες στήλες , είναι απαγορευτική.
Κατά συνέπεια , ως μόνη εναλλακτική και αξιόπιστη λύση προβάλλει η μετατροπή του αρχείου "doc" σε αντίστοιχο "pdf" , συμβατό προς το γνωστό πρόγραμμα "Adobe Reader" , από το οποίο άλλωστε είναι και προσπελάσιμο.
Για λόγους δε συνοχής (προκειμένου να αποφευχθεί η πολυδιάσπαση των πληροφοριών) , πέραν του νέου αρχείου (τύπου "pdf") , "ανέβασα" ξανά το αρχικό (τύπου "doc")}. Διαλέγετε και παίρνετε.
Επιπροσθέτως , παραθέτω και το αρχείο των ΑΠΑΝΤΗΣΕΩΝ , προκειμένου το σετ να είναι ολοκληρωμένο.

Υ.Γ : Προς αποφυγή οποιασδήποτε παρεξήγησης , υπενθυμίζω ότι ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΥΘΕΝΤΙΚΕΣ ΕΚΦΩΝΗΣΕΙΣ (τις οποίες προσωπικά δε γνωρίζω) , αλλά για ΠΙΘΑΝΕΣ εκφωνήσεις , τις οποίες διαμόρφωσα στηριζόμενος στις ΓΝΩΣΤΟΠΟΙΗΜΕΝΕΣ από τον Ηρακλή ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ των ασκήσεων της Ο.Ε.Φ.Ε (οι ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ των θεμάτων παρατίθενται με τη μορφή συνημμένου αρχείου).
Εκφράζω ωστόσο την πεποίθησή μου ότι οι συγκεκριμένες εκφωνήσεις , έτσι όπως τις επεξεργάστηκα , πολύ λίγο απέχουν από την πραγματικότητα. Όσα αριθμητικά δεδομένα ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΕΜΦΑΝΗ (ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΑΝ κατά την επίλυση των ασκήσεων) "επινοήθηκαν" από εμένα για λόγους καθαρά πρακτικούς , χωρίς αυτό να αλλοιώνει κατ'ελάχιστο το περιεχόμενο , την ουσία και τα ζητούμενα των ασκήσεων.

Να είστε όλοι καλά.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • ΕΚΦΩΝΗΣΕΙΣ ΑΣΚΗΣΕΩΝ ΑΟΘ ΟΕΦΕ 09.doc
    16.3 KB · Εμφανίσεις: 287
  • ΕΚΦΩΝΗΣΕΙΣ ΑΣΚΗΣΕΩΝ ΑΟΘ ΟΕΦΕ 09.pdf
    34 KB · Εμφανίσεις: 478
  • ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΑΟΘ ΟΕΦΕ 09.pdf
    238.7 KB · Εμφανίσεις: 200

Pilasboy

Νεοφερμένος

Ο Pilas Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 92 μηνύματα.
πραγματικα σε ευχαριστω πολυ....αν εχεις μσν στειλε μου private....αν 8ες.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

THANOS12

Νεοφερμένος

Ο THANOS12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Μεγαλόπολη (Αρκαδία). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
η ομαδα α και β μπορει να την αωεβασει καποιος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristos2009

Νεοφερμένος

Ο xristos2009 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Παιδιά ΒΟΗΘΕΙΑ!Μπορεί να μου πεί κάποιος πως λύνεται το θέμα Δ,2,α??
Εχω κολλήσει σε αυτό.Οποιος μπορεί ας με βοηθήσει σας παρακαλώ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jacobs

Νεοφερμένος

Ο jacobs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Προς Χρήστο ("xristos2009")

Ακολουθεί , υπό μορφή συνημμένου αρχείου (".doc" ή ".pdf") , υποδειγματική επίλυση του Ζητήματος Δ.2 α Α.Ο.Θ. - Ο.Ε.Φ.Ε. 09.
Σε περίπτωση που προκύψουν νέες απορίες , μη διστάσεις να επανέλθεις δριμύτερος. Θα απαντήσω το συντομότερο δυνατό σε αυτές , συναρτήσει βέβαια και του χρόνου που έχω στη διάθεσή μου. Σε κάθε περίπτωση , δεν πρόκειται να σε αγνοήσω.

Κατά τα άλλα , καλή δύναμη στην προσπάθεια που καταβάλλεις. Σου εύχομαι ολόψυχα κάθε επιτυχία στις επικείμενες εξετάσεις.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • ΥΠΟΔΕΙΓΜΑ ΕΠΙΛΥΣΗΣ ΖΗΤΗΜΑΤΟΣ Δ.2.α ΑΟΘ ΟΕΦΕ 09.doc
    32.5 KB · Εμφανίσεις: 300
  • ΥΠΟΔΕΙΓΜΑ ΕΠΙΛΥΣΗΣ ΖΗΤΗΜΑΤΟΣ Δ.2.α ΑΟΘ ΟΕΦΕ 09.pdf
    70.5 KB · Εμφανίσεις: 1,057

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν έχει να κάνει με θεοποίηση, προσωπικά θεωρώ ότι οι φροντιστηριάδες και μέσω της ΟΕΦΕ συνήθως το παρακάνουν με κάτι προτεινόμενα θέματα που σε κάνουν να πιστεύεις ότι αυτοί οι τύποι θεωρούν τους εαυτούς τους τουλάχιστον υπουργούς παιδείας. Το ζήτημα είναι πως πχ. ένας τύπος άσκησης που πέφτει σε προσομοίωση ΟΕΦΕ συνήθως δεν μπαίνει ως θέμα στις Πανελλήνιες γιατί τα παιδιά το έχουν πρόσφατο. Δεν έχει σημασία το επίσημο, σαφώς και βγαίνουν πριν τα θέματα, εγώ ξέρω για τα μισά μαθήματα περίπου τι έχει πέσει στην προσομοίωση. Κι αν και όλο αυτό που λέω δεν έχει κανένα νομικό στήριγμα όπως πχ. το γεγονός ότι απαγορεύεται να πέσει θέμα που έπεσε προηγούμενη χρονιά, συνήθως έτσι γίνεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akass

Νεοφερμένος

Ο akass αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Οι αυθεντικές εκφωνήσεις για την οικονομία υπάρχουν στο https://panelladikes.blogspot.com/

οι ασκήσεις ήταν χάλια, είχαν πολλά λάθη και τα Σ/Λ ήταν προφανές ότι τα έκαναν στο πόδι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristos2009

Νεοφερμένος

Ο xristos2009 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
@Jacobs
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ!Είχα κολλήσει σε αυτό το σημείο.Ευχαριστώ και πάλι!
Ερώτηση,αντίστοιχη αντιμετώπιση έχουμε όταν μας δίνουν σημείο και ελαστικότητα προσφοράς και ζητάει την Εξίσωση προσφοράς?Δηλαδή θεωρούμε το ΔQ/DP = σταθερό = δ(απο το γ+δΡ)??
Ευχαριστώωωω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαργαρίτα22602

Νεοφερμένος

Η Μαργαρίτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Μεσολόγγι (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
αν μπορει καποιος ας ανεβασει τα α&β!!! ευχαριστω εκ των προτερων..:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top