Νομικές σχολές

GABRIELLA

Δραστήριο μέλος

Η GABRIELLA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Πελοποννήσου (Καλαμάτα) και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 791 μηνύματα.
οχι ρε!!δεν εχει σχεση με δικηγορια ο αλλος τροπος!!!παιζω μουσικη πολλα χρονια τωρα...ειμαι 18 χρονων και ηδη βγαζω λεφτα απο αυτο...παιζω σε μαγαζια τα σαββατοκυριακα!!!επαιζα περισυ τουλαχ γιατι φετος δεν προλάβαινα λογω διαβασματος!!![/quote]
αληθεια???να μ πεις που παιζεις και οταν κατεβω θεσ/κη να περασω να σε ακουσω...οκ???:):no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angiee

Νεοφερμένος

Η angiee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
παιδιά ομολογουμένως είναι δύσκολο επάγγελμα.. και εγώ εδώ και καιρό είχα κολλήσει με νομική.. βασικά ακόμα με ενδιαφέρει πολύ αλλά δεν ενδιαφέρομαι να ασκήσω το επάγγελμα του δικηγόρου.. σκεφτόμουν κάτι για συμβολαιογράφος δικαστικός και δίαφορα τέτοια.. Κάποια στιγμή όμως μου ήρθε και η ιδέα του διπλωματικού σωματος και από τότε έχω κολλήσει.. ήθελα να ρωτήσω αν ειναι καλύτερο να μπω διπλωματικό σώμα τελειώνοντας νομική ή διεθνείς και ευρωπαικές σχέσεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GABRIELLA

Δραστήριο μέλος

Η GABRIELLA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Πελοποννήσου (Καλαμάτα) και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 791 μηνύματα.
παιδιά ομολογουμένως είναι δύσκολο επάγγελμα.. και εγώ εδώ και καιρό είχα κολλήσει με νομική.. βασικά ακόμα με ενδιαφέρει πολύ αλλά δεν ενδιαφέρομαι να ασκήσω το επάγγελμα του δικηγόρου.. σκεφτόμουν κάτι για συμβολαιογράφος δικαστικός και δίαφορα τέτοια.. Κάποια στιγμή όμως μου ήρθε και η ιδέα του διπλωματικού σωματος και από τότε έχω κολλήσει.. ήθελα να ρωτήσω αν ειναι καλύτερο να μπω διπλωματικό σώμα τελειώνοντας νομική ή διεθνείς και ευρωπαικές σχέσεις?


νομιζω οτι στο διπλωματικο σωμα σε παιρνουν μετα τα 30 σ χρονια..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angiee

Νεοφερμένος

Η angiee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
αυτό δεν ισχύει σίγουρα.. απλά πρέπει να δώσεις κάποια μαθήματα μέσω προκυρήξεων ! απλά δεν ξέρω ακριβώς αν η εκπαίδευση απο τη νομική βοηθάει περισσότερο !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NewBorn

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 58 μηνύματα.
αυτό δεν ισχύει σίγουρα.. απλά πρέπει να δώσεις κάποια μαθήματα μέσω προκυρήξεων ! απλά δεν ξέρω ακριβώς αν η εκπαίδευση απο τη νομική βοηθάει περισσότερο !

το χρονικο οριο οριζει οτι πρεπει να εισαι ανω των 25 και κατω απο 31

κοιτα αν ειναι να μην πας στη Νομικη, καλυτερα προτιμησε Διεθνων Ευρωπαικων Οικονομικων και Πολιτικων σπουδων μιας και οι γνωσεις οικονομιας θεωρουνται απαραιτητες για το διπλωματικο σωμα.

Βεβαια και στη νομικη υπαρχουν μαθηματα διεθνων σχεσεων, νομων κλπ ακομη υπαρχει μαθημα διπλωματικη ιστορια το οποιο τουλαχιστον μεχρι προτινος αποτελουσε κομματι των εξετασεων για την εισαγωγη στη διπλωματικη ακαδημια. Τελος παντων γραψε πρωτα και αποφασιζεις. Παντως να ξερεις οτι σαν εναλλακτικη της Νομικης νομιζω πως ειναι καλυτερο το τμημα που προτεινα, απλως χρειαζεται να δωσεις και Μαθηματικα - Α.Ο.Θ

https://www.uom.gr/index.php?tmima=4&categorymenu=2 οριστε και το site

Το Πρόγραμμα Σπουδών του Τμήματος οδηγεί σε δύο κατευθύνσεις εξειδίκευσης:
α) Πολιτικές Σπουδές και Διπλωματία
β) Διεθνείς και Ευρωπαϊκές Οικονομικές Σπουδές
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angiee

Νεοφερμένος

Η angiee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια! αν και δεν συμπαθώ πολύ τα μαθηματικά .. χμμμ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

YOrgakis

Νεοφερμένος

Ο YOrgakis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
εχουν αυξηθει οι θεσεις για νομικη κομοτηνησ???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stella

Δραστήριο μέλος

Η Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 479 μηνύματα.
εχουν αυξηθει οι θεσεις για νομικη κομοτηνησ???


ετσι εχω ακουσει οτι αυξηθηκαν κατα πολυ
-----------------------------------------
οχι ρε!!δεν εχει σχεση με δικηγορια ο αλλος τροπος!!!παιζω μουσικη πολλα χρονια τωρα...ειμαι 18 χρονων και ηδη βγαζω λεφτα απο αυτο...παιζω σε μαγαζια τα σαββατοκυριακα!!!επαιζα περισυ τουλαχ γιατι φετος δεν προλάβαινα λογω διαβασματος!!!
αληθεια???να μ πεις που παιζεις και οταν κατεβω θεσ/κη να περασω να σε ακουσω...οκ???:):no1:[/quote]



δε μενω θεσνικη αλλα με το που θα μετακομισω θα ψαξω μαγαζι να δουλεψω γιατι μ αρεσει!!ναι θα σου πω οταν βρω!@!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
Κακά τα ψέμματα. Από τις σχολές μόνο του 1ου πεδίου υπάρχει η Νομική και μετά το χάος. Τουλάχιστον να πάρεις ένα χαρτί που μπορεί να σου δώσει αύριο, έστω υπό προυποθέσεις, χρήματα για να ζήσεις. Τι να πουν χιλιάδες παιδιά, φιλόλογοι, αρχαιολόγοι, κοινωνιολόγοι, δημοσιογράφοι, ψυχολόγοι κτλ κτλ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

W4What

Νεοφερμένος

Ο W4What αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Νομικη=Προσπαθεια απονομης δικαιου=ικανοιποηση=ισορροπια=χρηματα=πολλα μορια=ψωνιο=πρεστιζ=πληροφορηση=ελευθερια κινησεων.Μην ρωτας υπαρχουν τοσα πολλα για να σε κανουν να διαλεξεις τη νομικη....
-----------------------------------------
ετσι εχω ακουσει οτι αυξηθηκαν κατα πολυ

καλα οχι και τοσο πολυ :P:P:P:P:P:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

gianna_13

Νεοφερμένος

Η gianna_13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
γεια σας... ειμαι νεα στο forum κ θα ηθελα να ρωτησω σχετικα με κατατακτηριες στη νομικη που θελω να δωσω...εχω λιγο χρονο στην διαθεση μου κ γι'αυτο ψαχνω αν υπαρχουν σημειωσεις κ που μπορω νατις βρω για τα μαθηματα:γενικες αρχες αστικου, συνταγματικο κ ποινικο δικαιο...υπαρχει καποιος που μπορει να με βοηθησει???
Ευχαριστω..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D3xt3r_th3_Tr3ck

Νεοφερμένος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Η Νομική, θέλει μόνο θεωρητική?
-----------------------------------------
γεια σας... ειμαι νεα στο forum κ θα ηθελα να ρωτησω σχετικα με κατατακτηριες στη νομικη που θελω να δωσω...εχω λιγο χρονο στην διαθεση μου κ γι'αυτο ψαχνω αν υπαρχουν σημειωσεις κ που μπορω νατις βρω για τα μαθηματα:γενικες αρχες αστικου, συνταγματικο κ ποινικο δικαιο...υπαρχει καποιος που μπορει να με βοηθησει???
Ευχαριστω..:)


Μπορείς να ρωτήσεις σε καμιά Βιβλιοθήκη, στην πόλη μου πάντως, η βιβλιοθήκη έχει και ποινικό δίκαιο.
:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Η Νομική, θέλει μόνο θεωρητική?
Nαι.

Αν θελεις να πας απο αλλη κατευθυνση,πρεπει να επιλεξεις Ιστορια ως μαθημα επιλογης για να ανοιξεις 1ο πεδιο.

Ο συντελεστης βαρυτητας ειναι μειωμενος (0,4) για Θετικη και Τεχνολογικη ομως,οποτε θα εχεις αρκετα μεγαλη απωλεια μοριων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Eλενα 0.4 είναι για την έκθεση ενώ 0.9 είναι για την ιστορία αν θυμάμαι καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Eλενα 0.4 είναι για την έκθεση ενώ 0.9 είναι για την ιστορία αν θυμάμαι καλά.
Οχι Ηλια,το αντιθετο.

Ετσι λεει το ενημερωτικο φυλλαδιο που μας εδωσαν απο το φροντιστηριο τουλαχιστον. :P

EDIT:

Bρηκα και Link που επιβεβαιωνει αυτο που λεω:

https://edu.klimaka.gr/anakoinoseis-...lladikes-syntelestes-barythtas-mauhmatvn.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Aυτό είναι λίγο άτοπο θα έλεγα:P Mε βάση το φυλλάδιο αυτό από θετική για πρώτο πεδίο πάς Νεοελληνική Γλώσσα 0,9
Ιστορία (Γενικής Παιδείας) 0,4

Ενώ από θεωρητική για 2ο πχ πας Μαθηματικά και Στοιχεία Στατιστικής 0.9
Νεοελληνική Γλώσσα 0.4
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Aυτό είναι λίγο άτοπο θα έλεγα:P Mε βάση το φυλλάδιο αυτό από θετική για πρώτο πεδίο πάς Νεοελληνική Γλώσσα 0,9
Ιστορία (Γενικής Παιδείας) 0,4

Ενώ από θεωρητική για 2ο πχ πας Μαθηματικά και Στοιχεία Στατιστικής 0.9
Νεοελληνική Γλώσσα 0.4
Ναι,καταλαβαινω με ποια λογικη το λες. :iagree:

Ωστοστο και στο φυλλαδιο που εχω και στο Link το ιδιο λεει. =/

Αν βρεις κατι που να το αναιρει παρεθεσε το για πιο σιγουρα η οποιος αλλος γνωριζει κατι επι του θεματος τελος παντων ας μας πει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Ναι ας το πει γιατί εγώ νόμιζα τόσο καιρό ότι με την ιστορία ειναι το 0.9 και όχι με την έκθεση..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Θετική/Τεχνολογική για 1ο πεδίο χρειάζεται : Έκθεση (0,9) και Ιστορία (0,4)
Θεωρητική για 2ο πεδίο χρειάζεται : Μαθηματικά Γεν. (0,9) και Έκθεση (0,4)
και Τεχνολογική/Θεωρητική για 3ο πεδίο χρειάζεται : Βιολογία Γεν. (0,9) και Έκθεση (0,4)

Παιδιά έτσι όμως χάνεται το 7% του βαθμού σας δηλαδή το άριστα (20000)
σε κάθε μία απο αυτές τις περιπτώσεις ισοδυναμεί με απώλεια 1400 μορίων (18600) !

Απλώς , Ηλία θεωρείτε οτι πρέπει ένας "θεωρητικός" να έχει πολύ περισσότερες γνώσεις πάνω στα μαθηματικά γενικής (σκέψου σχολές 2ου πεδίου) , παρά Ιστορία απο Τεχνολογική/Θετική για 1ο πεδίο (!)

*** Και επειδή μιλάμε για Νομική .. είναι άπιαστη εκτός αν γράψεις 19600-700 και περάσεις Νομική Κομοτηνής !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Μπα διαφωνώ αλλά εντάξει αφού είναι έτσι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top