Νομική vs Φιλολογία

Δήμητρα- μιμή

Νεοφερμένος

Η Δήμητρα- μιμή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
εμμμμ
wild-goose chase
ειναι αληθεια οτι το prestige αποτελει λογος και κινητρο (ο,τι και να λενε) για να τελειωσεις μια σχολη αλλα αυτο δε συμαινει πως η φιλολογια δεν τα δινει αυτα (κατα τα πιστευω μου τουλαχιστον)
ας θεσω αλλο ερωτημα
"δικηγορακος θα γινεις;" "ανεργη θα καταντησεις;"
ετσι οπως το βλεπω (και μονο απο μια παραγραφο σκεψεων μπορει να πλανωμαι οικτρα αλλα ποιος ξερει) σου αρεσει η ιδεα της νομικης και οχι η νομικη.
γνωμη μου,δοκιμασε τη φιλολογια και μετα υποθετω οτι οπως εδωσες θα ξαναδωσεις εαν δε σ αρεσει

αυτό λέω και εγώ. μου αρέσει η ιδέα της νομικής αλλα ψάχνω έναν τρόπο να ανακαλύψω αν μου αρέσει και η ίδια η νομική.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
αυτό λέω και εγώ. μου αρέσει η ιδέα της νομικής αλλα ψάχνω έναν τρόπο να ανακαλύψω αν μου αρέσει και η ίδια η νομική.:P

Και πώς μπορεί κάποιος από εδώ να σε βοηθήσει να βρεις αυτό που ψάχνεις;
Δες τα μαθήματα, πιάσε ένα φοιτητή/απόφοιτο και ζήτησέ του να σού εξηγήσει, κοίταξε επαγγελματικές διεξόδους, και αν σε καλύπτουν όλα αυτά περισσότερο από ό,τι η Φιλολογία, τότε πάλεψέ το.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
στο σχολείο ήμουν τεχνολογική κατεύθυνση και έδωσα την επόμενη χρονιά θεωρητική. διάβασα μόνο 6 μήνες ( δεν είχα λεφτά νωρίτερα και να διαβάσω μόνη μου δεν έχω πειθαρχία), και μάλιστα δουλεύοντας παράλληλα. έγραψα 17.320. όπως καταλαβαίνεις δεν ήξερα ούτε το λύω να κλίνω για να μην πω για τα λατινικά. απ' ότι μου είπαν ήταν καλό.
και γαμω:D
(χωρις να προσθετω τιποτα στη συζητηση)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δήμητρα- μιμή

Νεοφερμένος

Η Δήμητρα- μιμή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Και πώς μπορεί κάποιος από εδώ να σε βοηθήσει να βρεις αυτό που ψάχνεις;
Δες τα μαθήματα, πιάσε ένα φοιτητή/απόφοιτο και ζήτησέ του να σού εξηγήσει, κοίταξε επαγγελματικές διεξόδους, και αν σε καλύπτουν όλα αυτά περισσότερο από ό,τι η Φιλολογία, τότε πάλεψέ το.

Αυτό σκοπεύω να κάνω. Επειδή όμως δυσκολεύομαι να βρω κάποιον από κοντά, ρωτάω εδώ. η σχολή είναι κλειστή ακόμα (λόγω απεργίας), οπότε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
Αυτό σκοπεύω να κάνω. Επειδή όμως δυσκολεύομαι να βρω κάποιον από κοντά, ρωτάω εδώ. η σχολή είναι κλειστή ακόμα (λόγω απεργίας), οπότε...
Διατύπωσε τότε πιο συγκεκριμένες ερωτήσεις, να δούμε αν μπορούμε να κάνουμε κάτι. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δήμητρα- μιμή

Νεοφερμένος

Η Δήμητρα- μιμή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Διατύπωσε τότε πιο συγκεκριμένες ερωτήσεις, να δούμε αν μπορούμε να κάνουμε κάτι. :)

Εε.. Βασικά νομίζω ότι αυτό που θα με βοηθήσει είναι να μου πει κάποιος φοιτητής της νομικής τους λόγους που την επέλεξε και γιατί τελικά του αρέσει.. Έτσι πιστεύω ότι θα καταλάβω κι εγώ.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,796 μηνύματα.
H επιλογή μιας χ επιστήμης, είναι τελείως προσωπικό ζήτημα. Σημασία έχει εσένα τι σου αρέσει για τους δικούς σου λόγους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GeorgeRtr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GeorgeRtr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
H επιλογή μιας χ επιστήμης, είναι τελείως προσωπικό ζήτημα. Σημασία έχει εσένα τι σου αρέσει για τους δικούς σου λόγους.

Κοιτάζουμε λίγο και τι συμβαίνει γύρω μας όταν διαλέγουμε όμως έτσι ; Εμένα για παράδειγμα μπορεί να μου αρέσει να γίνω πολιτικός μηχανικός πρέπει να ξέρω όμως ότι αν θέλω να μείνω στην Ελλάδα θα πρέπει να αναγκαστώ να μείνω άνεργος για πολλά πολλά χρόνια. Κοιτάζεις εσύ τι σου αρέσει να κάνεις αλλά βλέπεις και την γενική εικόνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,796 μηνύματα.
Η γενική εικόνα δεν αποτελεί αξιόπιστο δείγμα διότι ο καθένας μετά την εισαγωγή του στο Πανεπιστήμιο κινείται με διαφορετικό πλάνο σπουδών, φοιτητική ζωής. Στην εποχή που ζούμε, πλην των στρατιωτικών σχολών και γενικά των σωμάτων ασφαλείας που είναι επαγγέλματα σίγουρου δημοσίου, τα υπόλοιπα υπόκεινται τις συνέπειες της οικονομικής κρίσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GeorgeRtr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GeorgeRtr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Η γενική εικόνα δεν αποτελεί αξιόπιστο δείγμα διότι ο καθένας μετά την εισαγωγή του στο Πανεπιστήμιο κινείται με διαφορετικό πλάνο σπουδών, φοιτητική ζωής. Στην εποχή που ζούμε, πλην των στρατιωτικών σχολών και γενικά των σωμάτων ασφαλείας που είναι επαγγέλματα σίγουρου δημοσίου, τα υπόλοιπα υπόκεινται τις συνέπειες της οικονομικής κρίσης.
Δεν συμφωνώ.
Στις περιόδους της κρίσης υπάρχουν επαγγέλματα που ανθίζουν ενώ άλλα καταρρέουν. Αυτό σημαίνει άλλωστε κρίση και αυτός είναι ένας από τους λόγους που περιήλθε η κρίση. Δες εδώ 87 επαγγέλματα με μέλλον..
'Οσο για το δημόσιο αγαπητέ Νίκο σαν οικονομολόγος σου λέω ότι το ελληνικό δημόσιο είναι ο πλέον πιο αναξιόπιστος θεσμικός παράγοντας που μπορεί ένας άνθρωπος να εμπιστευτεί. Την μια μέρα σου λέει επενδύστε στα φωτοβολταϊκά συστήματα και πάρτε δάνεια από τράπεζες και τον αμέσως επόμενο χρόνο αυξάνει την φορολογία σε όσους τελικά επένδυσαν στα φωτοβολταϊκά. Το ίδιο συμβαίνει και με τα σώματα ασφαλείας εσύ πιστεύεις ότι όποιος μπαίνει μέσα εκεί έχει σιγουρέψει ένα μισθό ; Ποιόν μισθό τα 700 ευρώ ; Αν συμβιβάζεσαι καλώς αλλά τα 700 ευρώ θα γίνουν και 560 και και και. Και όταν το δημόσιο δεν θα μπορεί να ξεπληρώσει μισθούς και συντάξεις λόγω ασφυξίας τότε τι ; Τότε δεν αρχίζουν οι απολύσεις ;
Συμπέρασμα πρώτο στην κρίση ούτε το δημόσιο δεν είναι σίγουρο. Συμπέρασμα δεύτερο και στην κρίση υπάρχουν επαγγέλματα που ανθίζουν και αυτά δεν βρίσκονται στο δημόσιο. Το δημόσιο αφορά παλαιότερες δεκαετίες και εποχές που ο κόσμος έψαχνε αποκατάσταση σήμερα είναι το πλέον ακατάλληλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,796 μηνύματα.
Δεν ανοίγει το link. Και όσοι δεν ανήκουν στην λίστα των 87 επαγγελμάτων τι να κάνουν; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GeorgeRtr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GeorgeRtr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Δεν ανοίγει το link. Και όσοι δεν ανήκουν στην λίστα των 87 επαγγελμάτων τι να κάνουν; :P
Δες πμ. 'Η κάνουν ό,τι πιστεύουν ότι θα αγαπήσουν και περιμένουν να τους χαμογελάσει η τύχη ή φεύγουν στο εξωτερικό ή αν έχουν την υπομονή περιμένουν να τελειώσει η κρίση γιατί όταν τελειώσει αυτοί που σήμερα δεν δουλεύουν θα είναι οι πρώτοι που θα κληθούν να δουλέψουν στην αγορά εργασίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
...αυτοί που σήμερα δεν δουλεύουν θα είναι οι πρώτοι που θα κληθούν να δουλέψουν στην αγορά εργασίας.
Καλά, οικονομολόγε, μην βάζεις και το χέρι σου στη φωτιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GeorgeRtr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GeorgeRtr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Καλά, οικονομολόγε, μην βάζεις και το χέρι σου στη φωτιά.

Το βάζω και στη φωτιά και όπου χρειαστεί. 'Εξοδος από την κρίση έρχεται με ανάκαμψη αρχικά και έπειτα με ανάπτυξη και ανάπτυξη χωρίς να δουλεύουν οικοδόμοι, ηλεκτρολόγοι και άλλα πολλά επαγγέλματα που πλήττονται σήμερα δεν πρόκειται να υπάρξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Το βάζω και στη φωτιά και όπου χρειαστεί. 'Εξοδος από την κρίση έρχεται με ανάκαμψη αρχικά και έπειτα με ανάπτυξη και ανάπτυξη χωρίς να δουλεύουν οικοδόμοι, ηλεκτρολόγοι και άλλα πολλά επαγγέλματα που πλήττονται σήμερα δεν πρόκειται να υπάρξει.

Και ειναι τοσο σιγουρο οτι θα ερθει ανακαμψη,ετσι? :hehe:

Ολοι οι Οικονομολογοι,ασπαζεστε ανεξαιρετως,σαμαρικες πολιτικες?:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GeorgeRtr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GeorgeRtr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Και ειναι τοσο σιγουρο οτι θα ερθει ανακαμψη,ετσι? :hehe:

Ολοι οι Οικονομολογοι,ασπαζεστε ανεξαιρετως,σαμαρικες πολιτικες?:confused:

Οι οικονομολόγοι ασπαζόμαστε την επιστήμη μας. Απλά όσοι σαν εσένα που ασχολούνται με (Φιλοσοφια,Λογοτεχνια,Ψυχολογία,Πολιτικη,Τεχνη,Κρασια) δεν μπορούν να καταλάβουν γρι από ότι ανέφερα παραπάνω και γι'αυτό επικαλείσαι τις "σαμαρικές πολιτικές".
Και ναι υπάρχει και διάγραμμα που εξηγεί ό,τι ακριβώς περνάμε. Και ναι κάποια στιγμή θα υπάρξει ανάκαμψη και ανάπτυξη. Οι άνθρωποι που διακυβερνούν είναι υπεύθυνοι για το αν αυτή θα έρθει αργά η γρήγορα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Δήμητρα- μιμή

Νεοφερμένος

Η Δήμητρα- μιμή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Έχω την εντύπωση ότι ξεφύγαμε λιγάκι απ' το θέμα. Τέλος πάντων, γενικώς τις συμβουλές του στυλ '' εσύ ξέρεις τι σ' αρέσει'' και ''μην κοιτάς το κύρος'' κλπ μου τις έλεγαν και οι καθηγητές στο λύκειο. Ναι, ξέρω τι μ' αρέσει αλλά θέλω να μάθω τι αρέσει σε έναν φοιτητή της νομικής σχετικά με την σχολή αυτή. Αν δεν υπάρχει κάποιος που μπορεί να μου πει τότε δεν έχω καμία άλλη απορία. Πάντως ευχαριστώ πολύ, δεν περίμενα να ανταποκριθεί κανείς τόσο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
Έχω την εντύπωση ότι ξεφύγαμε λιγάκι απ' το θέμα. Τέλος πάντων, γενικώς τις συμβουλές του στυλ '' εσύ ξέρεις τι σ' αρέσει'' και ''μην κοιτάς το κύρος'' κλπ μου τις έλεγαν και οι καθηγητές στο λύκειο. Ναι, ξέρω τι μ' αρέσει αλλά θέλω να μάθω τι αρέσει σε έναν φοιτητή της νομικής σχετικά με την σχολή αυτή. Αν δεν υπάρχει κάποιος που μπορεί να μου πει τότε δεν έχω καμία άλλη απορία. Πάντως ευχαριστώ πολύ, δεν περίμενα να ανταποκριθεί κανείς τόσο.
Τα ενδιαφέροντα ποικίλλουν. Προσωπικά, μού αρέσει πολύ η ενασχόληση με ανθρώπινα δικαιώματα, σύνταγμα και πολιτικούς θεσμούς. Βρίσκω αρκετά ενδιαφέρον το να μελετάς τον (οποιοδήποτε) νόμο και να καλείσαι βασιζόμενος σε αυτόν να εξάγεις συμπεράσματα και να υποστηρίζεις τη γνώμη σου. Θεωρώ επίσης ότι η σχολή δίνει περιθώρια αυτοβελτίωσης και ότι ένας φοιτητής Νομικής μαθαίνει πάμπολλα χρήσιμα για την πολιτική του ταυτότητα και για τον ίδιο γενικότερα ως άτομο πράγματα. Επίσης, πρόκειται για μια αρκετά απαιτητική σχολή με πολύ ανταγωνισμό και μεγάλη σνομπαρία. Εν ολίγοις αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δήμητρα- μιμή

Νεοφερμένος

Η Δήμητρα- μιμή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Τα ενδιαφέροντα ποικίλλουν. Προσωπικά, μού αρέσει πολύ η ενασχόληση με ανθρώπινα δικαιώματα, σύνταγμα και πολιτικούς θεσμούς. Βρίσκω αρκετά ενδιαφέρον το να μελετάς τον (οποιοδήποτε) νόμο και να καλείσαι βασιζόμενος σε αυτόν να εξάγεις συμπεράσματα και να υποστηρίζεις τη γνώμη σου. Θεωρώ επίσης ότι η σχολή δίνει περιθώρια αυτοβελτίωσης και ότι ένας φοιτητής Νομικής μαθαίνει πάμπολλα χρήσιμα για την πολιτική του ταυτότητα και για τον ίδιο γενικότερα ως άτομο πράγματα. Επίσης, πρόκειται για μια αρκετά απαιτητική σχολή με πολύ ανταγωνισμό και μεγάλη σνομπαρία. Εν ολίγοις αυτά.

Αυτή ήταν επιτέλους μια απάντηση που βοήθησε! :) αυτά μου αρέσουν και εμένα πολύ για αυτό βρίσκομαι σε τόσο μεγάλο δίλημμα. Από μικρή χωρίς να το καταλαβαίνω είχα έντονες πολιτικές απόψεις και τώρα διαπιστώνω ότι ο νόμος είναι κάτι που με εξιτάρει ιδιαίτερα. Αλλά μ' αρέσει και η φιλοσοφία και κυρίως η γλωσσολογία. ο λόγος που διστάζω να κάνω αυτό το βήμα είναι γιατί φοβάμαι τον εαυτό μου. προσπαθώ να μειώσω την ματαιοδοξία μου και αγχώνομαι μήπως κατά βάθος είναι αυτή η αιτία που έχω ενθουσιαστεί με την ιδέα της νομικής.:/: ξέρεις, σκέφτομαι πόσα πράγματα μπορώ να κάνω μετά ( δικαστής, εισαγγελέας, διπλωματικό σώμα, δικηγόρος) και ενθουσιάζομαι. κακό αυτό το στοιχείο του χαρακτήρα μου. όπως και να 'χει μακάρι να βρω την άκρη. σ' ευχαριστώ πολύ!!! α, κι αν σκεφτείς τίποτα άλλο γράψε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

polly2014

Νεοφερμένος

Η polly2014 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
''Υπάρχουν επιπλέον πολλές προοπτικές να εργαστείς και στο εξωτερικό, ειδικά αν έχεις καλούς βαθμούς''..μπορεις να εξηγησεις λιγο αυτο? γιατι οι περισσοτεροι λενε πως εξω δεν μπορεις να εργαστεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top