Νομική Θράκης vs ΑΠΘ vs ΕΚΠΑ

lordV

Νεοφερμένος

Ο V αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Εκτός του ότι αυτά τα πράγματα δεν είναι σταθερά, αυτό που λες ειναι καινοφανής γενίκευση γιατί δεν την έχω ξανακούσει πουθενά και σε διαβεβαιώνω ότι δεν ισχύει για κανένα λόγο. ;)
Πράγματι, η εν λόγω γενίκευση ήταν αυθαίρετη (αν και εγώ προσωπικά την έχω ξανακούσει), ωστόσο σε διαβεβαιώνω κι εγώ πως ούτε η αντίθετη διατύπωση ισχύει (οτι δηλ. τα τμήματα της Αθήνας είναι πάντα καλύτερα από αυτά της Θεσσαλονίκης)...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angelina7

Νεοφερμένος

Η angelina7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Η Νομική (είτε είναι Αθήνας είτε όχι) είναι πάντα ένα γερό χαρτί.
Απλά όταν μιλάμε για Νομική Αθηνών μιλάμε για ένα ΠΟΛΥ δυνατό χαρτί, όχι γιατί τα μαθήματα είναι δυσκολότερα ή επειδή οι βαθμοί μπαίνουν με το τσιγκέλι ή επειδή οι καθηγητές μας είναι άπαιχτοι (που είναι, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα) αλλά επειδή, τουλάχιστον στη Νότια Ελλάδα έχει ένα Α' κύρος. Το να μπεις στη Νομική Αθηνών είναι κάτι σαν αστικός μύθος, κάτι με πολύ prestige και glamour για διάφορους (ως επι το πλείστον λάθος) λόγους, ο κυριότερος εκ των οποίων είναι η μικροαστική νοοτροπία του Ελληνάρα που βλέπει τη μεγάλη πόλη ως το πεδίο που θα πραγματοποιήσει το ALL-GREEK DREAM. Μέσα από τη Νομική, ο μικρός Έλλην μαθητής της Θεωρητικής αντικρίζει τη δικιά του εκδοχή της Σταχτοπούτας. Μπαίνει μέσα ντροπαλός "φύτουλας" και βγαίνει κοσμοπολίτης Λυκουρέζος, Κούγιας και βάλε. Στην τελική, βγαίνει τουλάχιστον λαμόγιο.
Αμ δε! Ο μικροαστός δε γίνεται εύκολα μεγαλοαστός!
Μεγάλη συζήτηση, αλλά μου φαίνεται πως βγήκα λίγο off topic. Κι αν τα λέω λίγο σκληρά, συγχωρήστε με, δεν έχω σκοπό να προσβάλλω κανέναν, απλά είμαι συνηθισμένη να τα λέω λίγο πιο χύμα.
Από προσωπική εμπειρία (είχα την ατυχία να μην πιάσω με την πρώτη την πολυπόθητη Νομική Αθηνών κι έτσι περιορίστηκα στη Θεσσαλονίκη) έχω να πω ότι όποιος θέλει να γίνει δικηγόρος, θα γίνει είτε πάει στο α' είτε πάει στο β' είτε πάει στο γ'. Δε θα ξεχάσω όμως ποτέ το καλοκαίρι του 2008, όταν βγήκαν οι βάσεις του 10% και ανακάλυψα ότι είχα περάσει Αθήνα... είχα βγει στους δρόμους και χόρευα από τη χαρά μου. Κι αργότερα, η συγκίνηση όταν αντίκρισα το νεοκλασσικό κτήριο στη Σίνα και Μασσαλίας, η κατάνυξη που ένιωσα στην πρώτη παράδοση του καθ. Δωρή, η έκπληξη με τους δερμάτινους (fake δέρμα, αλλά δινει μια αίσθηση decadence χλιδής) καναπέδες στο κυλικείο δε συγκρίνονται με το γκρίζο κτήριο του ΑΠΘ και τις διαλέξεις της τσιριχτής φωνής γνωστής καθηγήτριας ποινικού "απάνω". Πίστευα ότι θα το συνηθίσω, άλλά η Νομική Αθηνών δε συνιθίζεται, είναι έρωτας :inlove: και πάθος. Καλά μας πρήζουν και μας κάνουν χρυσούς οι γονείς μας να περάσουμε εκεί πέρα...
Γι' αυτό γελάω όταν μερικοί από την Κομμοτηνή ζητούν αμοιβαίες μεταγραφές. Χαζή είμαι που θα σου δώσω τη θέση μου, έχυσα τόσο ιδρώτα για να περάσω μέσα;
Η παραπάνω άποψη είναι καθαρά υποκειμενική. Δεν οφείλετε να τη συμμεριστείτε, μην προσπαθήσετε όμως και να μου την πείτε, γιατί δε θα καταλήξουμε πουθενά. Δικηγόρος σπουδάζω, οι θιασώτες των Νομικών της Βορείου Ελλάδας το ίδιο, θα έχουμε όλοι τα επιχειρήματά μας! Δε νομίζω να υπάρχει άνθρωπος που να πέρασε πχ. Θεσσαλονίκη και να παραδεχτεί ότι η Κομοτηνή είναι καλύτερη. Μάλλον θα αρχίσει τη γνωστή καραμέλα ότι οι καθηγητές τους είναι πιο προοδευτικοί μπλα μπλα μπλα...

Γενικά, ότι ακούτε περι Νομικής Ξεσαλωνίκης και Νομικής Κομμωτικής (εκφράσεις που χρησιμοποιούμε εμείς τα ψώνια οι Αθηναίοι) είναι απλώς κακεντρέχειες :)) Στην πραγματικότητα δεν υπάρχει ουσιαστική διαφορά. Για 200-500 μόρια θα μπορούσαμε να είμαστε κι εμείς μαζί σας στα ΤΕΙ :P.​

(Για όσους σκληροπυρηνικούς δεν το κατάλαβαν... κάνω χιούμορ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nomikarios

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nomikarios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Η Νομική (είτε είναι Αθήνας είτε όχι) είναι πάντα ένα γερό χαρτί.

Απλά όταν μιλάμε για Νομική Αθηνών μιλάμε για ένα ΠΟΛΥ δυνατό χαρτί, όχι γιατί τα μαθήματα είναι δυσκολότερα ή επειδή οι βαθμοί μπαίνουν με το τσιγκέλι ή επειδή οι καθηγητές μας είναι άπαιχτοι (που είναι, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα) αλλά επειδή, τουλάχιστον στη Νότια Ελλάδα έχει ένα Α' κύρος. Το να μπεις στη Νομική Αθηνών είναι κάτι σαν αστικός μύθος, κάτι με πολύ prestige και glamour για διάφορους (ως επι το πλείστον λάθος) λόγους, ο κυριότερος εκ των οποίων είναι η μικροαστική νοοτροπία του Ελληνάρα που βλέπει τη μεγάλη πόλη ως το πεδίο που θα πραγματοποιήσει το ALL-GREEK DREAM. Μέσα από τη Νομική, ο μικρός Έλλην μαθητής της Θεωρητικής αντικρίζει τη δικιά του εκδοχή της Σταχτοπούτας. Μπαίνει μέσα ντροπαλός "φύτουλας" και βγαίνει κοσμοπολίτης Λυκουρέζος, Κούγιας και βάλε. Στην τελική, βγαίνει τουλάχιστον λαμόγιο.
Αμ δε! Ο μικροαστός δε γίνεται εύκολα μεγαλοαστός!
Μεγάλη συζήτηση, αλλά μου φαίνεται πως βγήκα λίγο off topic. Κι αν τα λέω λίγο σκληρά, συγχωρήστε με, δεν έχω σκοπό να προσβάλλω κανέναν, απλά είμαι συνηθισμένη να τα λέω λίγο πιο χύμα.
Από προσωπική εμπειρία (είχα την ατυχία να μην πιάσω με την πρώτη την πολυπόθητη Νομική Αθηνών κι έτσι περιορίστηκα στη Θεσσαλονίκη) έχω να πω ότι όποιος θέλει να γίνει δικηγόρος, θα γίνει είτε πάει στο α' είτε πάει στο β' είτε πάει στο γ'. Δε θα ξεχάσω όμως ποτέ το καλοκαίρι του 2008, όταν βγήκαν οι βάσεις του 10% και ανακάλυψα ότι είχα περάσει Αθήνα... είχα βγει στους δρόμους και χόρευα από τη χαρά μου. Κι αργότερα, η συγκίνηση όταν αντίκρισα το νεοκλασσικό κτήριο στη Σίνα και Μασσαλίας, η κατάνυξη που ένιωσα στην πρώτη παράδοση του καθ. Δωρή, η έκπληξη με τους δερμάτινους (fake δέρμα, αλλά δινει μια αίσθηση decadence χλιδής) καναπέδες στο κυλικείο δε συγκρίνονται με το γκρίζο κτήριο του ΑΠΘ και τις διαλέξεις της τσιριχτής φωνής γνωστής καθηγήτριας ποινικού "απάνω". Πίστευα ότι θα το συνηθίσω, άλλά η Νομική Αθηνών δε συνιθίζεται, είναι έρωτας :inlove: και πάθος. Καλά μας πρήζουν και μας κάνουν χρυσούς οι γονείς μας να περάσουμε εκεί πέρα...
Γι' αυτό γελάω όταν μερικοί από την Κομμοτηνή ζητούν αμοιβαίες μεταγραφές. Χαζή είμαι που θα σου δώσω τη θέση μου, έχυσα τόσο ιδρώτα για να περάσω μέσα;
Η παραπάνω άποψη είναι καθαρά υποκειμενική. Δεν οφείλετε να τη συμμεριστείτε, μην προσπαθήσετε όμως και να μου την πείτε, γιατί δε θα καταλήξουμε πουθενά. Δικηγόρος σπουδάζω, οι θιασώτες των Νομικών της Βορείου Ελλάδας το ίδιο, θα έχουμε όλοι τα επιχειρήματά μας! Δε νομίζω να υπάρχει άνθρωπος που να πέρασε πχ. Θεσσαλονίκη και να παραδεχτεί ότι η Κομοτηνή είναι καλύτερη. Μάλλον θα αρχίσει τη γνωστή καραμέλα ότι οι καθηγητές τους είναι πιο προοδευτικοί μπλα μπλα μπλα...​

Γενικά, ότι ακούτε περι Νομικής Ξεσαλωνίκης και Νομικής Κομμωτικής (εκφράσεις που χρησιμοποιούμε εμείς τα ψώνια οι Αθηναίοι) είναι απλώς κακεντρέχειες :)) Στην πραγματικότητα δεν υπάρχει ουσιαστική διαφορά. Για 200-500 μόρια θα μπορούσαμε να είμαστε κι εμείς μαζί σας στα ΤΕΙ :P.​

(Για όσους σκληροπυρηνικούς δεν το κατάλαβαν... κάνω χιούμορ)

βασικά και εγώ αθήνα είμαι...ισχύει ότι κάποιοι μπαίνουν νομική ευελπιστώντας να αλλάξουν τάξη..και ψωνίζονται λες και μπήκαν σε καμία σχολή με κύρος τρελό και εν τέλει σαν να κάνανε την τύχη τους!πολύ λυπάμαι αυτά τα άτομα !!!υπάρχουν παντού όμως...που να δεις στα παιδαγωγικά πρόσφατα...εγώ τουσ χαρακτηρίζω ως γνήσιους σύγχρονους Έλληνες! -_-!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

.:ale3ia:.

Νεοφερμένος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Η Νομική (είτε είναι Αθήνας είτε όχι) είναι πάντα ένα γερό χαρτί.

Απλά όταν μιλάμε για Νομική Αθηνών μιλάμε για ένα ΠΟΛΥ δυνατό χαρτί, όχι γιατί τα μαθήματα είναι δυσκολότερα ή επειδή οι βαθμοί μπαίνουν με το τσιγκέλι ή επειδή οι καθηγητές μας είναι άπαιχτοι (που είναι, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα) αλλά επειδή, τουλάχιστον στη Νότια Ελλάδα έχει ένα Α' κύρος. Το να μπεις στη Νομική Αθηνών είναι κάτι σαν αστικός μύθος, κάτι με πολύ prestige και glamour για διάφορους (ως επι το πλείστον λάθος) λόγους, ο κυριότερος εκ των οποίων είναι η μικροαστική νοοτροπία του Ελληνάρα που βλέπει τη μεγάλη πόλη ως το πεδίο που θα πραγματοποιήσει το ALL-GREEK DREAM. Μέσα από τη Νομική, ο μικρός Έλλην μαθητής της Θεωρητικής αντικρίζει τη δικιά του εκδοχή της Σταχτοπούτας. Μπαίνει μέσα ντροπαλός "φύτουλας" και βγαίνει κοσμοπολίτης Λυκουρέζος, Κούγιας και βάλε. Στην τελική, βγαίνει τουλάχιστον λαμόγιο.
Αμ δε! Ο μικροαστός δε γίνεται εύκολα μεγαλοαστός!
Μεγάλη συζήτηση, αλλά μου φαίνεται πως βγήκα λίγο off topic. Κι αν τα λέω λίγο σκληρά, συγχωρήστε με, δεν έχω σκοπό να προσβάλλω κανέναν, απλά είμαι συνηθισμένη να τα λέω λίγο πιο χύμα.
Από προσωπική εμπειρία (είχα την ατυχία να μην πιάσω με την πρώτη την πολυπόθητη Νομική Αθηνών κι έτσι περιορίστηκα στη Θεσσαλονίκη) έχω να πω ότι όποιος θέλει να γίνει δικηγόρος, θα γίνει είτε πάει στο α' είτε πάει στο β' είτε πάει στο γ'. Δε θα ξεχάσω όμως ποτέ το καλοκαίρι του 2008, όταν βγήκαν οι βάσεις του 10% και ανακάλυψα ότι είχα περάσει Αθήνα... είχα βγει στους δρόμους και χόρευα από τη χαρά μου. Κι αργότερα, η συγκίνηση όταν αντίκρισα το νεοκλασσικό κτήριο στη Σίνα και Μασσαλίας, η κατάνυξη που ένιωσα στην πρώτη παράδοση του καθ. Δωρή, η έκπληξη με τους δερμάτινους (fake δέρμα, αλλά δινει μια αίσθηση decadence χλιδής) καναπέδες στο κυλικείο δε συγκρίνονται με το γκρίζο κτήριο του ΑΠΘ και τις διαλέξεις της τσιριχτής φωνής γνωστής καθηγήτριας ποινικού "απάνω". Πίστευα ότι θα το συνηθίσω, άλλά η Νομική Αθηνών δε συνιθίζεται, είναι έρωτας :inlove: και πάθος. Καλά μας πρήζουν και μας κάνουν χρυσούς οι γονείς μας να περάσουμε εκεί πέρα...
Γι' αυτό γελάω όταν μερικοί από την Κομμοτηνή ζητούν αμοιβαίες μεταγραφές. Χαζή είμαι που θα σου δώσω τη θέση μου, έχυσα τόσο ιδρώτα για να περάσω μέσα;
Η παραπάνω άποψη είναι καθαρά υποκειμενική. Δεν οφείλετε να τη συμμεριστείτε, μην προσπαθήσετε όμως και να μου την πείτε, γιατί δε θα καταλήξουμε πουθενά. Δικηγόρος σπουδάζω, οι θιασώτες των Νομικών της Βορείου Ελλάδας το ίδιο, θα έχουμε όλοι τα επιχειρήματά μας! Δε νομίζω να υπάρχει άνθρωπος που να πέρασε πχ. Θεσσαλονίκη και να παραδεχτεί ότι η Κομοτηνή είναι καλύτερη. Μάλλον θα αρχίσει τη γνωστή καραμέλα ότι οι καθηγητές τους είναι πιο προοδευτικοί μπλα μπλα μπλα...​

Γενικά, ότι ακούτε περι Νομικής Ξεσαλωνίκης και Νομικής Κομμωτικής (εκφράσεις που χρησιμοποιούμε εμείς τα ψώνια οι Αθηναίοι) είναι απλώς κακεντρέχειες :)) Στην πραγματικότητα δεν υπάρχει ουσιαστική διαφορά. Για 200-500 μόρια θα μπορούσαμε να είμαστε κι εμείς μαζί σας στα ΤΕΙ :P.​

(Για όσους σκληροπυρηνικούς δεν το κατάλαβαν... κάνω χιούμορ)

Πραγματικά με ενθουσίασες τώρα...είχα φοβηθεί αρχικά με όσα λέγονται εδώ περι απίστευτης δυσκολίας,αιώνιας φοίτησης και κακών καθηγητών στη Νομική Αθήνας...αλλά τώρα που το ακουσα απο άλλη σκοπιά ανυπομονώ να έρθω!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Veritas

Νεοφερμένος

Ο Veritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Πραγματικά με ενθουσίασες τώρα...είχα φοβηθεί αρχικά με όσα λέγονται εδώ περι απίστευτης δυσκολίας,αιώνιας φοίτησης και κακών καθηγητών στη Νομική Αθήνας...αλλά τώρα που το ακουσα απο άλλη σκοπιά ανυπομονώ να έρθω!!!

Λόγω όσων ανέφερε η Αντζελινα, διερωτήθηκα αν τη δική της γνώμη ενστερνίζονται οι συμφοιτητές της. Και βρήκα στην αναζήτηση του google το φόρουμ που κατεξοχήν χρησιμοποιούν κάτω και Ιδού ορισμένα εκ των όσων αναρτήσεων:

"ο καθηγητής αυτόςείναι απαράδεκτος! στις τελευταίες προφορικές εξετάσεις αρνήθηκε να εξετάσει αλλοδαπό φοιτητή και σε άλλον συνάδελφο μας ζήτησε να μάθει τα κοινωνικά του φρονήματα πριν τον εξετάσει. μαλιστα σε μάθημα ενωπιόν μας έχει μιλήσει προσβλητικά για τους ομοφυλόφυλλους. Αυτός ο "καθηγητής" ντροπιάζει τη νομική και όχι οι φοιτητές που τον γιαούρτωσαν! ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΖΩΑ ΝΑ ΜΑΣ ΦΕΡΕΤΑΙ ΕΤΣΙ ΑΥΤΟΣ ΕΛΕΟΣ. καιτι πρέπει να κάνει ο πρύτανησ!"

''ΠΗΓΑΙΝΟΝΤΑΣ ΝΑ ΔΩ ΤΟ ΓΡΑΠΤΟ ΜΙΑΣ ΦΙΛΗΣ ΜΟΥ ΜΑΖΙ ΤΗΣ ΣΤΟ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ Η ΚΑΘΗΓΗΤΡΙΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΜΙΛΗΣΕ ΜΑΣ ΕΙΠΕ: ΟΤΑΝ ΕΧΟΥΜΕ 600 ΓΡΑΠΤΑ ΝΑ ΒΑΘΜΟΛΟΓΗΣΟΥΜΕ ΜΕΣΑ ΣΕ ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΛΟΓΩ ΤΩΝ ΣΥΜΠΥΓΜΕΝΩΝ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΩΝ,ΣΕ ΚΑΘΕ ΓΡΑΠΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΑΦΙΕΡΩΘΕΟΥΝ ΠΑΝΩ ΑΠΟ8 ΛΕΠΤΑ...'ποτε δοθηκε η δυνατοτητα να δειτε γραπτα στο ευρωπαικο????????"

"Ξυραφάκι-μαντολίνο στις παραδόσεις:

του Α.! Υπνος βαρύς με πιάνει!

του Τ.! (ελπίζω να μην κάνω λάθος στο όνομα, ψηλός με γυαλιά που κάνει καποιο αστικό -μαλλον Κληρονομικο) Πλυνθοι τε και κέραμοι ατάκτως ειρημμένοι! Από το ένα θέμα στο άλλο, συνοχή μηδέν! Τραγωδία! Χειρότερο μάθημα δεν έχω παρακολουθησει!

του Α.! Ποινική δικονομία, απογευματιάτικα!Είναι από τα μαθήματα που αν ξεκινησουν στις έξι και κοιτάξεις το ρολόι σου μετά απο τρεις ωρες, δείχνει έξι και είκοσι! "

"καλα εννοειται! το απιστευτο με τον σουρλα: παμε στο πρωτο μαθημα (γεματη η αιθουσα, μεχρι και ορθιους ειχε!!!) και λεει ο σουρλας στους ορθιους: "παιδια, μην ανησυχειτε, συνηθως οι φοιτητες αραιωνουν μετα απο λιγο καιρο, οποτε θα χωραμε ολοι πιστευω."
Τη δευτερη ωρα ειχαν μεινει 10 ατομα μετρημενα!!!!!
ουρλας: "ειδατε που σας ειπα?"

Πραγματικο γεγονος... "

"Κ. by far
το αγόρι το τρελό
ειναι ο μόνος καθηγητής (και γενικότερα άνθρωπος) που μ'εκανε να θέλω να τον πυροβολήσω
τον έβλεπα και μου ερχόταν να εκτελέσω επάνω του όλο το ειδικό ποινικό,
αφού τον άκουγα να παραδίδει και μου έμπαιναν ιδέες "

". Όσο για τη Νομική λυπάμαι αλλά από πολύ νωρίς ανακάλυψα ότι στην Αθήνα τουλάχιστον είναι όνειρο απατηλό που πόσες φορές δεν μας έκανε να αναρωτηθούμε αν εμείς- οι φοιτητές μιας ένδοξης Νομικής - αξίζουμε τέτοια μεταχείριση από καθηγητές, γραμματείς, φαρισαίους εως και τους θυρωρούς! Δεν είναι η Νομική που θα μας κάνει κάτι παιδιά αλλά ελπίζω κάποτε εμείς τη Νομική...
Ευχαριστώ για την ανταπόκρισή σας. Χαίρομαι και για τον αντίλογο. Τουλάχιστον υπάρχουμε :!:"
"Πληροφορήθηκα ένα συμβάν θλιβερό και απογοητευτικό. Το έμαθα, δεν ήμουν αυτήκοος μάρτυρας.

Τι (φέρεται ότι) συνέβη; Κατά προφορική εξέταση ομάδας φοιτητών από καθηγήτρια στην εξεταστική που μόλις πέρασε μία κοπέλα είχε άγχος & ανέφερε κάτι που περιείχε τη φράση "Χριστέ μου". Τότε σχολίασε η εξεταστής: "Και να υπάρχει Χριστός, δε νομίζω να μπορεί να (σας) βοηθήσει αυτή τη στιγμή"..."

"Και αυτο γιατι το βασικοτερο προβλημα συνισταται στην εκ μερους των καθηγητών ελλειψη σεβασμου εναντι του φοιτητη, του καθε φοιτητη που πασχιζει υπο δυσχερεις συνθηκες να αντεπεξελθει στις απαιτησεις. Απο την πρωτη στιγμη που εισερχομαστε σε αυτη τη σχολη, υφισταμεθα την περιφρονηση τους με οποιοδηποτε τροπο: απο την υιοθετουμενη δογματικη μεθοδο διδασκαλιας , το υφος των παρατηρησεων τους και την υπερφιαλη συμπεριφορα μιας δηθεν αυθεντιας απομακρυσμενης απο καθε προσπαθεια προσεγγισης του φοιτητη, εστω αποπειρας ανταλλαγης αποψεων σε τρεχοντα νομικα ζητήματα με αυτον βιωνουμε μια διαρκη υπομνηση της κατωτεροτητας μας εναντι τους...Αλλα αυτος ειναι ο ρολος του δασκαλου???Να υποτιμα ή να προσπαθει να εξυψωσει?? Και αυτη την περιοδο μιας τετοιας περιφρονητικης μεταχειρησεως τυγχανουμε: για να πεισουμε για την ανωτεροτητα της νομικης σχολης και να εμπεδωσουμε το κυρος της θα πρεπει να την εχουμε ανοιχτη γνωριζοντας ότι για ενα μεγαλο μερος των φοιτητων η προσβαση στο κεντρο ειναι ιδιαιτερα δυσχερης...Και σε περιοδο εξετασεων...Κριμα!!!Πρεπει να αντιληφθουμε οτι αλλο ειναι το βαθυτερο προβλημα: ειναι η ελλειψη κοινωνικης ευαισθησιας και συνειδησης των διδασκοντων.."

"Εγώ πάλι νομίζω οτι η Νομική Αθηνών είναι ολόκληρη μια πληγή από μόνη της.... "¨
Για ποια Νομική Σχολή Αθηνών λοιπόν μου μιλάτε...

Όταν από τη στιγμή που μπαίνεις δεν υπάρχει επίσημη και προγραμματισμένη εκδήλωση υποδοχής των πρωτοετών και άμεσης ενημέρωσής τους από τα όργανα του Πανεπιστημίου?γιατί να πρέπει ο πρωτοετής να περιμένει την εκδήλωση της δαπ στην οποία θα παραστούν συγκεκριμένοι καθηγητές ή τον οδηγό σπουδών του εοφν ή της έλσα η δεν ξέρω και γω τι άλλο?φέτος πήγε να γίνει κάτι και ακυρώθηκε και έγινε κανά μήνα μετά..ο πρωτοετής δεν οφείλει να ενημερωθεί για το πού μπήκε?
Όταν η Γραμματεία,ο άμεσος σύνδεσμος του φοιτητή για ακαδημαϊκά θέματα καταντά μια κουραστική και δυσάρεστη διαδικασία παρά μια ανακούφιση?Τόσο η γραμματεία της σχολής,όσο και οι επιμέρους γραμματείες των τομέων υπολειτουργούν πλήρως!Πού είναι τα τηλέφωνα που θα έπρεπε να λειτουργούσαν επί μονίμου βάσεως για να λύνουν απορίες φοιτητών?Πού είναι ο έλεγχος ξανά και ξανά των λανθασμένων ανακοινώσεων?Είναι δυνατόν να περνάμε ανακοινώσεις σε site και στις μισές να βάζω προσοχή εδώ έχει λάθος?Πού είναι οι υπάλληλοι?Η Κάθε θυρίδα με 1 ή κανέναν.Απίστευτες ουρές στις περιορισμένες ώρες λειτουργίας της γραμματείας.Τι πάει να πει υποδοχή κοινού 3 από τις 5 μέρες?Γιατί δεν υπάρχουν ανακοινώσεις αναλυτικές πως σήμερα ανακοινώθηκαν τα αποτελέσματα του τάδε μαθήματος?Γιατί η γραμματέας του εμπορικού δε λέει από το τηλέφωνο πότε δίνω αξιόγραφα εγώ που δεν έχω νετ?Γιατί η γραμματέας του δημοσίου ουρλιάζει υστερικά τη στιγμή που πρέπει να κατανοήσω την τριτενέργεια,παγκόσμια πρωτοτυπία του ελληνικού Σ??Γιατί ο τομέας ποινικού δεν έβγαλε ΠΟΤΕ μια επίσημη ανακοίνωση να πει η γραμματείας μας μεταφέρθηκε εκεί?Γιατί η γραμματεία της πολιτικής δικονομίας λειτουργεί απογεύματα και μάλιστα περιορισμένες ώρες?Ποιός τους ελέγχει όλους αυτούς?Πού έχουν ακουστεί όλα αυτά?
Όταν ακαδημαϊκή διδασκαλία και δικαίωμα στην παιδεία και στην εκπαίδευση,κυρίως στην παιδεία όμως,σημαίνει ελεύθερη και απεριόριστη πρόσβαση σε βιβλιοθήκες και εδώ όλα αυτά αποτελούν παρά μια ουτοπία?Γιατί πια ο φοιτητής δεν έχει πρόσβαση στη βιβλιοθήκη του ποινικού?Δε θα πρεπε να χουν ληφθεί μέτρα μεταφοράς της?Γιατί σε ορισμένα σπουδαστήρια τα βιβλία έχουν να ανανεωθούν εδώ και μια επταετία?Δεν βλέπουν ότι το 2000 δε φαντάζει πια τόσο πρόσφατο?Γιατί πρέπει να πληρώνω για τις φωτοτυπίες φέτος 2,5 ευρώ για 50 σελίδες,αντί για 2 πέρσι,αντί να μειώνεται το ποσό αυτό?Και γιατί να είμαι υποχρεωμένος να ξέρω πώς λειτουργεί το φωτοτυπικό?Και γιατί να πρέπει να φάω εγώ την ακτινοβολία?Και γιατί να πρέπει να ψάξω μόνος μου να βρω τα βιβλία που θέλω γιατί η γραμματέας αν τη ρωτήσω θα δυσανασχετήσει?Και γιατί να μην υπάρχει αναλυτικός κατάλογος βιβλίων σε γραπτή μορφή σε όλα τα σπουδαστήρια από τη στιγμή που δεν έχουν τα μισά ούτε καν υπολογιστές για τον ηλεκτρονικό?
Όταν υποτίθεται πως ζούμε στην κοινωνία της ηλεκτρονικής διάδοσης των πληροφοριών,προστατευόμενης και συνταγματικά τρομάρα μας θέλαμε να βάλουμε και διάταξη στην αναθεώρηση,και παρ'όλα αυτά τα μισά σπουδαστήρια δε διαθέτουν πισι?Κι όσα διαθέτουν έχουν κάτι παμπάλαιους που λειτουργούν με τα χίλια ζόρια?Κι όταν θέλουν να εξυπηρετηθούν ταυτόχρονα πάνω από 2 φοιτητές τι γίνεται?Γιατί είμαι υποχρεωμένος να περιμένω ώρα,ή να πληρώνω για την πρόσβαση στο διαδίκτυο όσον αφορά στα ακαδημαϊκά ζητήματα?Πού είναι η προσαρμογή της σχολής μας στις εξελίξεις της τεχνολογίας?Πού είναι οι βιβλιοκάρτες?Πού είναι τα συτήματα?
Όταν για να κάνεις μία ΣΟΒΑΡΗ εργασία πρέπει:να ψάξεις τον καθηγητή 2-3 φορές ανά μέσο όρο για να σου δώσει θέμα,το οποίο αντί να επιλέγεις εσύ,τις περισσότερες φορές επιλέγει ο ίδιος χωρίς καν να σκεφτεί ότι έτσι σου πηδάει κάθε διάθεση δημιουργικότητας και ανάπτυξης σκέψεων που μπορεί να έχεις?όταν το 50% των καθηγητών δε δίνει καμία κατεύθυνση πάνω στο θέμα της εργασίας.όταν μετά πρέπει να πας ΜΟΝΟΣ σε σπουδαστήρια και να ψάχνεις χωρίς τη βοήθεια συχνά των γραμματέων τη βιβλιογραφία σου.να τη φωτοτυπήσεις.να τη διαβάσεις.να ψάξεις στο διαδίκτυο.να ψάξεις νομολογία.όλα αυτά να τα ενώσεις.να σου φύγουν τα μάτια στη δακτυλογράφηση.ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΙ??Μετά ήρθαν οι μέλισσες..ναι..μετά αντί να αντιμετωπίσει ο κάθε διδάσκων σοβαρά το θέμα εργασίες,βγάζοντας μια ανακοίνωση πριν τις εξετάσεις με τις βαθμολογίες τους,απλά το γράφεις πάνω στο γραπτό και περιμένεις ένα βαθμό,μια σούμα που λέμε και στην πάτρα.
Όταν οι καθηγητές,αχ οι καθηγητές,δε σε σέβονται ό,τι φοιτητής και να είσαι?Είτε άριστος,είτε μέτριος,είτε τουρίστας,είμαστε γι αυτούς όλοι ίδιοι.Οι ώρες ακρόασης απαράδεκτες.Πώς θα ακούσετε κύριε καθηγητά τους φοιτητές μία φορά τη βδομάδα μέσα σε μία ώρα?Αλλά και να ταν αυτό,την τηρείτε την ώρα?Κι αν δεν την τηρείτε,ενημερώνετε έγκαιρα?Ποιός σας είπε κύριε καθηγητά πως δικαιούστε να έχετε το χρόνο μου έτσι?Και όταν διδάσκετε,τι διδάσκετε?Σας ενδιαφέρει να καταλάβουν οι φοιτητές σας?Τους ζητάτε τη γνώμη τους?ή μήπως είστε αδιάφοροι για κάτι τέτοιο?ή μήπως ακόμα χειρότερα εγωιστές?ο φοιτητής θα σας κατεβάσει στη συνείδησή του,οπότε το να έχετε τυπικά μια θέση δε θα γραφτεί στην ιστορία.πού είναι η αξιολόγηση?γιατί δε μοιράζετε ερωτηματολόγια αξιολόγησης του έργου σας στους φοιτητές,ώστε να τα συμπληρώσουν ανώνυμα και να δείτε τα τυχόν προβλήματα?Γιατί πρέπει να σας πούμε το αυτονόητο πως όταν καλείτε σε εξέταση τους φοιτητές ΟΦΕΙΛΕΤΕ να τους ενημερώνετε για τρόπο εξέτασης?για κώδικες?για μορφή θεμάτων?Από πότε οι ΣΟΒΑΡΕΣ εξετάσεις αποτελούν εκπλήξεις για τον φοιτητή?ύλη γιατί δεν ανακοινώνετε?και μετά τα αποτελέσματα..αφενός η διαδικασία διόρθωσης..προσωπικά θεωρώ πως ο κάθε καθηγητής πρέπει μαζί με τα θέματα να αναφέρει από κάτω πόσο πιάνει το κάθε θέμα,πώς θα διορθωθεί κλπ.ξέρω,υπερβολικά,για μένα δεν είναι.Οκ,δέχομαι να κόψετε ένα γραπτό που είναι προφανώς άσχετο σε κάποιο θεμελιώδες θέμα,κι ας περνάει κατά τα άλλα,αλλά από εκεί μέχρι την πλήρη σημερινή αυθαιρεσία απέχουμε πολύ.τα γραπτά πρέπει να βαθμολογούνται ''κατ'αρθρο και στο σύνολο'' κάτι σαν τα νομοσχέδια!και να περνάνε από τουλάχιστον 2 διορθωτές.σε περίπτωση απόκλισης να λύνει το θέμα ο ίδιος ο διδάσκων!προσοχή,όχι ο καθηγητής,ο διδάσκων.αυτός ξέρει τι πήγε και είπε στα παιδιά.και όταν βγαίνουν οι βαθμοί,πού είναι οι επίσημες ανακοινώσεις για επίδειξη γραπτών?ή πρέπει να κοπεί το σύμπαν όπως στα ποινικά για να γίνει κάτι τέτοιο?
Όταν εξετάζετε μαθήματα χωρίς κώδικες,πράγμα αδιανόητο??Πού εξυπηρετεί αυτή η μορφή εξέτασης την προαγωγή της κριτικής σκέψης,την αντιμετώπιση ενός πρακτικού προβλήματος που θα αντιμετωπίσει ο μελλοντικός δικηγόρος?
Όταν στις εφαρμογές δημοσίου,αυτό το έρμο μάθημα,ενώ ξέρετε πως ο καθένας σας λέει τα δικά του,δεν αφήνετε να επιλέξει ο φοιτητής 21-24 ετών το κλιμάκιο της επιλογής του?έχετε καταλάβει τι έγκλημα είναι αυτό που κάνετε?υποχρεώνεις κάποιον να δει μια ταινία που δε θέλει?βιασμός προσωπικότητας λέγεται αυτό.εγώ δε θέλω να μάθω διοικητική τον κώδικα.δε θέλω να εμπεδώσω το ευρωσύνταγμα.δε θέλω να μάθω συνταγματική ιστορία.δε θέλω να μάθω πως δεν ισχύει η τριτενέργεια.δε θέλω να μάθω για το ε τμήμα του στε και τις τολμηρές αποφάσεις του για το περιβάλλον.ή μάλλον θέλω να μάθω,αλλά θέλω να μάθω κάτι από αυτά,αφού δεν τα διδάσκετε όλοι όλα.γιατί να μην επιλέξω?γιατί μετά σε δεύτερο στάδιο να μην επιλέξω τα βιβλία που θα διαβάσω?γιατί οι εξετάσεις ακόμα σε μερικά κλιμάκια γίνονται ξεχωριστά από τους καθηγητές?ποιός προστατεύει εμένα?
Όταν στις προφορικές εξετάσεις μπορεί να βιώσω την απόλυτη αυθαιρεσία?Εξαιρώντας τις περιπτώσεις εσύ παρακολουθούσες,θα ευνοηθείς κλπ,που θεωρώ απλά κατάπτυστες,γιατί να μπορεί ο άλλος να μου κάνει όποια ερώτηση του έρθει όταν δει τη φάτσα μου και να μην ισχύει πχ ένα σύστημα κλήρωσης της ερώτησης που θα μου γίνει?
Όταν εμείς οι ίδιοι είμαστε τόσο παρτάλια που κοιτάμε μόνο πώς θα την βγάλουμε καθαρή και μετά οι άλλοι ας κόψουν το κεφάλι τους?Όταν δε μπορεί να χωρέσει το κεφάλι μου πώς ΚΑΤΑΝΤΗΣΑΜΕ να ζητούν κάποιοι συμφοιτητές μας σημειώσεις επί πληρωμή?Για κάτσε ρε φίλε,εσύ που παρακολουθείς,υποτίθεται παρακολουθείς γιατί έχεις κάνει μια στάθμιση και γουστάρεις.εγώ γιατί να πληρώσω για σημειώσεις?ένα ευχαριστώ δεν αρκεί?η ευγνωμοσύνη ΠΙΑ δεν αρκεί?ποτέ μη μου δώσεις σημειώσεις τότε ΡΕ!
Όταν κάποιοι καθηγητές έχουν συνδυάσει την παρακολούθηση με την εύνοια.Δεν κατάλαβα!Ο παρακολουθών είναι και ο αξίζων??Ή μήπως ο άλλος που δουλεύει ή ο άλλος που χώρισε με τη γκόμενά του ή ο άλλος που πέθανε ο παππούς του ή ο άλλος που γουστάρει να προετοιμαστεί σπίτι του βλέποντας τα χάλια της σχολής δεν έχει ψυχή?Εκτός αυτού έχετε σκεφτεί ότι εσείς φταίτε που δεν παρακολουθούν οι φοιτητές?ό,τι δώσεις,θα λάβεις,λένε.το ακροατήριο δεν το επιλέγεις,σε επιλέγει.
Όταν,τέλος,υπάρχει ένας πλήρης συμβιβασμός από όλους μας για την κατάσταση,δεν υπάρχει ούτε καν προβληματισμός,πόσο μάλλον κινητοποίηση για κάποια αλλαγή?καμιά ελπίδα για το μέλλον.

εγώ αυτή τη νομική την έχω σιχαθεί και δεν πρόκειται να είμαι ούτε περήφανος ούτε τπτ.απλά λέω σε όλους μας να πάψουμε να μαστε παθητικά θύματα της κατάστασης αυτής και να πρβληματιστούμε τι σκατα πάει στραβά.κοινώς ναι προχωράμε μπροστά,αλλά το μπροστά θα είναι ακόμα χειρότερο αν αφήσουμε σε κατάντια του το πριν.αν αυτά όλα βγουν παραέξω,τότε να δω τι αξία θα έχει αυτό το κ@λοπτυχίο.όταν οι μανάδες μας θα πάψουν να μας ζαλίζουν τα φρύδια από τα 8 θα γίνεις νομικός,λεφτά,κύρος,αξία μπλα μπλα-μαλακίες!πόσοι νομικοί πεινάνε και ζουν στη μιζέρια!

ξυπνατε."

"Προσωπικά η σχολή μας είναι ένα μπουρδέλο όπου κυριαρχεί η αυθαιρεσία των διδασκόντων (υπάρχουν και φωτεινές εξαιρέσεις όμως) και η αδιαφορία της γραμματείας..! Θα έπρεπε να αξιολογηθούν οι πάντες και ιδίως οι καθηγητές μας..! Και θα έπρεπε και εμείς να συμμετείχαμε στην αξιολόγηση αυτή, χωρίς τη μεσολάβηση εκλεκτόρων αλλά άμεσα από όλους τους φοιτητές! Και θα έπρεπε να επιτραπεί η χρηματοδότηση των πανεπιστημίων μας από ιδιώτες άμεσα!! Όπως στο εξωτερικό...

Το πιο σπαστικό παιδιά είναι όταν ψάχνεις τον διδάσκοντα στην ώρα ακρόασής του και αυτός αγρόν αγοράζει..
Η Νομική Αθηνών είναι ένας καλά καλλιεργημένος στην φαντασία μας μύθος... Αναρωτιέμαι πως είναι στις υπόλοιπες σχολές στην Ελλάδα.. Κατ ουσίαν παιδιά ίσως χάνουμε 5 χρόνια από τη ζωή μας για κάτι που δεν αξίζει.. "
"
Εγω εχω κατα ληξει στο συμπερασμα οτι ενα απο τα βασικα πραγματα που λειπει απο την σχολη και γενικα απο το ελληνικο πανεπιστημιο ειναι το κινητρο.Ποιο ειναι το κινητρο να πας να παρακολουθησεις ενα μαθημα οταν ξερεις οτι κατα ενα 80%θα μισησεις την ζωη σου με τοση βαρεμάρα!Μακαρι να μπορουσα να αναφερθω ονομαστικα σε καθηγητες(νομιζω οτι οι περισσοτεροι θα συμφωνουσαμε)αλλα νομιζω οτι δεν πρεπει.Εγω σε καθηγητες που μου αρεσε το μαθημα τους και θεωρουσα οτι αξιζει τον κοπο αν καθομαι και να τους ακουω δεν εχασα ουτε μια ωρα.Αλλα αυτοι δυστυχως ηταν απελπιστικά λίγοι.Επισης εμενα δεν μου αρεσει και το θεμα των εργασιων.Ειμαι η μονη που ειμαι υπερ των απαλλακτικων εργασιων??Θα προτιμουσα να ασχοληθω ολοκληρο το εξαμηνο με εργασια γεγονος που θα με εκανε να μην χανω και την επαφη με το αντικειμενο(μιλαω για ορισμενα μαθηματα και κυριως επιλογης)παρα ολα τα μαθηματα να εξεταζονται με τον ιδιο τροπο 1 βιβλιο->παπαγαλια>περασες..Και μην ξεχναμε οτι οταν περναμε στην σχολη ειμαστε 18 χρονων και ειναι μια ηλικια που το μυαλο ειναι σκορπισμενο σε τοσα πραγματα που δεν μπορουμε να τα καταλαβουμε ολα εκεινη την στιγμη.Τοτε ειναι που χρειαζεται να εχεις τα κινητρα ετσι ωστε να ενδιαφερθεις.
Το θεμα της γραμματειας δεν το ανοιγω καν γιατι θα βριζω ολο το βραδυ.. "

Παρακολουθηση--->θυμαμαι στα ατομικα και κοινωνικα δικαιωματα πηγα στις 3 πρωτες παραδοσεις του μαθηματος.Και στις 3 αναγκαστηκα να καθησω στο πατωμα.Δεν ξαναπηγα στο μαθημα.Γιατι σε αντιθεση με τον καθηγητη εγω εχω αυτοσεβασμο.Και γενικα απο τοτε μειωσα στο ελαχιστο την παρακολουθηση στα μαθηματα."

ΑΥΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΑ. ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΠΕΙΡΑ ΤΕΤΟΙΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ. Αν έχετε γνωστούς στη Νομική Θεσσαλονίκης ρωτήστε τους...Θα δείτε τη διαφορά :) Το λέω μετά λόγου γνώσεως. Αν το θέμα είναι πόσο glam έχει η σχολή, πάω πάσο. Εδώ θα βρείτε ένα θετικό, προοδευτικό φοιτητικό κλίμα. Η επιλογή δική σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angelina7

Νεοφερμένος

Η angelina7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Πραγματικά με ενθουσίασες τώρα...είχα φοβηθεί αρχικά με όσα λέγονται εδώ περι απίστευτης δυσκολίας,αιώνιας φοίτησης και κακών καθηγητών στη Νομική Αθήνας...αλλά τώρα που το ακουσα απο άλλη σκοπιά ανυπομονώ να έρθω!!!

Στις σπουδές σου η ίδια θα δώσεις αξία. Τα δικά μου λεγόμενα χαίρομαι που σε ενθουσιάζουν (όπως κι εμένα με είχαν ενθουσιάσει τα λεγόμενα ενός σπουδαίου παιδιού όταν πρωτομπήκα) αλλά τελικά μόνη σου θα διαμορφώσεις άποψη. Είσαι συνειδητοποιημένη και αγαπάς αυτό που κάνεις; Αν ναι, τότε θα το κάνεις καλά. Είναι όλα θέμα οπτικής γωνίας. Απίστευτη δυσκολία; Σίγουρα, η νομική δεν είναι εύκολη αλλά γίνεται ακόμα πιο δύσκολη αν δεν πηγαίνεις στις παραδόσεις, διαβάζεις μόνο τρεις μέρες πριν δώσεις το μάθημα και αγοράζεις την επιτομή της επιτομής. Κακοί καθηγητές; Ίσως λίγο αυστηροί, αλλά πάντα συνεργάσιμοι ακόμα και αυτοί που έχουν φήμη ως "χρυσά τσεκούρια". Αιώνια φοίτηση; Αφορά τα άτομα που ο Νομικάριος εύστοχα αναγνωρίζει ως "γνήσιους σύχρονους Έλληνες", αυτούς που αγνοούν ότι τα αγαθά κόποις κτώνται και όχι copies.

"Κοτσαλής by far
το αγόρι το τρελό
ειναι ο μόνος καθηγητής (και γενικότερα άνθρωπος) που μ'εκανε να θέλω να τον πυροβολήσω
τον έβλεπα και μου ερχόταν να εκτελέσω επάνω του όλο το ειδικό ποινικό,
αφού τον άκουγα να παραδίδει και μου έμπαιναν ιδέες "

:lol:Ομολογουμένως πολύ καλό! Που το ξέθαψες αυτό βρε Veritas; Η αλήθεια είναι πως δεν αποτελεί και τη μεγαλύτερή μου συμπάθεια (οι εκρήξεις του στο μάθημα πάντα με έκαναν να τον φοβάμαι λίγο) αλλά παντως του έχω μεγάλο σεβασμό και αν μη τι άλλο πρόκειται περί ιδιοφυία στον τομέα του ποινικού. Το περιστατικό με τον καθηγητή που ρωτούσε κοινωνικά φρονήματα το επιλήφθηκε προσωπικά ο ίδιος ο πρύτανης έπειτα από παρότρυνση των φοιτητών. Αποτελεί ένα λυπηρό γεγονός που όμως επιλήθυκε υποδειγματικά. Τώρα στα υπόλοιπα τσιτάτα, ως επί το πλείστον αναγνωρίζω και πάλι τον σύγχρονο Ελληνάρα μνεία του οποίου κάνει ο Νομικάριος. Πρόκειται για τον κλασσικό γνήσιο, Ελληνάρα που τα θέλει όλα δικά του, αρνείται να συμβιβαστεί με οτιδήποτε τον θίγει έστω και στο ελάχιστο και τα θέλει όλα στο πιάτο. Και γκρινιάζει κι από πάνω, απαξιώνοντας αυτό που έχει.
Πώς να δεις την καλή πλευρά αυτού που έχεις, αν δεν το αγαπήσεις; Πως να αξιώνεις σεβασμό από τον καθηγητή σου, αν ο ίδιος δε σέβεσαι τον εαυτό σου και μπαίνεις στις παραδόσεις του πέντε λεπτά πριν τελειώσει; Πως να περάσεις μαθήματα στην εξεταστική όταν έχεις γράψει "περίπου" ότι έλεγε το βιβλίο; Περίπου= διαβάζω τις σημειώσεις ΔΑΠ/ΠΑΣΠ και ύστερα γκρινιάζω στα φόρουμς. Σίγουρα η Νομική Αθηνών δεν είναι Harvard, αλλά πολλοί απόφοιτοί της διαπρέπουν εκεί...

Όνειρα μεγαλοαστών και παραμύθια της Χαλιμάς...Παραμυθάς ήταν ο παππούς σου???Επειδή και εγώ τυγχάνω Αθηναίος μετά από ώριμη σκέψη δήλωσα ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ (και το τονίζω) Νομική Θεσσαλονίκης στο μηχανογραφικό... Και διερωτώμαι μήπως ζω σε άλλο τόπο??? Μήπως τα αυτιά μου κάνουν πουλάκια, μήπως δεν έχω επαφή με την πραγματικότητα???Μήπως έχουμε στην Ελλάδα τη Νομική του Harvard??? Ή μήπως η προλαλήσασα έπεσε θύμα κιτρινισμού και παραπληροφόρησης???
Σε όσα προανέφερες , δε διέκρινα ούτε ένα επιχείρημα προς επίρρωση των λεγομένων σου πέρα από τους γκρίζους τοίχους (for the record κάναμε ανακαίνιση οπότε βρες κάτι άλλο να μας καταλογίσεις) της Θεσσαλονίκης και τα fake δέρματα της Αθήνας (ή μήπως ΤΩΝ ΑΘΗΝΩΝ γιατι φτιάχνεστε αν το ακούτε στον πληθυντικό, όλα τα ανοργασμικά εκεί-ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΑΛΛΑ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΕΝΣΤΕΡΝΙΖΟΝΤΑΙ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΑΥΤΕΣ:P). Όντως αν ψάχνεις δέρματα και κόκκινα χαλιά (έχω και στο σπίτι αν δεν έχεις ξαναδεί, έλα για κανένα καφέ δεν είναι ανάγκη να πας σε σχολή γι αυτόν το λόγο), τέτοια το ΑΠΘ δε διαθέτει... Βλέπεις αυτοσκοπός των επιφανών διδασκάλων μας είναι να η εκκόλαψη
επιστημόνων και όχι η διενέργεια Gala με guest τον Ψινάκη... Πράγματι, αν αυτός ήταν ο στόχος σου καλά έκανες και κατέβηκες ''ΧΑΜΩ'' (κατ αναλογία του ''ΑΠΑΝΩ'' σου).Εμείς βγάζουμε επιστήμονες, δεινούς και μάχιμους δικηγόρους... Ωστόσο, με το σνομπισμό που σε διακατέχει γιατί δε δοκιμάζεις να ακολουθήσεις καριέρα δημοσιογράφου στην Espresso (γιατι πολυ γελάσαμε με την εξαίρετη αίσθηση του χιούμορ σου... Να φανταστείς έβαλα τζάκετ...), διότι δε φαίνεται να σε ενδιαφέρει και πολύ η επιστήμη σου... Άλλα βλέπεις σε ανεβάζουν και σε κάνουν να ηδονίζεσαι (fake καναπέδες). Πιες το καφεδάκι σου λοιπόν
στο Da Capo και άσε εμάς που ενδιαφερόμαστε ad hoc για τη νομική επιστήμη (και όχι για τιο δήθεν κύρος) να εκφέρουμε μία πιο σαφή και ολοκληρωμένη άποψη... Δεν θα μας αποκαλέσεις εσύ pleba... Μην τρελαθούμε και τελείως... Αν εσύ θεωρείς τον εαυτό σου high society, εμείς θεωρούμε τους εαυτούς μας '' Αριστοκρατία του πνεύματος΄''... Σιγά τη Νομική ΑΘήνας που μας έγινε και Yale University...
P.S μάντεψε... κι εγώ πλάκα κάνω:P

Καλά μάντης είσαι (χωρίς πλάκα τώρα);;; Ο παππούς μου από τη μητρική γραμμή είναι παραμυθάς (και η γιαγιά μου έχει γράψει κι αυτή αρκετά μυθιστορήματα...) Αναφέρθηκα κατ' αρχήν σε όνειρα μικροαστών (οι μεγαλοαστοί στέλνουν τα παιδιά τους να σπουδάσουν Ιστορία της Τέχνης στην Ελβετία ή Διοίκηση Επιχειρήσεων...) τα οποία είναι πέρα για πέρα αληθινά και αποτελούν τη φαντασίωση για επαγγελματική ανέλιξη του κάθε Ελληνάρα (Νομικάριε, μου φαίνεται ότι πρέπει να αρχίσω να σου πληρώνω copyright:)). Η Νομική (όπως κι ο άμεσος βιοπορισμός που εξασφαλίζουν τα Παιδαγωγικά) είναι γερό χαρτί στο χώρο εργασίας κι αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό. Από κάπου χρειαζόμαστε και χρήματα για να ζούμε, σωστά; Η επιστήμη, όσο γοητευτική κι αν είναι δε μπορεί να γίνεται μόνο για την επιστήμη!
Μπορεί για σένα να είμαι μόνο μια χαζή ξανθιά Βορείων Προαστείων (και ίσως να είμαι πράγματι) εδώ όμως επέτρεψέ μου να σε παραπέμψω σε μια ταινία που κάθε φοιτητής νομικής θα έπρεπε να δει και δεν είναι άλλη από το Legally Blonde (Η εκδίκηση της ξανθιάς, με τη Ρις Γουίδερσπουν). Σοβαρολογώ. Η ταινία αυτή αποδεικνύει για μένα ότι η σοβαροφάνεια (έννοια σαφέστατα διακριτή από τη σοβαρότητα) και ο μεγάλος δείκτης ευφυίας δεν είναι απαραίτητα τα προσόντα ενός καλού νομικού. Αντίθετα, πολλές φορές η κοινωνική ευαισθησία και η πρακτική εξυπνάδα, η δυνατότητα να αντιλαμβάνεται κανείς τον παλμό της κοινωνίας (street smarts εις την αγγλικήν) καθώς και η στοιχειώδης λογική είναι έννοιες πολύ πιο χρήσιμες. Υπάρχει μια μεγάλη απόσταση μεταξύ "εξασφάλισης ενός όμορφου και λειτουργικού περιβάλλοντος για τους φοιτητές" και "διοργάνωσης Gala με τον Ψινάκη".
Πίστεψέ με, μπορώ να παίζω άνετα με τις λέξεις τόσο σε επίπεδο ακαδημαϊκό (η τελευταία μου εργασία στο Συνταγματικό Δίκαιο βραβεύτηκε εκ των καλύτερων του τμήματος) όσο και σε δημοσιογράφου της Espresso. Προτιμώ το τελευταίο στυλ όταν γράφω σε φόρουμς, γιατί στην τελική είναι πιο ευανάγνωστο και χαλαρωτικό ενώ οι έννοιες δε χάνουν ποτέ τη σημασία τους και όποιος θέλει να πιάσει το μήνυμα, το πιάνει. Και ίσως χαμογελάει λιγάκι με την ειρωνική χροιά (θέλω να πιστεύω) των γραφομένων μου. Η φράση π.χ.
Πιες το καφεδάκι σου λοιπόν
στο Da Capo
δεν θα κατείχε κάποια θέση σε μια νομική επιθεώρηση.
Αν θες να μιλήσουμε για σνομπισμό, ανοίγουμε μεγάλη συζήτηση... Στην τελική όμως, ούτε το lifestyle είναι ο διάβολος (ο ίδιος φαίνεσαι να το κατέχεις αρκετά καλά) ούτε υπάρχει η λέξη "πλέμπα" στο προηγούμενο ποστ μου. Εκφέρω μια υποκειμενική άποψη τονίζοντας και οι τρεις Νομικές είναι ισάξιες (όταν έδινα δε Πανελλαδικές, ο πρώτος των πρώτων είχε δηλώσει Κομοτηνή).
Η προσωπική μου απάντηση προς τον lordV ίσως να μην έχει τόσο χιούμορ αυτή τη φορά (άλλωστε ο ίδιος δεν εκτιμά τα ευφυολογήματα μου -πολύ σεβαστό) αλλά έξακολουθεί να έχει τις καλύτερες προθέσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nomikarios

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nomikarios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
2 λινκ θα δώσω βασικά....τα συμπεράσματα δικά σας...δεν μπορώ να γράφω κατεβατά....σοζ!!!

1-https://www.moveonnet.eu/directory/institution?id=GRTHESSAL01

2-https://forum.vds-nsw.com/showthread.php?p=2643

no hard feelings..απλά μην ξεπερνάμε κάποια όρια! το καποδιστριακό ειναι στο 200 και το αριστοτέλειο...με δυσκολια 400....

Αυτό το αναφέρω καθαρα για να σας δείξω ότι υπάρχουν επιχειρήματα (απειρα) και για τις 2 σχολές...πλς...ας το αφήσουμε ισοπαλία! και οι 2 σχολές είναι πολύ καλές...πρόκειται για εναν αγώνα χώρις λόγο...
καληνυχτα...είναι και αργά...μόλις γύρισα από την βόλτα και είπα να ρίξω και ενα ποστ :P...κουτοουλάω λίγο!:lol:!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lordV

Νεοφερμένος

Ο V αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
2 λινκ θα δώσω βασικά....τα συμπεράσματα δικά σας...δεν μπορώ να γράφω κατεβατά....σοζ!!!

1-https://www.moveonnet.eu/directory/institution?id=GRTHESSAL01

2-https://forum.vds-nsw.com/showthread.php?p=2643

no hard feelings..απλά μην ξεπερνάμε κάποια όρια! το καποδιστριακό ειναι στο 200 και το αριστοτέλειο...με δυσκολια 400....

Αυτό το αναφέρω καθαρα για να σας δείξω ότι υπάρχουν επιχειρήματα (απειρα) και για τις 2 σχολές...πλς...ας το αφήσουμε ισοπαλία! και οι 2 σχολές είναι πολύ καλές...πρόκειται για εναν αγώνα χώρις λόγο...
καληνυχτα...είναι και αργά...μόλις γύρισα από την βόλτα και είπα να ρίξω και ενα ποστ :P...κουτοουλάω λίγο!:lol:!
δεν ξέρω αν το κατάλαβες αλλα τα rankings που μας έδωσες (από τα παραπάνω μόνο ένα είναι αξιόπιστο, τα υπόλοιπα είναι λίγο ως πολύ άκυρα) αναφέρονται σε πανεπιστήμια και όχι σε σχολές... Κατ επέκταση δε συνάγεται από τα παραπάνω η υπεροχή του Νομικού τμήματος ΚΠΑ έναντι αυτού του ΑΠΘ.Την επόμενη φορά αναζήτησε κάτι καλύτερο... Κι εγώ έχω βρεί btw ranking στο οποίο το ΑΠΘ ρίχνει στο ΚΠΑ 200 θέσεις αλλά δεν το παραθέτω γιατί δεν το θεωρώ αξιόπιστο...
P.S ειδικά το ranking που κατατάσσει το ΚΠΑ στο νούμερο 26 των 100 καλύτερων πανεπιστημίων ειλικρινά με έκανε και γέλασα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lordV

Νεοφερμένος

Ο V αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Δεν το καταλαβαίνω προς τι η επίθεση... Όλοι έχουν κρίση και μπορούν να αντιληφθούν τι σημαίνουν έκαστα αυτά τα rankings. Δεν ξέρω τι λόγους έχεις για να επιτίθεσαι: Μήπως η "συνειδητοποιημένη" σου επιλογή να δηλώσεις Θεσ/νικη δεν ήταν τόσο συνειδητοποιημένη όταν είδες οτι δεν υπήρχε περίπτωση να πιάσεις τη βάση της Αθήνας; Μήπως είσαι κανένας από αυτούς τους δήθεν αριστερόφιλους (που όμως παρακολουθεί κρυφά κουτσομπολίστικες εκπομπές, έχει περσικά χαλιά στο σπίτι του κλπ) που γκρινιάζουν στα πλαίσια του προγράμματος "επαναστάτης χωρίς αιτία"; Μήπως έχεις φάει πολλές χυλόπιτες από πλούσιες κατινίτσες με τσαντούλες LV και τις τελευταίες δημιουργίες του Ραλφ Λόρεν (ορισμένες από τις συμφοιτήτριές μου που ντύνονται έτσι, έχουν -μα την αλήθεια- ένα κάποιο τουπέ);
Επειδή όμως έχω αρχίσει να παραγίνομαι κατίνα και είμαι αρκετά off topic προτείνω συμβιβασμό. Όκ, το πιάσαμε, δε σου αρέσουν οι χαζοαμερικανιές (αν και είσαι ενήμερος για το σενάριο του Legally Blonde). Στους πρωτοετείς που ονειρεύονται να βγουν δικηγόροι ποια καλή court room drama θα πρότεινες. Επειδή ξέρω πλέον ότι θα φάω κράξιμο αν προτείνω Boston's Legal, τι θα έλεγες για το Few Good Men; Κάτι που να πληροί την έννοια του κλασικού δεν μπορώ να προτείνω γιατί η λέξη, ανάλογα με τα κινηματογραφικά γούστα του καθένα μπορεί να αναφέρεται στον David Lean, τον F. Ford Coppola, τον Akira Kurosawa, τον Frederico Fellini, ακόμα και τον Tarantino...
Εκεί πάντως που συμφωνούμε ΑΠΟΛΥΤΑ είναι το θέμα του Τσέχωφ. Κάθε νέος δικηγόρος θα έπρεπε να έχει διαβάσει έργα του. Να προτείνω ειδικότερα "το στοίχημα", μια καταπληκτική νουβέλα.
Χαιρετισμοί ,
Περήφανή κάτοχος της μισής σειράς Blue Label του οίκου Ραλφ Λόρεν και πέντε τσαντών Λουί Βουιττόν...
(θα' θελα, αλλά λέμε τώρα)
Με 19231 μόρια το 2007 (με το 90%) και δυνατότητα 10% το 2008 και το 2009, δε νομίζω ότι θα είχα πρόβλημα να μπώ στο τμήμα που μπήκες εσύ με 10%... Απλά το απέρριψα γιατί θεωρούσα καλύτερο το τμήμα της Θεσσαλονίκης (και επιβεβαιώθηκα) και επιπλέον μου άρεσε η πόλη (αλλά αυτά είναι προσωπικές εκτιμήσεις και εδώ όσα έχω επισημάνει ανταποκρίνονται σε πραγματικά δεδομένα και όχι σε παραμύθια για παιδάκια...). Οι πολιτικές μου προτιμήσεις δεν σε αφορούν και αμφιβάλλω αν θα μπορέσεις να τις παρακολουθήσεις (δες καμιά επίδειξη Hermes καλύτερα). Η επιθετικότητα μου οφείλεται αφενός στον άκρατο σοβινισμό σου (που εσύ παρουσιάζεις ως χιούμορ) και στα πεζά πρότυπα που εσύ έχεις κάθε δικαίωμα να ακολουθείς, (όχι όμως να προωθείς και τέτοιου είδους ρηχές αξιές σε ένα forum που απευθύνεται σε μαθητές) και αφετέρου στα ψεύδη περί κύρους, ακτινοβολίας κλπ. Εσείς επιτίθεστε και όλα αυτά τα σχόλια τα βρίσκω απολύτως αντισυναδελφικά και αντιεπαγγελματικα. Δεν θα έμπαινα στη διαδικασία να απαντώ, αλλά παρατηρώ πως όσο δεν απαντούμε, έχετε την αίσθηση οτι λέτε και κάτι αληθές και ισχύον.Σαν να έχεις χάσει λίγο την ουσία... Μήπως τα πρότυπα σου θα έπρεπε να είναι πιο σωστά. Να χαίρεσαι την Blue Label σειρά σου... Όμως δυστυχώς τα ωραία σου ενδύματα δεν ανταποκρίνονται σε έναν σκεπτόμενο πεπαιδευμένο επιστήμονα με άποψη για τη ζωή του... Αυτά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nomikarios

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nomikarios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
δεν ξέρω αν το κατάλαβες αλλα τα rankings που μας έδωσες (από τα παραπάνω μόνο ένα είναι αξιόπιστο, τα υπόλοιπα είναι λίγο ως πολύ άκυρα) αναφέρονται σε πανεπιστήμια και όχι σε σχολές... Κατ επέκταση δε συνάγεται από τα παραπάνω η υπεροχή του Νομικού τμήματος ΚΠΑ έναντι αυτού του ΑΠΘ.Την επόμενη φορά αναζήτησε κάτι καλύτερο... Κι εγώ έχω βρεί btw ranking στο οποίο το ΑΠΘ ρίχνει στο ΚΠΑ 200 θέσεις αλλά δεν το παραθέτω γιατί δεν το θεωρώ αξιόπιστο...
P.S ειδικά το ranking που κατατάσσει το ΚΠΑ στο νούμερο 26 των 100 καλύτερων πανεπιστημίων ειλικρινά με έκανε και γέλασα...

1)υπεροχή πανεπιστημίου --->συνεκδοχικά ---->υπεροχή εκάστοτε σχολής...

2)Παράθεσέ μας το λινκ σε παρακαλώ....

3)στα περισσότερα σιτες το ΑΠΘ δεν αναφέρεται καν! ήταν το μοναδικό που μπόρεσα να βρω...τουλάχιστον το πιο ''αξιόπιστο''
-----------------------------------------
Με 19231 μόρια το 2007 (με το 90%) και δυνατότητα 10% το 2008 και το 2009, δε νομίζω ότι θα είχα πρόβλημα να μπώ στο τμήμα που μπήκες εσύ με 10%... Απλά το απέρριψα γιατί θεωρούσα καλύτερο το τμήμα της Θεσσαλονίκης (και επιβεβαιώθηκα) και επιπλέον μου άρεσε η πόλη (αλλά αυτά είναι προσωπικές εκτιμήσεις και εδώ όσα έχω επισημάνει ανταποκρίνονται σε πραγματικά δεδομένα και όχι σε παραμύθια για παιδάκια...). Οι πολιτικές μου προτιμήσεις δεν σε αφορούν και αμφιβάλλω αν θα μπορέσεις να τις παρακολουθήσεις (δες καμιά επίδειξη Hermes καλύτερα). Η επιθετικότητα μου οφείλεται αφενός στον άκρατο σοβινισμό σου (που εσύ παρουσιάζεις ως χιούμορ) και στα πεζά πρότυπα που εσύ έχεις κάθε δικαίωμα να ακολουθείς, (όχι όμως να προωθείς και τέτοιου είδους ρηχές αξιές σε ένα forum που απευθύνεται σε μαθητές) και αφετέρου στα ψεύδη περί κύρους, ακτινοβολίας κλπ. Εσείς επιτίθεστε και όλα αυτά τα σχόλια τα βρίσκω απολύτως αντισυναδελφικά και αντιεπαγγελματικα. Δεν θα έμπαινα στη διαδικασία να απαντώ, αλλά παρατηρώ πως όσο δεν απαντούμε, έχετε την αίσθηση οτι λέτε και κάτι αληθές και ισχύον.Σαν να έχεις χάσει λίγο την ουσία... Μήπως τα πρότυπα σου θα έπρεπε να είναι πιο σωστά. Να χαίρεσαι την Blue Label σειρά σου... Όμως δυστυχώς τα ωραία σου ενδύματα δεν ανταποκρίνονται σε έναν σκεπτόμενο πεπαιδευμένο επιστήμονα με άποψη για τη ζωή του... Αυτά...

με 19231 μόρια πέρασες θεσσαλονίκη γιατί θεώρησες ότι είναι καλύτερη σχολή και είπες...τι να κάνουμε...ας επιβαρύνουμε τους γονείς μας με επιπλέον 1000 ευρώ έξοδα...τι ωριμότητα...τι αληθοφάνεια....mercy pls MERCY!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

.:ale3ia:.

Νεοφερμένος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Βλέπω οτι το κλίμα έχει γίνει εχθρικό...βρε παιδιά ηρεμήστε,και οι δυο σχολές κάτι καλό θα έχουν...γιατί να κονταροχτυπιόμαστε να βρούμε την καλύτερη?Η αλήθεια είναι οτι ο καθείς έχει τους λόγους του για να είναι στην Α ή τη Β σχολή...εγώ πχ για οικονομικούς λόγους παρέμεινα στην Αθήνα(για αυτά τα 1000τόσα ευρώ έξοδα που θα μπορούσα να τα ξοδέψω και αλλιώς) αλλά κι αυτό να μην ήταν δεν βρίσκω το λόγο να ξενιτευτούμε όλοι(και μιλάω για τους Αθηναίους)αναζητώντας ένα ανώτερο επίπεδο σπουδών...Δεν θέλω να πιστέψω οτι το τμήμα που βρίσκεται στην πρωτεύουσα είναι τόσο "για τα μπάζα"όπως παρουσιάζεται απο μερικούς...χωρίς βέβαια να μπορώ να πω οτι είναι και τέλειο,απο τη στιγμή που δεν έχω μπεί(και δεν έχω δεί)ακόμη...θα μιλήσω μόνο αφού σχηματίσω προσωπική γνώμη!
Όσο για το image της σχολής η αλήθεια είναι οτι υπάρχει και είναι δέλεαρ για πολλούς καθώς όντως έχει περάσει στην κοινή αντίληψη οτι ο Φοιτητής Νομικής είναι ο ήρωας της οικογένειας του(παραδεχτείτε το,όλες οι οικογενειες έκαναν πάρτυ όταν περάσαμε,όλοι οι γονείς φούσκωσαν με καμάρι...είναι φυσικο...)αλλά δεν πάμε να το παίξουμε κάτι...τουλάχιστον όχι όλοι μας...κι εγώ απο ΒΠ είμαι αλλά δεν έχω ψηλά τον αμανέ,μα ούτε μιλώ επιτηδευμένα για να αποδείξω οτι είμαι άξια να φοιτώ στη Νομική...πάντως συμφωνώ με την Angelina στο εξής:είναι καλό να μπορούμε να προσαρμόσουμε το λόγο στις καταστάσεις...ξύλινη γλώσσα εκεί που πρέπει αλλά και"Αργκό"κάπου αλλού...άλλωστε δεν πιστεύω οτι χρειάζεται να αποδεικνύουμε διαρκως οτι "οκ,ξέρουμε να μιλάμε" Αναφορικά με το Legally Blonde,εγώ δεν είμαι ξανθιά αλλά δεν σνομπάρω τέτοιες ταινιούλες γιατί απλά μου κάνει κέφινα βλέπω τα πάντα...οχι να διακρίνω τις κουλτουριάρικες ταινίες και να απορρίπτω όλα τ'άλλα...άλλωστε η ταινία αυτή με έκανε(παραδόξως)να πιστέψω στη δύναμη της θέλησης...βγάλτε το σενάριο, την γενική υπόθεση και όλα τ'άλλα και θα βρείτε οτι,ναι,έχει και ηθικό δίδαγμα!

Ξέρω οτι δεν διερωτήθηκα για τίποτα απο τα παραπάνω,αλλά ελεύθερος διάλογος είναι και ένιωσα την ανάγκη να εκφράσω κι εγώ τις απόψεις μου...Πιστεύω πως δεν έθιξα κανέναν,καθώς ουσιαστικά δεν απαντώ σε κάποια συγκεκριμένη δήλωση...

Αυτάαα προς το παρόν...και peace my friends...στην ίδια σχολή είμαστε όλοι,δεν χρειάζεται να πέσει ξύλο για το δέρμα των καναπέδων και τα χαλιά της κάθε σχολής!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angelina7

Νεοφερμένος

Η angelina7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Αναφορικά με το Legally Blonde,εγώ δεν είμαι ξανθιά αλλά δεν σνομπάρω τέτοιες ταινιούλες γιατί απλά μου κάνει κέφινα βλέπω τα πάντα...οχι να διακρίνω τις κουλτουριάρικες ταινίες και να απορρίπτω όλα τ'άλλα...άλλωστε η ταινία αυτή με έκανε(παραδόξως)να πιστέψω στη δύναμη της θέλησης...βγάλτε το σενάριο, την γενική υπόθεση και όλα τ'άλλα και θα βρείτε οτι,ναι,έχει και ηθικό δίδαγμα!

Ακριβώς γι' αυτό την πρότεινα. Το μεγαλύτερο μέρος είναι αρκετά επιφανειακό αλλά υπάρχουν κάποιες στιγμές που είναι αρκετά δυνατές. Γενικά Αλεξία, τοποθετείσαι πολύ σωστά!:bravo:
For the record, κι εγώ το 2007 είχα δώσει πρώτη φορά. Έχασα την Αθήνα με 19603 :(Τα έξοδα είναι πράγματι πολλά και δεν αξίζουν τον κόπο. Πλέον τα ενοίκια στη Θεσ/νικη αγγίζουν τα αντίστοιχα της Αθήνας. Για το φαγητό πρέπει να υπολογίζει κάποιος τουλάχιστον 50-70 ευρώ τη βδομάδα στο σουπερ μάρκετ (οι έξοδοι και το ντελίβερι αρκούν για να ξετινάξουν οικονομικά τους γονείς) ενώ τα εισητήρια του τρένου κυμαίνονται από 20-45 ευρώ (45 έχουν και ορισμένες πτήσεις της Aegean αν κλείσεις νωρίς). Περιττό να πω ότι αν και πρόκειται για μια πόλη που προσφέρει τα πάντα από διασκέδαση, μετα από τρεις-τεσσερις το πολύ μήνες απλά σταματάς να βγαίνεις από το σπίτι. Πλέον, παίρνω τα μισά χρήματα στην Αθήνα, αφού μένω στο πατρικό μου και περνάω αρχοντικά (και όχι, δεν τα ξοδεύω όλα στη μπουτικ του Ραλφ Λορεν:P).
Για να γυρίσουμε στο θέμα μας, η Νομική είναι Νομική όπου και να βρίσκεται. Από την προσωπική μου εμπειρία πάντως (και σίγουρα εισχωρεί εδώ κάποιος βαθμός υποκειμενικότητας), η Νομική Αθηνών είναι "άλλο πράγμα". Χαίρομαι να πατάω στις παραδόσεις. Αυτό δε σημαίνει ότι οι Θεσσαλονικείς δεν είστε καλοί. Ίσα ίσα, τα δύο τελευταία χρόνια έχουμε φάει πικρές ήττες στο Philip C. Jessup national round... Ελπίζω τουλάχιστον φέτος να πάρουμε το αίμα μας πίσω:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Veritas

Νεοφερμένος

Ο Veritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Διαφωνώ κάθετα με όλα.

1. Ως προς τις αξιολογήσεις των πανεπιστημίων. Διακρίνω μια σύγχυση αναφορικά με τους στοιχειώδεις κανόνες της λογικής. Ούτε πάντοτε όταν καταφάσκεται το μείζον, ισχύει το έλασσον, ούτε το αντίστροφο συμβαίνει σε κάθε περίπτωση. Αν είχατε ασχοληθεί - πολλά ζητάω- θα είχατε διαπιστώσει ότι βρετανικά πανεπιστήμια κατατασσόμενα εξαιρετικά υψηλά στις σχετικές λίστες, έχουν προγράμματα σπουδών τα οποία δεν καταφέρνουν να αποκτήσουν το πολυπόθητο 5*/5*, ενώ άλλα, με χαμηλότερο μέσο όρο ως πανεπιστημιακές οντότητες, αναδεικνύουν τμήματα προεξέχοντα (παραδείγματα πολλά). Επομένως, Νομικάριε, ο συλλογισμός σου είναι εν πολλοίς αβάσιμος.

2. Αντζελίνα. Είναι απολύτως κατανοητό, ορισμένα παιδιά, λόγω της φύσης τους να φέρονται όπως εσύ.

3. Για του λόγου το αληθές. Δεν επέλεξα να σπουδάσω εδώ από την πρώτη στιγμή επειδή θεωρώ τη σχολή καλύτερη. Οι γονείς μου υπηρετούν εδώ και δεν ήθελα να τους επιβαρύνω. Ειδάλλως, θα σπούδαζα στη Γερμανία. Όμως αυτό που μου προσέφερε η Σχολή, η Πόλη, οι Άνθρωποι, δεν υποκαθίσταται εύκολα. Και γνωρίζοντας τη Νομική στην Αθήνα, έχοντας ζήσει στην Πρωτεύουσα, έχοντας ζήσει τι έχει να δώσει στους Ανθρώπους, μπορώ να κρίνω.

Γιατί αυτή η Σχολή μου έδωσε πολλά. Με έκανε κυριότερα να αγαπήσω αυτό που κάνω. Με αγκάλιασε και με ανέδειξε.

Εδώ γνώρισα ανθρώπους πολύ διαφορετικούς ο ένας από τον άλλον. Και εδώ απέκτησα πολύ δυνατές φιλίες, από αυτές που ξέρεις ότι είναι φιλίες ζωής.

Δεν είμαι Μακεδόνας. Αλλά η Θεσσαλονίκη έχει γίνει ένα κομμάτι μου. Ίσως πια να αισθάνομαι - όπως όλοι όσοι σπούδασαν εδώ - περισσότερο Θεσσαλονικιός.

Φυσικά και αυτό δεν είναι κανόνας απαράβατος. Αν ήμουν αντικοινωνικός, αν δεν είχα απαγγιστρωθεί από την προφοιτητική μου ζωή, αν έκρινα κάτι από το εξώφυλλο και τις ετικέτες, αν δεν μου άρεσε να ατενίζω κάθε πρωί την θάλασσα, δεν θα με ικανοποιούσε με τίποτα η ζωή μου εδώ. Όμως, στο κάτω κάτω αυτό που μας σημαδεύει κρίνεται σε συνάρτηση με τους δεσμούς που δημιουργούμε. Και η Θεσσαλονίκη μου προσέφερε πολλους :'(Ακαδημαϊκούς & Επαγγελματικούς, Φιλιάς, δεσμούς Ζωής.

Δεν έχουμε απλά καλύτερο επίπεδο σπουδών. Έχουμε και φοιτητικά χρόνια να θυμόμαστε. Δεν πα να λέτε ο,τι θέλετε. Σας βαρέθηκα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lordV

Νεοφερμένος

Ο V αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
1)υπεροχή πανεπιστημίου --->συνεκδοχικά ---->υπεροχή εκάστοτε σχολής...

2)Παράθεσέ μας το λινκ σε παρακαλώ....

3)στα περισσότερα σιτες το ΑΠΘ δεν αναφέρεται καν!ήταν το μοναδικό που μπόρεσα να βρω...τουλάχιστον το πιο ''αξιόπιστο''
-----------------------------------------


με 19231 μόρια πέρασες θεσσαλονίκη γιατί θεώρησες ότι είναι καλύτερη σχολή και είπες...τι να κάνουμε...ας επιβαρύνουμε τους γονείς μας με επιπλέον 1000 ευρώ έξοδα...τι ωριμότητα...τι αληθοφάνεια....mercy pls MERCY!!
το site λέγεται webmetrics. Αν ανατρέξεις σε προηγούμενες σελίδες του συγκεκριμένου topic, θα το βρεις. ''Συνάδελφε'', στα περισσότερα sites (τα έγκυρα τουλάχιστον) δεν αναφέρεται ούτε το ΚΠΑ, οπότε μην το παίζεις έξυπνος. Είναι γνωστή άλλωστε η παθογένεια του ελληνικού δημοσίου πανεπιστημίου...
----------------------------------------------
όσο για την επιλογή μου (αν και δεν θα δεχτώ τέτοιου είδους σχόλια από κάποιον που υποστηρίζει πως στα 17 του έγινε λέκτορας στο NYU...Ωστόσο θα σου απαντήσω) έχω να σου πω τα εξής
1) η μητέρα μου είναι δικηγόρος και σπούδασε στη Θεσ/κη. Μου είχε πει τα καλύτερα για αυτήν τη σχολή (και είχε δίκιο).
2) αν εγώ έχω τα λεφτά να σπουδάσω και στο Τιμπουκτού, είμαι υποχρεωμένος να σου ζητήσω την άδεια?
3) Πριν την κατάθεση μηχανογραφικού είχα κάνει και προσωπική αναζήτηση αναφορικά με τα νομικά τμήματα στην Ελλάδα. Είδα ότι γνώριζα αρκετούς καθηγητές της Θεσσ/κης από πολλά άρθρα τους στον τύπο, μου άρεσε και το πρόγραμμα σπουδών, ξετρελάθηκα και με την ιδέα ότι θα σπουδάσω στη Θεσσαλονίκη και θα ζήσω ωραία φοιτητικά χρόνια. Οπότε δήλωσα αυτήν τη σχολή στο μηχανογραφικό και δεύτερη (σε περίπτωση αποτυχίας της πρώτης επιλογής) την Αθήνα. Οι γονείς μου από τη μία στενοχωρήθηκαν για την επιλογή μου (όχι για τα χρήματα αλλά για το γεγονός ότι θα είμαι μακρυά), ωστόσο με στήριξαν και με στηρίζουν στην επιλογή μου. Το βλέπουν ως μια ευκαιρία να θυμηθούν και αυτοί τα φοιτητικά τους χρόνια, ερχόμενοι να με επισκευθούν. Τέλος, επισημαίνω ΞΑΝΑ ότι ο βαθμός δεν παίζει ρόλο για το σωστό νομικό. Οι βάσεις Αθήνας Θεσσαλονίκης έχουν διαφορά 100 μορίων (0,1) οπότε οι φοιτητές και των δύο σχολών έχουν ίδιο επίπεδο (αναφορικά με τις φιλολογικές τους γνώσεις) και έχω να σε πληροφορήσω πως όταν μπήκα στη σχολή, οι περισσότεροι είχαν μεγαλύτερο βαθμό από το δικό μου (οπότε guess what... ήταν η πρώτη τους επιλογή). Μιλώντας με πολλούς αριστούχους για τα νομικά τμήματα στην Ελλάδα και για τη διαδικασία επιλογής, οι περισσότεροι από αυτούς δήλωναν πρώτη επιλογή Θεσσαλονίκη και δεύτερη Κομοτηνή. Μήπως λοιπόν όλη αυτή η μυθοπλασία έχει δημιουργηθει στην Αθήνα με απώτερο σκοπό να θρέψει έναν κομπλεξισμό (ότι εμείς είμαστε και οι άλλοι όχι?) και μία ψευδαίσθηση για την τόνωση ενός γυμνασιακού ανταγωνισμού?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nickname

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,133 μηνύματα.
Το θέμα το καθάρισα όσο μπορούσα. Σας παρακαλώ συνεχίστε σε πιο ήπιους ρυθμούς και μην αλληλοβρίζεστε...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Veritas

Νεοφερμένος

Ο Veritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Κατόπιν 22 σελίδων συζήτησης και διαξιφισμών, το συμπέρασμα είναι πλέον ορατό:


Με κοινό παρανομαστή την υποχρηματοδότηση, τη δυσλειτουργία και τις λοιπές χρονίζουσες παθογένειες της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης στην Ελλάδα, τα ελληνικά τμήματα, σύμφωνα τουλάχιστον με τα διεθνή πρότυπα, δεν προσφέρουν όσα θα μπορούσαν να προσφέρουν. Συστημικά κρίνοντας, προτερήματα και ελαττώματα εντοπίζονται σε έκαστο τμήμα.

Διαφορές ωστόσο υπάρχουν, αναλύθηκαν εκτενώς, άλλοτε με αντικειμενικότητα, άλλοτε υπό το πρίσμα αστικών μύθων και άλλων αστείων κατασκευών [δεν μπορώ να τελειώσω έγκαιρα τη σχολή => η σχολή είναι καλύτερη (λογικό άλμα) ή με βάση το κοινό αίσθημα η τάδε σχολή είναι καλή=> άρα είναι καλή (στην επιστημονική μέθοδο δεν χωρούν δημοσκοπήσεις σχετικά με το τι είναι και τι όχι ορθό, προϋποτίθενται απεναντίας απτά δεδομένα, ορισμένα αποπειράθηκα να παραθέσω σε άλλα posts].

Το γεγονός ότι οι συνάδελφοι από τις άλλες σχολές απέφυγαν να απαντήσουν στις αιτιάσεις και αναζήτησαν επιχειρήματα αντλούμενα άπο το παρωχημένο πλέον τρίπτυχο: αργούμε να τελειώσουμε - μπαίνουμε με 100 μόρια παραπάνω - καθόμαστε σε δερματίνι... δείχνει πολλά.

Όταν ο στόχος του πανεπιστημίου μετατοπίζεται και δεν είναι πια η προαγωγή του πνεύματος, η καλλιέργεια της επιστήμης, η δημοκρατική εμβάθυνση, αλλά η διατήρηση μιας 'εικόνας' δίχως περιεχόμενο, η ανάπτυξη μιας συντηρητικής εκδοχής της επιστήμης και η πεποίθηση πως όλα αυτά είναι που μας διακρίνουν και μας καταξιώνουν, τότε δικαιολογείται πλήρως η έλλειψη ο υ σ ι α σ τ ι κ ώ ν επιχειρημάτων.

Δεν ισχυρίζομαι πως δεν εκφράστηκα και με υποκειμενισμό. Όμως όταν δένεσαι με κάτι, δεν μπορείς να υποβληθείς σε ολική αναισθησία για να εκφέρεις γνώμη. Βέβαια, τα δεδομένα που επικαλεστηκε ο lordV και εγώ είναι αναντίρρητα. Δεν καταφύγαμε σε ευτελή επιχειρήματα του τύπου λχ ο Πρόεδρος του Αρείου Πάγου σπούδασε εδώ, γιατί αυτά παρότι αληθή, ανατρέχουν στο παρελθόν και δεν σχετίζονται πάντα με το τι συμβαίνει τώρα. Αντίθετα, ασχοληθήκαμε με το who is who του διδακτικού προσωπικου, με τη διάρθρωση του προγράμματος σπουδών κλπ

ΔΙΑ ΤΑΥΤΑ

NOMIKH ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ RULES
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lordV

Νεοφερμένος

Ο V αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Κατόπιν 22 σελίδων συζήτησης και διαξιφισμών, το συμπέρασμα είναι πλέον ορατό:


Με κοινό παρανομαστή την υποχρηματοδότηση, τη δυσλειτουργία και τις λοιπές χρονίζουσες παθογένειες της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης στην Ελλάδα, τα ελληνικά τμήματα, σύμφωνα τουλάχιστον με τα διεθνή πρότυπα, δεν προσφέρουν όσα θα μπορούσαν να προσφέρουν. Συστημικά κρίνοντας, προτερήματα και ελαττώματα εντοπίζονται σε έκαστο τμήμα.

Διαφορές ωστόσο υπάρχουν, αναλύθηκαν εκτενώς, άλλοτε με αντικειμενικότητα, άλλοτε υπό το πρίσμα αστικών μύθων και άλλων αστείων κατασκευών [δεν μπορώ να τελειώσω έγκαιρα τη σχολή => η σχολή είναι καλύτερη (λογικό άλμα) ή με βάση το κοινό αίσθημα η τάδε σχολή είναι καλή=> άρα είναι καλή (στην επιστημονική μέθοδο δεν χωρούν δημοσκοπήσεις σχετικά με το τι είναι και τι όχι ορθό, προϋποτίθενται απεναντίας απτά δεδομένα, ορισμένα αποπειράθηκα να παραθέσω σε άλλα posts].

Το γεγονός ότι οι συνάδελφοι από τις άλλες σχολές απέφυγαν να απαντήσουν στις αιτιάσεις και αναζήτησαν επιχειρήματα αντλούμενα άπο το παρωχημένο πλέον τρίπτυχο: αργούμε να τελειώσουμε - μπαίνουμε με 100 μόρια παραπάνω - καθόμαστε σε δερματίνι... δείχνει πολλά.

Όταν ο στόχος του πανεπιστημίου μετατοπίζεται και δεν είναι πια η προαγωγή του πνεύματος, η καλλιέργεια της επιστήμης, η δημοκρατική εμβάθυνση, αλλά η διατήρηση μιας 'εικόνας' δίχως περιεχόμενο, η ανάπτυξη μιας συντηρητικής εκδοχής της επιστήμης και η πεποίθηση πως όλα αυτά είναι που μας διακρίνουν και μας καταξιώνουν, τότε δικαιολογείται πλήρως η έλλειψη ο υ σ ι α σ τ ι κ ώ ν επιχειρημάτων.

Δεν ισχυρίζομαι πως δεν εκφράστηκα και με υποκειμενισμό. Όμως όταν δένεσαι με κάτι, δεν μπορείς να υποβληθείς σε ολική αναισθησία για να εκφέρεις γνώμη. Βέβαια, τα δεδομένα που επικαλεστηκε ο lordV και εγώ είναι αναντίρρητα. Δεν καταφύγαμε σε ευτελή επιχειρήματα του τύπου λχ ο Πρόεδρος του Αρείου Πάγου σπούδασε εδώ, γιατί αυτά παρότι αληθή, ανατρέχουν στο παρελθόν και δεν σχετίζονται πάντα με το τι συμβαίνει τώρα. Αντίθετα, ασχοληθήκαμε με το who is who του διδακτικού προσωπικου, με τη διάρθρωση του προγράμματος σπουδών κλπ

ΔΙΑ ΤΑΥΤΑ

NOMIKH ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ RULES
+++++++++++++!!! Εν κατακλείδι, αν και προσωπικά θεωρώ εντελώς ανόητο το επιχείρημα των βάσεων εισαγωγής, ωστόσο επειδή κάποιοι το θεωρούν βάσιμη ένδειξη υπεροχής, η υψηλότερη βαθμολογικά Νομική στις πανελλήνιες εξετάσεις είναι η ΣΣΑΣ (στρατολογικό με 19000+μόρια), ήτοι η Νομική του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης. Για να μην ανατρέξω στις βάσεις εισαγωγής των Κυπρίων οι οποίες το 2009 είναι οι εξής: Νομική Θεσσαλονίκης 18040, Νομική Αθήνας 17550 (διαφορά 500 μορίων, όχι 100 όπως εδώ), Νομική Κομοτηνής 14500. Και αυτά τα αναφέρω όχι γιατι πιστεύω πως έχει σημασία ο βαθμός εισαγωγής για να κριθεί η ποιότητα μίας σχολής και δή ενός τμήματος Νομικής, αλλά προκειμένου να καταρρίψω και το τελευταίο εναπομείναν επιχείρημα των συναδέλφων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrypap3

Νεοφερμένος

Η Χρύσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Πολύ ωραία η επιχειρηματολογία σας...! Πράγματι συχνά-εμείς οι άνθρωποι-γινόμαστε θύματα της ίδιας μας της αλαζονείας! Στον κοινό νου η εισαγώγη σε μια υψηλόβαθμη και δελεαστική -απο απόψεως κύρους-σχολή έχει εξισωθεί με την απόλυτη επιτυχία! Κι όμως...! Είναι μόνο η αρχή μιάς εν δυνάμει επιτυχίας! Ένα μέρος των φοιτητών νομικής ( Αθήνας,Θεσσαλονίκης,Θράκης) θα εκπληρώσει τους επαγγελματικούς του στόχους και θα διαπρέψει! Ένα άλλο μέρος είτε θα αποσυρθεί απο τον ανταγωνισμό που διέπει την αγορά εργασίας είτε θα έχει μια μέτρια πορεία-δεν ξέρω,ίσως ανήκω και εγώ σε αυτό το μέρος-...Θέλω να πώ, η αξία του κάθε φοιτητή νομικής ως δικηγόρος θα φανεί αργότερα και σίγουρα λίγη σημασία θα έχει αν είναι απόφοιτος Αθήνας ή Θεσσαλονίκης! Η επιστημονική κατάρτιση είναι μάλλον ανάλογη της αφοσίωσης, της εμβάθυνσης και της προσπάθειας που καταβάλλεται απο τον κάθε φοιτητή! Το οτι κάποιος έγραψε καλύτερα στη λογοτεχνία ή τα αρχαία απο κάποιον άλλον δεν σημαίνει πως υπερτερεί και στη νομική σκέψη η οποία...είναι χάρισμα! :) Και μια ερωτησούλα...! Στο πρόγραμμα ''ΕΠΑΦΗ'' του ΑΠΘ συμμετέχουν εθελοντές-φοιτητές απο όλα τα έτη ή υπάρχει κάποιο όριο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lordV

Νεοφερμένος

Ο V αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
δες εδώ https://contact.web.auth.gr/. Αν έχεις στο εαρινό εξάμηνο την κ. Καϊάφα-Γκμπάντι ή την κ. Καστανίδου στο Γενικό Ποινικό Δίκαιο, σίγουρα θα σε ενημερώσουν σχετικά και θα καταρτίσουν λίστες, στις οποίες θα δηλώσουν συμμετοχή όσοι επιθυμούν:) Κατά τη γνώμη μου, είναι αξιολογότατη η εν λόγω πρωτοβουλία, δεδομένου ότι η νομική επιστήμη είναι κατεξοχήν ''κοινωνική''.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrypap3

Νεοφερμένος

Η Χρύσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ...!:) Τί ωραίο πρόγραμμα! Θα είναι σίγουρα πολύ ενδιαφέρουσα έστω και μια υποτυπώδης συναναστροφή με αυτούς τους ανθρώπους...! Γιατί όπως σωστά λές η νομική είναι ''κοινωνική'' επιστήμη! Ακόμη κι αν σχετίζεται με ''ψυχρούς'' νόμους... Είχα δεί στους ''ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ'' μια εκπομπή για τους βαρυποινίτες στην Ελλάδα! Μπορώ να πώ πως κάποιοι μου φάνηκαν εως και συμπαθητικοί...Άλλωστε κανείς δεν φτάνει χωρίς λόγο στο έγκλημα...Δικαιούνται ευκαιρίες! Υπάρχει δηλαδή πιθανότητα να συμμετάσχει κάποιος και απο το πρώτο έτος? Μακάρι...! Διαφορετικά δεν πειράζει...τα επόμενα χρόνια(καλά να είμαστε)! Τις καθηγήτριες που ανέφερες μπορεί να τύχει κάποιος να μην τις έχει? Ελπίζω πάντως να υπάρχουν ανακοινώσεις για όλους!
-----------------------------------------
Ευχαριστώ πολύ...!:) Τί ωραίο πρόγραμμα! Θα είναι σίγουρα πολύ ενδιαφέρουσα έστω και μια υποτυπώδης συναναστροφή με αυτούς τους ανθρώπους...! Γιατί όπως σωστά λές η νομική είναι ''κοινωνική'' επιστήμη! Ακόμη κι αν σχετίζεται με ''ψυχρούς'' νόμους... Είχα δεί στους ''ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ'' μια εκπομπή για τους βαρυποινίτες στην Ελλάδα! Μπορώ να πώ πως κάποιοι μου φάνηκαν εως και συμπαθητικοί...Άλλωστε κανείς δεν φτάνει χωρίς λόγο στο έγκλημα...Δικαιούνται ευκαιρίες! Υπάρχει δηλαδή πιθανότητα να συμμετάσχει κάποιος και απο το πρώτο έτος? Μακάρι...! Διαφορετικά δεν πειράζει...τα επόμενα χρόνια(καλά να είμαστε)! Τις καθηγήτριες που ανέφερες μπορεί να τύχει κάποιος να μην τις έχει? Ελπίζω πάντως να υπάρχουν ανακοινώσεις για όλους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top