Νομική στο εξωτερικό

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Ας πάρουμε την Γαλλία αρχικά. Ευχαριστώ για την απάντηση :)
Τα γαλλικά πανεπιστήμια δεν τα έχω σε ιδιαίτερη υπόληψη. Βρίσκονται σε κάμψη. Αν μιλάμε οπωσδήποτε για Γαλλία, Θα πρότεινα Σορβόνη και Στρασβούργο.

Το σύστημα στα πανεπιστήμια είναι παραπλήσιο με τη δική μας δευτεροβάθμια. Φυσικά είναι ζόρικα τα πράγματα, πόσω μάλλον για τους ξένους. Η Γαλλία άξιζε σε συγκεκριμένους τομείς. Πλέον, κατά τη γνώμη μου, όχι πια καθώς τα νομικά συστήματα άλλων χωρών έχουν πάρει το προβάδισμα.

Για τα επαγγελματικά δικαιώματα κάνεις κανονικά άσκηση κτλ, συνήθως στο πλαίσιο του μεταπτυχιακού σου. Από θέμα δουλειάς- αμοιβής αυτή τη στιγμή παίζει δικηγόρος επί πάγια αντιμισθία με μισθό 1200 περίπου. Υπ' όψιν η ζωή είναι πανάκριβη και χάρη στον παραδοσιακό ρατσισμό των Γάλλων δε βρίσκεις εύκολα θέση. Επιπροσθέτως ζητούν της Παναγιάς τα μάτια.
Κοινώς δεν έχουν ιδιαίτερες διαφορες από τα εν Ελλάδι τεκταινόμενα.

Εγώ θα προτείνω Βέλγιο. Μπορεί να μην έχουν το όνομα, όμως έχουν τη χάρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cosmopolitan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosmopolitan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Τα γαλλικά πανεπιστήμια δεν τα έχω σε ιδιαίτερη υπόληψη. Βρίσκονται σε κάμψη. Αν μιλάμε οπωσδήποτε για Γαλλία, Θα πρότεινα Σορβόνη και Στρασβούργο.

Το σύστημα στα πανεπιστήμια είναι παραπλήσιο με τη δική μας δευτεροβάθμια. Φυσικά είναι ζόρικα τα πράγματα, πόσω μάλλον για τους ξένους. Η Γαλλία άξιζε σε συγκεκριμένους τομείς. Πλέον, κατά τη γνώμη μου, όχι πια καθώς τα νομικά συστήματα άλλων χωρών έχουν πάρει το προβάδισμα.

Για τα επαγγελματικά δικαιώματα κάνεις κανονικά άσκηση κτλ, συνήθως στο πλαίσιο του μεταπτυχιακού σου. Από θέμα δουλειάς- αμοιβής αυτή τη στιγμή παίζει δικηγόρος επί πάγια αντιμισθία με μισθό 1200 περίπου. Υπ' όψιν η ζωή είναι πανάκριβη και χάρη στον παραδοσιακό ρατσισμό των Γάλλων δε βρίσκεις εύκολα θέση. Επιπροσθέτως ζητούν της Παναγιάς τα μάτια.
Κοινώς δεν έχουν ιδιαίτερες διαφορες από τα εν Ελλάδι τεκταινόμενα.

Εγώ θα προτείνω Βέλγιο. Μπορεί να μην έχουν το όνομα, όμως έχουν τη χάρη.
ναι βελγιο ομως δεν ειναι ολα γαλλοφωνα και καποια ειναι καθολικα και θρησκευτικα και ειναι πολυ αυστηρα ξέρω πανεπιστήμια. Αλλά ισως να ναι καλυτερα. απο την αλλη ομως αλλη χαρη ε\χει να λες αποφοιτησα απο τη σορβοννη και αλλη χαρη να λες αποφοιτησα απο τη νομικη σχολη της λουβιερ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Παιδιά σας ξαναγράφω γιατί έχω μπερδευτεί πολύ με το θέμα της Νομικής στο εξωτερικό... Πάω Α' Λυκείου και είμαι Καναδός πολίτης, όπως έχω αναφέρει σε προηγούμενες σελίδες.
Απ'ότι έχω καταλάβει, είναι δύσκολο έως αδύνατον να κάνω προπτυχιακά σε άλλη χώρα, πλην της Γαλλίας που ακούω πως γίνεται, αλλά δεν ξέρω Γαλλικά.
Το να το ψάξω για Καναδά δίνοντας LSAT και τέτοια, ενώ πρέπει να δώσω πανελλήνιες, το θεωρώ αδύνατον.

Έχω μπερδευτεί πολύ και δεν ξέρω τι να κάνω, καθώς βλέπω πως στην Ελλάδα δε σε καθοδηγεί το σύστημα, αλλά μόνο παίρνεις μπερδεμένες και σκορπισμένες πληροφορίες από άλλους.

Αν σπουδάσω εδώ κάτι άλλο αν δε μπω Νομική (π.χ. Πολιτικές Επιστήμες, Διεθνείς & Ευρωπαϊκές σπουδές, Οικονομικά), και πάω Καναδά για μεταπτυχιακά στη Νομική, φυσικά δε θα μπορέσω ποτέ να ασχοληθώ εδώ με απονομή δικαίου (δικαστής, συμβούλιο επικρατείας κλπ), σωστά?
Ακόμα και προπτυχιακά να κάνεις στη Γαλλία, ακούω πως είναι πολύ δύσκολο να πάρεις δικαίωμα άσκησης επαγγέλματος στην Ελλάδα.
Αν ξέρει κανένας για Ισπανία θα ήθελα να με κατατοπίσει μήπως γίνεται εκεί, διότι θέλω να μάθω Ισπανικά και έχω αρκετούς γνωστούς εκεί, άρα μετά τον Καναδά και όλες τις Αγγλόφωνες χώρες (έχοντας καλό επίπεδο Αγγλικών, όμως ακούω πως δε γίνεται προπτυχιακό στην Αμερική, στην Αγγλία κλπ.), θα ήταν η προτίμησή μου.

Δεν ξέρω τι ακριβώς ζητάω με αυτή τη δημοσίευση, μάλλον να με βοηθήσετε και να με συμβουλεύσετε να διαλέξω μια πορεία, σε περίπτωση πάντα που δεν περάσω Νομική στην Ελλάδα (που φυσικά θα το επιδιώξω, απλά θέλω να έχω αρκετές εναλλακτικές διότι θέλω να ασχοληθώ με νομικό επάγγελμα περισσότερο από άλλα). Αν δεν περάσω Νομική στην Ελλάδα, να κάτσω να κάνω Γαλλικά κανένα χρόνο και να πάω εκεί? Θα τα βρω σκούρα πιστεύω. Μήπως δεν είναι τόσο δύσκολο Καναδά ή σε κάποια Αγγλόφωνη χώρα? Μακάρι αλλά δεν το βλέπω...
Αν σπουδάσω κάτι άλλο εδώ, σαν αυτά που ανέφερα πιο πάνω, και πάω για μεταπτυχιακά Νομική? Θα μπορώ τουλάχιστον να γίνω Νομικός Σύμβουλος ή κάτι τέτοιο? Επίσης, ναι μεν οι Πολιτικές Επιστήμες είναι πιο κοντά στη Νομική, όμως αν κάτι πάει στραβά, μήπως καλύτερα να έχω επιλέξει ΔΕΣ ή Οικονομικά για να έχω πολλές εξόδους?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Ποιός σου λέει τόσες μαλακίες μαζεμένες;

1. Μια χαρά σπουδάζεις Νομική σε οποιαδήποτε χώρα, αρκεί να έχεις τις ελάχιστες προϋποθέσεις εισαγωγής.
2. Λόγω υπηκοότητας σε συμφέρει να μάθεις Γαλλικά.
3. Σε συμφέρει η Γαλλία, λόγω Καναδά.
4. Σε συμφέρουν οι Πολιτικές Επιστήμες.
5. Αν δεν με απατά η μνήμη μου, η Νομική στον Καναδά είναι δεύτερο πτυχίο.
6. Στον Καναδά πας σαν πολίτης, πλεονεκτείς έναντι των υπόλοιπων.
7. Χωρίς πτυχίο Νομικής ξεχνάς τα νομικά επαγγέλματα.
8. Απόκτηση αδειας άσκησης επαγγέλματος στην Ελλάδα είναι εύκολη.
9. Με πτυχίο Νομικής από την αλλοδαπή, φυσικά δουλεύεις Ελλάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Ποιός σου λέει τόσες μαλακίες μαζεμένες;

1. Μια χαρά σπουδάζεις Νομική σε οποιαδήποτε χώρα, αρκεί να έχεις τις ελάχιστες προϋποθέσεις εισαγωγής.
2. Λόγω υπηκοότητας σε συμφέρει να μάθεις Γαλλικά.
3. Σε συμφέρει η Γαλλία, λόγω Καναδά.
4. Σε συμφέρουν οι Πολιτικές Επιστήμες.
5. Αν δεν με απατά η μνήμη μου, η Νομική στον Καναδά είναι δεύτερο πτυχίο.
6. Στον Καναδά πας σαν πολίτης, πλεονεκτείς έναντι των υπόλοιπων.
7. Χωρίς πτυχίο Νομικής ξεχνάς τα νομικά επαγγέλματα.
8. Απόκτηση αδειας άσκησης επαγγέλματος στην Ελλάδα είναι εύκολη.
9. Με πτυχίο Νομικής από την αλλοδαπή, φυσικά δουλεύεις Ελλάδα.

Πάλι καλά που είσαι κι εσύ εδώ!
Δηλαδή μου λες ότι το πιο εύκολο αν δεν περάσω Νομική στην Ελλάδα, είναι να σπουδάσω στη Γαλλία Νομική και μετά μεταπτυχιακό Καναδά? Ή στην Ελλάδα κάτι παραπλήσιο και μετά μεταπτυχιακό Καναδά?
Γαλλικά μπορεί να μάθω τα βασικά, όμως δε μου αρέσουν και θέλω να μάθω Ισπανικά που μιλιούνται σε πολλές χώρες διεθνώς (ξέρω και για τα Γαλλικά, όμως δε μου αρέσουν).
Με μεταπτυχιακό Νομικής από άλλη χώρα, και πτυχίο στην Ελλάδα άλλης επιστήμης (π.χ. Πολιτικές Επιστήμες), δουλεύω ως νομικός?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Πάλι καλά που είσαι κι εσύ εδώ!
Δηλαδή μου λες ότι το πιο εύκολο αν δεν περάσω Νομική στην Ελλάδα, είναι να σπουδάσω στη Γαλλία Νομική και μετά μεταπτυχιακό Καναδά? Ή στην Ελλάδα κάτι παραπλήσιο και μετά μεταπτυχιακό Καναδά?
Γαλλικά μπορεί να μάθω τα βασικά, όμως δε μου αρέσουν και θέλω να μάθω Ισπανικά που μιλιούνται σε πολλές χώρες διεθνώς (ξέρω και για τα Γαλλικά, όμως δε μου αρέσουν).
Με μεταπτυχιακό Νομικής από άλλη χώρα, και πτυχίο στην Ελλάδα άλλης επιστήμης (π.χ. Πολιτικές Επιστήμες), δουλεύω ως νομικός?

1. Σενάρια:
Α. Πολιτικες Επιστήμες στην Ελλάδα, κατατακτήριες Νομικη.
Β. Νομική, μεταπτυχιακό Γαλλία.
Γ. Πολιτικες Επιστήμες Ελλάδα, Νομική, μεταπτυχιακό Καναδά.
Δ. Το σύνολο των σπουδών Καναδά.
2. Τα Ισπανικά είναι άχρηστα στη Νομική. Στην περίπτωση σου: Αγγλικά, Γαλλικά, Γερμανικά. Με αυτή τη σειρά.
3. Κατηγορηματικά όχι. Τα επαγγελματικά δικαιώματα καθορίζονται βάσει πτυχίου, όχι μεταπτυχιακού. Εξάλλου για μεταπτυχιακό στη Νομική απαιτείται η κατοχή του ομώνυμου πτυχίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
1. Σενάρια:
Α. Πολιτικες Επιστήμες στην Ελλάδα, κατατακτήριες Νομικη.
Β. Νομική, μεταπτυχιακό Γαλλία.
Γ. Πολιτικες Επιστήμες Ελλάδα, Νομική, μεταπτυχιακό Καναδά.
Δ. Το σύνολο των σπουδών Καναδά.
2. Τα Ισπανικά είναι άχρηστα στη Νομική. Στην περίπτωση σου: Αγγλικά, Γαλλικά, Γερμανικά. Με αυτή τη σειρά.
3. Κατηγορηματικά όχι. Τα επαγγελματικά δικαιώματα καθορίζονται βάσει πτυχίου, όχι μεταπτυχιακού. Εξάλλου για μεταπτυχιακό στη Νομική απαιτείται η κατοχή του ομώνυμου πτυχίου.

2. Τα Ισπανικά γιατί είναι άχρηστα στη Νομική? Ακόμα και αν κάνω κάτι π.χ. σε διεθνή οργανισμό?
Δηλαδή με το Γ, γίνεται να τελειώσω Πολιτικές Επιστήμες εδώ και να κάνω μεταπτυχιακό στη Νομική στον Καναδά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Δεν γίνεται να ασκήσεις νομικό επάγγελμα χωρίς πτυχίο νομικής.Το ότι κάνεις μαθήματα δικαίου σε τμήμα πολιτικών επιστημών δεν σημαίνει ότι με μεταπτυχιακό γίνεσαι δικηγόρος.Στο εξωτερικό έχω διαβάσει ότι με πτυχίο Ιστορίας δουλεύεις σε δικηγορικά γραφεία ώς advocate η paralegal assistance,η κάτι τέτοιο δεν ξέρω όμως περισσότερες λεπτομέρειες για το τί ακριβώς είναι αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
2. Τα Ισπανικά γιατί είναι άχρηστα στη Νομική? Ακόμα και αν κάνω κάτι π.χ. σε διεθνή οργανισμό?
Δηλαδή με το Γ, γίνεται να τελειώσω Πολιτικές Επιστήμες εδώ και να κάνω μεταπτυχιακό στη Νομική στον Καναδά?

2. Δεν υπάρχουν αξιόλογες δημοσιεύσεις, δε χρησιμοποιούνται στη νομική επιστήμη, το δικαιό τους δεν αποτελεί αφετηρία για άλλα δίκαια. Στους διεθνείς οργανισμούς χρησιμοποιούνται οι γλώσσες που σου είπα.
Γ. Όχι. Απλά ο Καναδάς τη Νομική την έχει ως δεύτερο πτυχίο. Άρα πας με Πολιτικές Επιστήμες εκεί και συνδυάζεις Νομική, μεταπτυχιακό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
2. Δεν υπάρχουν αξιόλογες δημοσιεύσεις, δε χρησιμοποιούνται στη νομική επιστήμη, το δικαιό τους δεν αποτελεί αφετηρία για άλλα δίκαια. Στους διεθνείς οργανισμούς χρησιμοποιούνται οι γλώσσες που σου είπα.
Γ. Όχι. Απλά ο Καναδάς τη Νομική την έχει ως δεύτερο πτυχίο. Άρα πας με Πολιτικές Επιστήμες εκεί και συνδυάζεις Νομική, μεταπτυχιακό.

Για να είμαι ειλικρινής ακόμα δεν έχω καταλάβει τι θες να μου πεις...:worry:
Δηλαδή πάω με Πολιτικές Επιστήμες, και εκεί τι ακριβώς κάνω? Σπουδάζω Νομική ως πρώτο πτυχίο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Για να είμαι ειλικρινής ακόμα δεν έχω καταλάβει τι θες να μου πεις...:worry:
Δηλαδή πάω με Πολιτικές Επιστήμες, και εκεί τι ακριβώς κάνω? Σπουδάζω Νομική ως πρώτο πτυχίο?

Δεύτερο πτυχίο η Νομική. Και έχοντας ήδη ένα πτυχίο από Ελλάδα μπορείς να κάνεις παράλληλα με τη Νομική και μεταπτυχιακό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Δεύτερο πτυχίο η Νομική. Και έχοντας ήδη ένα πτυχίο από Ελλάδα μπορείς να κάνεις παράλληλα με τη Νομική και μεταπτυχιακό.

Μεταπτυχιακό σε τι? Σε αυτό που σπούδασα στην Ελλάδα? Και να κάνω και τα 2 ταυτόχρονα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Μεταπτυχιακό σε τι? Σε αυτό που σπούδασα στην Ελλάδα? Και να κάνω και τα 2 ταυτόχρονα?

Ναι βάσει του πρώτου πτυχίου. Ό,τι θέλεις εσύ. Λόγω Πολιτικών Επιστημών, το μεταπτυχιακό μπορεί να είναι πολύ κοντά στη Νομική. Δες τα μεταπτυχιακά του τμήματος στην Ελλάδα για να καταλάβεις. Ενδεικτικά Ευρωπαϊκες και Διεθνείς Σπουδές, Κράτος και Δημόσια Πολιτική. Επιφυλάσσομαι, αλλά λογικά θα γίνεσαι δεκτός και σε ορισμένα μεταπτυχιακά της Νομικής. Αυτό βέβαια εξαρτάται και από το πανεπιστήμιο.
Ναι και τα δύο ταυτόχρονα, αν το επιτρέπει το πανεπιστήμιο. Τουλάχιστον Ελλάδα επιτρέπεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Ναι βάσει του πρώτου πτυχίου. Ό,τι θέλεις εσύ. Λόγω Πολιτικών Επιστημών, το μεταπτυχιακό μπορεί να είναι πολύ κοντά στη Νομική. Δες τα μεταπτυχιακά του τμήματος στην Ελλάδα για να καταλάβεις. Ενδεικτικά Ευρωπαϊκες και Διεθνείς Σπουδές, Κράτος και Δημόσια Πολιτική. Επιφυλάσσομαι, αλλά λογικά θα γίνεσαι δεκτός και σε ορισμένα μεταπτυχιακά της Νομικής. Αυτό βέβαια εξαρτάται και από το πανεπιστήμιο.
Ναι και τα δύο ταυτόχρονα, αν το επιτρέπει το πανεπιστήμιο. Τουλάχιστον Ελλάδα επιτρέπεται.

Δε θα είναι υπερβολικά απαιτητικό να τα κάνω και τα 2?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Αυτό εξαρτάται από σένα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Αυτό εξαρτάται από σένα. :)

Ναι αλλά αντικειμενικά για τους περισσότερους (και εγώ να καταλάβεις δεν είμαι και ο πλέον εργατικός:whistle:) δεν είναι πολύ ζόρικο? Εδώ λέγεται πως είναι απαιτητικές και οι σπουδές στο εξωτερικό, να κάνεις ταυτόχρονα και μεταπτυχιακό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Προφανώς το ένα από τα δύο θα γίνει part-time. Αλλά μην κολλάς σε αυτά, οι σπουδές έξω δεν είναι το μπάχαλο της Ελλάδος. Θα βρεις την άκρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Προφανώς το ένα από τα δύο θα γίνει part-time. Αλλά μην κολλάς σε αυτά, οι σπουδές έξω δεν είναι το μπάχαλο της Ελλάδος. Θα βρεις την άκρη.

Ευχαριστώ πολύ :D Αν θελήσω κάτι θα ρωτήσω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Στο πανεπιστήμιο του Στρασβούργου, αναφέρει, όσον αφορά στα μηνιαία έξοδα:
- rent: 300 euros
- accommodation guarantee: 600 euros (150 euros for a room in halls of residence)
- accommodation insurance: 50 euros
- registration fees: 180 euros
- Social Security in France: 180 euros
- Extra student insurance: 61 to 281 euros according to the nature of the risks covered.

Το δεύτερο τι εννοεί;

(οι τιμές είναι ίδιες για όλους τους τομείς, οπότε και για τη νομική)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Στο πανεπιστήμιο του Στρασβούργου, αναφέρει, όσον αφορά στα μηνιαία έξοδα:
- rent: 300 euros
- accommodation guarantee: 600 euros (150 euros for a room in halls of residence)
- accommodation insurance: 50 euros
- registration fees: 180 euros
- Social Security in France: 180 euros
- Extra student insurance: 61 to 281 euros according to the nature of the risks covered.

Το δεύτερο τι εννοεί;

(οι τιμές είναι ίδιες για όλους τους τομείς, οπότε και για τη νομική)

Προφανώς την εγγύηση, δεν είμαι σίγουρος.
Για την υγειονομική περίθαλψη, ίσως μπορείς να μεταφέρεις τα εδώ, εκεί και να γλυτώσεις τη σχετική δαπάνη.
Μπορείς να ψάξεις και για νοίκια απλών σπιτιών, ίσως συμφέρει περισσότερο.
Γενικά το πράγμα θέλει πολύ ψάξιμο και υπομονή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top