Να συνεχίσω γερμανικά;

Prokopis22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Prokopis22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Ευχαριστο Σιμο για την συμβουλη σου.Λογικα θα συνεχισω και εγω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cacofonix

Δραστήριο μέλος

Ο cacofonix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 682 μηνύματα.
Πήρα το Certificat στα 15 και είμαι τώρα 28. Εχω προσπαθήσει να μιλήσω τη γλώσσα 3-4 φορές και πάντα έβαζα και λίγα αγγλικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr K.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Mr K. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Εδω και λίγες μέρες σκέφτομαι να συνεχίσω γερμανικά(είχα πάρει το zertifikat B1 πριν 6 χρόνια περίπου) αλλά δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο.Η Γερμανία σίγουρα είναι μια χώρα που προσφέρει και πολλές θέσεις εργασίας και έχει και καλά πανεπιστήμια.Το πρόβλημα είναι ότι δεν θέλω να επιβαρύνω τους γονείς μου με επιπλέον έξοδα για κάτι που δεν είναι σίγουρο αν θα μου χρειαστεί(δεν είναι σαν το proficiency που λες ότι τα αγγλικά όσο να ναι θα χρειαστούν παντού).Οπότε να συνεχίσω και να επενδύσω χρόνο και χρήμα σε κάτι που μπορεί να φανεί χρήσιμο αλλά μπορεί και όχι ή να κάτσω στα αβγά μου και να ψάξω και για καμιά δουλειά?Ιδού το ερώτημα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dragonver

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dragonver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Φίλε και εγώ ήμουν σ'αυτό το δίλημμα να συνεχίσω ή όχι (πήρα και εγώ το B1 πριν από 5 χρόνια) και τελικά αποφάσισα να το συνεχίσω για λόγους δουλειάς στη Γερμανία κλπ. Και το C2 είναι απαραίτητο αν θες να πας Γερμανία για δουλειά. Πάντως είναι και πολλά τα λεφτά. Απλά τώρα είμαι ανάμεσα στο να συνεχίσω γερμανικά ή να ξεκινήσω ιταλικά που είναι πιο εύκολη και ευχάριστη γλώσσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr K.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Mr K. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Εγώ αν ήταν άλλες εποχές δεν θα το σκεφτόμουν.Όσο περισσότερες πόρτες ανοίγεις τόσο καλύτερα είναι.Για το C2 άκουσα ότι είναι πολύ δύσκολο.εσύ σε ποιο επίπεδο είσαι?όταν ξεκίνησες μετά από 5 χρόνια τα θυμόσουν?γιατί εγώ τα χω ξεχάσει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Foteini@@@

Νεοφερμένος

Η Foteini@@@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Αν έχεις όρεξη , για μένα μην το σκέφτεσαι. Πιστεύω ότι πραγματικά αξίζει να διαθέσεις χρόνο και χρήμα για την εκμάθηση αυτής της γλώσσας, η οποία μπορεί να σου δώσει πάρα πολλές ευκαιρίες στον εργασιακό και εκπαιδευτικό τομέα.

Επένδυσε σε αυτήν και δε θα χάσεις!Είμαι σίγουρη!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr K.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Mr K. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 221 μηνύματα.
μωρέ η όρεξη υπάρχει για να μη πω είναι και ανεξάντλητη.θα το συζητήσω αρχικά με τους γονείς μου και ίσως ρωτήσω και τιμές σε φροντιστήρια...και βλέπουμε....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Πέρα από την Γερμανία, σου ανοίγει τις πόρτες για το μεγαλύτερο μέρος της Ελβετίας. Έχε το υπ' όψιν. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dragonver

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dragonver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Εγώ αν ήταν άλλες εποχές δεν θα το σκεφτόμουν.Όσο περισσότερες πόρτες ανοίγεις τόσο καλύτερα είναι.Για το C2 άκουσα ότι είναι πολύ δύσκολο.εσύ σε ποιο επίπεδο είσαι?όταν ξεκίνησες μετά από 5 χρόνια τα θυμόσουν?γιατί εγώ τα χω ξεχάσει...

Ναι είναι πολύ δύσκολο το C2 από όσο έχω ρωτήσει. Εγώ έχω το Β1 και θα ξαναξεκινήσω αργότερα για τα C1-C2. Σε ένα φροντιστήριο που είχα ρωτήσει για το Β2 μου είχαν πει 980€ τον πρώτο χρόνο και μετά ανεβαίνει το κασε! Σκέψου ότι και τα εξέταστρα για το C2 είναι 325€! Πολύ καλό το να μάθουμε γερμανικά αλλά όχι και να ξεπαραδιαστούμε σε δύσκολους καιρούς... Εγώ θα κάνω λίγο υπομονή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Σου προτείνω να κάνεις μόνο σου μια επανάληψη όλη την ύλη που είχες κάνει πριν 6 χρόνια και να δώσεις ΚΠγ Διαβαθμισμένο Β1&Β2. Στην καλύτερη περίπτωση να πάρεις Β2 χωρίς καθόλου περιττά έξοδα και στην χειρότερη να μείνεις με Β1 χωρίς πάλι περιττά έξοδα ;) και μην ξεχνάμε ότι το ΚΠγ είναι αναγνωρισμένο εντός Ε.Ε σε όλες τις χώρες της ένωσης ανεξαιρέτως, το ίδιο με άλλα πτυχία (αν όχι περισσότερο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dante ravenclaw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dante ravenclaw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 241 μηνύματα.
Σου προτείνω να κάνεις μόνο σου μια επανάληψη όλη την ύλη που είχες κάνει πριν 6 χρόνια και να δώσεις ΚΠγ Διαβαθμισμένο Β1&Β2. Στην καλύτερη περίπτωση να πάρεις Β2 χωρίς καθόλου περιττά έξοδα και στην χειρότερη να μείνεις με Β1 χωρίς πάλι περιττά έξοδα ;) και μην ξεχνάμε ότι το ΚΠγ είναι αναγνωρισμένο εντός Ε.Ε σε όλες τις χώρες της ένωσης ανεξαιρέτως, το ίδιο με άλλα πτυχία (αν όχι περισσότερο)

Σόρρυ κιόλας αλλά αυτό που λες δεν ισχύει,το ΚΠγ δεν αναγνωρίζεται στη Γερμανία τουλάχιστον.Εμένα που είχα το Γ1 του ΚΠγ όταν είχα κάνει αιτήσεις σε Πανεπιστήμια της Γερμανίας,με δέχτηκαν αλλά δεν αναγνώριζαν το πτυχίο και έπρεπε να δώσω κάτι εξετάσεις για τη γλώσσα.Και όσο για τον φίλο που είπε για το C2,δεν είναι απαραίτητο για να βρεις δουλειά.Δουλειά βρίσκεις αν έχεις καλό πτυχίο και αναφορικά με την γλώσσα και το Β2 μπορεί να γίνει δεκτό,ενώ με το C1 είσαι καλυμμένος.εγώ θα σου πρότεινα να τα ξαναρχίσεις και να πας για το Β2.Και στη συνέχεια αν θες συνέχισε.Πάντως να προτιμάς του Γκαίτε τα πτυχία γιατί είναι πολύ πιο ισχυρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

unπαικτable

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Ναι είναι πολύ δύσκολο το C2 από όσο έχω ρωτήσει. Εγώ έχω το Β1 και θα ξαναξεκινήσω αργότερα για τα C1-C2. Σε ένα φροντιστήριο που είχα ρωτήσει για το Β2 μου είχαν πει 980€ τον πρώτο χρόνο και μετά ανεβαίνει το κασε! Σκέψου ότι και τα εξέταστρα για το C2 είναι 325€! Πολύ καλό το να μάθουμε γερμανικά αλλά όχι και να ξεπαραδιαστούμε σε δύσκολους καιρούς... Εγώ θα κάνω λίγο υπομονή...

Βλεπω πως ολοι ειστε φοιτητες εδω μεσα αλλα δεν πειραζει.:redface:

Το C2 χωριζεται στο kleines και το grosses. Το δευτερο ξερω πως εχει 8% επιτυχια. Προσωπικα δινω Β2 και ο μονος λογος που το κανω ειναι επειδη υπαρχει ζητηση και ανοιγει πορτες. Επειδη ο καθηγητης που εχω, εχει παρει το grosses ενα απο τα πολλα που μου ειπε ηταν:
"Αμα θες να πας για μεγαλα πτυχια να ξερεις πως πρεπει να εχεις ορεξη,αλλιως τζαμπα τα λεφτα". Νομιζω πως στην Ελλαδα λιγοι εχουμε αυτη τη ορεξη γιατι τα γερμανικα ειναι δυσκολη γλωσσα(και σε προφορα και σε γραμματικη). Απο εκει και περα ο καθενας εχει την γνωμη του και τη δικη του κριση και ξερει καλυτερα απο τον καθενα τι μπορει και ΘΕΛΕΙ να κανει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Τo C2 πλέον δεν έχει kleines και grosses, από το 2012 υπάρχει μόνο ένα C2.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

unπαικτable

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Τo C2 πλέον δεν έχει kleines και grosses, από το 2012 υπάρχει μόνο ένα C2.

Eυχαριστω για την διορθωση...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
η γνωμη μου ειναι να το συνεχισεις!ειδικα αυτες τις εποχες οτι πτυχια εχεις καλο ειναι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dante ravenclaw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dante ravenclaw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 241 μηνύματα.
Βλεπω πως ολοι ειστε φοιτητες εδω μεσα αλλα δεν πειραζει.:redface:

Το C2 χωριζεται στο kleines και το grosses. Το δευτερο ξερω πως εχει 8% επιτυχια. Προσωπικα δινω Β2 και ο μονος λογος που το κανω ειναι επειδη υπαρχει ζητηση και ανοιγει πορτες. Επειδη ο καθηγητης που εχω, εχει παρει το grosses ενα απο τα πολλα που μου ειπε ηταν:
"Αμα θες να πας για μεγαλα πτυχια να ξερεις πως πρεπει να εχεις ορεξη,αλλιως τζαμπα τα λεφτα". Νομιζω πως στην Ελλαδα λιγοι εχουμε αυτη τη ορεξη γιατι τα γερμανικα ειναι δυσκολη γλωσσα(και σε προφορα και σε γραμματικη). Απο εκει και περα ο καθενας εχει την γνωμη του και τη δικη του κριση και ξερει καλυτερα απο τον καθενα τι μπορει και ΘΕΛΕΙ να κανει.

Δεν υπάρχει πλέον αυτός ο διαχωρισμός που παρέθεσες.Και καλύτερα γιατί δεν είχε καμία σκοπιμότητα.σίγουρα ο καθένας μπορεί να κάνει ό,τι θέλει.Απλά καλό είναι να είναι καλά πληροφορημένος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
φυσικά και να τα συνεχίσεις..μόνο προς όφελος σου θα είναι :)
καλά με το διαχωρισμό των πτυχίων τα έχω μπερδέψει:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr K.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Mr K. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Παιδια τελικά δεν τα συνέχισα..:whistle:και μου φαίνεται καλά έκανα τουλάχιστον για την ώρα.
Έτσι όπως βλέπω να πάει η σχολή αν τα συνεχίσω θα ναι αφού τελειώσω, μέχρι τότε δεν θα χω χρόνο ν' ασχοληθώ σοβαρά και μόνο πασαλείματα θα κάνω.Μέχρι το C1 πάντως σκοπεύω να το φτάσω.Το C2 είναι δύσκολη υπόθεση το λένε όλοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pupilloscope

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ραπτόπουλο (Ευρυτανία). Έχει γράψει 813 μηνύματα.
Παιδια και γω μια απο τα ιδια...ειχα παρει το C1 στη γ γυμνασιου...Δεν θυμαμαι βεβαια πολλα..Αλλα θελω να συνεχισω για C2 πιστευετε αξιζει; Μου ειπαν θελω τουλαχιστον 2 χρονια για ιδιαιτερα,ισχυει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
Θα έλεγα ότι αξίζει, ειδικά αν έχεις πρόθεση να το χρησιμοποιήσεις π.χ. για κάποιο μεταπτυχιακό.
Απλά θα χρειαστείς οπωσδήποτε μία μεταβατική περίοδο για να ανακαλέσεις τις γνώσεις σου αλλά και χρόνο να διαβάσεις γιατί το c2 είναι το πλέον απαιτητικό.
Αν τα έχεις αυτά δε σου μένει παρά να το προσπαθήσεις.

Α!Και μεγάλη προσοχή στην επιλογή του καθηγητή αφού σκέφτεσαι τα ιδιαίτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top