Νομική Θράκης vs ΑΠΘ vs ΕΚΠΑ

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Θεωρούσα ότι οι λογικές του "ποιος την έχει μεγαλύτερη" υπάρχουν μέχρι το 2ο, άντε το πολύ μέχρι το 3ο εξάμηνο, αλλά αποδεικνύεις ότι τελικά κάποιοι το έχουν και μετά το πτυχίο. Πραγματικά σε λυπάμαι γιατί το έχεις εσύ το πρόβλημα, ξέρω φίλους και συγγενείς απ'τη Νομική Αθήνας και δεν ξανασυνάντησα τέτοιο γελοίο συμπλεγματισμό. Ελπίζω μόνο η νομική σου κρίση να είναι καλύτερη απ'αυτο που δείχνεις εδώ, έχουμε ήδη αρκετά καθίκια-δικηγόρους στην Ελλάδα και στον κόσμο, δεν υπάρχει καμία απολύτως ανάγκη για περισσότερα...
Αν θέλεις, στείλε μου με πμ τα στοιχεία σου για να ξέρω να σε αποφύγω σε περίπτωση που χρειαστώ δικηγόρο...
-----------------------------------------
αυτο που εχω να πω ως μελος ειναι:
Εκει λεει University of Athens, οχι Law School of Athens, μπορει καλλιστα η Νομικη ΑΠΘ να ειναι καλυτερη απο της Αθηνας συμφωνα με αυτο, μιας και δεν διευκρινιζει. Btw βρισκω πολυ αντισυναδελφικο τον τροπο αυτο που μιλας για τις υπολοιπες σχολες λες και σε πληρωνουν απο το ΕΚΠΑ...

και ως moderator
καλυτερα να μιλας λιγο πιο ευγενικα γιατι το επιπεδο εχει πεσει πολυ...

Το παράδοξο θα ήταν να τον έβρισκες συναδελφικό. Δεν νομίζω οτι πολλοί δικηγόροι θα τον αποκαλούσαν "συνάδελφο". Σε μία τέτοια περίπτωση νομίζω ότι θα όφειλα να πετάξω επί τόπου τα 85 νομικά συγγράμματα που φιλοξενώ στη βιβλιοθήκη μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nana19

Νεοφερμένος

Η nana19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
βασικά καλημέρα!είμαι κι εγώ φοιτήτρια της Νομικής ΑΠΘ και αισίως έφτασα στο τέλος του πρώτου έτους.Ήθελα να πω μόνο ένα πράγμα για τις επιτομές.Από ότι γνωρίζω τουλάχιστον από μεγαλύτερα έτη καλό είναι η πρώτη γεύση με το μάθημα να γίνεται με το κανονικό εγχειρίδιο που έχεις επιλέξει με τη δήλωση συγγραμμάτων.Τί εννοώ: ορθότερο είναι για παράδειγμα να διαβάσουμε το εγχειρίδιο του ποινικού δικαίου(γενικού μέρους) παρά την επιτομή η οποία έχω μάθει ότι είναι αρκετά καλή. Κι αυτό γιατί αργότερα που θα συναντήσουμε τις εμβαθύνσεις καλό είναι να έχουμε τη βασική και λεπτομεριακή γνώση. ούτε επίσης στο Συνταγματικό δίκαιο προτιμάται η επιτομή(σύμφωνα με τα λεγόμενα των συμφοιτητών μου πάντα) Βέβαια υπάρχουν επιτομές πολυ πιο χρήσιμες από ότι το βασικό εγχειρίδιο (π.χ. επιτομή γενικού εμπορικού του Ψυχομάνη τις οποίες ο ίδιος ο καθηγητής προέτρεπε τους φοιτητές του να χορηγηθούν απο τον ΄ΑΙΝΕΙΑ΄αν δεν κάνω λάθος).Πάντως προτιμότερη και ασφαλέστερη επιλογή είναι να διαβάζουμε από τα αντίστοιχα εγχειρίδια. Και σίγουρα σε όποια μαθήματα υπάρχουν τα πρακτικά θέματα.Και τώρα θέλω να ρωτήσω εγώ κάτι; Υπάρχει περίπτωση να υπάρχει εγχειρίδιο με πρακτικά στο μάθημα 'δημόσιο διεθνές δίκαιο';
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Veritas

Νεοφερμένος

Ο Veritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Γεια σου! Άντε άλλα τρία έμειναν! (γρήγορα δεν περνάνε τα άτιμα; )

Στο Δημόσιο Διεθνές βιβλία με λυμένες πρακτικές ασκήσεις δεν υπάρχουν. Ως πρακτικά αντιμετώπισε τα πραγματικά περιστατικά που κλήθηκαν να κρίνουν τα Διεθνή Δικαστήρια, η νομολογία των οποίων περιέχεται στο σύγγραμμα. Πολλή προσοχή στη νομολογία στην οποία γίνεται αναφορά, θα πρέπει να την επικαλεστείς, μαζί με τους κανόνες του διεθνούς δικαίου, μιας και στο διεθνές, κατά μια άποψη, το δικαστικό προηγούμενο επέχει θέση πηγής δικαίου.

Καλή επιτυχία, και ό,τι χρειαστεις....εδώ θα 'μαστε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΒΙΒΙΑΝ

Νεοφερμένος

Η ΒΙΒΙΑΝ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γεια σασ.. Πρεπει να δηλωσω μηχανογραφικο σε λιγες μερες και προσπαθω να συγκρινω τα 3 τμηματα της Νομικης.Ειναι βεβαιο οτι δεν θα περασω στην αθηνα,ομωσ θα ηθελα να σας ρωτησω για τις διαφορες τους,ειδικοτερα αναμεσα σε κομοτηνη-θεσ/κη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marquis

Νεοφερμένος

Ο Marquis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Γεια σασ.. Πρεπει να δηλωσω μηχανογραφικο σε λιγες μερες και προσπαθω να συγκρινω τα 3 τμηματα της Νομικης.Ειναι βεβαιο οτι δεν θα περασω στην αθηνα,ομωσ θα ηθελα να σας ρωτησω για τις διαφορες τους,ειδικοτερα αναμεσα σε κομοτηνη-θεσ/κη..

Σε γενικές γραμμές οι νομικές Αθήνας και Θεσσαλονίκης θεωρούνται εφάμιλλες, ενώ αυτή της Κομοτηνής κάπως υποδεέστερη λόγω της απουσίας, τον συνθέσεων/εμβανθύσεων στο τέταρτο έτος(επανάληψη όλων των δικαίων του ίδιου κλάδου). Απο πέρυσι όμως το πρόγραμμα σπουδών της Κομοτηνής άλλαξε(δεν υπάρχει κάτι στο ιντερνετ για να σε βοηθήσω, οπότε θα πρεπει να βρεις κάποιον περσινό πρωτοετή) και περιλαμβάνει πλέον και αυτό συνθέσεις, όπως και αρκετά μαθήματα διεθνους δικαιου. Εάν προτιμάς τη ζωή σε μια μεγάλη πολή, ή εαν αυτη βρισκεται πιο κοντά σε σενα, δε βρίσκω λογο να μη βάλεις τη Θεσσαλονικη πρώτη κι επειτα την Κομοτηνη. Εφοσον όμως θέλεις να περάσεις Αθήνα, δε χάνεις τιποτα να τη συμπεριλάβεις κι αυτή στο μηχανογραφικό σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drew

Νεοφερμένος

Ο drew αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Σε γενικές γραμμές οι νομικές Αθήνας και Θεσσαλονίκης θεωρούνται εφάμιλλες, ενώ αυτή της Κομοτηνής κάπως υποδεέστερη λόγω της απουσίας, τον συνθέσεων/εμβανθύσεων στο τέταρτο έτος(επανάληψη όλων των δικαίων του ίδιου κλάδου). Απο πέρυσι όμως το πρόγραμμα σπουδών της Κομοτηνής άλλαξε(δεν υπάρχει κάτι στο ιντερνετ για να σε βοηθήσω, οπότε θα πρεπει να βρεις κάποιον περσινό πρωτοετή) και περιλαμβάνει πλέον και αυτό συνθέσεις, όπως και αρκετά μαθήματα διεθνους δικαιου. Εάν προτιμάς τη ζωή σε μια μεγάλη πολή, ή εαν αυτη βρισκεται πιο κοντά σε σενα, δε βρίσκω λογο να μη βάλεις τη Θεσσαλονικη πρώτη κι επειτα την Κομοτηνη. Εφοσον όμως θέλεις να περάσεις Αθήνα, δε χάνεις τιποτα να τη συμπεριλάβεις κι αυτή στο μηχανογραφικό σου.
Προσπάθησα να κρατηθώ και να μην σχολιάσω, αλλά δεν μπορώ να αφήσω να λέει τον καθένα ότι του κατέβει!!!! Θεωρείται υποδεέστερη;;;;;;;;;;;; Από ποιόν; Απο εσένα;;;; Δεν υπάρχουν συνθέσεις;;; Έχουν ήδη περάσει στο πρόγραμμα σπουδών!!! Περίμενα τέτοια αντίδραση από κάποιο φοιτητή άλλης νομικής σχολής, όχι από της Θεσσαλονίκης, αφού πολλοί παλιοί καθηγητές μας διδάσκουν ήδη εκεί (βλ. Αλεξιάδη, Διαμαντόπουλο, κτλ). Να ενημερώσω ότι το 60% των επιτυχόντων στη σχολή δικαστών είναι απόφοιτοι του ΔΠΘ και μάλιστα αυτός με τη μεγαλύτερη βαθμολογία πέρυσι ήταν ειδικός επιστήμονας Ποινικής Δικονομίας στο ΔΠΘ. Γι' αυτό καλύτερα ας αφήσουμε τα περί επιπέδου και ας πιάσουμε αλλού τις συγκρίσεις...
Η πλάκα είναι που απόφοιτοί μας έχουν περάσει για μεταπτυχιακά σε μεγάλα πανεπιστήμια του εξωτερικού (φέτος ένα παιδί έγινε δεκτό στο Cambridge για σπουδές στο διεθνές δίκαιο) και έχουμε τώρα τους φοιτητές των άλλων ελληνικών νομικών σχολών να τσακώνονται ακόμα αν είναι υποδεέστερη (συνάδελφε this last year)! Περιττό να πω ότι από το Harvard ,όσον αφορά τις νομικές σχολές στην Ελλάδα αναγνώρισε ότι η Αθήνα και η Κομοτηνή έχουν τον ίδιο βαθμό δυσκολίας, ενώ για την Θεσ/νικη είναι μικρότερος, περαιτέρω πληροφορίες στο ίδρυμα fulbright...
Συνάδελφε θα σε παρακαλούσα να διορθώσεις τους παραπάνω χαρακτηρισμούς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marquis

Νεοφερμένος

Ο Marquis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Προσπάθησα να κρατηθώ και να μην σχολιάσω, αλλά δεν μπορώ να αφήσω να λέει τον καθένα ότι του κατέβει!!!! Θεωρείται υποδεέστερη;;;;;;;;;;;; Από ποιόν; Απο εσένα;;;; Δεν υπάρχουν συνθέσεις;;; Έχουν ήδη περάσει στο πρόγραμμα σπουδών!!! Περίμενα τέτοια αντίδραση από κάποιο φοιτητή άλλης νομικής σχολής, όχι από της Θεσσαλονίκης, αφού πολλοί παλιοί καθηγητές μας διδάσκουν ήδη εκεί (βλ. Αλεξιάδη, Διαμαντόπουλο, κτλ). Να ενημερώσω ότι το 60% των επιτυχόντων στη σχολή δικαστών είναι απόφοιτοι του ΔΠΘ και μάλιστα αυτός με τη μεγαλύτερη βαθμολογία πέρυσι ήταν ειδικός επιστήμονας Ποινικής Δικονομίας στο ΔΠΘ. Γι' αυτό καλύτερα ας αφήσουμε τα περί επιπέδου και ας πιάσουμε αλλού τις συγκρίσεις...
Η πλάκα είναι που απόφοιτοί μας έχουν περάσει για μεταπτυχιακά σε μεγάλα πανεπιστήμια του εξωτερικού (φέτος ένα παιδί έγινε δεκτό στο Cambridge για σπουδές στο διεθνές δίκαιο) και έχουμε τώρα τους φοιτητές των άλλων ελληνικών νομικών σχολών να τσακώνονται ακόμα αν είναι υποδεέστερη (συνάδελφε this last year)! Περιττό να πω ότι από το Harvard ,όσον αφορά τις νομικές σχολές στην Ελλάδα αναγνώρισε ότι η Αθήνα και η Κομοτηνή έχουν τον ίδιο βαθμό δυσκολίας, ενώ για την Θεσ/νικη είναι μικρότερος, περαιτέρω πληροφορίες στο ίδρυμα fulbright...
Συνάδελφε θα σε παρακαλούσα να διορθώσεις τους παραπάνω χαρακτηρισμούς...

Συνάδελφε, ο τόνος μου δεν ήταν καθόλου επιθετικός, εν αντιθέσει με τον δικό σου. Σε κάθε περίπτωση δεν έθειξα την ίδια τη Νομικη του ΔΠΘ, απλά ανέφερα οτι θεωρείται από αρκετούς ως υποδεέστερη λόγω της απουσίας συνθέσεων, οι οποίες εισήχθησαν στο πρόγραμμα σπουδών μόλις πέρυσι. Έχω ακούσει περιπτώσεις δικηγορικών γραφείων που αφαιρούν 2 βαθμούς από το πτυχίο των αποφοίτων της Κομοτηνης. (δεν λέω οτι συμφωνώ, αλλα συμβαίνει) Δε θέλω να επεκταθώ άλλο, ούτε να συνεχιστεί η κόντρα που υπήρξε στις προηγουμενες σελίδες του θέματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drew

Νεοφερμένος

Ο drew αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Συνάδελφε, ο τόνος μου δεν ήταν καθόλου επιθετικός, εν αντιθέσει με τον δικό σου. Σε κάθε περίπτωση δεν έθειξα την ίδια τη Νομικη του ΔΠΘ, απλά ανέφερα οτι θεωρείται από αρκετούς ως υποδεέστερη λόγω της απουσίας συνθέσεων, οι οποίες εισήχθησαν στο πρόγραμμα σπουδών μόλις πέρυσι. Έχω ακούσει περιπτώσεις δικηγορικών γραφείων που αφαιρούν 2 βαθμούς από το πτυχίο των αποφοίτων της Κομοτηνης. (δεν λέω οτι συμφωνώ, αλλα συμβαίνει) Δε θέλω να επεκταθώ άλλο, ούτε να συνεχιστεί η κόντρα που υπήρξε στις προηγουμενες σελίδες του θέματος.
Δεν είναι επιθετικός ο τόνος, απλά έτσι είναι το ύφος γραφής μου...
Απλά μου έκανε μεγάλη εντύπωση που γράφηκε κάτι τέτοιο από φοιτητή Θεσ/νικης καθώς είναι γνωστή η συνεργασία των 2 πανεπιστημίων. Ο ίδιος ο Μαργαρίτης μου είπαν συνάδελφοι ότι χαρακτήρισε τα θέματα που εξεταζόμαστε εμείς πολύ δύσκολα σε σχέση με αυτά που βάζουν σε εσάς, θέλω να πω με αυτό ότι η κάθε σχολή έχει τη δική της δυσκολία. Μπορεί κάποιο μάθημα να είναι εύκολο σε κάποια νομική ενώ σε κάποια άλλη δύσκολο. Γι' αυτό δεν ταιριάζουν τέτοιοι χαρακτηρισμοί. Τώρα αν κάποιοι έχουν σύνδρομο κατωτερότητας και θέλουν να τη θεωρούν κατώτερη τη νομική του ΔΠΘ δικό τους πρόβλημα.
Προς ενημέρωση, λοιπόν, της κοπέλας που ρώτησε, είναι ισότιμες οι νομικές στην Ελλάδα και έχουν το ίδιο αντίκρυσμα στο εξωτερικό. Σε όποια νομική και αν περάσεις το δικό σου διάβασμα θα μετρήσει για να την τελειώσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marquis

Νεοφερμένος

Ο Marquis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Δεν είναι επιθετικός ο τόνος, απλά έτσι είναι το ύφος γραφής μου...
Απλά μου έκανε μεγάλη εντύπωση που γράφηκε κάτι τέτοιο από φοιτητή Θεσ/νικης καθώς είναι γνωστή η συνεργασία των 2 πανεπιστημίων. Ο ίδιος ο Μαργαρίτης μου είπαν συνάδελφοι ότι χαρακτήρισε τα θέματα που εξεταζόμαστε εμείς πολύ δύσκολα σε σχέση με αυτά που βάζουν σε εσάς, θέλω να πω με αυτό ότι η κάθε σχολή έχει τη δική της δυσκολία. Μπορεί κάποιο μάθημα να είναι εύκολο σε κάποια νομική ενώ σε κάποια άλλη δύσκολο. Γι' αυτό δεν ταιριάζουν τέτοιοι χαρακτηρισμοί. Τώρα αν κάποιοι έχουν σύνδρομο κατωτερότητας και θέλουν να τη θεωρούν κατώτερη τη νομική του ΔΠΘ δικό τους πρόβλημα.
Προς ενημέρωση, λοιπόν, της κοπέλας που ρώτησε, είναι ισότιμες οι νομικές στην Ελλάδα και έχουν το ίδιο αντίκρυσμα στο εξωτερικό. Σε όποια νομική και αν περάσεις το δικό σου διάβασμα θα μετρήσει για να την τελειώσεις...

Δυστυχώς δεν υπάρχει πλεον συνεργασία μεταξύ των 2 πανεπιστημίων, τουλαχιστον όχι σε συναδελφικό επίπεδο. Γνωρίζω καθηγητές του ΔΠΘ, αλλα και του ΑΠΘ, οι οποίοι κάθε άλλο παρα καλά σχόλια έχουν να κάνουν για τους συναδελφους τους στις άλλες Νομικές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pam

Νεοφερμένος

Η pam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Λυπάμαι που θα σε απογοητεύσω, αλλά μήπως ο επιστημονικός αυτός συνεργάτης πήρε πτυχίο από τη Νομική του Αριστοτελείου; Σε καμία περίπτωση δεν υποτιμώ το επίπεδο σπουδών της Νομικής της Κομοτηνής, αλλά σίγουρα το 60% των σπουδαστών της σχολή δικαστών δεν είναι απόφοιτοι από την ίδια νομική σχολή. Τώρα καλό θα ήταν να μην ακους φήμες δεξιά και αριστερά.


Προσπάθησα να κρατηθώ και να μην σχολιάσω, αλλά δεν μπορώ να αφήσω να λέει τον καθένα ότι του κατέβει!!!! Θεωρείται υποδεέστερη;;;;;;;;;;;; Από ποιόν; Απο εσένα;;;; Δεν υπάρχουν συνθέσεις;;; Έχουν ήδη περάσει στο πρόγραμμα σπουδών!!! Περίμενα τέτοια αντίδραση από κάποιο φοιτητή άλλης νομικής σχολής, όχι από της Θεσσαλονίκης, αφού πολλοί παλιοί καθηγητές μας διδάσκουν ήδη εκεί (βλ. Αλεξιάδη, Διαμαντόπουλο, κτλ). Να ενημερώσω ότι το 60% των επιτυχόντων στη σχολή δικαστών είναι απόφοιτοι του ΔΠΘ και μάλιστα αυτός με τη μεγαλύτερη βαθμολογία πέρυσι ήταν ειδικός επιστήμονας Ποινικής Δικονομίας στο ΔΠΘ. Γι' αυτό καλύτερα ας αφήσουμε τα περί επιπέδου και ας πιάσουμε αλλού τις συγκρίσεις...
Η πλάκα είναι που απόφοιτοί μας έχουν περάσει για μεταπτυχιακά σε μεγάλα πανεπιστήμια του εξωτερικού (φέτος ένα παιδί έγινε δεκτό στο Cambridge για σπουδές στο διεθνές δίκαιο) και έχουμε τώρα τους φοιτητές των άλλων ελληνικών νομικών σχολών να τσακώνονται ακόμα αν είναι υποδεέστερη (συνάδελφε this last year)! Περιττό να πω ότι από το Harvard ,όσον αφορά τις νομικές σχολές στην Ελλάδα αναγνώρισε ότι η Αθήνα και η Κομοτηνή έχουν τον ίδιο βαθμό δυσκολίας, ενώ για την Θεσ/νικη είναι μικρότερος, περαιτέρω πληροφορίες στο ίδρυμα fulbright...
Συνάδελφε θα σε παρακαλούσα να διορθώσεις τους παραπάνω χαρακτηρισμούς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Veritas

Νεοφερμένος

Ο Veritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
1. Φυσικά και πολλοί καθηγητές της Νομικής Θεσσαλονίκης δίδαξαν στο Δημοκρίτειο, καθώς όταν αυτό ιδρύθηκε, δε διέθετε μέλη ΔΕΠ και δανείστηκε από άλλα τμήματα, κατά βάση από εμάς.
2. Τον Διαμαντόπουλο ας τον κρατούσατε ;) Φαντάζομαι αν πίστευε και ο ίδιος ότι διδάσκει στη Νομική του Stanford @ Κομοτηνή θα παρέμενε εκεί. Κάθως φαίνεται, επέλεξε ορθολογικά, όπως και πολλοί άλλοι.
3. Αν είναι κατόρθωμα που ένας απόφοιτος έγινε δεκτός στο Cam και το θεωρείς μέγα κατόρθωμα για τη σχολή σου....έχεις θέσει πάρα πολύ ψηλά τον πήχη (ειρωνεύομαι εκκωφαντικά).
4. Αν το Fullbright αξιολόγησε το ΔΠΘ με υψηλότερο συντελεστή από τη Νομική ΑΠΘ, μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί στις λίστες των Grantees βρήκα πολλαπλάσιους πτυχιούχους μας; (βασικά νομίζω πως δε βρήκα κανέναν από ΔΠΘ στις λίστες των τελευταίων ετών :P).
5. Η αυτογνωσία ποτέ δεν έβλαψε κανέναν, απεναντίας είναι ένα βήμα πριν την αυτοβελτίωση.

Αυτά τα ολίγα:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgekod92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο georgekod92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή) και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Παιδιά γεια σας! Με 18610 μόρια με βλέπω πιθανότατα στη Νομική της Κομοτηνής (χάνω για 125 τη Θεσσαλονική). Το θέμα είναι πως σε λίγες -ευτυχώς- ιστοσελίδες(όπως και σε αυτή) κάποιοι υποτιμούν τη νομική της Κομοτηνής και μερικές φορές ακόμα και το επίπεδο των σπουδαστών της. Υπάρχει περίπτωση τα λίγα μόρια που με άφησαν έξω από τις άλλες δύο νομικές να με εμποδίσουν μελλοντικά στο να αντιμετωπίζομαι ισότιμα με τους απόφοιτους των άλλων δύο σχολών; Αγαπάω (πιστεύω) το αντικείμενο που θα σπουδάσω και γνωρίζω μάλιστα παιδιά που διαψεύδουν την αντίληψη που κάποιοι έχουν για τη σχολή, μια αντίληψη που θεωρώ πως αναπαράγεται από κολλημένα μυαλά ή ...βλακάκους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Veritas

Νεοφερμένος

Ο Veritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Το ότι υπάρχουν ποιοτικές διαφορές μεταξύ των σχολών είναι αναμφίβολο. Άρα η ισοπεδωτική αντίληψη ότι όλα είναι το ίδιο δεν εδράζεται πουθενά. Δεν είναι όλα το ίδιο, όπως δεν είναι ισότιμες οι Νομικές Σχολές του Brighton με αυτή της Οξφόρδης. Ωστόσο, είναι επίσης αναμφίβολο ότι μπορείς να κάνεις πάρα πολλά για να γεφυρώσεις αυτό το μικρό χάσμα. Σε τέτοιες περιπτώσεις θα κρίνεσαι πρώτα με βάση τη δική σου προσωπική προσπάθεια και θα έπεται ο ακαδημαϊκός τίτλος των προπτυχιακών σπουδών. Το ότι 'υποτιμάται' ως προς μερικά σημεία ένα τμήμα, δε σημαίνει ποτέ ότι υποτιμώνται όλοι συλλήβδην οι φοιτητές του..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pam

Νεοφερμένος

Η pam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Συμφωνώ με το Veritas, άλλωστε το τί επιστήμονας, αλλά και τί είδους επαγγελματίας θα γίνεις δεν εξαρτάται μόνο από τη σχολή σου, αλλά και από την προσωπικότητα σου. Σίγουρα ο βαθμός των πανελληνίων δεν είναι κατάλληλο κριτήριο. Από όλα τα τμήματα Νομικών της Ελλάδας υπάρχουν πολύ επιτυχημένοι και πολύ αποτυχημένοι νομικοί.

Το γεγονός ότι ο κάθε απόφοιτος πιστεύει ότι το δικό του τμήμα είναι το μοναδικό και καλύτερο, εμένα μου φαίνεται λίγο αστείο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

drew

Νεοφερμένος

Ο drew αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
1. Φυσικά και πολλοί καθηγητές της Νομικής Θεσσαλονίκης δίδαξαν στο Δημοκρίτειο, καθώς όταν αυτό ιδρύθηκε, δε διέθετε μέλη ΔΕΠ και δανείστηκε από άλλα τμήματα, κατά βάση από εμάς.
2. Τον Διαμαντόπουλο ας τον κρατούσατε ;) Φαντάζομαι αν πίστευε και ο ίδιος ότι διδάσκει στη Νομική του Stanford @ Κομοτηνή θα παρέμενε εκεί. Κάθως φαίνεται, επέλεξε ορθολογικά, όπως και πολλοί άλλοι.
3. Αν είναι κατόρθωμα που ένας απόφοιτος έγινε δεκτός στο Cam και το θεωρείς μέγα κατόρθωμα για τη σχολή σου....έχεις θέσει πάρα πολύ ψηλά τον πήχη (ειρωνεύομαι εκκωφαντικά).
4. Αν το Fullbright αξιολόγησε το ΔΠΘ με υψηλότερο συντελεστή από τη Νομική ΑΠΘ, μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί στις λίστες των Grantees βρήκα πολλαπλάσιους πτυχιούχους μας; (βασικά νομίζω πως δε βρήκα κανέναν από ΔΠΘ στις λίστες των τελευταίων ετών :P).
5. Η αυτογνωσία ποτέ δεν έβλαψε κανέναν, απεναντίας είναι ένα βήμα πριν την αυτοβελτίωση.

Αυτά τα ολίγα:D
Για το 1 απλά σε παραπέμπω στους προλόγους των βιβλίων του Αλεξιάδη για να δεις αν αυτό που γράφεις ισχύει. Δε σου μιλώ για δεκαετία 70! Για το 3 μόνο όταν θέτεις ψηλά τον πήχη καταφέρνεις κάτι στη ζωή, αν εσύ συμβιβάζεσαι με τα λίγα δε θα σου λύσω εγώ αυτό το ζήτημα. Για το 4 όπως έγραψα να απευθυνθείς στο Fullbright , δεν είμαι αντιπρόσωπος του Harvard. Για το 5 μακάρι να το τηρούσες γιατί δεν θα ήσουν τόσο μονόπλευρος. Αυτά.

Σ
Το γεγονός ότι ο κάθε απόφοιτος πιστεύει ότι το δικό του τμήμα είναι το μοναδικό και καλύτερο, εμένα μου φαίνεται λίγο αστείο
Χαίρομαι πάρα πολύ που το γράφεις αυτό, γιατί καταλήγεις στο ίδιο συμπέρασμα με εμένα. Εγώ το μόνο που λέω και με τα παραπάνω το αποδεικνύω είναι πως η νομική του ΔΠΘ είναι ισότιμη με τις υπόλοιπες της Ελλάδος. Δεν είπα ότι είναι ανώτερη. Όσο για την ερώτησή σου δν ξέρω που τελείωσε ο άνθρωπος ξέρω ότι έκανε διδακτορικό στο ΔΠΘ και δίδασκε εκεί. Παραπάνω δν ξέρω (sorry)... Όσο για τα ποσοστά στη σχολή δικαστών αν δεν ισχύει να σε παραπέμψω σε καθηγητή μας που το υποστηρίζει και διδάσκει και εκεί (λογικά κάτι παραπάνω θα γνωρίζει). Τώρα αν είναι φήμες μόνο τα παιδιά που σπουδάζουν εκεί ξέρουν...:)
Να πω στον μελλοντικό συνάδελφο να μην ανησυχεί για αυτά που ακούγονται κ λέγονται για την νομική του ΔΠΘ, ως τώρα στη ζωή μου δεν έχω αντιμετωπίσει καμία μα καμία διάκριση επειδή ήμουν απόφοιτος του ΔΠΘ, μάλιστα έχω βοηθήσει πολλές φορές συναδέλφους από τις άλλες νομικές κ δεν με αντιμετώπισαν ποτέ κάπως... με λίγα λόγια με τη λήψη του πτυχίου κ την άσκηση του επαγγέλματος κανένας δν σε ρωτάει που τελείωσες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Veritas

Νεοφερμένος

Ο Veritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Για το 1 απλά σε παραπέμπω στους προλόγους των βιβλίων του Αλεξιάδη για να δεις αν αυτό που γράφεις ισχύει. Δε σου μιλώ για δεκαετία 70! Για το 3 μόνο όταν θέτεις ψηλά τον πήχη καταφέρνεις κάτι στη ζωή, αν εσύ συμβιβάζεσαι με τα λίγα δε θα σου λύσω εγώ αυτό το ζήτημα. Για το 4 όπως έγραψα να απευθυνθείς στο Fullbright , δεν είμαι αντιπρόσωπος του Harvard. Για το 5 μακάρι να το τηρούσες γιατί δεν θα ήσουν τόσο μονόπλευρος. Αυτά.

-Τι σχέση έχει το Fullbright με το Harvard? Καμία. Πάνε δες την ιστοσελίδα και βρες μου έναν από ΔΠΘ που να του απονεμήθηκε η υποτροφία.
-Δεν χρειάζεται να ανατρέξω στα βιβλία του καθ. Αλεξιάδη, ενώ ξέρω προσωπικά πως έτυχε και βρέθηκε εκεί. Και ότι προτίμησε να επιστρέψει.
-Ενημερώσου! Ανενημέρωτος νομικός....ουκ έστι νομικός :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drew

Νεοφερμένος

Ο drew αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
-Τι σχέση έχει το Fullbright με το Harvard? Καμία. Πάνε δες την ιστοσελίδα και βρες μου έναν από ΔΠΘ που να του απονεμήθηκε η υποτροφία.
-Δεν χρειάζεται να ανατρέξω στα βιβλία του καθ. Αλεξιάδη, ενώ ξέρω προσωπικά πως έτυχε και βρέθηκε εκεί. Και ότι προτίμησε να επιστρέψει.
-Ενημερώσου! Ανενημέρωτος νομικός....ουκ έστι νομικός :D
Σχετικά με το 1ο ερώτημα: συντελεστές βάζουν τα πανεπιστήμια και μίλησα για τν συντελεστή του εν λόγω πανεπιστημίου. Εμένα με έχει ενημερώσει το fullbright γι' αυτό παραπέμπω εκεί... (κατάλαβες τώρα;;;). Το αν πήρε υποτροφίες απο το συγκεκριμένο ίδρυμα αποδεικνύει αν ειναι καλοί οι απόφοιτοι;;;:confused:
Σχετικά με το 2ο, εγώ δεν απαντώ με γνωριμίες, αλλά με βάση όσα γράφονται στη σελ.11 της σωφρονιστικής του Αλεξιάδη. Γιατί όπως και εσύ ο ίδιος λες "Ανενημέρωτος νομικός....ουκ έστι νομικός :D" Καλό θα ήταν αν θέλεις προσωπική αντιπαράθεση μαζί μου να είναι με επώνυμο, γιατί εμένα δεν μου αρέσει να προβαίνω σε χαρακτηρισμούς (όπως έκανες εσύ παραπάνω) και από ότι καταλαβαίνεις μιλάω με γεγονότα και όχι υποτιμητικά κ με χαρακτηρισμούς... (γενικά δε μου αρέσει να συμμετέχω σε κοκορομαχίες)
Τώρα ως προς τη συζήτησή μας γενικά είναι καλό να κοιτάμε το δάσος και όχι το δέντρο!
Άσχετο, αλλά νομίζω ότι η συζήτηση γίνεται σε λάθος thread
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,800 μηνύματα.
Το γεγονός ότι ο κάθε απόφοιτος πιστεύει ότι το δικό του τμήμα είναι το μοναδικό και καλύτερο, εμένα μου φαίνεται λίγο αστείο.

Έλα ντε :P...και πόσο μάλλον εφόσον είμαστε στην Ελλάδα, όλα τα Πανεπιστημιακά Τμήματα λειτουργούν υπό το ίδιο καθεστώς, που τα έχουμε ξαναπεί ουκ ολίγες φορές σε άλλα topics. :) Αν ήταν ένα Τμήμα καλύτερο από ένα άλλο στην Ελληνική επικράτεια, τότε λίγοι επιστήμονες θα έκαναν σωστά την δουλειά τους. Η σχεδόν πλειοψηφία θα ήταν επαγγελματικά επικίνδυνη για το κοινωνικό σύνολο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lordV

Νεοφερμένος

Ο V αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
επειδή οι ανακρίβειες εξακολουθούν, έχω να παραθέσω τα εξής:
-O Στέργιος Αλεξιάδης είναι ομότιμος καθηγητής Α.Π.Θ., την νομική παιδεία του έλαβε εκ του Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, δίδαξε για μία μακρά περίοδο στην Κομοτηνή προς εξυπηρέτηση των αναγκών της τότε νεοσυσταθείσας νομικής σχολής, και εν συνεχεία επέστρεψε στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο. Συνεπώς, δεν αναδείχθηκε από το Δ.Π.Θ., μην τρελαθούμε εντελώς... Το ότι είναι ένας από τους μεγαλύτερους (αν όχι ο μεγαλύτερος) εγκληματολόγους στη χώρα, νομίζω είναι πανθομολογούμενο, γι' αυτό και το τονίζει ο συνάδελφος.
-Συμφωνώ επίσης καταρχήν με τον συνάδελφο από την Κομοτηνή όταν ισχυρίζεται πως όλοι οι απόφοιτοι είναι ισότιμοι στην αγορά εργασίας. Το ίδιο όμως ισχύει και με τους αποφοίτους του εξωτερικού που έχουν περάσει ΔΟΑΤΑΠ... Επιπλέον, και αυτός που τελείωσε Φιλολογία στην Κομοτηνή έχει τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα με κάποιον που σπούδασε Θεσσαλονίκη ή Αθήνα, όμως δε θεωρώ πως το επίπεδο σπουδών του και οι γνώσεις του είναι εφάμιλλες με αυτές του φιλολόγου Θεσσαλονίκης ή Αθήνας. Δεν είμαι ωστόσο ισοπεδωτικός. Μπορεί να υπάρχουν και εξαιρέσεις, φοιτητές που ασχολήθηκαν και διάβασαν αρκετά. Κατά μέσο όρο πάντως αναντίρρητα οι απόφοιτοι των δύο κεντρικών πανεπιστημίων θα είναι καλύτεροι...
-Το αν πήρε κάποιος υποτροφία απο το συγκεκριμένο ίδρυμα δεν αποδεικνύει αν ειναι καλοί οι απόφοιτοι, ωστόσο είναι μία ένδειξη και δή από έναν παγκοσμίου φήμης φορέα.
-Ως προς το ότι ''είναι καλό να κοιτάμε το δάσος και όχι το δέντρο'', δεν είμαι και τόσο σίγουρος... Αν σκεφτούμε πως με τις πυρκαγιές η δασοκάλυψη έχει περιοριστεί αρκετά, καλό θα ήταν να υπάρξει ιδιαίτερη μέριμνα και για κάθε δένδρο ξεχωριστά:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drew

Νεοφερμένος

Ο drew αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
επειδή οι ανακρίβειες εξακολουθούν, έχω να παραθέσω τα εξής:
-O Στέργιος Αλεξιάδης είναι ομότιμος καθηγητής Α.Π.Θ., την νομική παιδεία του έλαβε εκ του Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, δίδαξε για μία μακρά περίοδο στην Κομοτηνή προς εξυπηρέτηση των αναγκών της τότε νεοσυσταθείσας νομικής σχολής, και εν συνεχεία επέστρεψε στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο. Συνεπώς, δεν αναδείχθηκε από το Δ.Π.Θ., μην τρελαθούμε εντελώς... Το ότι είναι ένας από τους μεγαλύτερους (αν όχι ο μεγαλύτερος) εγκληματολόγους στη χώρα, νομίζω είναι πανθομολογούμενο, γι' αυτό και το τονίζει ο συνάδελφος.
-Συμφωνώ επίσης καταρχήν με τον συνάδελφο από την Κομοτηνή όταν ισχυρίζεται πως όλοι οι απόφοιτοι είναι ισότιμοι στην αγορά εργασίας. Το ίδιο όμως ισχύει και με τους αποφοίτους του εξωτερικού που έχουν περάσει ΔΟΑΤΑΠ... Επιπλέον, και αυτός που τελείωσε Φιλολογία στην Κομοτηνή έχει τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα με κάποιον που σπούδασε Θεσσαλονίκη ή Αθήνα, όμως δε θεωρώ πως το επίπεδο σπουδών του και οι γνώσεις του είναι εφάμιλλες με αυτές του φιλολόγου Θεσσαλονίκης ή Αθήνας. Δεν είμαι ωστόσο ισοπεδωτικός. Μπορεί να υπάρχουν και εξαιρέσεις, φοιτητές που ασχολήθηκαν και διάβασαν αρκετά. Κατά μέσο όρο πάντως αναντίρρητα οι απόφοιτοι των δύο κεντρικών πανεπιστημίων θα είναι καλύτεροι...
-Το αν πήρε κάποιος υποτροφία απο το συγκεκριμένο ίδρυμα δεν αποδεικνύει αν ειναι καλοί οι απόφοιτοι, ωστόσο είναι μία ένδειξη και δή από έναν παγκοσμίου φήμης φορέα.
-Ως προς το ότι ''είναι καλό να κοιτάμε το δάσος και όχι το δέντρο'', δεν είμαι και τόσο σίγουρος... Αν σκεφτούμε πως με τις πυρκαγιές η δασοκάλυψη έχει περιοριστεί αρκετά, καλό θα ήταν να υπάρξει ιδιαίτερη μέριμνα και για κάθε δένδρο ξεχωριστά:P
Χαίρομαι που δεν είσαι ισοπεδωτικός. Καταλαβαίνω τις απόψεις σου, βέβαια δεν τις δέχομαι όλες, αλλά αυτό είναι το καλό της δημοκρατίας, ο καθένας μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τια απόψεις του! Υπάρχει περίπτωση να μην έκανε κανένας αίτηση στο ίδρυμα φέτος από το ΔΠΘ και για αυτό να μην υπάρχουν;). Άποψή μου πως ο ρόλος του διαβάσματος είναι σημαντικός (αν όχι ο σημαντικότερος). Τώρα βέβαια μπορώ να σου θέσω κ εγώ αλλά κ εσύ σε εμένα επιχειρήματα, γιατί είναι πιο καλό το κάθε πανεπιστήμιο, αλλά θα είναι προσωπικές απόψεις πλεον, τουλάχιστον ξεκινάμε από την ίδια βάση ΟΛΕΣ ΟΙ ΝΟΜΙΚΕΣ ΕΙΝΑΙ ΙΣΟΤΙΜΕΣ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top