Νομική vs ΗΜΜΥ

Ποια κατεύθυνση συμβουλεύετε την Έφη να προτιμήσει;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 73)
  • τεχνολογική

    Ψήφοι: 45 61.6%
  • Θεωρητική

    Ψήφοι: 28 38.4%

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
Μιας και είσαι από τη σχολή θα μπορούσες να μου δώσεις κάποια λινκς για τα βιβλία που διδάσκονται κλτ; (οδηγό σπουδών έχω διαβάσει)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Η επίσημη ιστοσελίδα της Νομικής Αθηνών. Έχει και τα μαθήματα. https://www.law.uoa.gr/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
δαπ ολε δηλαδη!!!:xtipao::wall::wall:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Τα μαθήματα ΚΑΙ βιβλία για τα τρία τμήματα Νομικής.

Νομική Αθηνών
Νομική Θεσσαλονίκης
Νομική Κομμοτηνής

Τα μαθήματα ΚΑΙ βιβλία για τα τέσσερα τμήματα / Σχολές ΗΜΜΥ:

ΗΜΜΥ ΕΜΠ
ΗΜΜΥ Θεσσαλονίκης
ΗΜΤΥ Πάτρας
ΗΜΜΥ Ξάνθης


Της Κρήτης και του Βόλου δεν είναι ακόμα ΗΜΜΥ, επισήμως, και ούτε έχουν τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα ή δικαίωμα μετεγγραφής στα παραπάνω τμήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
δαπ ολε δηλαδη!!!:xtipao::wall::wall:

Προφανώς υπάρχουν και απόψεις φοιτητών επί των βιβλίων κτλ στα ανωτέρω λινκ καθώς δεν είναι όλα κατάλληλα για τα μαθήματα. Για να δει απλά τους τίτλους βιβλίων, ο οποιοσδήποτε ενδιαφερόμενος, μπορεί απλώς να ανατρέξει στην ιστοσελίδα του τμήματος και στον Εύδοξο. Θα μπορούσα να παραθέσω και τις λοιπές σελίδες που αφορούν τη Νομική αλλά το θεωρώ περιττό από τη στιγμή που έχουν καιρό να ανανεωθούν και τα πράγματα έχουν αλλάξει άρδην από τότε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Προφανώς υπάρχουν και απόψεις φοιτητών επί των βιβλίων στα ανωτέρω λινκ καθώς δεν είναι όλα κατάλληλα για τα μαθήματα. Για να δει απλά τους τίτλους βιβλίων, ο οποιοσδήποτε ενδιαφερόμενος, μπορεί απλώς να ανατρέξει στην ιστοσελίδα του τμήματος και στον Εύδοξο.
Πάντως για το βιβλίο της Μαθηματικής Ανάλυσης Ι (τόμος Α και Β) του Ρασσιά εμένα μου φαίνεται πολύ καλό (αυτό κάνουμε κι εμείς) έχει καλή ανάλυση της θεωρίας, λυμένες ασκήσεις και παραδείγματα. Θυμίζει λίγο Σαβάλλα. Η Γραμμική Άλγεβρα του Κραββαρίτη δεν είναι τόσο καλογραμμένο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
Προφανώς υπάρχουν και απόψεις φοιτητών επί των βιβλίων στα ανωτέρω λινκ καθώς δεν είναι όλα κατάλληλα για τα μαθήματα. Για να δει απλά τους τίτλους βιβλίων, ο οποιοσδήποτε ενδιαφερόμενος, μπορεί απλώς να ανατρέξει στην ιστοσελίδα του τμήματος και στον Εύδοξο. Θα μπορούσα να παραθέσω και τις λοιπές σελίδες που αφορούν τη Νομική όπως www.greeklaws.gr, www.new-dimension.gr αλλά το θεωρώ περιττό από τη στιγμή που έχουν καιρό να ανανεωθούν και τα πράγματα έχουν αλλάξει άρδην από τότε.

οπως το βλεπω εγω, παρα8ετοντας μονο λινκ φοιτητ. κομματικης παρατα3ης(νομιζω ειναι αυτονοητο ποιανων φοιτητων οι αποψεις υπαρχουν εκει), επειδη βρισκομαστε σε φορουμ και δη σε τοπικ που διαβαζουν μα8ητες, προω8εις την εν λογω παρατα3η(αν 8ες καποια αιτιολογηση για αυτο, ευχαριστως)...επομενως 8εωρω σωστο και πρεπον, εφοσον υπαρχουν και ουδετερα σαιτ, να παρα8ετονται αυτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
οπως το βλεπω εγω, παρα8ετοντας μονο λινκ φοιτητ. κομματικης παρατα3ης(νομιζω ειναι αυτονοητο ποιανων φοιτητων οι αποψεις υπαρχουν εκει), επειδη βρισκομαστε σε φορουμ και δη σε τοπικ που διαβαζουν μα8ητες, προω8εις την εν λογω παρατα3η(αν 8ες καποια αιτιολογηση για αυτο, ευχαριστως)...επομενως 8εωρω σωστο και πρεπον, εφοσον υπαρχουν και ουδετερα σαιτ, να παρα8ετονται αυτα...

Καταρχάς με θίγεις λέγοντας ότι προωθώ συγκεκριμένα συμφέροντα, κάτι που φυσικά δεν υφίσταται, και παράλληλα δεν λαμβάνεις υπόψη τις ιδιαιτερότητες της εκάστοτε σχολής. Σχετικά με τη Νομική που είναι και το θέμα μας, αυτή τη στιγμή δυστυχώς δεν υπάρχουν ουδέτερα σαιτ. Ό,τι γνώριζα το παρέθεσα. Αν έχεις υπόψη κάποιο θα χαρώ να το μοιραστείς μαζί μας. Εξ όσων γνωρίζω αν θελεις κάτι ουδέτερο, το μόνο που μπορείς να βρεις είναι ομάδες στο Facebook, όμως δε νομίζω να ασχολούνται όλοι με αυτό.
Το σαιτ που παρέθεσα είναι το μόνο που έχει πληροφορίες που να ισχύουν ακόμη και φυσικά δεν απαιτείται οι χρήστες να οπωσδήποτε είναι μέλη της. Στην τελική ακαδημαϊκοί πολίτες είμαστε και νομίζω μπορούμε να αναπτύξουμε κριτική ικανότητα και να κρατάμε ότι εμείς θεωρούμε χρήσιμο.

Υγ. Αφαίρεσα τα λινκς για να μη δημιουργηθεί παρεξήγηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,931 μηνύματα.
Αυτό το επιβεβαιώνω και εγώ παιδιά, δεν υπάρχουν ουδέτερα sites, το greeklaws έχει απενεργοποιηθεί δυστυχώς, το site της συγκεκριμένης παράταξης είναι το μόνο που "κινείται". Έχω υπάρξει μέλος του συγκεκριμένου φόρουμ, χωρίς να ανήκω ιδεολογικά στον εν λόγω χώρο. Δεν είναι κακό που παρατέθηκε το link νομίζω, καθώς αποτελεί τη μοναδική πηγή πληροφόρησης για τα τεκταινόμενα της Σχολής, πόσω μάλλον για κάποιον που δεν είναι φοιτητής ακόμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,102 μηνύματα.
Oύτε και εγώ δεν το βρίσκώ κακό (Τα forum είναι χώροι ελεύθερης έκφρασης ακόμα και αν είναι στοχοποιημένα). Δε το κάνε σε καμία περίπτωση για διαφήμιση). Και όλοι έχουμε κριτικη ικανότητα να κρίνουμε το καλό από το στοχοποιημένο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Νομίζω απλά ότι όποιος έχει τη μύγα, μυγιάζεται!
(και ας φάω πολλά μείον!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
[FONT=&quot]
Καταρχάς με θίγεις λέγοντας ότι προωθώ συγκεκριμένα συμφέροντα, κάτι που φυσικά δεν υφίσταται, και παράλληλα δεν λαμβάνεις υπόψη τις ιδιαιτερότητες της εκάστοτε σχολής. Σχετικά με τη Νομική που είναι και το θέμα μας, αυτή τη στιγμή δυστυχώς δεν υπάρχουν ουδέτερα σαιτ. Ό,τι γνώριζα το παρέθεσα. Αν έχεις υπόψη κάποιο θα χαρώ να το μοιραστείς μαζί μας. Εξ όσων γνωρίζω αν θελεις κάτι ουδέτερο, το μόνο που μπορείς να βρεις είναι ομάδες στο Facebook, όμως δε νομίζω να ασχολούνται όλοι με αυτό.
[/FONT]

[FONT=&quot]Το σαιτ που παρέθεσα είναι το μόνο που έχει πληροφορίες που να ισχύουν ακόμη και φυσικά δεν απαιτείται οι χρήστες να οπωσδήποτε είναι μέλη της. Στην τελική ακαδημαϊκοί πολίτες είμαστε και νομίζω μπορούμε να αναπτύξουμε κριτική ικανότητα και να κρατάμε ότι εμείς θεωρούμε χρήσιμο.[/FONT]


[FONT=&quot]Υγ. Αφαίρεσα τα λινκς για να μη δημιουργηθεί παρεξήγηση.[/FONT]


[FONT=&quot]αν δε σου αρεσει η λε3η ''προω8ω'', διορ8ωνω και λεω οτι προδια8ετεις...και 8α ε3ηγησω γιατι....[/FONT]
[FONT=&quot]οταν ενας μα8ητης 15 χρονων ζηταει πληροφοριες και οι πληροφοριες που παιρνει προερχονται απο ενα σαιτ κομματικης παρατα3ης, του δημιουργεις την εικονα της ''απολυτης ενημερωσης'' εκ μερους της παρατα3ης αυτης(οποιασδηποτε δλδ, δε με αφορα αν ειναι της δαπ, πασπ και οποιας αλλης υπαρχει)με βαση αυτο, μας κανει εντυπωση γιατι υπαρχουν και πλη8αινουν οι κομματικοι στα πανεπιστημια?[/FONT]
[FONT=&quot]δε διαφωνω για την κριση(βεβαια μη 3εχναμε οτι δεν ειναι ολοι εδω πολιτες, προς το παρον τουλαχιστον;)) κ ουτε 8ελω να προσβαλλω κανενα...αν λοιπον δεν υπαρχουν ουδετερα σαιτ(δεν γνωριζω, γιατι δυστυχως δεν σπουδαζω νομικη κ ουτε εχω σχεση με τον κλαδο αυτο)8εωρω εγω τουλαχιστον σωστο να το εγραφες αυτο ε3 αρχης...οτι δηλαδη δεν υπαρχουν, οποτε παρα8ετεις τις συγκεκριμενες σελιδες...[/FONT]
[FONT=&quot]για μενα εχει λη3ει το 8εμα, ειπα την αποψη μου και νομιζω εγινα κατανοητη...απο κει κ περα φυσικα δημοκρατια εχουμε, δεν κανω τον δικτατορα σε κανενα...[/FONT]


[FONT=&quot]@[/FONT][FONT=&quot]Revekka[/FONT][FONT=&quot], αν αυτο ειναι σποντουλα για μενα και υπονοεις οτι ''8ιχτηκαν'' τα πολιτικα μου συμφεροντα, επιτρεψε μου να γελασω λιγακι...δεν νομιζω οτι εδωσα τετοιο δικαιωμα σε κανενα ποστ μου...[/FONT]
[FONT=&quot]α εγω 3ερω και το αλλο!!!''οποιος εχει τη μυγα να τη φερει πισω''!!καλο?:whistle::whistle:[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
Μιας και είσαι από τη σχολή θα μπορούσες να μου δώσεις κάποια λινκς για τα βιβλία που διδάσκονται κλτ; (οδηγό σπουδών έχω διαβάσει)

Μπορείς να μπεις στην ιστοσελίδα της σχολής (www.law.uoa.gr) και στην επιλογή Προπτυχιακές Σπουδές έχει τα διδακτικά συγγράματα. Αλλά αφου σε περαπέμπει στην ιστοσελίδα του Εύδοξου (https://eudoxus.gr) καλύτερα να μπεις εκεί για μια γρήγορη ματιά..Αλλιώς μπορείς να δεις και τις ιστοσελίδες των εκδοτικών τους οίκων ανάλογα με το βιβλίο που σε ενδιαφέρει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Klaus

Διάσημο μέλος

Ο Klaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και Διδακτορικός. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
Συγγνώμη στη θεωρητική υπάρχει μόνο η νομική και στην τεχνολογική οι HMMY?Σοβαρά μιλάς? Με ποια προοπτική βάζεις αυτές τις δύο επιλογές?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
Από θεωρητική με ενδιαφέρει μόνο η Νομική ενώ από τεχνολογική οι ΗΜΜΥ και κάποιες οικονομικές (το έχω γράψει και στο αρχικό ποστ)
Έχω ψάξει τις σχολές που υπάρχουν σε κάθε πεδίο και κατέληξα ανάμεσα σε αυτές που νομίζω ότι 'κολλούν' περισσότερο με τα ενδιαφέροντά μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Αυτό που πρέπει να κοιτάξεις, πριν επιλέξεις κατεύθυνση, είναι σε ποια κατεύθυνση βρίσκεις τις περισσότερες σχολές που σε ενδιαφέρουν...
Αν (χτύπα ξύλο) δεν περάσεις νομική, και έχεις φάει στη μούρη τη θεωρητική, τι θα κάνεις....;
Άρα πρέπει να πας εκεί που θα έχεις τις περισσότερες εναλλακτικές..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
Χμ...δεν ξέρω. :( Εκεί που λες ότι καταστάλλαξες το ξανασκέφτεσαι...:worry:
Πάντως οικονομικά μπορείς να πας και από θεωρητική,ε; Αν πάρεις οικονομία (επιλογής); :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Μπορείς, απλά νομίζω ότι θα έχεις χάσει κάποια απαραίτητα πραγματάκια στα μαθηματικά (κατά τη γνώμη μου αυτό, προς θεού!).
Δεν στο λέω για να σε δυσκολέψω, απλά επειδή είναι σχολές με πολλά μόρια και οι δύο, ρισκάρεις πολύ, όσο καλή μαθήτρια και αν είσαι! Δυστυχώς, μια ατυχία να σου κάτσει, και τις έχασες...

Όλοι περάσαμε από αυτό το στάδιο, κουράγιο!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Klaus

Διάσημο μέλος

Ο Klaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και Διδακτορικός. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
Από θεωρητική με ενδιαφέρει μόνο η Νομική ενώ από τεχνολογική οι ΗΜΜΥ και κάποιες οικονομικές (το έχω γράψει και στο αρχικό ποστ)
Έχω ψάξει τις σχολές που υπάρχουν σε κάθε πεδίο και κατέληξα ανάμεσα σε αυτές που νομίζω ότι 'κολλούν' περισσότερο με τα ενδιαφέροντά μου.

Πάψε να σκέφτεσαι σε λογική γιατρός η δικηγόρος και μετά ίσως συζητήσουμε σε κάποια βάση.Γιατί έχω την αίσθηση ότι δεν ονειρεύεσαι κάποια επιστήμη απλά τι είναι δημοφιλές
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
Μάλλον τότε έχεις λάθος αίσθηση. Και 13.000 μόρια να είχαν οι σχολές θα τις επέλεγα για τους λόγους που τις επιλέγω και τώρα...Απλά, αυτές είναι που σου δίνουν τις περισσότερες διεξόδους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top