Ξανά Πανελλήνιες ή να μείνω στη σχολή;

nulispa

Νεοφερμένος

Ο nulispa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 47 μηνύματα.
και εγω περασα ασσοε χρηματοοικονομικη(18.600 5ο , 18501 4ο) αλλα θα ξαναδωσω γιατι θελω πολιτικος μηχανικος . επιανα ξανθη φετος αλλα δεν παω εκει. το σκεπτικο να περασεις μαθημα σε περιπτωση που δεν πας καλα πανελληνιες το ειχα κ εγω αλλα εοδα οτι δεν μπορω να κανω και τα δυο και τωρα παω μονο για πανελληνιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,858 μηνύματα.
και εγω περασα ασσοε χρηματοοικονομικη(18.600 5ο , 18501 4ο) αλλα θα ξαναδωσω γιατι θελω πολιτικος μηχανικος . επιανα ξανθη φετος αλλα δεν παω εκει. το σκεπτικο να περασεις μαθημα σε περιπτωση που δεν πας καλα πανελληνιες το ειχα κ εγω αλλα εοδα οτι δεν μπορω να κανω και τα δυο και τωρα παω μονο για πανελληνιες.

Από τι στιγμή που θέλεις πολιτικό μηχανικός έπρεπε να πας Ξάνθης έκανες τραγικό λάθος. Όπου και να τελειώσεις παίρνεις ακριβώς τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα.

Εγώ όταν δήλωσα μηχανογραφικό δήλωσα πρώτες επιλογές (ημμυ εμπ, ημμυ θεσσαλονικής, ημμυ πάτρας, ημμυ Ξάνθης) δηλαδη σχολές που είναι ακριβώς ισοδύναμες και επιθυμούσα να εισαλθώ). Οριακά πέρασα Εμπ αλλά και να μην παιρνούσα πάλι ημμυ θα γινόμουνα και δεν υπήρχε περίπτωση να ξαναγράψω πανελλήνιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nulispa

Νεοφερμένος

Ο nulispa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Από τι στιγμή που θέλεις πολιτικό μηχανικός έπρεπε να πας Ξάνθης έκανες τραγικό λάθος. Όπου και να τελειώσεις παίρνεις ακριβώς τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα.

Εγώ όταν δήλωσα μηχανογραφικό δήλωσα πρώτες επιλογές (ημμυ εμπ, ημμυ θεσσαλονικής, ημμυ πάτρας, ημμυ Ξάνθης) δηλαδη σχολές που είναι ακριβώς ισοδύναμες και επιθυμούσα να εισαλθώ). Οριακά πέρασα Εμπ αλλά και να μην παιρνούσα πάλι ημμυ θα γινόμουνα και δεν υπήρχε περίπτωση να ξαναγράψω πανελλήνιες.

πραγματικα δεν το κανα για δικαιωματα, επιπεδο σπουδων κλπ. δεν ηθελα ναπαω εκει. φετος θα παω σε οποιο τμημα πολ.μηχ περασω (αθηνα ,θεσ ,πατρα,βολο).εξαλλου η περιπτωση μου ειναι μπερδεμα. αρχικα πηγαινα για ασοοε κ μετα τις βαθμολογιες αλλαξα γνωμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

λιλα

Νεοφερμένος

Η λιλα-πεγκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
κ εγω θα ξαναδωσω!εδωσα περυσι αλλα δεν περασα εκει που ηθελα περασα καπου αλλου γραφτηκα κ παω μια στο τοσο.λεω να κανω ιδιαιτερα μονο στην λογοτεχνια που αλλαξε η υλη κ στα υπολοιπα να διαβαζω μονη μου.εχω αρχισει να διαβαζω κ θεωρω πως ειναι πιο ευκολα μιας κ δεν ειμαι αγχωμενη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dgar51

Νεοφερμένος

Η dgar51 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
αχ αχ αχ αχ!!να προστεθω κι εγω σ αυτο το κλαμπ...απο μικρη ηθελα να γινω αξιωματικος αστυνομιας..την εχασα φετος και τωρα σπουδαζω νομικη ΔΠΘ,κατι που ουτε μια στιγμη δεν με ενθουσιασε..:(τωρα διαβαζω για την εξεταστικη,εχω βγαλει μια φορα την υλη στα μαθηματα των πανελληνιων μονη μου,εκτος μαθηματικα, και........ ο Θεος βοηθος!νιωθω πως εχω ακομα δυναμεις και θα ηθελα να περασω εστω το πρωτο εξαμηνο..σας ευχομαι ολοψυχα καλη δυναμη και καλη τυχη...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiriles

Νεοφερμένος

Ο kiriles αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
θελω να πω και εγω οτι ανηκω στιν ιδια κατιγορια. περασα πολιτικος μιχανικος χανθη και πηρα μεταγραφη επειδη ειμαι πολιτεκνος στο μετσοβιο.............αλλα θελω ακομα ιατρικι οποτε θα ξαναδοσω:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dgar51

Νεοφερμένος

Η dgar51 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
θελω να πω και εγω οτι ανηκω στιν ιδια κατιγορια. περασα πολιτικος μιχανικος χανθη και πηρα μεταγραφη επειδη ειμαι πολιτεκνος στο μετσοβιο.............αλλα θελω ακομα ιατρικι οποτε θα ξαναδοσω:iagree:
και πολυ καλα θα κανεις..αλλα για πες μου σε παρακαλω..προσπαθεις να τα συνδιασεις και τα δυο;;εννοω θα προσπαθησεις να περασεις τα μαθηματα του εξαμηνου;;:hmm::what:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Επειδή είχα σκεφτεί να κάνω το ίδιο (για διάφορους λόγους τελικά εγκατέλειψα την ιδέα), η γνώμη μου είναι οτι εξεταστική (και γενικά παρακολούθηση της σχολής) και πανελλαδικές απλά δεν συνδυάζονται. :P Τουλάχιστον στη σχολή μου (βιολογικό)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Λοιπόν αυτή τη στιγμή είμαι πρωτοετής φοιτητής κανονικά γραμμένος στη σχολή μου και τα λοιπά. Θέλω όμως να ξαναδώσω πανελλήνιες μήπως περάσω στη σχολή που πραγματικά μου αρέσει. Η απορία που έχω είναι η εξής: Μπορώ να ξαναδώσω κανονικά και εάν δεν τα πάω καλά να μην κάνω μηχανογραφικό και να συνεχίσω να φοιτώ στη τωρινή σχολή μου;

Φυσικά γίνεται και πανελλήνιες να δώσεις και μηχανογραφικό να καταθέσεις ενώ είσαι εγγεγραμμένος φοιτητής σε κάποια σχολή της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης. Δώσε κανονικά πανελλήνιες και κατέθεσε το μηχανογραφικό δελτίο με βάση τις προτιμήσεις σου. Αν περάσεις στη σχολή της επιλογής σου διαγράφεσαι από αυτήν που είσαι εγγεγραμμένος και εγγράφεσαι στην καινούρια. Αν δεν σ' αρέσει η σχολή που θα περάσεις πολύ απλά δεν εγγράφεσαι και παραμένεις στην σχολή που είσαι κι όλα μέλι γάλα;).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiriles

Νεοφερμένος

Ο kiriles αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
και πολυ καλα θα κανεις..αλλα για πες μου σε παρακαλω..προσπαθεις να τα συνδιασεις και τα δυο;;εννοω θα προσπαθησεις να περασεις τα μαθηματα του εξαμηνου;;:hmm::what:

οχι δεν θα διαβασω τιποτα για την εξεταστικη και μαλλον δεν θα παω να δωσω κανενα μαθημα. εχουν μεινει 120 μερες για τις πανελληνιες και πρεπει να τα δωσω ολα τωρα. εξαλλου αν δεν τα καταφερω θα μπορω σιγα σιγα καθε εξαμηνο να αναπληρωσω την χαμενη εξεταστικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarkWolf

Νεοφερμένος

Ο DarkWolf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά και καλώς σας βρήκα. Έδωσα πέρυσι πανελλήνιες με στόχο κτηνιατρική, διατροφολογία (Χαροκόπειο) ή βιολογία κυρίως. Λόγω διάφορων παραγόντων δεν μπόρεσα να τις πιάσω και εν τέλει έμβαλα 17400. Οι επιλογές μου λοιπόν ήταν ανάμεσα στο τμήμα Βιολογίασ και Τεχνολογικών εφαρμογών, στην Φυσικοθεραπεία και τα τει διατροφολογίας.

Λόγω των όσων άκουσα για το τμήμα Φυσικοθεραπείας απο καθηγητές μου και γνωστούς μου το προτίμησα απο τα υπόλοιπα. Μετά απο ένα χρόνο λοιπόν στην σχολή, έχωντας περάσει και τα περισσότερα μαθήματα, μπορώ να πω πως η σχολή και το αντικείμενο της δεν με ενδιαφέρουν όσο περίμενα.. Πάντα ήθελα κάτι πιο κοντινό με βιολογία, και τα μόνα μαθήματα που πραγματικά γουστάρω στην σχολή είναι όσα έχουν σχέση με αυτή, πχ Φυσιολογία.

Η φυσικοθεραπεία είναι μια καλή σχολή με αποκατάσταση και χρήματα, και έχω και ''άκρες'' που θα με βοηθήσουν όταν βγώ απο την σχολή. παρόλα αυτά σκέφτομαι να τα παρατήσω ένα χρόνο και να ξαναδοκιμάσω να δώσω πανελλήνιες μήπως και τα καταφέρω αυτή την ΄φορά. Τώρα όμως δεν ξέρω και κατα πόσον οι γονείς μου έχουν την δυνατότητα να με στείλουν επαρχία.. Το θέμα είναι να συμβιβαστώ με αυτά που έχω (δηλαδή με μια δουλεία με πάρα πολύ καλές προοπτικές για μένα και αφου είμαι ήδη μέσα) ή να κυνηγήσω κάτι άλλο που πιθανώς να μην μου παρέχει τισ ίδιες υποσχέσεις (πχ Βιολογικό) αλλά να το γουστάρω περισσότερο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Konstans29185

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ναντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 303 μηνύματα.
Εγώ θα σου έλεγα το εξής...Γιατί δεν τελειώνεις τη σχολή αυτή,εφόσον είσαι σε καλή πορεία,και παίρνοντας το πτυχίο σου να δώσεις κατατακτήριες;Έτσι και ένα πτυχίο θα έχεις στο χέρι σε περίπτωση ανάγκης -το οποίο μπορείς να το αξιοποιήσεις δουλεύοντας παράλληλα με την προετοιμασία των κατατακτηρίων (για να μην επιβαρύνεις και τους γονείς σου)-και θα πας αργότερα εκεί που σε ενδιαφέρει περισσότερο.Τί λες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarkWolf

Νεοφερμένος

Ο DarkWolf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Το έχω σκεφτεί αυτό που λες και μου φαίνεται και η καλύτερη λύση. Απλά μερικές φορές με πίανω να βαριέμαι πολύ εκει πέρα και να με πνίγει και το κλίμα. Βλέπω και τισ εγκαταστάσεις και ψυχοπλακώνομαι :P. Άλλά αυτό είναι γενική κατάσταση στην Ελλάδα..

Δεν θέλω να βγάλω και την σχολή όπως να 'ναι απλά για να έχω ένα χαρτί, άμα είναι να την βγάλω θα την βγάλω όπως πρέπει.. Αύτο βέβαια σημαίνει ότι για τα επόμενα 3 χρόνια θα πρέπει να κάνω υπομονή, και αν διαβάζεις κάτι δύσκολο και το βαρίεσαι κιόλας γίνεται 5 φορές πιο δύσκολο..

Και έχω και έναν άλλο ενδιασμό, εαν δεν αγαπάς αυτό που κάνεις κατα συνέπεια δεν είσαι και καλός σε αυτό. Το θέμα είναι με την πρακτική.. Ο άρρωστος που θα περιμένει απο εμένα να βρει μια ανακούφιση και εγώ όσο και να θέλω να μην μπορώ να τον βοηθήσω όσο θα πρέπει (εφόσον δεν έχω δώσει την προσοχή που χρειάζεταιαφού δεν μου αρέσει το αντικείμενο), και άυτό όσο να 'ναι με αγχώνει.

Παρ' όλα αυτά μάλλον θα κάνω αυτό που μου προτείνεις κάθως μου φαίνεται και μένα η καλύτερη λύση, απλά θέλω να ακούσω και μερικές γνώμες ακόμα γιατί με βασανίζει μίσο χρόνο τώρα η σκέψη αυτή.. Σε ευχαριστώ πολύ για όλη την βοήθεια σου :)

Υ.Σ. Απο το τμήμα που εί΄μαι έχω και ένα πρόβλημα με τισ κατατακτήριες για τα τμήματα βιολογίας και κτηνιατρικής απο όσο το έχω ψάξει. Για κτηνιατρική είναι δύσκολο και για βιολογία νομίζω δεν έχω καθόλου το δικαίωμα να παω με κατατακτήριες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Konstans29185

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ναντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 303 μηνύματα.
Γιατί πρόβλημα με τις κατατακτήριες;Περίεργο μου φαίνεται.Από οποιαδήποτε σχολή έχω την εντύπωση ότι μπορείς να πας σε κάποια από αυτές που σε ενδιαφέρουν.Το πρόβλημα ίσως έγκειται στο έτος που θα σε βάλουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarkWolf

Νεοφερμένος

Ο DarkWolf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Ειδικά για βιολογία μου έχουν πει και από όσο έχω κοιτάξει πως δεν δέχονται απο το τμήμα μου. Περίεργο πάντως διότι είναι η μόνη σχολή του 3ου πεδίου που δεν γίνεται αυτό. Μήπως παίζει ρόλο που είναι και στο 2ο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Konstans29185

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ναντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 303 μηνύματα.
Δεν ξέρω :/: Ο μπαμπάς μου για παράδειγμα είχε περάσει τον καιρό εκείνο Ιατρικά Εργαστήρια στην Αθήνα και μόλις τελείωσε έκανε κατατακτήριες και πέρασε Οδοντιατρική.Δεν υπήρχε πρόβλημα που ήταν από ΤΕΙ αλλά μπορεί να είναι κι αυτό που λες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Ειδικά για βιολογία μου έχουν πει και από όσο έχω κοιτάξει πως δεν δέχονται απο το τμήμα μου. Περίεργο πάντως διότι είναι η μόνη σχολή του 3ου πεδίου που δεν γίνεται αυτό. Μήπως παίζει ρόλο που είναι και στο 2ο?

σε ενημέρωσαν λάθος. Δέχονται και από το τμήμα σου και οποιοδήποτε άλλο ανεξάρτητα από το πεδίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
@DarkWolf:
Εγώ θα σταθώ κυρίως σε αυτό που αναφέρεις:
Για τα επόμενα 3 χρόνια θα πρέπει να κάνω υπομονή, και αν διαβάζεις κάτι δύσκολο και το βαρίεσαι κιόλας γίνεται 5 φορές πιο δύσκολο..

Και έχω και έναν άλλο ενδιασμό, εαν δεν αγαπάς αυτό που κάνεις κατα συνέπεια δεν είσαι και καλός σε αυτό. Το θέμα είναι με την πρακτική.. Ο άρρωστος που θα περιμένει απο εμένα να βρει μια ανακούφιση και εγώ όσο και να θέλω να μην μπορώ να τον βοηθήσω όσο θα πρέπει (εφόσον δεν έχω δώσει την προσοχή που χρειάζεταιαφού δεν μου αρέσει το αντικείμενο), και άυτό όσο να 'ναι με αγχώνει.

Παρ' όλα αυτά μάλλον θα κάνω αυτό που μου προτείνεις κάθως μου φαίνεται και μένα η καλύτερη λύση, απλά θέλω να ακούσω και μερικές γνώμες ακόμα γιατί με βασανίζει μίσο χρόνο τώρα η σκέψη αυτή..
Οk λοιπόν έχει γίνει κατανοητό από όλους μας ότι δεν σου αρέσει η Φυσικοθεραπεία.
Προφανώς και σε ελκύουν άλλα πράγματα περισσότερο.

Γνώμη μου είναι:να μείνεις στη σχολή μόνο αν υπάρχει έστω και μία πιθανότητα να αγαπήσεις πραγματικά όλο αυτό που γίνεται εκεί μέσα.
Αν δεν σε γεμίζει κάτι ουσιαστικά,προφανώς σπαταλάς τον χρόνο σου και αναλώνεσαι ασχολούμενος με αυτό.
Τώρα όσα αφορά τις διάφορες καταστάσεις στη ζωή σου,που σου "λένε" να μείνεις Φυσικοθεραπεία,μιας και υπάρχει και δυνατότητα αποκατάστασης όπως ανέφερες,δεν πιστεύω πως μπορούν να σου "υποσχεθούν" τίποτα παραπάνω εκτός από το να κάνεις κάτι που δεν σου αρέσει σε όλη την υπόλοιπη ζωή σου.

Θα συμφωνούσα με το πόστ της Ναντίν,μόνο έαν ήσουν στο τέλος των σπουδών σου,αλλά τώρα μιλάμε για 3 (!) χρόνια.
3 χρόνια να ασχολείσαι με τα ίδια πράγματα που αναρωτιέσαι αν είναι καλά ή όχι για σένα εδώ και μισό χρόνο!
Δεν πιστεύω πως αξίζει όλο αυτό το πράγμα.

Anyway,άκουσες και την μια πλευρά και την άλλη,the choice is yours. =))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarkWolf

Νεοφερμένος

Ο DarkWolf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Δεν ξέρω :/: Ο μπαμπάς μου για παράδειγμα είχε περάσει τον καιρό εκείνο Ιατρικά Εργαστήρια στην Αθήνα και μόλις τελείωσε έκανε κατατακτήριες και πέρασε Οδοντιατρική.Δεν υπήρχε πρόβλημα που ήταν από ΤΕΙ αλλά μπορεί να είναι κι αυτό που λες.

σε ενημέρωσαν λάθος. Δέχονται και από το τμήμα σου και οποιοδήποτε άλλο ανεξάρτητα από το πεδίο.
Σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σας. Το διαστααύρωσα και είναι όπως τα λέτε. :)
@DarkWolf:
Εγώ θα σταθώ κυρίως σε αυτό που αναφέρεις:

Οk λοιπόν έχει γίνει κατανοητό από όλους μας ότι δεν σου αρέσει η Φυσικοθεραπεία.
Προφανώς και σε ελκύουν άλλα πράγματα περισσότερο.

Γνώμη μου είναι:να μείνεις στη σχολή μόνο αν υπάρχει έστω και μία πιθανότητα να αγαπήσεις πραγματικά όλο αυτό που γίνεται εκεί μέσα.
Αν δεν σε γεμίζει κάτι ουσιαστικά,προφανώς σπαταλάς τον χρόνο σου και αναλώνεσαι ασχολούμενος με αυτό.
Τώρα όσα αφορά τις διάφορες καταστάσεις στη ζωή σου,που σου "λένε" να μείνεις Φυσικοθεραπεία,μιας και υπάρχει και δυνατότητα αποκατάστασης όπως ανέφερες,δεν πιστεύω πως μπορούν να σου "υποσχεθούν" τίποτα παραπάνω εκτός από το να κάνεις κάτι που δεν σου αρέσει σε όλη την υπόλοιπη ζωή σου.

Θα συμφωνούσα με το πόστ της Ναντίν,μόνο έαν ήσουν στο τέλος των σπουδών σου,αλλά τώρα μιλάμε για 3 (!) χρόνια.
3 χρόνια να ασχολείσαι με τα ίδια πράγματα που αναρωτιέσαι αν είναι καλά ή όχι για σένα εδώ και μισό χρόνο!
Δεν πιστεύω πως αξίζει όλο αυτό το πράγμα.

Anyway,άκουσες και την μια πλευρά και την άλλη,the choice is yours. =))

Καταρχάς ευχαριστώ και σένα για την πολύτιμη βοήθειά σου :). Μάλλον το παράκανα με την απέχθεια μου για την Φυσικοθεραπεία :P. Κοίτα είναι λες και είσαι μέσα στο μυαλό μου αυτή την στιγμή. Σκέφτομαι το ίδιο πράγμα όλο αυτό το χρόνο..

Όντως εαν μείνω στην ουσία θα έχω χάσει πολύτιμο χρόνο, απο την άλλη όμως σκέφτομαι πως για να φύγω πρέπει να ξαναδώσω πανελλήνιες, οπότε έχω ένα χρόνο ακόμα στην μέση. Δηλαδή έχω ήδη χάσει 2 χρόνια. Με άλλα 2 όμως πάνω στην σχολή και με κατατακτήριες για να μπω στην άλλη στην ουσία παίζει να έχω βγάλει 2 πτυχία με 2 έξτρα χρόνια.. Και έτσι όπως έχουν τα πράγματα σήμερα όσο περισσότερα ξέρεις τόσο το καλύτερο..

Πάντως δεν πάυω να σκέφτομαι πως χάνω τον χρόνο μου.. Είσαι επίσης η πρώτη που μου δίνει μια άποψη κοντά στην δική μου, η κονστανς μου εδωσε μια ωραία εναλλακτική, αλλά όλοι μου λένε πως θα κάνω μεγάλη μαλ***α εαν παρατήσω αυτή την σχολή.. Βέβαια θεωρώ και μεγάλη μαλ***α να κάνω κάτι που δεν με γεμίζει..

Εαν αποτύχω στις πανελλήνιες δεν θα έχω και επιλογή απο το να συνεχίσω την σχολή. Επίσης κάτι άκουσα πως αλλάζει η ύλη των πανελληνίων...? Η αλήθεια έιναι πως είμαι αρκετά μπερδεμένος....

P.S. Draconian βλέπω στην υπογραφή? :eek: Αυτά είναι :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Πάντως δεν πάυω να σκέφτομαι πως χάνω τον χρόνο μου.. Είσαι επίσης η πρώτη που μου δίνει μια άποψη κοντά στην δική μου, η κονστανς μου εδωσε μια ωραία εναλλακτική, αλλά όλοι μου λένε πως θα κάνω μεγάλη μαλ***α εαν παρατήσω αυτή την σχολή.. Βέβαια θεωρώ και μεγάλη μαλ***α να κάνω κάτι που δεν με γεμίζει..

Εαν αποτύχω στις πανελλήνιες δεν θα έχω και επιλογή απο το να συνεχίσω την σχολή. Επίσης κάτι άκουσα πως αλλάζει η ύλη των πανελληνίων...? Η αλήθεια έιναι πως είμαι αρκετά μπερδεμένος....

P.S. Draconian βλέπω στην υπογραφή? :eek: Αυτά είναι :D
Κι εγώ σκεπτόμενη αυτό ακριβώς το πράγμα,σου απάντησα πρίν.
Γιατί η επιλογή της δουλειάς είναι κάτι που θα σε "ακολουθεί" σε όλη τη ζωή σου.

Τώρα αυτό που λές για τους υπόλοιπους,ναι λογικό το βρίσκω να σου τα λένε αυτά. Απλά το θέμα είναι να δείς εσύ τι πραγματικά θέλεις. Οι απόψεις των άλλων θα σε "συνοδεύουν" σε οτιδήποτε κι αν κάνεις στη ζωή σου,είτε είναι καλό είτε κακό,δεν μπορείς να το αποφύγεις αυτό.

Απλά το να κάνει κάποιος τις δικές του επιλογές είναι αυτό που έχει σημασία. Και για όλες τις επιλογές μας υπάρχουν πάντοτε και κάποιες συνέπειες. Αν αποφασίσεις να ξαναδώσεις και αποτύχεις,θα έχεις συνέπειες. Αν συνεχίσεις τη σχολή και ακολουθήσεις αυτό το επάγγελμα,θα έχεις συνέπειες. Αν αποφασίσεις να ξαναδώσεις και πετύχεις,πάλι το ίδιο.

Όσο γι αυτό που λές για την ύλη,δές αυτό αν θέλεις. =/ Καλή επιτυχία σε ότι κι αν αποφασίσεις πάντως. =))

PS: :eek: Που τους ξέρεις εσύ τους Draconian Σκοτεινέ Λύκε? Ναι είναι από το "September Ashes" συγκεκριμένα. =)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top