Νομική Σχολή Αθηνών

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Γειά σας!Να ρωτήσω κάτι.Τα μαθήματα αρχαιοελληνικού και βυζαντινού δικαίου στο τμήμα της Αθήνας είναι απαιτητικά;Θέλουν παρακολούθηση και σημειώσεις η αρκούν τα βιβλία;Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

γεωργία α.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η γεωργία α. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 196 μηνύματα.
Kι ομως εγω οταν την ειχα πετυχει starbucks ηταν με τα αξιογραφα στο χερι και διαβαζε..;)

τα αξιόγραφα τι είναι? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Γεια!! Μια ερώτηση!
Ίσως να έχει απαντηθεί κάπου αλλά είναι πάρα πολλές οι σελίδες για τις ψάξω όλες...
Διδάσκεσαι υποχρεωτικά και μάθημα ξένης γλώσσας;
Οχι.
τα αξιόγραφα τι είναι? :P
μαθημα.:PΔικαιο αξιογραφων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

γεωργία α.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η γεωργία α. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 196 μηνύματα.
Οχι.

μαθημα.:PΔικαιο αξιογραφων.

ααα και περι τίνος πρόκειται? δεν το έχω ξανακούσει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
τα αξιόγραφα τι είναι? :P
Αξιόγραφο είναι έγγραφο, το οποίο ενσωματώνει ένα ιδιωτικό περι-
ουσιακό δικαίωμα κατά τέτοιο τρόπο ώστε η κατοχή του εγγράφου να
είναι απαραίτητη για την άσκηση και την μεταβίβαση του ενσωματού-
μενου δικαιώματος. Αξιόγραφα είναι η συναλλαγματική, το γραμμάτιο
σε διαταγή, η επιταγή, τα εμπορικά αξιόγραφα σε διαταγή (εμπορική
εντολή πληρωμής, εμπορικό χρεωστικό ομόλογο, αποθετήριο και ενε-
χυρόγραφο κ.λπ.) και τα ανώνυμα αξιόγραφα της κεφαλαιαγοράς (α-
νώνυμα χρεώγραφα, μετοχές).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrusa!

Νεοφερμένος

Η xrusa! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 95 μηνύματα.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Ευχαριστώ!!
:):):):)

A, παιδια, μπορει καποιος που ξερει να μου πει λεπτομερειες για το Jean Monnet? ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

myrto0li

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η myrto0li αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 147 μηνύματα.
για τα τελευταια εξαμηνα ειναι απο τωρα το σκαλιζεις???.....παιδια αν παρεις μαθημα απο αλλο ετος μπορει να συμπεσουν οι ημερομηνιες εξετασης??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
για τα τελευταια εξαμηνα ειναι απο τωρα το σκαλιζεις???.....παιδια αν παρεις μαθημα απο αλλο ετος μπορει να συμπεσουν οι ημερομηνιες εξετασης??
Ε ειχα περιεργεια να δω τι ειναι, γιατι αμα ειναι Ερασμους φαση γουσταρω.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrto0li

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η myrto0li αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 147 μηνύματα.
δεν ειναι ερασμους φαση νομιζω....σκεφτεσαι για ερασμους??το βλεπεις θετικα??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Υπάρχει και στη νομική Erasmus; Ρωτάω, διότι νομίζω ότι είναι λιγάκι δύσκολο να βρεθούν κοινά μαθήματα σε αλλοδαπό πανεπιστήμιο μιας και τα δίκαια διαφέρουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
Υπάρχει και στη νομική Erasmus; Ρωτάω, διότι νομίζω ότι είναι λιγάκι δύσκολο να βρεθούν κοινά μαθήματα σε αλλοδαπό πανεπιστήμιο μιας και τα δίκαια διαφέρουν...

ναι βρε υπαρχει,σιγουρα αγγλια γαλλια και γερμανια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.

Αγνωστο

Δραστήριο μέλος

Η Αγνωστο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 461 μηνύματα.
Εμμ κι εγώ ξέρω πως υπάρχουν προγράμματα Erasmus, αλλά πώς είναι δυνατό να περάσεις κάποιους μήνες σπουδάζοντας νομικά σε πανεπιστήμιο άλλης χώρας, όπου (παρά τις όποιες ομοιότητες) το δίκαιο είναι διαφορετικό; Π.χ. Αν εγώ δεν ενδιαφέρομαι για διεθνές, ευρωπαϊκό etc, τι επιλογές έχω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Υπάρχει και στη νομική Erasmus; Ρωτάω, διότι νομίζω ότι είναι λιγάκι δύσκολο να βρεθούν κοινά μαθήματα σε αλλοδαπό πανεπιστήμιο μιας και τα δίκαια διαφέρουν...
Σε προτρέπω να σβήσεις το ανωτέρω, το συντομότερο δυνατο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Εμμ κι εγώ ξέρω πως υπάρχουν προγράμματα Erasmus, αλλά πώς είναι δυνατό να περάσεις κάποιους μήνες σπουδάζοντας νομικά σε πανεπιστήμιο άλλης χώρας, όπου (παρά τις όποιες ομοιότητες) το δίκαιο είναι διαφορετικό; Π.χ. Αν εγώ δεν ενδιαφέρομαι για διεθνές, ευρωπαϊκό etc, τι επιλογές έχω;
Αυτή την απορία είχα κι εγώ.
Σε προτρέπω να σβήσεις το ανωτέρω, το συντομότερο δυνατο.
Για ποιο λόγο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Για ποιο λόγο;
Το ευρωπαϊκό είναι κοινό. Και εν γένει τα διεθνή. Ομοίως ισχύει για τη θεωρία δικαίου. Χώρια οι επιρροές που έχουν δεχτεί διάφοροι κλάδοι από αλλοδαπές έννομες τάξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Το ευρωπαϊκό είναι κοινό. Και εν γένει τα διεθνή. Ομοίως ισχύει για τη θεωρία δικαίου. Χώρια οι επιρροές που έχουν δεχτεί διάφοροι κλάδοι από αλλοδαπές έννομες τάξεις.
Χμ, κατάλαβα, νομίζω.
Ε, γι'αυτό υπάρχει το θέμα' για τυχόν απορίες. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγνωστο

Δραστήριο μέλος

Η Αγνωστο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 461 μηνύματα.
Το ευρωπαϊκό είναι κοινό. Και εν γένει τα διεθνή. Ομοίως ισχύει για τη θεωρία δικαίου. Χώρια οι επιρροές που έχουν δεχτεί διάφοροι κλάδοι από αλλοδαπές έννομες τάξεις.

Και επανέρχομαι εγώ στην ερώτησή μου. Έξι μήνες (δεν ξέρω και πόσο κρατάει) ασχολείσαι μόνο με αυτούς τους κλάδους; Κοινώς, αν δε σε ενδιαφέρουν κάθεσαι στα αυγά σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Και επανέρχομαι εγώ στην ερώτησή μου. Έξι μήνες (δεν ξέρω και πόσο κρατάει) ασχολείσαι μόνο με αυτούς τους κλάδους; Κοινώς, αν δε σε ενδιαφέρουν κάθεσαι στα αυγά σου;

Εξάμηνο ή χρόνο.

Ό,τι δηλώσεις από τα προσφερόμενα μαθήματα. Συνήθως επιλέγονται των προαναφερθέντων κλάδων για καλύτερες πιθανότητες αναγνώρισης.


Χμ, κατάλαβα, νομίζω.
Ε, γι'αυτό υπάρχει το θέμα' για τυχόν απορίες. :P
Εννοείται υπάρχουν αποκλίσεις, εξαιρέσεις κοκ. Όμως σε γενικές γραμμές υπάρχει συνάφεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top