Να καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;

Να καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 528)

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
[...]ολοι οι ξενοι να ξερουν και εμεις οι ελληνες οχι!
Ποιος σου είπε κάτι τέτοιο; Μήπως κανένας από τους πορωμένους φιλολόγους που υποστηρίζουν πως περίπλοκα υπολογιστικά συστήματα της Microsoft λειτουργούν βάσει των αρχαίων ελληνικών;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
φυσικα να μην καταργηθουν! ειναι πρωτον το αγαπημενο μου μαθημα δευτερον εχουμε την καλυτερη καθηγητρια
Βλέπω ότι σε κατακλύζει μια υποκειμενικότητα με το μάθημα των αρχαίων, δεδομένου ότι είναι το αγαπημένο σου μάθημα. Συνεπώς, λες πράγματα που δεν στέκουν. Για να δούμε:
τριτον αν δεν ξερεις αρχαια δεν μπορεις να μαθεις νεα
Τότε πώς κατάφερες να μάθεις να χειρίζεσαι τη νέα ελληνική, όλο το διάστημα μέχρι τα 12 σου χρόνια;
και τεταρτον ειναι κριμα! ολοι οι ξενοι να ξερουν και εμεις οι ελληνες οχι! γιατι ρε παιδια σας φαινοντε τοσο δυσκολα; παιχνιδακι ειναι! αν ειναι αυτα δυσκολα τα μαθηματικα τι ειναι???
Οι ξένοι άλλη δουλειά δεν είχαν, να μαθαίνουν νέα ελληνικά:P Αυτοί που το επιλέγουν, μαθαίνουν. Για τον ίδιο λόγο που εμείς μαθαίνουμε αγγλικά/γαλλικά/γερμανικά/whatever.

Η δυσκολία των μαθημάτων είναι καθαρά υποκειμενική. Σε εσένα αρέσουν τα αρχαία, στον άλλον τα μαθηματικά, στον άλλον η ιχθυοκαλλιέργεια (που δεν υπάρχει σαν μάθημα:P).

Κι σε εμένα αρέσουν τα αρχαία, να τονίσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Βλέπω ότι σε κατακλύζει μια υποκειμενικότητα με το μάθημα των αρχαίων, δεδομένου ότι είναι το αγαπημένο σου μάθημα. Συνεπώς, λες πράγματα που δεν στέκουν. Για να δούμε:

Τότε πώς κατάφερες να μάθεις να χειρίζεσαι τη νέα ελληνική, όλο το διάστημα μέχρι τα 12 σου χρόνια;

Οι ξένοι άλλη δουλειά δεν είχαν, να μαθαίνουν νέα ελληνικά:P Αυτοί που το επιλέγουν, μαθαίνουν. Για τον ίδιο λόγο που εμείς μαθαίνουμε αγγλικά/γαλλικά/γερμανικά/whatever.

Η δυσκολία των μαθημάτων είναι καθαρά υποκειμενική. Σε εσένα αρέσουν τα αρχαία, στον άλλον τα μαθηματικά, στον άλλον η ιχθυοκαλλιέργεια (που δεν υπάρχει σαν μάθημα:P).

Κι σε εμένα αρέσουν τα αρχαία, να τονίσω.
μπραβο σου! αλλα κοιτα εδω λεμε τις αποψεις μας! αυτη ηταν η δικη μου τεσπα δεν πειραζει ειναι η δικη σου αποψη και την σεβομαι απολυτα!:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Δεν θα εκφράσω πάλι άποψη, γιατί σας έχω βαρεθεί.
Θα αναφέρω facts που δεν παίρνουν συζήτηση γιατί είναι FACTS.

Λοιπόν, οι ξένοι δεν μαθαίνουν αρχαία ελληνικά.
Πήγαινε στο MIT να δεις από τους μαθηματικούς πόσοι ξέρουν αρχαία ελληνικά.
Μαθαίνουν όσοι πάνε για κλασσικές σπουδές, σε συγκεκριμένα πανεπιστημιακά τμήματα (aka ΦΙΛΟΛΟΓΟΙ).
Επίσης, μαθαίνουνε στο ΛΥΚΕΙΟ κάποιοι Ιταλοί, Ολλανδοί και Γερμανοί (είναι υποχρεωτικό για τους αντίστοιχους θεωρητικούς).
Quoting Wikipedia, τη σχολική χρονιά 06/07 280.000 Ιταλοί μαθητές είχαν σαν υποχρεωτικό μάθημα στο λύκειο τα αρχαία και 15.000 Γερμανοί.
Επίσης, ήταν πειραματικό μάθημα για κάποια δημοτικά στο UK (https://www.educationnews.org/global/97078.html). Αυτό σημαίνει ότι διδάχτηκαν (ή ΘΑ διδαχτούν, δεν είμαι 100% σίγουρος) για μια χρονιά σε παιδιά δημοτικού, επειδή τους άρεσε όταν το κάναν αυτό με τα Λατινικά (FUCK LOGIC! :D).
Μια ακόμα αναφορά σ' αυτό το πείραμα γίνεται και σε άλλο σάιτ (https://www.telegraph.co.uk/educatio...ient-Greek-to-be-taught-in-state-schools.html) όπου κάπου στο τέλος αναφέρει ότι το σχολείο επίσης διδάσκει 26 άλλες γλώσσες.

Γενικά, όχι, μόνο στην Ελλάδα γίνεται αυτή η παπαριά που μαθαίνουν τα παιδιά από το Γυμνάσιο αρχαία ελληνικά, στο εξωτερικό όσοι διδαχτούν, θα διδαχτούν στο πανεπιστήμιο, άμα διδαχτούν.
Δεν λέω ότι πρέπει να κάνουμε ό,τι κάνουν οι άλλοι, απλά πολλοί το χρησιμοποιούν σαν επιχείρημα, οπότε απλά να το διαγράψουμε κι αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Ποιος σου είπε κάτι τέτοιο; Μήπως κανένας από τους πορωμένους φιλολόγους που υποστηρίζουν πως περίπλοκα υπολογιστικά συστήματα της Microsoft λειτουργούν βάσει των αρχαίων ελληνικών;
οχι κανενας φιλολογος! ( βασικα μου το ειπε φιλολογος αλλα δεν νομιζω πορωμενος!) τι να σου πω μεχρι και το βιβλιο το γραφει! :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
...σας έχω βαρεθεί...
Γενικά, όχι, μόνο στην Ελλάδα γίνεται αυτή η παπαριά που μαθαίνουν τα παιδιά από το Γυμνάσιο αρχαία ελληνικά...

Πως σου φαίνεται η ιδέα να εκθέσεις επιχειρήματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Για εμένα φυσικά και δεν πρέπει να καταργηθούν!
Επειδή σας δυσκολεύουν και βαριέστε να τα διαβάσετε (παραδεχτείτε πως αυτός είναι ο λόγος) δεν σημαίνει οτι πρέπει να καταργηθούν κιόλας!!! Έλεος...
Αν δεν ξέρεις αρχαία ελληνικά δεν θα μιλήσεις ποτε σωστά τα νέα...ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ!
Είτε είναι νεκρή γλώσσα είτε όχι είναι μέρος της ΙΣΤΟΡΙΑΣ και της ΕΘΝΙΚΗΣ σου ταυτότητας και είσαι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ να τα γνωρίζεις...έστω τα βασικά!
Αυτή τη στιγμή βρίσκομαι σε γερμανικό πανεπιστήμιο και η πλειοψηφία των καθηγητών ακι των φοιτητών γνωρίζουν αρχαία ελληνικά!
Λοιπόν, αφήστε τα ψόφια και στρωθείτε και διαβάστε γιατί η ΓΝΩΣΗ είναι το μοναδικό αγαθό που δεν μπορεί κανείς ούτε να το "φορολογήσει" αλλά ούτε και να σας το κλέψει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Για εμένα φυσικά και δεν πρέπει να καταργηθούν!
Επειδή σας δυσκολεύουν και βαριέστε να τα διαβάσετε (παραδεχτείτε πως αυτός είναι ο λόγος) δεν σημαίνει οτι πρέπει να καταργηθούν κιόλας!!! Έλεος...
Αν δεν ξέρεις αρχαία ελληνικά δεν θα μιλήσεις ποτε σωστά τα νέα...ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ!
Είτε είναι νεκρή γλώσσα είτε όχι είναι μέρος της ΙΣΤΟΡΙΑΣ και της ΕΘΝΙΚΗΣ σου ταυτότητας και είσαι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ να τα γνωρίζεις...έστω τα βασικά!
Αυτή τη στιγμή βρίσκομαι σε γερμανικό πανεπιστήμιο και η πλειοψηφία των καθηγητών ακι των φοιτητών γνωρίζουν αρχαία ελληνικά!
Λοιπόν, αφήστε τα ψόφια και στρωθείτε και διαβάστε γιατί η ΓΝΩΣΗ είναι το μοναδικό αγαθό που δεν μπορεί κανείς ούτε να το "φορολογήσει" αλλά ούτε και να σας το κλέψει.
συμφωνω μαζι σου! αλλα ολοι μου γραφουν αρνητικα σχολια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Για εμένα φυσικά και δεν πρέπει να καταργηθούν! Η γλώσσα μας παιδιάαααααααα!!!!! Αν δεν υπήρχαν τα αρχαία δεν θα υπήρχαν και τα νέα ελληνικά. Επειδή σας δυσκολεύουν και βαριέστε να τα διαβάσετε (παραδεχτείτε πως αυτός είναι ο λόγος) δεν σημαίνει οτι πρέπει να καταργηθούν κιόλας!!! Έλεος...
Αν δεν ξέρεις αρχαία ελληνικά δεν θα μιλήσω ποτε σωστά τα νέα...ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ!
Επειδή κάποιοι όπως εγώ είχαν άχρηστους φιλολόγους και άρα κακή πρώτη επαφή με το μάθημα, και επειδή διδάσκονται με λάθος, παπαγαλίστικο τρόπο.
Θεωρώ ότι χειρίζομαι αρκετά καλά τη γλώσσα, όχι γιατί έχω διδαχθεί αρχαία αλλά γιατί διάβαζα πολλά λογοτεχνικά βιβλία από το δημοτικό. Συμφωνώ ότι βοηθούν ως ένα βαθμό αλλά δεν είναι απαραίτητα ο μόνος τρόπος να μάθεις σωστά τα νέα ελληνικά.
Να τονίσω ότι δεν συμφωνώ με το να καταργηθούν στο γυμνάσιο. Καλό είναι να πάρουμε κάποιες βασικές γνώσεις όμως για μένα από τη δευτέρα λυκείου και μετά ως μάθημα γενικής παιδείας απλά δεν έχει λόγο υπαρξης. Όχι γιατί η Αντιγόνη δεν έχει να προσφέρει κάτι, αλλά γιατί είναι τέτοιο το σύστημα που κανέις (από το σχολείο μου τουλάχιστον) δεν ασχολείται με τα αρχαία όπως θα έπρεπε. Πιο πολύ διαβ'αζουμε δίκαιο παρά αντιγόνη... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

socially excluded

Δραστήριο μέλος

Η socially excluded αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 509 μηνύματα.
Λοιπόν, αφήστε τα ψόφια και στρωθείτε και διαβάστε γιατί η ΓΝΩΣΗ είναι το μοναδικό αγαθό που δεν μπορεί κανείς ούτε να το "φορολογήσει" αλλά ούτε και να σας το κλέψει.

Και η άχρηστη γνώση?????? :wall:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
μπραβο σου! αλλα κοιτα εδω λεμε τις αποψεις μας! αυτη ηταν η δικη μου τεσπα δεν πειραζει ειναι η δικη σου αποψη και την σεβομαι απολυτα!:hmm:
Μα την άποψή μου είπα. Μέσω διαλόγου, όμως.
οχι κανενας φιλολογος! ( βασικα μου το ειπε φιλολογος αλλα δεν νομιζω πορωμενος!) τι να σου πω μεχρι και το βιβλιο το γραφει! :mad:
Πού;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
οχι κανενας φιλολογος! ( βασικα μου το ειπε φιλολογος αλλα δεν νομιζω πορωμενος!) τι να σου πω μεχρι και το βιβλιο το γραφει! :mad:
i) Όπως είπε ο jj, πού το γράφει στο βιβλίο κι εγώ δεν το είδα; :worry:
ii) «Αναθέρμανση του ενδιαφέροντος για τη διδασκαλία των Αρχαίων Ελληνικών στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση, παρατηρείται τον τελευταίο καιρό στις χώρες της Ευρωπαϊκής Ενωσης. Συγκεκριμένα, τα Αρχαία Ελληνικά και η Ελληνική Γλώσσα διδάσκονται υποχρεωτικά στα Γυμνάσια θεωρητικής κατεύθυνσης στην Ολλανδία, στο Λουξεμβούργο, και στην Πορτογαλία. Ως μάθημα επιλογής διδάσκονται στη Δανία, στην Γερμανία, στην Ιρλανδία και στην Ιταλία. Στην Φινλανδία, την Σουηδία και την Νορβηγία διδάσκονται σε επιλεγμένα σχολεία
Πηγή: Εφημερίδα "Το Βήμα"

Και κάτι άλλο. Να τονίσω πως λατρεύω τα αρχαία. Οι αρνητικές ψήφοι στα μηνύματά σου οφείλονται στο γεγονός ότι αυτά που λες δεν είναι επαρκώς τεκμηριωμένα ή χαρακτηρίζπονται στην ολότητά τους από υποκειμενικότητα. Μη νομίζεις ότι δε σε συμπαθούμε κι όλας! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
συμφωνω μαζι σου! αλλα ολοι μου γραφουν αρνητικα σχολια!
Είναι δικαίωμα σου να εκφράσεις την γνώμη σου και υποχρέωση των άλλων να την σεβαστούν!

Ποιος σου είπε κάτι τέτοιο; Μήπως κανένας από τους πορωμένους φιλολόγους που υποστηρίζουν πως περίπλοκα υπολογιστικά συστήματα της Microsoft λειτουργούν βάσει των αρχαίων ελληνικών;
Το επιβεβαιώνω και εγώ που τους ζω από κοντά.


Και η άχρηστη γνώση?????? :wall:
Άλλο το τι θεωρείς εσύ τα αρχαία και άλλο τι είναι πραγματικά.
Και έτσι για πληροφόρηση:
Άχρηστος είναι αυτός που 1)δεν χρησιμεύει σε κάτι, 2)που δεν χρησιμοποιείται...
Αλήθεια γιατί τα θεωρείς άχρηστα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Το επιβεβαιώνω και εγώ που τους ζω από κοντά.
Παρέθεσα απόσπασμα από άρθρο ανωτέρω για το συγκεκριμένο θέμα.
Μπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένη; Στην τριτοβάθμια ή δευτεροβάθμια εκπαίδευση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
συμφωνω μαζι σου! αλλα ολοι μου γραφουν αρνητικα σχολια!
Να απαντήσω σε αυτό... το ξέχασα πριν:P

Κοίταξε, sweetymt, αν οι απόψεις σου δε συνάδουν με των άλλων, δε σημαίνει ότι είναι και αρνητικά σχόλια. Εγώ δεν είδα κάποιο:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Δεν θα εκφράσω πάλι άποψη, γιατί σας έχω βαρεθεί.
Θα αναφέρω facts που δεν παίρνουν συζήτηση γιατί είναι FACTS.
Λοιπόν, οι ξένοι δεν μαθαίνουν αρχαία ελληνικά.
Πήγαινε στο MIT να δεις από τους μαθηματικούς πόσοι ξέρουν αρχαία ελληνικά.
Μαθαίνουν όσοι πάνε για κλασσικές σπουδές, σε συγκεκριμένα πανεπιστημιακά τμήματα (aka ΦΙΛΟΛΟΓΟΙ).
Επίσης, μαθαίνουνε στο ΛΥΚΕΙΟ κάποιοι Ιταλοί, Ολλανδοί και Γερμανοί (είναι υποχρεωτικό για τους αντίστοιχους θεωρητικούς).
Quoting Wikipedia, τη σχολική χρονιά 06/07 280.000 Ιταλοί μαθητές είχαν σαν υποχρεωτικό μάθημα στο λύκειο τα αρχαία και 15.000 Γερμανοί.
Επίσης, ήταν πειραματικό μάθημα για κάποια δημοτικά στο UK (https://www.educationnews.org/global/97078.html). Αυτό σημαίνει ότι διδάχτηκαν (ή ΘΑ διδαχτούν, δεν είμαι 100% σίγουρος) για μια χρονιά σε παιδιά δημοτικού, επειδή τους άρεσε όταν το κάναν αυτό με τα Λατινικά (FUCK LOGIC! :D).
Μια ακόμα αναφορά σ' αυτό το πείραμα γίνεται και σε άλλο σάιτ (https://www.telegraph.co.uk/educatio...ient-Greek-to-be-taught-in-state-schools.html) όπου κάπου στο τέλος αναφέρει ότι το σχολείο επίσης διδάσκει 26 άλλες γλώσσες.

Γενικά, όχι, μόνο στην Ελλάδα γίνεται αυτή η παπαριά που μαθαίνουν τα παιδιά από το Γυμνάσιο αρχαία ελληνικά, στο εξωτερικό όσοι διδαχτούν, θα διδαχτούν στο πανεπιστήμιο, άμα διδαχτούν.
Δεν λέω ότι πρέπει να κάνουμε ό,τι κάνουν οι άλλοι, απλά πολλοί το χρησιμοποιούν σαν επιχείρημα, οπότε απλά να το διαγράψουμε κι αυτό.
Για την πληροφόρησή σου, υπάρχει σχολείο στο εξωτερικό που διδάσκει υποχρωτικά την Ελληνική στους μαθητές. Και φυσικά οι ενδιαφερόμενοι πληρώνουν αδρά. Προφανώς είναι βλάκες.
Τα υπόλοιπα ανωτέρω, είναι να 'χαμε να λέγαμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Devil's advocate timeeez!!

Πηγές, ξεκίνα. Ποιο σχολείο είναι, πού, και γενικά ό,τι άλλο έχεις να μας πεις (sites κατά προτίμηση). Ευχαριστώ. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Για εμένα φυσικά και δεν πρέπει να καταργηθούν!
Επειδή σας δυσκολεύουν και βαριέστε να τα διαβάσετε (παραδεχτείτε πως αυτός είναι ο λόγος) δεν σημαίνει οτι πρέπει να καταργηθούν κιόλας!!! Έλεος...
Αν δεν ξέρεις αρχαία ελληνικά δεν θα μιλήσεις ποτε σωστά τα νέα...ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ!
Είτε είναι νεκρή γλώσσα είτε όχι είναι μέρος της ΙΣΤΟΡΙΑΣ και της ΕΘΝΙΚΗΣ σου ταυτότητας και είσαι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ να τα γνωρίζεις...έστω τα βασικά!
Αυτή τη στιγμή βρίσκομαι σε γερμανικό πανεπιστήμιο και η πλειοψηφία των καθηγητών ακι των φοιτητών γνωρίζουν αρχαία ελληνικά!
Λοιπόν, αφήστε τα ψόφια και στρωθείτε και διαβάστε γιατί η ΓΝΩΣΗ είναι το μοναδικό αγαθό που δεν μπορεί κανείς ούτε να το "φορολογήσει" αλλά ούτε και να σας το κλέψει.

Επειδή σε δυσκολεύει και βαριέσαι να τη διαβάσεις (παραδέξου πως αυτός είναι ο λόγος) δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να διδάσκεται κιόλας η Perl στο γυμνάσιο!!! Έλεος...
Αν δεν ξέρεις C++ δεν θα μάθεις ποτέ Spreadsheet... ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tabarly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 131 μηνύματα.
δεν νομίζω ότι πρέπει να καταργηθούν, αλλά θα πρέπει να αλλάξει ο τρόπος που διδάσκονται!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
δεν νομίζω ότι πρέπει να καταργηθούν, αλλά θα πρέπει να αλλάξει ο τρόπος που διδάσκονται!
Σαν ιδέα καλή. Έχω βαρεθεί, όμως, να το ακούω. Ποιος είναι ο νέος αυτός τρόπος διδασκαλίας των αρχαίων;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top