Νομική στο εξωτερικό

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Με βάση ποια κριτήρια?
Ενδεικτικά.
Που σκέπτεσαι να μείνεις εφ' όρου ζωής, αν μπορείς να γίνεις δεκτός σε κορυφαίο πανεπιστήμιο, το οικονομικό κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Ενδεικτικά.
Που σκέπτεσαι να μείνεις εφ' όρου ζωής, αν μπορείς να γίνεις δεκτός σε κορυφαίο πανεπιστήμιο, το οικονομικό κτλ.

Ευχαριστώ πολύ!
Πάντως είσαι σίγουρος πως δέχονται για προπτυχιακά? Και αν ναι, μήπως θέλουν τα περισσότερα πανεπιστήμια τίποτα 19+ απολυτήρια κλπ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Όλα τα πανεπιστήμια δέχονται προπτυχιακούς. Δε ξέρω ακριβώς, λογικα στα σάιτ των πανεπιστημίων θα έχει πληροφορίες. Σίγουρα, επειδή έχεις υπηκοότητα, θα είναι πιο εύκολα τα πράγματα. Ψάξτο καλά.

Υγ. Βλέπω είσαι ήδη Καναδός πολίτης. Σε αυτή την περίπτωση ψάχνεις τον τρόπο εισαγωγής βάσει των ισχυόντων για τους ντόπιους. Επιφυλάσσομαι μήπως υπάρχουν ρυθμίσεις εισαγωγής αντίστοιχες των δικών μας ομογενών. Κάνε φύλλο και φτερό το διαδίκτυο, στείλε μειλ, ρώτα συγγενείς κτλ προκειμένου να βγάλεις άκρη. Καλή επιτυχία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

cosmopolitan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosmopolitan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Ακριβώς θα ρίξεις μια ματιά στα σαιτ και θα μιλήσεις με τα πανεπιστήμια που σε ενδιαφέρουν. Αφου έχεις καναδική υπηκοοτητα αυτό είναι μεγάλο συν, ίσως παίζει κάποιο ρόλο αυτό στα δίδακτρα. Κοίτα αν θα πας στον Καναδά, μείνε. Θα ναι αμαρτία να γυρίσεις. Δες αν χρειάζεται να δόσεις ielts η toefl. στο κεμπεκ νομιζω όμως τα πανεπιστήμια είναι γαλλόφωνα.Τσέκαρε το. Ο καναδάς έχει τέλεια πανεπιστημια και στο βανκουβερ και στο τορόντο, ριτζάινα, έντμοντον, κάλγκαρι, κεμπεκ, μοντρεαλ, καθως και στη nova scotia στο χαλιφαξ. Αν αποφασίσεις να μείνεις πάντως καλύτερα να μην πας στο Κεμπεκ

Καλησπέρα!Ενδιαφέρομαι να σπουδάσω Νομική στο εξωτερικό αλλά δεν ξέρω με ποια κριτήρια μπορούν να σε δεχτούν εκεί...Το απολυτήριό μου είναι 19.2 και έχω advanced στα αγγλικά, κρατικό πτυχίο αντίστοιχο το lower στα ιταλικά και κρατικό πτυχίο πάλι αντίστοιχο του lower στα γαλλικά...Ενδιαφέρομαι να σπουδάσω στο Βέλγιο ή στην Ιταλία.Γνωρίζει κανείς αν τα πτυχία που ήδη έχω αναγνωρίζονται και είναι επαρκή για να με δεχτούν σε κάποιο πανεπιστήμιο των χωρών αυτών; Αν όχι τι άλλα πτυχία χρειάζονται για να μπορέσω να σπουδάσω στο εξωτερικό; Επιπλέον ξέρετε αν η διαμονή είναι μόνο σε εστία ή μπορεί κάποιος να ενοικιάσει σπίτι; Σας ευχαριστώ πολύ :D
no, ιταλία, γιατί δεν θα τελέιώσεις ούτε σε 100 χρόνια. οι σπουδες εκεί νομικής είναι 5ετης. Η κατάσταση είναι λίγο καλύτερη από Ελλάδα να φανταστείς. Στην Ιταλία υπάρχουν ΑΙΩΝΙΟΙ ΦΟΙΤΗΤΕΣ. Kai 100 φορες να κοπείς σε μάθημα δε σε διώχνουν. Θέλει πολλααααα χρόνια η ιταλία για την απόκτηση laurea. Bελγιο, να πας ανεπιφυλακτα. Αλλά βρε παιδί μου ποίος Ελληνας πάει εκεί, Είναι αυστηρά τα πράγματα και πρέπει να ξέρεις τέλεια γαλλικά.

venividivici, να σε ρωτήσω άμα ξέρεις. Δεν θυμάμαι που το χες γράψει. Είχες αναφέρει κάτι ότι άλλοι καίνε το μεταπτυχιακό τους στη συνεκτίμηση κλπ. Τι σημαίνει αυτό; Σου κρατάνε το μεταπτυχιακό και δε στο ξαναδίνουν από το δοαταπ ή είναι μόνο για τα επαγγελματικά δικαιωματα. Δηλαδη στην ελλαδα με συνεκτιμηση θα θεωρεισαι πτυχιουχο\υς σκετο στη μισθολογια, ενω στο εξωτερικο και μεταπτυχιακός; Σου κρατάνε τα χαρτιά(μεταπτυχιακό) για πάντα στο δοαταπ; Η ερώτηση μου μπορεί να είναι τελείος κουλή και χαζή αλλά άμα ξέρεις σαν δικηγόρος που σαι πες μου.

Μήπως να σας μιλώ στο πληθυντικό. Είσαι μεγάλος σε ηληκία, δεν είσαι φοιτητής ακόμα έτσι δεν είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Λοιπόν. Είναι μπέρδεμα το όλο πράγμα.

Μέχρι πρότινος επειδή η Αγγλία έχει 3 έτη πανεπιστήμιο, ενώ η Ελλάδα 4 υπήρχε θέμα στις αναγνωρίσεις. Συνήθως αναγνώριζαν ότι να 'ναι και τους βάζαν να δώσουν Συνθέσεις, πρακτικά όλη τη Νομική.
Παράκαμψη των ανωτέρω αποτελούσε η συμπληρωματική κατάθεση του μονοετούς μεταπτυχιακού, οπότε σύνολο 4 έτη, άρα καλύτερες πιθανότητες αναγνώρισης με λίγα έως καθόλου μαθήματα.

Εξ όσων ξέρω, υπάρχει η βούληση να αλλάξει, δε ξέρω τι ισχύει πλέον.

Σχετικά με τα επαγγελματικά δικαιώματα εξαρτάται τι σκοπεύεις να κάνεις. Κανονικά δίνεις σε ελληνικό ΔΣ, όμως υπάρχει περίπτωση να έρθεις τελειωμένος από έξω.
Σαφώς συμφέρει Ελλάδα για τα δικαιώματα.

Στη δέυτερη ερώτηση δξ/ δα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cosmopolitan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosmopolitan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Λοιπόν. Είναι μπέρδεμα το όλο πράγμα.

Μέχρι πρότινος επειδή η Αγγλία έχει 3 έτη πανεπιστήμιο, ενώ η Ελλάδα 4 υπήρχε θέμα στις αναγνωρίσεις. Συνήθως αναγνώριζαν ότι να 'ναι και τους βάζαν να δώσουν Συνθέσεις, πρακτικά όλη τη Νομική.
Παράκαμψη των ανωτέρω αποτελούσε η συμπληρωματική κατάθεση του μονοετούς μεταπτυχιακού, οπότε σύνολο 4 έτη, άρα καλύτερες πιθανότητες αναγνώρισης με λίγα έως καθόλου μαθήματα.

Εξ όσων ξέρω, υπάρχει η βούληση να αλλάξει, δε ξέρω τι ισχύει πλέον.

Σχετικά με τα επαγγελματικά δικαιώματα εξαρτάται τι σκοπεύεις να κάνεις. Κανονικά δίνεις σε ελληνικό ΔΣ, όμως υπάρχει περίπτωση να έρθεις τελειωμένος από έξω.
Σαφώς συμφέρει Ελλάδα για τα δικαιώματα.

Στη δέυτερη ερώτηση δξ/ δα.
οταν λες να ερθεις τελειωμενος απο εξω; εννοεις ως ευρωπαιος δικηγορος απο συλλογο σε σύλλογο;:confused::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
εννοεις ως ευρωπαιος δικηγορος απο συλλογο σε σύλλογο;:confused::hmm:
Ακριβώς.

Δε συνίσταται. Καλύτερα απευθείας, εξετάσεις όπου ενδιαφέρεσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Ακριβώς θα ρίξεις μια ματιά στα σαιτ και θα μιλήσεις με τα πανεπιστήμια που σε ενδιαφέρουν. Αφου έχεις καναδική υπηκοοτητα αυτό είναι μεγάλο συν, ίσως παίζει κάποιο ρόλο αυτό στα δίδακτρα. Κοίτα αν θα πας στον Καναδά, μείνε. Θα ναι αμαρτία να γυρίσεις. Δες αν χρειάζεται να δόσεις ielts η toefl. στο κεμπεκ νομιζω όμως τα πανεπιστήμια είναι γαλλόφωνα.Τσέκαρε το. Ο καναδάς έχει τέλεια πανεπιστημια και στο βανκουβερ και στο τορόντο, ριτζάινα, έντμοντον, κάλγκαρι, κεμπεκ, μοντρεαλ, καθως και στη nova scotia στο χαλιφαξ. Αν αποφασίσεις να μείνεις πάντως καλύτερα να μην πας στο Κεμπεκ

Ναι, το Κεμπέκ είναι κυρίως γαλλόφωνο αλλά 1) ξέρουν αγγλικά όλοι οι κάτοικοι
2) Το McGill και το Concordia ανέφερα πως είναι αγγλόφωνα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ!
Πάντως είσαι σίγουρος πως δέχονται για προπτυχιακά? Και αν ναι, μήπως θέλουν τα περισσότερα πανεπιστήμια τίποτα 19+ απολυτήρια κλπ?
Το McGill, και τα άλλα πανεπιστήμια που συμμετέχουν στο σύστημα του CollegeBoard, απαιτούν SAT (Το McGill σίγουρα), οπότε δε νομίζω ότι βαδίζεις με τη λογική των πανελλαδικών, τα πράγματα τελειώνουν πριν βγουν τα αποτελέσματά τους.
Πήγαινε στις παρακάτω ιστοσελίδες:
Για το McGill άνοιξε τη σελίδα
https://collegesearch.collegeboard.com/search/CollegeDetail.jsp?collegeId=3132&profileId=0
Για τα υπόλοιπα ψάξε τα Καναδικά και άνοιξε τις σελίδες τους από τη σελίδα
https://collegesearch.collegeboard.c...onPressed=viewResults&navigateTo=9&viewpage=1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Το McGill, και τα άλλα πανεπιστήμια που συμμετέχουν στο σύστημα του CollegeBoard, απαιτούν SAT, οπότε δε νομίζω ότι βαδίζεις με τη λογική των πανελλαδικών, τα πράγματα τελειώνουν πριν βγουν τα αποτελέσματά τους.
Πήγαινε στις παρακάτω ιστοσελίδες:
Για το McGill άνοιξε τη σελίδα
https://collegesearch.collegeboard.com/search/CollegeDetail.jsp?collegeId=3132&profileId=0
Για τα υπόλοιπα ψάξε τα Καναδικά και άνοιξε τις σελίδες τους από τη σελίδα
https://collegesearch.collegeboard.c...onPressed=viewResults&navigateTo=9&viewpage=1

Απαιτούν SAT, ε? Μπορώ να δώσω εγώ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Απαιτούν SAT, ε? Μπορώ να δώσω εγώ?
Βεβαίως μπορείς να δώσεις. Οι εξετάσεις γίνονται 4-5 φορές το χρόνο σε κάποια ιδιωτικά σχολεία-εξεταστικά κέντρα, της Αθήνας και της Θεσ/νίκης. Ημερομηνίες στο CollegeBoard. Όμως το να ξεκινήσεις μόνος αυτή τη διαδικασία είναι επίπονο. Χρειάζονται πολύ καλά Αγγλικά, ενημέρωση και πολύ δουλειά, πέρα από το διάβασμα που πρέπει να κάνεις για τις εξετάσεις. Συνήθως αυτά γίνονται μέσα από ιδιωτικά λύκεια ή ίσως (δεν το ξέρω) από ιδιωτικούς οργανισμούς. Αν σε ενδιαφέρει, ψάξ' το. Επικοινώνησε και με τα πανεπιστήμια, μπορεί για Καναδούς να ισχύουν και άλλα πράγματα. Μπορεί π.χ. τα SAT να χρειάζονται υποχρεωτικά μόνο για τους διεθνείς φοιτητές (αν και δεν το νομίζω). Πήγαινε και στις ιστοσελίδες των πανεπιστημίων. Εύχομαι το καλύτερο:).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Βεβαίως μπορείς να δώσεις. Οι εξετάσεις γίνονται 4-5 φορές το χρόνο σε κάποια ιδιωτικά σχολεία-εξεταστικά κέντρα, της Αθήνας και της Θεσ/νίκης. Ημερομηνίες στο CollegeBoard. Όμως το να ξεκινήσεις μόνος αυτή τη διαδικασία είναι επίπονο. Χρειάζονται πολύ καλά Αγγλικά, ενημέρωση και πολύ δουλειά, πέρα από το διάβασμα που πρέπει να κάνεις για τις εξετάσεις. Συνήθως αυτά γίνονται μέσα από ιδιωτικά λύκεια ή ίσως (δεν το ξέρω) από ιδιωτικούς οργανισμούς. Αν σε ενδιαφέρει, ψάξ' το. Επικοινώνησε και με τα πανεπιστήμια, μπορεί για Καναδούς να ισχύουν και άλλα πράγματα. Μπορεί π.χ. τα SAT να χρειάζονται υποχρεωτικά μόνο για τους διεθνείς φοιτητές (αν και δεν το νομίζω). Πήγαινε και στις ιστοσελίδες των πανεπιστημίων. Εύχομαι το καλύτερο:).

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου :)
Πάντως πραγματικά είναι πολύ δύσκολο να τα βρω όλα μόνος μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
Αν πχ κάποιος σπουδάσει Νομική στη Γαλλία ή την Αμερική πώς μπορεί να δουλέψει εκεί; Ας πούμε για να ασκήσει το επάγγελμα του δικηγόρου στην Γαλλία τι πρέπει να κάνει? Είναι η ίδια διαδικασία με εδώ (άσκηση και εξετάσεις στον δικηγορικό σύλλογο); Ποιος μπορεί να μου δώσει σαφείς πληροφορίες γι'αυτό;
Δεν λέω, οι σπουδές στο εξωτερικό είναι ένα πρώτο βήμα αλλά αυτό που δεν σκέφτονται οι περισσότεροι είναι το τι θα γίνει μετά, απ'τη στιγμή που επειδή μιλάμε για μία θεωρητική/ανθρωπιστική/κοινωνική επιστήμη δεν είναι το ίδιο να είσαι Έλληνας δικηγόρος ή δικαστής σε γαλλική ή αμερικανική κοινωνία με το να ασκείς το συγκεκριμένο επάγγελμα στην Ελλάδα. Με τις θετικές επιστήμες είναι διαφορετικό. Ένας Έλληνας μηχανικός άνετα θα δουλέψει στο Λονδίνο ή στο Ντουμπάι.
Καταρχάς, ξέρουμε αν τίθεται θέμα ιθαγένειας για το δικαστικό σώμα ή την άσκηση της δικηγορίας σε ξένη χώρα εντός και εκτός Ε.Ε. (για το διπλωματικό νομίζω είναι προυπόθεση η ιθαγένεια έτσι?);
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cosmopolitan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosmopolitan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Ακριβώς.

Δε συνίσταται. Καλύτερα απευθείας, εξετάσεις όπου ενδιαφέρεσαι.
Ναι, αλλά οι εξετάσεις που δίνουν δοαταπ, δεν είναι η ίδια ύλη με αυτές του συλλόγου? οπότε δύο φορές εξάσκηση κάνεις και μαθαίνεις καλύτερα το δίκαιο? Ενώ αν κάνεις απευθείας μεταγγραφη απο σύλλογο της γαλλιας η γερμανιας σε ελλάδα δεν δίνεις καμιά εξέταση πουθενά, αφού είσαι δικηγόρος κράτους μέλους της ευρωπαικης ένωσης. Ομως αν το κάνεις αυτο απο χωρες με συναφη δικαια αυτό , ναι μεν θα είναι συναφή αλλά δεν θα χει διαβάσε ποτέ ο απόφοιτος ούτε το συνταγματικό της χώρας του, μαθημα που το διδάσκονται και στις πολιτικες επιστήμες, διεθνείς σπουδές κλπ; Ετσι δεν είναι;Πάντως΄εδώ στην Ελλάδα μπέρδεμα πολύ.

Αν πχ κάποιος σπουδάσει Νομική στη Γαλλία ή την Αμερική πώς μπορεί να δουλέψει εκεί; Ας πούμε για να ασκήσει το επάγγελμα του δικηγόρου στην Γαλλία τι πρέπει να κάνει? Είναι η ίδια διαδικασία με εδώ (άσκηση και εξετάσεις στον δικηγορικό σύλλογο); Ποιος μπορεί να μου δώσει σαφείς πληροφορίες γι'αυτό;
Δεν λέω, οι σπουδές στο εξωτερικό είναι ένα πρώτο βήμα αλλά αυτό που δεν σκέφτονται οι περισσότεροι είναι το τι θα γίνει μετά, απ'τη στιγμή που επειδή μιλάμε για μία θεωρητική/ανθρωπιστική/κοινωνική επιστήμη δεν είναι το ίδιο να είσαι Έλληνας δικηγόρος ή δικαστής σε γαλλική ή αμερικανική κοινωνία με το να ασκείς το συγκεκριμένο επάγγελμα στην Ελλάδα. Με τις θετικές επιστήμες είναι διαφορετικό. Ένας Έλληνας μηχανικός άνετα θα δουλέψει στο Λονδίνο ή στο Ντουμπάι.
Καταρχάς, ξέρουμε αν τίθεται θέμα ιθαγένειας για το δικαστικό σώμα ή την άσκηση της δικηγορίας σε ξένη χώρα εντός και εκτός Ε.Ε. (για το διπλωματικό νομίζω είναι προυπόθεση η ιθαγένεια έτσι?);
ναι ετσι είναι για το διπλωματικό. Παντού έχει άσκηση αι εξατάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Paracelsus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Paracelsus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
Απαιτούν SAT, ε? Μπορώ να δώσω εγώ?

Αν δεν απατώμαι καθίσταται αναγκαίο να δώσεις LSAT το οποίο ζητείται από τα περισσότερα πανεπιστήμια στην Αμερική και στον Καναδά ενώ στην Αγγλία ως επί το πλείστον στη Νομική ζητείται το LNAT ... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cosmopolitan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosmopolitan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Αν δεν απατώμαι καθίσταται αναγκαίο να δώσεις LSAT το οποίο ζητείται από τα περισσότερα πανεπιστήμια στην Αμερική και στον Καναδά ενώ στην Αγγλία ως επί το πλείστον στη Νομική ζητείται το LNAT ... :)
LNAT όχι πια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Πάντως πραγματικά είναι πολύ δύσκολο να τα βρω όλα μόνος μου...
Ρίξε μία ματιά: https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=61855

@Έφη
Πρώτον αποφάσισε. Μιλάμε για ΗΠΑ ή Γαλλία; Είναι δυο διαφορετικά πράγματα.
Παντού έχει άσκηση και εξετάσεις. Και μάλιστα είναι ζόρικες με υψηλά ποσοστά αποτυχίας.


@cosmopolitan
Ως Ευρωπαίος δικηγόρος δεν αξίζει. Αρκετή γραφειοκρατία και απιστευτα χρονοβόρο.
Οι εξετάσεις του ΔΣ δεν έχουν μεγάλη ομοιότητα με τη σχολή. Δικηγόροι είναι οι άνθρωποι, όχι ακαδημαϊκοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cosmopolitan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosmopolitan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Ρίξε μία ματιά: https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=61855

@Έφη
Πρώτον αποφάσισε. Μιλάμε για ΗΠΑ ή Γαλλία; Είναι δυο διαφορετικά πράγματα.
Παντού έχει άσκηση και εξετάσεις. Και μάλιστα είναι ζόρικες με υψηλά ποσοστά αποτυχίας.


@cosmopolitan
Ως Ευρωπαίος δικηγόρος δεν αξίζει. Αρκετή γραφειοκρατία και απιστευτα χρονοβόρο.
Οι εξετάσεις του ΔΣ δεν έχουν μεγάλη ομοιότητα με τη σχολή. Δικηγόροι είναι οι άνθρωποι, όχι ακαδημαϊκοί.
Τhanks venividivici
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
@Έφη
Πρώτον αποφάσισε. Μιλάμε για ΗΠΑ ή Γαλλία; Είναι δυο διαφορετικά πράγματα.
Παντού έχει άσκηση και εξετάσεις. Και μάλιστα είναι ζόρικες με υψηλά ποσοστά αποτυχίας.

Ας πάρουμε την Γαλλία αρχικά. Ευχαριστώ για την απάντηση :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cosmopolitan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosmopolitan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Ας πάρουμε την Γαλλία αρχικά. Ευχαριστώ για την απάντηση :)
στη γαλλια το συστημα των σπουδων ειναι δυσκολο. Νομίζω το 2ο ετος δινεις εξετασεις ο,τι εχεις μαθει εχρι τοτε, πραγμα δυσκολο και γενκα ειναι δυσκολες οι σπουδες και το γαλλικο ινστιτουτο δε βοηθαει τιποτα, μονο μαλακιες ξερει να λεει μια υπευθυνη που χουν βαλει εκει. Τελειωνεις ψαχνεις να βρεις για ασκηση και βεβαια δινεις εξετασεις. στην αμερικη αμα μπορεις να δινεις διδακτρα 60000 ευρω το χρονο να πας. Αυτά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top