Να καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;

Να καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 528)

Mr.Blonde

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Στο λύκειο ειδικά δεν παίζει κανένα ρόλο ο βαθμός σε σχεσή με την πραγματική παιδεία,που έχεις αποκτήσει.
Επιπλέον,οι διαλέξεις των μεγάλων επιστήμονων(βλέπε Einstein,Stephen Hawking) αποδεικνύουν ακριβώς το αντίθετο.Η διατύπωση όλων των μαθηματικών και φυσίκων νόμων ,απαίτει την άριστη χρήση της γλώσσας,έτσι ώστε να είναι σαφείς.
@nafasskataa.Όταν καταλάβεις,ότι η γλώσσα είναι μαθηματικά,τότε θα ακολουθησείς την λογική μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

socially excluded

Δραστήριο μέλος

Η socially excluded αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 509 μηνύματα.
darling τα νέα είναι στην ουσία αρχαία. Μικρή διαφορά. Μαθαίνοντας αρχαία βλέπεις διαφορετικά τη νέα ελληνική. Δυστυχώς ίσως δεν το αντιλαμβάνεσαι έτσι γιατί δεν είχες την ευκαιρία.:)

Μικρή διαφορά??? αχαχα αστείο, αστείο.

Το καημένο δεν του δόθηκε η ευκαιρία, μωρέ.

Τα "κοκκινισμένα" είναι για να σου ξαναδείξω σε ΤΙ με βοήθησαν τα αρχαία.
Παραδειγματάκι με τις λέξεις, που σου είπα πριν; Τσάκο ένα: δεν υπάρχει "παρεπιπτόντως". Υπάρχει παρεμπιπτόντως, γιατί: παρά+εν+επί+πίπτω.
Και σε αυτό με βοήθησαν τα αρχαία.

Υ.Γ. Γράφε εσύ, και εγώ θα βρίσκω και άλλα παραδείγματα στο δικό σου το κείμενο, για να σου δείξω τη συμβολή των αρχαίων.

Έλεος ρε φίλε, πόσο γελοίος καταντάς? Επειδή δλδ έγραψε λάθος το παρεμπιπτόντως??? Σε υπολογιστή γράφουμε, μπορεί να του ξέφυγε το μ.

Τα αρχαία δεν είναι νεκρή γλώσσα.

Τα αρχαία είναι ΝΕΚΡΗ γλώσσα, σας αρέσει δεν σας αρέσει. Σταματήστε να το χρησιμοποιείται αυτό ως επιχείρημα. Όποιος νομίζει πως είναι ακόμα ζωντανή έχει μείνει πολύυυυ πίιιιισω.

Σύμφωνα με βικιπαίδεια:

Εξαφανισμένη γλώσσα (αποκαλείται επίσης νεκρή γλώσσα) είναι εκείνη που δε διαθέτει πλέον γηγενείς ομιλητές. Τυπικά τούτο συμβαίνει όταν μια γλώσσα περνά στο στάδιο του γλωσσικού θανάτου μέσω της άμεσης αντικατάστασής της με κάποια άλλη, όπως συνέβη για παράδειγμα με την Κοπτική, που αντικαταστάθηκε από την Αραβική, και πολλές γλώσσες των γηγενών της Αμερικής, των οποίων οι γλώσσες αντικαταστάθηκαν από την Αγγλική, τη Γαλλική, την Ισπανική ή την Πορτογαλική.

Η εξαφάνιση μιας γλώσσας συμβαίνει, επίσης, όταν η γλώσσα διέρχεται φάση ταχείας εξέλιξης ή αφομοίωσης έως ότου τελικά δίνει τη θέση της στο απότοκο αυτής της εξέλιξης, που θεωρείται διαφορετική γλώσσα (ή γλωσσική οικογένεια). Σε αυτή την περίπτωση ανήκει η Λατινική. Είναι εξαφανισμένη (νεκρή) γλώσσα αλλά είναι γονέας των σύγχρονων ρομανικών γλωσσών.

Η γλώσσα που έχει ζώντες ομιλητές ονομάζεται ζωντανή γλώσσα.

Μπορώ να σου αραδιάσω πολλές λέξεις, που ,ίσως, να μην ξέρεις πως γράφονται.
Ούτε εγώ -προφανώς- δεν περίμενα τα αρχαία, για να μάθω να γράφω σωστά μια πρόταση.
- Να σε ενημερώσω, επίσης, πως ορθογραφικό λάθος θεωρείται και ο λανθασμένος χωρισμός προτάσεων, όπως και η λανθασμένη χρήση/έλλειψη σημείων στίξης...
Αυτά, όμως, δεν τα έμαθες καλά στο δημοτικό - ούτε κι εγώ.
Εγώ άρχισα να δίνω βάση σε αυτά, όταν ασχολήθηκα με το "άγνωστο", όταν δηλαδή προσπάθησα στην ουσία να μάθω να χωρίζω προτάσεις.
Εμένα σε αυτό με βοήθησαν τα αρχαία.
Δεν ξέρω για εσένα - ή μάλλον ξέρω: όχι.

* εκ παραδρομής, το ξέρω

Ξέρεις τέλεια την ορθογραφία; :confused:

Πόσα ξέρει... πόσα ξέρει... Μέχρι τα σημεία στίξης μπορεί να βάλει σωστά. Σε μαθητικό φόρουμ ήρθες να μας παίξεις τον έξυπνο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mixalisbarca

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 346 μηνύματα.
Τα αρχαία δεν είναι νεκρή γλώσσα. Ήμαρτον.
Αυτή η ερώτηση γιατί όλο επανέρχεται στο προσκήνιο; Πώς μπορείτε μωρέ να κρίνετε μια γλώσσα που 1) ποτέ δεν μάθατε 2) ανέκαθεν ήσασταν προκατειλημμένοι για αυτή ;
Στο γυμνάσιο θέλετε να την καταργήσετε, στην πρώτη λυκείου όλο παραπονιέστε γιατί 6 ώρες.
Όσοι μιλάτε αποκτήστε πρώτα γνώση. Σταματήστε να είστε τόσο μονομερείς. Η γνώση δεν έχει λόγω ύπαρξης μόνο και μόνο για να σας χρησιμεύσει σε έναν τομέα. Η κλίση σε ένα αντικείμενο δεν αναιρεί την υπόλοιπη γνώση έστω και άλλων τομέων. Προσωπικά, ξέρω και πολύ καλά αρχαία και μου αρέσει η φυσική τόσο και τα μαθηματικά και ξέρω να χειρίζομαι html και java.

Επειδή πολύ απλά ο καθένας έχει άλλα ενδιαφέροντα δεν σημαίνει πως ΕΠΕΙΔΗ έτσι γουστάρουν κάποιοι θα καταργήσουμε όσα δεν μας αρέσουν. Και γω θεωρώ ότι η βιολογία της Β λυκείου είναι απαράδεκτα εξειδικευμένη και την απεχθανόμουν, γιατί να την καταργήσουν επειδή εγώ και πόσοι άλλοι δεν τη θέλαμε; Απλά κάναμε μούγκα και σεβόμασταν τα παιδιά που έχοντας χ,ψ στόχους τη μάθαιναν. See my point? Αυτό λέγεται σεβασμός . Αλλά που...

Όσον αφορά τον τρόπο διδασκαλίας πιστεύω στο γυμνάσιο πρέπει να γνωρίζετε τα βασικά σε γραμματική και συντακτικό. Η γνώση γραμματικής είναι σημαντική για να ξέρετε να χειρίζεστε τα νέα καλύτερα. Πχ πόσες φορές πρέπει να ακούμε : αυτό είναι ανεπαρκής! Ανεπαρκές είναι, ο βραχώδης το βραχώδες κλπ
Στο λύκειο επειδή το μυαλό πήζει καλό είναι να δίνεται βαρύτητα στα νοήματα. Ξέρετε τι μελέτες έχουν γραφτεί, πόσες αναλύσεις για τον Θουκυδίδη πχ ; Πως ο Επιτάφιος είναι από τα σπουδαιότερα αρχαία έργα; Αλλά που, ακούν Επιτάφιος λένε τι μλκς λέει αυτός.

Όσους μαθηματικούς και φυσικούς ξέρω, αν τους έλεγα κάτι, όλοι ήξεραν τι είχε πει ο Αριστοτέλης ή ο Αριστοφάνης. Στοίχημα εδώ μέσα ίσως οι μισοί δεν ξεχωρίζουν τον έναν από τον άλλον.
Τί εννοείς με το ''τα αρχαία δεν είναι νεκρή γλώσσα'';Ξέρεις πολλούς ανθρώπους να μιλάνε αρχαία στην καθημερινή τους ζωή στις μέρες μας;Μια γλώσσα ονομάζεται νεκρή όταν δεν μιλιέται.Τα αρχαία τα μαθαίνεις για διάφορους λόγους.Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν τα μαθαίνεις για να τα μιλάς σαν να είναι μια ξένη γλώσσα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
όπα αυτό μου ξέφυγε
με βάση ποια κριτήρια;

επίσης νοητική παίδευση είναι και:
τα μαθηματικά
η φυσική
η χημεία
η λογοτεχνεία
τα λατινικά
η κοινωνιολογία
η μουσική
η ζωγραφική
η φιλοσοφία
5-6 γλώσσες ακόμα
και πολλά άλλα βαριέμαι να γράφω

βάλτε τα όλα στο γυμνάσιο, και όχι Β και Α ΒΑ και 1 ώρα τη βδομάδα, hardcore πράματα. Έτσι, να χουμε νοητική παίδευση με το τσουβάλι 8)
α! και τα αρχαία δεν είναι δική μου γλώσσα, για σένα βέβαια δεν ξέρω, μπορεί να μιλάς όπως ο Αριστοτέλης στον ελεύθερό σου χρόνο.


τι σκατα αλλα επιχειρηματα θελετε , αυτα που αναγραφονται στις υπολοιπες 60 σελιδες; κατσε και διαβαστα.δεν συμφωνεις με αυτα; τι να κανουμε, δεν παυουν να ειναι επιχειρηματα.
λοιπον βασιλη αγορι μου παρε ενα φτυαρι θα παρω και εγω την καραμπινα του παππου μου κι ελα να θαψουμε οποιο μαθημα δεν γουσταρουμε.ειπα (κι αλλοι 20 πριν απο εμενα) ο τροπος διδασκαλιας δεν πρεπει να οδηγει στην απορριψη του μαθηματος κατα τετοιον τροπο.
δεν ειναι η γλωσσα σου; σε ελληνικο σχολειο πας; εαν πας , τοτε συγγνωμη που στο λεω θα τα ανεχτεις. μεχρι βεβαιως να βγει και η απαλλακτικη για τα αρχαια.και μετα για τα νεα,και μετα για φυσικη(δε την χρειαστηκα ως τωρα) κοκ....
γιατι τα αγγλικα ειναι γλωσσα σου, τα γερμανικα; αααααααα, ξεχασα αυτα χρησιμοποιουνται, ναι βεβαιως.
παιδια ηρθε η ωρα να ξεχασουμε.τα αρχαια επειδη δεν μιλουνται,την ιστορια επειδη περασε,τον αριστοτελη επειδη πεθανε και καπως ετσι να συνεχισουμε να χαραζουμε 'καινουργιους' δρομους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Ακολούθησα την λογική σου...
Δεν το έπιασες, ε;

Τα αρχαία δεν μου μαθαίνουν μαθηματικά.
Τα μαθηματικά σου μαθαίνουν αρχαία;

Get a life.
μπραβο! συμφωνο απολυτα μαζι σου! δεν μπορουν να καταλαβουν πως το καθε μαθημα προσφαιρει και κατι το μοναδικο... υπαρχει τουλαχιστον που καποιος το καταλαβαινει!!!!!!!!!! σε λατρευω!!!!!!! :):clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,261 μηνύματα.
Τα αρχαία είναι ΝΕΚΡΗ γλώσσα, σας αρέσει δεν σας αρέσει. Σταματήστε να το χρησιμοποιείται αυτό ως επιχείρημα. Όποιος νομίζει πως είναι ακόμα ζωντανή έχει μείνει πολύυυυ πίιιιισω.

Σύμφωνα με βικιπαίδεια:

Εξαφανισμένη γλώσσα (αποκαλείται επίσης νεκρή γλώσσα) είναι εκείνη που δε διαθέτει πλέον γηγενείς ομιλητές. Τυπικά τούτο συμβαίνει όταν μια γλώσσα περνά στο στάδιο του γλωσσικού θανάτου μέσω της άμεσης αντικατάστασής της με κάποια άλλη, όπως συνέβη για παράδειγμα με την Κοπτική, που αντικαταστάθηκε από την Αραβική
Τα αρχαία ελληνικά δεν αντικαταστάθηκαν από άλλη γλώσσα.Τα νέα ελληνικά αποτελούν τη φυσική εξέλιξη των αρχαίων ελληνικών.Είναι κρίμα να ερμηνεύεις κατά το δοκούν την απόδειξη που έχεις ακριβώς μπροστά σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

socially excluded

Δραστήριο μέλος

Η socially excluded αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 509 μηνύματα.
Μόνο την πρώτη παράγραφο είδες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosgr123

Νεοφερμένος

Ο nikosgr123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Στο λύκειο ειδικά δεν παίζει κανένα ρόλο ο βαθμός σε σχεσή με την πραγματική παιδεία,που έχεις αποκτήσει.
Επιπλέον,οι διαλέξεις των μεγάλων επιστήμονων(βλέπε Einstein,Stephen Hawking) αποδεικνύουν ακριβώς το αντίθετο.Η διατύπωση όλων των μαθηματικών και φυσίκων νόμων ,απαίτει την άριστη χρήση της γλώσσας,έτσι ώστε να είναι σαφείς.
@nafasskataa.Όταν καταλάβεις,ότι η γλώσσα είναι μαθηματικά,τότε θα ακολουθησείς την λογική μου.

Ντάξει δεν διαφωνώ. Αλλά κι εγώ μπορώ να επικαλεσθώ την αυθεντία υπέρ των αρχαίων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.Blonde

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Και εμείς προερχόμαστε απο τους νεατερνταλ.Άρα αυτοί δεν είναι νεκρό είδος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
@Socially exluded
Πολλή ειρωνεία χωρίς επιχείρημα. Και περιμένεις να σε πάρε κάποιος στα σοβαρα;
Όσον αφορά στο θέμα περί νεκρής γλώσσας, τώρα. Με την παράθεσή σου από τη wikipedia αναιρείς το αυτόματα το επιχείρημά σου. Το λέει ξεκάθαρα: « [...] μέσω της άμεσης αντικατάστασής της με κάποια άλλη ...», πράγμα που σημαίνει ότι τα αρχαία ελληνικά δεν περιλαμβάνονται σε αυτή την κατηγορία. Τα αρχαία «ζουν» μέσα στα νέα, δεν αντικαταστάθηκαν άμεσα από αυτά.
Δε μπορείς να εκφράζεις τόσο απόλυτες απόψεις χωρίς να έχεις γνωρίσει αρκετά καλά μία επιστήμη, που στη συγκεκριομένη περίπτωση είναι η αρχαία ελληνική φιλολογία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mixalisbarca

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 346 μηνύματα.
Τα αρχαία ελληνικά δεν αντικαταστάθηκαν από άλλη γλώσσα.Τα νέα ελληνικά αποτελούν τη φυσική εξέλιξη των αρχαίων ελληνικών.Είναι κρίμα να ερμηνεύεις κατά το δοκούν την απόδειξη που έχεις ακριβώς μπροστά σου.
Νεκρή (ξαναλέω) ονομάζεται η γλώσσα που δεν μιλιέται.Αν με δεις στον δρόμο στα αρχαία θα μου μιλήσεις;Δεν είπα να καταργηθούν.Λέω ότι είναι μια νεκρή γλώσσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,261 μηνύματα.
Μόνο την πρώτη παράγραφο είδες?
Εγώ στη συγκεκριμένη ήθελα να απαντήσω.Επιχειρήματα για να με αντικρούσεις έχεις;
Νεκρή (ξαναλέω) ονομάζεται η γλώσσα που δεν μιλιέται.Αν με δεις στον δρόμο στα αρχαία θα μου μιλήσεις;Δεν είπα να καταργηθούν.Λέω ότι είναι μια νεκρή γλώσσα.
Πηγή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.Blonde

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Κόψτε την καραμέλα με τα επιχειρήματα.Χωρίς να θελώ να γίνω αγενής,δεν έχει γραφτεί κανένα πλήρες επιχείρημα υπέρ των αρχαίων σε αυτό το θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Νεκρή (ξαναλέω) ονομάζεται η γλώσσα που δεν μιλιέται.Αν με δεις στον δρόμο στα αρχαία θα μου μιλήσεις;Δεν είπα να καταργηθούν.Λέω ότι είναι μια νεκρή γλώσσα.
Όπως είπε και η socially excluded, νεκρή θεωρείται μία γλώσσα που αντικαταστάθηκε άμεσα από κάποια άλλη. Ήρθαν τ ανέα να αντικαταστήσουν την αρχαία; Όχι. Φυσική εξέλιξη της γλώσσας, μήπως;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
ουτε και κατα,blondy.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Κόψτε την καραμέλα με τα επιχειρήματα.Χωρίς να θελώ να γίνω αγενής,δεν έχει γραφτεί κανένα πλήρες επιχείρημα υπέρ των αρχαίων σε αυτό το θέμα.
Δηλαδή να δεχόμαστε ό,τι λέει ο καθείς, χωρίς η άποψή του να είναι επαρκώς τεκμηριωμένη; (!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stelios1994-4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Στελιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Δύο χρονιές μόνο πρόσεξα στα αρχαία. 1η γυμνασίου-->1η Λυκείου. Ποτέ δεν μου άρεσαν. Αν όμως καταργηθούν στο γυμνάσιο... ζήτω που καήκαμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Έλεος ρε φίλε, πόσο γελοίος καταντάς? Επειδή δλδ έγραψε λάθος το παρεμπιπτόντως??? Σε υπολογιστή γράφουμε, μπορεί να του ξέφυγε το μ.

...

Τα αρχαία είναι ΝΕΚΡΗ γλώσσα, σας αρέσει δεν σας αρέσει. Σταματήστε να το χρησιμοποιείται αυτό ως επιχείρημα. Όποιος νομίζει πως είναι ακόμα ζωντανή έχει μείνει πολύυυυ πίιιιισω.

Σύμφωνα με βικιπαίδεια:

...
Πόσα ξέρει... πόσα ξέρει... Μέχρι τα σημεία στίξης μπορεί να βάλει σωστά. Σε μαθητικό φόρουμ ήρθες να μας παίξεις τον έξυπνο?

Τράβα μάθε την ενεργητική και την παθητική φωνή στα νέα, έτσι, ίσως, αποκτήσει κάποια ισχύ η άποψή σου σχετικά με το θέμα.

Μαθητής είμαι. Σου κάνει εντύπωση, έ;

Γελοίος καταντάς εσύ -με το να απαντάς με αυτό το ύφος.

Δεν έχω να σχολιάσω κάτι άλλο/"απύθμενη" η γνώση σου, όπως και τα επιχειρήματά σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Mr.Blonde

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Ποιος τεκμηριώνει επαρκώς τις απόψεις του περι χρησιμότητας των αρχαίων;Σύμφωνα με τον ορισμό του wikipedia τα αρχαία είναι νεκρή γλώσσα.Σου φτάνει αυτό σαν επιχείρημα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,261 μηνύματα.
Ποιος τεκμηριώνει επαρκώς τις απόψεις του περι χρησιμότητας των αρχαίων;Σύμφωνα με τον ορισμό του wikipedia τα αρχαία είναι νεκρή γλώσσα.Σου φτάνει αυτό σαν επιχείρημα;
Αυτό κατάλαβες εσύ απ' το wikipedia;Εύγε.
Ούτε τι γράφουμε δε διαβάζετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top