Νομική Θράκης vs ΑΠΘ vs ΕΚΠΑ

Nomikarios

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nomikarios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Μάλλον θα πρέπει να κοιτάξεις ξανά τις κατατάξεις κλπ., γιατί δεν βλέπεις καλά. Όσο για τις πληροφορίες σχετικά με το Erasmus μάλλον πρέπει να κοιτάξεις ξανά τις πηγές σου. Και γενικώς να μην πιστεύεις ό,τι σου σερβίρουν. Δεν λέω καλό είναι να έχεις αυτοπεποίθηση για το τμήμα σου, αλλά μάλλον δεν έχεις ιδέα για τη Νομική της Θεσσαλονίκης, τον τρόπο δουλειάς εκεί και την ποιότητα των αποφοίτων.
βλεπεις καθολου ειδησεις η τα πετας ετσι? ΕΚΠΑ θεση 200(στον κοσμο), 82 (στα ευρωπαικα παν/μια) !!! Αντιθετα, Α.Π.Θ. 300 φευγα στον κοσμο....στα ευρωπαϊκα δεν το ειχε καν...μεχρι το 150 φτανανε....απλα αποδεξου την αληθεια και μην ζεις σε εναν παραλληλο κοσμο γεματο ψευδαισθησεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marquis

Νεοφερμένος

Ο Marquis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
βλεπεις καθολου ειδησεις η τα πετας ετσι? ΕΚΠΑ θεση 200(στον κοσμο), 82 (στα ευρωπαικα παν/μια) !!! Αντιθετα, Α.Π.Θ. 300 φευγα στον κοσμο....στα ευρωπαϊκα δεν το ειχε καν...μεχρι το 150 φτανανε....απλα αποδεξου την αληθεια και μην ζεις σε εναν παραλληλο κοσμο γεματο ψευδαισθησεις!

Χωρίς να θεωρώ τη νομική του ΑΠΘ καλύτερη από αυτή του ΕΚΠΑ (για μενα πάνω κάτω ισάξιες είναι), η κατάταξη αφορά γενικά τα πανεπιστήμια, και γίνεται με βάση πολλούς παράγοντες, που δεν αφορούν αποκλειστικά τη νομική, αλλά κυρίως τις θετικές επιστήμες. Σύμφωνα με τις κατατάξεις αυτές η νομική του Paris II δεν αξίζει καθόλου, αφου το πανεπιστήμιο δεν υπάρχει καν στη λίστα, όπως και το ΕΜΠ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pam

Νεοφερμένος

Η pam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
βλεπεις καθολου ειδησεις η τα πετας ετσι? ΕΚΠΑ θεση 200(στον κοσμο), 82 (στα ευρωπαικα παν/μια) !!! Αντιθετα, Α.Π.Θ. 300 φευγα στον κοσμο....στα ευρωπαϊκα δεν το ειχε καν...μεχρι το 150 φτανανε....απλα αποδεξου την αληθεια και μην ζεις σε εναν παραλληλο κοσμο γεματο ψευδαισθησεις!

Επειδή δεν ακούω ειδήσεις, αλλά επισκέπτομαι απευθείας την ιστοσελίδα, το ΑΠΘ είναι στη θέση 301 ατον κόσμο και 124 στην Ευρώπη, 2 στην Ελλάδα, ενώ στο ΕΚΠΑ είναι στην 123 στην Ευρώπη, αλλά και στην παγκόσμια κατάταξη βρίσκεται μία θέση πάνω από το ΑΠΘ, δεν είναι ιδιαίτερη διαφορά. Την άλλη φορά πριν προσβάλεις κάποιον φρόντισε να έχεις διασταυρώσει τις πηγές σου. Αλλά εδώ έγραφες ότι δεν δέχονται φοιτητές του ΑΠΘ σε erasmus, επειδή προέρχονται από το συγκεκριμένο πανεπιστήμιο ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nomikarios

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nomikarios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Επειδή δεν ακούω ειδήσεις, αλλά επισκέπτομαι απευθείας την ιστοσελίδα, το ΑΠΘ είναι στη θέση 301 ατον κόσμο και 124 στην Ευρώπη, 2 στην Ελλάδα, ενώ στο ΕΚΠΑ είναι στην 123 στην Ευρώπη, αλλά και στην παγκόσμια κατάταξη βρίσκεται μία θέση πάνω από το ΑΠΘ, δεν είναι ιδιαίτερη διαφορά. Την άλλη φορά πριν προσβάλεις κάποιον φρόντισε να έχεις διασταυρώσει τις πηγές σου. Αλλά εδώ έγραφες ότι δεν δέχονται φοιτητές του ΑΠΘ σε erasmus, επειδή προέρχονται από το συγκεκριμένο πανεπιστήμιο ....
Λοιπον, σε παρακαλω να σταματησεις να γραφεις! Ποσα ψεμματα σκοπευεις να πεις για να υποστηριξεις το παν/μιο σου? Βαρεθηκα...δεν εχει νοημα αυτη η συζητηση....λες ασυναρτησιες....οποιος θελει ας παει στο Α.Π.Θ. και αμα δει μεταπτυχιακο σε σοβαρο παν/μιο του εξωτερικου να μου σφυριξει κλεφτικα...!!!!Οπως ειπα...η καταταξη ειναι αυτη που εβαλα...τωρα σε εναν φανταστικο κοσμο ισως ειχες δικιο...δεν ξερω ο καθενας μπορει να πιστευει ο,τι θελει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Veritas

Νεοφερμένος

Ο Veritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Ακριβώς. Στη Νομική ΕΚΠΑ γίνεται συστηματική δουλειά, η οποία δε διαταράσσεται από τις εκτεταμένες, συνεχείς καταλήψεις και πυρπολύσεις.
Και αυτό με τις κατατάξεις είναι πολύ αστείο. Και αυτό γιατί, ενώ γενικά είναι εν μέρει έγκυρες, σε ό,τι αφορά τις Νομικές Σχολές δεν είναι ούτε κατά διάνοια, ιδίως εκείνη του ασιατικού Ινστιτούτου της Σαγκάης. Οι κατατάξεις αφορούν πανεπιστήμια ως ολότητες και το ΜΟΝΟ κριτήριο είναι ο αριθμός των δημοσιεύσεων σε διεθνή περιοδικά (τύπου Journal of International Medical Research κλπ). Κατά συνέπεια, η κρίση βασίζεται και αφορά στο έργο των Σχολών εκτός Νομικής. Σε διεθνή νομικά περιοδίκα (HLR etc)υπάρχουν ελάχιστα άρθρα διεθνούς δικαίου από Έλληνες νομικούς, οι οποίοι ωστόσο διδάσκουν σε πανεπιστήμια της αλλοδαπής.
Τέλος, γι' αυτήν τη γελοιότητα σχετικά με το Erasmus... η Νομική Θεσσαλονίκης δε συνεργάζεται με πολλά βρετανικά ιδρύματα για τον απλούστατο λόγο ότι τα μαθήματα του κοινοδικαίου (το περιεχόμενο των οποίων διαφέρει εκπληκτικά από το περιεχόμενο των μαθημάτων του ηπειρωτικού κωδικοποιημένου δικαίου) είναι δυσχερές να αναγνωριστούν στο τμήμα προέλευσης. Επομένως, οι φοιτητες επιλέγουν άλλα προγράμματα, ώστε να μη χάνουν το εξάμηνο αφενός, και αφετέρου προκειμένου το περιεχόμενο του προγράμματος σπουδών του τμήματος προέλευσης το δυνατόν να τηρείται , πράγμα που αποτελεί βασικό στόχο του όλου εγχειρήματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pam

Νεοφερμένος

Η pam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Λοιπον, σε παρακαλω να σταματησεις να γραφεις! Ποσα ψεμματα σκοπευεις να πεις για να υποστηριξεις το παν/μιο σου? Βαρεθηκα...δεν εχει νοημα αυτη η συζητηση....λες ασυναρτησιες....οποιος θελει ας παει στο Α.Π.Θ. και αμα δει μεταπτυχιακο σε σοβαρο παν/μιο του εξωτερικου να μου σφυριξει κλεφτικα...!!!!Οπως ειπα...η καταταξη ειναι αυτη που εβαλα...τωρα σε εναν φανταστικο κοσμο ισως ειχες δικιο...δεν ξερω ο καθενας μπορει να πιστευει ο,τι θελει!


Σε ευχαριστώ πολύ που μου δινεις την άδεια να πιστεύω ότι θέλω, πολύ ευγενικό εκ μέρους σου. Όποιος θέλει να δει την κατάταξη των πανεπιστημίων, είναι διαθέσιμη στο internet. Αν σε δεχτούν σε "σοβαρό" πανεπιστήμιο του εξωτερικού και έχεις συμφοιτητές απόφοιτους του ΑΠΘ μπορείς να αλλάξεις πανεπιστήμιο, αν και είμαι σίγουρη ότι σε όλα τα πανεπιστήμια θα βρεις κατόχους μεταπτυχιακών και διδακτορικών με βασικές σπουδές στο ΑΠΘ. Στα πανεπιστήμια αυτά δεν κάνουν διάκριση τους νομικούς από την Ελλάδα και θα συναντήσεις και από τις τρεις Νομικές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιωάννααα

Νεοφερμένος

Η Ιωάννααα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
[...]
Λοιπον...Αρχικα.. Καλα αποτελεσματα σε ολα τα παιδια που περιμενουν αυτες τις μερες αποτελεσματα...
Κ τωρα ας παμε στο θεμα Νομικης Καποδιστριακου ή Αριστοτελειου ... ή Δημοκριτειο....

Αθηνα...==>το απιαστο ονειρο...οχι μονο η δυσκολια στις πανελληνιες αλλα θα παρεις κ δυσκολα πτυχιο..στη Νομικη Αθηνας δε παιζουμε...στρωνομαστε κ μαθαινουμε να ειμαστε δικηγοροι κ οχι φοιτητες με σπρωξιμο κ γλυψιμο...!Συνθετος τροπος διαβασματος ,αρκετη υλη κ φυσικα μεγαλος βαθμος δυσκολιας κατα την εξεταση!!

ΘΕσσαλονικη...==>Δεν επιασα την Αθηνα....Πηγα Θεσσαλονικη κ λεω πως ειναι κ καλα επιλογη μου...!!
Βαθμος δυσκολιας επι της σχολης σχετικα δυσκολος οχι ομως δυσκολος..ανετο προγραμμα,τα μαθηματα βγαινουν κ απο επιτομη,αν εισαι καλος-η στο μπιρι-μπιρι οι καθηγητες σηκωνουν ανετα διαλογο κ βοηθουν....Το θεμα ειναι αν περασεις το μαθημα...τι γνωσεις θα εχεις...διοτι ειναι απο τα πτυχια που κ η γνωση της λεπτομερειας θα σου χρειαστουν....

Κομμοτηνη...==>Η παιδικη χαρα του φοιτητη!!!Καθολου συνθεσεις(κατι που κανουμε κ στο Καποδιστριακο κ στο Αριστοτελειο)...Απορω γιατι λεγεται νομικη αυτη τη σχολη...!!!Γνωστικο αντικειμενο μηδεν!!απορω γιατι συγκρινεται με Αθηνα ή και θεσσαλονικη!!!

Φοιτητικη ζωη....==>Οπου κ αν πας μπορεις να κανεις...!!Οσο για αυτο το επελεξα πχ να ειμαι μακρια απο τους γονεις κ πηγα Θεσσαλονικη...δε παιζει παρα μονο σε ελαχιστες περιπτωσεις!!Διοτι αν εχεις την οικονομικη ανεση νοικιαζεις κ στο κεντρο κ τα εχεις ολα διπλα σου....!!Αρα οπου κ αν πας θα περασεις καλα!!!!

Επισης...
Η Αθηνα δεχεται δυστυχως ή ευτυχως πιο λιγους απο οτι η Θεσσαλονικη.,...το θεμα ειναι ομως...γιατι αραγε να γινεται πανικος με μεταγραφες προς Αθηνα??????????????????????????????????
Αθηνα...ΜΑΚΡΑΝ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ!!!!


Τελειωνοντας....
Η αιγλη του Καποδιστριακου ηταν παντα διαφορετικη...
εχοντας ενα πτυχιο απο το καποδιστριακο ειναι σαν να εχεις κανει μεταπτυχιακο σε αντιστοιχο τομεα...ειδικα στο θεμα ασκησης κ κατ'επεκταση της αδειας εργασιας στο δικηγορικο συλλογο γινεται χαμος με αυτο!!
Δεν ειναι τυχαιο πως οσοι δινουν στο δικηγορικο συλλογο Αθηνων με πτυχιο εκτος Αθηνας η πλειοψηφια κοβεται....!!!

Τωρα για τα εξτρα προγραμματα με τις εικονικες δικες κ τα σχετικα...αμα δεν εισαι μπλεγμενος-η με κομματικα ή δεν εισαι το κλασσικο γλειφτρακι δε πας...!!Θελει ή να φυτευεσαι ή να εχεις ακρες!!
Παει ορισμενος αριθμων ατομων κ αυτο "ονομαστικα..."αν με πιανεις τι λεω!!!!

Τωρα περι μεταπτυχιακων...με δυσκολια σε δεχονται επι των Αθηνων...
Για το εξωτερικο..γνωριζω πως ειδικα για Αγγλια(τομεας εμπορικου δικαιου),Γερμανια(τομεας Ποινικου) κ στη Γαλλια παιζει αρκετα μεγαλο ρολο απο που θα ειναι το πτυχιο σου....

Το μονο συν στα εκτος αθηνων πανεπιστημια ειναι ο βαθμος πτυχιου(που αν δεν πας δημοσιο δε παιζει καπου ρολο)...καθως αν στην αθηνα πχ το ποινικο(παλουκι μαθημα..) το περασεις με 6...στη Θεσσαλονικη το περνας με 8-9!!!

Θερμη παρακληση σε οσους ομως το διαβαζουν...επαναλαμβανω ξανα....

_____ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΠΙΑ ΝΑ ΜΕΙΩΝΕΤΑΙ ΤΗΝ ΑΞΙΑ ΤΟΥ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΚΟΥ Ή ΤΟΥ ΕΜΠ Ή ΑΣΟΟΕ κ.α....!!!ΑΜΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΤΕ ΑΣ ΜΠΑΙΝΑΤΕ!ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΒΑΣΗ ΟΥΤΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΦΟΙΤΗΤΩΝ___
ειμαι στο τομεα της ερευνας επι του πανεπιστημιου αθηνων ,εχω ερθει σε επαφη με ατομα που φοιτουν στην επαρχια κ ειλικρινα δεν ειναι το ιδιο!!Κ Κλασσικα βλεπω αυτο το φθονο κ την κακια για την Αθηνα...!Τα εκτος Αθηνων παντα θα ερχονται σε δευτερη θεση!!!
Να θυμασαι πως κανενας δε φοιτησε στην επαρχια κατ'επιλογην!!!!

Καλα αποτελεσματα να εχεις....κ εσυ κ ολα τα παιδια που εδωσαν....Κ καλη σταδιοδρομια!Οτι χρειαστεις με Νομικη ΑΘΗΝΩΝ ενημερωσε με να σε κατατοπισω!!



<<...Το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο της Αθήνας βρίσκεται στην 221η θέση σε παγκόσμιο επίπεδο και στην 85η σε ευρωπαϊκό, ενώ σύμφωνα με την ARWU είναι το καλύτερο πανεπιστήμιο της Ελλάδας...>>
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ιωάννααα

Νεοφερμένος

Η Ιωάννααα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
https://www.ant1online.gr/Society/General/Pages/20108/ec13df9c-f363-4ccd-a32d-a4185589d96a.aspx
ΠΑραθεση σχετικης σελιδας..γιατι απο οτι ειδα...γινεται διαστρευλωση της αληθειας ακομα κ σε πραγματικα γεγονοτα αντικειμενικης οπτικης!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kritikaros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
https://www.ant1online.gr/Society/General/Pages/20108/ec13df9c-f363-4ccd-a32d-a4185589d96a.aspx
ΠΑραθεση σχετικης σελιδας..γιατι απο οτι ειδα...γινεται διαστρευλωση της αληθειας ακομα κ σε πραγματικα γεγονοτα αντικειμενικης οπτικης!

παρά μας διατυμπανίζεις ότι στη νομική αθηνών μαθαίνεται τα πάντα όλα και σκέφτεστε 275 φορές περισσότερο από όλους τους άλλους και η σύνετή σας σκέψη εγώ ένα πράγμα δεν κατάλαβα από το λινκ που μας παραθέτεις.

αναφέρει ότι ...............

Το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο της Αθήνας βρίσκεται στην 221η θέση σε παγκόσμιο επίπεδο και στην 85η σε ευρωπαϊκό, ενώ σύμφωνα με την ARWU είναι το καλύτερο πανεπιστήμιο της Ελλάδας με δεύτερο το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο της Θεσσαλονίκης, το οποίο καταλαμβάνει την 124η θέση στην κατάταξη με τα καλύτερα ευρωπαϊκά πανεπιστήμια και την 301η θέση παγκοσμίως.


εγώ δεν βλέπω να αναφέρει πουθενά την νομική.

αρά εγώ ο αφελής σκέπτομαι αν δεν ήταν η νομική αθηνών να το ρίχνει στην αξιολόγηση θα ήταν άνετα 50αδα στην ευρώπη και αν δεν ήταν η νομική στο αριστοτέλειο να το ανεβάζει στην καλύτερη των περιπτώσεων θα ήταν κάπου στο 200.

τι έχεις να μου απαντήσεις στο παραπάνω?
πέραν των όποιων αβάσιμων θεωριών που στερούνται πάσης φύσεως λογικά και αξιόπιστα επιχειρήματα και δείχνουν άλλα πράγματα?

πργματικά αναμένω απάντηση.
φιλικά πάντα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Επειδη εχει ξεφυγει πολυ η κοντρα, για να μην αρχισουμε να δεινουμε προειδοποιησεις για προκλητικη συμπεριφορα, παρακαλω να ειστε πιο προσεκτικοι στις δηλωσεις σας. Οποια κι αν ειναι η αποψη σας σεβαστειτε το συνομιλητη σας και τη νοημοσυνη του, ξεκινωντας πρωτα απο ολα σεβομενοι τη δικη σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lordV

Νεοφερμένος

Ο V αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
[...]
Επειδή όμως διακρίνω μία επίθεση στο πρόσωπο μου διότι εγώ έγραψα αυτά στα οποία αναφέρεσαι, δεν κατάλαβα κάτι. Για να επιλέξω τμήμα προτίμησης, πρέπει κατ' ανάγκην αυτό να βρίσκεται στο λεκανοπέδιο Αττικής??? Έχει καμία παγκόσμια ακτινοβολία το ΕΚΠΑ ή οποιοδήποτε πανεπιστήμιο εντός Αθηνών και δεν το γνωρίζω??? Το αν το πιστεύεις ή όχι είναι δικό σου πρόβλημα, αλλά ναι είμαι από Πειραιά και επέλεξα Θεσσαλονίκη!!!! Και ναι μπορούσα να μπω και Αθήνα!!!! Όσο για το γεγονός ότι είχες το θράσσος να αποκαλέσεις τη Θεσσαλόνίκη επαρχία, τί να πώ... Δεν γνωρίζεις τα στοιχειώδη... (Εννοείται δεν έχω πρόβλημα με την επαρχία αλλά αφενός η Θεσσαλονίκη δεν είναι επαρχία και αφετέρου και στην επαρχία να ήταν δεν μπορείς να αναφέρεσαι τόσο απαξιωτικά για πανεπιστήμια άλλων πόλεων)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ιωάννααα

Νεοφερμένος

Η Ιωάννααα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Αρχικα μερικες απαντησεις
[...]
στον georgekod92
ελπιζω να μπηκες στη σχολη που επιθυμεις...Κ ελπιζω η πορεια σου να ειναι οπως πρεπει..Ψωνια θα βρεις πολλα..το θεμα ειναι να μαθεις τα χειριζεσαι οπως πρεπει...Οσο για τα αστεια επιχειρηματα μου...ΠΕριμενω πρωτα τη φοιτηση σου για ενα τουλαχιστον ακαδημαικο ετος..κ βλεπουμε στη πορεια!!!Κ χωρις να θελω να σε απογοητευσω....νομιζω πως ολοκληρωμενη γνωμη κ αποψη θα εχεις αφου ολοκληρωσεις τις σπουδες σου κ κατ'επεκταση την ασκηση σου!!
[...]
στον kritikaros
Εκανα σχετικη παραθεση οχι να υποδειξω κατι για τη Νομικη αθηνων...απλα εβλεπα προηγουμενως καποιες "κατασκευασμενες"μελετες...κ επειδη ετυχε να εχω ασχοληθω με το ερευνητικο αυτο κομματι..θεωρησα σωστο να παραθεσω σχετικη δημοσιευση...!!...Κ συνεχιζω να βλεπω προκλητικη συμπεριφορα κ απο αλλο μελος..!
Κ ξανα λεω..πως δεν εκανα σε κανενα επιθεση,επιπλεον διαβαζα τυχαια τις σελιδες δεν ξερω καποια ατομα ειχαν γραψει (

Κ τωρα προς τους υπολοιπους...
Δεν ηθελα να θιξω καμια σχολη,κ φυσικα προς θεου εφοσον ολοι φοιτουμε ή φοιτησαμε σε καποιο ΑΕΙ ή ΤΕΙ ειμαστε αξιοι συγχαρητηριων κ εχουμε προσκομισει τουλαχιστον οι περισσοτεροι για τα δεδομενα της Ελλαδας αρκετες καλες γνωσεις.!
Αυτο που ηθελα να επισημανω ειναι πως δε μπορω να καταλαβω ποιος λογος που οι εκτος Αθηνων σχολες(εφοσον ειμαστε ολοι ισαξιοι!)μπαινουν στη διαδικασια να μειωνουν το επιπεδο κ τη κουλτουρα ειτε αυτο λεγεται ΕΚΠΑ ειτε ΠΑΠΕι ειτε ΕΜΠ ειτε κ εγω δε ξερω ποιο αλλο πανεπιστημιο!
ΠΧ.Η Ιατρικη Πατρων θεωρειται καλυτερη απο της ΑΘηνας κ εχω την εμπειρια πανω σε αυτο το τομεα (οχι βεβαια ως φοιτητρια) πραγματι ισχυει.
αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι γινονται κακεντρεχη σχολια περι των Αθηνων.
Στη Θεσσαλονικη εχω ζησει κ εχω μεγαλωσει[...]επισης δεν θυμαμαι να εδωσα το προσδιορισμο επαρχια στη συμπρωτευουσα...γιατι καποιοι παρανοησαν..θα ξεχασω σε λιγακι κ ολα οσα ξερω!)

ΠΕρι σνομ..τωρα ..
Στην νομικη ,στην καθε νομικη της χωρας..θα βρεις ενα σωρο τετοια ατομα..κ ειδικα στην Αθηνα ακομα περισσοτερο.!

Τομεας Γνωσης...
Θα αναφερθω μονο για τη Νομικη,για τις αλλες σχολες δεν κατεχω το γνωστικο αντικειμενο...οποτε δε θα μπορεσω να προβαλλω να τα συμπερασματα μου...
Στα οσα ειπα θα παραμεινω στη θεση μου~!Δε συγκρινεται..κ ειδικα με τις Κομμοτηνης καμια σχεση...!
Με της ΘΕσσαλονικης(εχοντας καλυτερο προγραμμα στο ΑΠΘ) μπαινουμε πανω κατω στην ιδια φαση αλλα οχι στο ιδιο βαθμο δυσκολιας ,καλο ή κακο αυτο δε ξερω..ο καθενας θα το δει στη πορεια του...
αλλα με της Κομμοτηνης..μη τρελαθουμε...!δε δεχομαι καν να μπω στη διαδικασια να εξηγησω το πως το γιατι το λεω αυτο..Καποιος εκ Θεσσαλονικης νομιζω θα μπορεσει να κρινει ...Μη φανει οτι το παιρνω εγω σοβινιστικα το θεμα....!!

Κ ξανα λεω....
Δε κανω καταγραφη των πιστευω μου επειδη θελω να μειωσω καποια σχολη απλα το βρισκω τραγικο
να ακουω απο διαφορα ατομα που φοιτουν εκτος αθηνων ειτε κατ'επιλογην ειτε οχι να μειωνουν με το χειροτερο τροπο τα πανεπιστημια αυτα...
Τωρα να καθησω να αποδειξω οτι πχ η Νομικη Αθηνας ή η Φιλολογια ειναι καλυτερη απο της Θεσσαλονικης ή των Πατρων αντιστοιχα δε θα μπω στη διαδικασια γιατι αυτα εινα τα κολληματα για μικροπρεπεις κ κομπλεξικους ανθρωπους.

[...]

[...]
Αν καποιος ηθελε να απαντησει ας παντουσε φυσιολογικα,σαν ανθρωπος με στοιχειωδη μορφωση κ παιδεια,απαντωντας στο θεμα που σχολιαζουμε ολοι μας!Η αντιθετη γνωμη κ αποψη που δεν ηταν κακο καθε αλλο μαλιστα μας βοηθα στο να συγκρινουμε να αναθεωρουμε κ να μαθαινουμε..[...]

Η τοποθετηση μου ηταν καθαρα υποκειμενικη κ συμφωνα με τις δικες μου εμπειριες στο χωρο της πανεπιστημιακης κοινοτητας εντος κ εκτος αθηνας κ αντιστοιχα στο εξωτερικο(οπου το συστημα τους δε συγκρινεται...!!)!Κ η αναφορα μου ως προς την επιλογη Αθηνας ειναι κατι το οποιο το ειδα στην πλειοψηφια,δεν ειναι απολυτο αυτο,συνηθως επιλεγουμε με την πολη που εχουμε τα οικογενειακα μας συμφεροντα,κ η επιλογη της αθηνας ,ως επι το πλειστον για τους κατοικους Αθηνων ας ειμαστε αντικειμενικοι..,ειναι γιατι απλα μας συμφερει...
Επιπλεον..νομιζω πως λιγα ατομα εχουν την δυνατοτητα κ αποψη μοριων κ οικονομικης ανεσης..να επιλεγουν συμφωνα με το τι ειναι καλυτερο στο θεμα πανεπιστημιου.Κ αυτο μπορει να συμβει στις περιπτωσεις οπου καποιος μελλοντικος φοιτητης κατα τη διαρκεια της συμπληρωσης του μηχανογραφικου εχει ηδη γνωση πως ειτε δε περασε σε πανεπιστημιο της περιφερειας του,ειτε δεν υπαρχει κατι αντιστοιχο κοντα στη πολη του(πχ Μοριακη Βιολογια!-Αλεξανδρουπολη,Παιδαγωγικο Τμημα Ειδικης αγωγης στο ΒΟλο),οποτε αφου θα ξενιτευτει που θα ξενιτευτει θα επιλεξει το καλυτερο!
Δε μπορω να δεχτω απλα κ δε μιλαω για σχολες με αποκλιση 100μοριων...το γεγονος πχ στην Αθηνα η μια σχολη να εχει 19000μορια στη Ξανθη πχ 17000 μορια.(δε ξερω καν αυτη τη στιγμη μιλαω με πραγματικο παραδειγμα γιατι δεν εχω ιδεα με τις βασεις τι παιζει) κ να μου λεει ο αλλος πως μπηκε στη Ξανθη κατ'επιλογη...εγω για αυτο το κομπλεξ μιλαω!!
Η πχ αλλο παραδειγμα..ατομο που θελει αρχιτεκτονικη να περναει ΤΕΙ δομικων εργων στη Κρητη κ ενω ηθελε κ εκανε τα παντα για την αρχιτεκτονικη να λεει πως ηταν η πρωτη του επιλογη...αποκλιση μοριων καπου στις 8.000 πριν λιγα χρονια!!



απο πλευρας μου κλεινω γιατι το θεωρω χασιμο χρονου να πρεπει να αποδειξω κατι το οποιο ειναι πασιφανες κ κριτικαρετε με το χειροτερο τροπο κ τη πιο μικροπρεπη συμπεριφορα!
Εδω νομιζα πως ποσταρουμε γνωμες σχετικα με το τι θεωρουμε καλυτερο προς θεμα γνωσης:
*Οχι για να μειωσουμε το αντικειμενο,τη παιδεια κ το επιπεδο του αλλου
* οχι για το που θα κανουμε καλη φοιτητικη ζωη...διοτι αν εχουμε τετοιους ειδους παλιοχαρακτηρα που ταυτιζεται αμεσα προσβλητικες εκφρασεις,συμπλεγματα κατωτεροτητας κ ειρωνειας...ειτε στην αθηνα ειμαστε...ειτε στη Κρητη ειτε στο Μεσολογγι...παλι μονοι μας θα ειμαστε!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Veritas

Νεοφερμένος

Ο Veritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Συνεχίστε, συνεχίστε, δεν ξέρω για τους αναγνώστες του forum, πάντως εσείς ίσως στο τέλος το πιστέψετε ότι υπερέχετε (...). Όσο για τους τελούντες εν αγνοία, αντί να διατυπώνουν ψειδείς, ατεκμηρίωτες και ανυπόστατες δηλώσεις, ας παρακολουθήσουν με κριτική ματιά ένα μάθημά τους, ας παρακολουθήσουν ιδιοις όμμασι μια παράδοση στο τμήμα που κρίνουν και τέλος, ας παρακολουθήσουν, αν μπορούν, ένα μάθημα από πανεπιστήμιο παγκόσμιας φήμης. Τότε θα μπορείτε να κρίνετε... Διαφορετικά, επιστημονικά τουλάχιστον είστε απαράδεκτοι. Και καλέιστε φοιτητές της Νομικής!
Δεν πα να λέτε ό,τι θέλετε, άμα είστε καλύτεροι νομικοί επειδή χρειάζεστε 456,23 χρόνια για να τελειώσετε, ενώ σε κάθε ίδρυμα που σέβεται τον εαυτό του, τους φοιτητές του και τη γνώση που παρέχει, απαιτείται περίπου ο προβλεπόμενος χρόνος σπουδών....πλανάσθε έτι μια φορά πλάνην οικτροτάτη! Έναν! Μόνο ένα φοιτητή σοβαρού ιδρύματος παγκόσμιας εμβέλειας βρείτε μου που χρειάστηκε 10 χρόνια να πάρει πτυχίο....! Ας σοβαρευτούμε λιγάκι, γιατί κάποιοι ξεχνούν ότι Η ΑΙΓΛΗ ΤΗΣ ΝΟΜΙΚΗΣ ΕΚΠΑ οδηγεί ασκούμενους αποφοίτους του τμήματος σε καθεστώς ομηρίας με 350? το μήνα... Προφανώς, η αίγλη και η υπεροχή του ΕΚΠΑ αποτιμάται σε 120.000 δρχ το μήνα :clapup:

ΥΓ. Πρόχειρα, αλλά υπεύθυνα, υπολογίζοντας, το 80% των φοιτητών του ΑΠΘ απαρτίζεται από ανθρώπους που κατάγονται από Μακεδονία, Θεσσαλία, Θράκη και νήσους Βορείου Αιγαίου, οι οποίοι έθεσαν πρώτη επιλογή το τμήμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drew

Νεοφερμένος

Ο drew αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Aγαπητή Ιωαννα(αα), αρχικά, η Κομοτηνή γράφεται με ένα "μ". Δεν θα ήθελα καν να σου απαντήσω, γιατί το τουπέ που έχεις θα σου φύγει πολύ γρήγορα όταν πάρεις το πτυχίο σου!
Είσαι μόλις 21 έτους και μιλάς με τουπέ λες και έχει δικάσει στον ΑΠ, γεγονός που θεωρώ αστείο, γιατί τα πράγματα είναι τόσο διαφορετικά εκτός σχολής.
Όπως παραδέχεσαι από ότι κατάλαβα η τοποθέτησή σου είναι άκρως υποκειμενική. Η αντικειμενικότητα όμως δεν έβλαψε ποτέ κανένα. Είπες πολλές ανακρίβειες ειδικά για το ΔΠΘ. Για να σε βοηθήσω, επειδή δίνεις και συμβουλές από ότι κατάλαβα στον georgekod92, επειδή περνά στο ΔΠΘ ότι τάχα θα φανεί στη άσκηση, όταν ήμουν εγώ ασκούμενος και εξεταζόμασταν προφορικά ρωτήθηκε μια του ΕΚΠΑ σε πόσο καιρό παραγράφονται τα δικαιώματα από επιταγή και απάντησε γελώντας ότι δεν θυμάται και μας έλεγε μετά ότι στη σχολή είχε πάρει 8. Επειδή μιλάς για δυσκολία, έχω δει σε forum συμφοιτητών σου, που συμβουλεύουν στα αστικά να διαβάζουν μόνο κάτι πρακτικά και ότι δεν χρειάζεται θεωρία. Απλά σε μας δεν περνά ούτε σαν σκέψη αυτό κ να πας να δώσεις χωρίς να έχεις διαβάσει το εγχειρίδιο.Τεσπα, θα μπορούσα να πω και άλλα, απλά κλείνοντας να σε ενημερώσω ότι εδώ και καιρό έχουν μπει συνθέσεις στην Κομοτηνή και καθηγητής εμπορικού στην Αθήνα όταν του έδειξαν το πρόγραμμα σπουδών δεν μπορούσε να το πιστέψει και καθηγητής Γερμανικού Πανεπιστημίου που επισκέπτεται συχνά την Ελλάδα, είπε πως αυτή τη στιγμή έχουμε το καλύτερο πρόγραμμα σπουδών. Οι καθηγητές μας ζητούν εδω κ χρόνια να γίνει αξιολόγηση στις Νομικές σχολές της Ελλάδος, γιατί δεν έχουμε τίποτα να φοβηθούμε. Όσο για αυτό που γράφεις, ότι τάχα δεν καταλαβαίνεις γιατί λέγεται νομική, να ανοίξεις λεξικό να δεις τι σημαίνει Νομική για να καταλάβεις! Όσο για το τελευταίο σχόλιο στο post σου θα συμφωνήσω μαζί σου, πάρα μα πάρα πολύ.
Όπως κάνεις και εσύ, το ίδιο θα κάνω κ εγώ, θα κλείσω από πλευράς μου κ αν απαντήσεις δεν θα δώσω σημασία, γιατί απλά απαξιώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosfrench

Νεοφερμένος

Ο nikosfrench αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Πάντως, όλοι χωρίς να γνωρίζουν κάτι για τη νομική του ΔΠΘ, κάτι έχουν να πουν (και βέβαια πολλά παραμυθάκια ακούγονται)...
Να πω και συγχαρητήρια στον georgkod92 που πέρασε στη νομική του ΔΠΘ...
Α και Ιωαννααα μην απαντήσεις και σε εμένα, γιατί δεν έχω όρεξη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Ένσταση
(όταν οι δικηγόροι μαλώνουν με πιάνει το κεφάλι μου ):confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

georgekod92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο georgekod92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή) και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Nikosfrench ευχαριστώ για τα συγχαρητήριά σου! Ιωάννα θα σου παραθέσω τα επιχειρήματα που θεωρώ αστεία, τα οποία ένα παιδί γυμνασίου θα τα διέκρινε...

''Αθηνα...==>το απιαστο ονειρο...οχι μονο η δυσκολια στις πανελληνιες αλλα θα παρεις κ δυσκολα πτυχιο..στη Νομικη Αθηνας δε παιζουμε...στρωνομαστε κ μαθαινουμε να ειμαστε δικηγοροι κ οχι φοιτητες με σπρωξιμο κ γλυψιμο...!Συνθετος τροπος διαβασματος ,αρκετη υλη κ φυσικα μεγαλος βαθμος δυσκολιας κατα την εξεταση!!

ΘΕσσαλονικη...==>Δεν επιασα την Αθηνα....Πηγα Θεσσαλονικη κ λεω πως ειναι κ καλα επιλογη μου...!!
Βαθμος δυσκολιας επι της σχολης σχετικα δυσκολος οχι ομως δυσκολος..ανετο προγραμμα,τα μαθηματα βγαινουν κ απο επιτομη,αν εισαι καλος-η στο μπιρι-μπιρι οι καθηγητες σηκωνουν ανετα διαλογο κ βοηθουν....Το θεμα ειναι αν περασεις το μαθημα...τι γνωσεις θα εχεις...διοτι ειναι απο τα πτυχια που κ η γνωση της λεπτομερειας θα σου χρειαστουν....''
Πραγματικά έσκασα στα γέλια!!!!!!!!:D:D:clapup::yahoo::hehe::jumpy::lol::thumbsup::alljumpy:

Όσο για το επόμενο:mad::mad: ''Κομμοτηνη...==>Η παιδικη χαρα του φοιτητη!!!Καθολου συνθεσεις(κατι που κανουμε κ στο Καποδιστριακο κ στο Αριστοτελειο)...Απορω γιατι λεγεται νομικη αυτη τη σχολη...!!!Γνωστικο αντικειμενο μηδεν!!απορω γιατι συγκρινεται με Αθηνα ή και θεσσαλονικη!!!''
Ξέρεις μπήκα στην Κομοτηνή με 18610. Δεν ανέχομαι να μου λέει ο καθένας πως είναι παιδική χαρά η σχολή που έχει βγάλει καλούς νομικούς (έχω γνωστούς) και στην οποία θα πάω για τα επόμενα χρόνια για να σπουδάσω ένα αντικείμενο που μου αρέσει πολύ! Όσο για τις συνθέσεις, ακόμα κι εγώ που μέχρι πρότινος ήμουν μαθητής γνωρίζω πως μπήκαν...

''Η Αθηνα δεχεται δυστυχως ή ευτυχως πιο λιγους απο οτι η Θεσσαλονικη.,...το θεμα ειναι ομως...γιατι αραγε να γινεται πανικος με μεταγραφες προς Αθηνα??????????????????????????????????
Αθηνα...ΜΑΚΡΑΝ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ!!!! ''
Η Αθήνα δέχεται 400 και η Θεσσαλονίκη 350! Επίσης, λογικό να γίνονται μεταγραφές αφού ένας τρίτεκνος Πελοποννήσιος θα ήθελε να έρθει Αθήνα...''

''Τελειωνοντας....
Η αιγλη του Καποδιστριακου ηταν παντα διαφορετικη...
εχοντας ενα πτυχιο απο το καποδιστριακο ειναι σαν να εχεις κανει μεταπτυχιακο σε αντιστοιχο τομεα...ειδικα στο θεμα ασκησης κ κατ'επεκταση της αδειας εργασιας στο δικηγορικο συλλογο γινεται χαμος με αυτο!!
Δεν ειναι τυχαιο πως οσοι δινουν στο δικηγορικο συλλογο Αθηνων με πτυχιο εκτος Αθηνας η πλειοψηφια κοβεται....!!!''
Δε γνωρίζω στοιχεία..Αλλά αφού έχει αίγλη!!!!:P:P

''_____ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΠΙΑ ΝΑ ΜΕΙΩΝΕΤΑΙ ΤΗΝ ΑΞΙΑ ΤΟΥ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΚΟΥ Ή ΤΟΥ ΕΜΠ Ή ΑΣΟΟΕ κ.α....!!!ΑΜΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΤΕ ΑΣ ΜΠΑΙΝΑΤΕ!ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΒΑΣΗ ΟΥΤΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΦΟΙΤΗΤΩΝ___
ειμαι στο τομεα της ερευνας επι του πανεπιστημιου αθηνων ,εχω ερθει σε επαφη με ατομα που φοιτουν στην επαρχια κ ειλικρινα δεν ειναι το ιδιο!!Κ Κλασσικα βλεπω αυτο το φθονο κ την κακια για την Αθηνα...!Τα εκτος Αθηνων παντα θα ερχονται σε δευτερη θεση!!!
Να θυμασαι πως κανενας δε φοιτησε στην επαρχια κατ'επιλογην!!!!''
Προσωπικά δεν γνωρίζω κανέναν που να φθονεί την Αθήνα.. Επιπλέον, τα υπόλοιπα που λες είναι τόσο άκυρα!!!! Ρε το ξέρω ίσως προκαλέσω αλλά πραγματικά σε λυπάμαι.. Ο φθόνος κι η υπεροψία μοιάζουν σα να είναι χαρακτηριστικά σου!

''<<...Το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο της Αθήνας βρίσκεται στην 221η θέση σε παγκόσμιο επίπεδο και στην 85η σε ευρωπαϊκό, ενώ σύμφωνα με την ARWU είναι το καλύτερο πανεπιστήμιο της Ελλάδας...>>'' Εδώ μιλάει για ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ.
Έχω κι άλλα να πω αλλά βαρέθηκα, πάω καμιά βόλτα.. Ένα τελευταίο: Νομική της Αθήνας, της Θεσσαλονίκης ή της Κομοτηνής, αν έχεις/είχες τέτοιους φοιτητές, να τους χαίρεσαι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Veritas

Νεοφερμένος

Ο Veritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Κατ' αρχάς πρέπει να διευκρινιστεί ότι διαφορετικό ζήτημα είναι η αναγνώριση πτυχίου αποκτηθέντος στην Κύπρο και άλλο η αναγνώριση επαγγελματικών δικαιωμάτων.
Ως προς το πρώτο, αν για τη λήψη πτυχίου από τη Νομική του Παν/μιου Κύπρου απαιτούνται τέσσερα έτη σπουδών, όπως και εδώ, τότε το ΔΟΑΤΑΠ αναγνωρίζει κατευθείαν τον τίτλο, χωρίς άλλες διατυπώσεις. Αν, ωστόσο, με την επιρροή του αγγλικού συστήματος, ο χρόνος σπουδών είναι τριετής, τότε διανοίγονται δύο δρόμοι για να σου αναγνωριστεί ο ακαδημαϊκός τίτλος: είτε θα εγγραφείς στο 7ο εξάμηνο ημεδαπού νομικού τμήματος, όπου θα πρέπει να εξεταστείς και στα μαθήματα του τελευταίου έτους (ώστε να συμπληρωθεί η τετραετία), είτε θα κάνεις πρακτική άσκηση σε δικηγορικό γραφείο για μια περίοδο (επιλογή που προβλέπεται μεν από τις σχετικές διατάξεις του παράγωγου ενωσιακού δικαίου, αλλά δε νομίζω ότι (προς το παρόν) υλοποιείται).
Ως προς το δεύτερο, εφόσον αποφοιτήσεις από τη Νομική Κύπρου και αποκτήσεις άδεια άσκησης επαγγέλματος σε Δ.Σ. εκεί, τότε μπορείς να εξασκήσεις το επάγγελμα/λειτούργμα σε οποιαδήποτε χώρα της ένωσης, ωστόσο θα πρέπει να πληροίς τις εκάστοτε προϋποθέσεις που θέτει ο οικείος Δικηγορικός Σύλλογος.
Πάντως, ας γνωρίζεις ότι το δικαιικό σύστημα στην Κύπρο διαφέρει σε πολλά σημεία και θα πρέπει στην Ελλάδα (εφόσον επιλέξεις να επιστρέψεις) να διαβάσεις πολύ εκ νέου;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιωάννααα

Νεοφερμένος

Η Ιωάννααα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
...Κανονικά έλεγα να μην απαντήσω καν...διοτι είχε κλείσει για μένα το θεμα...Βλεπω όμως πως λαμβάνεται το θεμα σε πολύ προσωπικό επίπεδο κ η επίθεση σας είναι πραγματικά δίχως λογο!!Αναριωτιεμαι αραγε το γιατί να σβήστηκαν απο τους συντονίστες κάποια δικά μου σχόλια προς αλλους χρήστες κ ακομα βλέπω τα δικά σας να παραμενουν ποσταρισμενα...!
Αρχικα drew
το πως γραφεται το γνωριζω..κεκτημενη ταχυτητα..Δες ξανα τη λεξη να επαναλαμβανεται κ νομιζω πως ειναι σωστα γραμμενη...!!Στον georgekod92 δεν εδωσα καμια συμβουλη προς θεου!Ποια ειμαι εγω που θα δινω συμβουλες κ ποσο μαλλον σε αλλον συναδελφο.Κ ειδικα στο θεμα ασκησης κ γενικοτερα πρακτικης εργασιας θα επιβεβαιωσω αυτα που λες ,ατομα με πτυχιο 8-9 κ δε γνωριζουν τι τους γινεται!
Η αναφορα στο forum της σχολης τωρα...Αν δεν κανω λαθος τα forum Που εχουμε ειναι κομματικα...των παραταξεων..δεν εμπλεκομαι σε αυτες οποτε δε μπαινω κ στη διαδικασια να δω τι λενε ,καθως αν εισαι κ εσυ της νομικης,γνωριζεις πως ολα αυτα τα καλα παιδακια κοιτανε να σου ριξουν "μπανανοφλουδες" επι της ακαδημαικης σου πορειας .. ενω αρκετοι απο αυτους..καθως δικτυωμενοι..(καπου εδω ειναι τα πτυχια του 8-9)..ενας θεος ξερει πως περνούν μαθηματα...Παντως οχι σιγουρα αμεροληπτα..οπως καθε κοινος φοιτητης....

georgekod92 αν νομιζεις πως σου εκανα προσωπικη επιθεση σου ζητω συγνωμη κ δεν ειχα καμια τετοια προθεση,ή ειρωνεια σου ομως δεν εχει προηγουμενο,περιγραψα τον τροπο λειτουργιας των σχολων με πιο "αστειο"τροπο καθως απευθυνομαστε σε παιδια που ετοιμαζονται να μπουν...
Θα επρεπε να το παρεις ως υπερ..το παιδικη χαρα...ανεση..φοιτικη ζωη..χαλαρα πραγματα..εσυ που δεν εισαι υπεροπτης...!εγω βεβαια επιβεβαιωνω τη θεση μου πως δε το ειπα υπο αυτη την εννοια κ σκοπια...Ωστοσο..ισως κ να κανω λαθος..απεχω εδω κ καιρο απο τα δρωμενα του ΔΠΘ οποτε μπορει να εχω λαθος.Ωστοσο επαναλαμβανω πως δεν σου εκανα προσωπικη επιθεση κ στο 2ποστ μου ειχα καταγραψει καποια πραγματα τα οποια διαγραφτηκαν...
ΠΙΟ πανω διαβασα επισης για τα 350Ε...κ το μεσο ορο φοιτησης στην Αθηνα...θα σου απαντησω μονο για το πρωτο σκελος ,κ θα πω πως τοσα ειναι αποφασισμενα απο το Δ.Σ να δινονται...δεν ειναι επιλογη μου να δουλευω 18μηνες για 350Ε/μηνα αλλωστε αν εχεις την ανεση κ τη πειρα μη δουλευεις καν..κανε μια απλη εικονικη ασκηση!Δικη σου επιλογη..!Τα μετα νομικης σε αλλες περιοχες ως προς το θεμα ασκησης μισθου κ τα σχετικα δε τα γνωριζω...
Τωρα το γιατι αργουμε να παρουμε πτυχια..σκεψου το μονος σου..εγω δεν θα απαντησω...διοτι σημερα η ψυχολογικη μου αναλυση...εδειξε πως εχω τουπε..φθονο υπεροψια..νωριτερα χαμηλο επιπεδο...Κατι αλλο εχετε να μου προσαψετε???Διοτι εγω ακομα δεν εχω διετελεσει κ ψυχολογος μεσω ενος υπολογιστη για να κρινω ανθρωπους κ τις συμπεριφορες τους!!
Συγχαρητηρια οχι για το επιπεδο σας ως νομικοι ,φοιτητες ή οτιδηποτε αλλο κ γενικοτερα τη καταρτιση σας πανω στο αντικειμενο σας...Αλλα για τη γενικοτερη συμπεριφορα σας που καθε αλλο παρα ανθρωπου με ακαδημαικη μορφωση κ αρχες παιδειας δε μπορει να χαρακτηριστει!!:clapup::clapup:
Για αλλη μια φορα βλέπω...πως τα παιδια της νομικης..δεν εχουν κομπλεξ μονο κατα τη διαρκεια της σχολης...αλλα το καλλιεργουν ακομα κ πισω απο μια οθονη..!!!Ευχαριστω κ παλι...!!
https://ischool.e-steki.gr/member.php?u=37808
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgekod92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο georgekod92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή) και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 220 μηνύματα.
...Κανονικά έλεγα να μην απαντήσω καν...διοτι είχε κλείσει για μένα το θεμα...Βλεπω όμως πως λαμβάνεται το θεμα σε πολύ προσωπικό επίπεδο κ η επίθεση σας είναι πραγματικά δίχως λογο!!Αναριωτιεμαι αραγε το γιατί να σβήστηκαν απο τους συντονίστες κάποια δικά μου σχόλια προς αλλους χρήστες κ ακομα βλέπω τα δικά σας να παραμενουν ποσταρισμενα...!
Αρχικα drew
το πως γραφεται το γνωριζω..κεκτημενη ταχυτητα..Δες ξανα τη λεξη να επαναλαμβανεται κ νομιζω πως ειναι σωστα γραμμενη...!!Στον georgekod92 δεν εδωσα καμια συμβουλη προς θεου!Ποια ειμαι εγω που θα δινω συμβουλες κ ποσο μαλλον σε αλλον συναδελφο.Κ ειδικα στο θεμα ασκησης κ γενικοτερα πρακτικης εργασιας θα επιβεβαιωσω αυτα που λες ,ατομα με πτυχιο 8-9 κ δε γνωριζουν τι τους γινεται!
Η αναφορα στο forum της σχολης τωρα...Αν δεν κανω λαθος τα forum Που εχουμε ειναι κομματικα...των παραταξεων..δεν εμπλεκομαι σε αυτες οποτε δε μπαινω κ στη διαδικασια να δω τι λενε ,καθως αν εισαι κ εσυ της νομικης,γνωριζεις πως ολα αυτα τα καλα παιδακια κοιτανε να σου ριξουν "μπανανοφλουδες" επι της ακαδημαικης σου πορειας .. ενω αρκετοι απο αυτους..καθως δικτυωμενοι..(καπου εδω ειναι τα πτυχια του 8-9)..ενας θεος ξερει πως περνούν μαθηματα...Παντως οχι σιγουρα αμεροληπτα..οπως καθε κοινος φοιτητης....

georgekod92 αν νομιζεις πως σου εκανα προσωπικη επιθεση σου ζητω συγνωμη κ δεν ειχα καμια τετοια προθεση,ή ειρωνεια σου ομως δεν εχει προηγουμενο,περιγραψα τον τροπο λειτουργιας των σχολων με πιο "αστειο"τροπο καθως απευθυνομαστε σε παιδια που ετοιμαζονται να μπουν...
Θα επρεπε να το παρεις ως υπερ..το παιδικη χαρα...ανεση..φοιτικη ζωη..χαλαρα πραγματα..εσυ που δεν εισαι υπεροπτης...!εγω βεβαια επιβεβαιωνω τη θεση μου πως δε το ειπα υπο αυτη την εννοια κ σκοπια...Ωστοσο..ισως κ να κανω λαθος..απεχω εδω κ καιρο απο τα δρωμενα του ΔΠΘ οποτε μπορει να εχω λαθος.Ωστοσο επαναλαμβανω πως δεν σου εκανα προσωπικη επιθεση κ στο 2ποστ μου ειχα καταγραψει καποια πραγματα τα οποια διαγραφτηκαν...
ΠΙΟ πανω διαβασα επισης για τα 350Ε...κ το μεσο ορο φοιτησης στην Αθηνα...θα σου απαντησω μονο για το πρωτο σκελος ,κ θα πω πως τοσα ειναι αποφασισμενα απο το Δ.Σ να δινονται...δεν ειναι επιλογη μου να δουλευω 18μηνες για 350Ε/μηνα αλλωστε αν εχεις την ανεση κ τη πειρα μη δουλευεις καν..κανε μια απλη εικονικη ασκηση!Δικη σου επιλογη..!Τα μετα νομικης σε αλλες περιοχες ως προς το θεμα ασκησης μισθου κ τα σχετικα δε τα γνωριζω...
Τωρα το γιατι αργουμε να παρουμε πτυχια..σκεψου το μονος σου..εγω δεν θα απαντησω...διοτι σημερα η ψυχολογικη μου αναλυση...εδειξε πως εχω τουπε..φθονο υπεροψια..νωριτερα χαμηλο επιπεδο...Κατι αλλο εχετε να μου προσαψετε???Διοτι εγω ακομα δεν εχω διετελεσει κ ψυχολογος μεσω ενος υπολογιστη για να κρινω ανθρωπους κ τις συμπεριφορες τους!!
Συγχαρητηρια οχι για το επιπεδο σας ως νομικοι ,φοιτητες ή οτιδηποτε αλλο κ γενικοτερα τη καταρτιση σας πανω στο αντικειμενο σας...Αλλα για τη γενικοτερη συμπεριφορα σας που καθε αλλο παρα ανθρωπου με ακαδημαικη μορφωση κ αρχες παιδειας δε μπορει να χαρακτηριστει!!:clapup::clapup:
Για αλλη μια φορα βλέπω...πως τα παιδια της νομικης..δεν εχουν κομπλεξ μονο κατα τη διαρκεια της σχολης...αλλα το καλλιεργουν ακομα κ πισω απο μια οθονη..!!!Ευχαριστω κ παλι...!!
Συγγνώμη αν σε πείραξε η συμπεριφορά μου αλλά μη μου λες πως περιέγραψες με αστείο τρόπο την λειτουργία των τριών νομικών. Τα λόγια σου είχαν ξεκάθαρα ειρωνική χροιά προς τις νομικές της Θεσσαλονίκης και της Αθήνας. Αλλά εντάξει, ας δεχτώ πως το έκανες καλοπροαίρετα... Α, μην ανησυχείς, ξέρω πως δε μου έκανες προσωπική επίθεση!;) Σχετικά με τα υπόλοιπα, ναι, είναι αλήθεια πως πιθανόν οι φοιτητές(αριστούχοι πριν λίγα χρόνια στο σχολείο) της Αθήνας πέρνουν πιο αργά πτυχίο. Αυτό ανεβάζει το κύρος της σχολής; Είναι φυσικό συνεπείς φοιτητές να αδυνατούν να περάσουν τα μαθήματα; Τέλος πάντων, δε θα συνεχίσω τη συζήτηση με το αναφερθώ στα περί κόμπλεξ που ανέφερες. Θα ήθελα όμως να κλείσει εδώ και να σας κάνω(σε όλους τους νομικάριους εδώ μέσα) και καμιά ερώτηση για τη νομική...επιστήμη!:):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top