Νομική στο εξωτερικό

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Προφανώς την εγγύηση, δεν είμαι σίγουρος.
Για την υγειονομική περίθαλψη, ίσως μπορείς να μεταφέρεις τα εδώ, εκεί και να γλυτώσεις τη σχετική δαπάνη.
Μπορείς να ψάξεις και για νοίκια απλών σπιτιών, ίσως συμφέρει περισσότερο.
Γενικά το πράγμα θέλει πολύ ψάξιμο και υπομονή.
Εγγύηση διαμονής; Μου έκαναν εντύπωση τα €600, γι' αυτό ρώτησα.
Μήπως ξέρεις τι προετοιμασία χρειάζετραι να κάνει κάποιος πέραν των περί διαμονής/εγκατάστασης εξόδων; (βλ. LSAT για Αμερικές)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Εγγύηση διαμονής; Μου έκαναν εντύπωση τα €600, γι' αυτό ρώτησα.
Μήπως ξέρεις τι προετοιμασία χρειάζετραι να κάνει κάποιος πέραν των περί διαμονής/εγκατάστασης εξόδων; (βλ. LSAT για Αμερικές)

Δυστυχώς δεν τα ξέρω καλά τα της Γαλλίας.

Γενικά θα πρέπει να έχεις άριστα τη γλώσσα, καλό απολυτήριο, lettre de motif, και ίσως δώσεις κάποιο τεστ ή συνέντευξη. Τα πανεπιστήμια είναι δημόσια μεν, αλλά πληρώνεις εγγραφή. Αυτό που σου είπα είναι η ευρωπαϊκή κάρτα υγείας που βγάζει το ΙΚΑ. Με αυτή απαλάσσεσαι από τα σχετικά έξοδα στη Γαλλία.
Τα σπίτια είναι πονεμένη ιστορία στην Ευρώπη. Γενικά ή εστία, ή δωμάτιο ή συγκατοίκηση.

Πληροφορίες επί του θέματος μπορείς να πάρεις από το Ifa. Αν ανέβεις Αθήνα, ρώτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Καλησπέρα! Έχω πολλές σκέψεις τελευταία για το τι κατεύθυνση πρέπει να ακολουθήσω (Θετική ή Θεωρητική), πράγμα που θα κριθεί όταν αποφασίσω αν όντως η πρώτη μου επιλογή είναι Νομική (η άλλη είναι οικονομικά).

Ακόμα και να προτιμώ να ασχολούμαι με δίκαιο από οικονομικά, δεν θα ήθελα να κάνω κάτι που με περιορίζει σε μια χώρα, μιας και τα δίκαια παγκοσμίως διαφέρουν. Απ'ότι ξέρω, το να ασκήσεις δίκαιο σε άλλη χώρα ίσως είναι εφικτό, αλλά πρέπει να σπουδάσεις από την αρχή εκεί, ώστε να μάθεις το δίκαιο της χώρας, πράγμα που δε νομίζω πως αξίζει. Εν ολίγοις, αν είναι να θέλω να ασκώ δίκαιο, θα είναι στην Ελλάδα. Αυτά όσον αφορά τα ενδεχόμενα δικηγόρος-δικαστής, από τη νομική.
Τώρα, έχω ακούσει για Νομικός Σύμβουλος (σε εταιρία π.χ.), αλλά απ'ότι ξέρω και αυτό θέλει να έχεις σπουδάσει το δίκαιο της χώρας στην οποία εργάζεσαι.

Επίσης ένα ενδιαφέρον αντικείμενο εργασίας που όσο πάει και απορροφάει περισσότερο, είναι η ενασχόληση με τα πνευματικά δικαιώματα, πατέντες κλπ. Γνωρίζω (χωρίς να είμαι βέβαιος) ότι οι νόμοι σε αυτά τα θέματα είναι παγκοσμίως κοινοί. Δε γνωρίζω αν πρέπει να έχεις βγάλει νομική σχολή για να ασχοληθείς με αυτά, ή μπορείς να έχεις βγάλει κάτι άλλο (π.χ. οικονομικά) με εξειδίκευση σε κάτι τέτοιο.

Θα ήθελα να μου πείτε καταρχήν αν όντως η νομική σε περιορίζει λίγο στην Ελλάδα (σε σχέση με τα οικονομικά π.χ.), και κατά δεύτερον όποιος ξέρει για τα πνευματικά δικαιώματα, αν πρέπει να έχεις βγάλει νομική σχολή.
Ευχαριστώ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Προφανώς την εγγύηση, δεν είμαι σίγουρος.
Για την υγειονομική περίθαλψη, ίσως μπορείς να μεταφέρεις τα εδώ, εκεί και να γλυτώσεις τη σχετική δαπάνη.
Μπορείς να ψάξεις και για νοίκια απλών σπιτιών, ίσως συμφέρει περισσότερο.
Γενικά το πράγμα θέλει πολύ ψάξιμο και υπομονή.

Για να νοικιάσεις σπίτι στη Γαλλία, πρέπει να έχεις Γάλλο υπήκοο εγγυητή (απλώς το αναφέρω, δεν είμαι σίγουρη για το πόσο δύσκολο είναι να βρεθεί). :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Καλησπέρα! Έχω πολλές σκέψεις τελευταία για το τι κατεύθυνση πρέπει να ακολουθήσω (Θετική ή Θεωρητική), πράγμα που θα κριθεί όταν αποφασίσω αν όντως η πρώτη μου επιλογή είναι Νομική (η άλλη είναι οικονομικά).

Ακόμα και να προτιμώ να ασχολούμαι με δίκαιο από οικονομικά, δεν θα ήθελα να κάνω κάτι που με περιορίζει σε μια χώρα, μιας και τα δίκαια παγκοσμίως διαφέρουν. Απ'ότι ξέρω, το να ασκήσεις δίκαιο σε άλλη χώρα ίσως είναι εφικτό, αλλά πρέπει να σπουδάσεις από την αρχή εκεί, ώστε να μάθεις το δίκαιο της χώρας, πράγμα που δε νομίζω πως αξίζει. Εν ολίγοις, αν είναι να θέλω να ασκώ δίκαιο, θα είναι στην Ελλάδα. Αυτά όσον αφορά τα ενδεχόμενα δικηγόρος-δικαστής, από τη νομική.
Τώρα, έχω ακούσει για Νομικός Σύμβουλος (σε εταιρία π.χ.), αλλά απ'ότι ξέρω και αυτό θέλει να έχεις σπουδάσει το δίκαιο της χώρας στην οποία εργάζεσαι.

Επίσης ένα ενδιαφέρον αντικείμενο εργασίας που όσο πάει και απορροφάει περισσότερο, είναι η ενασχόληση με τα πνευματικά δικαιώματα, πατέντες κλπ. Γνωρίζω (χωρίς να είμαι βέβαιος) ότι οι νόμοι σε αυτά τα θέματα είναι παγκοσμίως κοινοί. Δε γνωρίζω αν πρέπει να έχεις βγάλει νομική σχολή για να ασχοληθείς με αυτά, ή μπορείς να έχεις βγάλει κάτι άλλο (π.χ. οικονομικά) με εξειδίκευση σε κάτι τέτοιο.

Θα ήθελα να μου πείτε καταρχήν αν όντως η νομική σε περιορίζει λίγο στην Ελλάδα (σε σχέση με τα οικονομικά π.χ.), και κατά δεύτερον όποιος ξέρει για τα πνευματικά δικαιώματα, αν πρέπει να έχεις βγάλει νομική σχολή.
Ευχαριστώ :)

Λάθος σκεπτικό.

1. Όχι. Παντού μπορείς να δουλέψεις. Δεν υπάρχει γεωγραφικός περιορισμός λόγω πτυχίου.
2. Ναι. Νομική για πνευματική ιδιοκτησία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Λάθος σκεπτικό.

1. Όχι. Παντού μπορείς να δουλέψεις. Δεν υπάρχει γεωγραφικός περιορισμός λόγω πτυχίου.
2. Ναι. Νομική για πνευματική ιδιοκτησία.

1. Δεν μπορείς να ασκήσεις δίκαιο πάντως, που αποτελεί μεγάλο κομμάτι των προοπτικών της νομικής. Εκτός βέβαια αν γίνεται με εξετάσεις κλπ.
2. Αποκλειστικά νομική, ε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
1. Δεν μπορείς να ασκήσεις δίκαιο πάντως, που αποτελεί μεγάλο κομμάτι των προοπτικών της νομικής. Εκτός βέβαια αν γίνεται με εξετάσεις κλπ.
2. Αποκλειστικά νομική, ε?

1. Ποιος στο είπε; Μπορείς κανονικά. Μάλιστα με έξυπνες επιλογές, γλυτώνεις τα πολλά- πολλα. ;)
2. Ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
1. Ποιος στο είπε; Μπορείς κανονικά. Μάλιστα με έξυπνες επιλογές, γλυτώνεις τα πολλά- πολλα. ;)
2. Ναι.

Όταν λες πως μπορείς κανονικά? Μπορώ εγώ να πάω στον Καναδά και να ασκήσω δίκαιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Όταν λες πως μπορείς κανονικά? Μπορώ εγώ να πάω στον Καναδά και να ασκήσω δίκαιο?
Φυσικά. Αρκεί να έχεις την καναδική άδεια ασκήσεως του επαγγέλματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σταύρος 95

Νεοφερμένος

Ο Σταύρος 95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
θα μπορουσε να με ενημερωσει καποιος αν γνωριζει για τη νομικη του πανεπιστημιου της οξφορδης δηλαδη αρχικα για τα κριτηρια εισαγωγης,τα διδακτρα και κατα ποσο αναγνωριζεται το πτυχιο στην Ελλαδα απο το ΔΟΑΤΑΠ γιατι εχω ακουσει οτι εχουμε διαφορετικη νομοθεσια και μπορει να δημιουργηθουν μπερδεματα...να συμπληρωσω πως ενδιαφερομαι μονο για μεταπτυχιακα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hidd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο hidd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 246 μηνύματα.
θα μπορουσε να με ενημερωσει καποιος αν γνωριζει για τη νομικη του πανεπιστημιου της οξφορδης δηλαδη αρχικα για τα κριτηρια εισαγωγης,τα διδακτρα και κατα ποσο αναγνωριζεται το πτυχιο στην Ελλαδα απο το ΔΟΑΤΑΠ γιατι εχω ακουσει οτι εχουμε διαφορετικη νομοθεσια και μπορει να δημιουργηθουν μπερδεματα...να συμπληρωσω πως ενδιαφερομαι μονο για μεταπτυχιακα

Minimum <Apolytirion with an average of 19 / 20 points and normally 2 or more A-levels at grade A.> + Ielts .
Kαι ένα τεστ νομικής δεν θυμάμαι ακριβώς το όνομα.
Sorry για τα greeklish δεν έχει ελληνικά το πληκτρολόγιό μου.
https://www.ox.ac.uk/admissions/unde...cants/international_qualifications/index.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Σταύρος 95

Νεοφερμένος

Ο Σταύρος 95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Minimum <Apolytirion with an average of 19 / 20 points and normally 2 or more A-levels at grade A.> + Ielts .
Kai ena test nomikis den thimamamai akrivws to onoma.
Sorry gia greeklish den exei ellhnika to plhktrologio mou.
https://www.ox.ac.uk/admissions/unde...cants/international_qualifications/index.html
δε νομιζω οτι κοιτουν το βαθμο απολυτηριου σου οταν πας για μεταπτυχιακα για αυτο διευκρινησα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
2 or more A-levels at grade A.> + Ielts?
Τι εννοει με αυτο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σταύρος 95

Νεοφερμένος

Ο Σταύρος 95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
2 or more A-levels at grade A.> + Ielts?
Τι εννοει με αυτο?
A- levels ειναι νομιζω σα να μαθαινεις παραπανω πραγματα πανω στον κλαδο που σε ενδιαφερει και μετα να δινεις εξετασεις.τετοια πραγματα παρεχονται μονο στο εξωτερικο ενω στην ελλαδα μονο μονο στο ΙΒ(ειναι κατι σα διεθνες λυκειο) και σε ιδιωτικες σχολες η κολεγια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
A- levels ειναι νομιζω σα να μαθαινεις παραπανω πραγματα πανω στον κλαδο που σε ενδιαφερει και μετα να δινεις εξετασεις.τετοια πραγματα παρεχονται μονο στο εξωτερικο ενω στην ελλαδα μονο μονο στο ΙΒ(ειναι κατι σα διεθνες λυκειο) και σε ιδιωτικες σχολες η κολεγια
Oμορφα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex_music_bcs

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Μαρκόπουλο (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
γεια σας παιδια.ξαναδινω για 2η φορα επιδιωκοντας νομικη-περυσι την εχασα για 150 μορια-και αν δεν πετυχω σκοπευω να αποδρασω στο εξωτερικο.γνωριζετε για νομικη στο εξωτερικο;αν ναι ελπιζω να μου παραθεσετε καποια χρησιμα sites και αν ξερετε και το κοστος.κατα προτιμιση Γερμανια η Ιταλια.ευχαριστω εκ των προτερων.

Για νομική μόνο Γαλλία, αν ενδιαφέρεσαι στείλε μου πμ να σου πω διάφορα πράγματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
Έχω γίνει δεκτή στο Paris 13 και περιμένω τα αποτελέσματα των βάσεων για Νομική εδώ (έχω 18627 μόρια). Τι να κάνω; Να μείνω Ελλάδα ή να φύγω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Έχω γίνει δεκτή στο Paris 13 και περιμένω τα αποτελέσματα των βάσεων για Νομική εδώ (έχω 18627 μόρια). Τι να κάνω; Να μείνω Ελλάδα ή να φύγω?
Αν έχεις τα χρήματα (1000++ το μήνα, για Παρίσι), φύγε. Εκτός κι αν περνάς στην πόλη σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 001921

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα, είμαι μαθητής Β' Λυκείου και είμαι σχεδόν βέβαιος ότι θα φοιτήσω νομική, πιο συγκεκριμένα διεθνές δίκαιο (το πιο πιθανό), που σημαίνει, ή τουλάχιστον έτσι νομίζω, ότι δεν υπάρχει πρόβλημα αναγνώρισης σε σχέση με άλλου είδους δίκαια. Θα ήθελα να εξετάσω την πιθανότητα του εξωτερικό, μόνο όμως υπό τις εξής προϋποθέσεις: α. να μην έχει δίδακτρα ή να είναι πολύ μικρά. β. να μην είναι ακριβή η ζωή. γ. να είναι κάποιο καλό πανεπιστήμιο, ξέρω πχ η Γερμανία έχει καλές νομικές χωρίς δίδακτρα και γενικότερα οι γερμανόφωνες χώρες νομίζω. Επίσης τι παίζει με υποτροφίες η φοιτητικά δάνεια(κατά προτίμηση άτοκα); Αυτά για τώρα, σας ευχαριστώ πάρα πολύ.
Βαγγέλης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Καλησπέρα, είμαι μαθητής Β' Λυκείου και είμαι σχεδόν βέβαιος ότι θα φοιτήσω νομική, πιο συγκεκριμένα διεθνές δίκαιο (το πιο πιθανό), που σημαίνει, ή τουλάχιστον έτσι νομίζω, ότι δεν υπάρχει πρόβλημα αναγνώρισης σε σχέση με άλλου είδους δίκαια. Θα ήθελα να εξετάσω την πιθανότητα του εξωτερικό, μόνο όμως υπό τις εξής προϋποθέσεις: α. να μην έχει δίδακτρα ή να είναι πολύ μικρά. β. να μην είναι ακριβή η ζωή. γ. να είναι κάποιο καλό πανεπιστήμιο, ξέρω πχ η Γερμανία έχει καλές νομικές χωρίς δίδακτρα και γενικότερα οι γερμανόφωνες χώρες νομίζω. Επίσης τι παίζει με υποτροφίες η φοιτητικά δάνεια(κατά προτίμηση άτοκα); Αυτά για τώρα, σας ευχαριστώ πάρα πολύ.
Βαγγέλης


Καταρχας στο πτυχιο νομικης, νομιζω δεν παιρνεις νομιζω κατευθυνση. Με επιφυλαξη βεβαια, γιατι και εδω μεχρι τωρα δεν ειχε και κατι ακουγεται οτι θα εισαχθουν με το νεο προγραμμα σπουδεων.

Κατα δευτερον στην πραξη θα ασχολεισαι με ολα. Εκτος εαν εχεις ετοιμη δουλεια, η μεγαλη πλειοψηφια των γραφειων ειναι αυτο που λεμε ''γενικων υποθεσεων''. Αρα λιγο πολυ πρεπει να ξερεις απο ολα, εαν θες να κανεις καλα τη δουλεια σου, ασχετα εαν θα ''εξειδικευτεις'' καπου επενδυοντας προσωρινα χρονο και διαβασμα.

Το διεθνες παλι δικαιο δεν ξερω πως ο εννοεις, αλλα τα δικαστηρια με δημοσιο διεθνες δεν ασχολουνται. Με ιδιωτικο διεθνες αντε να σου τυχει καμια υποθεση, ή εαν το γραφειο εχει πελατες που ασχολουνται με διασυνοριακες συναλλαγες, οποτε θες εμπορικο διεθνες. Αλλα και παλι δεν θα ασχολεισαι μονο με το ''διεθνες'' κομματι, αυτο ειναι συμπληρωματικο, θελει να εχεις βασεις σε αστικο, εμπορικο και πολιτικη δικονομια.

Τωρα για τις απαιτησεις που βαζεις, παλι καλα που δεν ζητησες να ειναι ευκολες οι εξετασεις. Και χωρις διδακτρα, και χαμηλο κοστος και καλο πανεπιστημιο... Το πρωτο και το τριτο μπορω να σκεφτω παραδειγματα, αλλα χαμηλο κοστος ζωης , στην καλυτερη να ειναι πανω κατω οπως στην Ελλαδα. Για βορεια Ευρωπη μιλαω παντα.

Απο την αλλη, ενω υποτιθεται οι γερμανοφωνες χωρες ειναι πιο κοντα στο δικο μας δικαιο, γιατι το αστικο και ποινικο μας εν πολλοις ειναι βασισμενα στο γερμανικο, Γερμανια δεν θα συνιστουσα. Απο γνωστους ξερω οτι ειναι πολυ απαιτητικες σχολες οι Νομικες στη Γερμανια, δεν υπαρχει αυτο που υπαρχει εδω οτι και στα 5 και στα 6 και στα 7 χρονια θα κατσεις και θα τις βγαλεις. Εχει εξετασεις προ-πτυχιακες για να πας απο το επιπεδο α΄ στο επιπεδο β΄ (ορολογια δεν θυμαμαι τωρα), εξετασεις πτυχιακες, για να παρεις πτυχιο (που απο οτι εχω καταλαβει ειναι κατι σαν τις δικες μας Συνθεσεις/Εμβαθυνσεις σε ομαδες μαθηματων) και εξετασεις στον Δικηγορικο Συλλογο για την αδεια που δεν εχουν καμια σχεση με τις δικες μας, αλλα ειναι πολυ απαιτητικες. Υποψιν οτι για τις τελικες εξετασεις ακομα και μεσα στη Σχολη αν κοπεις τρεις φορες παιρνεις ποδι και χανεις οσα χρονια εχεις κανει. Για αλλερς γερμανοφωνες χωρες δεν ξερω.

Γενικα προπτυχιακο σε Νομικη εξω νομιζω λεει, μονο εαν σκοπευεις να κατσεις εκει, εαν θες να γυρισεις Ελλαδα δεν νομιζω οτι αξιζει. Με αστερισκο παλι, εαν εχεις συγγενη ή γνωστο δικηγορο, ή εχεις δικτυωση ωστε να βρεις ενα γραφειο που δεν θα εισαι απλως ενας σκουμενος αλλα θα ασχοληθει ο δικηγορος να σου δειξει πεντε πραγματα για το πως λειτουργει το συστημα στην Ελλαδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top