Νομική vs Φιλολογία

zografialep

Νεοφερμένος

Η zografialep αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Γεια σας! Συγγνωμη που γραφω εδω, δεν ξερω που επρεπε να το βαλω το μηνυμα! :)

Χρειαζομαι βοηθεια επειγοντως! :worry:Εβγαλα 18.409 μορια και ειμαι αναμεσα σε φιλολογια αθηνας και νομικη οπου λαχει(δεν νομιζω να πιανω αθηνας)

Γενικα βασανιζομαι στην επιλογη γιατι τιποτα δεν μου αρεσει- λατρευω τις ξενες γλωσσες και ειχα σκεφθει μεταφραστικο, αλλα δεν ειναι δυνατον να παω στην Κερκυρα...:(

Φιλολογια θα επελεγα γιατι λατρευω τη γλωσσολογια ειδικα σε σχεση με τις ξενες γλωσσες- ινδοευρωπαικη κτλ. Ωστοσο δεν με ενθουσιαζουν τα αρχαια (δεν τα απεχθανομαι εντελως αλλα δεν με ενθουσιαζει καθολου να τα παρακολουθησω:() και γενικα ολα τα υπολοιπα μαθηματα τη; σχολης σε μικρο ή μεγαλο βαθμο. :whistle:
Επισης δεν θελω με τιποτα να γινω καθηγητρια, σε σχολειο-φροντ-ιδιαιτερα κλτ. Απλα δεν το χω.... Το μονο που θα εβρισκα ενδιαφερον ειναι η εκμαθηση ελληνικων σε ξενους γιατι μου αρεσει η επαφη με ξενες κουλτουρες και θα ηθελα να την προσφερω σε ξενους μαθητες, αλλα και αυτο συζητιεται. Ετσι φοβαμαι μην εγκλωβιστω:(
Μ αρεσει η γλωσσολογια σε επιπεδο ερευνητικο, αλλα μην γελιομαστε ειναι απιθανο και λιγο ανοητο να πιστευω οτι θα βρω δουλεια σε κατι τετοιο.

Νομικη με ενδιαφερει για σαν νομικος συμβουλος ή ειδικευση στο διεθνες δικαιο ή τελος παντων σε επιχειρησεις- δλδ οχι καθαρα δικηγορος (αλλα και παλι με τη νομικη δεν ξερω τι συνεπαγεται αυτο ακριβως...). :hmm:Επισης η νομικη μεταφραση ειναι μετα πιο ευκολη και σιγουρη. Αλλα μου φαινεται υπερβολικα θεωρητικη σχολη χωρις ουσια και δεν ξερω αν το αντεχω...

Ψαχνω κατι και με διεξοδους στο εξωτερικο- μεταπτυχιακα κτλ και πιθανον δυνατοτητα εργασιας εκει. Γενικα ειμαι ευελικτη, δεν εχω κατι στθερο σοτ μυαλο μ και ενας θεος ξερει πως θα μου βγει! Υποθετω οτι θα πραξω αναλογα με τις συνθηκες.:P

Ολοι μου λενε να βαλω νομικη:worry: Πρεπει να κανω μηχανογραφικο συντομα, οποτε παρακαλω πειτε! Οποιαδηποτε αποψη ευπροσδεκτη :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Έδωσες κανένα ειδικό μάθημα ξένης γλώσσας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zografialep

Νεοφερμένος

Η zografialep αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
οχι, τελικα αποφασισα να μην δωσω. Βλακεια ισως εκανα, αλλα και παλι δεν ηθελα τις ξενες φιλολογιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

legisperitus

Νεοφερμένος

Ο legisperitus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
...Αν θελεις και εισαι σιγουρη για Νομικη τοτε δηλωσε τη....Εχει πολλες διεξοδους και αν εκμεταλλευτεις το πτυχιο της δεν θα βγεις χαμενη...:)(απ οσο ξερω τουλαχιστον γιατι δν σπουδαζω..!!)
Αν ομως δν εισαι σιγουρη και απλα επηρεαζεσαι απο γνωμες τριτων,και σου αρεσει καλυτερα η φιλολογια τοτε ειναι πιο φρονιμο να δηλωσεις αυτη....
Γενικα εδω και λιγα χρονια υπαρχει μια στροφη προς τις φιλολογιες γιατι και το πτυχιο της Φιλοσοφικης αναγνωριζεται και ειναι ισχυρο...!!
Οπως διαβαζα σ ενα αρθρο μαλιστα σημερα,ελεγε πως η στροφη αυτη εξηγειται απο το γεγονος οτι οι πτυχιουχοι των φιλολογικων σχολων απορροφωνται πλεον πολυ και απο τα ιδιαιτερα...Αν η κλιση σου ειναι προς τις φιλολογιες τοτε δηλωσε αυτες γιατι και πλεον με την τοση υπερπληθωρα αποφοιτων Νομικης,απ οτι μου εχουν πει και διαπιστωνω δεν ειναι καθολου ευκολο να αποκατασταθεις...Θελει πολυ τρεξιμο και ψαξιμο..!!Κι εγω Νομικη θελω να περασω και γι αυτο το εχω ψαξει λιγο..:):)
Αν οπως λες δεν μπορεις και την πολλη θεωρια(χωρις η Νομικη να απαιτει μονο θεωρια αλλα πολυ περισσοτερο συνδυαστικη και κριτικη σκεψη,οπως μου ειπε μια γνωστη μου που σπουδαζει νομικη Αθηνων...) τοτε ταπεινα θα σε συμβουλευα να επιλεξεις αυτο που θελεις εσυ και οχι αυτο που αλλοι σου προτεινουν...Κι εγω απο το μηνυμα σου καταλαβα οτι τεινεις περισσοτερο προς τη Φιλολογια... !!!
Ελπιζω να βοηθησα και ελπιζω να μν σε επηρεασα...:D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Akatanomasty

Νεοφερμένος

Η Akatanomasty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Έχω το ίδιο ακριβώς δίλημμα. Περνώ στη Νομική Αθήνας και με περίσσια μορίων, αλλά δεν είμαι καθόλου σίγουρη αν αυτό είναι που θέλω να κάνω στη ζωή μου-έχω ήδη αποκλείσει τη μαχόμενη δικηγορία, είναι κάτι που με απωθεί. Δεν ξέρω όμως και τι ακριβώς θα διδαχθώ μέσα στη Νομική, φοβάμαι μήπως την έχω "παρεξηγήσει".
Από την άλλη, τα μαθήματα της Φιλολογίας απ'όσο τα έχω δει, τα λατρεύω, ιδιαίτερα ό,τι σχετίζεται με τη Γλωσσολογία. Δεν έχω όμως αυταπάτες, ξέρω πως μάλλον ο σκελετός μου θα διοριστεί, και για να είμαι ειλικρινής, δεν θέλω να μείνω στην εκπαίδευση για όλη μου τη ζωή. Η έρευνα είναι όντως κάτι συναρπαστικό, αλλά κι εγώ παραδέχομαι ότι είναι μάλλον κάτι ανέφικτο, που θα παραμείνει εφηβικό όνειρο.

Τελικά καθόλου δεν σε βοήθησα, απλά είπα και το δικό μου πόνο...:redface:Εγώ σε συμβουλέυω να κάνεις αυτό που πραγματικά θέλεις ΕΣΥ, ούτε οι νομικοί έχουν εξασφαλισμένη την αποκατάσταση. Ίσως με ένα καλό μεταπτυχιακό από τη φιλολογία όντως να μεταπηδήσεις-όπως λες ότι θες- στον τομέα που αγαπάς. Ας εξακολουθήσουμε να ελπίζουμε ότι "ο καλός δεν χάνεται'', όπου κι αν πάει:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KotCoC100

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο KotCoC100 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 258 μηνύματα.
Μην επιλέγετε αυτό που θα σπουδάσετε αποκλειστικά και μόνο κοιτώντας την μελλοντική αποκατάσταση και αντίστοιχα μην εγκαταλείπετε τα όνειρά σας γιατί αυτό που θέλετε (πχ. Γλωσσολογία) δεν φαίνεται να έχει ιδιαίτερο "μέλλον".
Αν θέλεις να ασχοληθείς ερευνητικά με τη Γλωσσολογία θα επιλέξεις Φιλολογία. Μπορεί τώρα να νομίζεις ότι ο κλάδος αυτός δεν προσφέρει επαγγελματική ασφάλεια. Αν όμως το θες πραγματικά γιατί να μην το ακολουθήσεις ξεκινώντας τώρα, αντί να επιλέξεις κάτι που μπορεί να έχει "μέλλον", αλλά να μην το αγαπάς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eya95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νομικής (Αθήνα). Έχει γράψει 286 μηνύματα.
Αμα δεν είστε σίγουρες για ΚΑΝΕΝΑΝ ΛΟΓΟ μη δηλώσετε Νομική .Ακριβώς από τύπους που έβγαζαν απλά τα μόρια γίνονται οι γενικεύσεις ''Υπερβολικά θεωρητική'', ''βαρετή'', ''δύσκολη'',''χωρίς νόημα''.

Ως εκ των έσω απλά να παραθέσω τα εξής.

Η Νομική είναι ίσως απ' τις πιο πρακτικές επιστήμες του πρώτου πεδίου . Στην ουσία σπουδάζεις την ίδια την κοινωνία χωρίς το θεωρητισμό του κοινωνιολόγου. Υπάρχουν θεωρητικά μαθήματα που ίσως πρέπει να μάθεις κάτι απ' έξω αλλά τα περισσότερα απαιτούν άλλα skills κι όχι παπαγαλία. Απ' το 1ο κιόλας έτος καταλαβαίνεις πόσο μεγάλη απήχηση έχει το κάθε τι που μαθαίνεις στην καθημερινότητα σου , αλλά και του κράτους.

Σχετικά με τις γλώσσες . Μπορεις παράλληλα με τη νομική να παρακολουθείς μαθήματα νομικής ορολογίας - στο διδασκαλείο ξένων γλωσσών του Εκπα , που ξέρω εγώ, προσφέρονται σε αγγλικά και γαλλικά , εντούτοις δεν είμαι σίγουρη για το τι δικαιώματα σου δίνει αυτό σχετικά με τη μετάφραση.

Δική μου γνώμη . Μη δηλώσετε μια σχολή επειδή σας την προτείνουν , βγάζετε τα μόρια ή δεν ξέρετε τι άλλο να κάνετε. Καλύτερα να στεναχωριέστε για τα μόρια που σας περίσσεψαν , απ' την κατώτερη σχολή που δηλώσατε , παρά να στεναχωριέστε 6 χρόνια για μια σχολή που δεν σας αρέσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eva kan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η eva kan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Έχω το ίδιο ακριβώς δίλημμα. Περνώ στη Νομική Αθήνας και με περίσσια μορίων, αλλά δεν είμαι καθόλου σίγουρη αν αυτό είναι που θέλω να κάνω στη ζωή μου-έχω ήδη αποκλείσει τη μαχόμενη δικηγορία, είναι κάτι που με απωθεί. Δεν ξέρω όμως και τι ακριβώς θα διδαχθώ μέσα στη Νομική, φοβάμαι μήπως την έχω "παρεξηγήσει".
Από την άλλη, τα μαθήματα της Φιλολογίας απ'όσο τα έχω δει, τα λατρεύω, ιδιαίτερα ό,τι σχετίζεται με τη Γλωσσολογία. Δεν έχω όμως αυταπάτες, ξέρω πως μάλλον ο σκελετός μου θα διοριστεί, και για να είμαι ειλικρινής, δεν θέλω να μείνω στην εκπαίδευση για όλη μου τη ζωή. Η έρευνα είναι όντως κάτι συναρπαστικό, αλλά κι εγώ παραδέχομαι ότι είναι μάλλον κάτι ανέφικτο, που θα παραμείνει εφηβικό όνειρο.

Τελικά καθόλου δεν σε βοήθησα, απλά είπα και το δικό μου πόνο...:redface:Εγώ σε συμβουλέυω να κάνεις αυτό που πραγματικά θέλεις ΕΣΥ, ούτε οι νομικοί έχουν εξασφαλισμένη την αποκατάσταση. Ίσως με ένα καλό μεταπτυχιακό από τη φιλολογία όντως να μεταπηδήσεις-όπως λες ότι θες- στον τομέα που αγαπάς. Ας εξακολουθήσουμε να ελπίζουμε ότι "ο καλός δεν χάνεται'', όπου κι αν πάει:)
Τι δήλωσες τελικά ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Akatanomasty

Νεοφερμένος

Η Akatanomasty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Τι δήλωσες τελικά ?

Δεν το έχω στείλει ακόμα:redface: με πιάνουν κράμπες και που το σκέφτομαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 119105

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η φιλολογία είναι πολύ καλύτερη από νομική ! Δεν υπάρχει πιο βαρετή επιστήμη από την νομική. Τα μαθήματα της νομικής είναι κατώτερα π.χ. το εμπορικό δίκαιο και το ποινικό δεν είναι τόσο σπουδαία όσο η ελληνική και λατινική παλαιογραφία, αρχαία ελληνική επιγραφική, λατινικό έπος και λυρική ποίηση της φιλολογίας. Ένα κύρος παραπάνω το έχουν τα μαθήματα της φιλολογίας.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

georgia1213

Δραστήριο μέλος

Η georgia1213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 510 μηνύματα.
Η φιλολογία είναι πολύ καλύτερη από νομική ! Δεν υπάρχει πιο βαρετή επιστήμη από την νομική. Τα μαθήματα της νομικής είναι κατώτερα π.χ. το εμπορικό δίκαιο και το ποινικό δεν είναι τόσο σπουδαία όσο η ελληνική και λατινική παλαιογραφία, αρχαία ελληνική επιγραφική, λατινικό έπος και λυρική ποίηση της φιλολογίας. Ένα κύρος παραπάνω το έχουν τα μαθήματα της φιλολογίας.
τι φαση; σε καθε ποστ μιλας για την κατωτεροτητα της νομικης και το ποσο τελεια ειναι η φιλολογια;
 

Guest 119105

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top