Ξενυχτάτε διαβάζοντας;

Ξενυχτάτε για να διαβάσετε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 331)
  • Ναι

    Ψήφοι: 52 15.7%
  • Αρκετές φορές

    Ψήφοι: 58 17.5%
  • Συχνά

    Ψήφοι: 38 11.5%
  • Σπάνια

    Ψήφοι: 92 27.8%
  • Όχι

    Ψήφοι: 91 27.5%

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Στην γ λυκειου καποιες φορες θα ξενυχτισεις αλλιως δε γινεται

Κι όμως γίνεται :)
Ποτέ δεν βρήκα το νόημα του να ξενυχτίσεις.....
Πρώτα για μένα είναι η υγεία σου(ψυχική και σωματικη). Δεν έχει νόημα να ξενυχτίσεις και να είσαι ζόμπι το επόμενο πρωί και κομμάτια όλη την ημέρα.Καλύτερα μην πας φροντιστήριο και κάτσε διάβασε!! ;)

Και νόμιζα πως ήμουν το μόνο προβληματικό απροσάρμοστο. :worry:

Welcome to the club :P


(Αν και καθένας αισθάνεται διαφορετικά την πίεση,ανάλογα με τους στόχους του ;) )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Τελευταία απλά..ξενυχτάω(sorry:redface:) :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Όταν δίνεις 6 μαθήματα σε 7 ημέρες αναγκάζεσαι! (βλέπε σήμερα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolaos p.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nikolaos p. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Δεν ξενύχτησα ποτέ για διάβασμα! Για άλλα γούστα ναί!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cygnus.e

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cygnus.e αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Μετα απο καποια συγκεκριμενη ωρα το διαβασμα απλα παυει να αποδιδει. Εγω γενικα μετα απο καποιες ωρες απλα τα φτυνω και δεν μπορω να συγκεντρωθω με την καμια. Μονο αν εχω ορεξη εκεινη τη μερα η προκειται για μαθηματα που μου αρεσουν.
Απλα να ξερετε οτι δεν ειναι ο χρονος που θα ξοδεψετε αλλα η μεθοδος σας. Το διαβασμα πρεπει να γινεται γρηγορα και σωστα. Αν δεν μπορειτε να συγκεντρωθειτε το αφηνετε για αλλη ωρα. Εγω δεν μπορουσα να λυσω μια ασκηση φυσικης και ειχα απογοητευτει τρελα. Το αφησα για το αλλο πρωι και μπορεσα προς μεγαλη μου εκπληξη να τη λυσω σωστα. Φυσικα καποιες φορες εχουμε τον χρονικο περιορισμο αλλα αν δεν μπορει να τα πιασει το μυαλο σου μαλλον κακο θα κανεις και θα κουρασεις τον εαυτο σου. Η μονη λυση για την αποφυγη των ξενυχτιων ειναι το συστηματικο διαβασμα ολο το διαστημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Ξενυχτάτε διαβάζοντας;

Αμε...ξενύχτησα προσπαθώντας να τελειώσω αυτό:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αμε...ξενύχτησα προσπαθώντας να τελειώσω αυτό:
Πες μου ότι άξιζε τον κόπο τουλάχιστον το ξενύχτι, γιατί κι εγώ ενδιαφέρομαι να το διαβάσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Πες μου ότι άξιζε τον κόπο τουλάχιστον το ξενύχτι, γιατί κι εγώ ενδιαφέρομαι να το διαβάσω.

Φυσικά και άξιζε τον κόπο. Ο Μουρακαμι είναι θεός!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Για πανελλήνιες ούτε μια φορά.
Μάξιμουμ στη 1, κι αυτό αν είχα κοιμηθεί χίλιες ώρες το μεσημέρι.

Η αλήθεια είναι πως είναι ωραία η ησυχία τη νύχτα, αλλά προσωπικά δεν άντεχα μέχρι τότε. Ειδικά αν είναι να ξυπνήσεις στις 7, δε λέει να κοιμηθείς αργά. Ε αναγκαστικά διαβάζεις με τη φασαρία τη μέρα. Υπό άλλες συνθήκες θα λειτουργούσα καλύτερα το βράδυ, όμως το σχολείο είναι πρωί, το φροντιστήριο απόγευμα, οπότε το να μην κοιμηθείς ούτε το βράδυ πάει πολύ.

Το ζήτημα είναι να μην αφήνεις μέρες ολόκληρες χωρίς να διαβάζεις καθόλου. Αν το κάνεις αυτό, και να ξεσκίζεσαι στα ξενύχτια τις επόμενες σκατά είναι, γιατί υπάρχει κούραση.
Απλά μην αφήνετε μέρες να φεύγουν έτσι. Ακόμη και στις διακοπές των χριστουγέννων κάντε κάτι, τις περισσότερες μέρες τουλάχιστον, έτσι κι αλλιώς υπάρχει άπλετος χρόνος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Δυστυχώς εγώ κάποιες φορές (όχι πολλές βέβαια) ξενύχτησα στις πανελλήνιες. Όταν λέω ξενύχτησα βέβαια εννοώ μέχρι τις 1 άντε 2 αλλά μετά τις 12 δεν λειτουργούσα καθόλου.
Κάθε φορά το μετάνιωνα γιατί εκείνες τις ώρες ούτε οι ασκήσεις βγαίνουν, αλλά και να τις έβγαζα δεν έμεναν στο μυαλό, τσάμπα κόπος. Επιπλέον, την άλλη μέρα ήμουν κομμάτια με πονοκέφαλο. Έχε χάρη που οι περισσότεροι στο σχολείο καμάρωναν ότι έχουν λύσει όλα τα βοηθήματα ή ότι διαβάζουν μέχρι τις 5 το πρωί (δεν τα πίστευα βέβαια αλλά σκεφτόμουν ότι για να το λένε τουλάχιστον θα λύνουν μέχρι τις 2) και αγχωνόμουν...
Ο ύπνος είναι πολύ σημαντικότερος από τις 2 ασκήσεις που έβγαζα μετά τις 12 και τις είχα ξεχάσει την άλλη μέρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

somebody!

Νεοφερμένος

Η somebody! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 117 μηνύματα.
συμφωνώ! εγώ την πάτησα στις Πανελλήνιες λόγω έλλειψης ύπνου, ευρύτερης κόπωσης και ααγχους....
υπήρχαν φορές που ήμουν με 4 και 5 ώρες υπνου για να ξαναδιαβάσω τα χιλιοδιαβασμένα...
εγώ αντίθετα μέχρι τα χριστούγεννα κοιμόμουν στις 11 και γύπναγα στις 4.30-5 για να διαβάσω. Το πιο αποδοτικό διάβασμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

niek

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η niek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Μέχρι κάποια ώρα είναι αρκετά αποδοτικό (για μένα τουλάχιστον) , αφού υπάρχει απόλυτη ησυχία το διάβασμα 1 ώρας είναι σαν 5 ώρες τη μέρα. Κατά τις 2:30 περίπου αρχίζει μια σύγχυση. Στις Πανελλήνιες ήταν αναπόφευκτο, αφού το πρόγραμμα των φροντιστηρίων τελείωνε κατά τις 11. Τις μέρες των εξετάσεων όμως δεν βοηθούσε καθόλου, λόγω συσσωρευμένης κούρασης και άγχους, κάτι που τελικά με οδηγούσε στο να γράφω χωρίς ούτε 1 ώρα ύπνο. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Ποτέ μου δεν έχω διαβάσει μετά τις 9 το βράδυ, είναι η ώρα που αρχίζω και νυστάζω και είμαι ικανός να πω με σιγουριά ότι 2 + 2 = 5...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.K

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Ποτέ μου δεν έχω διαβάσει μετά τις 9 το βράδυ, είναι η ώρα που αρχίζω και νυστάζω και είμαι ικανός να πω με σιγουριά ότι 2 + 2 = 5...

Ααα εγώ αντέχω πιο πολύ :P μέχρι τις 11 το βράδυ δεν έχω πρόβλημα ,μετά νυστάζω .....
Γενικά μόνο μία φορά είχα διαβάσει μέχρι την 1 το βράδυ,όταν έγραφα βιολογία στις πανελλήνιες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Πάντως θα ακούσετε πολλά κουλά, άλλα αληθεύουν, άλλα όχι. Συχνότερα τα ακούς από γονείς, αδέρφια, ξαδέρφια, μπατζανάκιδες (κλπ) του υποψηφίου παρά από τον ίδιο. Άλλοτε από άτομα που το χουν συνήθειο να βγάζουν ιστορίες από το μυαλό τους. Στην πράξη εκείνοι που όντως κάνουν τις υπερβολές που λένε είναι ελάχιστοι. Σε κάθε περίπτωση μην παραδειγματιστείτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manolis_98

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,055 μηνύματα.
Εγώ συνήθως εφαρμόζω το αντίθετο σύστημα,δηλαδή διαβάζω το βράδυ μέχρι τις 11:00-11:30 και έπειτα συνεχίζω το πρωί/ξημερώματα(6:00-7:30) με καθαρό νου
(οκ είναι δύσκολο να σηκώνεσαι στις 6 αλλά είναι θέμα συνήθειας)
(όσες φορές το έχω εφαρμόσει -ειδικά σε θεωρητικά μαθήματα-έχει πάντοτε καλά αποτελέσματα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenaki99

Νεοφερμένος

Η Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
την προηγούμενη σχολική χρόνια με βόλεψε αρκετά αυτό το σύστημα
δηλαδή έλυνα ασκήσεις φυσικής/μαθηματικών από τις 11 μέχρις τις 1.30-2 και μπορώ να πω πως συγκεντρωνόμουν καλύτερα από ότι όταν διάβαζα το μεσημέρι ή το απόγευμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
εντάξει στη γ λυκείου εγώ έμεινα και βράδυ μέχρι τις 3-3:30 το πρωί για να λύσω μαθηματικά η φυσική
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NastStorm

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η NastStorm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 334 μηνύματα.
Εγω κυριολεκτικα ειμαι το ατομο που διαβαζει οτι ωρες να ναι... Τις ωρες που δεν εχω φροντηστηρια διαβαζω οποτε αισθανομαι περισσοτερο συγκεντρωμενη.. Δεν εχω σταθερη ωρα που διαβαζω..
Εχει τυχει να διαβασω ξημερωματα , εχει τυχει πολλες φορες μες στο απογευμα και αλλες αργα το βραδυ..

Ομως παντοτε σχεδον κανω ασκησεις τη μερα και διαβαζω (αποστηθιση σε μαθηματα οπως βιολογια) το βραδυ μετα τις 10....Το βραδυ μαθαινω καλυτερα απεξω . Ωστοσο ασκησεις λυνω καλυτερα την ημερα..Εχει τυχει απο αγχος να ξυπνησω βραδυ (3-4 η ωρα) και να ξαναδιαβασω φυσικη και πολλες φορες απο αγχος ξυπναω και διαβαζω λιγο παραπανω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top