Νομική vs ΗΜΜΥ

Ποια κατεύθυνση συμβουλεύετε την Έφη να προτιμήσει;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 73)
  • τεχνολογική

    Ψήφοι: 45 61.6%
  • Θεωρητική

    Ψήφοι: 28 38.4%

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Οι περισσοτεροι που την επιλεγουν λενε "μου αρεσουν οι υπολογιστες"
Μαλλον κανεις δεν τους ειπε για τις σχολες πληροφορικης.
Και το ενεργειακο κομματι καλυπτεται αν δεν κανω λαθος και απο τους μηχανολογους.

Ας απαντήσει ένας ΗΜΜΥ καλύτερα. (η αλήθεια είναι ότι δε τα ξέρω τόσο καλά) :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
Ενδιαφερουσα απορια πιστευω πως ο λογος ειναι οτι την προτιμουν και τα ατομα που τους αρεσουν τα μαθηματικα κ η φυσικη κ θελουν να τα εφαρμοσουν στην τεχνολογικη αναπτυξη-ερευνα και οι κομπιουτεραδες αλλα κ τα ατομα που δεν εχουν ιδεα για τη σχολη αλλα βλεπουν οτι εχει πολλα μορια κ ακουν οτι ειναι καλη(οπως το ατομο που ανοιξε το τοπικ)

Αγαπητέ δεν ξέρεις ΚΑΝ το άτομο που άνοιξε το τόπικ οπότε θα σε συμβούλευα να μην σχηματίζεις άποψη τόσο επιοπόλαια. :)

Γενικά επειδή τώρα ειδα το θέμα την Εφη θα την συμβούλευα να πάει Νομική γιατί το ΗΜΜΥ είναι πολύ δύσκολη σχολή (εχει μαθηματικά, εργαστήρια με κολητήρια και τέτοια) και ο μηχανικός πολύ δυσκολη δουλειά για γυναίκα.
Φόκο ευχαριστώ για το ειλικρινές ενδιαφέρον που έδειξες από την πρώτη κιόλας στιγμή που άνοιξα το τόπικ και ζήτησα την συμβουλή σας. :) Ευχαριστώ και όλους εσάς που απαντήσατε με πραγματικό ενδιαφέρον χωρίς ειρωνείες και προσπάθεια για επίδειξη γνώσεων σε μια μαθήτρια που απλά ήθελε να ενδιαφερθεί για το μέλλον της.

Το έχω δηλώσει ίσως και σε άλλα ποστς αλλά αποφάσισα να δηλώσω την θεωρητική κατεύθυνση με στόχο τη Νομική. Αν δεν περάσω θα ξαναδώσω, αλλιώς θα το κοιτάξω για εξωτερικό. Μετά από έρευνα και ενδοσκόπηση στον εαυτό μου και στα θέλω μου, κατάλαβα ότι δεν μου ταιριάζει το ΗΜΜΥ.

Παρακαλώ όμως...Σταματήστε να νομίζετε ότι όσοι επιλέγουν αυτές τις σχολές είναι ψώνια ή κοιτάνε το πουλμούρ...Ειλικρινά γιατί αποκλείετε το γεγονός κάποια παιδιά να είναι πραγματικά παθιασμένα με το αντικείμενο; Σίγουρα κάποια μερίδα εξ αυτών βρίσκεται τυχαία ή λόγω των μορίων. Αλλά δεν είναι λόγος αυτός να βάζετε στο ίδιο τσουβάλι ΟΛΟΥΣ ανεξαιρέτως και ιδιαίτερα τους μικρότερους, για τους οποίους έχει εν μέρει δικαιολογημένα κολλήσει η ιδέα ότι επιλέγουν ανώριμα και ασυνείδητα.

Απ'την στιγμή που έλαβα την απόφαση νομίζω ότι το παρόν θέμα μπορεί να κλειδωθεί/διαγραφεί. Ευχαριστώ όλους που ξοδεψατε τον χρόνο σας για να μου απαντήσατε. Η απόφασή πάντως ηταν δική μου και είμαι έτοιμη να αντιμετωπίσω τις συνέπειες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mswesly

Νεοφερμένος

Η Θεοδώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Εχωκαι εγω το ιδιο ακριβως προβλημα...Με τις ιδιες ακριβως σχολες..Δεν εχω ιδεα τι να επιλεξω..Ενω θεωρουμαι πολυ καλη αριστη σε μα8ηματικα,φυσικη.χημεια εγραψα 18 15 και 16 αντιστοιχα και σε αρχαια κειμενα κ ιστορια 19 18 και 17(αν δεν ειχα βγαλει κατι εκτος υλης θα ειχα παρει 20).ολοι λενε οτι εχω τα φωτα για τεχνολογικη ομως..Οπότε...τι κανω..;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Ασχετο το ένα με το άλλο. Να πω οτι ήθελες να συγκρίνεις Πληροφορική με ΗΜΜΥ, δεκτό.
Αλλά νομικη με ΗΜΜΥ; Ούτε ενα κοινό δεν έχουν.
Δες το αλλιώς. Τι σ' αρέσει να κάνεις περισσότερο; Να ασχολείσαι με υπολογιστές, να προγραμματίζεις πχ, ή να δουλεύεις σε ενα δικηγορικό γραφείο και να πηγαίνεις σε δικαστήρια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Ασχετο το ένα με το άλλο. Να πω οτι ήθελες να συγκρίνεις Πληροφορική με ΗΜΜΥ, δεκτό.
Αλλά νομικη με ΗΜΜΥ; Ούτε ενα κοινό δεν έχουν.
Δες το αλλιώς. Τι σ' αρέσει να κάνεις περισσότερο; Να ασχολείσαι με υπολογιστές, να προγραμματίζεις πχ, ή να δουλεύεις σε ενα δικηγορικό γραφείο και να πηγαίνεις σε δικαστήρια;
Ουσιαστικά, η σύγκριση αυτή κρύβει το διχασμό ανάμεσα σε δύο κατευθύνσεις. Δεν είναι τόσο σύγκριση των σχολών αυτών καθ' αυτών. Αλλά η Έφη θα έχει επιλέξει τώρα, ούτως ή άλλως. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mswesly

Νεοφερμένος

Η Θεοδώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Δεν έχει σημασία το ότι είναι τόσο διαφορετικά..!!Αν είσαι καλός και στα δύο θέματα τότε τι να κάνεις..Από μικρό παιδι έχω οικειοποιηθεί με τους υπολογιστές κ από το δημοτικό θέλω να γίνω εισαγγελέας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_13

Νεοφερμένος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη) και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 111 μηνύματα.
Ασχετο το ένα με το άλλο. Να πω οτι ήθελες να συγκρίνεις Πληροφορική με ΗΜΜΥ, δεκτό.
Αλλά νομικη με ΗΜΜΥ; Ούτε ενα κοινό δεν έχουν.
Δες το αλλιώς. Τι σ' αρέσει να κάνεις περισσότερο; Να ασχολείσαι με υπολογιστές, να προγραμματίζεις πχ, ή να δουλεύεις σε ενα δικηγορικό γραφείο και να πηγαίνεις σε δικαστήρια;

Δεν κάνει αυτό ένας ΗΜΜΥ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panos1994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 290 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν υπάρχει ήδη το θέμα αλλά έψαξα πολύ και δεν το βρήκα...:worry:
Λοιπόν, επίσης ξέρω ότι η σύγκριση είναι άσχετη αλλά μιας και είμαι Α' Λυκείου και του χρόνου πρέπει να επιλέξω κατεύθυνση έχω αρχίσει να το ψάχνω...
Από θεωρητική μου αρέσει η Νομική. Έχει πολλές διεξόδους αλλά όλοι λένε ότι 'έχουμε γεμίσει με νομικάριους!'
Από τεχνολογική σκεφτόμουν το ΗΜΜΥ και κάποιες σχολές Οικονομικών.
Θετική δεν θέλω με τίποτα.
Ποιος μπορεί να με βοηθήσει; Όχι φυσικά να επιλέξω σχολή αλλά να μου πει αντικειμενικά πώς θα έχουν τα πράγματα, ιδιαίτερα στα μελλοντικά χρόνια της κρίσης, για δύο απόφοιτους των σχολών.

Να διαλέξεις με βάση την επιθυμία σου, και όχι με την αποκατάσταση στην Ελλάδα. Εδώ τίποτα δε λειτουργεί! Για αποφοιτους κορυφαίων σχολών το έξω είναι δεδομένο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*StarFalLeN*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη) και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Είναι σα να λες- Nadal vs Lakers
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gate1319661

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gate1319661 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 310 μηνύματα.
απο θεωρητικη μπορεις να πας 1,5 πεδιο και ειναι πιο στανταρ πραγματα...αν διαωασεις περνας στανταρ...εγω ημουνα τεχνολογικη αλλα απο θεωρητικη ειναι πιο ευκολο να γραψεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mswesly

Νεοφερμένος

Η Θεοδώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
αν δεν εχεις ασχοληθει ποτε με θεωρητικα μαθηματα ομως το εχεις κ εχεις σκοπο να στρωθεις μπορεις να φτασεις ακομα κ νομικη...?:S
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ροβερτα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ροβερτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
καλημερα σας.προκειται να φοιτησω στο τμημα επικοινωνιας και μμε του εθνικου καποδιστριακου πανεπιστημιου αθηνων .θα ηθελα μερικες πληροφοριες απο ενα ατομο που ηδη φοιτα στη σχολη.ευχαριστω εκ των προτερων.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Inna De

Νεοφερμένος

Η Τζιτζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Παλούκια (Αττική). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Ακυρη συγκριση γιατι ειναι απο διαφορετικες κατευθυνσεις και δεν εχουν καμια σχεση αλλα πιστευω η καθεμια αποτελει απο τις καλυτερες επιλογες(αν οχι την καλυτερη)της κατευθυνσης που εντασσεται..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Ακυρη συγκριση γιατι ειναι απο διαφορετικες κατευθυνσεις και δεν εχουν καμια σχεση αλλα πιστευω η καθεμια αποτελει απο τις καλυτερες επιλογες(αν οχι την καλυτερη)της κατευθυνσης που εντασσεται..

Δε νομίζω :) Υπάρχουν καλύτερες σχολές απ' αυτές τις κατευθύνσεις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Inna De

Νεοφερμένος

Η Τζιτζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Παλούκια (Αττική). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Οπως??:-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Ακυρη συγκριση γιατι ειναι απο διαφορετικες κατευθυνσεις και δεν εχουν καμια σχεση αλλα πιστευω η καθεμια αποτελει απο τις καλυτερες επιλογες(αν οχι την καλυτερη)της κατευθυνσης που εντασσεται..

Οι καλύτερες επιλογές με βάση ποιο κριτήριο; :hmm: Με 67% ανεργία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
1ο-4ο πεδίο λοιπόν :)

Αγγλικής Γλώσσας & Φιλολογίας
Γλώσσας - Φιλολογίας & Πολιτισμού Παρευξεινίων Χωρών
Ψυχολογίας
Βιοχημείας & Βιοτεχνολογίας
Επιστήμης Υπολογιστών/Εφαρμοσμένης Πληροφορικής/Πληροφορικής
Χημικών/Μηχανολόγων Μηχανικών
Εφαρμοσμένων Μαθηματικών & Φυσικών Επιστημών


:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Inna De

Νεοφερμένος

Η Τζιτζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Παλούκια (Αττική). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Απο τα συγκεκριμενα πεδια ειπα...Ενω η φιλολογια και τα παιδαγωγικα πχ απο το 1 πεδιο δεν εχουν καθολου ανεργια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Απο τα συγκεκριμενα πεδια ειπα...Ενω η φιλολογια και τα παιδαγωγικα πχ απο το 1 πεδιο δεν εχουν καθολου ανεργια...

Κι εγώ απ' τα συγκεκριμένα πεδία είπα. Η νομική είναι στο 1ο, και η ημμυ στο 4ο :)
Ανέφερα εγώ τη φιλολογία και τα παιδαγωγικά πιο πάνω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Inna De

Νεοφερμένος

Η Τζιτζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Παλούκια (Αττική). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Πιο πανω απαντουσα στον npb...οσον αφορα τις σχολες απο το πρωτο πεδιο που ανεφερες σε τι ακριβως υπερτερουν απο τη νομικη?για το 4 πεδιο δεν ξερω δεν εχω ασψοληθει και ιδιαιτερα απλα για το ημμυ και κυριως το εμπ θεωρειται απτς καλυτερες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top