Να συνεχίσω γερμανικά;

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Παιδιά, εγώ σκέφτομαι να συνεχίσω τα γερμανικά που είχα κάποτε ξεκινήσει. Έχω κάνει μέχρι την Τρίτη τάξη. Σκέφτομαι να κάνω μέχρι την Β' Λυκείου.... Προλαβαίνω να δώσω κάποιο πτυχίο;




Σημείωση: Το μήνυμα προήλθε από το θέμα "Γερμανικά: βαθμίδες εκμάθησης & πτυχία"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Αφού έχεις κάνει και την Γ' Τάξη υπολόγισε άλλο 1,5 χρόνο περίπου για να δώσεις το Β1 και άλλη 1 χρονιά (με καλό διάβασμα όμως!!!!) για να πας να δώσεις το Β2. Σύνολο κανα 2,5άρι χρόνια. Βλέπω ότι είσαι Α' Λυκείου όμως και θα πρέπει να κάνεις πιο εντατικό μάθημα για να φτάσεις εκεί που θες επειδή όπως είναι και το σωστό στην Γ' Λυκείου δεν ασχολούμαστε με γλώσσες, αλλά επικεντρωνόμαστε μόνο στα μαθήματα του σχολείου!!!Οπότε δεν έχεις πολύ χρόνο μέχρι να τελειώσεις τη Β' Λυκείου, γι αυτό θα πρέπει να κάνεις εντατικά μαθήματα....Σκέψου όμως και την περίπτωση να ασχοληθείς με τα γερμανικά μια και καλή μόλις περάσεις σε κάποια σχολή. Δηλαδή μη βιαστείς τώρα και δεν μπορέσεις να διαβάσεις σωστά, λόγω της πίεσης του σχολείου. ;)

Απλά να ξέρεις ότι το Β2 είναι πολύ πιο δύσκολο από το Β1 και θέλει διάβασμα κυρίως το λεξιλόγιο. Απλά για να φτάσεις μέχρι το Β2 και να το πάρεις θα πρέπει να οργανώσεις καλά το διάβασμα των Γερμανικών και να μην αφήσεις κανένα κενό!!!

Φιλικά,
Jenny
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Το κακο είναι ότι θα χρειαστώ κάνα μήνα επανάληψη γιατί τα έχω ψιλοξεχάσει. Ωστοσό, οι δικοί μου, θέλουν να κάνω γερμανικά του χρόνου. Επειδή έχω μόνο το Advance στα αγγλικά, μου λένε: "Στα αγγλικά θα κολλήσεις; Κάνε τα γερμανικά!" Βέβαια, δεν ξέρω αν μπορώ/προλαβαίνω να δώσω το B2. Μάλλον μετά το λύκειο. Επομένως, για το B1 χρειάζεται 1,5 χρόνια; Ένα καλοκαίρι και ένας χρόνος δλδ; Βγαίνουν εύκολα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Το κακο είναι ότι θα χρειαστώ κάνα μήνα επανάληψη γιατί τα έχω ψιλοξεχάσει. Ωστοσό, οι δικοί μου, θέλουν να κάνω γερμανικά του χρόνου. Επειδή έχω μόνο το Advance στα αγγλικά, μου λένε: "Στα αγγλικά θα κολλήσεις; Κάνε τα γερμανικά!" Βέβαια, δεν ξέρω αν μπορώ/προλαβαίνω να δώσω το B2. Μάλλον μετά το λύκειο. Επομένως, για το B1 χρειάζεται 1,5 χρόνια; Ένα καλοκαίρι και ένας χρόνος δλδ; Βγαίνουν εύκολα;

Καταρχήν θα κάνεις πρώτα επανάληψη Ο-Π-Ω-Σ-Δ-Η-Π-Ο-Τ-Ε!!!!! :jumpy:

Εννοείται πως αν στρωθείς το καλοκαίρι και κάνεις και χειμώνα που θα σαι Β' Λυκείου, άνετα το παίρνεις τον Σεπτέμβρη του 2009....Βέβαια θα το κρίνεις και μόνος σου αν είσαι έτοιμος. Που σίγουρα θα είσαι αν κάνεις σωστή δουλειά! Ακόμα και Ιούνιο του 2009 πιστεύω πως θα μπορείς να δώσεις....Αλλά προσωπικά ΔΕΝ συμφωνώ να μπλέκουμε πτυχία ξένων γλωσσών μέσα σε εξεταστική σχολείου. :nono:

Τώρα βέβαια αν κάνεις πολύ εντατικό μάθημα, ίσως το δώσεις και Ιανουάριο του 2009, αλλά σε αυτήν την περίπτωση θα το κρίνει ο καθηγητής σου κυρίως, αλλά και εσύ ο ίδιος αν νιώθεις έτοιμος να δώσεις το Β1 ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
το β1 το πηρα το προηγουμενο δεκεμβρη... επειδη στο σχολειο μ δν υπαρχει το αντιστοιχο τμημα για τα γαλλικα σκεφτομαι να ξεκινησω παλι τα γερμανικα... εσεις τι λετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
το β1 το πηρα το προηγουμενο δεκεμβρη... επειδη στο σχολειο μ δν υπαρχει το αντιστοιχο τμημα για τα γαλλικα σκεφτομαι να ξεκινησω παλι τα γερμανικα... εσεις τι λετε?

Εννοείται να τα συνεχίσεις! Κάνε απλά μια επανάληψη σε ότι έχεις μάθει μέχρι στιγμής κλπ και ξεκίνα Β2 :iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
κανονιστηκε... αρχιζω την παρασκευη...!!!:):P:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kambana

Δραστήριο μέλος

Η kambana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 505 μηνύματα.
Εγώ το καλοκαίρι του 2007 ποήρα με επιτυχία το ZD...Τώρα το καλοκαίρι 2009 θέλω να δώσω και άλλο...Ποιο με συμβουλεύεται να δώδω το Β2 ή το C1 κατευθείαν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerinaki:)

Νεοφερμένος

Η Katerinaki:) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
εγω πηρα πριν 1,5 χρονο το Β1 με αριστα(ειναι γελοιο)αλλα τα παρατησα λογω ελλειψης χρονου και τωρα στενοχωριεμαι γιατι τα εχω ξεχασει ολα!
δεν ξερω τι επαθα και εννοειται οτι θελω να τα συνεχισω...
τι με συμβουλευεις να κανω;παλι απο την αρχη;το Β2 να το δωσω;

ευχαριστω εκ των προτερων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kambana

Δραστήριο μέλος

Η kambana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 505 μηνύματα.
εγω πηρα πριν 1,5 χρονο το Β1 με αριστα(ειναι γελοιο)αλλα τα παρατησα λογω ελλειψης χρονου και τωρα στενοχωριεμαι γιατι τα εχω ξεχασει ολα!
δεν ξερω τι επαθα και εννοειται οτι θελω να τα συνεχισω...
τι με συμβουλευεις να κανω;παλι απο την αρχη;το Β2 να το δωσω;

ευχαριστω εκ των προτερων...

Εγώ θα σε συμβούλευα να κάνεις μία επανάληψη (πολύ καλή) όποτε μπορείς και όσο χρειαστείς και μπες να δεις αυτό το τεστ στο Goethe Institut που ίσως σε βοηθήσεις...https://www.goethe.de/cgi-bin/einstufungstest/einstufungstest.pl:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Τα πτυχία έχουν δυσκολέψει. Το C1 ειδικά....Καλύτερα να δώσετε Β2 πρώτα. Από Β2 και πέρα θέλει διάβασμα όσο να 'ναι....Ξεφεύγουν πάρα πολύ από το Β1 επίπεδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμελί

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αμελί αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 343 μηνύματα.
Όποιος δίνει Αθήνα έτσι είναι....Σε άλλες πόλεις όμως δίνουν συνήθως άλλους μήνες. :)


Ααααα!! δεν το ηξερα!! εγω δινω μονο στην Αθηνα και εχω παρει και το Β2.

Και επειδη μου αρεσουν πααρα πολυ τα γερμανικα θα ηθελα να τα συνεχισω και του χρονου για το επειπεδο του Γ1, αλλα επειδη του χρονου θα πηγαινω λυκειο, και τα μαθηματα σαφως θα ειναι πιο πολλα και πιο δυσκολα, δεν ξερω αν θα μπορω να αφιερωνω τον απαιτουμενο χρονο στα γερμανικα, μιας και η ταξη ειναι αρκετα απαιτητικη... Να τα συνεχισω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
θα ηθελα να τα συνεχισω και του χρονου για το επειπεδο του Γ1, αλλα επειδη του χρονου θα πηγαινω λυκειο, και τα μαθηματα σαφως θα ειναι πιο πολλα και πιο δυσκολα, δεν ξερω αν θα μπορω να αφιερωνω τον απαιτουμενο χρονο στα γερμανικα, μιας και η ταξη ειναι αρκετα απαιτητικη... Να τα συνεχισω;

Ότι είναι απαιτητικό πτυχίο το C1, είναι και παρά είναι. Όμως:

1) Σου αρέσουν πολύ και ήδη έχεις το "ρυθμό" σου

2) Σε παίρνει ακόμα κι αν είσαι Α' Λυκείου. Γιατί στην Α' Λυκείου δεν θα έχεις ακόμα τόσο βαρύ πρόγραμμα όπως θα έχεις στη Β' και στη Γ'.

Εγώ θα έλεγα να συνεχίσεις από αυτό το καλοκαίρι κιόλας, ώστε μέχρι του χρόνου να το έχεις δώσει. Πού ξέρεις...Ίσως να το πάρεις κιολας. Μη χάνεις τέτοιες ευκαιρίες όταν βλέπεις ότι έχεις δυνατότητες και σχετικό χρόνο διαβάσματος. :iagree:
Σαν καθηγήτρια Γερμανικών αυτή είναι η συμβουλή μου. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμελί

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αμελί αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 343 μηνύματα.
Ότι είναι απαιτητικό πτυχίο το C1, είναι και παρά είναι. Όμως:

1) Σου αρέσουν πολύ και ήδη έχεις το "ρυθμό" σου

2) Σε παίρνει ακόμα κι αν είσαι Α' Λυκείου. Γιατί στην Α' Λυκείου δεν θα έχεις ακόμα τόσο βαρύ πρόγραμμα όπως θα έχεις στη Β' και στη Γ'.

Εγώ θα έλεγα να συνεχίσεις από αυτό το καλοκαίρι κιόλας, ώστε μέχρι του χρόνου να το έχεις δώσει. Πού ξέρεις...Ίσως να το πάρεις κιολας. Μη χάνεις τέτοιες ευκαιρίες όταν βλέπεις ότι έχεις δυνατότητες και σχετικό χρόνο διαβάσματος. :iagree:
Σαν καθηγήτρια Γερμανικών αυτή είναι η συμβουλή μου. :)





Σας ευχαριστω για την συμβουλη σας!! οταν λετε να δωσω μεχρι το τελος αυτου του χρονου εννοειτε το Σεπτεμβριο να δωσω; δεν ειναι πολυ συντομο το χρονικο διαστημα; βεβαια εγω ειμαι διατεθειμενη να διαβαζω οσο χρειαστει το καλοκαιρι και μεχρι τον Σεπτεμβρη..αλλα και παλι ειμαι λιγο προβληματισμενη:hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Σας ευχαριστω για την συμβουλη σας!! οταν λετε να δωσω μεχρι το τελος αυτου του χρονου εννοειτε το Σεπτεμβριο να δωσω; δεν ειναι πολυ συντομο το χρονικο διαστημα; βεβαια εγω ειμαι διατεθειμενη να διαβαζω οσο χρειαστει το καλοκαιρι και μεχρι τον Σεπτεμβρη..αλλα και παλι ειμαι λιγο προβληματισμενη:hmm::hmm:

Όχι!! Δεν μιλάω για αυτόν το Σεπτέμβρη. Εννοώ μόλις τελειώσεις την Α' Λυκείου δηλ. τον επόμενο του 2010! Θα έχεις αρκετό χρόνο μπροστά σου μέχρι τον επόμενο για να προετοιμαστείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμελί

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αμελί αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 343 μηνύματα.
Όχι!! Δεν μιλάω για αυτόν το Σεπτέμβρη. Εννοώ μόλις τελειώσεις την Α' Λυκείου δηλ. τον επόμενο του 2010! Θα έχεις αρκετό χρόνο μπροστά σου μέχρι τον επόμενο για να προετοιμαστείς.


σωστα!! εχετε δικιο!!:iagree: δεν το ειχα σκεφτει αυτο!! σας ευχαριστω!!:no1::)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
εδωσα και πειρα το Γ1 με αρκετα καλο βαθμο δηλαδη 2 (gut) χωρις να διαβασω ιδιαιτερα. Μου εχει προτεινει τωρα η κυρια μου να συνεχισω και να δωσω μεσα σε 1 χρονο το Γ2+ κανοντας 2 βιβλια ομως που με λιγο διαβασμα ισως και τα καταφερω. Αλλα απο τη μια σκεφτομαι οτι 8α ειμαι 1η λυκειου και θα εχω και αλλα μαθηματα εκτος απο τα γερμανικα και λεω μηπως ζωριστω πολυ και μου ερθουν πολλα. Απο την αλλη σκεφτομαι οτι θα μπορω να διδασκω κιολας αμα δεν τα καταφερω με το επαγγελμα που θα ακολουθησω. Εσεις τι λετε να κανω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ntonebts

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ntonebts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 178 μηνύματα.
εδωσα και πειρα το Γ1 με αρκετα καλο βαθμο δηλαδη 2 (gut) χωρις να διαβασω ιδιαιτερα. Μου εχει προτεινει τωρα η κυρια μου να συνεχισω και να δωσω μεσα σε 1 χρονο το Γ2+ κανοντας 2 βιβλια ομως που με λιγο διαβασμα ισως και τα καταφερω. Αλλα απο τη μια σκεφτομαι οτι 8α ειμαι 1η λυκειου και θα εχω και αλλα μαθηματα εκτος απο τα γερμανικα και λεω μηπως ζωριστω πολυ και μου ερθουν πολλα. Απο την αλλη σκεφτομαι οτι θα μπορω να διδασκω κιολας αμα δεν τα καταφερω με το επαγγελμα που θα ακολουθησω. Εσεις τι λετε να κανω?

Πιστευω μεχρι το τελος της Α λυκειου θα εχεις χρονο και για γερμανικα (δεν ξερω αν ασχολεισαι και με αλλη ξενη γλωσσα )μετα καλυτερο ειναι να τα σταματησεις και να συνεχησεις με τις ξενες γλωσσες μετα το λυκειο.Μη φοβασαι η επαφη με τη γλωσσα δεν χανεται ευκολα.Εγω παντως θα τα σταματουσα και θα συνεχιζα κατα το 2ο με 3ο ετος στο πανεπηστιμιο .Το 1ο θα το αφιερωνα στη προσαρμογη μου στη σχολη.Αυτα απο εμενα :bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
με βαζεις σε σκεψεις τωρα :hmm: υπαρχει περιπτωση σε καποια χρονια να μην γινετε να διδασκεις με Γ2?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ntonebts

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ntonebts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 178 μηνύματα.
με βαζεις σε σκεψεις τωρα :hmm: υπαρχει περιπτωση σε καποια χρονια να μην γινετε να διδασκεις με Γ2?

Φυσικα και θα μπορεις να δισαξεις απλα ασε καλυτερα να περασεις πρωτα με το καλο στο παενπιστημιο που φανταζομαι θα ειναι και ο απωτερος στοχος σου αφου ηδη εχεις κανει ενα μεγαλο αλμα απεκτησες πτυχιο επιπεδου Γ1.
Για τις ξενες γλωσσες θα εχεις πολυ χρονο να ασχοληθεις στο πανεπηστημιο(πιο πολυ απο τωρα εννοω)καλυτερα ζητα και τη γνωμη κανενος καθηγητη που θα ειναι ισως πιο εγκυρη , στην τελικη κανε αυτο που εσυ θελεις και οχι αυτο που λενε οι αλλοι .Ελπιζω να βοηθησα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top