Νομική ΑΠΘ

papadopouloum

Νεοφερμένος

Η papadopouloum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέραα σε όλους!
Είμαι μαθήτρια της Γ'λυκειου και φέτος κατάφερα να πάρω άνευ μέσω του αθλήματος μου. Επομένως έχω ήδη εξασφαλισμένη την θέση μου στο Πανεπιστήμιο. Η σχολή που σκέφτομαι και πάντα ήθελα να ακολουθήσω είναι η Νομική. Θα ήθελα να προσθέσω πως στην αρχή της χρονιας διάβαζα κανονικά για τις πανελλαδικές,όμως στα μέσα ,εφόσον η απόφαση του άνευ πάρθηκε, σταματήσα το φροντιστήριο.
Αυτό που θα ήθελα, είναι η βοήθεια σας όσο αφορά την σχολή. Είναι πολύ δύσκολα τα μαθήματα? Χρειάζεται όντως τόσο διάβασμα όσο ισχυρίζονται όλοι? Σίγουρα όλα αυτά είναι υποκειμενικά και ο καθένας βλέπει τα πράγματα διαφορετικά, απλά επειδή πάντα στην ζωή μου κυριαρχουσε ο πρωταθλητισμός και το διάβασμα ήταν στην δεύτερη θέση, έιμαι άρκετα προβληματισμενη γιατι δεν έχω συνηθίσει τοσο διάβασμα άλλα κυρίως γιατί δεν πέρασα όλη διαδικασία των πανελλαδικών εξετάσεων. ( διάβασμα, άγχος κλπ)
Έυχαριστω πολύ για την βοήθεια σας ,πραγματικά αυτή την περίοδο μου ειναι πολύ χρήσιμη!! Καλό μήνα σε όλους
 

DimitraA.

Νεοφερμένος

Η DimitraA. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Κοίτα ως σχολή (σου γράφω από όσα έχω ακούσει χωρίς να έχω προσωπική εμπειρία) έχει πολύ διαβασμα, καμία σχέση με το διάβασμα των πανελληνίων. Αυτό δε στο γράφω για να σε αποθαρρύνω, κάθε άλλο! Το γεγονός ότι κάποιος μπόρεσε να ανταποκριθεί στο διάβασμα που απαιτεί η εισαγωγή σε αυτήν την σχολή δεν σημαίνει ότι θα τα καταφέρει και εντός σχολής. Πάρα πολλοί λιμνάζουν παρ' ότι αρίστευσαν στις πανελλαδικές. Θέλω να πω ότι η αριστεία στις πανελλήνιες αποτελεί μόνο εναν δείκτη, αλλά όχι τον καθοριστικό. Η σημαντικότερη παράμετρος για την επιτυχη φοίτηση είναι το κίνητρο να είναι προσωπικό. Με λίγα λόγια πιστεύω ότι αφού επιλέγεις την σχολή επειδή σου αρέσει το αντικείμενό της θα καταφέρεις να ανταποκριθείς επάξια στις απαιτήσεις της.
 
Τελευταία επεξεργασία:

papadopouloum

Νεοφερμένος

Η papadopouloum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Πολύ σωστά αυτά που είπες και συμφωνώ απόλυτα, σε ευχαριστώ πολύ!
 

DimitraA.

Νεοφερμένος

Η DimitraA. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 97 μηνύματα.
*Θα ήθελα να προσθέσω και κάτι που ξέχασα να αναφέρω στο προηγούμενο μήνυμά μου.*
Ανέφερες πώς είσαι αθλήτρια και πιστεύω αυτό είναι πλεονέκτημα καθώς θα έχεις μάθει να τηρείς ένα συγκεκριμένο πρόγραμμα. Θα έχεις μάθει να πειθαρχείς και να είσαι οργανωτική κάτι που θεωρώ ότι θα είναι πλεονέκτημα και στη σχολή.
 

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Συμφωνώ με αυτό που λέει η DimitraA. Γενικώς οι αθλητές του αγωνιστικού ανταποκρίνονται στις σπουδές τους, λόγω της πειθαρχίας. Η νομική μπορεί να απαιτεί σε ορισμένα μαθήματα κριτική σκέψη, ώστε να λύσεις πρακτικά, αλλά πολλά βασίζονται σε θεωρία και υπάρχουν πολλά βιβλία πρακτικών για να προετοιμαστείς. Πιστεύω ότι θα ανταπεξέλθεις, αρκεί να μην είσαι στο σημείο ότι δεν σου αρέσει το αντικείμενο. Σημαντική αναλογία είναι η Άννα Ντουντουνάκη. Πάντως, αν σε απασχολεί η δυσκολία, μπορείς να πας ΔΠΘ, που είναι συγκριτικά πιο εύκολη από τις άλλες δύο.
 

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Το καλό της νομικής είναι πως σε κανένα μάθημα δεν είναι υποχρεωτική η παρακολούθηση, ούτε χρήσιμη, πλην ελάχιστων περιπτώσεων. Με το σύγγραμμα και μόνο καλύπτεσαι για 10. Συνεπώς είναι από τις πιο βολικές σχολές για όσους δουλεύουν, κάνουν αγωνιστικά αθλήματα και γενικότερα έχουν βαρύ πρόγραμμα.

Είναι απαιτητική σχολή, αλλά καμία σχέση με πανελλήνιες που απαιτούν πολύωρο καθημερινό διάβασμα. Είναι μεν θεωρητική, αλλά δεν χρειάζεται αποστήθιση όπως πολλοί νομίζουν, απλώς μια γενική γνώση της θεωρίας. Κατά τα άλλα αν έχεις καλό μυαλό, ωραίο λόγο, δομή και καλή επιχερηματολογία, θα χτυπάς βαθμούς χωρίς πολύ κόπο. Αρκεί βέβαια να σου αρέσει το αντικείμενο.

Μόνο στο τελευταίο έτος με τις συνθέσεις απαιτείται καθημερινό διάβασμα. Τα υπόλοιπα τρία είναι περίπατος για όποιον του αρέσει η σχολή.
 

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Με το σύγγραμμα και μόνο καλύπτεται για 10; Στη νομική; Εγώ τι σπουδάζω τόσο καιρό και παλεύω για τα 7αρια;

Εγώ έχω να πω πως ήμουν και καλά από τις ξύπνιες μαθήτριες στο σχολείο μου και το φροντιστήριο χωρίς ιδιαίτερο ανταγωνισμό. Δεν είχα ποτέ και καμιά πεποίθηση ότι είμαι ο Αϊνστάιν, αλλά πάντως όταν μπήκα στη σχολή το επιβεβαίωσα στα σίγουρα.

Από το πρώτο εξάμηνο ήδη, αυτό που αντιλήφθηκα είναι πως η νομική είναι σαν τη γεωμετρία. Πολύ παρόμοιος τρόπος σκέψης. Στη γεωμετρία έχεις τα θεωρήματα που τα χρησιμοποιείς εσύ όπως θέλεις προκειμένου να λύσεις την άσκηση και φυσικά δεν υπάρχει μόνο μία λύση. Έτσι είναι και η νομική, αντί για θεωρήματα έχεις τους νόμους και αντί για άσκηση την εκάστοτε υπόθεση. Η μεθοδολογία παρουσιάζει πολλές ομοιότητες.

Και απ όσους συμφοιτητές μου γνωρίζω και έχω επαφή, ελάχιστοι είναι αυτοί που τα βγάζουν πέρα εύκολα. Και συνήθως αυτοί είναι γόνοι νομικών, έχουν δηλαδή επαφή με το αντικείμενο ήδη από πολύ μικρή ηλικία.

Γενικά όμως, να λέω και του στραβού το δίκιο, είναι πολύ ενδιαφέρουσα σχολή με πολλά διαφορετικά αντικείμενα, όλοι βρίσκουν κάποιον τομέα να τους αρέσει. Αν το θέλεις πραγματικά, φυσικά να τη δηλώσεις. Έχε όμως στο νου σου και τα παραπάνω και ότι οι μεγάλοι βαθμοί είναι για τα μεγάλα μυαλά. Η απογοήτευση κάπου κάπου τους θερίζει όλους τους φοιτητές της σχολής.
 

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Με το σύγγραμμα και μόνο καλύπτεται για 10; Στη νομική; Εγώ τι σπουδάζω τόσο καιρό και παλεύω για τα 7αρια;

Τουλάχιστον στην Αθήνα. Αν και μου φαίνεται αδιανόητο να σας διδάσκουν στη διάλεξη πραγματα που δεν έχει το σύγγραμμα, στα υποχρεωτικά μαθήματα των πρώτων χρόνων ειδικά.
 

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Nihilist μην έχεις την εντύπωση ότι αποτελείς τον μέσο φοιτητή της νομικής. Από τα λεγόμενα σου καταλαβαίνω ότι έχεις 9άρια και 10άρια στα μαθήματα χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια (και μπράβο σου γιατί αυτό δείχνει ευστροφία). Εγώ όμως για να πάρω ένα 7-8 (και πολλοί άλλοι συμφοιτητές μας) πρέπει να κοπιάσουμε πάρα πολύ.
 

johnsala

Νεοφερμένος

Ο johnsala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Το καλό της νομικής είναι πως σε κανένα μάθημα δεν είναι υποχρεωτική η παρακολούθηση, ούτε χρήσιμη, πλην ελάχιστων περιπτώσεων. Με το σύγγραμμα και μόνο καλύπτεσαι για 10. Συνεπώς είναι από τις πιο βολικές σχολές για όσους δουλεύουν, κάνουν αγωνιστικά αθλήματα και γενικότερα έχουν βαρύ πρόγραμμα.

Είναι απαιτητική σχολή, αλλά καμία σχέση με πανελλήνιες που απαιτούν πολύωρο καθημερινό διάβασμα. Είναι μεν θεωρητική, αλλά δεν χρειάζεται αποστήθιση όπως πολλοί νομίζουν, απλώς μια γενική γνώση της θεωρίας. Κατά τα άλλα αν έχεις καλό μυαλό, ωραίο λόγο, δομή και καλή επιχερηματολογία, θα χτυπάς βαθμούς χωρίς πολύ κόπο. Αρκεί βέβαια να σου αρέσει το αντικείμενο.

Μόνο στο τελευταίο έτος με τις συνθέσεις απαιτείται καθημερινό διάβασμα. Τα υπόλοιπα τρία είναι περίπατος για όποιον του αρέσει η σχολή.
Προφανως δεν εχεις υπαρξει φοιτητης νομικης για να τα λες αυτα η εισαι καμια διανοια..επ ουδενι δεν καλυπτεσαι μονο με το συγγραμμα και ποσο μαλλον σε βαρια μαθηματα. Μονο περιπατος δεν ειναι
 

efi25

Δραστήριο μέλος

Η efi25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Καλησπέραα σε όλους!
Είμαι μαθήτρια της Γ'λυκειου και φέτος κατάφερα να πάρω άνευ μέσω του αθλήματος μου. Επομένως έχω ήδη εξασφαλισμένη την θέση μου στο Πανεπιστήμιο. Η σχολή που σκέφτομαι και πάντα ήθελα να ακολουθήσω είναι η Νομική. Θα ήθελα να προσθέσω πως στην αρχή της χρονιας διάβαζα κανονικά για τις πανελλαδικές,όμως στα μέσα ,εφόσον η απόφαση του άνευ πάρθηκε, σταματήσα το φροντιστήριο.
Αυτό που θα ήθελα, είναι η βοήθεια σας όσο αφορά την σχολή. Είναι πολύ δύσκολα τα μαθήματα? Χρειάζεται όντως τόσο διάβασμα όσο ισχυρίζονται όλοι? Σίγουρα όλα αυτά είναι υποκειμενικά και ο καθένας βλέπει τα πράγματα διαφορετικά, απλά επειδή πάντα στην ζωή μου κυριαρχουσε ο πρωταθλητισμός και το διάβασμα ήταν στην δεύτερη θέση, έιμαι άρκετα προβληματισμενη γιατι δεν έχω συνηθίσει τοσο διάβασμα άλλα κυρίως γιατί δεν πέρασα όλη διαδικασία των πανελλαδικών εξετάσεων. ( διάβασμα, άγχος κλπ)
Έυχαριστω πολύ για την βοήθεια σας ,πραγματικά αυτή την περίοδο μου ειναι πολύ χρήσιμη!! Καλό μήνα σε όλους
Αν διαβαζεις συστηματικα, δεν εχεις θεμα. Βεβαια εξαρταται και απο το επιπεδο που εχεις ηδη. Αλλο να μπει ενα παιδι με 14 στη Νομικη και αλλο με 19. Και ναι, φυσικα και θελει ΠΟΛΥ διαβασμα. Αν εχεις σκοπο να συνεχισεις τα αθληματα σε τακτικη βαση και σου απορροφουν πολλες ωρες, σιγουρα θα δυσκολευτεις λιγο χρονικα. Επισης να ξερεις οτι οι παρακολουθησεις βοηθανε πολυ. Εν πασει περιπτωσει, αν διαβαζεις απο την αρχη και παρακολουθεις τα κυρια μαθηματα, δε θα εχεις θεμα (παντα με την προυποθεση να εχεις καποιες βασεις απο πριν).Επισης το δυσκολα ειναι υποκειμενικο. Και δεν ισχυει μονο για τη νομικη, αλλα για ολες τις σχολες. Εμενα μου φανηκαν βατα τα μαθηματα σε αλλους καθολου. Στο τελος ολοι την τελειωνουν βεβαια. Καλη αρχη!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Με το σύγγραμμα και μόνο καλύπτεται για 10; Στη νομική; Εγώ τι σπουδάζω τόσο καιρό και παλεύω για τα 7αρια;

Εγώ έχω να πω πως ήμουν και καλά από τις ξύπνιες μαθήτριες στο σχολείο μου και το φροντιστήριο χωρίς ιδιαίτερο ανταγωνισμό. Δεν είχα ποτέ και καμιά πεποίθηση ότι είμαι ο Αϊνστάιν, αλλά πάντως όταν μπήκα στη σχολή το επιβεβαίωσα στα σίγουρα.

Από το πρώτο εξάμηνο ήδη, αυτό που αντιλήφθηκα είναι πως η νομική είναι σαν τη γεωμετρία. Πολύ παρόμοιος τρόπος σκέψης. Στη γεωμετρία έχεις τα θεωρήματα που τα χρησιμοποιείς εσύ όπως θέλεις προκειμένου να λύσεις την άσκηση και φυσικά δεν υπάρχει μόνο μία λύση. Έτσι είναι και η νομική, αντί για θεωρήματα έχεις τους νόμους και αντί για άσκηση την εκάστοτε υπόθεση. Η μεθοδολογία παρουσιάζει πολλές ομοιότητες.

Και απ όσους συμφοιτητές μου γνωρίζω και έχω επαφή, ελάχιστοι είναι αυτοί που τα βγάζουν πέρα εύκολα. Και συνήθως αυτοί είναι γόνοι νομικών, έχουν δηλαδή επαφή με το αντικείμενο ήδη από πολύ μικρή ηλικία.

Γενικά όμως, να λέω και του στραβού το δίκιο, είναι πολύ ενδιαφέρουσα σχολή με πολλά διαφορετικά αντικείμενα, όλοι βρίσκουν κάποιον τομέα να τους αρέσει. Αν το θέλεις πραγματικά, φυσικά να τη δηλώσεις. Έχε όμως στο νου σου και τα παραπάνω και ότι οι μεγάλοι βαθμοί είναι για τα μεγάλα μυαλά. Η απογοήτευση κάπου κάπου τους θερίζει όλους τους φοιτητές της σχολής.
Tι να πω εμενα δε μου φανηκε γεωμετρια. Εγω στη γεωμετρια και τα μαθηματικα ημουν πιο πατος και απο τον τελευταιο της ταξης, συγκεκριμενα επαιρνα σταθερα 3 σε ολα τα γραπτα.Πολυ ενδιαφερουσα ομως προσεγγιση, δεν το χα σκεφτει :) Οσο για τις απολαβες μετα, ναι, σκουρα τα πραγματα, στο εξωτερικο ομως αρκετα καλυτερα (και παλι οχι τελεια). Αν μιλας για μεγαλους βαθμους πανω απο 8,5 ναι αυτο ειναι για μεγαλα μυαλα. Εγω τελειωσα με 8,2 Νομικη Αθηνας και δε με θεωρω μεγαλο μυαλο ουτε καμια διανοια, ισα ισα θεωρω οτι υστερω πολυ σε σχεση με αλλους συμφοιτητες που πηγαιναν σε εικονικες δικες, εγραφαν υπομνηματα γ αυτες ενω εγω απλα διαβαζα ενα βιβλιο και παραπερα δεν πηγαινε το μυαλο μου (και παλι τελειωσαν με μικροτερο βαθμο). Το λεω για να πω οτι ο καθενας ειναι διαφορετικος. Επισης εγω ματωσα γ να βγαλω αυτο το βαθμο ενω αλλοι τον βγαλανε σαφως πιο ανετα (οποτε ναι, εκεινοι ειναι διανοιες). Σε μερικους απλα δεν ταιριαζει η νομικη σκεψη, ισως. Αλλα αν ξεσκιζεσαι και παρακολουθεις, βαθμο θα βγαλεις. Και στην τελικη, ο βαθμος δε μετραει κ τοσο, τι 7,5 τι 8.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Το καλό της νομικής είναι πως σε κανένα μάθημα δεν είναι υποχρεωτική η παρακολούθηση, ούτε χρήσιμη, πλην ελάχιστων περιπτώσεων. Με το σύγγραμμα και μόνο καλύπτεσαι για 10. Συνεπώς είναι από τις πιο βολικές σχολές για όσους δουλεύουν, κάνουν αγωνιστικά αθλήματα και γενικότερα έχουν βαρύ πρόγραμμα.

Είναι απαιτητική σχολή, αλλά καμία σχέση με πανελλήνιες που απαιτούν πολύωρο καθημερινό διάβασμα. Είναι μεν θεωρητική, αλλά δεν χρειάζεται αποστήθιση όπως πολλοί νομίζουν, απλώς μια γενική γνώση της θεωρίας. Κατά τα άλλα αν έχεις καλό μυαλό, ωραίο λόγο, δομή και καλή επιχερηματολογία, θα χτυπάς βαθμούς χωρίς πολύ κόπο. Αρκεί βέβαια να σου αρέσει το αντικείμενο.

Μόνο στο τελευταίο έτος με τις συνθέσεις απαιτείται καθημερινό διάβασμα. Τα υπόλοιπα τρία είναι περίπατος για όποιον του αρέσει η σχολή.
Οχι δεν καλυπτεσαι για 10! Εκτος αν μιλας για ευκολακια οπως Εμπραγματο και Οικογενειακο ή επιλογης. 10 στη Νομικη και τοσο απλα οπως το περιγραφεις, σοβαρα τωρα? Δεν ειμαι σιγουρη αν οντως εχεις φοιτησει σ αυτη τη σχολη. Και περιπατος κιολας...Αλλο τρολ μας βρηκε. Ακομη και με 9 να τελειωσες, σε πληροφορω οτι συμφοιτητες μου αριστοι με πανω απο 8,8 ποτε δεν ειπαν οτι η σχολη ηταν περιπατος. Και ηταν διανοιες! το αλλο με τις Πανελληνιες δεν το σχολιαζω καν. Οι Πανελληνιες ειναι ο περιπατος και οχι η Νομικη. Συγκρινεις την ευκολια της ιστοριας και των Αρχαιων με τις εννοιες του ποινικου και τη Συνθεση Δημοσιου? Σιριουσλι?
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Οχι δεν καλυπτεσαι για 10! Εκτος αν μιλας για ευκολακια οπως Εμπραγματο και Οικογενειακο ή επιλογης. 10 στη Νομικη και τοσο απλα οπως το περιγραφεις, σοβαρα τωρα? Δεν ειμαι σιγουρη αν οντως εχεις φοιτησει σ αυτη τη σχολη. Και περιπατος κιολας...Αλλο τρολ μας βρηκε. Ακομη και με 9 να τελειωσες, σε πληροφορω οτι συμφοιτητες μου αριστοι με πανω απο 8,8 ποτε δεν ειπαν οτι η σχολη ηταν περιπατος. Και ηταν διανοιες!

Σίγουρα σε καλύπτουν για 10, οι διαλέξεις μόνο επιδερμική και αποσπασματική ανακεφαλαίωση των εγχειριδίων είναι. Μόνο για πρακτικά θα έλεγα αξίζουν, αλλά αυτά τα βρίσκεις και στο ίντερνετ ή βιβλία. Και μόνο αν δεν υπάρχει σύγγραμμα, οπότε η ύλη είναι οι διαλέξεις, που είναι σπάνιο, ή σε κάτι εξειδικευμένα μαθήματα επιλογής, που το σύγγραμμα δεν καλύπτει εξ ολοκλήρου. Στα υποχρεωτικά μαθήματα των πρώτων χρόνων όμως καλύπτεσαι για άριστα.

Δεν λέω ότι οι διαλέξεις είναι άχρηστες, σε βοηθάνε να σχηματοποιήσεις την ύλη στο μυαλό σου, ζωντανέυει και κάνει πιο ενδιαφέρον το μάθημα, λύνεις απορίες σου κλπ κλπ. Αλλά δεν είναι προϋπόθεση για άριστη βαθμολογία.

Περίπατος είπα πως είναι από την άποψη πως άλλες σχολές έχουν εργαστήρια καθημερινά, κάνουν πολλές εργασίες μέσα στη βδομάδα κλπ και άρα απαιτείται συστηματικό διάβασμα που είναι αγκάθι για όσους δουλεύουν, κάνουν αγωνιστικά αθλήματα κλπ. Η νομική είναι η πλέον βολική σχολή γι’ αυτούς. Και για να περνάς τα μαθήματα δε θέλει ιδιαίτερο κόπο, όπως σε θετικές σχολές. Το δύσκολο σε μας είναι να πας πάνω από 6-7.
 

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Οι πανελλήνιες είναι όντως ο περίπατος σε σχέση με τη νομική, εδώ θα συμφωνήσω με την Έφη :hehe:
Αλλά θα διαφωνήσω μαζί της στο σημείο του με ποσα μόρια μπήκε ο καθένας στη σχολή. Δε θεωρώ ότι παίζει κανέναν απολύτως ρόλο στο πώς θα τα πας έπειτα στη σχολή, γιατί δε βασίζεται κανένα μάθημα της σχολής στα πανελληνίως εξεταζόμενα μαθήματα (με επιφύλαξη γιατί δεν έχω ιδέα πλέον τι διδάσκεται στην κοινωνιολογια των πανελληνίων).

Από την άλλη συμφωνώ με τον @Nihilist ότι δε θέλουν όλα τα μαθήματα παρακολούθηση. Τα πρακτικά, για μένα τουλάχιστον, είναι πάντα απαραίτητα.
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,656 μηνύματα.
Οι φοιτητές σαν τον @Nihilist υπάρχουν σε όλες τις σχολές .
Προσωπικά δεν μου κάνει κάποια εντύπωση .
Υπάρχουν λαμπρά μυαλά και παιδιά που σπουδάζουν ακριβώς αυτο που θα έπρεπε να σπουδάζουν.
Πολύ καλός μου φίλος , τωρα διδακτορικός στο cambridge δυσκολευόταν παρα πολύ Στη νομική Κομοτηνής .
Μετα βίας έβγαλε 7 .Το όποιο ειναι μια χαρα βαθμός και φυσικα γνωρίζω οτι απαιτεί αρκετή προσπάθεια.
Το ίδιο άτομο τελειώνοντας εδωσε κατατακτήριες στη σχολή μου , τελείωσε με 9.4 το κλασσικο ( και όχι αυτοί οι βαθμοί δεν ειναι καθόλου συνηθισμένοι ) και τώρα κάνει καριέρα στο cambridge.
Αυτο δεν αναιρεί οτι υπάρχουν παιδιά που θα πετύχουν ακομα κι αν δυσκολεύονται να πάρουν το πτυχίο.
Με το διάβασμα μπορείς να πετύχεις τα παντα.
Ουτε όλοι έχουμε μια σχολή πλασμένη ακριβώς για εμας.
Προσωπικά όμως ,επειδή ετυχε να κανω με ολη την αφρόκρεμα της Σχολής , γνωρισα 2-3 τέτοια παιδιά .
Στο μονο που διαφωνώ είναι στο διάβασμα των πανελληνίων.
Οι πανελλήνιες εχουν κυρίως ενα συνεχόμενο άγχος.
Τιποτα παραπάνω .
Καμια σχέση οι απαιτήσεις .
Για τα μόρια τώρα ,πραγματικά δεν νομίζω οτι παίζουν τοσο μεγαλο ρολο
Η αδερφή μου,ειχε γράψει γυρω στο 15 000 και μπήκε στους μηχ μηχ τελευταία απο τους Πολύτεκνους😅
Τελείωσε πρωτη κι πηρε υποτροφία για έξω .
Οι πανελλήνιες είναι περίεργο πράγμα και σίγουρα δεν καθορίζουν την πορεια σου στη σχολη μετα .
 

efi25

Δραστήριο μέλος

Η efi25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Οι πανελλήνιες είναι όντως ο περίπατος σε σχέση με τη νομική, εδώ θα συμφωνήσω με την Έφη :hehe:
Αλλά θα διαφωνήσω μαζί της στο σημείο του με ποσα μόρια μπήκε ο καθένας στη σχολή. Δε θεωρώ ότι παίζει κανέναν απολύτως ρόλο στο πώς θα τα πας έπειτα στη σχολή, γιατί δε βασίζεται κανένα μάθημα της σχολής στα πανελληνίως εξεταζόμενα μαθήματα (με επιφύλαξη γιατί δεν έχω ιδέα πλέον τι διδάσκεται στην κοινωνιολογια των πανελληνίων).

Από την άλλη συμφωνώ με τον @Nihilist ότι δε θέλουν όλα τα μαθήματα παρακολούθηση. Τα πρακτικά, για μένα τουλάχιστον, είναι πάντα απαραίτητα.
Εννοω οτι αν ενα παιδι μπει με 10 στη Νομικη, παρολο που δεν κανει Αρχαια, δε μπορω να φανταστω να την τελειωνει. Οπως επισης παιδια που μπηκαν με 10% μια χρονια Ιατρικη με 6. Δε νομιζω οτι ειναι εφικτο και θεωρω οτι ειναι καπως αυτονοητο, ανεξαρτητα απο τα μαθηματα. Εκτος φυσικα αν γραφεις χαμηλα γιατι δε διαβαζεις. Μιλαω για τα παιδια που δε μπορουν να παρουν παραπανω στο σχολειο, οχι για εκεινα που δε διαβαζουν προφανως. Θυμαμαι οι ιδιοι οι καθηγητες μας το λεγανε αυτο και μαλιστα θεωρουσαν οτι η βαση της Νομικης Αθηνας θα επρεπε να ειναι πανω απο 19000 μορια. Αν και στο τελευταιο δε συμφωνω φυσικα, εντουτοις ειναι αληθεια οτι πρεπει να εχεις ενα επιπεδο ακαδημαικο για να αντιληφθεις πεντε πραγματα. Παρομοια και για Ιατρικη, Πολυτεχνεια κλπ. Εγω αν εμπαινα με αθληματα στο ΕΜΠ, που επαιρνα σταθερα κατω απο τη βαση σε ολα τα θετικα, δε θα την τελειωνα ουτε σε 50 χρονια και προφανως στο ΕΜΠ δεν κανουμε Χημεια και Βιολογια που δινουμε στις Πανελληνιες. Προφανως η θεματοθετρια δεν εχει θεμα με τα μαθηματα, λεω απλα ενα παραδειγμα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Οι φοιτητές σαν τον @Nihilist υπάρχουν σε όλες τις σχολές .
Προσωπικά δεν μου κάνει κάποια εντύπωση .
Υπάρχουν λαμπρά μυαλά και παιδιά που σπουδάζουν ακριβώς αυτο που θα έπρεπε να σπουδάζουν.
Πολύ καλός μου φίλος , τωρα διδακτορικός στο cambridge δυσκολευόταν παρα πολύ Στη νομική Κομοτηνής .
Μετα βίας έβγαλε 7 .Το όποιο ειναι μια χαρα βαθμός και φυσικα γνωρίζω οτι απαιτεί αρκετή προσπάθεια.
Το ίδιο άτομο τελειώνοντας εδωσε κατατακτήριες στη σχολή μου , τελείωσε με 9.4 το κλασσικο ( και όχι αυτοί οι βαθμοί δεν ειναι καθόλου συνηθισμένοι ) και τώρα κάνει καριέρα στο cambridge.
Αυτο δεν αναιρεί οτι υπάρχουν παιδιά που θα πετύχουν ακομα κι αν δυσκολεύονται να πάρουν το πτυχίο.
Με το διάβασμα μπορείς να πετύχεις τα παντα.
Ουτε όλοι έχουμε μια σχολή πλασμένη ακριβώς για εμας.
Προσωπικά όμως ,επειδή ετυχε να κανω με ολη την αφρόκρεμα της Σχολής , γνωρισα 2-3 τέτοια παιδιά .
Στο μονο που διαφωνώ είναι στο διάβασμα των πανελληνίων.
Οι πανελλήνιες εχουν κυρίως ενα συνεχόμενο άγχος.
Τιποτα παραπάνω .
Καμια σχέση οι απαιτήσεις .
Για τα μόρια τώρα ,πραγματικά δεν νομίζω οτι παίζουν τοσο μεγαλο ρολο
Η αδερφή μου,ειχε γράψει γυρω στο 15 000 και μπήκε στους μηχ μηχ τελευταία απο τους Πολύτεκνους😅
Τελείωσε πρωτη κι πηρε υποτροφία για έξω .
Οι πανελλήνιες είναι περίεργο πράγμα και σίγουρα δεν καθορίζουν την πορεια σου στη σχολη μετα .
Και γω ξερω παραδειγματα απο Νομικη που περασαν με κατω απο 19 (που ηταν η εξαιρεση για τη σχολη μας τουλαχιστον το 2009) και μετα καταφεραν να πιασουν σχετικα καλο βαθμο στη σχολη. Παρολα αυτα στη Νομικη δεν ξερω καποιον που να εγραψε χαμηλοτερα σε Πανελληνιες και μετα να διεπρεψε σε Κεμπριτζ και Χαρβαρντ. Αυτα τα παιδια που ειναι απο τη δικη μου φουρνια εκει ειχαν μπει απο τους πρωτους στη σχολη. Αλλο να μη σου ταιριαζει η νομικη και να διαπρεψεις σε αλλη σχολη, οπως το παιδι που λες, και αλλο να μπεις με χαμηλο βαθμο κ μετα να τελειωσεις την ιδια τη Νομικη με αριστα. Δε νομιζω οτι γινεται (και γω εκανα παρεα με αφροκρεμα μεσες ακρες). Παντως ολα γινονται! Και στην τελικη ο βαθμος δεν εχει μεγαλη αξια, μιλαω εξ ιδιας πειρας, αν δεν εχεις στοχο να πας στο τοπ των τοπ πανεπιστημιων μετα. Και επισης να πω οτι στο φιλο σου προφανως δεν αρεσε η σχολη γ αυτο εδωσε σε δευτερη σχολη και ακριβως επειδη η δευτερη του αρεσε, διεπρεψε. Δεν ξερουμε αν του αρεσε ποσο θα εβγαζε στη νομικη (προφανως επισης αριστα)
 
Τελευταία επεξεργασία:

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
Συγγνώμη παιδιά για το οφ τόπικ, δεν ξέρω και τι έτος είστε όσοι μιλάτε, αλλά τα εγχειρίδια καλύπτουν για 10? Στη Νομική ? Τη δική μας? Και χωρίς παρακολούθηση ? :laugh:

Άλλη σχολή θα έχω βγάλει! Εκτός κι αν φέτος άλλαξαν τόσο πολύ τα πράγματα.
Θα απαντήσω ειλικρινά στη θεματοθέτρια. Είναι δύσκολη σχολή. Θέλει διάβασμα συστηματικό, παρακολούθηση και καλή κατανόηση. Όχι κάτι τραγικό, σε καμία περίπτωση προετοίμασιας πανελληνιών, όμως, ναι, η εξεταστική ως εξεταστική, πολύ πολύ δυσκολότερη από τις πανελλήνιες. Δεν πέφτουν πάντα πράγματα που διάβασες, πολύ σπάνια διδάσκεται στα αμφιθέατρα όλο το φάσμα των πιθανών πρακτικών, με αποτέλεσμα να πρέπει να διαβάσεις μόνος/η σου πολλά πράγματα, μόνος σου, με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Θα κοπείς κάποιες φορές σε μαθήματα που διάβασες καλά (μου συνέβη 2 φορές και στην και στην παρέα μου θεωρούμαι η πιο τυχερή από όλους ), ακόμη πιο συχνά θα πάρεις 7 ενώ περίμενες 9.

Δεν είναι τραγικά δύσκολη σχολή, για να μη τρομάζω. Είναι δύσκολη, αλλά διαχείρισιμη. Απλώς πρέπει να δεχθείς ότι δεν είναι σχολείο, ούτε καν Πανελλήνιες, δηλαδή το διαβάζω καλά = γράφω καλά, δεν ισχύει εδώ.

Καλή επιτυχία, όλα θα πάνε καλά και όταν με το καλό περάσεις, εδώ θα είμαστε να μας πεις τη γνώμη σου!
 

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,234 μηνύματα.
Η Νομική είναι μια σχολή που με προσωπικό διάβασμα βγαίνει. Είναι απαιτητική, όμως με την έννοια ότι έχεις να διαχειριστείς μεγάλο όγκο ύλης και όχι με την έννοια ότι είναι δυσνόητα αυτά που διαβάζεις. Η παρακολούθηση μπορεί να βοηθήσει στο ξεσκαρτάρισμα της ύλης, γιατί καταλαβαίνεις πού εστιάζει ο καθηγητής, αλλά δεν είναι πανάκεια. Φυσικά, παίζει σημαντικό ρόλο και το πόσο ενδιαφέρεται κανείς για το αντικείμενο.
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,656 μηνύματα.
Εννοω οτι αν ενα παιδι μπει με 10 στη Νομικη, παρολο που δεν κανει Αρχαια, δε μπορω να φανταστω να την τελειωνει. Οπως επισης παιδια που μπηκαν με 10% μια χρονια Ιατρικη με 6. Δε νομιζω οτι ειναι εφικτο και θεωρω οτι ειναι καπως αυτονοητο, ανεξαρτητα απο τα μαθηματα. Εκτος φυσικα αν γραφεις χαμηλα γιατι δε διαβαζεις. Μιλαω για τα παιδια που δε μπορουν να παρουν παραπανω στο σχολειο, οχι για εκεινα που δε διαβαζουν προφανως. Θυμαμαι οι ιδιοι οι καθηγητες μας το λεγανε αυτο και μαλιστα θεωρουσαν οτι η βαση της Νομικης Αθηνας θα επρεπε να ειναι πανω απο 19000 μορια. Αν και στο τελευταιο δε συμφωνω φυσικα, εντουτοις ειναι αληθεια οτι πρεπει να εχεις ενα επιπεδο ακαδημαικο για να αντιληφθεις πεντε πραγματα. Παρομοια και για Ιατρικη, Πολυτεχνεια κλπ. Εγω αν εμπαινα με αθληματα στο ΕΜΠ, που επαιρνα σταθερα κατω απο τη βαση σε ολα τα θετικα, δε θα την τελειωνα ουτε σε 50 χρονια και προφανως στο ΕΜΠ δεν κανουμε Χημεια και Βιολογια που δινουμε στις Πανελληνιες. Προφανως η θεματοθετρια δεν εχει θεμα με τα μαθηματα, λεω απλα ενα παραδειγμα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Και γω ξερω παραδειγματα απο Νομικη που περασαν με κατω απο 19 (που ηταν η εξαιρεση για τη σχολη μας τουλαχιστον το 2009) και μετα καταφεραν να πιασουν σχετικα καλο βαθμο στη σχολη. Παρολα αυτα στη Νομικη δεν ξερω καποιον που να εγραψε χαμηλοτερα σε Πανελληνιες και μετα να διεπρεψε σε Κεμπριτζ και Χαρβαρντ. Αυτα τα παιδια που ειναι απο τη δικη μου φουρνια εκει ειχαν μπει απο τους πρωτους στη σχολη. Αλλο να μη σου ταιριαζει η νομικη και να διαπρεψεις σε αλλη σχολη, οπως το παιδι που λες, και αλλο να μπεις με χαμηλο βαθμο κ μετα να τελειωσεις την ιδια τη Νομικη με αριστα. Δε νομιζω οτι γινεται (και γω εκανα παρεα με αφροκρεμα μεσες ακρες). Παντως ολα γινονται! Και στην τελικη ο βαθμος δεν εχει μεγαλη αξια, μιλαω εξ ιδιας πειρας, αν δεν εχεις στοχο να πας στο τοπ των τοπ πανεπιστημιων μετα. Και επισης να πω οτι στο φιλο σου προφανως δεν αρεσε η σχολη γ αυτο εδωσε σε δευτερη σχολη και ακριβως επειδη η δευτερη του αρεσε, διεπρεψε. Δεν ξερουμε αν του αρεσε ποσο θα εβγαζε στη νομικη (προφανως επισης αριστα)



Ναι αυτος ηταν φαινόμενο😅
Ειχε γράψει 19.5 πανελλήνιες κι τον πιεσαν να παει νομικη ουσιστικα για αποκατάσταση .
Εκεινος απο μικρός λάτρευε τα φιλολογικά.
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
Αν και δεν είμαι απόφοιτος νομικής σχολής, θα ήθελα να πάρω θέση για τους βαθμούς στα μαθήματα.

Θεωρώ ότι αν ένας φοιτητής διαβάζει συστηματικά και είναι "πονηρεμενος" σχετικά με τον τύπο των ερωτήσεων που μπαίνουν στις εξετάσεις, τότε η βαθμολογία του γραπτού του θα είναι αναλόγως υψηλότερη. Γνωρίζω ότι η νομική, συγκριτικά, έχει μαθήματα με ογκωδέστατη ύλη, αλλά είναι στο χέρι του κάθε φοιτητή να την καλύψει (για αυτό πριν μίλησα για τον "πονηρεμενο" φοιτητή). Οι περισσότεροι φοιτητές καταφεύγουν στην εύκολη λύση των έτοιμων σημειώσεων, χωρίς να διαβάσουν αναλυτικά το εγχειρίδιο, με αποτέλεσμα να γράφουν στην καλύτερη περίπτωση ένα 6-7, ή βασίζουν το διάβασμά τους στα sos και τα παλιά θέματα.

Για εμένα η παρακολούθηση των διαλέξεων επιβάλλεται, γιατί δίνει ένα πλάνο της ύλης και είναι πιο εύκολο για τον φοιτητή να οργανώσει το διάβασμά του. Όμως δεν αρκεί μόνο η παρακολούθηση και οι σημειώσεις των διαλέξεων. Παράλληλα ο φοιτητής πρέπει να διαβάζει και το εγχειρίδιο/σύγγραμμα του μαθήματος και αν έχει απορίες, να τις λύνει.

Τέλος, μην υποτιμάτε την εικόνα του γραπτού σας, γιατί οι καθηγητές δίνουν βάση σε αυτή. Αν είναι ευανάγνωστο, παραγραφοποιημενο, χωρίς ορθογραφικά και εκφραστικά λάθη, σίγουρα δίνει μία θετική εικόνα στον εξεταστή! Εξάλλου, είναι αδιανόητο ένας φοιτητής τριτοβάθμιας εκπαίδευσης (και μάλιστα μίας υψηλόβαθμης σχολής) να έχει προβλήματα γραπτής έκφρασης*.

*Δεν αναφέρομαι, φυσικά, σε φοιτητές που έχουν μαθησιακές δυσκολίες, οι οποίοι εξετάζονται προφορικά ή με άλλον πρόσφορο τρόπο.
 

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Συγγνώμη παιδιά για το οφ τόπικ, δεν ξέρω και τι έτος είστε όσοι μιλάτε, αλλά τα εγχειρίδια καλύπτουν για 10? Στη Νομική ? Τη δική μας? Και χωρίς παρακολούθηση ? :laugh:

Εννοείς ότι δεν μπαίνουν καν δεκάρια ή ότι το δέκα μπαίνει μόνο αν παρακολουθείς κιόλας; Γιατί αυτά δεν ισχύουν. Αλίμονο αν βιβλίο 800 και πρακτικά 200 σελίδων δε σε κάλυπταν, αλλά περίμενες από την επιδερμική και συνήθως χωρίς ειρμό διάλεξη. Άντε στις δικονομίας να χρειάζεται για να ξεκαθαρίσεις κάποια πράγματα και στις συνθέσεις επειδή εξετάζουν ό,τι λένε. Πολλοί απόφοιτοι μου έχουν πει συγκεκριμένα πως μόνο οι εφαρμογές δημοσίου θέλουν παρακολούθηση, τα υπόλοιπα βγαίνουν με προσωπικό διάβασμα. Γι’ αυτό όλοι αγανακτούν που δεν έχουμε ακόμα συγγράμματα και θα γίνει κανονικά η εξεταστική. Η νομική βγαίνει από αναλυτικά βιβλία, όχι γενικές προφορικές παραδόσεις.

Το «σε καλύπτει για 10» δε σημαίνει πως δυο μέρες πριν την εξέταση μια ανάγνωση του βιβλίου σε οδηγεί στο άριστα. Αν διάβασεις τις λεπτομέρειες, εξοικειωθείς με πολλές πραγματικές περιπτώσεις μέσω πρακτικών και λύσεις τα παλιά θέματα, είναι σχεδόν απίθανο να μην μπορείς να λύσεις το πρακτικό που θα πέσει.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top