Ξένων Γλωσσών, Μετάφρασης & Διερμηνείας (Κέρκυρα)

'Ερικα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ερικα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
thanx a lot!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-Eternity-

Νεοφερμένος

Η -Eternity- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 71 μηνύματα.
Τhanks και από εμένα!
Καλά, και δύσκολη να είναι, ας περάσουμε πρώτα και μετά βλέπουμε...^ ^

Δηλαδή, αν πιάσω ένα 16,000 και γράψω αρκετά καλά Γαλλικά και Αγγλικά περνάω..? :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

'Ερικα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ερικα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
exactly!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwanna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
τίποτα!!^^:no1: και όπως έχω πει και σε παλιότερο ποστ:

Ήταν πάντα το όνειρό μου αυτή η σχολή αλλά ξέροντας άτομα που πήγαν σας λέω ότι αμα δεν έχετε μέσον σε πρεσβείες-υπουργεία τα πράγματα είναι εξαιρετικά δύσκολα.Περνούσα στη σχολή-πέρυσι έδωσα- αλλά τελικά πήγα αγγλική με σκοπό να ακολουθήσω διπλωματικό σώμα αργότερα καλώς εχόντων των πραγμάτων.Και στην τελική με την αγγλική έχεις πάντα την ελπίδα του ΑΣΕΠ,πράγμα που στων μεταφραστών δεν ισχύει.Εμένα η κολλητή μου ήταν και έκανε μετά το 10% και ήρθε αγγλική λέγοντας πως η σχολή είναι εξαιρετικά δύσκολη και ότι αισθανόταν εντελώς χαμένη που δεν είχε καποιο μέσον για να συνεχίσει μετά στο αντικείμενο.Πέρα απο αυτά,ότι νομίζετε,δεν παύει να είναι μια πολύ καλή και ενδιαφέρουσα σχολή.

Δεν αποθαρρύνω εννοείται κανέναν απλά ψάξτε το γιατί γίνονται πολλά λαθη στην επιλογή σχολής,για να αποφύγουμε κάθε είδους πισωγυρίσματα.:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-Eternity-

Νεοφερμένος

Η -Eternity- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 71 μηνύματα.
τίποτα!!^^:no1: και όπως έχω πει και σε παλιότερο ποστ:

Ήταν πάντα το όνειρό μου αυτή η σχολή αλλά ξέροντας άτομα που πήγαν σας λέω ότι αμα δεν έχετε μέσον σε πρεσβείες-υπουργεία τα πράγματα είναι εξαιρετικά δύσκολα.Περνούσα στη σχολή-πέρυσι έδωσα- αλλά τελικά πήγα αγγλική με σκοπό να ακολουθήσω διπλωματικό σώμα αργότερα καλώς εχόντων των πραγμάτων.Και στην τελική με την αγγλική έχεις πάντα την ελπίδα του ΑΣΕΠ,πράγμα που στων μεταφραστών δεν ισχύει.Εμένα η κολλητή μου ήταν και έκανε μετά το 10% και ήρθε αγγλική λέγοντας πως η σχολή είναι εξαιρετικά δύσκολη και ότι αισθανόταν εντελώς χαμένη που δεν είχε καποιο μέσον για να συνεχίσει μετά στο αντικείμενο.Πέρα απο αυτά,ότι νομίζετε,δεν παύει να είναι μια πολύ καλή και ενδιαφέρουσα σχολή.

Δεν αποθαρρύνω εννοείται κανέναν απλά ψάξτε το γιατί γίνονται πολλά λαθη στην επιλογή σχολής,για να αποφύγουμε κάθε είδους πισωγυρίσματα.:bye:
Έχω ακούσει ότι είναι δύσκολη, όμως σκοπεύω να δώσω τον καλύτερο μου εαυτό αν περάσω...Σκεφτόμουν την Αγγλική φιλολογία επίσης, όμως δεν θέλω να εξιδεικευτώ αποκλειστικά σε μια γλώσσα, και αφού στο Μεταφραστικό Κερκύρας δίνεται η ευκαιρία για περισσότερες γλώσσες, ταιριάζει πιο πολύ στις προτιμήσεις μου. Όσο για την επαγγελματική αποκατάσταση, το ξέρω πως είναι δύσκολα τα πραγματικά (άλλωστε με την ανεργεία σήμερα παντού είναι δυσκολα...) όμως από ότι έχω ακούσει υπάρχουν και άλλες εναλλακτικές λύσεις όταν τελειώσεις τη σχολή..

Απλά ελπίζω να είναι αρκετά 16,000 μόρια + μόρια που θα πάρω από τα ειδικά μαθήματα για να περάσω...Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vanesa

Νεοφερμένος

Η Vanesa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
και εννοειατο οτι πρεπει να γραψεις πάνω από 10..!
αν γραψεις π.χ. 16 στα γαλλικά και 9 στα αγγλικά δεν περνάς..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-Eternity-

Νεοφερμένος

Η -Eternity- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 71 μηνύματα.
Καλά, δεν παίζει να γράψω και κάτω από τη βάση. Οι γλώσσες είναι μόνο για το οποίο είμαι σίγουρη ότι θα πάω καλά. :P Στα Αγγλικά προβλέπω γύρω στο 18-19 ενώ στα γαλλικά 17-18..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chrysa17

Νεοφερμένος

Η chrysa17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
παιδια σοσ ειμαι β λυκειου κ θελω ν σπουδασω σ τμημα μεταφρασης κ διερμηνειας ιονιου!!!διαβασα ομως οτι δν εχει καλη επαγγελμαυικη αποκατασταση!!!!!!η αλλη μ επιλογη ειναι η νομικη γ ν παρω τ γραφειο τ μπαμπα σ φλωρινα αλλα δν ψηνομαι πολυ σοσ!!!!!τι με συμβουλευετε??????:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

'Ερικα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ερικα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
ξερω οτι ως διερμηνεας εχει περισσοτερες προοπτικες.Και η νομικη δεν ειναι ασχημη εφοσον εχεις τον μπαμπα σου.Αλλοι πανε νομικη χωρις να εχουν κπο δικηγορο στην οικογενεια και ειναι ΠΑΡΑ πολυ δυσκολο,παντως!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent Walker

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Silent Walker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Λοιπόν παίδες!αρχικά εδώ είναι ένα σάιτ για τη σχολή αυτή: https://195.251.20.34/doPageprofs.asp?case=12&tmimaid=497&tmimaname=%CE%DD%ED%F9%ED+%C3%EB%F9%F3%F3%FE%ED%2C+%CC%E5%F4%DC%F6%F1%2E+%EA%E1%E9++%C4%E9%E5%F1%EC%E7%ED%E5%DF%E1%F2+%2D+%C5%E9%E4%DF%EA%E5%F5%F3%E7+%CC%E5%F4%DC%F6%F1%E1%F3%E7%F2+%DE+%C4%E9%E5%F1%EC%E7%ED%E5%DF%E1%F2

Η ξαδέρφη μου έχει μπει εκεί κ είναι ενθουσιασμένη!Βρήκε και κατευθείαν δουλειά γιατί είχαμε ένα γνωστό εκεί με ταξιδιωτικό πρακτορείο και του την συστήσαμε!Πέραν τούτου, η καθηγήτρια των αγγλικών μου μου είχε πει πως παίρνουν τρελά λεφτά αυτοί που μεταφράζουν απευθείας και μπορείς να δουλέψεις στο Ευρωκοινοβουλιο ή να μεταφράζει ό,τι λέει ένας προπονητής/παίκτης κλπ!Πολύ ωραία σχολή κατ΄εμέ!

chrysa17, τι σ'αρέσει;Η μετάφραση κ η νομική δεν μπορώ να πω ότι σχετίζονται...ξεκαθάρισε μέσα σου πως σε φαντάζεσαι στο μέλλον!Κι όπως είχε πει κάποιος, σκέψου σαν να μην πληρώνεσαι για ό,τι κάνεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

'Ερικα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ερικα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
ναι να δουλεψεις αλλα ως τι εννοεις Walker?Μεταφραστης η' διερμηνεας?Γτ αλλο το ενα και αλλο το αλλο ετσι που τα ανεφερες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent Walker

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Silent Walker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
και τα 2!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gestalt 2

Νεοφερμένος

Η Gestalt 2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά όντως πολύ καλή και αρκετά δύσκολη σχολή αυτή. Θέλει όμως μετά πολύ ψάξιμο και προσπάθεια (όπως όλα βέβαια) γιατί υπάρχει απίστευτος ανταγωνισμός εφόσον με ένα μεταπτυχιακό στη μετάφραση αυξάνονται κ άλλο οι μεταφραστές (συν και όλους του υπολοίπους που απλά δηλώνουν ότι θέλουν αφού έχουν κάνει κανα σεμινάριο και αν ...). Επίσης καλό είναι να μαθαίνουν μια πιο σπάνια γλώσσα μαζί με τις βασικές γιατί όντως ζητούνται εξειδικευμένα άλλες γλώσσες εκτος των βασικών κλασσικών.(προσφέρεται στο τμήμα τρίτη γλώσσα τούρκικα, ολλανδικά ή ισπανικά οπότε)Όσον αφορά το ευρωκοινοβούλιο μπορώ να σας πω από πρωτο χέρι ( η θεία να είναι διερμηνέας εκει) ότι είναι πααααρα πολύ δύσκολο να μπείς εκεί αφ'ενός περνάς απο συνεχείς αξιολογήσεις και εξετάσεις(500+ δίνουν μοωοψήφιο αριθμό παίρνουν) και αφ'ετέρου ζητούνται νέα άτομα συχνά και το πολύ 2 ανα 2-4 χρονια.(βέβαια δε σημαίνει ότι είναι ακατόρθωτο απλά λέω τι συμβαίνει). Τέλος η διερμηνεία είναι διαφορετική εντελώς και όποιος είναι καλός μεταφραστής δε σημαίνει ότι μπορεί να γίνει διερμηνέας. Πρέπει κάποιος να μπορεί να ανταποκριθεί υπο συνθηκες άγχους πίεσης και συνεχούς ροής λόγου του ομιλητή που μπορεί να γίνει απρόβλεπτος δηλαδή πρέπει να συνδυάζει πολλές ικανότητες και διανοητικές λειτουργίες μαζί και τρελή συγκεντρωση . Γι ' αυτό άλλωστε είναι και καλοπληρωμένη δουλειά σε σχέση με του μετφραστή που παίρνει @@@ ψίχουλα!Οι εκδοτικοί όίκοι πληρώνουν με τις σελίδες ή τις λέξεις και σου πετανε ένα βιβλίο ζητόντας το πίσω σε μερικές μέρες=σκότωμα.
ΆΜα όμως πραγματικά αγαπάτε αυτό που θέλετε να κάνετε go ahead!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marion1

Νεοφερμένος

Η marion1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Εργάζομαι ως μεταφράστρια και διερμηνέας και μπορώ να σας πω ότι στην Ελλάδα ειναι δύσκολα τα πράγματα για μεταφραστές. Τα μεταφραστικά γραφεία κι οι εκδοτικοί οίκοι δίνουν πολύ λίγα, όσο κι αν είναι απίστευτο, το 1/3 από ό,τι δίνει ένα μέσο γραφείο στην Ευρώπη και το 1/4 από ένα στις ΉΠΑ. Αν θελεις να ζησεις κάνοντας αυτη τη δουλειά θα πρεπει να δικτυωθείς και να βρεις συνεργατες από το εξωτερικό. Επίσης ο ανταγωνισμός ειναι πολύ μεγάλος, καθώς ακομα κι ενας με Proficiency ισχυριζεται ότι ειναι μεταφραστής, οι απόφοιτοι ξενων φιλολογιών, γενικά ο οποιοσδήποτε. Για διεμηνεία, αν δικτυωθείτε και πάλι και εισαστε πολύ τυχεροί, μπορείτε να βρειτε ένα τριήμερο συνέδριο πχ, και να βγαλετε σχεδον το βασικο μισθό ενός μηνα. Και τα 2 , όμως, σπάνια προσφερουν σταθερο εισόδημα, καθως τον ενα μηνα μπορει να βρεις πολλές δουλειές και τον άλλο τίποτα. Εκτος αν δουλευεις σε ενα μεταφραστικο γραφειο όπου θα κανεις τα πάντα και πολλες ώρες για 700 ευρω. Οι περισσοτεροι αποφοιτοι του Ιονίου καταληγουν να παραδιδουν μαθηματα ξενων γλωσσων. Και το επιπεδο σπουδων που προσφερει δεν ειναι κι απο τα πιο υψηλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vanesa

Νεοφερμένος

Η Vanesa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
μια χαρά τότε..! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SuperVisor

Νεοφερμένος

Η SuperVisor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Νομίζω ότι είναι πολύ καλή ιδέα να επισκεφθείτε το site της Σχολής... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
καλά και εγώ αγγλική φιλολογία είμαι,δεν το χω με τα μαθηματικά και πολύ.Λοιπόν έχω 17,000 μόρια, και 18 αγγλικά και 13 γαλλικά. 18x2=3,600 μόρια και 13x2=2,600.
3,600+2,600=6,200
6,200:2=3,100
17,000+3,100=20,100


Είναι λίγο περίπλοκο αλλά έτσι πάει.
οοοφ ευχαριστω πολυ. και εγω εκει θελω και ελπιζω να περασω!!!:thanks::thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
και εγω αυτη τη σχολη θα βαλω πρωτη επιλογη:iagree:. ελπιζω να γραψω αριστα γερμανικα και να περασω. και στα αλλα τα πηγα τελεια αλλα εδω θελω να τα παω ακομα καλυτερα!!! εσεις τι γλωσσες θα δωσετε??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

'Ερικα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ερικα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Αγγλικα-Γαλλικα!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raspberry

Νεοφερμένος

Η Raspberry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Να ρωτήσω...πόσο πρέπει να γράψει κανείς πανελλήνιες για να μπεί στη σχολή αυτή??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top