Νομική ΑΠΘ

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
Εννοείς ότι δεν μπαίνουν καν δεκάρια ή ότι το δέκα μπαίνει μόνο αν παρακολουθείς κιόλας; Γιατί αυτά δεν ισχύουν. Αλίμονο αν βιβλίο 800 και πρακτικά 200 σελίδων δε σε κάλυπταν, αλλά περίμενες από την επιδερμική και συνήθως χωρίς ειρμό διάλεξη. Άντε στις δικονομίας να χρειάζεται για να ξεκαθαρίσεις κάποια πράγματα και στις συνθέσεις επειδή εξετάζουν ό,τι λένε. Πολλοί απόφοιτοι μου έχουν πει συγκεκριμένα πως μόνο οι εφαρμογές δημοσίου θέλουν παρακολούθηση, τα υπόλοιπα βγαίνουν με προσωπικό διάβασμα. Γι’ αυτό όλοι αγανακτούν που δεν έχουμε ακόμα συγγράμματα και θα γίνει κανονικά η εξεταστική. Η νομική βγαίνει από αναλυτικά βιβλία, όχι γενικές προφορικές παραδόσεις.

Το «σε καλύπτει για 10» δε σημαίνει πως δυο μέρες πριν την εξέταση μια ανάγνωση του βιβλίου σε οδηγεί στο άριστα. Αν διάβασεις τις λεπτομέρειες, εξοικειωθείς με πολλές πραγματικές περιπτώσεις μέσω πρακτικών και λύσεις τα παλιά θέματα, είναι σχεδόν απίθανο να μην μπορείς να λύσεις το πρ ακτικό που θα πέσει.


Ω, πίστεψέ με, ξέρω πολύ καλά ότι δε σε καλύπτει διάβασμα βιβλίου την τελευταία μέρα. Άλλο λέω: και να διαβάσεις εγχειρίδιο και πρακτικά, πάλι μπορεί να πάρεις 5, σε κάποιες περιπτώσεις ακόμη και να κοπείς.
Το 10 σε εμάς τουλάχιστον, μπαίνει σπάνια. Στο τελευταίο μου για πτυχίο (το είχα ξεσκίσει) πήρα 9 και ήμουν το μόνο! Λιγότερα από 10 8αρια και πάει λέγοντας, σε ένα μάθημα όχι από τα δυσκολότερα.

Δε τα λέω όλα αυτά για να αποδείξω ότι η σχολή είναι η δυσκολότερη, σε καμία περίπτωση δε το πιστεύω αυτό, είναι μια σχολή απόλυτα διαχειρίσιμης δυσκολίας. Δύσκολο δεν είναι καθόλου να τη βγάλεις, ούτε να τη βγάλεις στην ώρα σου, ούτε και να έχεις βαθμό πτυχίου ''λίαν καλώς'' (εκεί, λίγο κάτω από το 8). Από 8,5 και πάνω, όμως, είναι δύσκολο, ναι. Γιατί όχι, το σύγγραμμα που θα πάρεις δεν αρκεί στα περισσότερα μαθήματα για 10, θα θέλει και πρακτικά. Σε πολλά επίσης, η παρακολούθηση μπορεί να μην είναι απαραίτητη τύποις, στην ουσία όμως 1) θα κερδίσεις χρόνο σε κατανόηση 2) θα καταλάβεις που εστιάζει ο καθηγητής 3) θα δεις πώς λύνονται τα πρακτικά.
Αν κάποιος θέλει γνώμη για το ποια μαθήματα θέλουν παρακολούθηση, μετά χαράς να βοηθήσω
Γιατί η ύλη είναι τεράστια (όπως, βέβαια, και σε πολλές άλλες σχολές), και στις παραδόσεις δεν την καλύπτουμε συνήθως όλη).

Επίσης, για να μην καταλήγουμε σε βεβιασμένα συμπεράσματα: λαμβάνουμε υπόψη μας το μέσο φοιτητή.Το ότι πέρασα πχ σύνθεση ποινικού με 9 δε σημαίνει ότι είναι κάτι σύνηθες και δυνατό για το μέσο φοιτητή, όταν ο Μ.Ο είναι κάτω του 5.
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
@Nihilist συμφωνώ μαζί σου, έχοντας κάνει το ίδιο στο Πολυτεχνείο. Να ξέρεις πάντως, ο μέσος φοιτητής δεν εννοεί το ίδιο πράγμα με εσένα, όταν λέει "ανοίγω το βιβλίο και διαβάζω"...
 

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Ω, πίστεψέ με, ξέρω πολύ καλά ότι δε σε καλύπτει διάβασμα βιβλίου την τελευταία μέρα. Άλλο λέω: και να διαβάσεις εγχειρίδιο και πρακτικά, πάλι μπορεί να πάρεις 5, σε κάποιες περιπτώσεις ακόμη και να κοπείς.

Συμφωνώ, αλλά αυτό δε σώζεται ούτε με παρακολούθηση.

Το 10 σε εμάς τουλάχιστον, μπαίνει σπάνια. Στο τελευταίο μου για πτυχίο (το είχα ξεσκίσει) πήρα 9 και ήμουν το μόνο! Λιγότερα από 10 8αρια και πάει λέγοντας, σε ένα μάθημα όχι από τα δυσκολότερα.

Σίγουρα, οι συνθέσεις είναι άλλο πράγμα. Κάθε σχολή στο τελευταίο έτος της γίνεται πολύ απαιτητική, η νομική δεν είναι εξαίρεση.

Από 8,5 και πάνω, όμως, είναι δύσκολο, ναι. Γιατί όχι, το σύγγραμμα που θα πάρεις δεν αρκεί στα περισσότερα μαθήματα για 10, θα θέλει και πρακτικά. Σε πολλά επίσης, η παρακολούθηση μπορεί να μην είναι απαραίτητη τύποις, στην ουσία όμως 1) θα κερδίσεις χρόνο σε κατανόηση 2) θα καταλάβεις που εστιάζει ο καθηγητής 3) θα δεις πώς λύνονται τα πρακτικά.

Πράγματι, η παρακολούθηση σε κάποια μαθήματα βοηθάει και σε γλιτώνει από διάβασμα. Το ότι το σύγγραμμα καλύπτει για 10 ισχύει, μπορεί να θέλει πολύ και σωστό διάβασμα, αλλά καλύπτει. Όλα αυτά τα λέω ενόψει της συγκεκριμένης περίπτωσης της θεματοθέτριας, που πιθανότατα δε θα μπορεί να παρακολουθεί τις παραδόσεις, δεν είναι ότι συνιστώ να μην πηγαίνει κανείς στις διαλέξεις αν δεν έχει κάτι σημαντικότερο να κάνει.


@Nihilist συμφωνώ μαζί σου, έχοντας κάνει το ίδιο στο Πολυτεχνείο. Να ξέρεις πάντως, ο μέσος φοιτητής δεν εννοεί το ίδιο πράγμα με εσένα, όταν λέει "ανοίγω το βιβλίο και διαβάζω"...

Όντως, αλλά δεν απευθύνομαι στο μέσο φοιτητή. Απλώς θέλω να καθησυχάσω την κοπέλα πως αν δεν μπορεί να πηγαίνει στις διαλέξεις δε θα χάσει κάτι, τα συγγράμματα είναι υπερπλήρη αν τα διαβάσεις σωστά και προσεκτικά. Αυτό είναι πλεονέκτημα της σχολής, σε άλλες υπάρχουν υποχρεωτικά εργαστήρια και κάποια άτυπα υποχρεωτικά μαθήματα όπου η ύλη είναι ό,τι λέγεται, οπότε όποιος δουλεύει ή ασχολείται με πρωταθλητισμό θα δυσκολευτεί να διαχειριστεί το χρόνο του. Η νομική είναι πολύ βολική ως προς αυτό, οι διαλέξεις είναι απλώς επικουρικές, ιδιαίτερα για όποιον είναι περισσότερο ακουστικός τύπος.
 

efi25

Δραστήριο μέλος

Η efi25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Ω, πίστεψέ με, ξέρω πολύ καλά ότι δε σε καλύπτει διάβασμα βιβλίου την τελευταία μέρα. Άλλο λέω: και να διαβάσεις εγχειρίδιο και πρακτικά, πάλι μπορεί να πάρεις 5, σε κάποιες περιπτώσεις ακόμη και να κοπείς.
Το 10 σε εμάς τουλάχιστον, μπαίνει σπάνια. Στο τελευταίο μου για πτυχίο (το είχα ξεσκίσει) πήρα 9 και ήμουν το μόνο! Λιγότερα από 10 8αρια και πάει λέγοντας, σε ένα μάθημα όχι από τα δυσκολότερα.

Δε τα λέω όλα αυτά για να αποδείξω ότι η σχολή είναι η δυσκολότερη, σε καμία περίπτωση δε το πιστεύω αυτό, είναι μια σχολή απόλυτα διαχειρίσιμης δυσκολίας. Δύσκολο δεν είναι καθόλου να τη βγάλεις, ούτε να τη βγάλεις στην ώρα σου, ούτε και να έχεις βαθμό πτυχίου ''λίαν καλώς'' (εκεί, λίγο κάτω από το 8). Από 8,5 και πάνω, όμως, είναι δύσκολο, ναι. Γιατί όχι, το σύγγραμμα που θα πάρεις δεν αρκεί στα περισσότερα μαθήματα για 10, θα θέλει και πρακτικά. Σε πολλά επίσης, η παρακολούθηση μπορεί να μην είναι απαραίτητη τύποις, στην ουσία όμως 1) θα κερδίσεις χρόνο σε κατανόηση 2) θα καταλάβεις που εστιάζει ο καθηγητής 3) θα δεις πώς λύνονται τα πρακτικά.
Αν κάποιος θέλει γνώμη για το ποια μαθήματα θέλουν παρακολούθηση, μετά χαράς να βοηθήσω
Γιατί η ύλη είναι τεράστια (όπως, βέβαια, και σε πολλές άλλες σχολές), και στις παραδόσεις δεν την καλύπτουμε συνήθως όλη).

Επίσης, για να μην καταλήγουμε σε βεβιασμένα συμπεράσματα: λαμβάνουμε υπόψη μας το μέσο φοιτητή.Το ότι πέρασα πχ σύνθεση ποινικού με 9 δε σημαίνει ότι είναι κάτι σύνηθες και δυνατό για το μέσο φοιτητή, όταν ο Μ.Ο είναι κάτω του 5.
Ναι ακριβως, ειναι απολυτα διαχειρισιμης δυσκολιας.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top