Να νοικιάσω φοιτητικό σπίτι εν καιρώ αβεβαιότητας λόγω του κορωνοϊού;

stefan

Νεοφερμένος

Ο stefan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Και εγώ βρίσκομαι στο ίδιο δίλημμα!
Πάντως αρκετά άτομα που ξέρω θα νοικιάσουν από τώρα....Η αλήθεια είναι πως δεν ξέρω αν αξίζει.
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,656 μηνύματα.
Και εγώ βρίσκομαι στο ίδιο δίλημμα!
Πάντως αρκετά άτομα που ξέρω θα νοικιάσουν από τώρα....Η αλήθεια είναι πως δεν ξέρω αν αξίζει.

Απλα οι πρωτοετείς αγχώνονται και τρέχουν να βρούν σπίτια.

Παρε ενα τηλέφωνο στη γραμματεία ,αν σου πουν όχι , δεν αξίζει.
Δηλαδή στα Γιάννενα τι θα κάνεις χωρίς τη σχολή ; Απλα θα έχεις ενα σπίτι να κάθεται και να το πληρώνεις.

Μη αγχώνεσαι για τη διαθεσιμότητα .
Ο κόσμος ξενοικιαζει και με τη νεα χρόνια .
Δηλαδή μετα απο καθε εξεταστική υπάρχουν σπίτια γιατι αρκετοί τελειωνουν.

Δεν ειναι οτι θα πας να ψάχνεις Οκτώβριο και δε θα βρίσκεις.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Αν τα Πανεπιστήμια ανοίξουν για δια ζώσης μαθήματα το Εαρινό εξάμηνο, δηλαδή Φεβρουάριο, είναι 5 μήνες, επομένως μιλάμε για ένα αρκετά σημαντικό χρηματικό ποσό.

Στα περισσότερα τμήματα, τα μαθήματα έχουν εγγεγραμμένους φοιτητές περισσότερους από 50, ειδικά στα πρώτα εξάμηνα του πτυχίου. Καλό είναι να συμβουλευτείτε την Ιστοσελίδα του τμήματος, για ενδεχόμενες ανακοινώσεις, την σελίδα του τμήματος στο Facebook, και γενικά τις θέσεις στα τμήματα ανά σχολή, ειδικά αν είστε πρωτοετείς. Μία σχολή με 100+ θέσεις, που περνάνε στο Πανεπιστήμιο, τα μαθήματα τα πρώτα εξάμηνα είναι κοινά για όλους, επομένως θα μπορείτε να κρίνετε αν θα πάει δια ζώσης ή εξ αποστάσεως η διδασκαλία.
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,656 μηνύματα.
Ισχυει για ολα τα τμηματα του ΕΚΠΑ γνωριζεις?

βασικα τα θεωρητικα

Δε γνωρίζω , αλλα πραγματικά όσους ξέρω τους απάντησαν κατευθείαν τι θα γίνει με τους πρωτοετείς .
Δηλαδη πλέον τα πραγματα έχουν ξεκαθαρίσει αρκετα.

Δύσκολο πάντως κι η αγγλική στο πρώτο εξάμηνο να εχει μάθημα με λιγότερο απο 50 εγγεγραμμένους.
 

Steffie88

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Steffie88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 394 μηνύματα.
Δε γνωρίζω , αλλα πραγματικά όσους ξέρω τους απάντησαν κατευθείαν τι θα γίνει με τους πρωτοετείς .
Δηλαδη πλέον τα πραγματα έχουν ξεκαθαρίσει αρκετα.

Δύσκολο πάντως κι η αγγλική στο πρώτο εξάμηνο να εχει μάθημα με λιγότερο απο 50 εγγεγραμμένους.

Τυπικά και μόνο πρώτο εξάμηνο στα υποχρεωτικά μαθήματα δεν νομίζω να υπάρχει κανένα με λιγότερο από 50 εγγεγραμμένους..μόνο κανένα επιλογής θα έχει λιγότερους από 50..οπότε για τις σχολές που δεν έχουν εργαστήρια ή κλινικές το μεγαλύτερο ποσοστό των μαθημάτων θα γίνει εξ αποστάσεως..τουλάχιστον αυτό πιστεύω.
 

Ν.Χ.

Δραστήριο μέλος

Ο Ν.Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Εγώ έχω σχηματίσει την εικόνα ότι σε ΟΛΕΣ τις σχολές θα γίνει η προσπάθεια να γίνουν κάποια - πχ τα μισά - μαθήματα από κοντά και κάποια από απόσταση. Μην ξεχνάτε ότι ήδη σε κάποιες σχολές τα έτη είχαν σπάσει ακόμα και σε τρία τμήματα (πχ Νομική ΑΠΘ, νομίζω και στην Αθήνα), αν δείτε το περυσινό τους πρόγραμμα, ήδη και προ ιού τα μαθήματα έσπαγαν στα τρία, άρα με την ενίσχυση των ΑΕΙ με 2.000 άτομα δεν θα είναι ανέφικτο ακόμα και σε σχολές όπως οι Νομικές - και τις αναφέρω γιατί είναι σχολές με πολλά άτομα - να σπάσουν περαιτέρω τα τμήματα, ώστε να γίνουν κάποια μαθήματα από κοντά. Εξάλλου είναι σαφής η πρόθεση του Υπουργείου να δοθεί έμφαση στα διά ζώσης μαθήματα κυρίως στους πρωτοετείς! Συμπερασματικά θα έλεγα είναι ρίσκο να μην νοικιάσει κάποιος, γιατί δεν ξέρει κανείς, σε ποιες σχολές, ποια μαθήματα θα γίνουν από κοντά και ποια όχι... με αποτέλεσμα, αν τελικά είναι αναγκαία η παρουσία στη σχολή, να είναι τεράστια η δυσκολία να βρεθεί στέγη ή αν βρεθεί αυτή να είναι διαθέσιμη σε εξωφρενικές τιμές, γιατί είναι δεδομένο ότι η πλειοψηφία ήδη ψάχνει...
 

Stefanosxios

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stefanosxios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 121 μηνύματα.
Μαθήματα διαδικτυακα, εργαστηριακες ασκήσεις δια ζώσης. Μείνετε εκεί που είστε και ελάτε με ΚΤΕΛ 😁 όταν έχετε ασκήσεις
 

Ν.Χ.

Δραστήριο μέλος

Ο Ν.Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,656 μηνύματα.
Εγώ έχω σχηματίσει την εικόνα ότι σε ΟΛΕΣ τις σχολές θα γίνει η προσπάθεια να γίνουν κάποια - πχ τα μισά - μαθήματα από κοντά και κάποια από απόσταση. Μην ξεχνάτε ότι ήδη σε κάποιες σχολές τα έτη είχαν σπάσει ακόμα και σε τρία τμήματα (πχ Νομική ΑΠΘ, νομίζω και στην Αθήνα), αν δείτε το περυσινό τους πρόγραμμα, ήδη και προ ιού τα μαθήματα έσπαγαν στα τρία, άρα με την ενίσχυση των ΑΕΙ με 2.000 άτομα δεν θα είναι ανέφικτο ακόμα και σε σχολές όπως οι Νομικές - και τις αναφέρω γιατί είναι σχολές με πολλά άτομα - να σπάσουν περαιτέρω τα τμήματα, ώστε να γίνουν κάποια μαθήματα από κοντά. Εξάλλου είναι σαφής η πρόθεση του Υπουργείου να δοθεί έμφαση στα διά ζώσης μαθήματα κυρίως στους πρωτοετείς! Συμπερασματικά θα έλεγα είναι ρίσκο να μην νοικιάσει κάποιος, γιατί δεν ξέρει κανείς, σε ποιες σχολές, ποια μαθήματα θα γίνουν από κοντά και ποια όχι... με αποτέλεσμα, αν τελικά είναι αναγκαία η παρουσία στη σχολή, να είναι τεράστια η δυσκολία να βρεθεί στέγη ή αν βρεθεί αυτή να είναι διαθέσιμη σε εξωφρενικές τιμές, γιατί είναι δεδομένο ότι η πλειοψηφία ήδη ψάχνει...


Και γιατί απλα να μην παρει ενα τηλέφωνο κάποιος στη γραμματεία ;
Γιατι να μένουμε ακομα στις πιθανότητες ενω καθε σχολή ειναι σε θεση να απαντήσει ξεκάθαρα τι θα γίνει απλα με ενα τηλεφώνημα;
Ηδη τοσα ατομα εχω ακούσει που έχουν ενημερωθεί απο το πανεπιστήμιο οτι το πρώτο εξάμηνο θα γινει εξ αποστασεως .
Φιλολογία, Ψυχογολογια , νομική , παιδαγωγικά...

Σπίτια υπάρχουν σε καθε περίοδο μετα απο τις τρεις εξεταστικες που παίρνει πτυχίο ο κοσμος , δε χρειάζεται άγχος .

Τα γράφω ολα αυτά γιατι μας διαβάζουν πρωτοετείς και ολοι ξέρουμε τι άγχος εχει το πρώτο έτος .
Ολα ειναι καινούργια και ακους οτι κάποιος κανει κατι ( πχ νοικιάσε ενω περασε φιλολογία απθ) και θες να το κανεις και εσυ .
Πολλες οικογένειες δεν έχουν τη δυνατότητα να πληρωνουν 6μηνο για ενα σπίτι να κάθεται .
Καθε φοιτητης οφείλει να ενημερωθεί για τη σχολή του ξεχωριστά κι μετα να πάρει τις αποφάσεις του .
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

edit : Αυτο για τις νομικες που γράφεις ειναι ανυπόστατο.
Ανέκαθεν έσπαγαν τμήματα στη νομική όπως κι σε εμας .
Και παλι μιλαμε για τεραστια ακροατήρια στο πρώτο εξάμηνο.
Ειναι πρακτικά αδύνατο να μη σπάσει σε πολλα τμήματα ενα εισαγωγικό μαθημα.
Δεν ειναι μονο οι πρωτοετείς ειναι κι ποσοι άλλοι που τα χρωστάνε .
Και παλι όμως τζάμπα το αναλύουμε , ενα τηλέφωνο και ο καθενας μπορεί να μάθει τι θα γίνει με τη σχολη του .
Οπως έγραψα παραπανω προσωπικά για τη σχολή μου αλλα κι για σχολές φίλων / γνωστών ηδη γνωρίζουμε οτι δε θα γινει κανενα μάθημα δια ζώσης.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ν.Χ.

Δραστήριο μέλος

Ο Ν.Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Και γιατί απλα να μην παρει ενα τηλέφωνο κάποιος στη γραμματεία ;
Γιατι να μένουμε ακομα στις πιθανότητες ενω καθε σχολή ειναι σε θεση να απαντήσει ξεκάθαρα τι θα γίνει απλα με ενα τηλεφώνημα;
Ηδη τοσα ατομα εχω ακούσει που έχουν ενημερωθεί απο το πανεπιστήμιο οτι το πρώτο εξάμηνο θα γινει εξ αποστασεως .
Φιλολογία, Ψυχογολογια , νομική , παιδαγωγικά...

Σπίτια υπάρχουν σε καθε περίοδο μετα απο τις τρεις εξεταστικες που παίρνει πτυχίο ο κοσμος , δε χρειάζεται άγχος .

Τα γράφω ολα αυτά γιατι μας διαβάζουν πρωτοετείς και ολοι ξέρουμε τι άγχος εχει το πρώτο έτος .
Ολα ειναι καινούργια και ακους οτι κάποιος κανει κατι ( πχ νοικιάσε ενω περασε φιλολογία απθ) και θες να το κανεις και εσυ .
Πολλες οικογένειες δεν έχουν τη δυνατότητα να πληρωνουν 6μηνο για ενα σπίτι να κάθεται .
Καθε φοιτητης οφείλει να ενημερωθεί για τη σχολή του ξεχωριστά κι μετα να πάρει τις αποφάσεις του .
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

edit : Αυτο για τις νομικες που γράφεις ειναι ανυπόστατο.
Ανέκαθεν έσπαγαν τμήματα στη νομική όπως κι σε εμας .
Και παλι μιλαμε για τεραστια ακροατήρια στο πρώτο εξάμηνο.
Ειναι πρακτικά αδύνατο να μη σπάσει σε πολλα τμήματα ενα εισαγωγικό μαθημα.
Δεν ειναι μονο οι πρωτοετείς ειναι κι ποσοι άλλοι που τα χρωστάνε .
Και παλι όμως τζάμπα το αναλύουμε , ενα τηλέφωνο και ο καθενας μπορεί να μάθει τι θα γίνει με τη σχολη του .
Οπως έγραψα παραπανω προσωπικά για τη σχολή μου αλλα κι για σχολές φίλων / γνωστών ηδη γνωρίζουμε οτι δε θα γινει κανενα μάθημα δια ζώσης.

Δεν νομίζω ότι είναι ασφαλείς οι πληροφορίες δια τηλεφώνου, καμία σχολή δεν έχει πάρει ακόμα οριστικές αποφάσεις, διαφορετικά θα είχαν προβεί σε ανακοινώσεις, ούτε μπορείς να εμπιστευτείς κάποιον άγνωστο στο τηλ με μια αόριστη, προφορική πληροφορία...
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,656 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι είναι ασφαλείς οι πληροφορίες δια τηλεφώνου, καμία σχολή δεν έχει πάρει ακόμα οριστικές αποφάσεις, διαφορετικά θα είχαν προβεί σε ανακοινώσεις, ούτε μπορείς να εμπιστευτείς κάποιον άγνωστο στο τηλ με μια αόριστη, προφορική πληροφορία...

Ναι , ενω ειναι (πιο) ασφαλές να νοικιάσεις σπιτι ενω η Γραμματεία της Σχολής σου σε διαβεβαιώνει ότι δεν θα γίνουν τα μαθήματα δια ζώσης.

Εσυ τελικά συμβολαιογράφος εισαι η πρωτοετής στο Απθ;
 

annfire

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η annfire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 262 μηνύματα.
Αχ βρε παιδιά μακάρι όλων τα διλήμματα να αφορούσαν πρώτο έτος. Εμπειρικά και με πληροφορίες της γραμματείας του δικού μας φιλολογικού στο απθ σαφως θα πάρουμε την πορεία των διαδικτυακών.
Θαρρώ πως σε χειρότερη φαση είμαστε εμέίς που μπαίνουμε 3ο ή 2ο κ 4ο έτος κ αμφιταλαντευόμαστε αν ξενοικιάσουμε ή αν θα παρακολουθούμε διαδικτυακά στις πόλεις που σπουδάζουμε για να μην πηγαίνουν τσάμπα τα ενοίκια που πληρώνουμε.
Φιλικά και για οιικονομικούς πρωτίστως λόγους θα πω να αρχίσετε να ψαχνετε μετά το χειμερινό του '21 ειδικά για θεωρητικές σχολές. Είναι κρίμα λογαριασμοί και ενοίκια χωρίς συγκεκριμένη αιτία(εργαστηρια κτλ)
:give_rose:
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,656 μηνύματα.
Αχ βρε παιδιά μακάρι όλων τα διλήμματα να αφορούσαν πρώτο έτος. Εμπειρικά και με πληροφορίες της γραμματείας του δικού μας φιλολογικού στο απθ σαφως θα πάρουμε την πορεία των διαδικτυακών.
Θαρρώ πως σε χειρότερη φαση είμαστε εμέίς που μπαίνουμε 3ο ή 2ο κ 4ο έτος κ αμφιταλαντευόμαστε αν ξενοικιάσουμε ή αν θα παρακολουθούμε διαδικτυακά στις πόλεις που σπουδάζουμε για να μην πηγαίνουν τσάμπα τα ενοίκια που πληρώνουμε.
Φιλικά και για οιικονομικούς πρωτίστως λόγους θα πω να αρχίσετε να ψαχνετε μετά το χειμερινό του '21 ειδικά για θεωρητικές σχολές. Είναι κρίμα λογαριασμοί και ενοίκια χωρίς συγκεκριμένη αιτία(εργαστηρια κτλ)
:give_rose:


Φιλολογια Απθ Προσωπικά ειχα κάποια επιλογής τρίτο και τέταρτο ετος !
Πρωτο με τίποτα α εξάμηνο δε θα γίνει δια ζώσης.

τι κατεύθυνση πήρες;
ο.τι χρειαστείς στειλε μου :))
 

marakiloveee

Δραστήριο μέλος

Η marakiloveee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 533 μηνύματα.

annfire

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η annfire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 262 μηνύματα.
Φιλολογια Απθ Προσωπικά ειχα κάποια επιλογής τρίτο και τέταρτο ετος !
Πρωτο με τίποτα α εξάμηνο δε θα γίνει δια ζώσης.

τι κατεύθυνση πήρες;
ο.τι χρειαστείς στειλε μου :))


Χελλό!Να σαι καλά!
Γλωσσολογία θα πάρω. Αναγνωρίζω οτι εχω επιλογής απο φπ και ιστορικό ωστόσο δεν νομίζω ο αριθμός των φοιτητών που θα τα παρακολουθήσουν θα είναι κατω από 50 ωστε να πραγματοποιηθούν δια ζώσης ή χειρότερα με απουσιές(πλην των σεμιναρίων πληροφορικής που επίσης ευκολα έγιναν διαδικτυακά με παρουσίες) Συν οτι αρκετοί είμαστε απο την αλλη άκρη της χώρας οπότε είναι ζορικα τα πράγματα:morning1:
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,871 μηνύματα.
Όσο αφορά τα Γιάννενα,αφού πήρατε όντως τηλ και σας είπαν ότι θα γίνουν διαδικτυακά,μην ανεβείτε.Τζάμπα τα λεφτά καμάρια μου.Και να γίνει ένα μάθημα δια ζώσης,ε εντάξει,δηλώστε το επόμενο χειμερινό εξάμηνο.Όσοι έχετε σπίτι ήδη και είστε 2ο ή 3ο ή 4ο έτος ή δεν ξέρω και εγώ τι,πηγαίντε στις φοιτητικές σας πόλεις για να μη πηγαίνει τζάμπα το ενοίκιο,μη ξενοικιάσετε γιατί μετά θα έχετε νέα προβλήματα.
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
Δεν υπάρχει κανένα νόημα να πιάσει κανείς σπίτι φέτος...

Προτείνω στα αγόρια να εκμεταλλευτούν το φετινό "κενό" και να πάνε στρατό.
 

nucomer

Νεοφερμένος

Ο nucomer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Δεν υπάρχει κανένα νόημα να πιάσει κανείς σπίτι φέτος...

Προτείνω στα αγόρια να εκμεταλλευτούν το φετινό "κενό" και να πάνε στρατό.
Δεν μιλαμε για κενό εφόσον μαθήματα θα γίνουν και εξετάσεις το ίδιο. Το να πας στρατό θα είναι σαν να χανεις 9 μήνες ενώ έχεις σημαντικότερα πράγματα να κανεις.
 

Stefanosxios

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stefanosxios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 121 μηνύματα.
Τι κάθεστε και ψάχνετε με γραμματείες κτλ? Η υπουργική απόφαση είναι σαφέστατη, τμήματα με πάνω από 50 άτομα δε θα κάνουν δια ζώσης της παραδόσεις. Το είπαμε ετοιμαστείτε μόνο για εργαστήρια όσοι έχετε. Κάτι φιλολογικές κτλ δεν χρειάζεται να κάνετε τίποτα. Απλά θα κάτσετε σπίτι
 

Scott

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Scott αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Είμαι σε δίλλημα,δε ξέρω αν πρέπει να κλείσω για σπίτι ή να συνεχίσω με το να πηγαινοερχομαι από το νησί- στο πανεπιστήμιο.
Από την μεθεπόμενη εβδομάδα αρχίζει το εργαστήριο και,ίσως,από το 2ο εξάμηνο να έχει περισσότερα εργαστήρια.
Τι γνώμη έχετε;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top