Νομική στο εξωτερικό

Sofia Tsa

Νεοφερμένος

Η Sofia Tsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
εγω θελω να σπουδασω νομικη αλλα δεν μπορω να επιλεξω θετικη γιατι στα αρχαια δεν ειμαι καθολου καλος και δεν μου αρεσουν καθολου,τι πιστευετε οτι πρεπει να κανω;;;;

Σε πληροφορώ ότι όταν ήμουν γυμνάσιο είχα προβληματιστεί πολύ γιατί ήμουν απαίσια στα αρχαία και δεν μ άρεσαν...ήθελα απο τότε Νομική αλλά είχα αποφασίσει οτι θα πάω Τεχνολογική...και δεν ήξερα τι να κανω...τελικά πήγα Θεωρήτική και είμαι πολύ καλύτερα.Δεν σ είπε κανεις να αγαπησεις τα αρχαία,εγώ ακόμα τα μισω...αλλά με τον καιρό κάτι καταφέρνεις!Και σε καμία περίπτωση μην αλλάξεις όνειρα...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
Σε κάποια posts ειπώθηκε ότι από το να σκοτώνεται κανείς στο διάβασμα για τις πανελλήνιες καλύτερα να πάει έξω.

Πρόκειται για μια ευρέως διαδεδομένη αλλά ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΗ άποψη.

Δεν ισχύει ότι έξω είναι ευκολότερα. Κι εκεί υπάρχουν κριτήρια και για να μπείς πρέπει να έχεις ένα κάλο βιογραφικό (curriculum vitae) ως μαθητής, όχι μόνο από άποψη σχολικών επιδόσεων. Εκτός από τις επιδόσεις (που πρέπει να είναι υψηλές), μετράνε οι ξένες γλώσσες, οι εξωσχολικές δραστηριότητες- extracurricular activities (π.χ. αθλητισμός, μουσική, συμμετοχή σε σχολικά περιοδικά κλπ.) αλλά και η γενικότερη προσωπικότητα (οι προπτυχιακοί περνάνε απο interview).
Επίσης χρειάζονται και άλλα skills, όπως η αυτονομία, ο δυναμισμός και η ικανότητα να ζήσει κανείς μόνος του, και μάλιστα σε μια ξένη χώρα.

Επομένως, για να πάει κάποιος έξω, πρέπει να το θέλει πραγματικά, και όχι να το επιλέγει επειδή το θεωρεί εύκολη λύση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sofia Tsa

Νεοφερμένος

Η Sofia Tsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Γιατί επιμένετε να μου λέτε όλοι ότι το κάνω σαν εύκολη λύση μόνο και μόνο για να γλυτώσω το διάβασμα;Πόσες φορές θα το πω;Αν ήθελα να γλυτώσω το διάβασμα,δεν θα ξεσκιζόμουν καθημερινά με τόσες ώρες σχολείο,φροντιστήριο και διάβασμα...Αν είναι δυνατόν!Απλώς κοίταξα ένα ενδεχόμενο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
Γιατί επιμένετε να μου λέτε όλοι ότι το κάνω σαν εύκολη λύση μόνο και μόνο για να γλυτώσω το διάβασμα;Πόσες φορές θα το πω;Αν ήθελα να γλυτώσω το διάβασμα,δεν θα ξεσκιζόμουν καθημερινά με τόσες ώρες σχολείο,φροντιστήριο και διάβασμα...Αν είναι δυνατόν!Απλώς κοίταξα ένα ενδεχόμενο!

Δεν αναφέρθηκα σε εσένα προσωπικά!
Απλώς επεσήμανα το λάθος που ενέχει μια ευρέως διαδεδομένη αντίληψη από την οποία πολλοι νέοι παρασύρονται και αναφέρθηκα σε κάποια από τα requirements ξένων πανεπιστημίων!
-----------------------------------------
...μιας και οι σπουδές στο εξωτερικό είναι το θέμα του thread!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ο αναγνώστης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ο αναγνώστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
μα αν θες να σπουδασεις νομικη, δεν θα εχουν διαφορετικο δικαιο καθως ειναι αλλες χωρες ???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sofia Tsa

Νεοφερμένος

Η Sofia Tsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Και όλοι αυτοί που σπούδασαν Νομικά στο εξωτερικό τι έκαναν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ο αναγνώστης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ο αναγνώστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Και όλοι αυτοί που σπούδασαν Νομικά στο εξωτερικό τι έκαναν;

κατα πασα πιθανοτητα αναγκαστηκαν να δωσουν απειρα μαθηματα στο δικατσα ( δεν ξερω πως γραφεται χεχε ) για να τους αναγνωριστει το πτυχιο. Η καθηγητρια των ιταλικων μου σπουδασε φιλολογια στην Ιταλια και οταν γυρισε πισω επρεπε να δωσει 18 μαθηματα (εκ των 40 που δινουν οι κανονικοι φοιτητες φιλολογιας στην Αθηνα) για να αναγνωριστει το πτυχιο της. Της πηρε χρονια για να τα καταφερει. Η αποψη μου ειναι η εξης: Αν θες να μεινεις στο εξωτερικο τοτε να πας. Αλλα αν θες να γυρισεις μην το κανεις, η ταλαιπωρια θα ειναι μεγαλη, καλυτερα να ξαναδωσεις πανελληνιες. Επισης, αυτο που λες οτι αν δεν ηθελες να διαβασεις κ να προσπαθησεις για πανελληνιες κ ηθελες απλα τον ευκολο δρομο δεν ισχυει. Για να περασεις νομικη, τουλαχιστον στην Αγγλια που το ξερω πολυ καλα γιατι ο φιλος μου ειναι Αγγλος κ ειχε κανει αιτηση για νομικη (εν τελει ενω τον ειχαν παρει σε ολα τα πανεπιστημια που δηλωσε αλλαξε γνωμη κ πηγε κλασσικη φιλολογια αλλα ασχετο αυτο) πρεπει να εχεις πολυ καλους βαθμους. Και να ξερεις οτι στην Αγγλια η νομικη αν δεν ειναι απο ενα απο τα καλυτερα πανεπιστημια δεν υπαρχει περιπτωση να βρεις αξιολογη δουλεια, ειναι πολυ κλικα η νομικη δυστυχως στην Αγγλια. Ολοι οι καλοι δικηγοροι, barristers λεγονται ερχονται απο ενα background στυλ Eton-Oxford κτλ...

Επισης, να πω απλα, μην αγχωνεσαι τοσο, δεν ειναι πια κ τοσο δυσκολο να πιασεις νομικη στην Ελλαδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειμαρμένη

Δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 494 μηνύματα.
Ρε παιδιά, ανεξάρτητα με το επίπεδο σπουδών-που δε ξέρουμε που είναι καλύτερο μέχρι να φοιτήσουμε και στην Ελλάδα και στο εξωτερικό-η Νομική,της ελληνικής έννομης τάξης τουλάχιστον,δε γίνεται να διδαχθεί στο εξωτερικό.Είναι εντελώς διαφορερικά τα δίκαια.Ή θα πρέπει να σταδιοδρομήσεις εκεί που θα πας ή να μπλέξεις εδώ με μια διαδικασία που δε ξέρω.Είναι σαν να καλείσαι να ξανασπουδάσεις όταν έρθεις στην Ελλάδα.
Γι αυτόν το λόγο άλλωστε κι ελάχιστα(3 νομίζω)τμήματα νομικής υπάρχουν στην Αθήνα από ιδιωτικά ξένα πανεπιστήμια κι αυτά δίνουν κατακερματισμένα πτυχία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Φυσικά γίνεται να σπουδάσει κάποιος νομική στο εξωτερικό παρά τη διαφορά των δικαίων. Απλά όταν έρθει Ελλάδα θα πρέπει να δώσει κάποια μαθήματα. Υπεύθυνα μπορούν να απαντήσουν μόνο ο ΔΟΑΤΑΠ και οι Δικηγορικοί Σύλλογοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
Τα πάντα γίνεται να σπουδάσεις στο εξωτερικό, ακόμη και νομική, αρκεί μετά, αν θες να ζήσεις και να εργαστείς στην Ελλάδα, να αναγνωριστεί το πτυχίο σου από τα αρμόδια όργανα (ΔΟΑΤΑΠ)! Η διαδικασία αναγνώρισης των πτυχίων ξένων πανεπιστημίων δεν είναι πάντα τόσο δύσκολη όσο ακούγεται...Ναι μεν υπάρχει γραφειοκρατία, αλλά δεν είναι απαραίτητο ότι θα δώσεις μαθήματα (μιλώ γενικά, όχι για τη νομική ειδικώς)... Μπορεί να χρειαστεί να δώσεις αρκετά μαθήματα, μπορεί και λίγα... Ανάλογα με το πανεπιστήμιο που τελείωσες έξω, το πρόγραμμά σπουδών του κλπ...
Πάντως, αν σε απασχολεί το θέμα της αναγνώρισης των πτυχίων, καλό θα είναι να αποτανθείς στο ΔΟΑΤΑΠ, για να σε ενημερώσουν οι αρμόδιοι πιο έγκυρα... Στη θέση σου, προτού κάνω ότιδηποτε, θα απευθυνόμουν στο ΔΟΑΤΑΠ για περισσότερες πληροφορίες... Επίσης, αν είσαι μαθήτρια σχολείου που έχει ξενόγλωσσο λύκειο (π.χ. International Baccalaureate) ή σχολείου που κατευθύνει τους μαθητές του στις σπουδές στο εξωτερικό (με εξατάσεις SAT ή GCE κλπ), μπορείς να αποτανθείς στους καθηγητές σου και στους υπευθύνους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Υπαρχει και ενα κολλεγιο στην Ελλαδα το idelf το οποιο συνεργαζεται με το paris13 της Γαλλιας στο οποιο κανεις τρια χρονια και μετα πας στην Γαλλια για εξετασεις και ασκηση....ηδη εχουν καποιοι γραφτει στον ΔΣ οποτε μαλλον αναγνωριζεται πλεον....Πολλοι επισης παλιοτερα απο το πανεπιστημιο του Καμερινο στην Ιταλια επερναν μεταγραφη στην νομικη Θεσσαλονικης μετα απο ενα χρονο εκει....Αλλα πρεπει να εχει σταματησει αυτο....:jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
Αυτό το "κολλέγιο" που αναφέρεις είναι δευτεροβάθμιο γαλλικό σχολείο ή "τριτοβάθμιο ιδιωτικό κολλέγιο", όπως αυτά για των οποίων την αναγνώριση γίνεται χαμός τα τελευταία χρόνια στην Ελλάδα???
-----------------------------------------
Πάντως, η αλήθεια είναι πως οι περισσότεροι Ελληνες μαθητές που θέλουν να σπουδάσουν στο εξωτερικό προτιμούν τις αγγλόφωνες χώρες και κυρίως τη Βρετανία.
Όσοι πάνε σε Γαλλία, Γερμανία και αλλού είναι συνήθως άτομα που γνωρίζουν πολύ καλά τη γλώσσα της χώρας προορισμού και είναι, αν δεν κάνω λάθος, λιγότεροι απ'αυτους που απευθύνονται σε πανεπιστήμια της Βρετανίας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Νομιζω οτι ειναι παραρτημα του paris 13 και της Σορβωνης δηλαδη τριτοβαθμιο κολλεγιο....Τα μαθηματα γινονται στα Γαλλικα...Το ειχα ψαξει παλιοτερα αλλα δεν μου γεμιζε το ματι.....www.idef.gr αν μπεις θα δεις περισσοτερα...Διπλα και τριπλα πτυχια υποσχεται και δεν μου αρεσει...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
πρώτη φορά το ακούω αυτό το κολλέγιο...
ποτέ δεν με ενδιέφεραν οι σπουδές στη Γαλλία (ή στη γαλλική γλώσσα, εν προκειμένω) ούτε σε προπτυχιακό, ούτε σε μεταπτυχιακό επίπεδο και δεν το έχω ψάξει λεπτομερώς το θέμα, οπότε δεν μπορώ να εκφέρω επιχειρηματολογημένη γνώμη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Εσυ στην φιλολογια δεν εισαι;Και σε ενδιαφερει η νομικη ε;Ειναι πετρια σε καταλαβαινω αν την φας δεν γλιτωνεις...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειμαρμένη

Δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 494 μηνύματα.
Πάντως αν το εξωτερικό είναι μονόδρομος θα πρότεινα Αγγλία.Έχουμε πολλές επιρροές από το αγγλοσαξωνικό δίκαιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
Εσυ στην φιλολογια δεν εισαι;Και σε ενδιαφερει η νομικη ε;Ειναι πετρια σε καταλαβαινω αν την φας δεν γλιτωνεις...:P
καμμία σχέση!!!!!!! :nono::nono::nono:
ναι, σπουδάζω φιλολογία, αλλά ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΕΦΕΡΕ Η ΝΟΜΙΚΗ ΕΠΙΣΤΗΜΗ!!! Πάντοτε η φιλολογία ήταν το όνειρό μου...
η μόνη άλλη επιστήμη που θα με εδιέφερε είναι η αγγλική φιλολογία... γενικώς δηλαδή είμαι των φιλολογικών σπουδών:P:P:P

ο λόγος που γράφω εδώ είναι γιατί με ενδιαφέρουν οι σπουδές στο εξωτερικό (για κάποιο master's στον κλάδο της φιλολογίας...)...

επειδή το έχω ψάξει αρκετά το θέμα των σπουδών έξω και μάλιστα από το λύκειο, θεώρησα πως θα μπορούσα να απαντήσω σε καμμία απορία μαθητή που προσπαθεί να βρεί άκρη σχετικά με το θέμα των σπουδών έξω...
That's all...!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
καμμία σχέση!!!!!!! :nono::nono::nono:
ναι, σπουδάζω φιλολογία, αλλά ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΕΦΕΡΕ Η ΝΟΜΙΚΗ ΕΠΙΣΤΗΜΗ!!! Πάντοτε η φιλολογία ήταν το όνειρό μου...
η μόνη άλλη επιστήμη που θα με εδιέφερε είναι η αγγλική φιλολογία... γενικώς δηλαδή είμαι των φιλολογικών σπουδών:P:P:P

ο λόγος που γράφω εδώ είναι γιατί με ενδιαφέρουν οι σπουδές στο εξωτερικό (για κάποιο master's στον κλάδο της φιλολογίας...)...

επειδή το έχω ψάξει αρκετά το θέμα των σπουδών έξω και μάλιστα από το λύκειο, θεώρησα πως θα μπορούσα να απαντήσω σε καμμία απορία μαθητή που προσπαθεί να βρεί άκρη σχετικά με το θέμα των σπουδών έξω...
That's all...!!!
A ok γραψε λαθος τοτε.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Πάντως αν το εξωτερικό είναι μονόδρομος θα πρότεινα Αγγλία.Έχουμε πολλές επιρροές από το αγγλοσαξωνικό δίκαιο.

Το ακριβώς αντίθετο ισχύει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειμαρμένη

Δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 494 μηνύματα.
Eμάς,τουλάχιστον στο συνταγματικό,έτσι μας έχουν πει.Κάναμε μάλιστα κι ολόκληρο μάθημα για τις επιρροές.
-----------------------------------------
Ακόμα και το ίδιο το αντιπροσωπευτικό σύστημα ξεκινά απ' την Αγγλία με τα συμβούλια των βασιλέων.Εκεί εμφανίζεται για πρώτη φορά ο όρος "parliamentum".Σε καμμία χώρα δεν νοούνται στοιχειωδώς δημοκρατικοί θεσμοί,έστω και μειοψηφικοί,χωρίς τουλάχιστον μια συνέλευση άμεσα εκλεγμένη κατά το αγγλικό πρότυπο.
Στην Αγγλία επίσης κατά το 18ο-19ο αιώνα διαμορφώθηκε και το κοινοβουλευτικό σύστημα στο χωρισμό των εξουσιών που ισχύει και στην Ελλάδα.
Εξάλλου και η συνταγματική οργάνωση του κράτους είναι αγγλική καινοτομία που απέβλεπε στην προστασία των αριστοκρατών και του λαού,που είχαν ως όπλο το κοινοβούλιο, από τη βασιλική εξουσία.Έτσι εκεί έχουμε τα πρώτα γραπτά συντάγματα που όμως δε διέφεραν κατ'αρχήν από τους νόμους σε ισχύ.(διάκριση που πραγματοποίησαν πρώτες οι Η.Π.Α).
Δεν πρέπει λοιπόν να συνάγουμε από το ότι το αγγλικό δίκαιο είναι εν μέρει γραπτό κι εν μέρει άγραφο ότι διαφέρει ριζικά από το ελληνικό.Εξάλλου,ό,τι καλό έχουμε πάρει σε ύλη συνταγματικού δικαίου είναι από την Αγγλία.
Σύμφωνα με αυτά τα δεδομένα τουλάχιστον γίνεται η διδασκαλία στη σχολή μου στο συνταγματικό δίκαιο,μάθημα που προσφέρεται για συγκρίσεις δικαίων.Τώρα το αν το συνταγματικό είναι μάθημα ήσσονος σημασίας και ύλης όταν όλοι ενδιαφέρονται για το ιδιωτικό δίκαιο είναι άλλο θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top