Νομική vs Φιλολογία

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Μην πεφτεις στην γνωση παγιδα,το τρυπακι μοριων.Αυτος που θελει πραγματικα μια επιστημη,δεν την κρινει ουτε απο τα μορια που της αποδοθηκαν στις πανελληνιες ουτε απο το ψευτο-κυρος που εκπεμπει.Οι περισσοτεροι αυτο παθαινουν και την πατανε,βγαζουν υψηλα μορια και δεν θελουν να πανε ''χαμενα'' ως αποτελεσμα να επιλεξουν μια υψηλη σχολη της μαμακας και του μπαμπακα,ωστε να χαιρονται.
Αμα εισαι φιλοσοφικος-καλλιτεχνικος τυπος,επειδη δεν θα βρεις αυτο που ψαχνεις στην φιλοσοφικη,αφου απεχει παρασαγγας απο το ονομα της (και ομως ναι) γιατι δεν ψαχνεις καποιο αλλο τμημα?Πχ πολυ ωραιο τμημα με περιεχομενο που θα σου ταιριαζει ειναι το Τμήμα Μεθοδολογίας, Ιστορίας και Θεωρίας της Επιστήμης ( https://www.phs.uoa.gr/ .Εν κατακλειδι,ουτε στην φιλοσοφια ουτε στην νομικη θα βρεις αυτο που ΕΣΥ ζητας,αμα θες να προχωρησεις με την λογικη του τι σου αρεσει πραγματικα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Λοιπόν φίλοι του forum οπως καταλαβαινετε βρισκομαι σε αυτο το τεραστιο διλημμα.

Κατ' αρχην ειναι δεδομενο για οικονομικους λογους οτι θα παω Αθηνα.

Απο τη μια η Νομικη εχει το prestige και το κυρος, ειναι πολυ δυνατο πτυχίο, εχει περισσοτερες επαγγελματικες διεξοδους (και στο εξωτερικο). Το κτιριο της Νομικης ειναι αρκετα καλο (ειδικα σε σχεση με αυτο της Φιλοσοφικης που ειναι το πιο ασχημο οικοδομημα/πραγμα στην Ιστορια της Ανθρωποτητας). Ωστοσο τα μαθηματα της Νομικης (Αστικα Δικαια κλπ) νομιζω πως δεν με εμπνεουν ιδιαιτερα ως ανθρωπο, όπως αλλωστε και τα επαγγελματα (δικηγορος, εισαγγελεας, νομικος συμβουλος κλπ κλπ).

Απο την αλλη η Φιλολογια δεν τα εχει ολα αυτα τα καλα της Νομικης. Απλα σκεφτομουν οτι, ως καλλιτεχνικος - φιλοσοφικος τυπος, μαλλον θα ταιριαζε περισσοτερο στη ψυχοσυνθεση μου... Επιπλεον, μαλλον θα ημουν πιο κοντα στη Φιλοσοφια που τοσο πολυ αγαπω και που θα ηθελα να μελετησω και στο εξωτερικο αμα μου δινοταν η ευκαιρια.

Οποιος εχει βρεθει σε παρομοια θεση καταλαβαινει ποσο βαρβαρο ειναι να καλεις ενα παιδι 18 χρονων, που δεν μπορει να αποφασισει ουτε που θα παει διακοπες, να κανει μια τοσο βαρια επιλογη...

Σας παρακαλω δωστε μου μια δευτερη γνωμη. Ξερω οτι "ειναι στο χερι μου η επιλογη κλπ" αλλα θα ηθελα να μου πειτε "ψυχρα" την προσωπικη σας αποψη. Νομιζω πως λιγη πειρα θα εριχνε φως στα πραγματα!

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων :D
Όπως τα περιγράψεις, Φιλολογία. Εναλλακτικά ψάξε για "μεικτά" τμήματα τύπου Πολιτικές Επιστήμες και αυτό που σου λέει ο γιατρός πάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pit14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pit14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
παιδια τι λετε να διαλέξω?Νομική ή Φιλολογία?απο αποψη διεξόδων πως βλέπετε το καθένα και απο αποψη αποκατάστασης?μολονοτι μ'αρεσει η φιλολογια αρκετα δεν εχω προβλημα να παω και Νομικη απλως δεν ξερω αν μ'αρεσει σαν σχολη!!!πως την βλεπετε,ειναι ενδιαφερουσα?πιο πολυ απο τη φιλολογια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilakos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Linköping University και μας γράφει απο Ασπρόπυργος (Αττική). Έχει γράψει 999 μηνύματα.
παιδια τι λετε να διαλέξω?Νομική ή Φιλολογία?απο αποψη διεξόδων πως βλέπετε το καθένα και απο αποψη αποκατάστασης?μολονοτι μ'αρεσει η φιλολογια αρκετα δεν εχω προβλημα να παω και Νομικη απλως δεν ξερω αν μ'αρεσει σαν σχολη!!!πως την βλεπετε,ειναι ενδιαφερουσα?πιο πολυ απο τη φιλολογια?
Απ' οτι εχω ακουσει απο την Φιλολογο μου η Νομικη ειναι μια απο τις πιο υπερκορες σχολες απο αποψη επαγγελματικης αποκαταστασης......εκτος βεβαια κα αν εχεις κανενα μπαμπα, θειο , μπατζανακι κ.α με δικο του δικηγορικο γραφειο....τοτε κατι μπορει να γινει!!!!! δεν θα εισαι σε αυτη την περιπτωση ΑΛΛΟΣ ενασ ΤΕΛΕΙΟΦΟΙΤΟΣ της Νομικης που κανει ιδιαιτερα "σαν" Φιλολογος!!!!!δικη σου η αποφαση εγω απλως αναφέρω τι εχω ακουσει....απο 'κει και περα.....ΟΨΟΜΕΘΑ!!!!!!(Καλη Επιτυχια σε οτι και αν διαλεξεις!!!!!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
παιδια τι λετε να διαλέξω?Νομική ή Φιλολογία?απο αποψη διεξόδων πως βλέπετε το καθένα και απο αποψη αποκατάστασης?μολονοτι μ'αρεσει η φιλολογια αρκετα δεν εχω προβλημα να παω και Νομικη απλως δεν ξερω αν μ'αρεσει σαν σχολη!!!πως την βλεπετε,ειναι ενδιαφερουσα?πιο πολυ απο τη φιλολογια?

Κανείς μας δεν ξέρει πώς θα είναι σαν σχολή. :hmm:

Ψάξου. Ζήτα πληροφορίες και για τις 2 σχολές, και κινήσου ανάλογα.

Πόσα μόρια έχεις, αν επιτρέπεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Λοιπόν φίλοι του forum οπως καταλαβαινετε βρισκομαι σε αυτο το τεραστιο διλημμα.

Κατ' αρχην ειναι δεδομενο για οικονομικους λογους οτι θα παω Αθηνα.

Απο τη μια η Νομικη εχει το prestige και το κυρος, ειναι πολυ δυνατο πτυχίο, εχει περισσοτερες επαγγελματικες διεξοδους (και στο εξωτερικο). Το κτιριο της Νομικης ειναι αρκετα καλο (ειδικα σε σχεση με αυτο της Φιλοσοφικης που ειναι το πιο ασχημο οικοδομημα/πραγμα στην Ιστορια της Ανθρωποτητας). Ωστοσο τα μαθηματα της Νομικης (Αστικα Δικαια κλπ) νομιζω πως δεν με εμπνεουν ιδιαιτερα ως ανθρωπο, όπως αλλωστε και τα επαγγελματα (δικηγορος, εισαγγελεας, νομικος συμβουλος κλπ κλπ).

Απο την αλλη η Φιλολογια δεν τα εχει ολα αυτα τα καλα της Νομικης. Απλα σκεφτομουν οτι, ως καλλιτεχνικος - φιλοσοφικος τυπος, μαλλον θα ταιριαζε περισσοτερο στη ψυχοσυνθεση μου... Επιπλεον, μαλλον θα ημουν πιο κοντα στη Φιλοσοφια που τοσο πολυ αγαπω και που θα ηθελα να μελετησω και στο εξωτερικο αμα μου δινοταν η ευκαιρια.

Οποιος εχει βρεθει σε παρομοια θεση καταλαβαινει ποσο βαρβαρο ειναι να καλεις ενα παιδι 18 χρονων, που δεν μπορει να αποφασισει ουτε που θα παει διακοπες, να κανει μια τοσο βαρια επιλογη...

Σας παρακαλω δωστε μου μια δευτερη γνωμη. Ξερω οτι "ειναι στο χερι μου η επιλογη κλπ" αλλα θα ηθελα να μου πειτε "ψυχρα" την προσωπικη σας αποψη. Νομιζω πως λιγη πειρα θα εριχνε φως στα πραγματα!
Καταρχήν μόνο από αυτά που λες πιστεύω ότι θα έπρεπε να διαλέξεις φιλολογία. Είναι προτιμότερο να επιλέξεις κάτι που σ' αρέσει παρά για λόγους αποκατάστασης. Στο κάτω-κάτω τα πράγματα αλλάζουν συνεχώς.
Προσωπικά αν κ από θεωρητική δεν έχω καμία σχέση με τις δύο σχολές. Έχω όμως έναν φίλο, πρώην συμμαθητής που είχε το δικό σου δίλημμα(ήταν ανάμεσα σε νομική-δημοσιογραφία-φιλολογία). Τελικά διάλεξε νομική ακούγοντας στο γνωστό κλασσικό <<σου ανοίγει πολλούς δρόμους>>. Τώρα, στο 3ο έτος, αν και διαβάζει και περνάει τα μαθήματα το αντικείμενο του είναι τέρμα αδιάφορο και έχει μετανοιώσει που δε διάλεξε κάποια από τα άλλα.

Επίσης το να μελετήσεις στο εξωτερικό, είτε από νομική είτε από φιλολογία, όσο είμαστε ακόμα στο Ευρώ μπορείς εύκολα να πας με το Erasmus(σπουδές/πρακτική/μεταπτυχιακό) οπότε μη το χρησιμοποιήσεις σαν κριτήριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

the japanese

Νεοφερμένος

Ο Σκιά τα Ξημερώματα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Εγώ θα ήθελα να εκφράσω μια άποψη από διαφορετική οπτική. Τι πάει να πει "Μ' αρέσει ή δε μ' αρέσει σαν επάγγελμα;" Στη ζωή κάνουμε πάντα αυτό μας αρέσει ; Σίγουρα όχι. Δε νομίζω ν' άρεσε σε κανέναν μας να σηκώνεται 7 η ώρα το πρωί για να πάει σχολείο. Θα μου πείτε ότι ήταν υποχρεωτικό, εγώ θα σας πω ότι είναι αναγκαίο να κάνουμε και δουλειές που δε μας αρέσουν προκειμένου να επιβιώσουμε στους σημερινούς δύσκολους καιρούς. Δε νομίζω ν' αρέσει στο σκουπιδιάρη να είναι σκουπιδιάρης, ωστόσο δουλειά είναι κι αυτή και πρέπει να την κάνει για να βγάλει τα προς το ζην. Αν του πρότειναν να μπει σ' ένα γραφείο και να δουλεύει με χαρτούρες και μαλακίες σας φαίνεται ότι θα έλεγε όχι; Δυστυχώς το δικαίωμα της αυτοδιάθεσης μας περιορίζεται απ' τις σημερινές καταστάσεις. Τώρα είμαστε φοιτητές, έφηβοι ακόμα και τα βλέπουμε άσπρο-μαύρο τα πράγματα. Οι περισσότεροι μας δεν έχουμε μπει στην αγορά εργασίας σοβαρά οπότε είμαστε έξω απ' το χορό. Φανταστείτε όμως αύριο-μεθαύριο κάποιος από σας να θέλει να δουλέψει γιατί δε θα έχει από άλλου έσοδα, να θέλει να κάνει οικογένεια αλλά να μη μπορεί επειδή δε θα 'χει σταθερή δουλειά και όλα αυτά επειδή προτίμησε να κάνει το γούστο του και επειδή άκουσε εμάς τους υπόλοιπους να του λέμε να επιλέξει την Α ή Β σχολή. Δε μ' αρέσει, σίγουρα σε κανέναν δεν αρέσει, που έχουν έτσι τα πράγματα αλλά είναι αναγκαίο κακό να καταπιεστώ προκειμένου να ζήσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Dum spiro spero.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Απ' οτι εχω ακουσει απο την Φιλολογο μου η Νομικη ειναι μια απο τις πιο υπερκορες σχολες απο αποψη επαγγελματικης αποκαταστασης......εκτος βεβαια κα αν εχεις κανενα μπαμπα, θειο , μπατζανακι κ.α με δικο του δικηγορικο γραφειο....τοτε κατι μπορει να γινει!!!!! δεν θα εισαι σε αυτη την περιπτωση ΑΛΛΟΣ ενασ ΤΕΛΕΙΟΦΟΙΤΟΣ της Νομικης που κανει ιδιαιτερα "σαν" Φιλολογος!!!!!δικη σου η αποφαση εγω απλως αναφέρω τι εχω ακουσει....απο 'κει και περα.....ΟΨΟΜΕΘΑ!!!!!!(Καλη Επιτυχια σε οτι και αν διαλεξεις!!!!!)

:eek:
Από πότε ισχύει κάτι τέτοιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pit14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pit14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Πιο γρηγορη και σιγουρη αποκατασταση σε ποια σχολη θα εχω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evi07larissa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η evi07larissa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 841 μηνύματα.
Πιο γρηγορη και σιγουρη αποκατασταση σε ποια σχολη θα εχω?
Σε καμία είναι η αλήθεια.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
:eek:
Από πότε ισχύει κάτι τέτοιο;

Ανέκαθεν. Λόγω καλής κατάρτισης στα φιλολογικά, καλός τρόπος για χαρτζηλίκι. Τι σε εκπλήσσει;

Πιο γρηγορη και σιγουρη αποκατασταση σε ποια σχολη θα εχω?
Μισό να πάρω τη σφαίρα να σου πω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Στη φιλολογία Αθήνας υπάρχει καθηγήτρια αρχαίων με πτυχίο...νομικής!Εκανε προφανώς μεταπτυχιακό και διδακτορικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pit14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pit14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
δηλαδη αν παω νομικη και κανω μεταπτυχιακο σε φιλολογικα μπορω να βγω καθηγητης?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
δηλαδη αν παω νομικη και κανω μεταπτυχιακο σε φιλολογικα μπορω να βγω καθηγητης?
Οχι σε σχολείο μόνο σε πανεπιστήμιο η ιδιαίτερα,φροντιστήρια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
δηλαδη αν παω νομικη και κανω μεταπτυχιακο σε φιλολογικα μπορω να βγω καθηγητης?

Όχι.
Επαγγελματικά δικαιώματα= βασικό πτυχίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pit14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pit14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Οχι σε σχολείο μόνο σε πανεπιστήμιο η ιδιαίτερα,φροντιστήρια

και σε ιδιαιτερα και φροντιστηριο ειναι νομιμο ετσι?:hmm::hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
και σε ιδιαιτερα και φροντιστηριο ειναι νομιμο ετσι?:hmm::hmm::hmm:
Για ιδιαίτερα ναί,ίσως και για φροντιστήριο.Πάντα με μεταπτυχιακό η και διδακτορικό.Για σχολείο με τίποτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pit14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pit14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
εε αρα ρε παιδια τι το σκεφτομαι και αγχωνομαι αφου μπορω να συνδιασω και τα δυο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Για ιδιαίτερα ναί,ίσως και για φροντιστήριο.Πάντα με μεταπτυχιακό η και διδακτορικό.Για σχολείο με τίποτα

Από πότε θέλεις ΠΜΣ/ διδακτορικό για ιδιαίτερο; Φροντιστήριο λογικά όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top