Ξενυχτάτε διαβάζοντας;

Ξενυχτάτε για να διαβάσετε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 331)
  • Ναι

    Ψήφοι: 52 15.7%
  • Αρκετές φορές

    Ψήφοι: 58 17.5%
  • Συχνά

    Ψήφοι: 38 11.5%
  • Σπάνια

    Ψήφοι: 92 27.8%
  • Όχι

    Ψήφοι: 91 27.5%

veroniCa^

Νεοφερμένος

Η veroniCa^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
και γω θεωρητικη ειμαι... αστα... ειναι και το προβλημα οτι ολα πρεπει να τα αποστηθιζουμε και αυτο δεν ειναι δυνατο να γινει αν δεν εχεις καθαρο μυαλο
αυτό! άντε να μάθεις ιστορία με το μυαλό κουρασμένο! απλά δεν γίνεται!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Θα ξενυχτήσω σήμερα διαβάζοντας φυσική... Τέλεια :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Θα ξενυχτήσω σήμερα διαβάζοντας φυσική... Τέλεια :/

ΚΑλή ιδέα!
να διαβάσω κι εγώ λίγο ηλεκτρομαγνητισμό! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos Sitys

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Nikos Sitys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

veroniCa^

Νεοφερμένος

Η veroniCa^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 75 μηνύματα.

shadegr

Νεοφερμένος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Ναι, σήμερα για παράδειγμα έγραφα κείμενα κατεύθυνσης, δεν κοιμήθηκα καθόλου. Δεν ξέρω από που έχω αυτή τη στιγμή ενέργεια και δεν έχω πέσει ακόμα για ύπνο, αλλά και χθες έκανα ελάχιστο, της τάξεως των 2:30 ωρών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spurakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο spurakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 325 μηνύματα.
προχθες απο τις 3 μεχρι τις 7 τα ξημερωματα εκανα μαθηματικα.μπορω να πω οτι εμεινα εκπληκτος απο το γεγονος οτι εκατσα 4 ωρες χωρις να νυσταζω και αφεθηκα στην μαγεια των αριθμων! :P:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shadegr

Νεοφερμένος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Ααααα, η μαγεία της νιότης....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το θέμα ειναι οτι μετα ξυπνας σαν ς τελικο να ουμ .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanelliniesSuck

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Λίζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 364 μηνύματα.
Παιδιά, δεν ξέρω τι λέτε, αλλά εγώ δεν ξενυχτάω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ampalea4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 120 μηνύματα.
λίγες φορές, και αν καίγομαι πολύ... προτιμώ να πάω μια μερα αδιαβαστος σε σχολειο/φροντιστηριο και να το αναπληρωσω, παρά να χάσω τον πολύτιμο ύπνο!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiannosFloyd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GiannosFloyd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πόρτο Λάγος (Ξάνθη). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
E όχι δα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Τα τελευταία 2 χρόνια (όταν μπήκα στο λύκειο) το διάβασμα μου ήταν 2,5 - 3 ώρες πάντα.

Μία φορά σκέφτηκα να δοκιμάσω να διαβάσω μέχρι αργά για να δω πως είναι γενικά. Οπότε ήμουν λίγο πιο χαλαρός την διάρκεια της ημέρας και κατά τις 10 ξεκινάω...

Και το αποτέλεσμα ήταν σκέτη καταστροφή γιατί όχι μόνο ο νους δεν ανταποκρίνονταν, χάνεις και την αίσθηση του χρόνου, οπότε το πρωί νυστάζεις και δεν μπορείς να κάνεις μάθημα, το μεσημέρι πάλι νυστάζεις γιατί δεν κοιμήθηκες το βράδυ και γενικά έτσι περίπου έχασα δύο ολόκληρες μέρες!!! (Την ίδια την μέρα που ξενύχτισα και την επόμενη)

Δεν πρόκειται να το ξανακάνω!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Melania~

Περιβόητο μέλος

Η Insomnia ♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,354 μηνύματα.
Εξαρτάται τις περιστάσεις! Άμα μπορώ και έχω την ευκαιρία ή έστω επειδή χρειάζεται θα το κάνω δεν έχω πρόβλημα! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πιστεύω πως το ξενύχτι στην τρίτη λυκείου είναι αναγκαίο κακό. Πολλά παιδιά που ξέρω για να ανταπικριθούνε στο βαρύ τους πρόγραμμα διάβαζαν και μέχρι τη 1, μεχρι της 2, μεχρι τις 3... Και φυσικά δεν κάθονταν τσάμπα. Είχε αποτέλεσμα η όλη διαδικασία. Κάθονταν κανονικά και έλυναν ασκήσεις που αν δεν τις έλυναν δε θα υπήρχε χρόνος την άλλη μέρα για να τις κάνουν και θα πήγαιναν στο φροντιστήριο χωρίς ασκήσεις.

"Ε, δεν έγινε και τίποτα να πας αδιάβαστος" θα μου πείτε... Το θέμα είναι ότι το ξενύχτι δεν συνέβαινε τυχαία ή όποτε προκύψει. Συνέβαινε τις ζώρικες μέρες. Ας πούμε ήταν αναγκαστικό κάθε Τρίτη. Δηλαδή έπρεπε ΚΑΘΕ Τετάρτα να πάει αδιάβαστος/η; Ναι, ένιωθαν κουρασμένα, εξουθενωμένα. Αυτό φαίνονταν στα μάτια τους. Και την επόμενη μέρα μια χαρά επιδόσεις είχαν. Και πρόκοψαν και πραγματοοίησαν τους στόχους τους.

Να πω ότι ξενυχτούσαν μόνο και μόνο επειδή υπάρχει το όριο των 24 ωρών σε κάθε μέρα και όχι επειδή την υπόλοιπη μέρα κωλοβαρούσαν.

Μπορεί οι επιδόσεις το βράδυ να πέφτουν. Γι' αυτό και για το βράδυ αφήνουμε αν μπορούμε "πιο εύκολα" μαθήματα.

Δηλαδή, ως αναφορά την αναπόφευκτη τρίτη λυκείου, νομίζω πως το ξενύχτι είναι απαραίτητο(εξαρτάται και από τι στόχο έχεις βάλει), είναι αναγκαίο κακό. Είναι μία από τις θυσίες που απαιτούν οι πανελλήνιες. Εξάλλου, μόνο για ένα χρόνο θα είναι. Για το πανεπιστήμιο δεν έχω γνώμη οπότε δε λέω τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstas211t

Νεοφερμένος

Ο kwstas211t αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Βασικά αναλόγως τον άνθρωπο ....εγώ φέτος που έδωσα πανελληνιες διάβαζα μετά το σχολείο και τα πρωϊνά πριν το σχολείο όποτε ξυπνούσα :D 5-6 ....Δοκίμασα το βράδυ αλλα δε μου έβγαινε σε κάτι καλό και αποδοτικό ...οπότε το πήγα διαφορετικά (ξεκίνησαν κατι φιλοι μου και άρχισα και εγώ!!) Ομως κατα τι γνωμη το χειρότερο είναι να διαβάζεις στο σχολείο ....ΠΟτε!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Όχι. Ποτέ. Όση αγωνία και να έχω και κόλλημα, το βράδυ βάζω Stop και συνεχίζω όλη την επόμενη μέρα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niki K.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Niki K. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Από προσωπική εμπειρία;)....το ξενύχτι και από μόνο του,αλλά ειδικά σε συνδυασμό με καφέ,εντείνει το άγχος και μπορεί να προκαλέσει τρελή κούραση για μέρες, ακόμα και βδομάδες και έτσι δεν βοηθά και πολύ στο να πετύχει κανείς το στόχο του...είναι μάταιο αφού αν ξενυχτήσεις συνεχόμενες μέρες, ο οργανισμός σου σε αναγκάζει να τις αναπληρώσεις(ακόμα και αν είσαι επίμονος και συνεχίζεις να κάθεσαι πάνω από το βιβλίο σου με αποτέλεσμα να σε παίρνει ο ύπνος στο γραφείο:P) με πολύ παραπάνω ύπνο και ξεκούραση από το κανονικό....άρα όπως και να έχει και κουράζεσαι απίστευτα,άρα μειώνονται οι επιδόσεις σου και η συγκέντωσή σου, και χάνεις πολύ περισσότερο χρόνο από το διάβασμά σου,παρόλο που έχεις την ψευδαίσθηση ότι επειδή ξενυχτάς διαβάζοντας κάνει το σωστό και βγαίνεις κερδισμένος...
Ευεργετικός και απαραίτητος ο βραδινός ύπνος...
και ΔΥΣΤΥΧΩΣ δεν αναπληρώνεται από'τι ακούγεται...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top