Ξανά Πανελλήνιες ή να μείνω στη σχολή;

ShatteredIce

Δραστήριο μέλος

Η ShatteredIce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 573 μηνύματα.
Από τη στιγμή που δε σ'αρέσει,μην το σκέφτεσαι.Ναι,όντως μπορεί και όταν μπεις (που θα μπεις :)) στην Αγγλική Φιλολογία να ξενερώσεις αλλά το ότι σου αρέσει σαν αντικείμενο θα σου δίνει κίνητρο για να βλέπεις τα άσχημα όμορφα και πάνω απ'όλα θα ελπίζεις πως τα καλύτερα θα 'ρθουν.Σε μια σχολή που δε σ'αρέσει,τα άσχημα τα βλέπεις ασχημότερα και ακόμα και τα ωραία τα βλέπεις άσχημα καμιά φορά.Μη σκέφτεσαι ότι θα χάσεις δύο χρόνια γιατί δε χάνεις κάτι.Η ζωή σου θα συνεχίζεται κανονικά όπως κι αν παρέμενες στο Ιστορικό.Τα δύο χρόνια δεν είναι τίποτα μπροστά στα 40+ χρόνια που θα έχανες κάνοντας μια δουλειά που δε σ'αρέσει και σκεπτόμενη τι θα γινόταν αν...είχες ξαναδώσει πανελλήνιες.Δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα από το να ξυπνήσεις μια μέρα στα 40 (τυχαία ηλικία) γεμάτη απωθημένα και καταπιεσμένες επιθυμίες γιατί δεν τόλμησες να κάνεις αυτό που ήθελες.Δεν ξέρω αν η σχολή θα είναι τελικά αυτό που φαντάζεσαι αλλά ακόμα κι αν δεν είναι,θα είναι επιλογή σου και θα την έχεις υποστηρίξει.Εύχομαι καλή επιτυχία,αν τελικά ξαναδώσεις :)

ευχαριστώ πολύ:) με εμψυχώνεις:D
αυτό θα κάνω, το έχω πάρει απόφαση.. είχα κάποιες αναστολές αρχικά λόγω 2ων πανελληνίων, ηλικίας κλπ αλλά έχεις απόλυτο δίκιο. τώρα τα βλέπω πολύ θετικά και..καλή μου επιτυχία!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,102 μηνύματα.
Eπειδή έδωσα 2 φορές πανελλαδικές (2004-05) πιστεύω ότι είναι χαζομάρα να αφήνεις μια σχολή πίσω σου και να να ξαναδίνεις ελπίζοντας πως θα πιάσεις φέτος την βάση (ειδικά για αυτούς που στοχεύουν υψηλόβαθμες σχολες). Πιστεύω ότι πάνω από το 18.8 παίζει σημαντικό ρόλο ο παράγοντας τύχη με αυτό το σύστημα. Μια ενδεχόμενη δεύτερη αποτυχία είναι πολύ χειρότερη ψυχολογικά από την πρώτη (γιατί ήδη έχεις χάσει 2 εξάμηνα από τις σπουδές).
Την Αγγλική λογικά την πιάνεις αλλά θεωρώ λάθος να αφήσεις αυτή την σχολή που είσαι τώρα.

______
Όσο αφορά την αγγλική φιλολογία αν έχεις λεφτά να ανοίξεις φροντιστήριο δικό σου πήγαινε με 1000 αλλιώς την δουλειά μπορείς να την κάνεις με το proficiency. Δυστυχως τα λεφτά που μπορείς να βγάλεις με την διδασκαλία των αγγλικών ως υπαλληλος είναι ελάχιστα και είναι μια πολύ αβέβαιη δουλειά. Το ίδιο ισχύει και για την αρχαιολογία παρόλα αυτά πιστεύω θα είσαι σε καλύτερη μοίρα σε αυτή την σχολή που είσαι τώρ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,963 μηνύματα.
Πάντως ένα Τμήμα Πανεπιστημίου, δεν "φαίνεται" μέσα από τα μαθήματα του Οδηγού Σπουδών και πολλές φορές η φαντασία "οργιάζει"... σε σχέση με την Ελληνική Πανεπιστημιακή πραγματικότητα δεδομένου, ότι πολλά πράγματα στην χώρα μας φαίνονται κομψά μόνο στα χαρτιά!

Μην ονειροπωλείτε αλλά προσγειωθείτε! Κανένα Τμήμα δεν είναι τέλειο και παντού υπάρχουν θετικά και αρνητικά. Ειδικά στην χώρα μας με την τόση παθογένεια που έχουμε στα Πανεπιστήμια, τα αρνητικά είναι λίγο περισσότερα. Ένα σημαντικό σημείο που δεν πρέπει να ξεχνάτε είναι ότι οι καθηγητές Πανεπιστημίου στην χώρα μας, στην πλειοψηφία τους είναι κακό είδος δημοσίων υπαλλήλων - γραφειοκρατών που ενδιαφέρονται μόνο για το μισθό τους, τις καρέκλες τους και καθόλου για τους φοιτητές. Ίσα-ίσα που θεωρούν τους φοιτητές ενοχλητικούς "πελάτες". Μια μειοψηφία ανθρώπων από τους καθηγητές τιμάει τον καθηγητικό τίτλο που κατέχει.

Θα ήθελα να κάνω μια επισήμανση για να είμαστε σωστοί, επειδή βλέπω το λάθος αυτό αρκετά εδώ στο φόρουμ. Με τις πανελλήνιες, δεν εισαγόμαστε σε Σχολή αλλά σε Τμήμα. Στην Ελλάδα με το μέχρι ώρας μοντέλο σπουδών, μια Σχολή είναι μια ακαδημαϊκή μονάδα που περιέχει ομοειδή Τμήματα σε διαφορετικούς κλάδους μιας επιστήμης. Δηλ., τα Τμήματα μιας Σχολής έχουν κοινό παρονομαστή σε πολλά μαθήματα του προγράμματος σπουδών τους. Για παράδειγμα στην Σχολή Επιστημών Υγείας συνήθως ανήκουν τα Τμήματα Ιατρικής, Κτηνιατρικής, Οδοντιατρικής και Φαρμακευτικής. Στην Σχολή Θετικών Επιστημών ανήκουν τα Τμήματα Μαθηματικών, Φυσικής, Βιολογίας, Χημείας, Γεωλογίας, Πληροφορικής, Επιστήμης Υλικών. Στην Πολυτεχνική Σχολή,...κτλ. Δηλ., το κάθε Τμήμα χορηγεί ένα διαφορετικό πτυχίο Πανεπιστημίου και έχει ένα πρόγραμμα σπουδών "σπασμένο" σε κατευθύνσεις. Προϊστάμενη αρχή του Τμήματος είναι ο Πρόεδρος, της Σχολής είναι η Κοσμητεία και της Κοσμητείας (μαζί με τις άλλες Κοσμητείες του Πανεπιστημίου) είναι το Πρυτανικό Συμβούλιο μαζί με τον Πρύτανη του Πανεπιστημίου. Συνεπώς μην ανοίγετε θέματα με τίτλο «Σε ποια σχολή να περάσω». Το σωστό είναι «Σε ποιο Τμήμα να περάσω»...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ShatteredIce

Δραστήριο μέλος

Η ShatteredIce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 573 μηνύματα.
Πάντως ένα Τμήμα Πανεπιστημίου, δεν "φαίνεται" μέσα από τα μαθήματα του Οδηγού Σπουδών και πολλές φορές η φαντασία "οργιάζει"... σε σχέση με την Ελληνική Πανεπιστημιακή πραγματικότητα δεδομένου, ότι πολλά πράγματα στην χώρα μας φαίνονται κομψά μόνο στα χαρτιά!

Μην ονειροπωλείτε αλλά προσγειωθείτε! Κανένα Τμήμα δεν είναι τέλειο και παντού υπάρχουν θετικά και αρνητικά. Ειδικά στην χώρα μας με την τόση παθογένεια που έχουμε στα Πανεπιστήμια, τα αρνητικά είναι λίγο περισσότερα. Ένα σημαντικό σημείο που δεν πρέπει να ξεχνάτε είναι ότι οι καθηγητές Πανεπιστημίου στην χώρα μας, στην πλειοψηφία τους είναι κακό είδος δημοσίων υπαλλήλων - γραφειοκρατών που ενδιαφέρονται μόνο για το μισθό τους, τις καρέκλες τους και καθόλου για τους φοιτητές. Ίσα-ίσα που θεωρούν τους φοιτητές ενοχλητικούς "πελάτες". Μια μειοψηφία ανθρώπων από τους καθηγητές τιμάει τον καθηγητικό τίτλο που κατέχει.

Θα ήθελα να κάνω μια επισήμανση για να είμαστε σωστοί, επειδή βλέπω το λάθος αυτό αρκετά εδώ στο φόρουμ. Με τις πανελλήνιες, δεν εισαγόμαστε σε Σχολή αλλά σε Τμήμα. Στην Ελλάδα με το μέχρι ώρας μοντέλο σπουδών, μια Σχολή είναι μια ακαδημαϊκή μονάδα που περιέχει ομοειδή Τμήματα σε διαφορετικούς κλάδους μιας επιστήμης. Δηλ., τα Τμήματα μιας Σχολής έχουν κοινό παρονομαστή σε πολλά μαθήματα του προγράμματος σπουδών τους. Για παράδειγμα στην Σχολή Επιστημών Υγείας συνήθως ανήκουν τα Τμήματα Ιατρικής, Κτηνιατρικής, Οδοντιατρικής και Φαρμακευτικής. Στην Σχολή Θετικών Επιστημών ανήκουν τα Τμήματα Μαθηματικών, Φυσικής, Βιολογίας, Χημείας, Γεωλογίας, Πληροφορικής, Επιστήμης Υλικών. Στην Πολυτεχνική Σχολή,...κτλ. Δηλ., το κάθε Τμήμα χορηγεί ένα διαφορετικό πτυχίο Πανεπιστημίου και έχει ένα πρόγραμμα σπουδών "σπασμένο" σε κατευθύνσεις. Προϊστάμενη αρχή του Τμήματος είναι ο Πρόεδρος, της Σχολής είναι η Κοσμητεία και της Κοσμητείας (μαζί με τις άλλες Κοσμητείες του Πανεπιστημίου) είναι το Πρυτανικό Συμβούλιο μαζί με τον Πρύτανη του Πανεπιστημίου. Συνεπώς μην ανοίγετε θέματα με τίτλο «Σε ποια σχολή να περάσω». Το σωστό είναι «Σε ποιο Τμήμα να περάσω»...

καλά λεπτολόγε! αφού αυτό σε πείραξε :D ας το πούμε <<τμήμα>> :D

Κάνεις μεγάλη μαλακία (σου μιλάω σαν συμφοιτητής με αμεσότητα λόγου :P) που παρατάς την σχολή σου επειδή σου παρουσιάστηκε ένα «εμπόδιο». Σκέψου ότι σε κάθε σχολή θα υπάρξουν θετικά και αρνητικά. Στα αρνητικά τι θα κάνεις; Θα σηκώνεσαι να πηγαίνεις να ξαναδίνεις πανελλήνιες; Γι' αυτό κάθησε στα αυγά σου, διάβασε όσο είναι καιρός και πιστεύω ότι θα πάνε καλά. Να ξέρεις ότι το ενδιαφέρον σε μια σχολή αρχίζει από το 3ο έτος και μετά, αλλά για να μπορείς να ανταπεξέλθεις ουσιαστικά, θα πρέπει στα πρώτα έτη να έχεις αποκτήσει καλές βάσεις από τον κορμό. Η ζωή είναι αγώνας και δεν θα πρέπει να τα παρατάμε σε μια πρώτη δυσκολία. Όλοι λίγο πολύ περάσαμε από φάσεις ξενέρωσης και βαρεμάρας, όπου για να διάβασεις ήθελες ενέσεις. Αλλά καθήσαμε κάτω, τα πήραμε ξανά από την αρχή κάνοντας μικρά βήματα πάντα με την ηθική στήριξη γονέων και φίλων. Δεν γίνεται να σου αρέσουν όλα τα μαθήματα του προγράμματος σπουδών το ίδιο. Πάντα υπάρχουν ενδιαφέροντα αλλά και ανιαρά μαθήματα. Πολλές φορές ένα ενδιαφέρον μάθημα γίνεται ανιαρό λόγω διδάσκοντα.

Eπειδή έδωσα 2 φορές πανελλαδικές (2004-05) πιστεύω ότι είναι χαζομάρα να αφήνεις μια σχολή πίσω σου και να να ξαναδίνεις ελπίζοντας πως θα πιάσεις φέτος την βάση (ειδικά για αυτούς που στοχεύουν υψηλόβαθμες σχολες). Πιστεύω ότι πάνω από το 18.8 παίζει σημαντικό ρόλο ο παράγοντας τύχη με αυτό το σύστημα. Μια ενδεχόμενη δεύτερη αποτυχία είναι πολύ χειρότερη ψυχολογικά από την πρώτη (γιατί ήδη έχεις χάσει 2 εξάμηνα από τις σπουδές).
Την Αγγλική λογικά την πιάνεις αλλά θεωρώ λάθος να αφήσεις αυτή την σχολή που είσαι τώρα.

______
Όσο αφορά την αγγλική φιλολογία αν έχεις λεφτά να ανοίξεις φροντιστήριο δικό σου πήγαινε με 1000 αλλιώς την δουλειά μπορείς να την κάνεις με το proficiency. Δυστυχως τα λεφτά που μπορείς να βγάλεις με την διδασκαλία των αγγλικών ως υπαλληλος είναι ελάχιστα και είναι μια πολύ αβέβαιη δουλειά. Το ίδιο ισχύει και για την αρχαιολογία παρόλα αυτά πιστεύω θα είσαι σε καλύτερη μοίρα σε αυτή την σχολή που είσαι τώρ.

με τον αισιόδοξο λόγο στο στόμα είστε :D:D:D
εσάς τους δύο δεν σας ακούω καθόλου γιατί με αποθαρρύνετε :D την πήρα την απόφαση μου πλέον;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Δεν είναι τυχαίο όμως ότι οι μεγαλύτεροι λένε το ίδιο....:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ShatteredIce

Δραστήριο μέλος

Η ShatteredIce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 573 μηνύματα.
Δεν είναι τυχαίο όμως ότι οι μεγαλύτεροι λένε το ίδιο....:whistle:

δεν είναι από θεωρητική όμως που μόνο 1ο πεδίο μας επιτρέπει και τίποτα άλλο:D
εκείνοι είχαν τόσα επαγγέλματα να επιλέξουν από την αρχή, και εγώ μια λάθος διαχείριση έκανα που δεν δήλωσα αγγλικά:) αλλά ποτέ δεν είναι αργά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Και εγώ που είμαι μεγάλη, και ήμουν και από θεωρητική συμφωνώ μαζί τους..Τα πράγματα ποτέ δεν είναι όπως τα βλέπουμε στον οδηγό σπουδών, αν δεν σου αρέσει θα χτυπάς το κεφάλι σου, είναι ρίσκο...
Χώρια που ειδικά η αγγλική φιλολογία έχει θέμα με όλες αυτές τις επάρκειες που δίνονται δεξιά και αριστερά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ShatteredIce

Δραστήριο μέλος

Η ShatteredIce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 573 μηνύματα.
Και εγώ που είμαι μεγάλη, και ήμουν και από θεωρητική συμφωνώ μαζί τους..Τα πράγματα ποτέ δεν είναι όπως τα βλέπουμε στον οδηγό σπουδών, αν δεν σου αρέσει θα χτυπάς το κεφάλι σου, είναι ρίσκο...
Χώρια που ειδικά η αγγλική φιλολογία έχει θέμα με όλες αυτές τις επάρκειες που δίνονται δεξιά και αριστερά!

έχω κοιτάξει τα μαθήματα που διδάσκονται στο πανεπιστήμιο και έχω πάει κιόλας να παρακολουθήσω μαθήματα της αγγλικής στο καποδιστριακό και μου άρεσαν αρκετά, επίσης αγαπάω τα αγγλικά + proficiency, οπότε τι άλλο θέλω; και έχω περισσότερες πιθανότητες αποκατάστασης από το να γίνω φιλόλογος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Εσύ ξέρεις πολύ καλύτερα τι θέλεις, εμείς απλά τα βλέπουμε ως τρίτοι τα πράγματα!
Πάντως και από αγγλική φιλολογία, πάλι φιλόλογος βγαίνεις, απλά άλλης γλώσσας! :)

Ό,τι και να αποφασίσεις πάντως, καλή επιτυχία!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ShatteredIce

Δραστήριο μέλος

Η ShatteredIce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 573 μηνύματα.
Εσύ ξέρεις πολύ καλύτερα τι θέλεις, εμείς απλά τα βλέπουμε ως τρίτοι τα πράγματα!
Πάντως και από αγγλική φιλολογία, πάλι φιλόλογος βγαίνεις, απλά άλλης γλώσσας! :)

+ μεταφραστης + διερμηνέας ελληνικής<-> αγγλικής
και φιλόγογος με περισσότερες προοπτικές :D
----------------------------------------------------------------
ευχαριστώ πολύ:):):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

germ1984

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
Εγώ ψηφίζω Ιστορία-Αρχαιολογία...Πάντα μου άρεσε το Tomb Raider :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ShatteredIce

Δραστήριο μέλος

Η ShatteredIce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 573 μηνύματα.
Εγώ ψηφίζω Ιστορία-Αρχαιολογία...Πάντα μου άρεσε το Tomb Raider :P

ωραίο επιχείρημα:D:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Εγώ ψηφίζω Ιστορία-Αρχαιολογία...Πάντα μου άρεσε το Tomb Raider :P
Ο Σλήμαν πρέπει να'ταν τάβλα με σόρτς και τοπάκι.

Πάντως αμα δε λυπάσαι τα δύο(?) χαμένα χρόνια,ξαναδώσε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Εγώ ψηφίζω Ιστορία-Αρχαιολογία...Πάντα μου άρεσε το Tomb Raider :P
Εγώ πάλι,ψηφίζω Αγγλική Φιλολογία. :P

Επειδή διάβασα και διάφορα που είπαν για τις καθηγήτριες αγγλικών,ότι θέλει να έχεις δικό σου φροντιστήριο κλπ κλπ.

Γιατί πιστεύετε ότι ως Ιστορικός θα έχει καλύτερη αποκατάσταση or sth? :confused: Καλά ως Αρχαιολόγος δεν το συζητώ καν. :hmm:

Και εκτός των άλλων η κοπέλα είναι ήδη στο δεύτερο εξάμηνο στη σχολή της και βλέπει ότι δεεν.

Δηλαδή δεν είναι ότι δεν είχε καμία επαφή με την σχολή,ότι δεν προσπάθησε να προσαρμοστεί,ή κάτι τέτοιο.

Έχει κάνει μαθήματα,όπως επίσης έχει (προφανώς) δώσει και κάποια από αυτά στην εξεταστική.
Ε τι άλλο να κάτσει να περιμένει δηλαδή? :worry:

@ShatteredIce: Να ξαναδώσεις του χρόνου αν θέλεις. =)
Έτσι κι αλλιώς δεν πιστεύω ότι θα είναι τόσο δύσκολο να πιάσεις τα μόρια για την Αγγλική Φιλολογία.
Πέρυσι έδωσες,τα πήγες πολύ καλά,ίδια θα είναι η ύλη,σχολείο δεν θα έχεις,το λούκι των Πανελληνίων το έχεις ξαναπεράσει.
Ε προχώρα με χίλια. Good luck! xD
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ShatteredIce

Δραστήριο μέλος

Η ShatteredIce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 573 μηνύματα.
@ShatteredIce: Να ξαναδώσεις του χρόνου αν θέλεις. =)
Έτσι κι αλλιώς δεν πιστεύω ότι θα είναι τόσο δύσκολο να πιάσεις τα μόρια για την Αγγλική Φιλολογία.
Πέρυσι έδωσες,τα πήγες πολύ καλά,ίδια θα είναι η ύλη,σχολείο δεν θα έχεις,το λούκι των Πανελληνίων το έχεις ξαναπεράσει.
Ε προχώρα με χίλια. Good luck! xD

ευχαριστώ!! αυτό έχω αποφασίσει:):):)
good luck μου!! xD
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Εγώ πάλι,ψηφίζω Αγγλική Φιλολογία. :P

Επειδή διάβασα και διάφορα που είπαν για τις καθηγήτριες αγγλικών,ότι θέλει να έχεις δικό σου φροντιστήριο κλπ κλπ.

Γιατί πιστεύετε ότι ως Ιστορικός θα έχει καλύτερη αποκατάσταση or sth? :confused: Καλά ως Αρχαιολόγος δεν το συζητώ καν. :hmm:
Και οι άλλες ξένες φιλολογίες γαλλική-γερμανική σε σχέση με τα τρία τμήματα της Φιλοσοφικής που οδηγούν στο ΠΕ02 Φιλόλογων έχουν θεωρητικά πιο εύκολη αποκατάσταση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,102 μηνύματα.
με τον αισιόδοξο λόγο στο στόμα είστε :D:D:D
εσάς τους δύο δεν σας ακούω καθόλου γιατί με αποθαρρύνετε :D την πήρα την απόφαση μου πλέον;)

Εγώ είπα αν έχεις λεφτά να ανοίξεις δικό σου φροντιστήριο να πας με 1000 στα αγγλικά αν δεν έχεις και έχεις ως στόχο να δουλεύεις ως υπάλληλος αυτή τη δουλειά θα την κάνεις με το proficiency. (και τώρα).

Αυτό που σου λέω να κάνεις.

Να πάρεις σοβαρά την σχολή σου. Σε 2 χρόνια θα την βγάλεις. Στο τρίτο χρόνο δίνεις πανελλαδικές ή κατατακτήριες για αγγλική φιλολογία. Σε 6 -8 χρόνια από σήερα θα έχεις τελειώσει. Θα έχεις πολλά μόρια στον ΑΣΕΠ και πρακτικά θα μπορείς να δουλέψεις σε μόνιμες θέσεις δημόσιου και γιατί όχι να ανοίξεις το δικό σου φροντιστήριο αγγλικών.

π.σ. παράλληλα με την αγγλική φιλολογία μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακό να διεκδικήσεις μετά το πέρας της αγγλικής φιλολογίας διδακτορικό σε αγγλόφωνη γλώσσα να κάνεις ακαδημαϊκή καριέρα και .......


Αν παρατήσεις τώρα το αρχαιολογικό θα περάσεις του χρόνου πρώτο έτος αγγλική φιλολογία. Σε 4-5 χρόνια θα την βγάλεις. Θα δουλεύεις σε φροντιστήρια με μισθούς που δεν αντικατοπτρίζουν το πτυχίο σου

δεν είναι από θεωρητική όμως που μόνο 1ο πεδίο μας επιτρέπει και τίποτα άλλο:D
εκείνοι είχαν τόσα επαγγέλματα να επιλέξουν από την αρχή, και εγώ μια λάθος διαχείριση έκανα που δεν δήλωσα αγγλικά:) αλλά ποτέ δεν είναι αργά

Πιστεψε με σε καταλαβαίνω αλλά μερικές φορές πρέπει να σκεφτόμαστε όλα τα δεδομένα δε σου είπα να μη σπουδάσεις αγγλική φιλολογία σου πα να βγάλεις αυτή την σχολή πρώτα που είσαι τώρα.

Δεν ήμουν την θεωρητική. Προσωπικά την θεωρώ την πιο δύσκολη και απαιτητική κατεύθυνση (που απαιτεί και παπαγαλία αλλά και κριτική σκέψη). Το κακό όμως της θεωρητικής είναι ότι οδηγει σε αβέβαιες όσο αφορά την επαγγελματική αποκατάσταση σχολές. Ως κατεύθυνση προσφέρει αρκετές αρετές όπως το χάρισα της σωστής επικοινωνίας που είναι πολύ χρήσιμη σε ότι επάγγελμα και να διαλέξεις οποιαδήποτε κατεύθυνσης και πεδίου.

Από μικρός ήθελα να γίνω ιατρός (μικρόβιο που έχει και η sozi). Το 2004 έγραψα 17.600 μόρια και δήλωσα νοσηλευτική στο εκπα. Φοιτώ παράλληλα και δίνω πανελλαδικές το 2005 ξαναδίνω πανελλαδικές γράφω 18.600 περνάω πολλές σχολές και με πιέζουν να δηλώσω όχι όμως ιατρικη. Τους γράφω και συνεχίζω την νοσηλευτική το 2008 τελειώνω πάω στο στρατό τελειώνω και κάνω αίτηση σε ιδιωτική κλινική και παραλληλα προετοιμάζομαι για κατακτακτήριες. Διορίζομαι και δουλεύω δίνω εξετάσεις και δεν περνάω συμπληρώνω τα χαρτιά για τον ΑΣΕΠ (για θέση δημοσίου) και παράλληλα ξαναδιαβάζω για κατατακτήριες. Δίνω αυτόν τον Δεκέμβριο εξετάσεις και στο καπάκι έρχεται ο διορισμός μου και δουλεύω στο δημόσιο. Τον Ιανουάριο βγαίνουν τα αποτέλεσματα και μαθαίνω πως πέρασα (κατάφερα να κάνω αυτό που ήθελα). Παράλληλα δουλεύω στο δημόσιο τομέα βγάζω 1200+ το μήνα και δε με συντηρούν οι γονείς μου που κατά την γνώμη μου είναι αυτό που πρέπει να κυνηγήσει πρώτα ένας νέος άνθρωπος (ανεξαρτοποίηση από τους γονείς = ενηλικίωση)

Οι περισσότεροι νέοι ανθρώποι έχουν το πρόβλημα εύρεσης δουλειάς. Με τις επιλογές που έκανα αυτό το έχω ξεχάσει και παράλληλα αποκτώ κλινική εμπειρία που θα μου χρησιμέψει αργότερα ως ιατρό (η δουλειά είναι το καλύτερο σχολείο).


Τα κατάφερα αλλά με τίμημα να σπουδάσω 3 χρόνια (σιγά την θυσία) παραπάνω μπορούσα να διαλέξω πιο εύκολο δρόμο να πάω στο εξωτερικό ιατρική (μου το είχαν προτείνει) το 2005 αρνήθηκα και συνέχισα τον δρόμο και σήμερα βγαίνω δικαιωμένος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aitherovamwnas

Νεοφερμένος

Η Aitherovamwnas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Εσύ όμως Fockos ήσουν στην Νοσηλευτική, σχολή που είχε άμεση σχέση με το επάγγελμα του γιατρού που ήθελες.Η κοπέλα θέλει αγγλική φιλολογία και είναι αρχαιολογικό(τελείως άσχετα).Εσύ αν είχες περάσει μαθηματικό ή φυσικό ας πούμε, θα καθόσουνα ή θα ξανάδινες εξετάσεις??Θα μπορούσες να την τελειώσεις τη σχολή στα 4 χρόνια ή επειδή ακριβώς δεν θα σου άρεσε θα άφηνες μαθήματα?Επίσης αν είναι ποτέ δυνατόν, ξαναέδινες εξετάσεις και παρακολουθούσες και σχολή ταυτόχρονα????Προσπάθησες να συνδυάσεις φοιτητική ζωή με γ λυκείου?????Πολύ δύσκολα πράγματα, εγώ είμαι της άποψης ότι κάτι ή το κάνεις ή δεν το κάνεις:)
(Τα λέω όλα αυτά γιατί και εγώ βρίσκομαι στην ίδια θέση:( και την καταλαβαίνω την κοπέλα τι περνάει, για άλλη σχολή όμως)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

unknown_gr

Νεοφερμένος

Ο unknown_gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καρλόβασι (Σάμος). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
ολα αυτα περι ανωτερης σχολης ειναι βλακιες,το θεμα ειναι να σου αρεσει η σχολη που εισαι και οχι ποσο ευκολα θα βρεις δουλεια μετα,αν δεν σου αρεσει αυτο που κανεις θα εισαι δυστυχισμενος μια ζωη.Ποτε δεν ειναι αργα για τιποτα...αν δεν σου αρεσει καθολου η σχολη σου τοτε ξαναδωσε,αλλα γιατι και εγω εχω βρεθει στο ιδιο διλημα να ξερεις οτι τα ενδιαφερον μαθηματα αρχιζουν απο το 3ο ετος και μετα. Βεβαια η επιλογη ειναι δικη σου και χριαζεται πολυ σκεψη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kristy314

Νεοφερμένος

Η kristy314 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 58 μηνύματα.
ShatteredIce και εγώ μαζί σου! :) Και να φανταστείς ότι είμαι στο τρίτο έτος τώρα κ θα δώσω το 2012 άρα θα έχω χάσει 4 χρόνια. Αλλά αν σκεφτώ τα υπόλοιπα 50 τότε δεν μου φαίνονται πολλά.Και όταν θα σκέφτομαι την κατάσταση που είμαι τώρα θα μου δίνει δύναμη να διαβάσω για τις πανελλήνιες ξανά. Και εσείς που την αποθαρρύνετε γιατί το κάνετε? Και πιο πολύ της αρέσει η αγγλική φιλολογία και καλύτερες προοπτικές έχει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top