Νομική Θράκης vs ΑΠΘ vs ΕΚΠΑ

georgekod92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο georgekod92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή) και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Άλλαξε και ο τίτλος του θέματος:D...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosfrench

Νεοφερμένος

Ο nikosfrench αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Καλά ό,τι, μα ό,τι πεις Ιωάννα... Επιχειρήματα είναι αυτά που έχεις; Είναι σαθρά, κατάλαβέ το! Έλεος δλδ. Ας μην γράφεις ανακρίβειες για να μην τις κρίνουν. Και στο κάτω κάτω όταν εκφράζουμε μια άποψη πρέπει να είμαστε δεκτικοί στην κριτική της. Δεν βλέπεις ότι κανένας στο φορουμ δεν δέχτηκε αυτά που γράφεις. Λες ότι τα παιδιά που σου απαντούν δεν έχουν παιδεία, ενω εσύ νομίζεις ότι δείχνεις πως έχεις; Ποιος το κρίνει αυτό; Πάντως ο γραπτός σου λόγος είναι όλο αντιφάσεις...
Τέλος, προτρέπω όλους τους συναδέλφους να μην απαντήσουν στην Ιωάννα γιατί δίνουν και αξία. Καλό θα ήταν, βέβαια, να σταματήσει και η ίδια να διαδίδει ανακρίβειες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgekod92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο georgekod92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή) και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Καλά ό,τι, μα ό,τι πεις Ιωάννα... Επιχειρήματα είναι αυτά που έχεις; Είναι σαθρά, κατάλαβέ το! Έλεος δλδ. Ας μην γράφεις ανακρίβειες για να μην τις κρίνουν. Και στο κάτω κάτω όταν εκφράζουμε μια άποψη πρέπει να είμαστε δεκτικοί στην κριτική της. Δεν βλέπεις ότι κανένας στο φορουμ δεν δέχτηκε αυτά που γράφεις. Λες ότι τα παιδιά που σου απαντούν δεν έχουν παιδεία, ενω εσύ νομίζεις ότι δείχνεις πως έχεις; Ποιος το κρίνει αυτό; Πάντως ο γραπτός σου λόγος είναι όλο αντιφάσεις...
Τέλος, προτρέπω όλους τους συναδέλφους να μην απαντήσουν στην Ιωάννα γιατί δίνουν και αξία. Καλό θα ήταν, βέβαια, να σταματήσει και η ίδια να διαδίδει ανακρίβειες.
Όπως το είπες, αντιφάσεις. Εγώ πάντως ΣΤΑΜΑΤΑΩ.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

lordV

Νεοφερμένος

Ο V αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
συμφωνώ με nikosfrench!!!! Πάντως, το ορθό είναι όταν έχεις μία άποψη να την υποστηρίζεις μέχρι τέλους. Διαφορετικά πέφτεις σε αντιφάσεις και... Όσο για τα ''καλοπροαίρετα'' σχόλια, δεν θα απαντήσω καν. Όλοι έχουμε μία στοιχειώδη εξυπνάδα για να αντιληφθούμε τί είναι καλοπροαίρετο και τί όχι. Πάντως, ως προς τα χρόνια σπουδών σας (για τους φοιτητές ΕΚΠΑ), δεν φταίει κανένας που οι καθηγητές σας δε φροντίζουν γι' αυτό. Στο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης έχουμε την ευκαιρία σε περίπτωση που κοπούμε, επί παραδείγματι, σε μάθημα χειμερινού εξαμήνου, να το παρακολουθήσουμε ξανά στο εαρινό, με διαφορετικούς καθηγητές και να εξετασθούμε τον Ιούνιο. Αντίθετα και στην Κομοτηνή και στην Αθήνα, από όσο ξέρω, όταν κόβεστε για παράδειγμα τον Ιανουάριο, είστε υποχρεωμένοι να ξαναδώσετε το μάθημα το Σεπτέμβρη. Τοιουτοτρόπως, μαζεύετε μαθήματα ενώ αν εξεταζόσασταν άμεσα (όπως εμείς) θα καταφέρνατε να ''ελαφρύνετε'' το Σεπτέμβρη σας. Αυτό λοιπόν, σε καμία περίπτωση δε σημαίνει ότι οι βαθμοί ''μπαίνουν εύκολα'' όπως με περισσή ευκολία προελέχθη . Καλό λοιπόν θα είναι πριν βγούν συμπεράσματα και πριν το ''παίξουμε ανώτεροι''να έχουμε μία πιο σφαιρική ενημέρωση. Με τη λογική αυτή κι εγώ και οποιοσδήποτε μπορούμε να πούμε ότι στην Αθήνα τα θέματα (που τα έχω δει κιόλας) είναι πιο εύκολα από τα δικά μας και ότι παίρνετε πιο εύκολα βαθμούς. Αυτό δεν είναι εξίσου προκλητικό??? Αν επομένως ενδιαφέρεσαι (όχι μόνο εσύ και όλοι μας) για μία συναδελφική αλληλεγγύη και εκτίμηση αυτός είναι ο τρόπος να θέσουμε τις βάσεις???
p.s άλλο κάποιος να προασπίζεται τη σχολή του, κάτι που είναι απόλυτα θεμιτό και άλλο να βγάζει άκυρους όλους τους άλλους με ανεδαφικά επιχειρήματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgekod92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο georgekod92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή) και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Πάντως, ως προς τα χρόνια σπουδών σας (για τους φοιτητές ΕΚΠΑ), δεν φταίει κανένας που οι καθηγητές σας δε φροντίζουν γι' αυτό. Στο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης έχουμε την ευκαιρία σε περίπτωση που κοπούμε, επί παραδείγματι, σε μάθημα χειμερινού εξαμήνου, να το παρακολουθήσουμε ξανά στο εαρινό, με διαφορετικούς καθηγητές και να εξετασθούμε τον Ιούνιο. Αντίθετα και στην Κομοτηνή και στην Αθήνα, από όσο ξέρω, όταν κόβεστε για παράδειγμα τον Ιανουάριο, είστε υποχρεωμένοι να ξαναδώσετε το μάθημα το Σεπτέμβρη. Τοιουτοτρόπως, μαζεύετε μαθήματα ενώ αν εξεταζόσασταν άμεσα (όπως εμείς) θα καταφέρνατε να ''ελαφρύνετε'' το Σεπτέμβρη σας. Αυτό λοιπόν, σε καμία περίπτωση δε σημαίνει ότι οι βαθμοί ''μπαίνουν εύκολα'' όπως με περισσή ευκολία προελέχθη
Πολύ καλό αυτό που γίνεται στη νομικής Θεσσαλονίκης;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Nomikarios

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nomikarios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Πάντως, ως προς τα χρόνια σπουδών σας (για τους φοιτητές ΕΚΠΑ), δεν φταίει κανένας που οι καθηγητές σας δε φροντίζουν γι' αυτό. Στο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης έχουμε την ευκαιρία σε περίπτωση που κοπούμε, επί παραδείγματι, σε μάθημα χειμερινού εξαμήνου, να το παρακολουθήσουμε ξανά στο εαρινό, με διαφορετικούς καθηγητές και να εξετασθούμε τον Ιούνιο. Αντίθετα και στην Κομοτηνή και στην Αθήνα, από όσο ξέρω, όταν κόβεστε για παράδειγμα τον Ιανουάριο, είστε υποχρεωμένοι να ξαναδώσετε το μάθημα το Σεπτέμβρη. Τοιουτοτρόπως, μαζεύετε μαθήματα ενώ αν εξεταζόσασταν άμεσα (όπως εμείς) θα καταφέρνατε να ''ελαφρύνετε'' το Σεπτέμβρη σας. Αυτό λοιπόν, σε καμία περίπτωση δε σημαίνει ότι οι βαθμοί ''μπαίνουν εύκολα'' όπως με περισσή ευκολία προελέχθη .quote] Πολύ καλό αυτό που γίνεται στη νομικής Θεσσαλονίκης;)
άμα κόβεσαι και στα μαθήματα των πρώτων 2 ετών (για μετά δεν ξέρω)της Νομικής του Α.Π.Θ. καλύτερα να αφήσεις την Νομική ή να περιοριστείς στα διαζύγια!!!Εντάξει μια-δυο ατυχίες όλοι μπορεί να έχουμε...αλλά μετά από αυτό σόρρυ...Μπορεί να σας φαίνομαι υπερβολικος ή και ''υπερφύαλος'' και άλλα τέτοια ωραία που μάλλον θα μου αραδιάσει κανείς σας...εγώ το λέω για να μην τρέφετε φρούδες ελπίδες και όταν βγείτε στην αγορά εργασίας σας φάνε λάχανο!

*ΣΟΣ* χωρις να θέλω να προκαλέσω κανένα να ξεκινήσει να μου αραδιάζει έναν οχετό απο επιχειρήματα εναντίον, η άποψη μου είναι οτι η Νομική σαν σχολή είναι πολύ εύκολη....(γουστα είναι αυτά)! Όσον αφορά την Κομοτηνή, δεν έχω εμπειρία και δεν θέλω να εκφράσω άποψη βάσει λεγομένων τρίτων (π.χ. ότι οι Γενικές Αρχές ειναι στο 3ο η 4ο έτος ενώ εμείς τις κάνουμε στο 1ο εξάμηνο...), αλλά άμα η Νομική Θεσσαλονίκης έχει βαθμό δυσκολίας 5 η αντίστοιχη της Αθήνας έχει τουλάχιστον...15!!!Και πιστέψτε με έχω αρκετή πείρα και από τις 2 σχολές των 2 ιδρυμάτων! Αυτά! προσωπική γνώμη... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lordV

Νεοφερμένος

Ο V αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
nomikarios αλήθεια το μεταδιδακτορικό πώς πάει (γιατί σε προηγούμενο post μας έλεγες πως είσαι λέκτωρ); Εντάξει τώρα ησύχασα, αφού μου το επιβεβαίωσε και λέκτορας...;)

georgekod πιστεύω πραγματικά ότι βοηθάει διότι τά χεις ήδη διαβάσει και στη συνέχεια απλώς τα φρεσκάρεις με παράλληλη παρακολούθηση. Επιπλέον και οι καθηγητές είναι διαφορετικοί, συνεπώς αν δε σου ταιριάζει μεθοδολογικά κάποιος, στο επαναληπτικό θα έχεις άλλο.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ιωάννααα

Νεοφερμένος

Η Ιωάννααα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Εγω πάντως παιδες βλέπω στο εξης...καλως ή κακως όλοι θα βγούμε το ιδιο.Ο καθενας εχει τα δικα του κριτηρια για το ποσο δύσκολα ή οχι ειναι στην εκαστοτε σχολη.αυτο που θα ήθελα ομως να διατυπωσω ως σκεψη που με καίει περισσοτερο...δεν ειναι το απο που θα βγουμε ως αυριανοι δικηγοροι.αλλα με τι κριτηρια θα ειμαστε???
Εχω δει περιστατικα κ στη Θεσσαλονικη αλλα ακομα περισσοτερα στην Αθηνα που οι βαθμοι σε μερικα ατομα χαριζονται...
Ειναι τραγικο οταν ο μεσος ορος φοιτησης για ενα μεσο φοιτητη ειναι τα 5-6 χρονια..ατομα που δεν εχουν καν επαφη με το αντικειμενο..σε μαθηματα που χτυπιομαστε για να τα περασουμε με τη 3-4φορα βλεπε συνθεσεις ποινικου..ή τις δικονομιες...να το περνανε καποιοι κ με βαθμολογια!!
ειδικα σε αυτο που λετε περι της εξεταστικης ειναι ακομα ενα προβλημα...Ο αριθμος δηλωσεις μαθηματων στα 8!Μαθηματα του εαρινου το χειμωνα τα δινουμε εφοσον ολοκληρωσουμε το 4 ετος.. κ αντιστροφα!!
Για μενα το μεγα λαθος....κ αυτο συμβαινει μονο στην ελληνικη πανεπιστημιακη κοινοτητα ειναι η υπαρξη παραταξεων...μπλεκουν τα πολιτικα τους ρουσφετια με το μελλον μας κ τις γνωσεις...
Οσο για το προγραμμα κ τον τροπο λειτουργιας,διορθωστε με αν κανω,εχω την αισθηση πως εκτος απο τη διοικηση της εκαστοτε σχολης παιζει σημαντικο ρολο η εκαστοτε παραταξη εχει ψηφιστει!!

Επομενως...για να μη ξεχνιομαστε..σημασια για μενα δεν εχει αν θα παρουμε ενα πτυχιο με 5 ή με 10 (κ μαγκια μεγαλη σε οποιον καταφερε το 10 με την αξια του)..αλλα τελειωνοντας..τι θα κανουμε ως επαγγελματιες...με τι γνωσεις θα κινηθουμε???
Στο εξωτερικο βλεπεις τελειως διαφορετικη ροη λειτουργιας ,ειδικα στον τομεα των μεταπτυχιακων, εδω πχ αθηνα παιρνουν 30 ατομα..κ σχεδον το 70% ειναι στανταρ για το ποιοι θα ειναι..
Κ πας στο εξωτερικο κ εκει βλεπεις κατα ποσο μπορεις να διαπρεψεις κ το τι δυνατοτητες μπορουσες να εχεις κ εδω δεν αξιοποιηθηκαν...Κ δυστυχως παρολο που εχουμε πολυ καλο επιστημονικο προσωπικο με ελαχιστες εξαιρεσεις(κατι τελειως κολλημενους..που εχουν στοιχειωσει τις σχολες)...δεν εχουμε την υποδομη να στηριξουμε κ να εκμεταλλευτουμε τα οσα μας δινονται...
Ειναι πραγματικα ασχημο να μπορει ο καθενας απο μας να θεωρηθει ισαξιος με ατομα τα οποια δε πασχισαν να αποκτησουν ουτε καν το 5..Νομιζω πως ολοι μας εχουμε τετοια παραδειγματα...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lordV

Νεοφερμένος

Ο V αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Δεν έχω ακούσει τέτοια περιστατικά στη Θεσσαλονίκη, αλλά πιθανό να συμβαίνουν. Εύλογος ο προβληματισμός σου, αλλά γενικά πιστεύω πολύ στις δυνατότητες του ελληνικού πανεπιστημίου. Και αν δεν το προωθήσουμε συμμετέχοντας ενεργά τόσο οι φοιτητές όσο και οι καθηγητές, θα παραμείνει στάσιμο. Σίγουρα πελατειακές σχέσεις υπάρχουν, αλλά δεν πιστεύω πως ΜΟΝΟ οι Έλληνες λειτουργούν έτσι. Απλώς οι ξένοι ξέρουν να το κρύβουν τεχνηέντως. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgekod92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο georgekod92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή) και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Ιωάννα αυτό με τη βαθμολογία είναι μια θλιβερή πραγματικότητα. Γενικά συμφωνώ σε πολλά που έγραψες παραπάνω εσύ αλλά και σε αυτά του lordV. Μπορώ να σας ρωτήσω κάτι άσχετο, μια ερώτηση ενός ψαρωμένου πρωτοετή; Λοιπόν, νιώθω ότι δεν ξέρω πολλά για τη νομική σαν επιστήμη. Εσείς πως ήσαστε όταν τελείωσατε το λύκειο; Είχατε ασχοληθεί αρκετά και πριν ή ''φωτιστήκατε'' όταν μπήκατε; Είναι λίγο περίεργο αυτό που ρωτάω αλλά θα το εκτιμούσα πολύ αν απαντούσατε...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pam

Νεοφερμένος

Η pam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Ι Μπορώ να σας ρωτήσω κάτι άσχετο, μια ερώτηση ενός ψαρωμένου πρωτοετή; Λοιπόν, νιώθω ότι δεν ξέρω πολλά για τη νομική σαν επιστήμη. Εσείς πως ήσαστε όταν τελείωσατε το λύκειο; Είχατε ασχοληθεί αρκετά και πριν ή ''φωτιστήκατε'' όταν μπήκατε; Είναι λίγο περίεργο αυτό που ρωτάω αλλά θα το εκτιμούσα πολύ αν απαντούσατε...:)


Πρώτα από όλα καλοφώτιστος και καλή σταδιοδρομία!
Προσωπικά δεν είχα καμία ιδέα για τη νομική επιστήμη πριν αρχίσω να σπουδάζω και τα έχω πάει μια χαρά μέχρι τώρα. Κατά τη γνώμη μου για τη Νομική δεν έχει σημασία τίποτα από αυτά που γνωρίζεις μέχρι το Λύκειο και προς θεού μην πάρεις σοβαρά κάτι για τα νομικά που ακούς στα ΜΜΕ. 9 στις 10 περιπτώσεις δεν είναι ακριβή. Το σημαντικό είναι οι προσωπικές ικανότητες που έχει κάποιος, η διάθεσή του να διαβάσει και φυσικά το τυχόν ταλέντο του στο αντικείμενο, ενώ τα τυχόν κενά που έχεις στα αρχαία ή στα λατινικά καμία επίδραση δεν θα έχει στις σπουδές σου ;).
Κατά τη γνώμη μου η νομική επιστήμη δεν έχει βάση σε κάποιο συγκεκριμένο μάθημα του σχολείου, σίγουρα, όπως και για κάθε επιστήμη παίζει ρόλο η συνολική παιδεία του φοιτητη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marquis

Νεοφερμένος

Ο Marquis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Ιωάννα αυτό με τη βαθμολογία είναι μια θλιβερή πραγματικότητα. Γενικά συμφωνώ σε πολλά που έγραψες παραπάνω εσύ αλλά και σε αυτά του lordV. Μπορώ να σας ρωτήσω κάτι άσχετο, μια ερώτηση ενός ψαρωμένου πρωτοετή; Λοιπόν, νιώθω ότι δεν ξέρω πολλά για τη νομική σαν επιστήμη. Εσείς πως ήσαστε όταν τελείωσατε το λύκειο; Είχατε ασχοληθεί αρκετά και πριν ή ''φωτιστήκατε'' όταν μπήκατε; Είναι λίγο περίεργο αυτό που ρωτάω αλλά θα το εκτιμούσα πολύ αν απαντούσατε...:)

Συμφωνώ με την pam σε όσα σου είπε. Θα δεις στις πρώτες μέρες να σηκώνουν χέρι παιδιά που έχουν συγγενείς του κλάδου και να πετάνε μερικές ορολογίες και μπορεί να σου φαίνεται ότι ξέρουν πολλά, αλλά μη δίνεις σημασία, κι εσύ όταν πιασεις ένα βιβλίο στο χέρι σου θα τα μάθεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgekod92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο georgekod92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή) και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τη βοήθεια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιωάννααα

Νεοφερμένος

Η Ιωάννααα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Συμφωνώ με την pam σε όσα σου είπε. Θα δεις στις πρώτες μέρες να σηκώνουν χέρι παιδιά που έχουν συγγενείς του κλάδου και να πετάνε μερικές ορολογίες και μπορεί να σου φαίνεται ότι ξέρουν πολλά, αλλά μη δίνεις σημασία, κι εσύ όταν πιασεις ένα βιβλίο στο χέρι σου θα τα μάθεις.


H θα δεις πολλα απο αυτα τα παιδια να εχουν ηδη ξεκινησει να πηγαινουν φροντιστηριο!!!!Αλλα αυτα ειναι κολληματα!!Μη κανεις τετοιο λαθος!!Ειναι αρχη ακομα!!Στα δυσκολα μαθηματα κ υστερα απο πολλες αποπειρες(ευχομαι να πετυχαινεις με τη πρωτη!)μπες στη διαδικασια να σκεφτεις κατι τετοιο!επισης μην επηρεαζεσαιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι!!!
Τα παιδια μεσα στη νομικη,τουλαχιστον εδω αθηνα αυτο κανουν,ειναι συνεχεια σε φαση εκνευρισμου...σου μεταφερουν αγχος διχως να υπαρχει λογος!!Να ψαχνεσαι οσο μπορεις γενικα στα μαθηματα κ να μην εμπιστευεσαι μονο εναν συναδελφο σου..οπως ξανα ειπα...θα μπουν πολλες "μπανανοφλουδες" στο δρομο σου..ειδικα αν δεν καταγεσαι απο "τζακι δικηγορων"...σου μιλαω απο προσωπικη εμπειρια..καθως δεν ειχα καμια επαφη με το αντικειμενο...!!
Σημασια εχει ομως οτι κανεις να το κανεις μονο σου!!Εκει ειναι η επιτυχια κ εκει η ηθικη ικανοποιηση!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pocahondas

Νεοφερμένος

Η pocahondas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
κι εγώ νομική θεσσαλονίκης είμαι και είναι αλήθεια ότι το ξέρουν και οι πέτρες ότι η σχολη είναι καλύτερη! έλεος ! σταματήστε πια να την μειώνεται γιατί δηλαδή είναι αναγκαστικό ο,τι βρίσκεται στην Αθηνα να είναι και τέλειο και πιο σύγχρονο? όπως και το Βιολογικό Κρήτης είναι καλύτερο από το Βιολογικό Αθηνας έτσι και η Νομική Θεσσαλονίκης είναι καλύτερη από νομική Αθηνας! ποιο είναι το δύσκολο που δεν μπορετε" να καταλάβετε? Οι λόγοι που την μπαίνετε είναι 1)επειδή θα πάρετε από εκεί πτυχίο και 2) επειδή όσοι περάσατε εκεί δε μπορείτε να χωνέψετε το γεγονός ότι είχατε την δυνατότητα να περάσετε σε ένα αξιοπρεπές πανεπιστήμιο χωρίς Αφγανούς και την πετάξατε! xaxaxax!! xaxaxax!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,800 μηνύματα.
χαλάρωσε λίγο..:P
(δεν σπουδάζω νομική)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Χώρια που οι περισσότεροι νομικάριοι λένε ότι η Νομική Θράκης είναι η καλύτερη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Το ποια νομική είναι καλύτερη δεν έχει σημασία μπροστά σε αυτό που είπες με τους Αφγανούς πρώτον.Δεύτερον γράφουμε ελληνικά.Τρίτον πλακωμός είχε γίνει παλιότερα,τι μανία είναι αυτή με τη νομική?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιωάννααα

Νεοφερμένος

Η Ιωάννααα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Το ποια ειναι καλυτερη ή οχι δεν φαινεται σε πτυχια(πχ αμεσως στα 4 ή σε βαθμολογια) αλλα στο θεμα της επαγγελματικης σταδιοδρομιας!!
επιπλεον θεωρητικα ειναι ισαξια κ ισοτιμα τα πτυχια, επομενως καλο θα ηταν να μην ασχοληθουμε καθ'αυτο με τις νομικες της ελληνικης επικράτειας...αλλα με τους άσχετους που δινουν ΔΟΑΤαΠ, δεν ξερουν τι τους γινεται κ μετα κρινονται ισαξιοι με αποφοιτους ειτε του Καποδιστριακου ειτε του Αριστοτελειου ειτε του Δημοκριτειου!

δυστυχως καλως ή κακως το θεμα γνωσεων φαινεται στη πορεια...ο καθενας μενει τα κομπλεξ του...και το τι πτυχιο πηρε απο την εκαστοτε νομικης της ελλαδα θα το καταλαβει οταν μπει στη διαδικασια να δωσει εξετασεις για τον δικηγορικο συλλογο ή να κανει καποιο μεταπτυχιακο....σε νομικη αλλης περιοχης...(πχ αποφοιτος απο Θρακη να παει στη θεσσαλονικη...ή απο θεσσαλονικη να παει σε Θρακη ή Αθηνα...)

**Οσο για καποιο σχολιο περι των μεταναστατων που εκαναν καταληψη επι της Νομικης Σχολης Αθηνων...προφανως Natassa bgd καθως δεν ζεις στην Αθηνα κ δε φοιτεις εδω . . . λαμβανεις γνωση μονο απο τα μεσα μεταλλαξης εγκεφαλων κοινως ΜΜΕ, κ δε γνωριζεις τι συμβαινει κ τι οχι!!Αλλωστε δεν ηταν επιλογη μας να γινει κατι τετοιο...απλα μια υποκινουμενη κατασταση απο μια μειονοτητα αριστερων αναρχο-αυτονομων φασιστων που επαιξαν με τα ανθρ.δικαιωματα.

Καλο λοιπον ειναι πριν σχολιαζεις κατι να εχει πληρη γνωση κ οχι απλη γνωμη!Οπως αλλωστε κ στο θεμα συγκρισης σχολων...θα μπορουσες απλα να μπεις στη διαδικασια παρακολουθησης μαθηματων κ στις 3 σχολες...κ να δεις ποια ειναι καλυτερη σε θεμα γνωσης-διδασκαλιας!αναλογως τι ψαχνεις!!
Αλλα απο οπου κ αν βγει καποιος...ακομα κ απο το Γερμανικο Πανεπιστημιο Νομικης που θεωρειται το πιο δυσκολο....αν ειναι κομπλεξικος θα παραμεινει κομπλεξικος!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,800 μηνύματα.
Αλλα απο οπου κ αν βγει καποιος...ακομα κ απο το Γερμανικο Πανεπιστημιο Νομικης που θεωρειται το πιο δυσκολο....αν ειναι κομπλεξικος θα παραμεινει κομπλεξικος!!!!!

Το Πανεπιστήμιο δεν φτιάχνει ανθρώπους...;) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top