Να καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;

Να καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 528)

giosx

Δραστήριο μέλος

Ο Γοργίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 652 μηνύματα.
Ανάσκελα κοιμάμαι πάντα.
Ετσι κι ο απο πάνω "επαναστάτης", αλλά μάλλον έφαγε κλώτσημα γερό απο τον απο κάτω στη 2ροφη κουκέτα.. (για να μην πώ ότι τα 2 αδέρφια, "οι συναγωνιστές του", του την κάτσανε για κάποιο λόγο).
Ετσι κι αλλιώς, να προσέχεις... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ilias1994

Νεοφερμένος

Ο ilias1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
όχι να μην καταργηθούν!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iraklisavg

Νεοφερμένος

Ο iraklisavg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Εννοείται πως δεν πρέπει να καταργηθούν στο γυμνάσιο αλλά στην Β' Λυκείου, ειδικά για εμάς της Θετικής/Τεχνολογικής είναι ΑΧΡΗΣΤΑ! Γιατί εγώ, που θελω να σπουδάσω οικονομικά να κάνω σύνταξη στα αρχαία?? Αφού ήδη όσα έχω μάθει ως τώρα τα έχω ξεχάσει!! ( μαθητης του 18 )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolaos p.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nikolaos p. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Συμφωνώ με το προηγούμενο μήνυμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nefeli Graf

Περιβόητο μέλος

Η Nefeli Graf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 5,346 μηνύματα.
Εννοείται πως δεν πρέπει να καταργηθούν στο γυμνάσιο αλλά στην Β' Λυκείου, ειδικά για εμάς της Θετικής/Τεχνολογικής είναι ΑΧΡΗΣΤΑ! Γιατί εγώ, που θελω να σπουδάσω οικονομικά να κάνω σύνταξη στα αρχαία?? Αφού ήδη όσα έχω μάθει ως τώρα τα έχω ξεχάσει!! ( μαθητης του 18 )

δεν είμαι ενάντια στην θετική και την τεχνολογική κατεύθυνση απλά τα αρχαία είναι γλώσσα μας και σχεδόν όλες οι λέξεις της νέας ελληνικής βασίζονται πάνω σε αυτά οπότε σε βοηθά και στην καθημερινότητα.Τώρα η σύνταξη σε βοηθά και στην έκθεση και πως θα μάθεις να γράφεις σωστά δεν μπορώ να πω ότι είναι μεγάλη βοήθεια απλά μερικές φορές ίσως σου χρειαστεί....Ποτέ δεν ξέρεις :):hmm:
Και η δική μου γνώμη είναι φυσικά να μην καταργηθούν:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IasonasM

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο IasonasM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 138 μηνύματα.
δεν είμαι ενάντια στην θετική και την τεχνολογική κατεύθυνση απλά τα αρχαία είναι γλώσσα μας και σχεδόν όλες οι λέξεις της νέας ελληνικής βασίζονται πάνω σε αυτά οπότε σε βοηθά και στην καθημερινότητα.Τώρα η σύνταξη σε βοηθά και στην έκθεση και πως θα μάθεις να γράφεις σωστά δεν μπορώ να πω ότι είναι μεγάλη βοήθεια απλά μερικές φορές ίσως σου χρειαστεί....Ποτέ δεν ξέρεις :):hmm:
Και η δική μου γνώμη είναι φυσικά να μην καταργηθούν:redface:
Θεωρείς ότι αυτά είναι αρκετά ώστε να διδάσκεται στο γυμνάσιο 5 ώρες την εβδομάδα, περισσότερες από οποιοδήποτε άλλο μάθημα, ακόμα και από τα Ν. Ελληνικά που υποτίθεται ότι κύριος στόχος είναι να ενισχύσει ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Εννοείται πως δεν πρέπει να καταργηθούν στο γυμνάσιο αλλά στην Β' Λυκείου, ειδικά για εμάς της Θετικής/Τεχνολογικής είναι ΑΧΡΗΣΤΑ! Γιατί εγώ, που θελω να σπουδάσω οικονομικά να κάνω σύνταξη στα αρχαία?? Αφού ήδη όσα έχω μάθει ως τώρα τα έχω ξεχάσει!! ( μαθητης του 18 )
Από γνωστές μου της θεωρητικής λένε το εξής (με το οποίο συμφωνώ)
Το ίδιο άχρηστα όσο είναι για'σένα τα Αρχαία είναι και τα Μαθηματικά για κάποιον που είναι θεωρητική και στοχεύει για παράδειγμα σε Αγγλική Φιλολογία.Όμως τι να κάνουμε τα επιμένουν με υπομονή.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jessie St.

Νεοφερμένος

Η Jessie St. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Eγω πιστεω πως δεν πρεπει, γιατι ειναι μια πολυ ωραια γλωσσα ειτε ειναι νεκρη ειτε οχι.Στα αρχαια ελληνικα μαθαινεις πολλες λεξεις που χρησιμοποιουμε την σημερον ημερα,και μαθαινουμε την αρχικη τους εννοια που σημερα εχει αλλοτροιωθει κατα πολυ. Δευτερον επειδη οι ιταλοι δεν διδασκονται τα λατινικα δεν πρεπει κ μεις να βαδιζουμε στα μονοπατια τους.Οι ιταλοι δεν ειχαν τον πολιτισμο που ειχαμε εμεις.:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iraklisavg

Νεοφερμένος

Ο iraklisavg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Δεν θα το' λεγα αυτο, μη ξεχνάς πόσα προσέφεραν οι Ιταλοί κατά την αναγέννηση ενώ εμείς..άστο..τεσπα...αν δεν υπήρχαν οι Ιταλοί ο κόσμος δεν θα ήταν όπως τον γνωρίζουμε σήμερα! Ακόμα και κατά την αρχαιότητα, οταν οι δικοί μας μεγαλουργούσαν, οι Ιταλοί ήταν αυτοί που διέδιδαν τον πολιτισμό μας στην υπόλοιπη Ευρώπη. (π.χ το Λατινικό αλφάβητο). Αρκετά είπα για μαθητής της Θετικής, δε λετε? :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nefeli Graf

Περιβόητο μέλος

Η Nefeli Graf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 5,346 μηνύματα.
Θεωρείς ότι αυτά είναι αρκετά ώστε να διδάσκεται στο γυμνάσιο 5 ώρες την εβδομάδα, περισσότερες από οποιοδήποτε άλλο μάθημα, ακόμα και από τα Ν. Ελληνικά που υποτίθεται ότι κύριος στόχος είναι να ενισχύσει ;

εντάξει έπρεπε να μειώσουν κατά 2 ώρες ή μια τα αρχαία αλλά υποτίθεται ότι στο γυμνάσιο πρέπει να σου δώσουν τις βάσεις για το μάθημα...την γλώσσα και την έκθεση την έχουμε διδαχθεί και στο δημοτικό δηλαδή εννοώ τις βάσεις για να μπορούμε να γράψουμε..ενώ τα αρχαία είναι μάθημα που δεν διδασκόμαστε στο δημοτικό...κυρίως γι'αυτό τον λόγο πιστεύω ότι είναι αυξημένες οι ώρες...:hmm:ξέρεις ότι ακόμα και μαθητές του λυκείου που πάνε θετική κ' τεχνολογική κάνουν αρχαία και σύνταξη στα κείμενα.:whistle:
Αλλά εντάξει και εμένα με ενοχλούσε ότι είχα την ίδια καθηγήτρια μερικές φορές 2 φορές την ημέρα:baby:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mayram999

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Όχι.Για κανένα λόγο.Ξέρω πως οι περισσότεροι τώρα τα μισείτε αλλά πραγματικά μεγαλώνοντας θα καταλάβετε την αξία τους. Μαθαίνετε αρχαία γιατί είναι η βάση της γλώσσας σας.Μαθαίνετε αρχαία για να μην κάνετε αυτά τα τραγικά λάθει στις κλίσεις σαν αυτά που βλέπετε στην τηλεόραση και που τώρα μπορείτε να κοροϊδέψετε. Μαθαίνετε αρχαία για να μαθαίνετε και την ορθογραφία των νέων.Μαθαίνετε αρχαία για να μάθετε ελληνικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IasonasM

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο IasonasM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Έχω μια παράλογη ιδέα. Τι θα λέγατε, αφού το point είναι να μάθουμε Ν. Ελληνικά, αντί να κάνουμε 5 ώρες την εβδομάδα αρχαία, να αξιοποιούσαμε αυτές τις ώρες για ένα άλλο μάθημα όπως χμ... ποιο μάθημα βοηθά στο να μάθεις Ν. Ελληνικά, χμ... η Έκθεση μήηηπως; (ή όπως λέγεται στο γυμνάσιο)
Έτσι δεν θα κάνουμε τέτοια τραγικά "λάθει". (εκτός αν ήταν intended :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Από γνωστές μου της θεωρητικής λένε το εξής (με το οποίο συμφωνώ)
Το ίδιο άχρηστα όσο είναι για'σένα τα Αρχαία είναι και τα Μαθηματικά για κάποιον που είναι θεωρητική και στοχεύει για παράδειγμα σε Αγγλική Φιλολογία.Όμως τι να κάνουμε τα επιμένουν με υπομονή.:P
Δεν είναι τα πάντα οι πανελλήνιες, ώστε να καταργούμε και να εισάγουμε μαθήματα ανάλογα με την χρησιμότητά τους στην επίτευξη του τελικού σκοπού μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Όχι.Για κανένα λόγο.Ξέρω πως οι περισσότεροι τώρα τα μισείτε αλλά πραγματικά μεγαλώνοντας θα καταλάβετε την αξία τους. Μαθαίνετε αρχαία γιατί είναι η βάση της γλώσσας σας.Μαθαίνετε αρχαία για να μην κάνετε αυτά τα τραγικά λάθει στις κλίσεις σαν αυτά που βλέπετε στην τηλεόραση και που τώρα μπορείτε να κοροϊδέψετε. Μαθαίνετε αρχαία για να μαθαίνετε και την ορθογραφία των νέων.Μαθαίνετε αρχαία για να μάθετε ελληνικά!

αχα...
Παλι καλα που ξερεις αρχαια,και δεν κανεις τραγικα λαθη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gd89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gd89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Έτσι όπως διδάσκονται (μηχανικά) τόσο στο γυμνάσιο όσο και στο λύκειο 1000 φορές να καταργηθούν.

Πάνε 6 χρόνια που τελειώσα αλλά δεν νομίζω να άλλαξε κάτι προς το καλύτερο όταν η σφαγή στην Σμύρνη γίνεται μάζωξη....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Έτσι όπως διδάσκονται (μηχανικά) τόσο στο γυμνάσιο όσο και στο λύκειο 1000 φορές να καταργηθούν.

Πάνε 6 χρόνια που τελειώσα αλλά δεν νομίζω να άλλαξε κάτι προς το καλύτερο όταν η σφαγή στην Σμύρνη γίνεται μάζωξη....

Εγὼ πάντως, ἂν καὶ δὲν εἶχα φοβεροὺς καθηγητές, δὲν ἀντελήφθην τόσο πολὺ ὅτι τὰ διδάχθηκα μηχανικά. Ἐγὼ βέβαια εἶχα καὶ ἔρωτα μὲ τὸ συγκεκριμένο μάθημα, ἀλλὰ καὶ πάλι μόνο στὴ Β΄ Λυκείου ἔνιωσα στὸ πετσί μου τί σημαίνει μηχανικὴ διδασκαλία τῶν ἀρχαίων καὶ αὐτὸ γιατὶ εἴχαμε μία πραγματικὰ ἀνεκδιήγητη καθηγήτρια, ὄνειδος γιὰ τὸν κλάδο τῶν φιλολόγων. Τουλάχιστον πήγαινα στὴν ἐνισχυτικὴ διδασκαλία καὶ ἀναλύαμε περισσότερο καὶ τὴν Ἀντιγόνη καὶ τοὺς ῥήτορες (ἔχω ἔρωτα μὲ τὸν Δημοσθένη, τὸ ὁμολογῶ:redface:)

Πάντως θυμᾶμαι στὸ Λύκειο κυρίως, ποὺ κάναμε συνεχὲς κείμενο, ὡραῖες ἀναλύσεις καὶ κυρίως ἐνδιαφέροντα κείμενα. Δὲν εἶναι ἐνδιαφέρον τὸ σημεῖο στὸν Ξενοφῶντα ὅπου ἐξιστορεῖται ἡ ναυμαχία στοὺς Αἰγὼς ποταμοὺς καὶ μὲ τόση γλαφυρότητα ὁ Ξενοφῶντας περιγράφει τοὺς ἀπίστευτους ἐλιγμοὺς τοὺ Σπαρτιάτη Λύσανδρου ἀλλὰ καὶ τὰ τραγικὰ λάθη τῶν Ἀθηναίων οἱ ὁποῖοι δὲν ἐμπιστεύθηκαν τὸν Ἀλκιβιάδη ἂν καὶ στὴ συγκεκριμένη περίπτωση εἶχε δίκιο σὲ αὐτὰ ποὺ τοὺς ἔλεγε; Δὲν εἶναι ἀξιοσημείωτη ἡ μαχητικότητα καὶ ἡ φλόγα ποὺ ἔχει στην ἐπιχειρηματολογία του ὁ Δημοσθένης καλῶντας τοὺς Ἀθηναίους νὰ ἐπέμβουν στὴ Ῥόδο ἔστω κι ἂν σὲ πολλὰ σημεῖα εἶχε ἄδικο καὶ δὲ γινόταν αὐτὸ ποὺ ζητοῦσε; Δὲν κόβει τὴν ἀνάσα στὸν ἀναγνώστη ἡ ἀπίστευτη στιχομυθία μεταξὺ Ἀντιγόνης καὶ Κρέοντα μὲ ἀποκορύφωμα τὸ θρυλικό· «οὔτοι συνέχθειν, ἀλλὰ συμφιλεῖν ἔφυν» τῆς Ἀντιγόνης; Δὲ μαγεύει τὸν ἀναγνώστη ἡ ἀπίστευτη περιγραφὴ τοῦ Ἀθηναϊκοῦ μεγαλείου ποὺ κάνει ὁ Θουκυδίδης στὸν Ἐπιτάφιο τοῦ Περικλῆ; Εἶναι δυνατὸν νὰ διδαχθοῦν αὐτὰ τὰ κείμενα ἀπὸ μετάφραση καὶ νὰ μὴ χάσουν τὸ μεγαλύτερο μέρος ἀπὸ τοὺς «χυμούς» τους;

Τέτοια πράγματα πρέπει κανονικὰ νὰ μείνουν καὶ σὲ αὐτὸν ὁ ὁποῖος δὲν θὰ ἀσχοληθῇ ἴσως ποτὲ πάλι μὲ αὐτὸ τὸ ἀντικείμενο... Εἶναι ἡ γραμματικὴ καὶ τὸ συντακτικὸ, ἀλλὰ εἶναι μέσα καὶ ὄχι σκοποί. Μέσα γιὰ νὰ φθάσουμε στὸ κείμενο. Ἀλλὰ χρειάζονται κι αὐτὰ καὶ νὰ μὴν τὰ περιφρονοῦμε.

Ἔχω ὅμως μία ἀπορία: Κανένας καθηγητὴς οὔτε στὸ Γυμνάσιο ἢ στὸ Λύκειο δὲν ἔκανε ἕνα καλὸ μάθημα στὰ ἀρχαῖα; Ἔπεσες σὲ ὅλους τοὺς στραβούς; Εἶναι ἐνδιαφέρον νὰ τὸ ἀναλύσῃς περισσότερο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

gd89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gd89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Το μόνο που θυμάμαι από αρχαία είναι 100 ρήματα τα οποία πρέπει να μάθω να κλείνω σωστά σε όλους τους χρόνους και να μάθω να μεταφράζω κείμενα από τα αρχαία στα νέα για τις πανελλήνιες,τίποτα άλλο....όλα αυτά που περιγράφεις ούτε στα πιο τρελά μου όνειρα.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

metspanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο metspanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Το μόνο που θυμάμαι από αρχαία είναι 100 ρήματα τα οποία πρέπει να μάθω να κλείνω σωστά σε όλους τους χρόνους και να μάθω να μεταφράζω κείμενα από τα αρχαία στα νέα για τις πανελλήνιες,τίποτα άλλο....όλα αυτά που περιγράφεις ούτε στα πιο τρελά μου όνειρα.:/:
να αυξηθουν οι ωρες τους και να μπουν και στα δημοτικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gd89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gd89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Γιατί,για να έχετε περισσότερη δουλειά εσείς της Φιλοσοφικής/Φιλολογίας;;;:P

(πέρα από την πλάκα αν γίνει σωστά συμφωνώ σε αυτό που λες,αλλά χλωμό)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.

Ἔχω ὅμως μία ἀπορία: Κανένας καθηγητὴς οὔτε στὸ Γυμνάσιο ἢ στὸ Λύκειο δὲν ἔκανε ἕνα καλὸ μάθημα στὰ ἀρχαῖα; Ἔπεσες σὲ ὅλους τοὺς στραβούς; Εἶναι ἐνδιαφέρον νὰ τὸ ἀναλύσῃς περισσότερο...
Εγώ πάλι πιστεύω ότι το αν μία καθηγήτρια είναι καλή ή όχι είναι και κάπως υποκειμενικό κριτήριο του καθένα μας.Εννοώ ότι και΄γω έτυχα σε καθηγήτρια πολύ καλή για'μένα και είναι εκείνη που με έκανε να λατρέψω τα Αρχαία όμως αν άκουγες το πώς την έκριναν άλλοι μαθητές πίστεψέ με θα αμφέβαλες για το αν αυτό που έχω εγώ σαν άποψη για εκείνη είναι είναι σωστό.:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top