Ξένων Γλωσσών, Μετάφρασης & Διερμηνείας (Κέρκυρα)

MariaLoveItaly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Βρε παιδια, μια ερωτηση στα Αγγλικα στο λεξιλογιο ειμαι μια χαρα, στη γραμματικη ομως, χανομαι! Μονο σε εμενα φενονται πολυ πιο ευκολα τα Γαλλικα/Ιταλικα, απο οτι τα Αγγλικα? :redface:

Αν ενδιαφέρεστε για μετάφραση στην Ελλάδα,τι λέτε για αυτό: https://www.ift.gr/index.php/el/mathimata/mathimata_metafrasis ? :)
Πολυ καλο φενεται, ειναι ομως αναγνωρισμενο το πτυχιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Βρε παιδια, μια ερωτηση στα Αγγλικα στο λεξιλογιο ειμαι μια χαρα, στη γραμματικη ομως, χανομαι! Μονο σε εμενα φενονται πολυ πιο ευκολα τα Γαλλικα/Ιταλικα, απο οτι τα Αγγλικα? :redface:

Γραμματική στα αγγλικά δύσκολη;:P
Ε μπορεί λίγο οι χρόνοι να είναι ''μπερδευτικοί'' εννοώ μεταξύ τους. Αλλά κατά τα άλλα: τα ουσιαστικά δεν κλίνονται, το ρήμα δεν έχει συγκεκριμένη θέση, άρθρα δεν υπάρχουν ( που να αλλάζουν τις κτητικές αντωνυμίες, να αλλάζουν κατάληξη στα επίθετα ανάλογα με το ρήμα και την πτώση που συντάσσεται το καθένα):worry::confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariaLoveItaly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Γραμματική στα αγγλικά δύσκολη;:P
Ε μπορεί λίγο οι χρόνοι να είναι ''μπερδευτικοί'' εννοώ μεταξύ τους. Αλλά κατά τα άλλα: τα ουσιαστικά δεν κλίνονται, το ρήμα δεν έχει συγκεκριμένη θέση, άρθρα δεν υπάρχουν ( που να αλλάζουν τις κτητικές αντωνυμίες, να αλλάζουν κατάληξη στα επίθετα ανάλογα με το ρήμα και την πτώση που συντάσσεται το καθένα):worry::confused:

Το ξερω, αλλα οι χρονοι, πιστεψε με, προσωπικα, δεν ειναι ''μπερδευτικοι'', αλλα λαβυρινθος για εμενα! :redface: :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Το ξερω, αλλα οι χρονοι, πιστεψε με, προσωπικα, δεν ειναι ''μπερδευτικοι'', αλλα λαβυρινθος για εμενα! :redface: :P

Βασικά για να πω την αμαρτία μου ποτέ δεν τους έδωσα την κατάλληλη σημασία:P:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Βρε παιδια, μια ερωτηση στα Αγγλικα στο λεξιλογιο ειμαι μια χαρα, στη γραμματικη ομως, χανομαι! Μονο σε εμενα φενονται πολυ πιο ευκολα τα Γαλλικα/Ιταλικα, απο οτι τα Αγγλικα? :redface:


Πολυ καλο φενεται, ειναι ομως αναγνωρισμενο το πτυχιο?

Μάλλον έχει να κάνει με το άτομο :P Εμένα τα αγγλικά μου φαίνονται πανεύκολα και θυμάμαι ακόμα το λεξιλόγιο του proficiency,απ'όταν είχα δώσει στη γ γυμνασίου. Τα ιταλικά είναι πιο πολύπλοκα. Ξέρεις ιταλικά και γαλλικά; :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Βρε παιδια, μια ερωτηση στα Αγγλικα στο λεξιλογιο ειμαι μια χαρα, στη γραμματικη ομως, χανομαι! Μονο σε εμενα φενονται πολυ πιο ευκολα τα Γαλλικα/Ιταλικα, απο οτι τα Αγγλικα? :redface:

Ερώτηση: Τι επίπεδο είσαι στα αγγλικά ακριβώς; :hmm:
Γιατί και εγώ είχα αδυναμία στη γραμματική αλλά έφαγα ένα χρόνο πριν το proficiency (τον φετινό) αποκλειστικά με γραμματική. Αν δεν έχεις δώσει lower/proficiency το προλαμβάνεις και βελτιώνεσαι. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariaLoveItaly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Μάλλον έχει να κάνει με το άτομο :P Εμένα τα αγγλικά μου φαίνονται πανεύκολα και θυμάμαι ακόμα το λεξιλόγιο του proficiency,απ'όταν είχα δώσει στη γ γυμνασίου. Τα ιταλικά είναι πιο πολύπλοκα. Ξέρεις ιταλικά και γαλλικά; :D

Κανω Ιταλικα, περιπου 6 μηνες, ακομα στην αρχη ειμαι :redface: :D Γαλλικα, εκανα ενα χρονο, τα παρατησα και τα ξακαξεκινησα! :P Προσωπικα, θεωρω τα Αγγλικα πολυ περιπλοκα στη γραμματικη, ενω τα Ιταλικα και τα Γαλλικα απο ευκολα εως γελοια, δηλαδημ αν καταλαβεις το νοημα των Γαλλικων/Ιταλικων, τελειωσε! Θα τα λατρεψεις! :inlove: Στα Αγγλικα ομως...! :/:

Ερώτηση: Τι επίπεδο είσαι στα αγγλικά ακριβώς; :hmm:
Γιατί και εγώ είχα αδυναμία στη γραμματική αλλά έφαγα ένα χρόνο πριν το proficiency (τον φετινό) αποκλειστικά με γραμματική. Αν δεν έχεις δώσει lower/proficiency το προλαμβάνεις και βελτιώνεσαι. :)
Αααα, θετικο αυτο, φετος τελειωσα την C Class, και θα συνεχισω μεχρι το lower με ιδιαιτερα, λες να τα βελτιωσω? :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Αααα, θετικο αυτο, φετος τελειωσα την C Class, και θα συνεχισω μεχρι το lower με ιδιαιτερα, λες να τα βελτιωσω? :clapup:

Α εντάξει, έχεις καιρό για εξάσκηση. Αλλά μικρή τάξη είσαι μου φαίνεται, εγώ στη Β' γυμνασίου ήμουν E senior (?). :P
Αν θέλεις μπορείς να δώσεις κάποιο Lower με εξεταζόμενη γραμματική (πχ Michigan) γιατί αλλιώς δεν νομίζω να πάρεις εξτρά υλικό για γραμματική. Δίνε βάση στους χρόνους κυρίως. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariaLoveItaly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Α εντάξει, έχεις καιρό για εξάσκηση. Αλλά μικρή τάξη είσαι μου φαίνεται, εγώ στη Β' γυμνασίου ήμουν E senior (?). :P
Αν θέλεις μπορείς να δώσεις κάποιο Lower με εξεταζόμενη γραμματική (πχ Michigan) γιατί αλλιώς δεν νομίζω να πάρεις εξτρά υλικό για γραμματική. Δίνε βάση στους χρόνους κυρίως. :)

Σε ευχαριστω πολυ γαι τις συμβουλες, τα Αγγλικα τα ξεκινησα αργα εγω ( οι περισσοτεροι της ηλικιας μου απο β δημοτικου και εγω στην δ δημοτικου) :redface: Θα προσπαθησω να κανω τους χρονους στις διακοπες! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πανος221

Νεοφερμένος

Ο Πανος221 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Γεια σας παιδια! Εχω συγκεντρωσει 20.125 μορια και ειμαι αναμεσα στο Τξγμδ και στην Αγγλικη Φιλολογια! Δυστυχως εχω ακουσει αρκετα αρνητικα γι αυτο το τμημα (ελλειψη προσωπικου λογω υποχρηματοδοτησης, καταργηση της διερμηνειας κλπ). Ειναι αληθεια οτι οι αιθουσες μας στεγαζονται στο Ψυχιατρειο του νησιου;; Πειτε μου, εν τελει, αν αξιζει αυτη η σχολη απο επαγγελματικη αποκατασταση σε συγκριση με εκεινη της αγγλικης φιλολογιας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πανος221

Νεοφερμένος

Ο Πανος221 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Γεια σας παιδια! Φετος ειμαι αναμεσα στο εν λογω τμημα και την Αγγλικη Φιλολογια! Θα μπορουσατε λιγο να μου δωσετε ορισμενες πληροφοριες για τη σημερινη κατασταση του τμηματος καθως και τις επαγγελματικες διεξοδους του;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bubblebee

Δραστήριο μέλος

Η bubblebee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 563 μηνύματα.
Ερωτηση: το επιπεδο γαλλικών στο τμημα ειναι C1/C2;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top