Νομικές σχολές

constantinepap

Νεοφερμένος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Γιαννιτσά (Πέλλας). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
πηγαινω ακομα 1η λυκειου αλλα σκεφτομαι νομικα ομως με τρομαζει η βαση και λενε οτι θελει παρα πολυ διαβασμα......το βρισκω σχεδον ακατορθοτο να περασω με την πρωτη......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Olga Aotl

Νεοφερμένος

Η Olga Aotl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Ελληνικής Φιλολογίας Θράκης (Κομοτηνή) και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
χαχαχα!!!γεια σας τελειωσα νομικη θεσνικης κ οχιιιι μη τη βαλετε!!!!λοιπον περα απ την πλακα αν δ εχετε ετοιμο γραφειο πολυ πολυ δυσκολα.αφου τελειωσεις τη σχολη κ παρεις πτυχιο κανεις 18 μηνες ασκηση δουλευεις δηλ σε δικηγορικο γραφειο κ δ πληρωνεσαι καλο ε??το πολυ πολυ κανενα 100ευρω ν σου δινουν το πολυ!!!!!!!εγω ημουν αριστουχος εφαγα τα ματια μου να διαβαζω κ ψιλομετανοιωσα γτ δ εχω απο πισω δικο μας γραφειο.κ για γυναικες ειναι ακομα πιο δυσκολα καθως σε βλεπουν μικρη εγω ειμαι 25 κ που ν σ εμοιστευτουν για υποθεση!!πικρα..εγω προσωπικα δ ξερω τι μου επιφυλλασσει το μελλον αλλα προς το παρον κανω ιδιαιτερα σε παιδια σαν κ εσας καλη ωρα!περασα φιλολογια με το 10% κ ειμαι 2ο ετος οποτε τα κανω παραλληλα.φιλολογος ηθελα ν γινω αλλα λυσσαξαν ν βαλω νομικη γτ λεει εχει επαγγελματικη αποκατασταση.κ τωρα βαπαμε οικογενειακως το κεφαλι μας στον τοιχο!!!!!
-----------------------------------------
ναι ειναι υπερ-κορεσμενο επαγγελμα.εδω στην καβαλα υπαρχουν 500 δικηγοροι κ οι εισακτεοι καθε χρονο στη νομικη θεσνικης ειναι 400 ενω σε αλλες σχολες οι εισακτεοι ειναι 200.ειμαστε παρα πολλοιιι!!!κ εγω τις ιδιες σκεψεις ειχα γι αδικαστικο σωμα κ για ολα αυτα που λετε.αλλα παιδια προσγειωθειτε ειναι παρα πολυ δυσκολα.απο τις πιο δυσκολες εξετασεις που υπαρχουν ειναι αυτες του δικαστικου.ρωτηστε κ αλλου κ θα σας κατατοπισουν!κ ειναι επαγγελμα γενικως για γερο στομαχι.κ μην διαλεγετε μια σχολη με βαση "α θα μπω στο δημοσιο" η νομικη δ το εξασφαλιζει αυτο ειναι πολυ δυσκολες οι εξετασεις.κ αν δ μπειτε δικαστικο μετα τι?μετα θα μεινετε μ ενα γραφειο ειτε δικο σας ειτε θα συνεργαζεστε σε μεγαλοδικηγορο οι οποιοι δινουν στην πολη που ειμαι τουλαχιστον μεχρι 800ε πρωι απογευμα.κ για δικο σας γραφειο το κακο ειναι οτι μετα τα 35 θα βγαζετε λεφτα ιδιως αν ειστε γυναικες.εγω ειμαι μικρη 25 κ το βλεπω οτι δ μ εμπιστευονται κ απο θεμα πειρας φυσικα αλλα κ απο θεμα εμφανισης ναι ναι!!περιμενουν ν α δουν κατι πιο μεγαλο πιο σοβαρο.η μαλλον σοβαροφανες !!γιατι αυτο ειναι οι περισσοτεροι δικηγοροι..εγω ειμαι 25 κ ντυνομαι σαν 25 δ μπορω να βαλω κ ταγιερ!κ ενα αλλο μεγαλο θεμα για μας τις γυναικες ειναι οτι βγαζουμε νομικη θελουμε δικαστικο που πρεπει να σαι στα 28 η σχολη ειναι 2 χρονια μεχρι τα 30 σπουδες δηλ.μετα πηγαινεις σε διαφορες πολεις μεχρι ν καταληξεις κοντα ποτε δ σε βαζουν δικαστικο στην πολη σου απαγορευεται.κ ολα αυτα ηλικιακα κ με το αγχος παει πισω η οικογενεια.αν ξαναεδινα θα εβαζα φιλολογια!!οπως κ το εκανα ξαναεκανα μηχανογραφικο κ περασα με το 10% φιλολογια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

constantinepap

Νεοφερμένος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Γιαννιτσά (Πέλλας). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Οι Νομική είναι όλα τα λεφτά.Κι εγώ στρατιωτική νομική θα πάω(θεωρητική πάντα και για πάντα). Και ο Νίκος εκεί θα έρθει,ο ξε********.
μπορεις μηπως να μου πεις ποσο ειναι για νομικη στρατιωτικη;;;ευχαριστω εκ των προτερων.....
-----------------------------------------
χαχαχα!!!γεια σας τελειωσα νομικη θεσνικης κ οχιιιι μη τη βαλετε!!!!λοιπον περα απ την πλακα αν δ εχετε ετοιμο γραφειο πολυ πολυ δυσκολα.αφου τελειωσεις τη σχολη κ παρεις πτυχιο κανεις 18 μηνες ασκηση δουλευεις δηλ σε δικηγορικο γραφειο κ δ πληρωνεσαι καλο ε??το πολυ πολυ κανενα 100ευρω ν σου δινουν το πολυ!!!!!!!εγω ημουν αριστουχος εφαγα τα ματια μου να διαβαζω κ ψιλομετανοιωσα γτ δ εχω απο πισω δικο μας γραφειο.κ για γυναικες ειναι ακομα πιο δυσκολα καθως σε βλεπουν μικρη εγω ειμαι 25 κ που ν σ εμοιστευτουν για υποθεση!!πικρα..εγω προσωπικα δ ξερω τι μου επιφυλλασσει το μελλον αλλα προς το παρον κανω ιδιαιτερα σε παιδια σαν κ εσας καλη ωρα!περασα φιλολογια με το 10% κ ειμαι 2ο ετος οποτε τα κανω παραλληλα.φιλολογος ηθελα ν γινω αλλα λυσσαξαν ν βαλω νομικη γτ λεει εχει επαγγελματικη αποκατασταση.κ τωρα βαπαμε οικογενειακως το κεφαλι μας στον τοιχο!!!!!
-----------------------------------------
ναι ειναι υπερ-κορεσμενο επαγγελμα.εδω στην καβαλα υπαρχουν 500 δικηγοροι κ οι εισακτεοι καθε χρονο στη νομικη θεσνικης ειναι 400 ενω σε αλλες σχολες οι εισακτεοι ειναι 200.ειμαστε παρα πολλοιιι!!!κ εγω τις ιδιες σκεψεις ειχα γι αδικαστικο σωμα κ για ολα αυτα που λετε.αλλα παιδια προσγειωθειτε ειναι παρα πολυ δυσκολα.απο τις πιο δυσκολες εξετασεις που υπαρχουν ειναι αυτες του δικαστικου.ρωτηστε κ αλλου κ θα σας κατατοπισουν!κ ειναι επαγγελμα γενικως για γερο στομαχι.κ μην διαλεγετε μια σχολη με βαση "α θα μπω στο δημοσιο" η νομικη δ το εξασφαλιζει αυτο ειναι πολυ δυσκολες οι εξετασεις.κ αν δ μπειτε δικαστικο μετα τι?μετα θα μεινετε μ ενα γραφειο ειτε δικο σας ειτε θα συνεργαζεστε σε μεγαλοδικηγορο οι οποιοι δινουν στην πολη που ειμαι τουλαχιστον μεχρι 800ε πρωι απογευμα.κ για δικο σας γραφειο το κακο ειναι οτι μετα τα 35 θα βγαζετε λεφτα ιδιως αν ειστε γυναικες.εγω ειμαι μικρη 25 κ το βλεπω οτι δ μ εμπιστευονται κ απο θεμα πειρας φυσικα αλλα κ απο θεμα εμφανισης ναι ναι!!περιμενουν ν α δουν κατι πιο μεγαλο πιο σοβαρο.η μαλλον σοβαροφανες !!γιατι αυτο ειναι οι περισσοτεροι δικηγοροι..εγω ειμαι 25 κ ντυνομαι σαν 25 δ μπορω να βαλω κ ταγιερ!κ ενα αλλο μεγαλο θεμα για μας τις γυναικες ειναι οτι βγαζουμε νομικη θελουμε δικαστικο που πρεπει να σαι στα 28 η σχολη ειναι 2 χρονια μεχρι τα 30 σπουδες δηλ.μετα πηγαινεις σε διαφορες πολεις μεχρι ν καταληξεις κοντα ποτε δ σε βαζουν δικαστικο στην πολη σου απαγορευεται.κ ολα αυτα ηλικιακα κ με το αγχος παει πισω η οικογενεια.αν ξαναεδινα θα εβαζα φιλολογια!!οπως κ το εκανα ξαναεκανα μηχανογραφικο κ περασα με το 10% φιλολογια!
ετσι μου λενε πολοι οτι δηλαδη για να περασεις νομικα δεν ειναι το μονο δυσκολο το δυσκολο ειναι αφου παρεις το πτυχειο και μετα.τουλαχιστον η φιλολογια ειναι ευκολη;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

efi_11

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
χαχαχα!!!γεια σας τελειωσα νομικη θεσνικης κ οχιιιι μη τη βαλετε!!!!λοιπον περα απ την πλακα αν δ εχετε ετοιμο γραφειο πολυ πολυ δυσκολα.αφου τελειωσεις τη σχολη κ παρεις πτυχιο κανεις 18 μηνες ασκηση δουλευεις δηλ σε δικηγορικο γραφειο κ δ πληρωνεσαι καλο ε??το πολυ πολυ κανενα 100ευρω ν σου δινουν το πολυ!!!!!!!εγω ημουν αριστουχος εφαγα τα ματια μου να διαβαζω κ ψιλομετανοιωσα γτ δ εχω απο πισω δικο μας γραφειο.κ για γυναικες ειναι ακομα πιο δυσκολα καθως σε βλεπουν μικρη εγω ειμαι 25 κ που ν σ εμοιστευτουν για υποθεση!!πικρα..εγω προσωπικα δ ξερω τι μου επιφυλλασσει το μελλον αλλα προς το παρον κανω ιδιαιτερα σε παιδια σαν κ εσας καλη ωρα!περασα φιλολογια με το 10% κ ειμαι 2ο ετος οποτε τα κανω παραλληλα.φιλολογος ηθελα ν γινω αλλα λυσσαξαν ν βαλω νομικη γτ λεει εχει επαγγελματικη αποκατασταση.κ τωρα βαπαμε οικογενειακως το κεφαλι μας στον τοιχο!!!!!
-----------------------------------------
ναι ειναι υπερ-κορεσμενο επαγγελμα.εδω στην καβαλα υπαρχουν 500 δικηγοροι κ οι εισακτεοι καθε χρονο στη νομικη θεσνικης ειναι 400 ενω σε αλλες σχολες οι εισακτεοι ειναι 200.ειμαστε παρα πολλοιιι!!!κ εγω τις ιδιες σκεψεις ειχα γι αδικαστικο σωμα κ για ολα αυτα που λετε.αλλα παιδια προσγειωθειτε ειναι παρα πολυ δυσκολα.απο τις πιο δυσκολες εξετασεις που υπαρχουν ειναι αυτες του δικαστικου.ρωτηστε κ αλλου κ θα σας κατατοπισουν!κ ειναι επαγγελμα γενικως για γερο στομαχι.κ μην διαλεγετε μια σχολη με βαση "α θα μπω στο δημοσιο" η νομικη δ το εξασφαλιζει αυτο ειναι πολυ δυσκολες οι εξετασεις.κ αν δ μπειτε δικαστικο μετα τι?μετα θα μεινετε μ ενα γραφειο ειτε δικο σας ειτε θα συνεργαζεστε σε μεγαλοδικηγορο οι οποιοι δινουν στην πολη που ειμαι τουλαχιστον μεχρι 800ε πρωι απογευμα.κ για δικο σας γραφειο το κακο ειναι οτι μετα τα 35 θα βγαζετε λεφτα ιδιως αν ειστε γυναικες.εγω ειμαι μικρη 25 κ το βλεπω οτι δ μ εμπιστευονται κ απο θεμα πειρας φυσικα αλλα κ απο θεμα εμφανισης ναι ναι!!περιμενουν ν α δουν κατι πιο μεγαλο πιο σοβαρο.η μαλλον σοβαροφανες !!γιατι αυτο ειναι οι περισσοτεροι δικηγοροι..εγω ειμαι 25 κ ντυνομαι σαν 25 δ μπορω να βαλω κ ταγιερ!κ ενα αλλο μεγαλο θεμα για μας τις γυναικες ειναι οτι βγαζουμε νομικη θελουμε δικαστικο που πρεπει να σαι στα 28 η σχολη ειναι 2 χρονια μεχρι τα 30 σπουδες δηλ.μετα πηγαινεις σε διαφορες πολεις μεχρι ν καταληξεις κοντα ποτε δ σε βαζουν δικαστικο στην πολη σου απαγορευεται.κ ολα αυτα ηλικιακα κ με το αγχος παει πισω η οικογενεια.αν ξαναεδινα θα εβαζα φιλολογια!!οπως κ το εκανα ξαναεκανα μηχανογραφικο κ περασα με το 10% φιλολογια!



Aχ ρε Ολγα, με απογοητευσες τωρα... Ειμαι μια βδομαδα πριν τις πανελληνιες... Γενικα βεβαια δεν τρελαινομαι για καποια σχολη, αλλα ειχα στο μυαλο μου αν τα παω καλά να δηλωσω νομικη και μαλιστα θεσ/νικη πρωτη επιλογη!Η αληθεια ειναι πως σαν δικηγορος δεν θα μου αρεσε να δουλεψω... Προτιμουσα δικαστικος, συμβολεογραφος, και γιατι οχι εγκληματολογος(οχι στην ελλαδα φυσικα)... Τωρα υστερα απο αυτα που λες χανω τον κοσμο μου.... Σκοτωνομαι μια ολοκληρη χρονια στο διαβασμα για ποιο πραγμα? Δεν ξερω που παω και που βαδιζω... Φιλολογια που λες και παλι πως θα ζησει ενας φιλολογος με οικογενεια? Μονο με μαθηματα σε φροντηστηρια? Στο δημοσιο δεν διοριζονται ευκολα οι φιλολογοι... Δασκαλος ειναι μεν τωρα ενα απο τα μη κορεσμενα επαγγελματα, αλλα σε 5-6 χρονια που θα τελειωσω ποιος ξερει???
Ειχα προσαρμοστει στην ιδεα της νομικης και το ηθελα, χωρις ομως να ειμαι σιγουρη! Εσυ δηλαδη τι προτεινεις??? :what:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Olga Aotl

Νεοφερμένος

Η Olga Aotl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Ελληνικής Φιλολογίας Θράκης (Κομοτηνή) και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Αχ 1000 συγγνωμη δ εγραψα με σκοπο να απογοητευσω κανεναν!!Αν το θελεις πραγματικα να δηλωσεις αυτο κ να μην ακους κανεναν!!Εγω απλα εγραψα οτι εγραψα γιατι πραγματικα θα ηθελα τοτε που ημουν ουτε καν 18 ενα φυλλο δηλ που φυσαει οπου παει ο ανεμος να ακουσω απο καποιον κ αυτα..Κ προφανως δ θα δηλωνα νομικη θεσνικης!!Εγα απλα φανταζομουν οτι θα εβγαζα λεφτα!Κανεις δ μου ειπε για 18μηνο ασκησης που ειναι η απολυτη κοροιδια κοινως εισαι το τσουτσεκι ενος δικηγορου του βγαζεις δουλεια κ δ σε πληρωνει!αλλα οκ λες αυτο το σταδιο τελειωνει κ μετα θα ειμαι δικηγορος κ θα ειμαι ισαξια με τους αλλους.Επειδη το ζω μονο ως ισαξια δ με αντιμετωπιζουν!Κ οχι μονο εμενα!!!ειναι δυσκολος κλαδος ως ελευθερο επαγγελμα μονο αν το αγαπας κ πραγματικα θες να σαι μποστον λιγκαλ θα σκισεις στο χωρο,κ εγω δ το αγαπησα κ ποτε!περνουσα ολα τα μαθηματα με τη μια οπως κ εσυ αν περασεις κ γενικα οι νομικαριοι ειναι ολοι πολυ καλοι φοιτητες.αλλα μετα τι???δ σου εξασφαλιζει δουλεια σιγουρη!το δικαστικο θελει εξετασεις,οπως κ οι συμβολαιογραφοι ηταν ν δωσω αλλα με την υλη δ την παλευα!!κ το εγκληματολογικο γτ ακουω κατι ασαφειες εδω μεσα,δ ειναι καν στα βασικα μαθηματα της σχολης το παιρνεις ως επιλεγομενο αν θες εγω πχ διαλεξα αλλα που ηταν πιο ευκολα γτ ως επιλογης παντα παιρνεις τα ευκολα για ν μη ζοριζεσαι!για εγκληματολογια αν το εχεις στοχο θα το παρεις ως επιλεγομενο κ στα ποινικα να γραφεις πανω απο 8.μετα κανεις μεταπτυχιακο στο ποινικο που σε δεχονται με εξετασεις επι του ποινικου κ μετραει κ οβαθμος που ειχες στα ποινικα οταν ησουν στη σχολη.Εγω αν ημουν ξανα 18-τι καλα κ ας εδινα πανελληνιες παλι!!- θα εβαζα η παιδαγωγικα η φιλολογια.κ ναι θα ημουν καθηγητρια κ στον ιδιωτικο τομεα δ με πειραζει.γιατι για το δημοσιο που λες κ η νομικη δ σε εξασφαλιζει στο δημοσιο!!!αν θες οπωσδηποτε δημοσιο πανε σασ νομικη-στρατιωτ κ αστυνομικες σχολες.γιατι για δημοσιο πχ η κολλητη μου τελειωσε κοινωνικη διοικηση κομοτηνης ψιλοακυρη σχολη αν εχεις ομως αγγλικα,γαλλικα κομπιουτερ πτυχια κ τα συναφη μπαινεις στο δημοσιο με προκηρυξεις χωρις εξετασεις.οποια σχολη κ να βγαλεις κ με τα επιπλεον μορια απο μεταπτυχιακα κ λοιπα πτυχια γλωσσων μπορεις ν μπεις στο δημοσιο.δ ειναι αναγκη ν βγαλεις τα ματια σου στη νομικη κ στο τελος να παιρνεις 1.200 κ να μην ασχολεισαι κ με νομικα ζητηματα στη τελικη!να κανεις αυτο που θελεις αυτο ν θυμασαι!εγω κανω ιδιαιτερα κ αυτο τους λεω!γιατι εγω πχ μπηκα για την αποκατασταση στη νομικη μονο για τα φραγκα κ φραγκα δ βλεπω!!!κ σημειωτεον οτι οι νομικη ειναι πολυ ανταγωνιστικη ναι ναι διπλα σε μια αλλη κοπελα π δ εχει τελειωσει νομικη εσυ θα σαι το αστερι!διπλα σε αλλους χιλιαδες που θα εχουν κ αυτοι πτυχιο νομικης θα χεις ν τους ανταγωνιστεις σε 1002 αλλα πτυχια π θα χουν γιστι οι νομικαριοι παντα εχουν μεταπτυχιακα διδακτορικο μετα γλωσσες πανε σε σεμιναρια γενικως πεφτει πολυ ανταγωνισμος.μονο το δικαστικο αξιζει κ απο λεφτα κ απο κυρος αν το εχεις στοχο θα κουραστεις θα κατσεις αλλα 2 χρονια στην εθνικη σχολη δικαστων κ ολα οκ μετα!κατσε ψαξτο ρωτα πριν κανεις μηχανογραφικο μην πανε 18.500 μορια χαμενα κ τρεχεις μετα με κατατακτηριες η το 10% οπως εκανα εγω χαχαχα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Παιδιά όλες οι σχολές εύκολες είναι(κατά μία έννοια:D) αρκεί να σου αρέσει το αντικείμενο:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

efi_11

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Αχ 1000 συγγνωμη δ εγραψα με σκοπο να απογοητευσω κανεναν!!Αν το θελεις πραγματικα να δηλωσεις αυτο κ να μην ακους κανεναν!!
Εγω απλα εγραψα οτι εγραψα γιατι πραγματικα θα ηθελα τοτε που ημουν ουτε καν 18 ενα φυλλο δηλ που φυσαει οπου παει ο ανεμος να ακουσω απο καποιον κ αυτα..Κ προφανως δ θα δηλωνα νομικη θεσνικης!!Εγα απλα φανταζομουν οτι θα εβγαζα λεφτα!Κανεις δ μου ειπε για 18μηνο ασκησης που ειναι η απολυτη κοροιδια κοινως εισαι το τσουτσεκι ενος δικηγορου του βγαζεις δουλεια κ δ σε πληρωνει!αλλα οκ λες αυτο το σταδιο τελειωνει κ μετα θα ειμαι δικηγορος κ θα ειμαι ισαξια με τους αλλους.Επειδη το ζω μονο ως ισαξια δ με αντιμετωπιζουν!Κ οχι μονο εμενα!!!ειναι δυσκολος κλαδος ως ελευθερο επαγγελμα μονο αν το αγαπας κ πραγματικα θες να σαι μποστον λιγκαλ θα σκισεις στο χωρο,κ εγω δ το αγαπησα κ ποτε!περνουσα ολα τα μαθηματα με τη μια οπως κ εσυ αν περασεις κ γενικα οι νομικαριοι ειναι ολοι πολυ καλοι φοιτητες.αλλα μετα τι???δ σου εξασφαλιζει δουλεια σιγουρη!το δικαστικο θελει εξετασεις,οπως κ οι συμβολαιογραφοι ηταν ν δωσω αλλα με την υλη δ την παλευα!!κ το εγκληματολογικο γτ ακουω κατι ασαφειες εδω μεσα,δ ειναι καν στα βασικα μαθηματα της σχολης το παιρνεις ως επιλεγομενο αν θες εγω πχ διαλεξα αλλα που ηταν πιο ευκολα γτ ως επιλογης παντα παιρνεις τα ευκολα για ν μη ζοριζεσαι!για εγκληματολογια αν το εχεις στοχο θα το παρεις ως επιλεγομενο κ στα ποινικα να γραφεις πανω απο 8.μετα κανεις μεταπτυχιακο στο ποινικο που σε δεχονται με εξετασεις επι του ποινικου κ μετραει κ οβαθμος που ειχες στα ποινικα οταν ησουν στη σχολη.Εγω αν ημουν ξανα 18-τι καλα κ ας εδινα πανελληνιες παλι!!- θα εβαζα η παιδαγωγικα η φιλολογια.κ ναι θα ημουν καθηγητρια κ στον ιδιωτικο τομεα δ με πειραζει.γιατι για το δημοσιο που λες κ η νομικη δ σε εξασφαλιζει στο δημοσιο!!!αν θες οπωσδηποτε δημοσιο πανε σασ νομικη-στρατιωτ κ αστυνομικες σχολες.γιατι για δημοσιο πχ η κολλητη μου τελειωσε κοινωνικη διοικηση κομοτηνης ψιλοακυρη σχολη αν εχεις ομως αγγλικα,γαλλικα κομπιουτερ πτυχια κ τα συναφη μπαινεις στο δημοσιο με προκηρυξεις χωρις εξετασεις.οποια σχολη κ να βγαλεις κ με τα επιπλεον μορια απο μεταπτυχιακα κ λοιπα πτυχια γλωσσων μπορεις ν μπεις στο δημοσιο.δ ειναι αναγκη ν βγαλεις τα ματια σου στη νομικη κ στο τελος να παιρνεις 1.200 κ να μην ασχολεισαι κ με νομικα ζητηματα στη τελικη!να κανεις αυτο που θελεις αυτο ν θυμασαι!εγω κανω ιδιαιτερα κ αυτο τους λεω!γιατι εγω πχ μπηκα για την αποκατασταση στη νομικη μονο για τα φραγκα κ φραγκα δ βλεπω!!!κ σημειωτεον οτι οι νομικη ειναι πολυ ανταγωνιστικη ναι ναι διπλα σε μια αλλη κοπελα π δ εχει τελειωσει νομικη εσυ θα σαι το αστερι!διπλα σε αλλους χιλιαδες που θα εχουν κ αυτοι πτυχιο νομικης θα χεις ν τους ανταγωνιστεις σε 1002 αλλα πτυχια π θα χουν γιστι οι νομικαριοι παντα εχουν μεταπτυχιακα διδακτορικο μετα γλωσσες πανε σε σεμιναρια γενικως πεφτει πολυ ανταγωνισμος.μονο το δικαστικο αξιζει κ απο λεφτα κ απο κυρος αν το εχεις στοχο θα κουραστεις θα κατσεις αλλα 2 χρονια στην εθνικη σχολη δικαστων κ ολα οκ μετα!κατσε ψαξτο ρωτα πριν κανεις μηχανογραφικο μην πανε 18.500 μορια χαμενα κ τρεχεις μετα με κατατακτηριες η το 10% οπως εκανα εγω χαχαχα!!!


Oχι καλα εκανες και τα ειπες... Πρεπει να ακουγονται και τα αρνητικα, για να σχηματιζουμε ολοκληρωμενη αποψη! Και σε ευχαριστω παρα πολυ! Θα τα λαβω σοβαρα υποψην μου οταν βγουν οι βαθμολογιες ομως! Τωρα ειμαι ηδη αγχωμενη με τις πανελληνιες ας τα αφησω για λιγο αυτα!!!! Ευχαριστω και παλι:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Olga Aotl

Νεοφερμένος

Η Olga Aotl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Ελληνικής Φιλολογίας Θράκης (Κομοτηνή) και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
καλη επιτυχια!!!!θα τα πας καλα απ τα λιγα που ειπες ετσι καταλαβαινω!!στοχευσε ψηλα φιλια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

efi_11

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Ευχαριστω! και εσυ καλη σταδιοδρομια... ως φιλολογος πλεον, μιας και ηταν ανεκαθεν το ονειρο σου!!!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moppf

Νεοφερμένος

Ο moppf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Καλησπέρα! Είμαι ακόμα 2α Λυκείου αλλά θέλω να μάθω μερικά πραγματάκια από τώρα! Έχουμε και λέμε

Με αυτήν την στρατιωτική νομική τί παίζει;
Αν είσαι τρίτεκνος κερδίζεις μόρια; ή μπαίνεις με λιγότερα;
Θέλει τπτ επιπλέον εξετάσεις πχ αθλητικού τύπου;
Από βάσεις πώς πάει; Εύκολα, δύσκολα συγκριτικά με τις υπολοιπες σχολες νομικής;
Για να μπεις τι χρειάζεται;

Έψαξα λίγο στο νετ αλλά ελέω χρόνου και υποχρεωσεων (γμτ έχω ηδη αργίσει για το μάθημα!) δεν κατάφερα να βρω και πολλά! Αν μπορεί ας βοηθήσει κάποιος!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vigorous18

Νεοφερμένος

Η vigorous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Παιδιααααά ξεκολλήστε!και οι τρεις κατευθύνσεις απαιτούν συστηματικη μελέτη..τίποτε ομως δεν είναι δύσκολο..εάν προσηλωθείς απο την αρχή σε αυτό που επιδιώκεις,τότε θα υπάρξει κ το μεγαλυτερο δυνατο απτελεσμα..η ουσία του θέματος είναι να αναλαμβανεις εγκαίρως τις ευθύνες σου και να αποβάλλεις την αναβλητικότητα..τι εννοώ με αυτό?απλως πρεπει να διαβαζεις καθημερινα την προτεινόμενη ύλη του σχολείου..να συγκεντρωνεσαι και να εμβανθυνεις σ'αυτό που διαβαζεις καθε φορα..μεσα απο τις συνεχεις επαναλήψεις καποια στιγμη η γνωση θα γινει κτημα σου..το πιο σημαντικο ειναι να μην πεσεις στην παγιδα της αποστηθισης..η μνημη εχει περιορισμενες δυνατοτητες και γινεται αναποτελεσματικη οταν τη φορτωνεις με ανεπεξεργαστες πληροφοριες..το κειμενο που εχεις παπαγαλισει για παραδειγμα..θα διατηρηθει στη μνημη σου..για μια εβδομαδα?δυο?το πολυ ενα μηνα..επειτα δε θα θυμασαι..η μαγκια ειναι να αποδιδεις αυτο που διαβαζεις,με τον δικο σου τροπο εκφρασης..με δικες σου λεξεις..(καλο θα ειναι βεβαια να καλλιεργησουμε κ ενα εκλεπτυσμενο λεξιλογιο)..να συνειδητοποιεις πρωτα απο ολα τι ειναι αυτο που διαβαζεις..οσο για τα αρχαια που αναφερες και συγκεκριμενα για τη γραμματικη κ τ συντακτικο εχω να πω οτι χρειαζεται ατελειωτες ωρες για να κλινεις κ να ξανα κλινεις ανωμαλα ρηματα,ουσιαστικα επιθετα μετοχες.......κ για να μαθεις κανονες...το κλειδι ειναι η διαρκης τριβη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

efi_11

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Καλησπέρα! Είμαι ακόμα 2α Λυκείου αλλά θέλω να μάθω μερικά πραγματάκια από τώρα! Έχουμε και λέμε

Με αυτήν την στρατιωτική νομική τί παίζει;
Αν είσαι τρίτεκνος κερδίζεις μόρια; ή μπαίνεις με λιγότερα;
Θέλει τπτ επιπλέον εξετάσεις πχ αθλητικού τύπου;
Από βάσεις πώς πάει; Εύκολα, δύσκολα συγκριτικά με τις υπολοιπες σχολες νομικής;
Για να μπεις τι χρειάζεται;

Έψαξα λίγο στο νετ αλλά ελέω χρόνου και υποχρεωσεων (γμτ έχω ηδη αργίσει για το μάθημα!) δεν κατάφερα να βρω και πολλά! Αν μπορεί ας βοηθήσει κάποιος!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Λοιπον, τυχαινει να ξερω αρκετα διοτι ξεκινησα την Γ' Λυκειου με αυτον τον στοχο!
Η σχολη λεγεται Στρατολογικο ΣΣΑΣ, με περσυνη βαση 19001!!!
Λογω πολυτεκνιας εσυ θα μπεις με λιγοτερα μορια... δεν ξερω ακριβως ποσο! Ανηκεις δηλαδη στις λεγομενες ειδικες κατηγοριες.
Αλλα ακομα και αν πιασεις τα μορια, δεν σημαινει οτι θα μπεισ...:( Πρεπει αρχες Ιουλιου να περασεις απο ειδικες εξετασεις, που περιλαμβανουν αθληματα, ιατρικες και ψυχοτεχνικες εξετασεις...
Κατα την γνωμη μου τα αθληματα δεν ειναι ευοκλο να τα πιασεις κυριως αν δεν εχεις επαφη με τον αθλητισμο(να φανταστεις τα ορια ειναι ιδια για αγορια-κοριτσια)
Τωρα, ομως οσον αφορα την σχολη καθαυτο ειναι καλη, με αριστες προοπτικες! Παιρνεις γρηγορα συνταξη και μετα μπορεις να ανοιξεις γραφειο... Στην φοιτηση μενεις μεσα, εχοντας λιγες μερες ελευθερες, π.χ Σαββατοκυρικα και Τεταρτες απογευμα! Παραλληλα παιρνεις και εναν μικρο μισθο οσο φοιτας!


Δες αυτο το link
https://www.ssas.gr/Greek/main.htm

και πατα στο Στρατολογικο για περισσοτερες πληροφοριες!

καθως και σε αυτο
https://lyk-arnaias.chal.sch.gr/grasep/SXOLES/sxoles/866.htm
-----------------------------------------
η βαση για το στρατολογικο ειδικη κατηγορια ειναι 18626!!! δεν ειναι και ασχημα 400 μορια σχεδον χαμηλοτερα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moppf

Νεοφερμένος

Ο moppf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Γεια σου Έφη!

Ευχαριστώ για την απάντηση! Την μειωμένη βάση λόγω τρίτεκνων/πολύτεκνων που την βρήκες;; Απο οτι ειδα δεν ειναι ειδικη κατηγορια αλλα γενικη... ισχυει οντως το 18626;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

efi_11

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
ειναι ειδκη κατηγορια....
αν μπεις στην βιβλιοθηκη του ischool και δεις τις βασεις θα το βρεις! υπαρχει η γενικη σειρα και η ειδικη κατηγορια.... και η βαση αυτη ισχυει, αλλα φετος δεν ξερουμε πως θα διαμορφωθει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moppf

Νεοφερμένος

Ο moppf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
εεεμμμμ το κοίταξα

866 ΣΤΡΑΤΟΛΟΓΙΚΟ (ΣΣΑΣ) ΘΕΣ/ΝΙΚH ΓΕΝ.ΣΕΙΡΑ ΗΜ. 19001 18,98 38,5 1 18,7

καμιά βοήθεια; ισχύει το 18626;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.

moppf

Νεοφερμένος

Ο moppf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
λίγο πιο συγκεκριμενα αλέκα;;; !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

efi_11

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
https://www.ischool.gr/downloads/html/Vaseis2008-90.htm

αν δεις προσεκτικα, εχει δυο στρατολογικα!!! το πρωτο που συναντας γραφει δεξια ΓΕΝ.ΣΕΙΡΑ και το αλλο ΕΙΔ.ΚΑΤ3648/α

αν και νομιζω οτι μικρη σημασια εχει αν ειναι οντως 18626, γιατι μεχρι του χρονου δεν θα ειναι ιδια η βαση!
στην θεση σου αλλα θα εψαχνα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moppf

Νεοφερμένος

Ο moppf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
τι θα έψαχνες δηλαδή εφούλα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

efi_11

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
ας πουμε αν θα μου αρεσει πραγματικα η σχολη, αν θα μπορω να ειμαι εσωκλειστη, αν θα αντεχω την στρατιωτικη εκπαιδευση, να τηρω τις απαραιτητες προυποθεσεις(π.χ υψος, κιλα), αν δω τα αθληματα, τις εγκταστασεις, το κλιμα που επικρατει μεσα στην σχολη, ποσο αυστηρα ειναι και κυριως... την επαγγελματικη αποκατασταση!!!

νομιζω οτι δεν ειπα και λιγα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top