Νομική vs Φιλολογία

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Εγώ φιλολογία θέλω πρώτα, αλλά μου έχουν καρφωθεί και ιδέες για τη νομική, επειδή πολλοί ισχυρίζονται ότι έχει καλύτερη αποκατάσταση -όμως ΔΕ μ'αρέσει σαν επάγγελμα.
Εμένα το ίδιο χάλια (στον τομέα της αποκατάστασης) μου φαίνονται και οι δύο. Θα δούμε...
Πάντως, όσο σκέφτομαι και τη νομική το διάβασμά μου γίνεται όλο και πιο μεθοδικό!

Σημείωση: Το μήνυμα προήλθε από το θέμα Φιλολογία ή Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

pit14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pit14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
νομικη???μου το ειπε η καθηγητρια μου αυτο...τι λεει θα πας να αδικηθεις να γινεις δασκαλακος?γινε δικηγορος...:/ εχεις δικιο ομως ...αντε να γραψουμε καλα να τελειωνουμε...και μετα οψομεθα...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
νομική, επειδή πολλοί ισχυρίζονται ότι έχει καλύτερη αποκατάσταση
Χο χο χο, καλό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
η νομική καλή αποκατάσταση; :P :P εκτός αν μιλάμε για το στρατολογικό ΣΣΑΣ !!
αυτή η εμμονή πολλών να ταυτίζουν το κύρος και το prestige με την αποκατάσταση!όσες σχολές είναι υποτιμημένες από τους 'πανεπιστήμονες' όμως,πάνε από το κακό στο χειρότερο σαν αποκατάσταση,ε; αλλάξτε σκεπτικό,τονίζω!
όλα φλου και αβέβαια είναι εκτός αστυνομίας/στρατού!αν δεν διαλέξεις κάτι με γνώμονα την επιθυμία,τις δυνατότητες και τις κλίσεις σου,αλλά με βάση τα μόριά σου και πόσο υψηλόβαθμο είναι μονάχα,τότε είναι σίγουρο πως δε θα δουλέψεις ποτέ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Εγώ φιλολογία θέλω πρώτα, αλλά μου έχουν καρφωθεί και ιδέες για τη νομική, επειδή πολλοί ισχυρίζονται ότι έχει καλύτερη αποκατάσταση -όμως ΔΕ μ'αρέσει σαν επάγγελμα.

Γιατι κρινεις με βαση την αποκατασταση?Κρινεις λανθασμενα εξ αρχης,και μαλλον θα καταληξει το ολο ''εγχειρημα'' λανθασμενο και αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
όμως ΔΕ μ'αρέσει σαν επάγγελμα.
Τότε γιατί το σκέφτεσαι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Όπως προείπα, το έχω στο μυαλό μου προς το παρόν, ώστε να παλεύω για αυτά τα μόρια, έχοντας έτσι τη δυνατότητα να επιλέξω οποιαδήποτε σχολή.
Μάλλον, η φιλολογία θα είναι η πρώτη επιλογή. Θα δείξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
με τη φιλολογία τουλάχιστον θα κάνεις κανένα φροντιστήριο/ιδιαίτερο,θα ασχοληθείς με το αντικείμενό σου..με τη νομική θα φας πολλά χρόνια στην αναμονή ώστε ν'αναδειχθείς και να ευσταθήσεις επαγγελματικά...η απόφαση είναι δική σου!αν το βλέπεις ψυχρά και μόνο σαν θέμα αποκατάστασης,τότε πάρ'το όπως το έθεσα..αν μπαίνει και η θέληση στη μέση,τότε και απο νομικη μπορεις να καταφερεις πολλα,καθως ειναι επαγγελμα που απαιτει να το αγαπας και να παλευεις καθε μερα γι'αυτό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
παιδακια, ο,τι σας εκφραζει καλυτερα.
και λαθος να κανετε-δεν ειμαστε σοφοι σ αυτην την ηλικια- τελειωνεται μ αυτην που επειλεξατε και πατε σ αυτη που σας αρεσει.
ασε την αποκατασταση βραστην δεν υπαρχει,και η βεβαιοτητα αυτη ενισχυεται αν δεν το αγαπας και δεν ψαξεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Μ'αρέσει που διευκρίνισα ότι δεν θέλω να εξεταστεί το θέμα για εμένα, γιατί το παιδί ρώτησε (στο άλλο θέμα) , κι εγώ απλώς είπα την γνώμη μου, κι ανοίξατε θέμα με το δικό μου σχόλιο πρώτο, και ο καθένας θα λέει το μακρύ του και το κοντό του_
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
μην ανησυχεις γνωριζουμε οτι ο προβληματισμος ειναι γενικευμενος:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
και εγω ειμαι αναμεσα σε νομικη και φιλολογια. Βασικα τα δυο προηγουμενα χρονια του λυκειου ηθελα νομικη... Ομως στην τριτη λυκειου αρχισε να μου αρεσει πολυ και η φιλολογια... Βασικα φετος μου αρεσαν τα μαθηματα κατευθυνσης και μου αρεσε να αναπτυσσω διαφορα ερωτηματα και θεματα.. Γι αυτο, τωρα που τελειωσαν οι πανελλαδικες, συνειδητοποιησα πως μαλλον μου ταιριαζει πιο πολυ η φιλολογια.. Φοβαμαι ομως μηπως στην σχολη ειναι διαφορετικα τα πραγματα.. Λογω ηλικιας τα βλεπω πιο απλουστευμενα τα πραγματα.. Αυτος ο ενθουσιασμος που εχω για τα θεωρητικα μαθηματα πιστευετε οτι θα διατηρηθει και κατα την διαρκεια των σπουδων ;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
και εγω ειμαι αναμεσα σε νομικη και φιλολογια. Βασικα τα δυο προηγουμενα χρονια του λυκειου ηθελα νομικη... Ομως στην τριτη λυκειου αρχισε να μου αρεσει πολυ και η φιλολογια... Βασικα φετος μου αρεσαν τα μαθηματα κατευθυνσης και μου αρεσε να αναπτυσσω διαφορα ερωτηματα και θεματα.. Γι αυτο, τωρα που τελειωσαν οι πανελλαδικες, συνειδητοποιησα πως μαλλον μου ταιριαζει πιο πολυ η φιλολογια.. Φοβαμαι ομως μηπως στην σχολη ειναι διαφορετικα τα πραγματα.. Λογω ηλικιας τα βλεπω πιο απλουστευμενα τα πραγματα.. Αυτος ο ενθουσιασμος που εχω για τα θεωρητικα μαθηματα πιστευετε οτι θα διατηρηθει και κατα την διαρκεια των σπουδων ;;;

Νομική, γιατί θέλω εγώ φιλολογία. Να μη μου φάνε πολλοί τη θέση :D:D. Πλάκα σου κάνω φυσικά. Επέλεξε αυτό που σου ταιριάζει. Πως θα ήθελες να δεις τον ευατό σου σε 20 χρόνια; Καθηγήτρια σε σχολείο ή δικηγόρος στα δικαστήρια; Φυσικά και οι 2 σχολές έχουν κι άλλες διεξόδους πέρα απο αυτές που ανέφερα, αλλά οι περισσότεροι αυτά επιλέγουν :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
και εγω ειμαι αναμεσα σε νομικη και φιλολογια. Βασικα τα δυο προηγουμενα χρονια του λυκειου ηθελα νομικη... Ομως στην τριτη λυκειου αρχισε να μου αρεσει πολυ και η φιλολογια... Βασικα φετος μου αρεσαν τα μαθηματα κατευθυνσης και μου αρεσε να αναπτυσσω διαφορα ερωτηματα και θεματα.. Γι αυτο, τωρα που τελειωσαν οι πανελλαδικες, συνειδητοποιησα πως μαλλον μου ταιριαζει πιο πολυ η φιλολογια.. Φοβαμαι ομως μηπως στην σχολη ειναι διαφορετικα τα πραγματα.. Λογω ηλικιας τα βλεπω πιο απλουστευμενα τα πραγματα.. Αυτος ο ενθουσιασμος που εχω για τα θεωρητικα μαθηματα πιστευετε οτι θα διατηρηθει και κατα την διαρκεια των σπουδων ;;;

εμ,αν και καλυτερα να σου απαντησει καποιος του τομεα, κατα τη γνωμη μου το βαρος πεφτει σε εσενα σχετικα με τον ενθουσιασμο. ψαξ το παραπανω:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
και εγω ειμαι αναμεσα σε νομικη και φιλολογια. Βασικα τα δυο προηγουμενα χρονια του λυκειου ηθελα νομικη... Ομως στην τριτη λυκειου αρχισε να μου αρεσει πολυ και η φιλολογια... Βασικα φετος μου αρεσαν τα μαθηματα κατευθυνσης και μου αρεσε να αναπτυσσω διαφορα ερωτηματα και θεματα.. Γι αυτο, τωρα που τελειωσαν οι πανελλαδικες, συνειδητοποιησα πως μαλλον μου ταιριαζει πιο πολυ η φιλολογια.. Φοβαμαι ομως μηπως στην σχολη ειναι διαφορετικα τα πραγματα.. Λογω ηλικιας τα βλεπω πιο απλουστευμενα τα πραγματα.. Αυτος ο ενθουσιασμος που εχω για τα θεωρητικα μαθηματα πιστευετε οτι θα διατηρηθει και κατα την διαρκεια των σπουδων ;;;
Αυτό που θα σου συνέστηνα είναι να συζητήσεις με κάποιον της φιλολογίας. Υπάρχουν δεκάδες από αυτούς στο forum. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Νομική, γιατί θέλω εγώ φιλολογία. Να μη μου φάνε πολλοί τη θέση :D:D. Πλάκα σου κάνω φυσικά. Επέλεξε αυτό που σου ταιριάζει. Πως θα ήθελες να δεις τον ευατό σου σε 20 χρόνια; Καθηγήτρια σε σχολείο ή δικηγόρος στα δικαστήρια; Φυσικά και οι 2 σχολές έχουν κι άλλες διεξόδους πέρα απο αυτές που ανέφερα, αλλά οι περισσότεροι αυτά επιλέγουν :)

Σε ποια πόλη θές να περάσεις; θα σου κάνω την χάρη και θα πάω νομική! Μόνο για σένα! :D πλάκα κάνω! Χοχοχο!!! Δεν έχω σκεφτεί πως θα με ήθελα να με δώ σε 20 χρόνια.. Βασικά το τι θα γίνει θα εξαρτηθεί απο τι σπουδές θα κάνω και πόσα εφόδια θα αποκτήσω κατα την διάρκεια των σπουδών :) Μιας και θές και εσύ φιλολογία, τι είναι αυτό που σε ωθεί σε αυτή την σχολή;;; σου αρέσει και εσένα εξίσου να διαβάζεις και να αναλύεις διάφορα θέματα;;;

εμ,αν και καλυτερα να σου απαντησει καποιος του τομεα, κατα τη γνωμη μου το βαρος πεφτει σε εσενα σχετικα με τον ενθουσιασμο. ψαξ το παραπανω:D

Έχω ρωτήσει και φιλολόγους απο την περιοχή μου, αλλα άλλοι λένε οτι η νομική είναι καλύτερα, άλλοι λένε οτι μου ταιριάζουν και τα δύο, ο πατέρας μου που με γνωρίζει πολύ καλά ως χαρακτήρα πιστεύει οτι μου ταιριάζει η φιλολογία.. Αλλα δεν βλέπω κανένας φιλόλογος να έχει ενθουσιασμό όταν λέω πως θέλω να ακολουθήσω αυτό τον τομέα.. Γι αυτό δεν βρίσκω κάποιο αμερόληπτο άτομο που να έχει σπουδάσει σε αυτο τον τομέα και να με συμβουλεύσει.. Κι έτσι με αφορμή αυτό το θέμα συζήτησης , εξέθεσα κι εγώ τον προβληματισμό μου :D


SparklingGrey, εγω το ψάχνω όσο μπορώ, αλλα ένα αμερόληπτο άτομο όπως είπα δεν βρίσκω δυστυχώς. Θα προσπαθήσω να το ψάξω πιο πολύ, μιας και πλησιάζει και η ώρα των αποτελεσμάτων , τέλος του μήνα θα ανακοινωθούν νομίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

evi07larissa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η evi07larissa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 841 μηνύματα.
Μπράβο βρε παιδιά που θέλετε τόσοι πολλοί φιλολογία!!!! Εγώ θέλω βέβαια νομική γιατί θέλω δικαστικό αλλά άμα δεν την πιάσω θέλω φιλολογικό θεσσαλονίκης!! Αγάπαω αρχαία και λατινικά. Πέρυσι όμως την έχασα για ελάχιστα μόρια και δεν μπορούσα να πάω γιάννεννα:( Πάντως αν θέλετε βοήθεια γενικά για τις φιλοσοφικές του απθ μπορώ να σας πω καποια πράγματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Μπράβο βρε παιδιά που θέλετε τόσοι πολλοί φιλολογία!!!! Εγώ θέλω βέβαια νομική γιατί θέλω δικαστικό αλλά άμα δεν την πιάσω θέλω φιλολογικό θεσσαλονίκης!! Αγάπαω αρχαία και λατινικά. Πέρυσι όμως την έχασα για ελάχιστα μόρια και δεν μπορούσα να πάω γιάννεννα:( Πάντως αν θέλετε βοήθεια γενικά για τις φιλοσοφικές του απθ μπορώ να σας πω καποια πράγματα

σου αρέσει η νομική πολύ;;; και εγώ όταν ήθελα νομική τον δικαστικό κλάδο ήθελα..και ολοι αυτον μου πρότειναν να ακολουθήσω.. Αλλα φοβάμαι πως αν την επέλεγα την νομική, μπορεί να το έκανα λόγω των μορίων.. Δηλαδη αν την έπιανα να την επέλεγα λόγω του οτι έπιασα τόσα μόρια γιατι να μην διαλέξω νομική.. Αλλα δεν θεωρώ οτι είναι σωστό να επιλέγουμε έτσι, γι αυτό προσπαθώ να βρώ τι μου αρέσει πραγματικά.. Επειδη γενικά εχω καλές επιδόσεις, όλοι μου λένε πως μου ταιριάζει η νομική... Αλλα ξέρω πως ως χαρακτήρας, δεν θα μπορούσα να αντέξω και πολύ... Και εμένα μου αρέσουν τα αρχαία και τα λατινικά πολύ.. Και ειδικά ο Αριστοτέλης!!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Moonstone

Νεοφερμένος

Η Moonstone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Καλησπέρα! Ως φιλόλογος, θα σας έλεγα άμα σας αρέσουν τόσο πολύ τα Αρχαία και τα συναφή φιλολογικά μαθήματα να ρίξετε μια ματιά στο πρόγραμμα σπουδών του τμήματός μας σε όποια πόλη σας ενδιαφέρει για να δείτε και τι μαθήματα/ γνωστικά αντικείμενα διδασκόμαστε στη σχολή. Έπιπλέον, έχοντας τελείωσει το Φιλολογικό της Αθήνας σχετικά πρόσφατα, μπορώ να σας πω με βεβαιότητα πως σαν σχολή δεν είναι τραγικά δύσκολη, απλά θέλει αρκετή προσωπική ενασχόληση με το αντικείμενο. Τα βασικά μαθήματα είναι Αρχαία - ΝΕ Λογοτεχνία και Γλωσσολογία κι ύστερα πιο "περιφερειακά" Λατινικά, Βυζαντινά, Λαογραφίες κλπ. Επειδή είδα πιο πάνω πως αναρωτιέστε για το αν θα διατηρηθεί ο ενθουσιασμός και μέσα στη σχολή, νομίζω πως είναι καθαρά προσωπικό θέμα αυτό. Αν μου επιτρέπετε να μιλήσω για εμένα, ναι, διατηρήθηκε και μεγάλωσε κατά πολύ! :D Το ζήτημα είναι να αγαπάτε αυτό που (θα) κάνετε κι όλα τα άλλα...βρίσκονται.
Από πλευράς αποκατάστασης, λίγο - πολύ τα ξέρετε φαντάζομαι, θέλει κυνήγι η ιστορία. Προσπαθήστε να φανταστείτε τον εαυτό σαν σαν καθηγητή σε μερικά χρόνια. Μπορείτε? Σας δημιουργεί ευχάριστα συναισθήματα αυτό? Το θέλετε? Αν ναι, προχωρήστε και... καλώς να μας έρθετε! :D
Εάν θέλετε οποιεσδήποτε παραπάνω πληροφορίες για τη σχολή, στη διάθεσή σας! :) Και φυσικά, καλά αποτελέσματα σε όλους! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evi07larissa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η evi07larissa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 841 μηνύματα.
σου αρέσει η νομική πολύ;;; και εγώ όταν ήθελα νομική τον δικαστικό κλάδο ήθελα..και ολοι αυτον μου πρότειναν να ακολουθήσω.. Αλλα φοβάμαι πως αν την επέλεγα την νομική, μπορεί να το έκανα λόγω των μορίων.. Δηλαδη αν την έπιανα να την επέλεγα λόγω του οτι έπιασα τόσα μόρια γιατι να μην διαλέξω νομική.. Αλλα δεν θεωρώ οτι είναι σωστό να επιλέγουμε έτσι, γι αυτό προσπαθώ να βρώ τι μου αρέσει πραγματικά.. Επειδη γενικά εχω καλές επιδόσεις, όλοι μου λένε πως μου ταιριάζει η νομική... Αλλα ξέρω πως ως χαρακτήρας, δεν θα μπορούσα να αντέξω και πολύ... Και εμένα μου αρέσουν τα αρχαία και τα λατινικά πολύ.. Και ειδικά ο Αριστοτέλης!!! :D

Κοίτα να σου πω την αλήθεια εγώ ξαναέδωσα πανελλήνιες γιατί πέρυσι αν και προσπάθησα πάρα πολύ, λόγω τις δυσκολίας των θεμάτων και λόγω προσωπικού, ΑΠΕΡΙΟΣΤΟΥ άγχους που με οδήγησε σε λάθη- βλακείες, για να πιάσω τη νομική. Πρέπει να έχω γράψει γύρω στα 1000 μόρια περισσότερα από πέρυσι αλλά δεν μπορώ να το πω σίγουρα γιατί είμαστε κατεύθυνση των εκπλήξεων. Δεν πρέπει να επιλέγεις με βάση τα μόρια σου γιατί αυτό μπορεί να σε οδηγήσει σε λάθος επιλογές. Νομική και φιλολογία πλήττονται από ανεργεία αμφότερες. Το δικαστικό είναι μία καλή λύση αλλά απαιτεί χρόνια σπουδών διαβάσματος και αφοσιώσης. Υπάρχει μεγάλος ανταγωνισμός και στις εξετάσεις των δικαστών παίρνουν ελάχιστα άτομα. Η φιλολογία πάλι έχει πολλούς αποφοίτους από διάφορες σχολές και γίνεται χαμός καθώς οι περισσότεροι είναι άνεργοι. Καλύτερα να κρίνεις με βάση τις προσωπικές σου επιθυμίες και όχι με το τι ακούγεται καλό. Και εγώ βρίσκομαι στην ίδια κατάσταση καθώς αν πιάνω τη νομική θα βρεθώ σε δύσκολη θέση καθώς αγαπώ το ίδιο και τη φιλολογία. :confused::confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top