Ξενυχτάτε διαβάζοντας;

Ξενυχτάτε για να διαβάσετε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 331)
  • Ναι

    Ψήφοι: 52 15.7%
  • Αρκετές φορές

    Ψήφοι: 58 17.5%
  • Συχνά

    Ψήφοι: 38 11.5%
  • Σπάνια

    Ψήφοι: 92 27.8%
  • Όχι

    Ψήφοι: 91 27.5%

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Η καλύτερη ώρα για να βγάλεις δουλειά είναι μετά τις 23 μέχρι τις 8 το πρωί. Μετά δεν λέει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 5,500 μηνύματα.
Ναι αλλα το μεταμεσονύχτιο διάβασμα εχει τα μισα αποτελέσματα απ'ότι εχει το διαβασμα στις νορμαλ ωρες.. Οποτε μπορεις απλα να διαβασεις το απογευμα μεχρι τις 10.00-10.30, να κοιμηθεις 11.30 και μια χαρα θα τα αποθηκευσει ο εγκεφαλος...
Εγώ είπα λίγο πριν κοιμηθείς,δεν προσδιόρισα το πότε θα γίνει αυτό...;)Απλά αυτό είναι ένα + για αυτά τα άτομα και ειδικά σε μαθήματα αποστήθισης.Σαφώς τα μαθήματα που απαιτούν επεξεργασία,κρίση,συνδυαστική και αναλυτική σκέψη πρέπει να βγαίνουν πολύ νωρίτερα από το βράδυ.

Εχθές το βράδυ διάβασα βιολογία στις 3 το πρωί και όταν ξύπνησα τη θυμόμουν όλη ακριβώς...(Εξεπλάγειν!)
Είδες...???Σοβαρά τώρα μην το πάρεις σαν κανόνα.Γενικά καλό είναι να μην το παρακάνεις και συνηθίζεις τον οργανισμό σε τραβηγμένους κιρκαδικούς ρυθμούς,γιατί όταν θα πας να γράψεις θα πρέπει να σηκωθείς 7 με 7:30 βαριά,οπότε βάλε και ένα 7ωρο ύπνο,θα πρέπει να πέφτεις για ύπνο 12 με 1 το πολύ-πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Ναι. Τις καθημερινές όταν έχουμε σχολείο κοιμάμαι συνήθως στις 1:30 ή το αργότερο στις 2:30. Τώρα που δεν έχουμε μένω και ως τις 4:00. Και φυσικά δεν διαβάζω μαθήματα που χρειάζονται αποστήθιση, αλλά λύνω ασκήσεις σε μαθηματικά και φυσικοχημείες. Είναι άλλωστε και η κατεύθυνση μου τέτοια.


Βέβαια μετά ξυπνάω στο μεσημεριανό, χαχα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Μέχρι τώρα που είμαι Β Λυκείου, δεν έχει χρειαστεί να κάνω κανένα τρελό ξενύχτι, αλλά και να θέλω, δεν μπορώ να λειτουργήσω την νύχτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

λοιπόν

Νεοφερμένος

Η λοιπόν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Εγώ μέχρι πέρυσι έτσι ήμουν. Αλλά φέτος έχω τρελό διάβασμα... Οπότε ναι, υπάρχουν βράδια που ξενυχτάω. Τώρα στις γιορτές κοιμάμαι το αργότερο 11 και ξυπνάω από μόνη μου κατά τις 08.30 φρεσκότατη... Αλλά νομίζω ότι λειτουργώ καλύτερα όταν ξυπνάω το πρωί για να διαβάσω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μπααα... σχεδόν ποτέ. :angelnot:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,802 μηνύματα.
Τωρα με τα καθημερινα φροντιστηρια (+μεταφορα λεωφορειου!) ο μονος χρονος που μου απομενει για διαβασμα ειναι απο τις 9 το βραδυ και μετα..Το θεμα ειναι οτι παραπανω απο τις 12 δεν αντεχω εχοντας ως αποτελεσμα να μην διαβαζω οσο πρεπει και να τρεχω σαν τρελος τα Σ/Κ να βγαλω οτι δεν μπορουσα. Έχει κανενας αλλος αυτο το προβλημα; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

peinaw_zw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο peinaw_zw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Μόνο σε ορισμένες περιπτώσεις ξενυχτάω.Γενικά το αποφεύγω.Οι καλύτερες ώρες για διάβασμα-για μένα- είναι 8-1το μεσημέρι (κάπου εκεί ανάμεσα) και μετά τις 8 το βράδυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elinaki97

Νεοφερμένος

Η Roxanne αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Νέο Πετρίτσι (Σέρρες). Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Τωρα με τα καθημερινα φροντιστηρια (+μεταφορα λεωφορειου!) ο μονος χρονος που μου απομενει για διαβασμα ειναι απο τις 9 το βραδυ και μετα..Το θεμα ειναι οτι παραπανω απο τις 12 δεν αντεχω εχοντας ως αποτελεσμα να μην διαβαζω οσο πρεπει και να τρεχω σαν τρελος τα Σ/Κ να βγαλω οτι δεν μπορουσα. Έχει κανενας αλλος αυτο το προβλημα; :hmm:

Πωωω ultra ακριβώς το ίδιο θέμα έχω κι εγώ.Επειδή όμως ο χρόνος σε αυτή τη χρονιά είναι πολύτιμος εγώ ενδιάμεσα πχ απο τις 2 και κάτι έως τις 3 και μισή που έχω μάθημα συνήθως επενδύω αυτό το χρόνο στο να βγάλω λίγη ύλη ή περιμένοντας το λεωφορείο φοράω ακουστικά και διαβάζω καμιά ιστορία η κανά γνωστό.Πιστεύω ότι καλό είναι επίσης να αφιερώνεις το πολύ 4 ώρες την ημέρα προς το παρόν διότι είναι ακόμα νωρίς και αν επιχειρήσεις να κλείσεις 7ωρα από τώρα θα τα χεις παίξει αρκετά σύντομα.Ευθύνη επιπλέον του φροντιστηρίου είναι να σου βγάζει την ύλη σωστά και η μελέτη σου για εκεί να είναι παραγωγική και όχι επιφανειακή απλά για να ανταπεξέλθεις στην εξέταση της επόμενης μέρας.Εμείς βγάζουμε την ύλη με ''μεσογειακούς'' ρυθμούς(όπως μας τονίζει και το αγροτικό ζήτημα :P )αλλά πρόκειται για αποτελεσματική διδασκαλία που με αφήνει με 3-4 ώρες μελέτης στο σπίτι εκ των οποίων η μία είναι για τις ασκήσεις κατεύθυνσης του σχολείου η για επαναλήψεις.Το σ/κ βέβαια είναι μια καλή ευκαιρία για επιπλέον μελέτη αλλά όχι και να τρέχεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Εγώ πάλι το βράδυ δεν μπορώ να διαβάσω (να λύσω ασκήσεις) γιατί θεωρία οκ αντέχω να διαβάσω. Όμως όταν έχω ασκήσεις προτιμώ να ξυπνήσω πιο νωρίς (πχ σήμερα ξύπνησα στις 4) για να διαβάσω και γενικώς καθημερινά ξυπνάω 5:30-6:00 για να ξυπνήσω, να λύσω καμμία άσκηση κτλ. Πιστεύω πως το διάβασμα το πρωί είναι πολύ πιο καλό και αποδοτικό.

σημ: φέτος παρατηρησα πως η ιδανική μου ώρα για διάβασμα μαθηματικών είναι απ'τις 9 και μετά. Γύρω στις 4 το απόγευμα κοιτάω τις ασκήσεις και λέω "Ο χριστός και η μάνα του τι έβαλε πάλι" και όταν τις ξανακοιτάω γύρω στις 9 λέω "Γιατί βάζει τόσο γελοία;" :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Στρουφιτα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Στρουφιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 251 μηνύματα.
Πολυ συχνα, ξεχνιομουνα
και μετα επρεπε να διαβαζω μεχρι τις 1:00
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Στην γ λυκειου καποιες φορες θα ξενυχτισεις αλλιως δε γινεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Ου, πολύ συχνά.
Όχι μόνο για το σχολείο αλλά και τα εξωσχολικά. :happy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Στην γ λυκειου καποιες φορες θα ξενυχτισεις αλλιως δε γινεται
Δεν το λες και απαραίτητο αλλά συμβαίνει να ξενυχτάνε πολλοί με τις πανελλήνιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleop

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kleop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,469 μηνύματα.
επειδή είμαι πρωινός τύπος ολή την χρονιά ξενύχτησα λίγες φορές γιατί δεν άντεχα.Αντίθετα σηκωνόμουν πολύ πρωί για να βγεί το πρόγραμμα.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolascy

Νεοφερμένος

Ο nikolascy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Τις καθημερινες διαβαζω το πολυ μεχρι τις 10 το βραδυ. Το Σαββατο ομως μου αρεσει να ξενυχταω διαβαζοντας τις θεωριες πχ της βιολογιας (:inlove: ) . Αλλα το κανω περισσοτερο απο ενδιαφερον παρα απο ελλειψη χρονου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kurosaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kurosaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 286 μηνύματα.
Όταν λέμε σπάνια, μια φορά στα 3 χρόνια κατά προσέγγιση. Μισώ το νυχτερινό διάβασμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Η νυχτα ειναι να διαβαζεις κατι χαλαρο οχι να αποστηθιζεις εννοιες η να λυνεις ασκησεις. Το πρωι το μυαλο ειναι πιο φρεσκο, αν εχεις κανει καλο υπνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

filomathis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο filomathis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Το θεμα ειναι πως προσωπικα και να ξενυχτισω,επειδη ειναι ξυπνιος απο τισ 7:30 στης 12(το βραδυ) θα σερνομαι με αποτελεσμα να μην κανω παραγωγικο διαβασμα οποτε προτιμω να κοιμαμαι περισσοτερο αλλα οταν διαβαζω να βγαινει δουλεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akenef

Νεοφερμένος

Η Νεφέλη Ακεζίδη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Εγώ συγκεντρώνομαι πολύ καλύτερα το βράδυ (λόγω του ότι το σπίτι μου είναι μικρό και συνήθως το πρωί γίνεται πολλή φασαρία)! Πολλές φορές ξενυχτάω διαβάζοντας κυρίως μαθήματα αλλά και λογοτεχνία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top